Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Doresc niste sfaturi EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Doresc niste sfaturi EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Doresc niste sfaturi EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Doresc niste sfaturi EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Doresc niste sfaturi EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Doresc niste sfaturi EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Doresc niste sfaturi EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Doresc niste sfaturi EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Doresc niste sfaturi EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 11 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 11 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Doresc niste sfaturi

+11
monn_roe
cocoshel
ionel1981
roxypoxy20
carusso
catalin
brigadir
Emil
Hann Iball
1parazit
DVlad
15 participanți

In jos

Doresc niste sfaturi Empty Re: Doresc niste sfaturi

Mesaj  1parazit Vin Mai 02, 2014 4:21 am

Vrem viitorul promis cind am iesit din comunism lol! lol! lol! lol! lol! lol! VREAU affraid doresc sprijin affraid informatii ....si hai repede ca ma grabesc. Astept oferte......pe facebook :lol! 

Inca unul care s-a facut membru azi si se crede la biroul de informatii din gara  affraid  Aloooo, de la ce linie pleaca trenul spre bunastare in Suedia, repede ca ma grabesc bounce bounce bounce  Am luat-o razna, iar am uitat sa-mi iau pastilele azi Laughing Laughing
1parazit
1parazit
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 06/07/2009
Localizare : dupa blocuri

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Vreau sa trăiesc in Suedia

Mesaj  valentin_ionela79 Vin Mai 02, 2014 3:51 am

Suntem o familie tânara relativ si dorim sa venim in Suedia pentru a ne integra in familia adevărat europeană. Doresc sprijin pentru imformatii referitor la școala pentru copii mei care au 6 si9 ani si doresc sa știu daca au dreptul la școala acolo si daca este posibil imformatii referitor la un job. Vreau sa ma mut de tot in Suedia. Ma interesează cat costa gazda, joburi existente, școala pt copii si in general daca își poate o familie sa-si vadă de treaba. MULTUMESC si puteți sa ma Contactați pe facebook Mika Mika. Succes

valentin_ionela79
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 02/05/2014

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Suedia

Mesaj  EdinsonEdy Vin Iun 28, 2013 5:54 am

Din pacate nu ma pot lauda cu studii prea bune,sunt absolvent al Colegiului Tehninc Mihai Viteazu de aici dintr-un oras de la noi,pe profil tehnic ca tehnician electro-mecanic insa ca tot sistemul romanesc cand am fost tratat in bataie la orice capitol de la asa-zisul profesionalism al dascalilor dar si al maistrilor de practica,adica practic pot spune cu dezamagire ca am trecut prin 5 ani de liceu(un an ruta progresiva) degeaba.Ma bazez doar pe ce pot realiza eu ca persoana nu pe ce am dobandit pe hartie intr-o institutie de invatamnt destul de mediocra.

Intradevar sunt si eu constient ca e dificil dar iti spun cu regret ca aici mai ales in zona in care ma aflu eu,lucrurile sunt foarte grele si practic daca vrei un job aici sunt doua alternative romanesti : a) ai relatii si cunostinte ; b) cotizezi cu celebra "SPAGA". Si in plus faptu care ma face pe mine hotarat total si indreptat spre directia emigrari se datoreaza in primul si primul rand mentalitatii "sub"balcanice de care dau dovada asa zisi mei conationali.Am ajuns la o saturatie,o sila si chiar o oboseala psihica in aceasta tara din motivul acesta consider eu in prim plan ca doresc o emigrare,probabil gandirea,atitudinea si chiar comportamentul meu (cam de prea mult bun simt) nu mai reprezinta o miza sa-mi vad viitorul aici.

Cam destul cu smiorcaielile,venirea mea pe acest forum se datoreaza si cu un real interes dar sper si cu o finalitate buna,avand in vedere ca aici se afla emigranti,vreau sa incerc sa obtin practic un "schimb de experienta" si sfaturi necesare care sa ma crioasca incet incet spre sosirea intr-o "alta lume" cel putin ca si grad de civilizatie si gandire.

Ca experienta profesionala nu ma pot lauda cu nimic,din mai multe aspecte unul din ele enumerate cu a);b) deci poate experienta profesionala o voi dobandi intr-o buna zi cu adevarat intr-o alta tara "dorinta fiind Suedia".

EdinsonEdy
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 26/06/2013
Varsta : 31
Localizare : Lupeni

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Re: Doresc niste sfaturi

Mesaj  florins Joi Iun 27, 2013 8:38 am

Salut Edy si bine ai venit pe forum !

Sa emigrezi la 20 de ani e si usor si greu totodata. Ce pot sa-ti spun este ca as vrea sa fi facut si eu pasul asta la varsta ta.

Eu cred ca ar fi bine sa incepi prin a citi mult din ce s-a scris pe forum. Cred ca va trebui sa stii care sunt conditiile pe care trebuie sa la indeplinesti, ca si cetatean european, pentru a avea rezidenta in Suedia. Si mai cred ca trebuie sa te apuci sa inveti limba, ai pe forum resurse bune.

Despre oferte de joburi mi-e greu sa discut, dar cred ca e dificil sa primesti vreo oferta atata timp cat esti in Romania. Stiu, ar fi ideal sa pleci de acolo cu un job asigurat, sau cine stie, poate ca ai calificarile necesare pentru asta - n-ai mentionat nimic.

Sa ai bafta!
florins
florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Doresc sa emigrez in Suedia

Mesaj  EdinsonEdy Joi Iun 27, 2013 12:04 am

Buna ziua,ma numesc Eduard si sunt din Lupeni,Valea Jiului.
Dupa cum ati mai auzit si la televizor in Valea Jiului perspectivele sunt sumbre.Doresc si traiesc cu speranta ca intr-o buna zi voi ajunge sa lucrez in nord,preferabil Suedia.Cu toate ca nu detin o experienta in strainatate,abea am terminat de absolvit liceul (am 20 de ani),gandirea mea si poate si saturatia de a avea parte de oameni care nu stiu ce vor de la viitor si in general scufundarea intr-o mediocritate si o gandire neoccidentala ma fac pe mine ca de la aceasta varsta sa imi doresc sa emigrez intr-o tara in care dupa o simpla gandire a mea cred ca as putea fi apreciat intr-un job prestat.Doresc prin intermediul sosiri mele pe acest forum,sa pot fi indrumat,sfatuit si poate dupa o perioada de timp de ce nu daca se va putea sa mi se recomande un job in Suedia.
In scuretele randuri care vi l-am scris aici sper sa fi aratat pentru inceput ca,chiar am reala dorinta de a emigra catre nord.Pur si simplu bunul simt,dorinta mea si seriozitatea nu ma mai recomanda pentru aceasta tara,cu regret scriu cuvintele astea dar cred ca si voi de aici de pe forum sunteti constienti de acest lucru.
Sper sa avem ocazia de acum incolo sa putem discuta cat mai multe cu putinta.Este prima mea postare pe acest forum si sper sa fie intr-un ceas bun si cu o finaltiate intr-o perioada poate mai scurta poate mai medie de timp,in a imi gasi un job.

Salutari si respectele mele Eduard. Lupeni,Valea Jiului

EdinsonEdy
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 26/06/2013
Varsta : 31
Localizare : Lupeni

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Re: Doresc niste sfaturi

Mesaj  costel igorov Mier Oct 03, 2012 10:23 am

Bun venit pe forum monn_roe !
Ce sfat as putea sa-ti dau? unul simplu...decide-te....risca ....treci la actiune...cistiga Very Happy
Sa teaiesti bine!
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty emigrare si nasterea in suedia

Mesaj  monn_roe Mier Oct 03, 2012 6:05 am

buna seara, este prima data cand intru pe acest forum Smile sper si nu ultima Smile.
am vazut ca aici se discuta diverse discutii interesante, eu sunt casatorita cu un cetatean sarb, locuim in romania, eu sunt insarcinata (prima datala 38 de ani Smile), si sincera sa fiu sunt disperata de situatia din romania (ca majoritatea romanilor dealtfel). ma gandesc cu groasa ca trebuie sa nasc la inceputul anului viitor, mai exact in februarie, sotul meu nu a gasit nimic de munca in romania (deoarece nu este cetatean UE) eu am serviciu bunisor dar ... curand voi intra in acel concediu de maternitate de doar 1200 lei si .......
de aceea ma gandesc din ce in ce mai serios sa parasim aceasta "minunata" tara si sa ne stabilim legal undeva unde se poate trai decent. daca cineva poate sa imi dea vreun sfat sau vreo parere ..... va rog mult.

monn_roe
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 03/10/2012

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Re: Doresc niste sfaturi

Mesaj  cocoshel Joi Sept 01, 2011 9:21 am

Salut ionel1981 si bine ai venit pe acest forum !
Seriozitatea unei firme de recrutari romanesti poti sa o verifici doar in Romania. Am aruncat si o privire pe www.infomunca.ro si am putut trage citeva concluzii
Site-ul este de fapt un intermediar pe net pentru anunturile altor companii de recrutare in majoritate romanesti, nu cred sa faca recrutari pe cont propriu. Eventual scaneaza netul si pun anunturile pe platforma lor. Odata ce ti-ai trimis cv-ul primsti automat de la un robot oferte in functie de locul in care te-au catalogat. Poti avea incredere in www.infomunca.ro ? Nu stiu, probabil cei din spatele site-ului nu au nici ei habar daca anuntul este serios sau nu. Baieti destepti, vor acumula un numar impresionant de cv-uri in data lor de baze, munca este a celor ce butoneaza cv-uri si de acolo se poate scoate ceva bani. Cu efort minim.
In rest nimic deosebit cu infomunca.ro. La categoria soferi pentru Suedia un singur anunt care este expirat de 2 luni. Nici macar nu este mentionat numele companiei care recruteaza, detalii privind cerintele specifice si activitate care trebuie depusa, este doar trecut un numar de telefon mobil pentru contactare directa.
Eu nu mi-as pierde timpul sa trimit cv-uri pe astfel de site-uri.

Toate cele bune!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Ciao

Mesaj  ionel1981 Dum Aug 28, 2011 4:16 am

As dori si eu sa stiu daca pot avea incredere in firmele de recrutare. Acum cateva luni mi-am facut un cont pe Infomunca.ro si de atunci tot primesc oferte de munca , unele dintre ele sunt pentru Suedia si sunt foarte tentante. Credeti ca merita sa risc cu o firma de recrutare? A fost cineva plecat cu ei. Va rog sa ma ajutati, in Romania e din ce in ce mai nasol si imi doresc sa plec de aici cat de repede (si se pare ca nu sunt singurul...)

ionel1981
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 28/08/2011

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty emigrare in suedia

Mesaj  roxypoxy20 Mier Feb 23, 2011 1:27 am

deci tin sa va anunt ca tot ce scrieti voi este cam invechit pentru ca nu mai este asa de usor sa ajungi in Suedia cum era odata.In primul rand te freaca cateva luni bune.In primul rand nu este suficient 10000 de euro iti cer acuma cam 16000 de euro pentru un an si iti cer obligatoriu asigurare privata de sanatate pentru un an ca sa poti obtine personnumer asa ca nu mai e asa de simplu s+au enervat si ei eu de 4 luni ma lupt cu ei pentru acte

roxypoxy20
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Raspunsuri

Mesaj  brigadir Lun Feb 14, 2011 1:57 am

Pentru Catalin

- Intre 7000euro si 10000
Binenteles ca aceasta suma nu este batuta in cuie. Poate sa fie mai putin sau mai mult. Depinde de circumstante, nr. de persoane, cat poti sa strangi cureaua si multi alti factori.

Pentru Carusso
aM DORI SA STIM DACA AM PUTEA OPTA PENTRU EMIGRAREA IN SUEDIA SI CE CONDITII TREBUIE SA INDEPLINIM
- Binenteles ca puteti "opta" si conditiile deja le indepliniti deoarece sunteti cetateni UE.
- Insa cred ca intrebarea la care asteptati raspuns este, de fapt... CUM sa emigrati? si... raspunsul este cat se poate de simplu. Il gasiti in celelalte posturi de pe forum.

Good reading Smile
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty EMIGRARE SUEDIA

Mesaj  carusso Vin Feb 11, 2011 12:07 am

sUNTEM UN CUPLU 30-42 ANI DIN ROMANIA.LUCRAM AMANDOI IN CADRUL POSTULUI PUBLIC DE TELEVISIUNE TVR , CA REGIZORI DE STUDIO.
aM DORI SA STIM DACA AM PUTEA OPTA PENTRU EMIGRAREA IN SUEDIA SI CE CONDITII TREBUIE SA INDEPLINIM

carusso
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Cu respect

Mesaj  DVlad Lun Feb 07, 2011 3:59 am

Nu domnilor, eu sunt DVlad, nu sunt nici unul dintre cei care au raspuns. Sunt Vlad si am 42 de ani, fost inginer si profesor, de 3 ani si ceva functionar. Nu trebuie sa va jigniti intre voi ca sa imi raspundeti.... Voiam sa intreb daca am vreo sansa sa invat ceva si sa ma angajez. Am inceput sa invat limba suedeza.
Cu respect,
Vlad
1parazit a scris:
Hann Iball a scris:Omul a intrebat ceva simplu, dar un parazit nu este in stare decât să işi arete incultura, atacând, improscănd. Din păcate România este plină de astfel de inculţi care mai si pleacă peste graniţe, făcându-ne de râs.
Ai dreptate don profesor HannIball, sunt un incult. Atit de incult incit pot sa-mi dau seama ca de fapt esti acelasi DVlad, 4 ani inginer, 6 ani si jumatate profesor si 3 ani functionar.
Unde te trezesti don profesor, la ghiseul de informatii din gara de nord ? Mad Mad
Nu va suparatii, de la ce linie pleaca primul tren spre bunastare in Suedia ? Repede va rog, ca ma grabesc Twisted Evil Twisted Evil
Revino-ti don profesor, trageti un alt cont, pune burta pe lectura forumului si apoi ataca-ne si improasca-ne cu intrebari inteligente.

România este plină de astfel de inculţi care mai si pleacă peste graniţe, făcându-ne de râs.
Ai dreptate don profesor. Ne-am saturat de ingineri care baga banul statului in buzunarul propriu, profesori care vind diplome si functionari care pretind spaga. Atit de inculti suntem incit nu intelegem importanta lui Vlad, 4 ani inginer, 6 ani si jumatate profesor si 3 ani functionar.
Hai ca iar am luat-o razna prin lanul de trifoi.... Laughing Laughing Laughing Twisted Evil Twisted Evil

DVlad
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 08/09/2010
Varsta : 56
Localizare : Romania

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Cu respect si admiratie, un raspuns

Mesaj  DVlad Mier Feb 02, 2011 3:55 am

1parazit a scris:Astept oferte si remuneratie
Momentan sunt fara ocupatie
bounce bounce bounce bounce bounce bounce

Da vreo 10 ani ce-ai facut don profesor ,ai fost student? Sfaturi legate de angajare....pune mina pe carte si invata sa faci un cv si o scrisoare de intentie. Eventual invata sa si butonezi pe internet.

Of, inca unul care s-a facut membru azi si dupa 5 minute de la inscriere vrea direct sfaturi si oferte. Si le vrea si repede, dupa 7 minute de la primul post mai deschide un topic cu acelasi mesaj. bounce bounce bounce bounce bounce

A uitat clasicul " contactati-ma pe mess"....
Da, recunosc ca am cam pierdut mult timp, sa stau profesor si functionar atatia ani, insa acum am nevoie de unele sugestii concrete din partea dumneavoastra. Am inceput sa invat limba suedeza. Sper ca nu va supar sau va deranjez daca cer niste sfaturi.... E clar ca o sa incep de la munca de jos...
Cu multumiri,
Vlad cheers

DVlad
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 08/09/2010
Varsta : 56
Localizare : Romania

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Raspuns

Mesaj  DVlad Mier Feb 02, 2011 3:48 am

Domnilor am pus in data de 8 septembrie o intrebare simpla, poate superficiala... Insa nu trebuie sa va jigniti intre dumneavoastra pentru ca am pus doar o intrebare....

Cu respect,
Vlad

DVlad
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 08/09/2010
Varsta : 56
Localizare : Romania

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty mersi de sfaturi

Mesaj  catalin Mier Feb 02, 2011 3:23 am

Salut Brigadire si mersi si foarte mult de sfaturi.da,vreau sa spun ca nam pe nimeni acolo,dar am sa vad yo cum am sa fac pana la urma ..am vazut ca miai scris...Da am si masina si cred ca pot conduce normal acolo ca si prin europa..intradevar vb asta o stiu ca nus caini cu colaci in coada AI CEA MAI MARE DREPTATE,asta e oriunde in ziua de azi...si as vrut sa te mai intreb ceva(dupa tine)cam cati euro miar trebui pe vreo 6 luni acolo..cu aproximatie asa?Bafta si incodata ms mult de sfaturi.

catalin
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Pentru Catalin

Mesaj  brigadir Mier Feb 02, 2011 12:09 am

Salut Catalin si bine ai venit pe forum.

Un raspuns "clar si cat de cat sigur" nu cred ca vei reusi sa primesti de la nimeni. Si asta pentru ca fiecare are o alta parere´despre ce se poate si ce nu se poate in Suedia.

Fiecare vorbeste din experienta personala si binenteles capacitatea de a se descurca. Asa ca, oricat ti s-ar parea de curios, singurul care poate sa-ti raspunda la aceste intrebari esti ... TU.

Din cate am inteles ai o experienta vasta in meseria de... "emigrant" si asta este un avantaj foarte mare.

Despre scoala nu-ti face griji. Esti mai in avantaj decat multi care au studii superioare. Si asta pentru ca stii ca trebuie sa incepi de jos. Pentru unii, dupa ani multi de scoala, este cam greu sa inceapa de jos.

Stii bine ca nu stau cainii cu colacii-n coada. Ai simtit-o probabil pe pielea ta prin tarile pe care le-ai colindat.

In principiu poti sa inveti limba, sa gasesti o slujba si apartament. Important este sa stii cat de mult VREI aceste lucruri si cat de mult vrei sa SACRIFICI pentru a le obtine. Vei avea nevoie de urmatoarele lucruri:

- Bani- ca sa te intretii macar 6 luni.
- Contacte - ar fi bine sa ai pe cineva la care sa tragi macar la inceput. Poate iti gasesti ceva de lucru ca sezonier si o chirie ieftina. Tot prin aceste contacte vei avea acces la informatie direct de la sursa. Pas cu pas.
- Eventual o masina ca sa te poti misca mai bine.
- Sa incepi cat mai repede sa inveti limba.

Ar mai fi multe de spus dar, in faza de inceput cred ca e suficient.

Oricum, ai la dispozitie o gramada de informatie in posturile celelalte de pe forum si, daca vei avea si alte intrebari, mai specifice, ne gasesti aici. Intreaba!

Succes.
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Salut ,sunt Catalin si am 23 ani

Mesaj  catalin Dum Ian 30, 2011 3:26 am

Sunt de vreo 4 ani in Spania,am lucrat cu acte legal dar de cand cu criza asta sau stricat toate treburile adica E JALE aici pale As vrea sa va intreb daca as avea vreo sansa sa imi gasesc de lucru in Suedia.Studii nu prea am ca nu prea mia placut scoala, doar o sc profesionala No si permis de conducere, adica sunt ca FIUL PLOII vb aia,de pe la 15 ani am plecat singurel prin mai multe tari(italia,franta,porugalia,anglia si in final spania unde am ramas) pirat cum era vb SAMI FAC SI EU BANII MEI Very Happy Very Happy ,daca as veni cu cateva mii (as vrea sa invat limba acolo),sami eau o chirie,as putea sami gasesc ceva de munca? As vrea sami dati un raspuns clar si cat de cat sigur...Bafta acolo in continuare!!!

catalin
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Brigadirul

Mesaj  Hann Iball Sam Ian 29, 2011 10:22 pm

Așa este , Brigadire, cum spui. Pe mine m-a deranjat faptul că la o întrebare simplă a fost dat un răspuns cel puțin răutăcios. Dacă cineva vrea să emigreze trebuie neapart să apară unul care se înfurie. Omul vrea să părăsească locul unde a crescut pentru motive cunoscute de noi toți, în speranța găsirii unei vieți mai bune, a unor oameni mai buni, si peste ce dă? Oare ce il face pe parazit să fie așa de agresiv, rapace? Din vorbele, gesturile unui om poți înțelege ceea ce spune cu cuvintele exprimate, dar poți să înțelegi ceea ce spune involuntar. Adevăratul EU al omului este dat de aceste gesturi involuntare. Parazitul doar că nu striga , stai acolo, nu veni și tu. De ce trebuie sa fim in primul rând agresivi când cunoaștem o persoană noua? Din cauza unor complexe de inferioritate? Oare nu sântem siguri pe noi? Cât privește decența și cultura, acestea merg mână în mână, nu ajunge să ai un bagaj mare de cunostințe, trebuie să știi să folosești corect acest bagaj. De ce oare nu putem fi amabili unul cu celălant? Nu este prea greu. Chiar și o simplă ignorare ar fi fost mai potrivită decât răspunsul dat de parazitul. Eu traiesc încă în România și crede-mă, văd zilnic astfel de manifestări, din partea unor persoane parvenite, care înlocuiesc lipsa cunostințelor cu bădărănii, obscenități, injurii. Acestea sânt noile valori din România.
Daca putem continua discuția pe alt topic, aș fi bucuros.

Hann Iball
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 25/12/2010

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Re: Doresc niste sfaturi

Mesaj  brigadir Joi Ian 27, 2011 10:02 pm

Il inteleg pe Vlad. Asa cum ii inteleg si pe ceilalti 23 de milioane de romani.

Traim in epoca MacDonald, a fast-food-ului. Vrem totul azi, acum si, daca ar fi posibil, chiar inainte de a deschide gura.

Multi dintre noi am pierdut cativa ani buni chinuindu-ne sa invatam, sa acumulam cunostinte si diplome in speranta unei vieti mai bune. In final ne trezim fara slujba sau, in cel mai fericit caz cu un job cu salariu de doi lei. Dupa toate sacrificiile si frustrarile.
Tragismul apare cand ducem in carca si o familie care isi pune toate sperantele in noi. In acel moment timpul capata alte valori si notiunea de fast-food se transforma in "fast and furious".

Nu mai avem rabdare nici macar sa citim un forum, copiii cresc si nevasta se uita chioras la noi:).
Asa ca tot ce mai putem spune este:
Sunt Vlad si as dori sa ma alatur romanilor care traiesc in Suedia. Care ar fi primele sfaturi pe care mi le dati ?
Cu stima,
Vlad

Il inteleg si pe Hanibal. Si sunt de acord. Printre cei ce au emigrat din Romania sunt si multi inculti chiar daca au studii superioare. Insa nu cred ca s-a ratacit vreunul pe acest forum. Sau nu prea multi, cel putin:)

Incultii n-au nevoie de informatie. Ei sunt gata "informati" (din nastere) Very Happy
Incultii nu ofera informatie. Ei cred ca daca ar face-o creierul lor s-ar goli si s-ar transforma in leguma.

Trebuie insa sa mentionez ca incultura nu este egala cu lipsa bunului simt cum afirma Hanibal. Poti sa fi incult si sa ai un comportament decent sau poti sa fi cult si sa te comporti ca o lichea.
Sa acuzi pe cineva de incultura aducand ca argument lipsa decentei este ca si cand ai cara apa cu sita. Mai ales ca nu poti afirma ca parazitul este lipsit de cultura.

Intr-adevar, parazitul are cateva probleme la capitolul "decenta" insa are si circumstante atenuante.

Sunt pe acest forum de la inceputul formarii lui si pot afirma ca, la ora actuala este una dintre cele mai vaste surse de informatie privind Suedia si posibilitatile de emigrare in aceasta tara. Trebuie doar sa ai putina rabdare, sa cauti si sa citesti aceasta informatie in postarile anterioare. Atat!

O chestie interesanta, arhicunoscuta in Suedia si peste hotare este, asa numitul "Bufet suedez". Acesta constituie intr-o masa lunga pe care sunt asezate tot felul de mancaruri pe care clientul(sau musafirul) este invitat sa se serveasca cu ce-i doreste inima. Nu exista ospatari in acel local si nimeni nu-l serveste.

Si ca un raspuns SCURT la intrebarea SCURTA a lui Vlad POT SA SPUN DOAR ATAT:

- In Suedia nu mergi la restaurantul cu bufet suedez si comanzi personalului sa-ti aduca mancarea la masa. Verifici felurile de mancare si daca intr-adevar vrei ceva care nu apare in meniu, poti eventual intreba personalul daca sunt amabili sa-ti prepare acel fel de mancare.

Ar fi INDECENT sa faci altfel.

Nu-i asa Hanibal? Smile
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Re: Doresc niste sfaturi

Mesaj  Emil Joi Ian 27, 2011 1:19 am

Hanibale, doresti niste sfaturi ceva? ca aici este topicul de sfaturi. Daca nu, atunci taci din gura, (håll käften) du-te la alta masa si cinta acolo.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Re: Doresc niste sfaturi

Mesaj  Hann Iball Mier Ian 26, 2011 7:23 pm

"Atit de incult incit pot sa-mi dau seama ca de fapt esti acelasi DVlad" Laughing
Dacă tu așa vrei să crezi......
Aș vrea să îmi dai un răspuns logic ( numai dacă ști ce înseamnă logic ), de ce ești tot timpul așa de răutăcios? Un minim de cultură și bun simț ar trebui să te oblige ca la o intrebare simplă să dai un răspuns decent, ( caută în DEX semnificația cuvântului decent ) sau dacă nu ești în stare, cel puțin să taci. Dar tu nu, tu tebuie să ataci imediat. Repet, omul a pus o întrebare simplă la care tu ai dat un răspuns jalnic. Din acest răspuns se poate vedea clar că ai câteva complexe sau frustrări. Încearcă să îți găsesti o parteneră, dacă ai vârsta necesară, în cazul tău sânt șanse să ajute.

P.S. Am folosit câteva cuvinte grele pentru tine aici dar poți să le găsesti semnificația în dicționare.
Astfel, sunt bucuros că am contribuit, chiar și indirect, la dublarea nivelului tău de cultură generală. Sânt sigur că în următorul tău mesaj vei folosi I. și O.
Basketball

Hann Iball
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 25/12/2010

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Re: Doresc niste sfaturi

Mesaj  1parazit Mar Ian 11, 2011 3:19 am

Hann Iball a scris:Omul a intrebat ceva simplu, dar un parazit nu este in stare decât să işi arete incultura, atacând, improscănd. Din păcate România este plină de astfel de inculţi care mai si pleacă peste graniţe, făcându-ne de râs.
Ai dreptate don profesor HannIball, sunt un incult. Atit de incult incit pot sa-mi dau seama ca de fapt esti acelasi DVlad, 4 ani inginer, 6 ani si jumatate profesor si 3 ani functionar.
Unde te trezesti don profesor, la ghiseul de informatii din gara de nord ? Mad Mad
Nu va suparatii, de la ce linie pleaca primul tren spre bunastare in Suedia ? Repede va rog, ca ma grabesc Twisted Evil Twisted Evil
Revino-ti don profesor, trageti un alt cont, pune burta pe lectura forumului si apoi ataca-ne si improasca-ne cu intrebari inteligente.

România este plină de astfel de inculţi care mai si pleacă peste graniţe, făcându-ne de râs.
Ai dreptate don profesor. Ne-am saturat de ingineri care baga banul statului in buzunarul propriu, profesori care vind diplome si functionari care pretind spaga. Atit de inculti suntem incit nu intelegem importanta lui Vlad, 4 ani inginer, 6 ani si jumatate profesor si 3 ani functionar.
Hai ca iar am luat-o razna prin lanul de trifoi.... Laughing Laughing Laughing Twisted Evil Twisted Evil
1parazit
1parazit
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 06/07/2009
Localizare : dupa blocuri

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Re: Doresc niste sfaturi

Mesaj  Hann Iball Sam Dec 25, 2010 9:31 pm

Omul a intrebat ceva simplu, dar un parazit nu este in stare decât să işi arete incultura, atacând, improscănd. Din păcate România este plină de astfel de inculţi care mai si pleacă peste graniţe, făcându-ne de râs.

Hann Iball
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 25/12/2010

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Re: Doresc niste sfaturi

Mesaj  1parazit Mier Sept 08, 2010 1:02 pm

Astept oferte si remuneratie
Momentan sunt fara ocupatie
bounce bounce bounce bounce bounce bounce

Da vreo 10 ani ce-ai facut don profesor ,ai fost student? Sfaturi legate de angajare....pune mina pe carte si invata sa faci un cv si o scrisoare de intentie. Eventual invata sa si butonezi pe internet.

Of, inca unul care s-a facut membru azi si dupa 5 minute de la inscriere vrea direct sfaturi si oferte. Si le vrea si repede, dupa 7 minute de la primul post mai deschide un topic cu acelasi mesaj. bounce bounce bounce bounce bounce

A uitat clasicul " contactati-ma pe mess"....
1parazit
1parazit
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 06/07/2009
Localizare : dupa blocuri

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Doresc niste sfaturi

Mesaj  DVlad Mier Sept 08, 2010 1:10 am

Sarut mana, buna ziua

Sunt Vlad, am 42 de ani si as dori sa emigrez in Suedia. As dori sa imi dati cateva sfaturi legat de angajare. Am fost 4 ani inginer, 6 ani si jumatate profesor si 3 ani functionar.

Cu stima,
Vlad

DVlad
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 08/09/2010
Varsta : 56
Localizare : Romania

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Sfaturi

Mesaj  DVlad Mier Sept 08, 2010 1:03 am


Sarut mana, buna ziua

Sunt Vlad si as dori sa ma alatur romanilor care traiesc in Suedia. Care ar fi primele sfaturi pe care mi le dati ?
Cu stima,
Vlad

DVlad
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 08/09/2010
Varsta : 56
Localizare : Romania

Sus In jos

Doresc niste sfaturi Empty Re: Doresc niste sfaturi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum