Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
In necunoscut EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
In necunoscut EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
In necunoscut EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
In necunoscut EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
In necunoscut EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
In necunoscut EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
In necunoscut EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
In necunoscut EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
In necunoscut EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 17 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 17 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

In necunoscut

+13
constantinbaiat -fin
florins
closca vasile
david29
Vercingetorix
alk
paul madarasan
Emil
1parazit
andreea_m
Admin
cocoshel
Maya
17 participanți

In jos

In necunoscut Empty Mesaj pentru admin.

Mesaj  Florinel Sam Mar 15, 2014 10:02 am

Te rog frumos am vazut ca nu se poate asa ca te rog pe tine acum sa imi stergi contul si toate comentariile mele iti multumesc Salutare.
Florinel
Florinel
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 27/12/2013
Varsta : 43
Localizare : Goteborg

http://www.uediaromaneasca.com

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  david31 Dum Mar 02, 2014 5:49 am

in suedia rar iti da cineva vreo informatie , si asta e singurul forum unde gasesti informatii reale despre integrarea de aici , plus din realitate o mai spunem si noi , astia mai mici Smile))
david31
david31
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 23/02/2014

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  david31 Dum Mar 02, 2014 5:46 am

si sa fii drept florinel , sa spui ca de la inceputul aventurii tale , ai fost ajutat cu informatii dinainte sa pui piciorul in suedia , e adevarat ??
cat despre aventura pe care ai avuto pana acum , face parte din viata asta de kakao din sec 21 ....anul 2014 ...... si ai devenit in scurt timp un invingator .
david31
david31
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 23/02/2014

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  david31 Dum Mar 02, 2014 5:38 am

Florinel , sati aduci aminte prin ce ai trecut , si sa nu aud ca il ajuti pe plangaciosul de mai sus , ca omul e cu scandalul si injuraturile pe cel care ii vrea binele .
A trecut si el saracul prin greu loll , a stat la rude in goteborg , era oaia neagra acolo si a fost dat afara din casa si pun pariu ca nici nu si-a petrecut vreo noapte de unul singur pe strazile orasului , ci a fugit imediat acasa la romanica , la fasole si mamaliga de bucuresti lolll .....
Asta nici nu are habar prin ce ai trecut tu , plus crede ca ii faci tu culcus pe undeva la tine , poate ai nevoie de vreun sclav personal he he he he ........
david31
david31
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 23/02/2014

Sus In jos

In necunoscut Empty Multumesc frumos pt aprecieri.

Mesaj  Florinel Dum Mar 02, 2014 5:06 am

Iti multumesc frumos sa stii ca tot ce am scris pe acest forum este adevarat si ma bucur ca am facuto ca pot sa citesc acum si imi aduc aminte prin ce am trecut credema am amanetat masina acasa am luat 700 euro pe ea si iam lasat acasa initial am vrut sa iau jumate si jumate sa las la copii si cu o zii inainte mam sucit si am luat doar 100 euro cu mine astia au fost bani cu care am coborat din autocar bani pe care in cateva zile iam trimis in tara pt ca am cunoscut un Taliban si am negiciat pretul la tigari si mia lasat 5 kr la pachet si vindeam tigari insa credema pe cuvant si asta este valabil cred pt toti frate trebuie sa fii tu frate nu asculta de nimeni si nimik fa asa cum vrei tu tot frate avem doar o viata nu doua ca sa dam gres ....nu stiu mie nu mia fost rau nici in tara doar anul trecut a fost rau tare dar in rest mam descurcat , cat despre munca aici am ceva promisiuni din aprile la unu cu mutari nus toata lumea ma intreaba pe mine de munca o gramada de romani pe aici iti dai seama ca nu am eu munca dar macar pot sa povestesc cum am facut eu ca sa faca si alti de aceea am lasat nr daca cineva vrea sa ma intrebe ceva oricand cu mare placere si in cazul in care exista vreun Roman de-al meu pe aici prin Goteborg si nu are ce manca cu mare placere sa ma sune ca pot sa-l ajut sau nu stiu nare o seara unde sa doarma nu stiu ....pe mine oricum nu ma ajutat nimeni frate iti dau cuvantul meu am dormit cateva zile in wc pe strada dar tre sa fii tare tre sa crezi in tine si sa te doara in PL... de c e zic alti frate crede in tine si o sa reusesti frate hai ca vb PUMNU STRANS .
Florinel
Florinel
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 27/12/2013
Varsta : 43
Localizare : Goteborg

http://www.uediaromaneasca.com

Sus In jos

In necunoscut Empty munca suedia

Mesaj  ionutdani Sam Mar 01, 2014 8:42 am

Sal Florinel,am citit povestea ta si am fost profund impresionat de curajul si taria ta.Cunosc acest aspect deoarece si eu am fost in Goteborg si am patit aproape ce ai patit si tu,numai ca eu am fost mai slab si am plecat in tara.........si mam cait amarnic.Daca poti sa ma ajuti cu un sfat sau poate cu o cunostiinta de a ta pt ceva de munca,am lucrat in constructii in suedia,nu pot sa spun ca sunt as dar stiu :sa trag spakel ,vopsit,parchet,defapt daca mi se iveste ocazia dau si cu sapa ,nui bai.Poate ca ne vom intalni prin goteborg sau poate te sun ,cred ca as invata multe cu tine ,astept mess numai bine

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 22/02/2014
Localizare : Göteborg

Sus In jos

In necunoscut Empty Multumesc.

Mesaj  Florinel Lun Feb 24, 2014 11:03 am

Iti multumesc pentru incurajari si pentru ajutor nr meu este 0729321172 si poate sa ma sune oricine care are nevoie de ajutor nu stiu o informatie un sfat nu stiu ....poate vreunu ca mine DISPERAT DE FOAME ACASA care vrea sa plece si nu stiu sa intrebe una alta puteti sa ma sunati nu este nici o problema dar numai dupa ora 17.30 ca atunci pot vb la tel.
Salutare tuturor si PUMNU STRANS fratilor .
Florinel
Florinel
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 27/12/2013
Varsta : 43
Localizare : Goteborg

http://www.uediaromaneasca.com

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  cocoshel Lun Feb 10, 2014 5:10 am

Bine ai venit in Suedia Florinel !

Citesc postarile tale anterioare si zimbesc. Acum o luna parca erai intr-un cazan cu smoala, momentan esti in drum spre paradis.Ti-as recomanda mai multa rabdare, Suedia este o tara buna de trait (parerea mea).
Esti tinar, ambitios si ai dovedit deja ca poti sa prestezi. Daca inveti si suedeza repede eu te vad in 2-3 ani cu propria ta firma de timplarie. Am mai facut astfel de preziceri si altor compatrioti croiti din aceiasi stofa ca tine si nu am gresit niciodata.
Trimite-mi numarul tau de telefon in privat, poate am ceva idei in legatura cu numarul personal suedez.
Gata cu laudele si pune osu`la treaba Smile

Toate cele bune!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

In necunoscut Empty Dupa o luna de Suedia

Mesaj  Florinel Mar Feb 04, 2014 6:10 am

Salutare tuturor maine pe data de 5 fac o luna de zile de cand am ajuns in suedia am venit la ghici fara bani fara cazare fara nimik doar cu 100 de euro in buzunar ce pot sa va spun akum nou fata de postarile antrioare este ca acum am deja o saptamana si 2 zile de cand muncesc la un mare atelier de mobila unde mi au facut un contract pe 6 luni de zile din prima zi de munca am un salariu de 23000 de koroane pe luna si patronul a zis ca asta este doar la inceput ma rog vom traii si vom vedea insa ce pot sa va zic ca sunt foarte de treaba miau dat bani in avans 30000 de korane adika un salariu si ceva in avans din a doua zii de munca deoarece au zis ca ei nu acepta sa dormi in gara sau sa vii nemancat la munca si asa mai departe mi am cumparat o masina mitsubishi galant din 2002 iar akum caut o rulota ca sa o duc intrun caMPING IAR CU MASINA SA FAC NAVETA DE LA CAMPING LA munca si in luna iulie ajung acasa deoarce este concediu.
Acum am bagat actele pentru personummer ala dar ca sa vezi surpriza nu daca esti angajat gata ai totul nu ai nimik am incercat pana acum la 3 banci sa fac cont dar nu vor sa recunoasca buletinu nostru romanesc cer buletin suedez iar la personummer miau zis ca daca nu ai contract de munca pe minim 1 an de zile nu iti acorda nici un personummer....ma rog de ce vam povestit toate astea pentru cei de acasa mai mult deoarece nu prea se potriveste ce citesti pe internet cu ceea ce patesti in realitate aici pana nu traiesti tu pe pielea ta nu crede nimik sunt alti care cauta de munca de luni de zile eu am gasit in 3 saptamani dar la fel puteam sa caut si eu luni bune , ma rog pentru cei care vor sa plece de acasa trebuie sa se pregeateasca pentru orice si sa creada in ei si puterile lor si sa nu renunte niciodata privitio ca pe o lupta.
Salutare tuturor.
Florinel
Florinel
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 27/12/2013
Varsta : 43
Localizare : Goteborg

http://www.uediaromaneasca.com

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  rinno77 Mier Ian 15, 2014 6:38 am

Daca prietenul tau vroia o masina pe numele lui putea sa o cumpere el direct fara sa mai apeleze la tine , fara nici un fel de probleme , parerea mea este ca tu ai vrut sa te iei de mana cu dracu pana treci podul dar cred ca te-ai cam legat la cap fara sa te doara , uite poti intra aici pentru a rezolva cu masina in cazul in care nu mai vrei sa circuli cu ea :https://minasidor.transportstyrelsen.se/secure/logon/logon.aspx?url=https://minasidor.transportstyrelsen.se/secure/vehiclederegister.aspx

rinno77
membru
membru

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 26/02/2012
Varsta : 47
Localizare : Västernorrland

Sus In jos

In necunoscut Empty Salut iti multumesc pentru ajutor

Mesaj  Florinel Mier Ian 15, 2014 4:18 am

Salut iti multumesc pentru ajutor as mai avea o intrebare cand a cumparat aceasta masina a zis vanzatorul ca in circa o saptamana vin noilöe acte pe numele meu persoana care a cumparat masina asa zis prieten a mentionat ca atunci doreste sa o cumpere legal de la mine adica in mod normal asta insemana ca masina ar trbuii sa stea circa o saptaman pe numele meu si sa mearga ala cu ea INTREBARE DACA ACEST OM NU MAI VREA SA FAC ACTELE INTRE MINE SI EL AM INTELES CA POT SA INTRU PE NU STIU CE SITE SI SA INTRODUC NR DE INMATRICULARE ETC SI SA O RADIEZ SAU CEVA DE GEN ASTA stie cineva ceva despre acest site si procedura exacta Multumesc.
Florinel
Florinel
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 27/12/2013
Varsta : 43
Localizare : Goteborg

http://www.uediaromaneasca.com

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  rinno77 Mar Ian 14, 2014 10:58 pm

rinno77 a scris:Am uitat sa-ti zic ca impozitul anual la masina,revizia si asigurarea care este obligatorie proprietarul le plateste si in cazul in care nu ti-ai facut asigurarea la masina din prima zi din care este pe numele tau sa stii ca a-ti intra una automat de la Trafikverket care te costa peste 100 Sek pe zi.
Ma scuzi am vrut sa scriu transportstyrelsen si am scris trafikverket.

rinno77
membru
membru

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 26/02/2012
Varsta : 47
Localizare : Västernorrland

Sus In jos

In necunoscut Empty Sal din nou.

Mesaj  rinno77 Mar Ian 14, 2014 10:35 pm

Am uitat sa-ti zic ca impozitul anual la masina,revizia si asigurarea care este obligatorie proprietarul le plateste si in cazul in care nu ti-ai facut asigurarea la masina din prima zi din care este pe numele tau sa stii ca a-ti intra una automat de la Trafikverket care te costa peste 100 Sek pe zi.

rinno77
membru
membru

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 26/02/2012
Varsta : 47
Localizare : Västernorrland

Sus In jos

In necunoscut Empty Sal.

Mesaj  rinno77 Mar Ian 14, 2014 9:53 pm

Florinel a scris:Salutare am si eu o intrebare am cumparat ieri  pentru un prieten o masina pe numarul meu personal aici in suedia care sunt consecintele care pot aparea daca el nu plateste  parcarea sau se duce cu masina la furat si asa mai departe..... si as mai vrea sa stiu cum pot sa fac sa o radiez sau  sa o trec  pe numele altuia care nu are numar personal ....MULTUMESC ANTICIPAT SAlUTARE.
In momentul in care tu vinzi masina care este pe numele tau unei alte persoane acea peroana primeste automat samordningsnummer,trebuie doar sa aiba un pasaport sau un id valabil, in momentul in care masina este pe numele tau si se foloseste o alta persoana de ea in cazurile enumerate de tine,proprietarul acesteia este prima persoana luata la intrebari.Decizia de ce vei face cu masina ati apartine.                 In privinta diferentei intre samordningsnummer si personnummer gasesti  lamuriri pe ecest forum fara probleme,poti citi in josul paginii ce a scris "david29",Succes.

rinno77
membru
membru

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 26/02/2012
Varsta : 47
Localizare : Västernorrland

Sus In jos

In necunoscut Empty Masina pe numele meu

Mesaj  Florinel Mar Ian 14, 2014 8:56 pm

Salutare am si eu o intrebare am cumparat ieri pentru un prieten o masina pe numarul meu personal aici in suedia care sunt consecintele care pot aparea daca el nu plateste parcarea sau se duce cu masina la furat si asa mai departe..... si as mai vrea sa stiu cum pot sa fac sa o radiez sau sa o trec pe numele altuia care nu are numar personal ....MULTUMESC ANTICIPAT SAlUTARE.
Florinel
Florinel
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 27/12/2013
Varsta : 43
Localizare : Goteborg

http://www.uediaromaneasca.com

Sus In jos

In necunoscut Empty Fratilor nu mai inteleg nimic samordningsnummer

Mesaj  Florinel Mar Ian 14, 2014 2:51 am

Salutare inca o data nu mai inteleg nimic din ce am citit pe acest forum si pe altele am vazut ca toata lumea zice ca tre sa ai loc de munca apoi vin aceste numere personale kakat....eu sunt aici de 11 zile astazi este marti vineri am bagat actele si astazi marti de dimineata mau sunat si miau dat asta samordningsnummer nu am nici un loc de munca nu am adresa aici nu am nimik dorm la niste tigani intro rulota deci eu nu mai inteleg si cand am bagat actele au zis ca dureaza 3 saptamani si dupa dupa 4 zile din care sambata si duminca doua din ele jap am asta samordningsnummer orikum drq sal ia ca nu prea ma interesaza daca cineva nu ma crede zice ca mint pot sa trimit poza oricum de munca este greu dar daca cineva stie ceva de munca poate imi zice si mie ma gandesc sa imi cumpar o masina ca acum am inteles ca am voie , si pentru admin bafta fratelo imi place forum tau am facut si eu cateva sité uri printre care si al meu www.mobilierpal.com si cateva pe bani la cateva firme prin buc cunosc cateceva din PHP,HTML daca ai nevoie de cev ajutor cu placere cum zic astia FOR FREE,.
Florinel
Florinel
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 27/12/2013
Varsta : 43
Localizare : Goteborg

http://www.uediaromaneasca.com

Sus In jos

In necunoscut Empty Salutare inca o data

Mesaj  Florinel Lun Ian 13, 2014 5:55 am

Salut referitor la ce zici tu nu ai deloc dreptate deoarece iti spun ca manager prost sau nu sa stii ca nu intodeauna este valabil si iti spun si de ce pai am venit in buzau acum zece ani am cumparat o casa la curte si in ziua in care am venit nu stiam nici unde este gara in scurt timp adik 1 an sau ceva am pus atelier asta pe picioare si timp de 10 ani am trait din el problema este alta vezi tu fiecare om are povestea lui si nu este valabila altui omm a mea este ca imi cresc singur 2 copii si ingrijesc si o batranica de 90 de ani deci retine am hranit 5 guri timp de 10 ani de zile nici eu nici sotia mea nu avem parinti sau frati sau altfel de neam unde ai putea sa mai lasi copilul sau chestii din astea , ma rog asta este o treaba prost maneger sau nu ideia este ca nu ma plang frate ci dimpotriva eu din atelier azi daca plec acasa fac circa 50 ron pe zii lejer si daca ma intorc inapoi in bucale am salariu de 20 mil pe luna la meseria mea, tocmai asta era si ideia ca nu ma plang ci doar este o constatare de a mea ca aici faci prea putini bani fata de cat efort trebuie sa depuii eu unul nu sunt multumit fratilor asta este un forum deschis tuturor asta este doar parerea mea si prostia mea cum am zis am facut prostia sa bag masina la amanet si de aia ca as pleca acum akasa pentru 200 kr pe zii frate este un cacat sa ma scuzati dar inca o data este doar parerea mea si referitor la ce zici tu sa stii ca exista acel nr provizoriu care se acorda in 10 zile maxim 15 zile deja doi prieteni de ai mei il au si eu o sa l iau in circa 6 sau 7 zile de acum cand o sa l am o sa iti trimit poza cu el nu stiu unde stai tu dar aici se da un personummer dasta cica fara asta nu poti munci sau nu te poate plati .... ma rog eu inca o data situatia mea am invatat deja frate tramvaie si alte dalea si pot zice ca am chiar 1000 kr in buzunar akum in 10 zile dar si daca imi gasesc de munca si este ok frate mie nu imi place aici asa ca imi bag pl dupa ce imi strang suma care imi trebuie de bani ma duk spre casa mea si nevasta mea frate ca asta este am copilarit in ferentari intre hoti si alte alea mam insurat am lasat tot in spate acum aici parca mam intors in timp vreau sa las prostiile astea frate in spate ca nu este bine sa furi sa minti sa .....multe de care mam lovit de ele pe aici pentru un cacat de bani.
Salut fratilor imi cer scuze daca am deranjat pe cineva nu vroiam dar sa stiti ca sunt multi acasa care se uita pe forumuri ca asta si se hotarasc sa plece la ghici si cred ca ar fii bine sa stie la ce sa se pregateasca adica gen nai bani dormi in boscheti ca nimeni nu te baga in seama sau gen lasa ca poate gasesti tu un strain dala care sa te ajute NU EXISTA ASA CEVA si multe altele ma rog daca vreun roman vrea sa stie cum este treaba pe aici ATAT CAT STIU SI EU poate sa ma sune 00460729321172
Salutare
Florinel
Florinel
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 27/12/2013
Varsta : 43
Localizare : Goteborg

http://www.uediaromaneasca.com

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  1parazit Dum Ian 12, 2014 1:05 pm

Bine ai venit Florinele in Suedia! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy 

Ai dreptate fratioare
"VREM VIITORUL PROMIS CIND AM IESIT DIN COMUNISM"

Pai la 6 zile de Suedia te plingi deja? Da ce credeai, te va astepta cineva cu covorul rosu pentru ca in sfirsit s-a hotarit Florinel sa onoreze Suedia cu emigrarea? In 6 zile nici macar cu metroul nu inveti sa mergi chiar daca te muti de la Braila la Bucuresti, daramite intr-o tara straina.
Nu crezi ca te plingi cam mult indiferent de tara si intodeauna este vina altora ca nu ti se indeplinesc tie asteptarile ?
Ti-o spune Parazitul, in Romania ai dat faliment pentru ca esti un manager prost si nu ai supravietuit pietei.

Uite ca astazi mi-am luat pastilele si am sa te incurajez putin. N-am solutii concrete pentru tine cind treaba cu imprumutul candeste. Daca la 6 zile de Suedia deja faci 200 de coroane pe zi, indiferent cum, si deja stii   o gramada de lucruri despre Suedia, AI SANSE MARI. Sincer!

Poti sa pupi in cur (te citez) toata Suedia ca tot nu primesti numere personale sau provizorii. Aici nu merge cu pupatul. Trebuie doar sa indeplinesti conditiile pe care legea o cere. Doar atit.
Poti sa-ti cumperi si masina si sa obtii numere provizorii foarte rapid. Nu stii cum? Spor la lectura forumului.

Florinel a scris:NU STIE NIMENI NIMIK ROMANI MAREA MAJORITATE A LOR SUNT BOSCHETARI DORM PRIN BISERICI SI PRIN BOSCHETI NU CRED CA 10% DIN EI TRAIESC O VIATA DECENTA.

In Suedia stau cam 40 de mii de romani. Citi ai intilnit tu in cele 6 zile de cind esti in Suedia?

Hai Florinele pune osu`la treaba si nu te mai vaicari ca o baba. Trebuie doar sa umbli putin la mentalitatea ta, sa inveti din mers si sa te adaptezi.
1parazit
1parazit
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 06/07/2009
Localizare : dupa blocuri

Sus In jos

In necunoscut Empty Nu veniti in Suedia

Mesaj  Florinel Joi Ian 09, 2014 2:59 am

Salutare tot ce vreau sa va spun este ca sunt de 6 zile in suedia si va spun sincer nu aveti ce face aici,nu poti gasi de munca este foarte greu apropae imposibil sa te angajeze un suedez dar fara personnummer nu existi fratilor nici macar o masina sau nu stiu un abonament la o librarie sau un simplu abonament de tramvai nu iti poti face , acest personummer este greu tare de obtinut tre sa te vaiti pe aici pe la astia sai pupi in cur ca sa ai sansa sa iti dea unul provizoriu nu stiu exact cum se cheama eu o sal iau in cateva saptamani dar tot degaba pentru ca sincer va spun am fost la zeci de patroni suedezi si nici o sansa deci in caz ca vreti sa veniti nu aveti ce face decat sa cersiti sa furati din magazine sau sa adunati bidoane de pe strada sau ultima varianta in care sunt si eu bagat sa vinzi tigari la negru asta daca ai noroc sa gasesti un taliban dasta sa iti faca o reducere eu castig 5 kr la pachet abia daca fac 200 kr la zii.
Oricum si cu noroc chior sa gasesti de munca primesti un salariu de 1500 kr pe luna va spun sincer nu se merita sa vii sai pupi pe astia in cur pentru bani astia pentru ca ce iei pe mere dai pe pere ca si exemplu in bani nostri o gogoasa din aia simpla de cacat care la noi este 1 leu aici este 10 kr adika apropae 5 lei de ai nostri, o gogoasa frate sa intri la un cacat de wc public costa 5 kr in lei apropae 25 ron ideia care este viata este extrem de scumpa si practic ce iei pe mere se duc pe pere fratilor nu mai veniti sa va chinuiti degeaba pe aici ajungeti boschetari toti romani de aici sunt boschetari fratilor nici unul de pe acest site nu vrea sa povesteasca cu adevarat viata din tara asta ideia este ca romani stau prin gara prin masini prin paduri sau care sunt mai sus un pik stau in apartamnete cine stie cati insi si pentru ce ca sa iti ramana din salariu cine stie ce , deci daca muncesti si inchiriezi un apartament trebuie sa furi mancare si sa mergi la negru cu tramvaiul ca sa zici ca iti ramane ceva din salariu SFATUL meu nu mai plecati de acasa decat daca aveti ceva sigur si sa fie un salariu de cel putin 1500 euro pe luna ca altfel faci foamea pe unde te duci parerea mea este ca nu se mai merita sa pleci de acasa pentru un cacat de suma care o faci si in tara cat despre mine sunt intro situatie nasoala ca am bagat masina la amanet inainte sa plec am facut datorii si acum trebuie sa strang 2000 euro sa pot veni acasa nu faceti fratilor prostia sa plecati la ghici sau hai ca plec cu cutarescu ca a mai fost el si stie NU STIE NIMENI NIMIK ROMANI MAREA MAJORITATE A LOR SUNT BOSCHETARI DORM PRIN BISERICI SI PRIN BOSCHETI NU CRED CA 10% DIN EI TRAIESC O VIATA DECENTA.
Florinel
Florinel
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 27/12/2013
Varsta : 43
Localizare : Goteborg

http://www.uediaromaneasca.com

Sus In jos

In necunoscut Empty Aceeasi poveste din pacate

Mesaj  Florinel Vin Dec 27, 2013 11:27 pm

Salutare tuturor romanilor ma numesc Florinel si pe 2 ianuarie 2014 sosesc si eu in Suedia exact acelasi text este scris de nenumarati compatrioti, mai acum 5 min am citit mesaj lui closca vasile care zicea ca vine pe 4 ianuarie 2012 si ca nu are unde sa doarma nu are bani sa se sustina si ca are doi copii din pacate am vazut ca de atunci nu a mai scris nimik TRIST .Da aceasi situatie am si eu care vin acum in ianuarie tot doi copii mici am si eu .
Si eu ca multi alti Romani murim de foame aici in tara am un atelier unde de peste 12 ani de zile am facut mobila la comanda puteti vedea pe site meu www.mobilierpal.com ( imi cer scuze admin nu este reklama la site ca oricum am inchis atelierul) da si dupa 12 ani de munca acum sunt in faliment datorita impozitelor a birocratiei si a vieti de proasta calitate aici in tara noastra.
Ce gasesc foarte TRIST este ca in situatia mea au fost sunt si vor fii mereu oameni ...Romani cu care in loc sa stam la un gratar si o bere in tara noastra stam sa ne injuram,pacalim si in putine cazuri sa ne ajutam in tari straine.
Imi cer scuze daca cumva deranjez pe cineva pe acest site nu doresc sa cer ajutor nimanui deoarece vad ca toata lumea se vaita ca nu se gaseste de munca si asa mai departe cel mai probabil o sa ajung sa dorm in gara si cine stie.... cate lucruri rele voi indura.
Tin sa va spun ca inainte de toate sunt TATA a doi copii pe care ma doare sufletul sa stiu ca nu au ce manca,oricum vin cu speranta ca voi gasi ceva de munca am vazut ca sunt cautati dulgheri sau mai bine zis carpenter sunt calificat ca tamplar mobila,dulgher si parchetar dar sunt dispus sa fac orice munca de jos.
Florinel
Florinel
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 27/12/2013
Varsta : 43
Localizare : Goteborg

http://www.uediaromaneasca.com

Sus In jos

In necunoscut Empty Emigrare in Suedia

Mesaj  constantinbaiat -fin Vin Dec 27, 2013 7:41 am

Chiar daca multi au sa ma priveasca de sus ...pt. ca ei au reusit si eu sunt inca la stadiul - hai sa incerc marea cu degetu , am sa va cer cateva pareri , sfaturi ...
Salut pe toata lumea , si trec imediat la subiect , ma numesc Constantin, am 35 de ani si de la varsta de 17 ani muncesc in Italia , meseria mea de baza e escavatorist- demolator ( escavatoare de mare tonaj cu brat lung si foarfec ) am si un fel de permis care atesta acest lucru, conduc orice fel de utilaj de santier cu roti sau senile +macarale de orice tip , folosesc si autogenul pentru taierea fierului brut , stiu sa sudez ma bag si la mecanica..... am permis de conducere A B C E ADR si atestat pentru transport gabaritic , in plus mai am atestat pentru manipularea azbestului sau internitei ( considerat material cancerigen in UE ) ,atestat de prim -ajutor si de interventie in caz de incendiu. Firma pentru care lucrez , din cauza crizei a inceput sa " schiopateze " , cu acordul sindicatelor vor sa modifice contractele de munca in defavoarea noastra si plus alti factori care m-au pus un pic pe ganduri si mi-au dat un impuls pt. a face o schimbare in viata - as vrea sa schimb " aerul" si nu stiu de ce dar as incerca sa vin in Suedia- in afara de italiana ma descurc un pic cu engleza , dar sunt unul care invata imediat .
Am masina inmatriculata in Italia si resurse financiare pentru "SUPRAVIETUIRE" pe timp indelungat
As avea sanse sa gasesc ceva de munca pt. mine? ar trebui sa fac un curs de limba suedeza inainte sa vin acolo ? Astept pareri, sfaturi , opinii , si va multumesc !!!
constantinbaiat -fin
constantinbaiat -fin
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 26/12/2013
Localizare : Milano

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  florins Dum Dec 02, 2012 11:22 pm

Mult noroc sa ai, Vasile !
florins
florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

In necunoscut Empty emigrare in suedia

Mesaj  closca vasile Dum Dec 02, 2012 11:12 pm

de multa vreme intentionam sa plec in strainatate si sa incerc sa imi fac o viata noua ....sunt bugetar si m-am saturat de viata asta de rahat de batjocura teribila la care suntem supusi aici ...asa ca m=-am hotarat .. am platit biletul de avion si pe 14.01.2013 sunt in suedia -stockholm.. multi dintre prietenii mei au ramas muti de uimire nici acum nu le vine sa creada ca m-am hotarat sa plec .. adevarul este ca ma cam arunc cu capul inainte .. bani ca sa ma sustin acolo nu am .... vreo cateva sute de euro ... biletul de avion si bagajul ....atat.. sunt constient de risc dar nu am ce face ....trebuie sa ofer copiilor mei un viitor .. ce va fi acolo cum va fi nu stiu ... stiu doar a trebuie sa merg la emigrari si atat.. in rest nimic....
sper sa am norocul sa ma descurc su sa ies si din treaba asta cu capul sus...din forum am aflat de personl number .. cam de tot .. sa vedem acum ce o sa fie acolo ..

closca vasile
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 02/12/2012

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  Vercingetorix Mier Aug 03, 2011 10:09 pm

Va multumesc inca odata, tuturor pentru raspunsuri.
Toate cele bune.

Vercingetorix
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 20/07/2011
Varsta : 51
Localizare : Constanta inca...

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  1parazit Mier Aug 03, 2011 10:44 am

Mah frate david 29 sau fostule Viking!

Vergingepenix asta nu merita atitea apasari pe butoane. Auzi la el Twisted Evil

"2. Exista vreo zona sau vreun oras in care comunitatea romaneasca (ma refer la oamenii seriosi, nu la cei care dorm pe sub poduri) sa fie puternica si, macar intr-o oarecare masura, saritoare? Intreb pentru ca neavand pe nimeni acolo, as prefera o astfel de zona."
Laughing Laughing Laughing
Asta-i un exclusivist wannabe care viseza la vila in Pipera dar salariul ii ajunge sa plateasca doar datoriile de la bacania dintre blocuri. Genul de roman care se uita intii la pantofii pe care-i porti si se face ca nu stie romaneste cind dai nas in nas cu el prin strainataturi. Tipul insetat de parvenire care vrea sa fie ajutat de cei de mai sus ca el si scuipa in capul celor cu macar 1cm sub el.

Mah Vergingepenix hai sa-ti traduc eu mesajul tau

Esti un " IT-ist" (autonumit) sub mediocru daca pui astfel de intrebari pe forum. Un roman care doarme sub poduri gaseste informatiile pe care le ceri pe forum in 5 min pe google.
Daca vrei sa emigrezi s-ar putea sa ajungi si tu pe sub poduri, emigratia presupune mai mult decit un "the masterplan".

Hai c-am butonat destul !





1parazit
1parazit
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 06/07/2009
Localizare : dupa blocuri

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  david29 Mier Iul 27, 2011 10:57 pm

ce este scris era pana in oct 2010 .... restu il citesti aici pe forum , sa vezi ce s.a mai schimbat .

david29
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  david29 Mier Iul 27, 2011 10:55 pm

frate , cand mai spui de civilizatie ....ar trebui sa traiesti pe aici vreo 6 luni , si te convingi tu de realitate .

sa intelegi si tu .......

Aline .......sa intelegi si tu cate s.au schimbat aici in suedia :
in anul 2007 Romania a intrat in UE ...
Suedia a dat drumul liber la drept de munca aici cetatenilor romani .
asa ca au venit romanii , si cu doar pasaportul si dovada de adresa ( ca au unde locui )au primit nr personale .
cu nr personale isi faceau cont in banca .
cu nr personale se duceau la posta sau la banca si aplicau pt id kort ( carte de identitate suedeza ) si li se dadeau ....
si ce faceau romanii si alte natii : isi luau mobile , plasme , etc...si le trageau tepi ...asa ca au inceput sa schimbe legile cu id.kortul .
cu id kortul poti lua credite dupa 3 ani in suedia , mobile in rate , plasme ,etc.
pasaportul romanesc puteti sal puneti in rama , nu este valabil aici ......cand este vorba de ceva mai serios .

2008 - se inchide postele , si se fac id.korturi numai la banci ...dar s.au smecherit si astia si cer contract de munca , si numai 1-2 mai elibereaza id kort .....cu nr personale si promisiuni ca o sa muncesti .....valabil si cu contul in banca ....


2009 - iunie ...
id kort se face numai pe baza ca ai ruda de gradul 1 aici , sau daca ai muncit 12 luni si vine cineva cu tine la skatteverket sa te identifice ca esti Domnul ION .
id kortul se face numai la skatteverket .....postele au disparut , si bancile nu mai au voie sa faca id kort .
id kortul se mai facea si fara sa muncesti , doar cu nr personale dar sa ai pasaport biometric ...ceea ce aparuse in vara anului 2009 in romania : dar nu toti romanii dadeau 280 lei noi pe un pasaport , asa ca alegeau unul simplu la 100 lei .
inca se mai fac nr personale , cu dovada de adresa si promisiunea ca o sa muncesti ...bla bla bla .


2010 ....

incep problemele cu nr personale din primavara ........
nr personale nu se mai fac asa de usor ...doar daca aveai pasaport biometric , si cu el poate mai aveai noroc sati faci si id kort .....depinde de cine dadeai la ghiseu ....
2010 vara
multi romani au fost la skatteverket .......si cei de la acolo i.au trimis la emigrari .....
emigrarile i.au intrebat daca au bani sa se intretina aici , daca au contract de munca ......
daca aveai cu ce te intretine , iti dadeau o hartie ...sa te duci inapoi la skatteverket , sati dea nr personale permanente .....sau daca erai mai urat la fata , primeai doar nr temporare pt 3 luni ...si in timpul asta trebuiai sati gasesti de munca sa vii cu contract alb , sati dea permanente
alti romani cu contracte de munca gen 6 luni , au primit temporare cat timp era contractul si daca contractul se schimba in nedeterminate ...ti se elibera nr personale permanente ...daca nu , nu mai aveai nici pe cele temporare .
alti romani nu au venit cu nimik la emigrari si tot astepta .....pana cand au gasit un contract la 6 luni si din nou birocratia de mai sus ......
.............................................................................
2010 octombrie .......
romani veniti de aproape 2 luni cu banii suficienti sa te intretina ....nu au nici acum nr personale .....nici temporare cel putin .......emigrarile tot ii amana .......
skatteverketul nu mai elibereaza nr personale decat cu acordul celor de la emigrari unde au dus dovada de : contract de munca , dovada de adresa , pasaport biometric( asta este cel mai important sa aveti )
cand va duceti la skatteverket , va trimite imediat la emigrari , fara discutie .
emigrarile va asteapta cu contracte de munca , pasaport biometric pe care il recunosc ei cel mai bine ......dovada ca aveti unde locui ....altfel NU PUPATI ACTE IN SUEDIA , frati conationali de la romania .
un sfat de la mine , este sa veniti cu contracte de munca , sau cel putin sa aveti aici o relatie ceva sa va fie de ajutor pana cand aveti norocul sa aveti o hartie la mana de la angajator , si apoi va rezolvati si actele ........
.................................................................................................................
fara nr personale ( acte in suedia ) nu aveti dreptul :
la asigurare medicala ....o sa platiti mii de euro la spital sau la doctor , daca va inbolnaviti lucrand la negru...ohoo sunt o gramada de romani care lucreaza la negru si nu au habar de viata lor si ce le trebuie aici .
cursuri suedeze gratuite ........vrei sa faci un curs aici de suedeza privat ...te costa vreo 2000 euro lunar .....intensiv ...si nu o sa intelegi nimik Smile)
drept la o locuinta , sau cel putin sa faci o dovada celor de unde inchiriezi ca ai acte sa stai in suedia ......unii te intreaba si daca ai permis de sedere , doctorii la spital ...si ei .....daca vrei vreun control mai amanuntit .........
si multe altele de care sigur va veti lovi aici in Suedia.


DESTEAPTA-TE ROMANE SI NU MAI VISA , REALITATEA ESTE DURA ......

david29
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  david29 Mier Iul 27, 2011 10:39 pm

Nu ai inteles , e vorba sati faci acte fara contract de munca .
banii tai 5000 euro iti ajung vreo 6 luni de unul singur cam asa .
ce treaba ai tu cu alte natii de kakao , tu esti roman si noi suntem aici mai rau decat alte natii in legatura cu actele .
citeste mai bine ce au postat altii despre acte .
nu te mai gandi la munca , gandestete mai bine la acte .
fara acte nu ai munka.
fara contract de munka nu ai acte .
nu ai acte , nu ai munka legal , nu poti inchiria un loc decent unde sa locuiesti , tu si familia ta .
sa gasesti de munca , si sati faca contract de munka ca apoi sa aplici pt acte , tata tre sa ai un noroc chior .
ce conteaza daca sti suedeza cat de cat loll , daca nu ai noroc de contacte , esti turist aici .

david29
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  Vercingetorix Mier Iul 27, 2011 9:19 pm

Visator? Da, cu siguranta eram candva. Deci e foarte posibil sa fi sunat asa postarea mea.
Suedeza? Pai stiu deja suedeza. Stiu sa zic "mannen dricker vatten" Laughing Serios acum, sunt constient ca e imposibil sa inveti in scurt timp o limba complet straina, cu atat mai putin fiind inca in RO, dar ma stradui. Rosetta Stone e de partea mea.
De bani n-am zis ca sunt multi, ci doar ca sper sa imi ajunga cateva luni in speranta ca in acest timp sa gasesc ceva de munca. Sa inteleg ca e posibil ca cei 5000 de euro sa nu-mi ajunga nici 3 luni? Wow, atunci da, e cam deprimant.

Si oarecum in afara topicului meu, asa doar ca discutie, sa inteleg ca toti romanii, arabii, chinezii etc care muncesc si locuiesc acum legal in Suedia stiau limba suedeza cand au venit? Nu intreb in sens peiorativ, sau rautacios, intreb foarte serios. Ca daca e chiar asa inseamna ca dincolo de visele mele, am si o grava eroare de perceptie, intr-adevar.

David, multumesc foarte mult pentru raspuns. Potiunea e la fiert. Smile
Toate cele bune.
Andrei.

Vercingetorix
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 20/07/2011
Varsta : 51
Localizare : Constanta inca...

Sus In jos

In necunoscut Empty masterpotion.....

Mesaj  david29 Mier Iul 27, 2011 9:50 am

Frate roman Vercingetorix , in primul rand bine ai venit pe forum .
daca vrei sa reusesti aici , te rog sa te mai uiti la filmul ,,asterix si obelix '' si sati pregatesti o potiune magica sa reusesti in suedia .
nu ai multe pretentii , doar esti visator .
nu intelegi ca aici daca nu ai acte , esti nul in suedia ???
nu ai citit ce scrie lumea pe forum si cati bani le trebuie sa aiba sasi faca acte , cu forte proprii ??
daca nu ai citit fratie , inseamna ca nu intelegi ca aici raiul a cam expirat de vreo 2 ani ....
cand ai vb de lb engleza in suedia , te cam inseli .....astia nu prea te inghit la faza asta sa vb engleza si sa nu sti o boaba suedeza ....
banii sai schimbi in koroane ....euroiul nu are valoare aici .
daca tu crezi ca noi nu avem stampila pe noi aici , te inseli amarnic Smile)
crezi ca nu exista oameni seriosi si nevinovati care dorm pe sub poduri in suedia ?
nu exista romani si nici o zona asa saritori , sa lesine de mila pt tine sau altiii ......
romanu te ajuta cu vorba si pe criza asta ,ajutorul e pe net ...de practica se ascund unii de altii Smile)
da , exista si in ziare , pe siteul fortelor de munka joburi ....
net asa repede pt tine nu exista , poate doar la cei unde vei inchiria locuinta ...restu tre sa ai acte .
cartele telefonice poti sati cumperi , costa 5 euro ...incarcat 7.5 euro-10 euro ....asta iti spun in euro sa intelegi .
tu degeaba visezi prea mult acum , faza este ca tre sa vii aici ...incerci , reusesti , sau renunti si pleci .
che la vie mon amie .

david29
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

In necunoscut Empty The masterplan

Mesaj  Vercingetorix Lun Iul 25, 2011 12:47 am

Salutare tuturor. In primul rand sper ca nu deranjez pentru ca deschid un alt topic. Daca da, scuzele de rigoare, delete si ma lipesc ulterior la unul deja existent.
Acestea fiind zise, ma prezint scurt: sunt Andrei, am 38 de ani si sunt un IT-st bunicel. Nu genial, doar bun. Administrator de retea in principal, dar si programator si helpdesk-er cand e cazul.

Nu am rude si nici alte cunostinte in Suedia si nu stiu limba suedeza, ci doar engleza. Nu inca, cel putin.

Planul meu este sa vin in Suedia cu vreo 5000 de EUR (pe care ii iau daca vand masina), bani care sa imi ajunga pana imi gasesc un job. Mai intai doar eu si apoi si sotia si bebele de 2 ani. In varianta pesimista, sper sa se intample asta cel tarziu in 3 luni, pentru ca mai mult nu cred sa imi ajunga banii initiali. Stiu ca pe site-ul sweden.se se spune Get a job -> Get a permit -> Move -> Arrive, deci mai intai ar trebui sa imi gasesc de munca si abia apoi sa demarez hartiile si plecarea, dar gasesc ca e destul de greu de gasit un job de aici din Romania. Ar fi situatia ideala, dar e destul de greu.
Partea buna din toate astea este ca nu am nicio restrictie de zona in momentul asta. Trebuie doar sa ma hotarasc unde vreau sa merg.
Deadline pentru plecare, din diverse motive (nu intru in amanunte) este 20 august 2011.

De ce vreau sa plec din Romania? Pai asta e simplu si fara drum de intoarcere. Nu ma mai ajung cu banii. Sunt multe nivele de "nu am bani" si eu sunt la ala cel mai nasol. In fiecare luna trebuie sa vand ceva ca sa pot supravietui, pentru ca banii de salariu se duc cam in doua zile. Ar urma acum sa vand masina si sa mananc banii. M-am gandit ca mai bine sa fac ceva util cu ei... Celelalte motive, alea cu siguranta copilului, un nivel de trai mai bun, o tara fara caini vagabonzi pe strazi, o tara de o civilizatie pe care nu o poate concepe mintea mea de hardworker in momentul asta, sunt si ele pe acolo, dar in primul si in primul rand imi doresc sa muncesc cinstit, sa fiu platit cinstit si sa nu mai trebuiasca sa iau paine si margarina pe credit de la chioscul din colt... No
De ce Suedia? Nu am prea multe optiuni. Imi doresc sa muncesc intr-una dintre tarile civilizate ale Europei, intr-o tara in care romanii sa nu aiba pe ei, deja, stampila de... roman. Deci exclus Italia, de exemplu. Cautam o tara in care sa ma pot face inteles in limba engleza si mi-au venit in cap Olanda si Suedia. In Olanda nu avem, inca drept de munca, deci a cam ramas Suedia. Stiu, mai sunt si alte tari nordice, dar Suedia mi se pare cea mai la indemana, nu stiu de ce. Ma si atrage in sensul ca am eu un presentiment ca o sa iasa bine, pana la urma.

Desi inca sap dupa informatii pe site-uri si forum si trag tare cu Rosetta Stone (apropos, multumiri pentru sugestia cu acest program... este foarte foarte bun si inteligent gandit), dupa cum vedeti "masterplan"-ul este, in momentul asta cel putin, un zero-plan, dincolo de ideea de baza de a pleca, dar incepe sa se contureze. Cu ajutorul vostru sper sa prinda o forma cat mai buna si realista incet-incet.

Deocamdata, intrebari punctuale:

1. O sa ajung in Suedia cu Euro. Merge euroiul ca moneda de plata curenta acolo, sau va trebui sa schimb in coroane?
2. Exista vreo zona sau vreun oras in care comunitatea romaneasca (ma refer la oamenii seriosi, nu la cei care dorm pe sub poduri) sa fie puternica si, macar intr-o oarecare masura, saritoare? Intreb pentru ca neavand pe nimeni acolo, as prefera o astfel de zona.
3. Exista ca prin alte parti anunturi de job-uri si in ziare? Sau tot net-ul e de baza pentru asta?
4. Cum fac sa am acces la net si GSM, pentru ca am citit ca nici vorba de abonament pana nu rezolv cu hartiile? Exista ca pe la noi chestii gen pre-paid si cam care sunt tarifele? E accesibil un modem mobil prepaid (daca exista)?

Scuze si pentru postarea kilometrica, dar fiind prima, am zis sa fiu mai explicit. Daca am omis ceva, sariti pe mine ca nu ma supar. De asemenea daca am gresit ceva sau am pus vreo intrebare stupida, ziceti-mi si incerc sa ma controlez data viitoare.

Multumiri tuturor pentru ca oricum deja m-ati ajutat prin acest forum chiar si daca nu primesc niciun raspuns.
Toate cele bune.
Andrei.

P.S. Ca o alta scuza pentru deschiderea unui topic nou, promit ca o sa scriu aici raspunsurile la intrebarile pe care mi le pun, chiar daca le gasesc din alte studii. Raspusuri care mai pot folosi si altora, avand in vedere ca postarile deja existente, cu informatii utile sunt deja vechi de un an+.

Vercingetorix
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 20/07/2011
Varsta : 51
Localizare : Constanta inca...

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  cocoshel Lun Apr 04, 2011 7:01 am

Un raspuns concret la intrebarile de pe acest topic il gasiti aici:

http://suediainfo.se/integrare.htm

Emigrare+integrare este ca o nastere. Nu exista nastere fara dureri si cele 9 luni de asteptare sau emigrare+ integrare fara dureri, riscuri sau dezamagiri. Nu exista retete si medicamente miraculoase pentru nastere sau emigrare+integrare fara dureri. O alternativa ar fi adoptia. Ca imigrant esti ca un copil cu handicap care trebuie sa invete sa supravietuiasca cu orice pret. Parinti adoptivi pentru copii frumosi si sanatosi se gasesc citi vrei in Vestul bogat. La copii cu handicap si probleme nu se inghesuie nimeni.
Geniile si specialistii supereducati sunt vinati de firme superspecializate de head hunting. Restul se pun cuminti la coada si astepta sa vina ofertele ca cistigurile la loto 6 din 49. Ar mai fi o solutie:
"Daca nu vine muntele la Mahomed, merge Mahomed la munte"
Drumul asta poate fi lung si dureros la fel ca nasterea si nu toti reusesc sa-l duca pina la capat. Dar merita incercat. Parerea mea.
Sa auzim numai de bine!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  alk Mar Mar 22, 2011 9:22 pm

Emil a scris:Parerea mea este ca ar trebui sa incerci sa-ti gasesti un servici ca sofer. Ai sanse mari avind toate gradele de soferie plus ADR. Ca sofer nu se pune mare accent pe limba suedeza te descurci bine cu engleza. Pe urma dupa ce ai invatat suedeza poti sa cauti o slujba (eventual mai faci niste cursuri in Suedia) ca sofer si asistent medical pe Salvare.
Lycka till !


-Iti multumesc frumos Emil, pentru sfaturi. Asi avea marea rugaminte la tine daca ai dezvolta putin procedural etapele si eventual ordinea lor. Citind pe forum am observat ca parerile sunt impartite in functie de interesele si aspiratiile fiecaruia in parte. Intr-un final am inteles ca nici acolo viata nu este in roz,ceea ce este normal,dar totusi nu am reusit sa-mi formez o idee despre posibilitatea incadrarii in societatea Suedeza cu tot ce presupune aceasta si nu in ultimul rind perioadele reale de timp mediu necesare pentru rezolvarea fiecarei etape deoarece timpul este inamicul meu nr.1. La virsta mea si la obligatiile mele familiale sunt nevoit sa-mi acord marje foarte mici in planing. Oricum iti multumesc inca odata pentru bunavointa ta.

alk
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  Emil Mar Mar 22, 2011 6:05 pm

Parerea mea este ca ar trebui sa incerci sa-ti gasesti un servici ca sofer. Ai sanse mari avind toate gradele de soferie plus ADR. Ca sofer nu se pune mare accent pe limba suedeza te descurci bine cu engleza. Pe urma dupa ce ai invatat suedeza poti sa cauti o slujba (eventual mai faci niste cursuri in Suedia) ca sofer si asistent medical pe Salvare.
Lycka till !

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

In necunoscut Empty SANSE REALE?

Mesaj  alk Mar Mar 22, 2011 4:43 pm

Salut cu tot respectul toti mambrii acestui forum!


- Este foarte cunoscut faptul ca in tara noastra toate directiile duc inspre nicaieri asa ca m-am hotarit sa renunt definitiv la bunastarea romaneasca si sa-mi incerc norocul in alta parte. La 45 de ani riscul imi pare destul de mare,insa am doi copii pentru care ma simt obligat sa le ofer sansa unui viitor mai decent decit ne preconizeaza actualul politic ro. Va rog in acest sens sa ma informati cu privire la situatia reala a posibilitatii integrarii mele impreuna cu familia in Suedia. Cunosc limba Germana mult peste mediu, ma descurc destul de bine in limba Engleza,am permis de conducere A,B,C+E,din 2001, atestat ADR,(de curind obtinut), plus un curs intensiv de Paramedici/Primajutor/Descarcerare,obtinut la I.S.U. (Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta) - S.M.U.R.D. Sunt constient ca orice inceput de drum intr-o tara straina este greu mai ales la virsta mea si cu familie,dar totusi sunt dispus sa incerc si pentru aceasta asi avea mare nevoie de sfaturile si informatiile dumneavoastra cu privire la pasii pe care trebuie sa-i urmez. Va multumesc anticipat si va doresc multa sanatate tuturor!

alk
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  Emil Sam Mar 19, 2011 10:46 pm

paul madarasan a scris:Ce ne sfatuiti cei de aici?
Sa-ti cauti de munca si daca-ti gasesti sa-ti cauti o locuinta.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

In necunoscut Empty plecare in suedia

Mesaj  paul madarasan Sam Mar 19, 2011 10:32 pm

buna sunt paul,am 30 de ani de profesie inginer in domeniul conductelor magistrale,lucrez in domeniu de 10 ani anul acesta dar m-am saturat de tara asta in care muncesti sa iti platesti taxele si ratele sa nu mai vb de altceva.m-am hotarat impreuna cu prietena mea si ea cu studii superioare si munceste pe bani de nimic de dimineata pana seara la 5 30 sa pleca in suedia.nu avem pretentia la un loc de munca la birou pt k nu se pune problema din cauza limbii muncim orice.vorbim fluent limba engleza si putin franceza.
Ce ne sfatuiti cei de aici?

paul madarasan
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 17/03/2011

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  Emil Joi Mar 17, 2011 5:54 pm

Trebuie sa fii constienta ca daca vi in Suedia o s-o duci mai nasol in primii ani cit timp inveti suedeza. Dar daca esti o luptatoare si nu te dai batuta pe urma ai sanse sa traiesti o viata buna si linistita in tara asta. Aici este greu pina intri in sistem, odata intrat nu mai iesi. Nu trebuie sa te mai uiti inapoi la Romania. Odata ce ai parast tara aia trebuie sa te rupi cu totul si sa mergi inainte pe drumul e care ti l-ai ales.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  1parazit Joi Mar 17, 2011 10:15 am

Jesus...cu 30.000 euro, prieteni binevoitori, drepturi de cetatean comunitar, calatorii cu buletinul si avioane low cost...ce ar mai lipsi?What a Face What a Face
Hai sa dam timpul cu 10-15 ani in urma....Citeva milioane de romani au emigrat in anii `90, majoritatea cu traista in bat si ochii girofar dupa graniceri sau politia pentru imigranti ilegali. Majoritatea au reusit.
pur si simplu cu 30.000 euro in buzunar, avand un loc unde sa stai, niste oameni care te pot sprijini in a obtine numarul personal, ce sanse sunt????
Nu ai nici o sansa. Iti lipseste motivatia si hotarirea de a-ti schimba viata prin emigrare. Nu ai ajuns la fundul sacului, o nemultumire de moment nu ajunge pentru a fi curioasa de......necunoscut.
1parazit
1parazit
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 06/07/2009
Localizare : dupa blocuri

Sus In jos

In necunoscut Empty In necunoscut

Mesaj  andreea_m Mier Mar 16, 2011 7:03 pm

Buna
Sunt membru nou pe forum. Stiu ca intrebarea stupida si pusa simplist, dar nu stiu cum altfel sa provoc o discutie si sa aobtin niste raspunsuri la intreabri ce ma framanta.
Am 38 de ani, profesie independenta, birou meu, adica pe picioarele mele, castiguri de nivel mediu. Desi tot ce am realizat pana acum a fost rezultatul propriilor eforturi, sunt nemultumita. De tot ce ofera societatea romaneasca, de perspective. Pana in urma cu 2 ani nici nu visam sa plec din tara, dar pe masura ce a trecut timpul am realizat ca lucrurile aici sunt destul de greoaie si nesigure. Tot timpul am fost animata de dorinta de a realiza ceva prin eforturi proprii. Ca sa ma exprim f succint. Am niste prieteni plecati in Suedia, care de ceva luni ma bat la cap sa ma gandesc sa plec acolo. Mi-au povestit cum e sistemul lor, cat e de greu si de bine din multe puncte de vedere.Sunt incantata de tot ce i-au povestit, dar nu vad ce as putea face acolo si cum mi-as putea gasi o punte de pelagura. Prin prisma meseriei mele e exclus (am terminat Facultatea de Drept).Dar as vrea sa stiu macar din perspectiva experientei altora, daca te duci asa , pur si simplu cu 30.000 euro in buzunar, avand un loc unde sa stai, niste oameni care te pot sprijini in a obtine numarul personal, ce sanse sunt????
Stiu ca lucrurile depind in I rand de fiecare, ce putere de adaptare are, de noroc etc. Dar as vrea sa aud pareri.
Multumesc

andreea_m
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 16/03/2011

Sus In jos

In necunoscut Empty limba suedeza.......

Mesaj  Admin Dum Aug 30, 2009 9:46 am

Am mutat discutiile privind studiul limbii suedeze la topicul :
Limba suedeza - Komvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 91
Data de inscriere : 26/04/2009

http://suediainfo.se/

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  cocoshel Dum Aug 30, 2009 9:40 am

Bine ai venit Maya pe acest forum!

Cu capitalul de start pe care l-ai mentionat plus venitul pentru primul an, eu personal cred ca aveti sanse foarte bune. Ca raspuns punctual:
1. Cumpara-ti direct un apartament sau garsoniera. Capitalul de start e suficient pentru avans la un apartament sau garsoniera. In zona Stockholm cele mai ieftine locuinte pornesc de la 30.000 euro. Momentan in Suedia dobinzile pentru creditul imobiliar sint in jur de 2% pe an. Un client care dispune de 30% avans este considerat ca avind garantii serioase.

2. Te muti si te apuci serios de invatat suedeza. Scoala este gratuita si cu vointa se poate invata limba cit sa te descurci in citeva luni. Cu copilul nu sint probleme. Suedia este una dintre cele mai bune tari de crescut copii din lume.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

In necunoscut Empty Situatie atipica

Mesaj  Maya Mar Iun 30, 2009 8:54 am

Gasesc pe acest forum pareri si impresii foarte diferite, unele dintre ele chiar contrazicandu-se. Voi pune o intrebare, la care as dori raspunsuri punctuale din partea celor care, au trait personal sau cunosc in detaliu asemenea situatii. Ma refer la o situatie atipica in care spre exemplu, eu impreuna cu sotul si copilul de 5 ani, alegem sa ramanem in Suedia. Ca si mijloace materiale avem, un disponibil de 50.000 euro, un venit lunar de cca. 3000 euro pentru un an. Cat de complicat sau usor este in acest caz ramanerea definitiva in Suedia?

Maya
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 30/06/2009

Sus In jos

In necunoscut Empty Re: In necunoscut

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum