Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Călătorii în EU şi birocraţia românească...  EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Călătorii în EU şi birocraţia românească...  EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Călătorii în EU şi birocraţia românească...  EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Călătorii în EU şi birocraţia românească...  EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Călătorii în EU şi birocraţia românească...  EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Călătorii în EU şi birocraţia românească...  EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Călătorii în EU şi birocraţia românească...  EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Călătorii în EU şi birocraţia românească...  EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Călătorii în EU şi birocraţia românească...  EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 15 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 15 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Călătorii în EU şi birocraţia românească...

+2
aurelian
eliza
6 participanți

In jos

Călătorii în EU şi birocraţia românească...  Empty calatorii din strainatate catre romania cu copii minori

Mesaj  b.t.n.b Lun Apr 09, 2012 8:07 am

nu e nici o problema daca merge doar un parinte cu minorii ,catre romania,din moment ce copiii au pasaport individual.E problema doar la iesirea din Romania.O procura in Suedia costa 250 sek pt.un copil.
b.t.n.b
b.t.n.b
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 25/03/2012

Sus In jos

Călătorii în EU şi birocraţia românească...  Empty Re: Călătorii în EU şi birocraţia românească...

Mesaj  cocoshel Lun Mar 26, 2012 10:55 am

Nu trebuie nici un fel de alte documente, procuri sau altceva in afara de pasaport la iesirea din Suedia cu copii minori.

Aceasta intrebare a fost plasata initial in topicul Transport, cu toate ca exista deja un topic pe aceasta tema. Mad Mad Acest lucru creeaza iritare iar cel ce pune aceasta intrebare risca sa nu primeasca un raspuns de la ceilalti membri.

https://suediainfo.forumgratuit.ro/t117-intrebari-sfaturi-raspunsuri-topic-si-subtopic

cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Călătorii în EU şi birocraţia românească...  Empty Parerea mea

Mesaj  Andreya Dum Mar 25, 2012 8:35 pm

Buna, poti sa dai un tel la Ambasada si ei iti vor da informatia cea mai corecta.
Nu cred ca iti doresti ca inainte de imbarcare sa nu te lase cu copii sa urci.
Sa ne anunti si pe noi cum ai procedat. bounce

Andreya
membru
membru

Numarul mesajelor : 21
Data de inscriere : 24/03/2012

Sus In jos

Călătorii în EU şi birocraţia românească...  Empty Plec in Romania in concediu

Mesaj  b.t.n.b Dum Mar 25, 2012 2:34 pm

Am 3 bilete la WizzAir pt 3 persoane.Vreau sa stiu daca am nevoie de procura la imbarcare de la partenera?Ea va venii peste 2 saptamani in Romania.Uitasem sa precizez ca plec co doi copii.Stiu ca in Romania este nevoie de procura daca ies din Romania copii doar cu un singur parinte.Nu stiu daca legea asta e valabila si la Suedeji daca noi suntem cetateni romani?Daca stie cineva va rog sa-mi raspundeti...... Question
b.t.n.b
b.t.n.b
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 25/03/2012

Sus In jos

Călătorii în EU şi birocraţia românească...  Empty Re: Călătorii în EU şi birocraţia românească...

Mesaj  costel igorov Dum Sept 12, 2010 12:35 pm

aurelian a scris:salut,
...
Daca minorul are si pasaport strain (adica dubla cetatenie) lucrurile pot sta altfel, cu toate ca oficial se aplica legea romana pentru orice cetatean roman, indiferent cu ce pasaport calatoreste. Cand am dat telefon la politia de frontiera mi-au spus ca daca are pasaport strain nu le pasa cu cine iese. In raspunsul oficial prin email raspunsul este altul...adica acela ca se aplica legea si basta
...
Am cautat pe internet si am gasit corespondenta la care se refera Aurelian
MINISTERUL ADMINISTRATIEI SI INTERNELOR NESECRET INSPECTORATUL GENERAL AL Bucureşti

POLITIEI DE FRONTIERA Nr. S4/C1/ CR 14922 din 28.06.2010
Exemplar nr 1

Catre,
AURELIAN B...aurelian.b...@...

In referire la adresa dumneavoastra inregistrata la sediul Inspectoratului General al Politiei de Frontiera, prin care solicitati anumite informatii cu privire la iesirea din tara a unor minori, va comunicam urmatoarele:

Potrivit art. 2 alin. (2) din din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, cu modificarile si completarile ulterioare, cetatenii romani minori pot calatori in strainatate numai insotiti, cu acordul parintilor ori al reprezentantilor legali.

De asemenea, art. 30 alin. (1) lit. d) din acelasi act normativ stipuleaza: „Organele politiei de frontiera permit iesirea din Romania [...] minorului care este titular al unui document de calatorie individual sau, dupa caz, al unei carti de identitate si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu aceasta numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a ambilor parinti sau, dupa caz, a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila, a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care sa cuprinda acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective de catre minor, la statul sau statele de destinatie, la perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria, precum si datele de identitate ale insotitorului respectiv”.

In acest context, mentionam faptul ca, potrivit art. 30 alin. (7) din Legea nr. 248/2005, declaratia parintilor trebuie redactata in doua exemplare si trebuie sa fie autentificata in tara de notarul public iar in strainatate de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale Romaniei ori, daca au fost date in fata autoritatilor suedeze sa aiba aplicata apostila; de asemenea, un exemplar al declaratiei se pastreaza de catre insotitor iar al doilea exemplar insoteste pasaportul minorului.

Precizam faptul ca actualul cadru legal care reglementeaza deplasarea cetatenilor romani minori in strainatate nu face distinctie intre acestia din punct de vedere al domiciliului, astfel ca, atat timp cat minorul are cetatenia romana, pentru a i se permite deplasarea in strainatate acesta trebuie sa indeplineasca conditiile mai-sus mentionate.

De asemenea, potrivit art. 5 din Legea nr. 21/1991 a cetăţeniei române “sunt, de asemenea, cetăţeni români cei care:

a) s-au născut pe teritoriul statului român, chiar dacă numai unul dintre părinţi este cetăţean român;

b) s-au născut în străinătate şi ambii părinţi sau numai unul dintre ei are cetăţenia română”.

Astfel, raportat la informaţiile conţinute în cuprinsul petiţiei dumneavoastră, minorii în cauză deţin cetăţenia română, sens în care le sunt aplicabile prevederile Legii nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate.

Mentionam, totodata, faptul ca dispozitiile legale imperative mai-sus indicate se aplica doar in situatia iesirii din tara a cetateanului roman minor, nu si in cazul intrarii in Romania.

INSPECTOR GENERAL
Sursa http://groups.yahoo.com/group/romstud/message/2073

Pe mine ma fascineaza art 5 aliniatul B din legea asta cu cetatenia romana
b) s-au născut în străinătate şi ambii părinţi sau numai unul dintre ei are cetăţenia română
Pentru ca un nou nascut in strainatate sa devina cetatean roman trebuie inregistrat la ambasada romana in termen de un an sau prin hotarire judecatoreasca (evident pronuntata la un tribunal romanesc) dupa perioada de un an.
Pai daca copilul are o mama suedeza si un tata roman, stau la Kiruna la polu´nord, n-am bani de tren si nici chef sa vin la ambasada in Stockholm sa-i spun saru-mina lu` fosila aia comunista si obeza de la ghiseu, habar n-am de vreo lege a cetateniei romane si calatoresc cu copilul in Romanika fara mama, am toate sansele sa-mi gaseasca nod in papura tablagiul de la frontiera mare iubitor de spaga.
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Călătorii în EU şi birocraţia românească...  Empty Re: Călătorii în EU şi birocraţia românească...

Mesaj  cocoshel Mar Aug 17, 2010 12:40 pm

Bine ai venit Aurelian pe forumul suediainfo !

Legea in cauza a fost adoptata in iulie 2005.

In 2006 am calatorit o luna impreuna cu copilul meu in Romania, amindoi fiind inregistrati ca cetateni romani cu domiciliul in strainatate. Intimplator, intr-un birou notarial, am aflat despre conditiile impuse de noua lege. M-am blindat de hirtii , hotariri judecatoresti, adeverinte si traduceri autorizate si cu tot ce mi-am putut inchipui ca va solicita politia de frontiera din Otopeni. M-am hotarit sa testez putin sistemul si la ghiseul de frontiera am comunicat ca nu am acele imputerniciri ale celuilant parinte. Am explicat tipului cu cascheta de la ghiseu ca sunt roman cu domiciliul in strainatate, am calatorit anterior cu copilul de nenumarate ori in Romania fara probleme, sunt in vacanta de o luna, am bilet de avion dus intors care m-a costat 800 de euro si trebuie sa m-a prezint la locul de munca in Suedia.
Am fost invitat intr-o camera separata unde un tip arogant cu cascheta trasa pe ceafa mi-a comunicat obraznic ca necunoasterea legii este vina mea si ca abonamente la Monitorul Oficial se pot face si in Suedia. Am incercat sa argumentez logic: atit eu cit si copilul suntem inregistrati oficial ca romani cu domiciliul in strainatate si implicit atit eliberarea pasaportului copilului cit si stabilirea in strainatate a domiciliului copilului sunt imposibile fara acordul celuilant parinte sau indeplinirea celorlante conditii din noua lege. Am primit un raspuns si mai arogant gen "aici legea o interpretam noi". M-am prefacut ca am gasit prin dosarul de documente hotarirea judecatoreasca de incredintare a minorului si am fost lasat sa plec. I-as fi spus tipului ca a uitat sa verifice si cit de autentica este acea hirtie, falsificarea ei nefiind o provocare nici macar pentru un falsificator mediocru.

In aceiasi camera la un alt birou se afla o romanca cu domiciliul in SUA impreuna cu un copil de 6 ani venita in Romania la o inmormintare. Biletul de avion o costase 2500 USD, mai avea 20 de dolari in buzunar, trebuia sa se prezinte de urgenta in SUA pentru reinoirea rezidentei, avea imprumut pentru casa , o slujba modesta in State si nu mai avea pe nimeni in Romania. Tatal copilului era arestat intr-o tara in care Romania nici nu avea consulat. Legea asta i-a bulversat femeii toata viata, ma indoiesc ca ar fi putut indeplini in practica conditiile impuse de lege in cel putin un an sau doi cu birocratia romaneasca.

In practica Legea pune mari piedici pentru calatoria copiilor, cu bunicii spre exemplu, a celor care nu au actele la zi, cu hotariri judecatoresti pronuntate prin strainatate si netranscrise si legalizate de o instanta judecatoreasca romana, a celor care si-au schimbat numele printr-o casatorie in strainatate, a celor cu un parinte arestat prin strainatate si exemplele ar putea continua la nesfirsit.Un aspect foarte important este si costul acestor proceduri. O apostila in Suedia sau o declaratie la ambasada costa intre 500 si 1000 de coroane suedeze. Cit costa doua calatorii pe an cu 4 copii,ca sa nu mai punem la socoteala costul eliberarii unui pasaport romanesc la un consulat romanesc (in jur de 1000 sek daca nu ma insel). Daca mai ai si hirtii de divort din Suedia sau de schimbare a numelui si totul trebuie tradus autorizat, transcris si aprobat mai intii in Romania mai bine astepti pasaportul suedez.Pentru a fi 100% siguri trebuie sa renuntam la cel romanesc altfel cine stie. O alternativa ar fi sa ne abonam si sa citim Monitorul Oficial zilnic de la cap la coada.

Ce s-ar putea face? O petitie clasica cu strinsul de semnaturi cred ca nu ar avea succes. Constientizarea problemei la forumurile romanesti online din diaspora, comunitatile de pe Yahoo si Facebook ar putea fi un prim pas. Citeva zeci de mii de mail-uri la autoritatile romane nu cred ca ar putea trece neobservate. Nici politicienii romani nu trebuie menajati de un bombardament de posta electronica. Cei care vor pot compune un mail propriui, iar celor care nu au timp le putem pune la dispozitie o formulare standard pentru un copy/paste. La ultimile alegeri rezultatul s-a decis in diaspora, sunt ferm convins ca au devenit constienti acolo sus de importanta voturilor din diaspora si vom vedea in viitor mitinguri gen Basescu in Spania.

Daca mai are cineva experiente de acest gen sau informatii despre acest subiect rugam sa posteze pentru o mai buna informare a tuturor.

cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Călătorii în EU şi birocraţia românească...  Empty Conditii de iesire din tara pentru cetatenii romani minori

Mesaj  eliza Lun Aug 16, 2010 11:50 pm

In baza articolului 2 alin. 2 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, minorii romani pot calatori in strainatate numai insotiti, cu acordul parintilor ori al reprezentantilor legali. Prin reprezentant legal se intelege persoana desemnata, potrivit legii, sa exercite drepturile si sa indeplineasca obligatiile parintesti fata de minor.

Am gasit link-ul cu precizarile legale (mentionate de catre Aurelian anterior).
Continutul integral, aici > http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php#




eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Călătorii în EU şi birocraţia românească...  Empty Declaratia privind calatoria cu minori in strainatate

Mesaj  eliza Lun Aug 16, 2010 11:45 pm

Bine ai venit Aurelian pe forumul suediainfo!
Foarte utile informatiile si explicatiile scrise de tine, cu atat mai mult cu cat sunt scrise din experienta proprie. Petitie online? Buna idee, poate cu timpul vom concepe o petitie online referitoare la lege, cu precadere in cazul in care parintii au domiciliul in strainatate sau minorul are dubla sau poate tripla cetatenie etc. Tind sa cred ca multi romani au intampinat dificultati in acest sens, si cand scriu asta fac referire la cetatenii romani stabiliti si in alte colturi ale lumii, nu numai in Suedia.
Daca minorul are si pasaport strain (adica dubla cetatenie) lucrurile pot sta altfel, cu toate ca oficial se aplica legea romana pentru orice cetatean roman, indiferent cu ce pasaport calatoreste. Cand am dat telefon la politia de frontiera mi-au spus ca daca are pasaport strain nu le pasa cu cine iese. In raspunsul oficial prin email raspunsul este altul...adica acela ca se aplica legea si basta.
Intre timp, am tot cautat si eu informatii referitoare la caz. O sa adaug in plus la ceea ce ai scris tu, anumite paragrafe preluate de pe pagini oficiale si cateva concluzii proprii. Atasez anumite link-uri la site-uri ce contin informatii utile privind subiectul in cauza. Din ceea ce am citit, constat ca legea are aplicabilitate numai pt minorii cetateni romani sau in functie de caz, pt acei minori de exp cu dubla/tripla cetatenie, printre care si cetatenie romana.
In cazul in care minorul detine o alta cetatenie decat cea romana, acesta poate intra pe teritoriul Romaniei si iesi din Romania insotit de unul din parinti, de rude sau alte persoane, fara vreun consimtamant anterior, mai precis fara vreo procura speciala sau declaratie oficializata de catre notar.

"Multe state restrictioneaza calatoriile minorilor in strainatate, daca acestia nu sunt insotiti de parinti sau de tutorii lor legali sau daca parintii ori tutorii legali nu si-au dat consimtamantul. In Romania, legislatia aplicabila (Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate) prevede ca minorilor romani li se permite iesirea din tara numai daca sunt insotiti de o persoana fizica majora." In concluzie, copiii cu varsta sub 18 ani nu pot calatori in strainatate neinsotiti.
MAE - Ministerul Afacerilor Externe » Sfaturi de călătorie - Informaţii generale » Călătorie cu copii minori
> http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=29827&idlnk=3&cat=29919

Intr-adevar este vorba de o declaratie la mijloc, privitoare la calatoria, mai exact la iesirea din Romania a minorului.

"Declaratie privind acordul parintilor pentru iesirea din tara a minorului insotit de o alta persoana fízica majora"
(model > link) http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/declaratie_insotitor_minor.pdf

"Declaratiile trebuie redactate in doua exemplare (...). Un exemplar al declaratiei se pastreaza de catre insotitor, iar al doilea exemplar insoteste pasaportul minorului. Declaratia si certificatul de cazier judiciar, precum si oricare dintre documentele care au contribuit la aprecierea indeplinirii conditiilor exercitarii dreptului la libera circulatie se pastreaza, in copie, de catre Politia de Frontiera din punctul de trecere a frontierei prin care s-a efectuat iesirea din tara." Alte detalii, gasiti aici > http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/declaratie_minori.php

In Romania se solicita adultilor (exp. unuia dintre parinti) aceasta declaratie, in momentul in care adultul scoate din tara un minor cu cetatenie romana, astfel vrand sa se evite: instrainarile, rapirile, traficul de carne vie / copii, proxenetismul, sclavia, crima organizata etc.

Mai multe detalii / informatii generale pot fi citite inclusiv pe acest site de "Calatorii" > http://www.family-travel.ro/legislatie/calatoria-cu-copii-minori.html


eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Călătorii în EU şi birocraţia românească...  Empty Re: Călătorii în EU şi birocraţia românească...

Mesaj  aurelian Lun Aug 16, 2010 9:10 pm

salut,

Legea romana nu ia in considerare cazurile speciale, de romani stabiliti in strainatate care isi trimit copii in vacanta. Ar trebui sa facem o petitie mai multi ca sa introducem un paragraf nou in legea asta.

eu am incercat de cateva ori sa obtin raspunsuri oficiale cu privire la calatoria cu copii in Romania, din punctul de vedere al cetateanului roman cu domiciliul in strainatate.

Un lucru mi-e clar acum, daca copilul merge cu pasaport romanesc se respecta clar si nediscutabil legea, adica:
- nu conteaza cu cine intra in tara, dar cand iese e altceva
- daca numai un parinte iese cu copilul, trebuie musai hartie legalizata de la celalalt parinte cum ca este de acord. Formularul se gaseste siteul politiei de frontiera. Trebuie legalizat de o ambasada a Romaniei sau de un notar din tara unde aveti resedinta...dar atunci trebuie apostila de la Haga. Alt formular nu se accepta. Aaa, si sa aveti acte doveditoare ca sunteti parintii minorului in cauza....o copie dupa certificatul de nastere de exemplu.
- daca copilul iese din tara insotit de bunica, atunci trebuie declaratie de la ambii parinti (acelasi formular). Bunica sa aiba in acest caz si cazierul la ea, pe langa certificatul de nastere al minorului si eventual copii dupa pasapoartele parintilor.

Daca minorul are si pasaport strain (adica dubla cetatenie) lucrurile pot sta altfel, cu toate ca oficial se aplica legea romana pentru orice cetatean roman, indiferent cu ce pasaport calatoreste. Cand am dat telefon la politia de frontiera mi-au spus ca daca are pasaport strain nu le pasa cu cine iese. In raspunsul oficial prin email raspunsul este altul...adica acela ca se aplica legea si basta.

Va atasez aici fragmente din raspunsurile primite de mine. Si eu sunt in aceiasi situatie, adica doar cetateni romani, cu domiciliul in strainatate (pasaport de tip CRDS - Cetetean ROman cu Domiciliul in Strainatate) care vrem sa trimitem copii la bunici in vacanta.

Ieşirea din România a cetăţenilor minori cu cetăţenie română(indiferent dacă aceştia mai au şi altă cetăţenie în afară de cea română) se face cu respectarea prevederilor Legii 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate care la art. 30 prevede ce documente trebuiesc prezentate la ieşirea din România pentru cetăţenii români minori. În cazul în care minorul este însoţit de bunici aşa cum se precizează în solicitarea dumneavoastră, persoana care este menţionată ca însoţitor în declaraţia părinţilor trebuie să prezinte şi cazierul judiciar eliberat de autorităţile competente din România.

Dacă minorul nu are cetăţenie română acestuia nu i se aplică prevederile Legii 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate şi poate ieşi din România în aceleaşi condiţii ca şi cetăţenii majori ai statului a cărui cetăţenie o are.

Condiţiile de ieşire din România ale cetăţenilor români minori cât şi modelul declaraţiei părinţilor le găsiţi pe pagina de internet a Poliţiei de Frontieră Române www.politiadefrontiera.ro – la secţiunea „condiţii de călătorie / cetăţeni români / condiţii de ieşire din ţară pentru cetăţenii români minori”.

-----------
In baza articolului 2 alin. 2 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, minorii romani pot calatori in strainatate numai insotiti, cu acordul parintilor ori al reprezentantilor legali. Prin reprezentant legal se intelege persoana desemnata, potrivit legii, sa exercite drepturile si sa indeplineasca obligatiile parintesti fata de minor.

Politistii de frontiera permit iesirea din tara unui cetatean roman minor - numai daca este insotit de o persoana fizica majora- in urmatoarele cazuri:

*

este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste insotit de ambii parinti;
*

este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt parinte, din care rezulta acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei, statul (statele) de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia ori face dovada decesului celuilalt parinte;

Documente doveditoare ale decesului sunt:
o

certificat de deces valabil si cu putere doveditoare pe teritoriul Romaniei, in conditiile legii;
o

hotarare judecatoreasca de declarare a mortii, ramasa definitiva, daca nu a existat timpul necesar pentru eliberarea certificatului de deces;
o

comunicare oficiala primita prin intermediul misiunilor diplomatice sau al oficiilor consulare ale Romaniei in strainatate, daca nu a existat timpul necesar pentru eliberarea unor certificate de stare civila.

Nu este necesara declaratia parintelui decazut din drepturile parintesti sau declarat disparut, in conditiile legii, daca insotitorul face dovada in acest sens, cu exceptia cazului in care ambii parinti se afla in aceasta situatie, cand este obligatorie declaratia reprezentantului legal al minorului.
*

este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;
*

este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora, numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a ambilor parinti sau a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat minorul (prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila) , a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care cuprinde:
o

acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective;
o

statul (statele de destinatie);
o

perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria;
o

datele de identitate ale insotitorului respectiv;
o

extrasul de cazier judiciar al insotitorului;
o

documente din care sa rezulte calitatea de persoana desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane (poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane).

Declaratia si certificatul de cazier judiciar, precum si oricare dintre documentele care au contribuit la aprecierea indeplinirii conditiilor exercitarii dreptului la libera circulatie se prezinta, in original si in fotocopie, Politiei de Frontiera din punctul de trecere a frontierei prin care se efectueaza iesirea din tara.

Insotitorul, care calatoreste in strainatate impreuna cu un minor, are urmatoarele obligatii:

*
sa acorde ingrijire si supraveghere minorului pe toata durata deplasarii;
*
sa nu abandoneze minorul;
*
sa nu incredinteze minorul altei persoane decat parintelui, reprezentantului legal sau, dupa caz, persoanei prevazute in declaratie ori, in cazuri deosebite, autoritatilor straine competente in domeniul acordarii de asistenta si protectie pentru minori;
*
sa respecte scopul, ruta si durata deplasarii mentionate in declaratie, cu exceptia situatiei cand exista acordul ulterior al acestora cu privire la schimbarile intervenite;
*
in cazul disparitiei minorului pe perioada deplasarii in strainatate, sa anunte de indata autoritatile competente de pe teritoriul statului unde s-a produs evenimentul, precum si cea mai apropiata reprezentanta diplomatica sau oficiu consular al Romaniei, solicitand eliberarea unei adeverinte in acest sens;
*
sa informeze de indata ce este posibil cea mai apropiata reprezentanta diplomatica sau oficiu consular al Romaniei, in cazul aparitiei unei situatii obiective de natura sa intrerupa calatoria, sa schimbe ruta, sa depaseasca durata calatoriei indicate de parinti sau de reprezentantul legal;
*
in cazul in care nu este posibila incredintarea minorului persoanei prevazute in declaratie, sa anunte imediat cea mai apropiata reprezentanta diplomatica sau oficiu consular al Romaniei, in vederea reunificarii familiale a minorului sau, dupa caz, sa se reintoarca in Romania cu acesta.

Minorul care calatoreste in strainatate insotit de cel putin unul dintre parinti sau de reprezentantul sau legal nu poate fi incredintat de catre acesta unei persoane de pe teritoriul altui stat, atunci cand fata de minor s-a dispus masura educativa a libertatii supravegheate, in conditiile legii penale.

Politistii de frontiera vor intrerupe calatoria minorului, chiar daca sunt indeplinite conditiile mentionate anterior, in urmatoarele situatii:

*
a) insotitorul este cetatean strain si nu face dovada faptului ca are dreptul sa se reintoarca in Romania, desi in declaratia parintilor sau, dupa caz, a reprezentantului legal se mentioneaza ca minorul se va reintoarce impreuna cu acelasi insotitor;
*
b) insotitorul a savarsit anterior una dintre infractiunile urmatoare, cu exceptia cazului in care a fost reabilitat pentru aceasta infractiune:
o
1. omor, omor calificat, omor deosebit de grav;
o
2. infractiuni privitoare la viata sexuala;
o
3. cersetorie;
o
4. lipsire de libertate in mod ilegal;
o
5. sclavie;
o
6. prostitutie;
o
7. proxenetism;
o
8. infractiuni privind traficul de droguri sau precursori;
o
9. infractiuni privind traficul de persoane si infractiuni in legatura cu traficul de persoane;
o
10. trafic de migranti;
o
11. trafic de tesuturi sau organe umane;
o
12. infractiuni de terorism;
*
c) insotitorul este cetatean strain si paraseste teritoriul Romaniei ca urmare a unei decizii de indepartare de pe teritoriul Romaniei, dispusa in conditiile legii, cu exceptia cazului in care este parinte al minorului si exista acordul celuilalt parinte;
*
d) insotitorului sau minorului i-a fost limitat, in conditiile prezentei legi, exercitiul dreptului la libera circulatie in strainatate pentru statul de destinatie ori pentru un stat care urmeaza sa fie tranzitat, in perioada in care urmeaza sa calatoreasca impreuna;
*
e) insotitorul nu este persoana careia i-a fost incredintata de catre instanta supravegherea minorului, atunci cand fata de acesta s-a dispus masura educativa a libertatii supravegheate, in conditiile legii penale;
*
f) minorul refuza sa iasa din tara, daca a implinit varsta de 14 ani.

Politia de Frontiera Romana permite iesirea din Romania a minorilor, fara prezentarea declaratiei, in urmatoarele situatii:

*
a) in cazul in care insotitorul argumenteaza necesitatea calatoriei in strainatate prin faptul ca minorul urmeaza sa beneficieze de un tratament medical care nu este posibil pe teritoriul Romaniei si fara de care viata sau sanatatea ii este pusa in mod grav in pericol, cu conditia sa prezinte documente doveditoare in acest sens, emise sau avizate de autoritatile medicale romane, din care sa rezulte perioada si statul sau statele in care urmeaza sa se acorde tratamentul medical respectiv, chiar daca nu exista acordul ambilor parinti, al celuilalt parinte, al parintelui supravietuitor sau al reprezentantului legal;
*
b) in cazul in care insotitorul face dovada ca minorul se deplaseaza pentru studii sau concursuri oficiale, prin prezentarea unor documente corespunzatoare, din care sa rezulte perioada si statul sau statele in care se vor desfasura aceste studii sau concursuri, chiar daca exista acordul doar al unuia dintre parinti.

In situatia in care politistii de frontiera constata ca nu sunt indeplinite conditiile prevazute de Legea 248/2005 pentru ca minorul sa iasa din Romania, vor intrerupe calatoria acestuia.

Daca minorul nu este insotit de cel putin unul dintre parinti si nu sunt indeplinite conditiile mentionate mai sus, se informeaza acestia, punandu-le in vedere sa il preia de indata ce este posibil.

In cazul in care nu este posibila informarea parintilor, politistii de frontiera anunta Autoritatea Nationala pentru Protectia Drepturilor Copilului, care initiaza procedura aplicabila minorilor neinsotiti, potrivit legii.

-----------


aurelian
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 16/08/2010

Sus In jos

Călătorii în EU şi birocraţia românească...  Empty Călătorii în EU şi birocraţia românească...

Mesaj  eliza Joi Iul 29, 2010 9:22 am

Familie de cetateni romani cu doi copii minori - care locuieste in Suedia. Cei doi copii au doar cetatenia romana, nu si suedeza. Doar unul dintre parinti va pleca impreuna cu copiii in concediu in Romania.
Daca cineva are idee:
- ce fel de hartie, act sau procura speciala trebuie intocmita in ce-i priveste pe minori,
- de unde se pot procura hartiile in vederea calatoriei,
- aproxim. la ce pret s-ar ridica costul hartiilor,
rog sa posteze cateva informatii in acest sens.

Banuiesc ca este necesar consimtamantul ambilor parinti. Din ce-am citit la modul general pe net, de intrat cu copiii in Romania nu-i nicio problema, ci de iesit din Romania cu ei ar fi problematic... Very Happy Intre timp, o sa ma documentez si eu mai amanuntit, legat de subiect / legislatie.
Multumesc!

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Călătorii în EU şi birocraţia românească...  Empty Re: Călătorii în EU şi birocraţia românească...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum