Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Cafenea politica EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Cafenea politica EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Cafenea politica EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Cafenea politica EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Cafenea politica EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Cafenea politica EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Cafenea politica EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Cafenea politica EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Cafenea politica EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Cafenea politica

2 participanți

In jos

Cafenea politica Empty locuri de munca in Suedia sau aiurea

Mesaj  cocoshel Lun Aug 23, 2010 11:22 am

Emil a scris:
Guvernul actual de dreapta nu are interesul ca lumea sa-si gaseasca servicii adevarate ci sa-i folosesca ca mina de lucru ieftina si din cauza asta ii trimite la practica. Viata in Suedia nu este chiar asa de roza precum pare.
Emile, nu un guvern format din politicieni de dreapta, stinga sau de la vale creaza locuri de munca ci intreprinzatorii si companiile care produc bunuri si servicii vandabile pe o piata libera si globala. Costul fortei de munca in Suedia are o pondere foarte mare in valoarea produsului finit.Totul e OK si functioneaza atit timp cit clientii platesc. Statul si guvernele de dreapta sau stinga nu pot impune pretul pe o piata libera in functie de pretentiile materiale a angajatilor vesnic nemultumiti de nivelul salariului. Cu o exceptie: Corea de Nord.
Practica in Suedia este la momentul actual destinata noilor veniti pe piata muncii (imigranti si tineri) si este cu singuranta o masura folositoare pentru integrarea acestora. Social democratii suedezi nu sunt decit marioneta sindicatelor suedeze, o organizatie de aparare a unor privilegii de grup, a celor aflati deja in sistem(ca tine spre exemplu).
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Cafenea politica Empty Re: Cafenea politica

Mesaj  Emil Lun Aug 23, 2010 5:44 pm

Nu este adevarat. Du-te si tu pe forumurile suedeze si mai citeste. Practica så kallad "Aktivitetstöd" este o modalitate de a folosi forta de munca cit mai ieftin cu putinta pentru firmele suedeze. Nu este folosita numai pentru tineri si noi veniti ci si pentru cei care sint someri si aproape sa fie utförsäkrade. Oameni de 45-55 de ani sint trimisi de AF sa faca practica. Dar nu vreau sa discut aici politica interna suedeza,asta o discut cu suedezii pe forumurile suedeze. Este si normal ca eu sa fiu impotriva acestor metode, eu nu am nici un interes ca la putere sa fie dreapta pentru ca dreapta nu-mi reprezinta interesele mele ci sindicatele cu social-democratii. Fiecare isi apara interesele nu? Sindicatele si social-democratia au facut Suedia asa cum a fost. ca daca ar fi fost la putere doar dreapta am fi fost exact ca si China. Un stat plin de bani dar cei care muncesc sint saraci lipiti.
Tu nu ai citit in presa suedeza? de cind este dreapta la putere s-au inmultit de n ori cazurile de saracie si ajutor social iar oamenilor bolnavi foarte bolnavi li s-au retras asigurarile medicale si au fost nevoiti sa caute ajutor de la social. Mai documenteaza-te.

P.S. asa cum social-democratii suedezi sint reprezentantii politici ai sindicatelor asa si moderatii sint reprezentantii SAF, sau cum ai zis tu marionetele patronilor suedezi.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Cafenea politica Empty Re: Cafenea politica

Mesaj  cocoshel Mar Aug 24, 2010 11:41 am

N
Nu este adevarat. Du-te si tu pe forumurile suedeze si mai citeste.
Care forumuri, cel al sindicatelor sau flashback? Cit de obiectiva este parerea unuia sau altuia fara sa-i stii interesele?
Oameni de 45-55 de ani sint trimisi de AF sa faca practica

Traim intr-o lume din ce in ce mai globalizata, expusa concurentei si cu schimbari foarte rapide.
Trebuie sa inveti toata viata inclusiv dupa 45 de ani.Cunostintele de acum 10 ani nu mai au mare valoare azi. IT este cel mai bun exemplu cu siguranta intelegi, esti in domeniu.
Este si normal ca eu sa fiu impotriva acestor metode, eu nu am nici un interes ca la putere sa fie dreapta pentru ca dreapta nu-mi reprezinta interesele mele ci sindicatele cu social-democratii. Fiecare isi apara interesele nu?
Este absolut normal, interesul poarta fesul, este absolut omenesc. Vorbind insa despre principii, politica si ideologii argumentele tale pot fi incadrate la o singura categorie: oportunism politic. Bunastarea ta personala nu este argument pentru toata Suedia.
Tu nu ai citit in presa suedeza? de cind este dreapta la putere s-au inmultit de n ori cazurile de saracie si ajutor social iar oamenilor bolnavi foarte bolnavi li s-au retras asigurarile medicale si au fost nevoiti sa caute ajutor de la social. Mai documenteaza-te.
S-ar parea ca tu nici nu ai auzit de vreo criza financiara mondiala,probabil tu te documentezi doar din ziarul Proletarul. Social Democratii au pensionat anticipat in anii ´90 pe banda rulanta cu scopul de a transfera statistic somerii in asigurarile de pensii. Este clar ca nu tine la nesfirsit, exemplul Romaniei este edificator: 3 milioane care produc efectiv, restul bugetari si pensionari (jumatate au contribuit o viata intreaga, jumatate baieti destepti sau pe decrete speciale). Nota de plata o plateste generatia viitoare.

Ai scris in doua postari anterioare urmatoarele:
.
..doar cei care aveau un an jumate de stat pe aici la 1 ian. 1992 au primit comform unei legi data de guvernul suedez de atunci...sa-i multumeasca lui Bengt Westerberg, seful partidului liberal de atunci care a dat legea asta)
Sa inteleg ca ai avut convingeri politice de dreapta, ai fost un un liberal convins pina te-ai vazut cu sacii in caruta ai inteles nedreptatile sistemului capitalist salbatic manevrat din umbra de mafia iudeo-masonica americana ?
Pentru mine un lucru este clar.Guvernul actual a adoptat o multime de masuri in favoarea integrarii imigrantilor si tinerilor in Suedia. Ieftinirea serviciilor casnice (RUT-avdraget) pentru clasa de mijloc a creat mii de locuri de munca pentru imigranti, in special femei.
Lucratori in servicii care lucrau la negru au intrat in sitemul de asigurari sociale. Practica la un loc de munca este o modalitate foarte buna pentru multi imigranti de a invata suedeza si de a-si crea contacte pe piata muncii, cheia integrarii in Suedia.
Sistemul suedez ti se potriveste ca o manusa, ca sa te citez dint-un post anterior. Social-democratia suedeza i-ti reprezinta perfect interesele personale, esti in sistem 100%.Tot din posturile tale am inteles ca partenera ta de viata este nou venita si s-ar putea sa aveti conflicte de interese politice.Traiasca democratia cu partile ei bune si rele !
Sa auzim numai de bine !
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Cafenea politica Empty Re: Cafenea politica

Mesaj  Emil Mar Aug 24, 2010 5:11 pm

Cocoshele, avem pareri diferite si este si normal sa fie intr-o democratie. Eu simpatizez de fapt cu social-liberalismul dar de cind folkpartiet a devenit un partid populist pe mine m-au pierdut. Nu are rost sa discut politica interna suedeza cu tine aici asa cum am mai zis, asa ca.... ha en trevlig dag !

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Cafenea politica Empty Re: Cafenea politica

Mesaj  cocoshel Mier Aug 25, 2010 12:23 pm

Emil a scris:Cocoshele, avem pareri diferite si este si normal sa fie intr-o democratie. Eu simpatizez de fapt cu social-liberalismul dar de cind folkpartiet a devenit un partid populist pe mine m-au pierdut. Nu are rost sa discut politica interna suedeza cu tine aici asa cum am mai zis, asa ca.... ha en trevlig dag !
Folkpartiet partid populist ? Carui grup de interese se adreseaza populismul afirmat de tine ? Simpla afirmatie nu are nici o credibilitate, trebuie sa precizezi concret si sa ai si argumente solide. Cred ca ai confundat social democratia suedeza cu alte legume in ciorba ta ideologica.
Un lucru este este clar daca tot vorbim de interese de grup. Alianta partidelor de dreapta ofera imigrantilor( in special celor recent veniti) si tinerilor o sansa reala de integrare si nu lozinci si planuri de actiune imposibil de pus in practica. Iubitul tau partid social democrat a fost singurul care s-a opus egalitatii in drepturi, fara perioada de tranzitie, pentru cetatenilor UE din Europa de Est din prima zi a aderarii.O simpla cautare "social turism " pe google.se este edificatoare. Singurii care au fost deacord fara rezerve si abtineri au fost Folkpartiet (social-liberali) Centern (liberal , reprezinta interesele provinciei si fermierilor), Kristdemokraterna (crestin democrati) si Miljöpartiet (ecologist, centru-stinga).
Si apropo de Folkpartiet. Ministrul integrarii si egalitatii in drepturi din partea Folkpartiet este femeie, fiica unor refugiati politic din Burundi si locueste in Suedia de la 12 ani. Jurnalista si scriitoarea romanca Ana Maria Narti a fost deputata din partea Folkpartiet intre 1999 si 2006. Este imigrant de prima generatie si a emigrat din Romania in 1970 la virsta de 34 de ani.
Nu am inteles de ce nu are rost sa discuti politica interna suedeza pe acest forum. Pina la proba contrarie explicatia este simpla: pur si simplu nu ai argumente logice si credibile.
Sa auzim numai de bine !


cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Cafenea politica Empty Cafenea politica

Mesaj  Emil Mier Aug 25, 2010 12:57 pm

Cocoshele nu discut cu tine politica interna suedeza aici pe forumul asta pentru ca din experienta pe care o am de pe alte forumuri de la politica si religie ies mereu discutii aprinse care pina la urma nu-si au rostul. Eu iti respect parerile tale politice, sincer sa fiu daca as putea sa votez cu amindoua blocurile as vota cu amindoua,pentru ca fiecare bloc are cite ceva bun,vorba aia nu exista partid sau societate perfecta sa multumeasca pe toata lumea. Dar de data asta eu m-am hotarit sa-i sustin pe social-democrati pe care ii consider mai aproape de convingerile mele politice. Sper ca nu te deranjeaza. OK ? Si cu asta am incheiat discutiile la acest subiect.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Cafenea politica Empty Re: Cafenea politica

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum