Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez

4 participanți

In jos

Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez Empty Re: Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez

Mesaj  cocoshel Vin Iun 26, 2015 8:44 am

In suedia nu exista ceva care se numeste "certificat de nastere". Dovada nasterii este un personbevis care se elibereaza de catre Skatteverket. Calea cea mai simpla de obtinere a unui certificat de nastere romanesc este la Ambasada Romaniei. Daca imi aduc bine aminte acum citiva ani cereau un document pe care maternitatile suedeze le eliberau la nasterea copilului(care nu precizeaza prenumele copilului pentru ca inregistrarea prenumelui se face la skatteverket) plus un personbevis dupa ce ai inregistrat prenumele copilului pe care trebuie pusa stampila Skatteverket ( se solicita punerea stampilei in momentul ridicarii).
Iti recomand Ambasada, pot fi complicatii daca te prezinti cu actele de stare civila suedeze in Romania.
Daca doresti calea cu notarul public pot sa-ti recomand in Stockholm pe Nils Uggla (cel mai ieftin, biroul in zona Hotörget). Daca esti in alta zona poti cauta pe google cuvintul cheie notarius publicus + localitate.

http://www.notariuspublicus.nu/

Succes!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez Empty Buna ziua !

Mesaj  Elena maria Lun Iun 22, 2015 5:30 am

Am născut in Suedia iar copilu e cetățean suedez , acum am vrut sa ii fac certificat in România iar ei mi-au cerut certificatu suedez cu apostila. Daca ma puteți îndruma unpic cu actele unde trebuie pusă apostila ? La notar sau ?


Multumesc

Elena maria
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 22/06/2015

Sus In jos

Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez Empty Re: Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez

Mesaj  costel igorov Lun Sept 20, 2010 7:08 am

O descriere exacta a procedurilor si cit ar dura acestea ar putea face doar cineva care a trecurt prin asta. Person bevis se poate trimite si prin fax la adresa ambasadei Suediei. Comanda o faci la tel +46 8 764 92 00
Un lucru e clar. Cererea trebuie facuta inainte ca copilul sa implineasca 18 ani iar acesta sa faca inca o cerere de mentinere a cetateniei intre 18 si 22 de ani. Daca parintii se casatoresc ulterior nasterii copilului acesta obtine automat cetatenia suedeza. Si in acest caz copilul trebuie sa faca cerere de mentinere a cetateniei intre 18-22 ani sau sa se mute o perrioada in Suedia.
Ceva info in suedeza. Google translate suedeza-engleza functioneaza mult mai bine ca suedeza-romana.
http://www.swedenabroad.com/Page____28105.aspx
Sa traiesti bine !
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez Empty Pensie alimentara Suedia

Mesaj  Milea Lun Sept 20, 2010 2:55 am

Inteleg ca tatal ei va trebui sa o declare in Suedia deoarece, personnbevis-ul ne este cerut in ambasada.
Va sacai din nou cu intrebari: copilul trebuie sa fie prezent acolo in momentul in care se face aceasta declaratie?
Cat dureaza ca acest act sa fie eliberat? tatal ei va avea nevoie de certificatul de nastere al fetitei tradus/legalizat, presupun, in momentul in care va face acest demers, asa este?

Multumesc mult pentru raspuns.
Milea
Milea
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 15/09/2010
Localizare : Bucuresti

http://www.vitas-romania.ro

Sus In jos

Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez Empty Pensie alimentara Suedia

Mesaj  costel igorov Dum Sept 19, 2010 3:02 am

Cele 4 zerouri indica faptul ca o persoana nu a fost niciodata inregistrata in evidenta populatiei in Suedia si nimic mai mult. Nu sunt 100% sigur dar cred ca si cetatenii suedezi care s-au nascut in strainatate si nu au locuit niciodata in Suedia tot 4 zerouri au la numarul personal(echivalentul CNP romanesc).
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez Empty Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez

Mesaj  Milea Joi Sept 16, 2010 1:09 am

Buna ziua,

Sunt mama unui copil in varsta de 14 ani al carui tata este cetatean suedez.

Am fost doar eu si copilul la consulatul din Bucuresti, pentru a ne interesa de actele necesare in vederea obtinerii cetateniei.
Tatal sau nu a putut fi prezent dar, va sosi in curand in tara si vom merge toti trei in consulat.
Am obtinut numele si numarul de telefon al unei angajate din consulat(persoana suedeza) si a ramas ca el sa sune si sa stabileasca ce anume este de facut in acest sens, o data in care sa fim prezenti toti trei.

Mi-au insirat o lista de documente de care voi avea nevoie in ambasada; unul din aceste documente este personnbevis-ul. Vreau sa va intreb ceva in legatura cu asta. Tatal fetitei, in 1999 a obtinut acest personnbevis pentru copil dar, din cate am inteles, numarul personal - aallzz-nnnn - nu este complet; adica, ultimele patru cifre sunt de fapt 4 zerouri.
Va rog, daca stiti ce poate sa insemne asta; daca este un act care ne poate ajuta (asa cum este el acum) sau va trebui sa se intocmeasca un alt personnbevis. Ma gandesc ca nu a fost finalizat acest act.

PS. Momentan nu intentionam sa venim in Suedia; fetita studiaza la un liceu de muzica-sectia chitara clasica, urmand ca de anul viitor sa fie transferata la canto clasic. Nu stiu daca am sa o pot sustine financiar acolo, in Suedia. Poate ne facem curaj, cine stie Smile


Va multumesc,
CM
Milea
Milea
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 15/09/2010
Localizare : Bucuresti

http://www.vitas-romania.ro

Sus In jos

Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez Empty Re: Minor cu cetatenie romana - tata cetatean suedez

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum