Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

+9
Milady
maria_ghioca
anastanga
cocoshel
rondi82
Pusa
costel igorov
aasdq
Milea
13 participanți

In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  cocoshel Vin Oct 16, 2015 10:00 am

Cei care sunt angajati in Suedia si au copii in Romania au dreptul la diferenta de alocatie de copii dintre nivelul suedez si cel romanesc, aproximativ 900 sek/luna/copil. Procedura de obtinere este anevoiasa, försäkringskassan trebuie sa corespondeze cu autoritatile romane. Chiar daca cererea dureaza se merita pentru ca se acorda si retroactiv.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  bunescu vlad Sam Mai 23, 2015 8:07 am

am o intrebare va rog ajutatima.lucrez in suedia sotia ia ajutor de crestere copil de la statul roman am dreptul la alocatie bin suedia.ce se intamla cu ajutorul din tara am totul in regula am nr personal

bunescu vlad
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 23/05/2015

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  cocoshel Joi Oct 02, 2014 4:59 am

Pensia alimentara in Suedia nu se stabileste in functie de venit ci este o suma fixa in valoare de 1050 sek pentru fiecare copil indiferent de veniturile celui care este obligat sa plateasca pensia alimentara. Daca cel obligat la plata pensiei alimentare nu-si respecta obligatia de plata, intervine casa de asigurari sociale din Suedia (Försäkringskassan) si plateste pensia alimentara. Ulterior, Försäkringskassan recupereaza banii de la cel care trebuie sa plateasca. Nu stiu exact cum functioneaza procedurile in cazul cind parintii locuesc in tari UE diferite dar te poti uita in directiva europeana care regleaza astfel de situatii:

http://www.just.ro/Portals/0/CooperareJudiciara/LegislatieComunitara/R%204-2009_obligatii%20de%20intretinere_ro.pdf

Autoritatea suedeza care se ocupa de astfel de cazuri este Försäkringkassan care poate fi contactata prin mail, telefon sau Facebook. Recomand limba engleza sau suedeza pentru o comunicare rapida:


kundcenter@forsakringskassan.se

https://www.facebook.com/Fklanguages/app_195988373813035

tel 0046 771 524524, la telefon poti astepta destul de mult pina iti vine rindul

https://www.forsakringskassan.se

Succes!

Daca obtii vriun raspuns ar fi interesant sa postezi experienta ta. Poate fi folositor si altor compatrioti aflati in aceiasi situatie ca tine.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  maria_ghioca Sam Sept 27, 2014 12:00 am

buna ziua,
imi cer scuze ca am scris pe acesta pagina dar nu preama descurc cu site-ul acesta.
voiam sa cer ajutorul cuiva care cunoaste legea suedEZA.
Sunt mama a unei fetite de 13 ani diagnosticata c uretard accentuat,boala Cohen genetica. Tatal fetitei a plecat in2009 in suedia
si dupa multe procese s-a stabilit o pensie alimentara, pe care nu op plateste la zi .ca atare s-a ajuns la executarea lui pe venituri de catre agentia de fisc suedeza.
Problema e ca datorita agravarii sanatatii,am reinceput un proces de majorare pensie,in care trebuie facuta dovada veniturilor lui actuale. Procedura din romania presupune trimiterea de solicitari la agentia fiscala suedeza care ar trebui sa raspunda....dar o face destul de greu. De aceeam am gindit sa folosesc faptul ca i s-a pus poprire pe salariu,ca urmare a executarii, si am presupus ca legea e la fel ca in romania.adica se infiinteaza poprire in maxim 1/3 din salariu omului. nu sunt sigura ca e corect si ca atare va rog sa imi spuneti daca stiti unde pot gasi legea suedeza in care se explica cum se fac popririle pe salariu,in cit cuantum,astfel incit sa imi fie usor in roamania sa explic judecatoarei ,cit are salariu fostul sot. daca as avea articolul din lege judecatoarea nuar maiastepta 6 lunica sa se poarte corespondenta interstatala.si personal m-ar ajuta f mult cu tratamentele costisitoare ale fetei mele.
Va rog, ajutati-ma!
Maria

maria_ghioca
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 12/05/2012

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  cocoshel Sam Feb 16, 2013 12:46 am

Dreptul tau la confidentialitate iti va fi cu siguranta respectat. Daca ai nelamuriri si vrei sa fii 100% sigura, poti cere aistentului social inainte de a incepe audierea, precizarea conditiilor de confidentialitate. Dupa cite cunosc anchetele sociale privind minorii sunt absolut confidentiale, actualul tau partener sau altcineva nu vor sti niciodata ce ai discutat tu acolo. Singura persoana indreptatita vreodata sa afle continutul audierii este copilul, cind va avea capacitatea sa citeasca si sa inteleaga.
Ce vor ei sa afle sunt lucruri simple, cred ca ajunge daca precizezi in primul rind, numele, prenumele si cetatenia "individului". Vor pune si alte intrebari care ar putea ajuta in practica la identificarea tatalui : adresa actuala sau anterioara, tari de resedinta etc.In nici un caz nu te va pune nimeni la zid pentru viata si alegerile tale anterioare. Aceste aspecte fac parte din viata privata si sunt respectate cu sfintenie in Suedia.
Dreptul copilului de a-si cunoaste parintii este inscris in art. 7 al Conventiei internationale a dreptului copilului. Statul suedez va cheltui probabil o suma destul de mare din buzunarul contribuabilului suedez pentru aplicarea in practica si nu doar formala a dreptului unui copil care nu este suedez ci doar locueste pe teritoriul Suediei.
La ce ar trebui sa ma astept la aceasta discutie si ce sa fac in cazul in care nu vreau sa mi fie recunoscut copilul de acel individ? Eu nu vreau sa -mi distrug actuala relatie din cauza unei dorinte care nu-mi apartine si nu ii vad rostul!
Din cuvintele tale de mai sus nu pot trage concluzia ca ai intentia de a respecta dreptul copilului de a-si cunoaste tatal. In schimb ai pomenit de mai multe ori drepturile tale. Mda...adultilor le plac drepturile cind este vorba de ei insisi Ei si le imagineaza si le si legifereaza. In multe cazuri "dreptul nostru" intra in conflict cu "dreptul altora". Cind acestia din urma nu-si pot apara drepturile cineva trebuie sa o faca. Chiar daca "dreptul altora" nu este confortabil pentru noi.

Toate cele bune!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty respect dreptul copilului

Mesaj  familie monoparentala Joi Feb 14, 2013 11:36 pm

Va multumesc pentru raspuns.
Eu respect dreptul copilului de a-si cunoaste tatal, dar as dori sa mi fie respectat si mie dreptul la confidentialitate. Nu doresc sa mi se ceara o relatare a intregii vieti si declaratii scrise doar pentru a-l gasi, undeva pe aceasta planeta, pe adevaratul tata al copilului meu. Eu nu stiu unde poate fi acel om la ora actuala, sau daca mai traieste macar. Mi se pare o hartuire psihica, in conditiile in care nu am decat un certificat de nastere care atesta ca sunt singurul parinte si care, in Romania, imi era de ajuns. Nu am cerut o descompirare a continutului intrevederii pe care o voi avea, ci doar explicarea demersului si traseului pe care il poate lua aceasta initiativa a statului suedez, lucru pe care, in mare masura, l-ati facut, si va multumesc pe aceasta cale. Cetateanul suedez cu care convietuiesc este intru totul de acord cu pozitia mea: respecta dreptul copilulu de asi cunoaste tatal, respecta dreptul tatalui de a refuza sa si cunoasca copilul si al meu de a nu fi pusa sub presiunea unui interogatoriu (caci trebuie sa mentionez ca termenii au fost foarte severi: trebuie, il vom forta sa-l recunoasca, nu acceptam situatia decat daca a-ti fost inseminata artificial etc...). Voi urma procedurile impuse de statul suedez dar mi se pare prea mult...

familie monoparentala
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 13/02/2013

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  cocoshel Joi Feb 14, 2013 1:32 pm

Paternitatea copiilor nascuti in afara casatoriei se stabileste in urma unei anchete sociale. Aceasta este obligatorie chiar daca tatal isi asuma paternitatea. Cu aceasta ocazie trebuie stabilita si si custodia copilului.
In cazul cind tatal nu este cunoscut, autoritatile declaseaza din oficiu o ancheta sociala pentru stabilirea paternitatii. In acest caz statul reprezinta interesele copilului, in Suedia dreptul copilului de a cunoaste identitatea parintilor este fundamental. In acest context, dorintele sau vointa parintilor sunt irelevante pentru autoritatile suedeze.
Indirect ai solicitat deja prin cererea de inscriere la gradinita bani de la statul suedez.Taxa pentru gradinita este de 3% din veniturile ambilor parintilor dar maxim 1260 sek. Acesti bani nu acopea in mod evident costurile reale, gradinita pentru copii este puternic subventionata de stat.
In cazul familiilor monoparentale, cind unul din parinti fie este necunoscut, fie nu poate/nu vrea sa plateasca pensia de intretinere pentru minor intervine statul si plateste prin Försäkringskassan. Ulterior statul va incerca sa recupereze banii de la celalant parinte. Fara paternitatea stabilita este cam greu sa faci asta.
Ce ar trebui sa faci sau sa declari pentru ati atinge scopul? Chiar daca as sti nu ti-as spune. Pentru ca si eu cred ca copilul are DREPTUL de a cunoaste identitatea acelui "individ". Si s-ar putea ca si "cetateanul suedez" sa aiba aceiasi parere ca mine. L-ai intrebat?

cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty recunoasterea copilului

Mesaj  familie monoparentala Mier Feb 13, 2013 11:11 am

Va scriu pentru a va cere o parere in privinta unei instiintari pe care am primit-o.
Sunt mama unui copil, o familie monoparentala si autoritatile suedeze mi -au trimis o instiintare ca vor informatii despre tata. Le am spus tot ce era de spus: o relatie nereusita, un copil minor acum, am o noua relatie cu un cetatean suedez, ne am mutat aici, certificatul de nastere spune clar ca sunt singurul parinte, ca despre respectivul tata nu mai stiu nimic si nici nu vreau sa mai stiu- nici macar cetatean roman nu era, nici UE... Dar, autoritatiule insista.. sa-l faca pe adevaratul tata sa l recunoasca, asa ca m-au invitat la o discutie pe aceasta tema. Mentionez ca nu am solicitat bani din partea statului suedez, ci doar inscrierea la gradinita pentru a-mi putea gasi un loc de munca. La ce ar trebui sa ma astept la aceasta discutie si ce sa fac in cazul in care nu vreau sa mi fie recunoscut copilul de acel individ? Eu nu vreau sa -mi distrug actuala relatie din cauza unei dorinte care nu-mi apartine si nu ii vad rostul!

Va multumesc.

familie monoparentala
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 13/02/2013

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  cocoshel Vin Feb 08, 2013 5:05 am

In ultimul tip Försäkringskassan a inceput sa solicite adeverinte din Romania pentru cei care solicita beneficii si subventii pentru cresterea copiilor. Ei pot solicita astfel de adeverinte pe cale oficiala de la casa de asigurari publice din Romania dar dureaza mai mult.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty informatie despre föreldrar penning

Mesaj  user-emigrant Vin Feb 08, 2013 2:50 am

Salut,

Este posibil ca Försakringskassan sa verifice in Romania daca si pe ce perioada a primit un copil alocatie si indemnizatie de crestere? Sunt curios cine ar trebui sa ofere raspuns. Am incercat sa gasesc informatii referitoare la acest lucru dar nu am reusit.
Am primit o cerere de la Försakringskassan pentru a arata eu ce indemnizatie si alocatie a primit copilul inainte de mutarea domiciliului aici pt ca nu a raspuns nimeni la ea in Ro?!

multumesc

user-emigrant
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 18/07/2011

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  stefania Dum Noi 25, 2012 9:20 pm

Forsäkringskassan a inceput sa verifice, pentru continuarea acordarii alocatiei pentru copii, daca cetatenii europeni cu drept de sedere in Suedia indeplinesc in continuare conditiile de rezidenta pentru cetateni EU.

[img]Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Barnbidrag [/img]

stefania
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 18/06/2011

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  cocoshel Mar Noi 13, 2012 11:40 am

Dupa cite am inteles din site-ul casei de asigurari suedeze, autoritatea care se ocupa cu recuperarea datoriilor in Ro, (presupun ca este vorba de executorul judecatoresc) ar trebui sa trimita cererea in Suedia la Försäkringskassan care intermediaza plata pensiei de intretinere si recuperaarea datoriilor. Ti-am trimis intr-un post anterior link-ul si informatiile necesare pentru a contacta Casa de asigurari suedeza. Contacteaza-i si vei primi indicatii si ajutor.
Informatiile privind veniturile oricarui cetatean cu domiciliul in Suedia sunt facute publice intre iulie si noiembrie pentru anul anterior. Pentru anul in curs oficiul de impozitare (Skatteverket sau finantele, cum le numesti tu) nu are cum sa-ti dea informatii, nimeni nu tine o evidenta exacta a locului de munca si salariul actual al unui cetatean in Suedia. La angajator nu ai nici o sansa, salariile sunt de obicei confidentiale.
Din mesajul pe care mi l-ai trimis in privat am inteles ca instanta a stabilit o suma de 1000 ron lunar (aprox 2000 sek). Suma maxima la care poate fi obligat la plata in Suedia este de maxim 1250 sek (aprox 600 ron) indiferent de cit a stabilit instanta din Romania, venitul lui sau de nevoile copilului. Nevoile lui de baza (chirie+mincare+transport) au prioritate inaintea oricaror alte datorii conform legislatiei suedeze. In plus, a nu putea plati pensia de intretinere a minorului nu este o infractiune in Suedia, gen abandon familiar in Romania - o aberatie dupa parerea mea.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty va rog sa ma ajute si pe mine cineva cu un sfat

Mesaj  maria_ghioca Dum Noi 11, 2012 9:46 pm

buna ziua,

va rog sa ma jutati cu un sfat legat de procedurile din suedia si de cum sa reusesc sa il fac pe fostul meu sot sa fie responsabil.
povestea mea e simpla. Am o fetita de 10 ani cu retard accentuat mental.tatal ei s-a stabilit in suedia, dupa ce am divortat in 2010 de el....si a crezut ca odata mutat in suedia a scapat si de pensia fetei. eu am reusit sa ii dau de urma, tot cu ajutorul sugestiilor Dvs. , de aceea multumesc tuturo celor care mi-au scris atunci. Desi am obtinut o hotaritre judecatoreasca in romania pentru o pensie alimentara, fostul sot , nu o respecta. Astfel, el pune in contul fetei si nu in cursul lunei in care suntem, ci mai tirziu, doar o suma care nu reprezinta realitatea. astefel, la proces el a venit cu fisa fiscala pe anul trecut, desi stia ca in anul in curs salariu lui s-a marit, si a reusit astfel sa pacalesca sistemul juridic de aici. Nu stiu daca in suedia finatele elibereaza la soilictare si o fisa anticipata, adica cu veniturile din momentul acesta, pt ca e singura posibilitate sa demonstrez in romania ca acest om iresponsabil pacaleste un copil cu handicap.De aceea va intreb : poate cineva sa imi zica cum sa fac sa demonstrez ca el acvum cistiga mai mult decit cit este scris in fisa pe anul trecut, tinind cont de faptul ca el a semnat un nou contract de munca? de asemena, am incercat sa vorbesc cu cei de la finatele suedeze sa imi dea adresa angajatorului lui. nu mi-au data-o ...deci iar s-a inchis o usa.....sincer....nu stiu ce sa ma mai fac...pt ca eu ma chinui cu fetita aici in timp ce el spune ca nu are nevoie de probleme ca el e linistit si putin ii pasa de fata. ma gindesc si la faptul ca el nu a dat nimic din banii restanieri..si executorul de aici ...chiar nu a avut ce sa imi spuna...pt ca nu stie cum sa fac in suedia. Ma sfatuit doar sa traduc sentinta,s-o apostilez si sa o trimit la finante in suedia...dar nu stie daca voi avea un rezultat sau nu.....va dati seama cit sunt de disperata..pt ca eu nu pot sa am un serviciu de 8 ore normal in situatia in care sunt cu fata, doctorii aici ma costa, iar el stie ca poate sa fuga de responsabilitati.deja s-a cstrin o suma de 1000 de euro din mai pina acum... iar eu nu am cu ce plati doctorii, mai ales ca acum o dicu intensiv la bucuresti, eu fiind din buzau, pt ca acolo sunt niste terapeuti buni , dar care ma costa, si asa poate reusesc sa o ajut pe fetita mea macar sa poata sa fiec apabila sa isi lege sireturile singura, sa se imbarce singura, nu zicv mai mult.Va rog din suflet, dati-mi un sfat cum sa fac! pt ca eu sincer sunt la capatul puterilor intr-un sistem in care altii se strecoara.
Va multumesc!
Maria G

maria_ghioca
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 12/05/2012

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Un inscris concludent in cauza

Mesaj  Milady Mar Aug 28, 2012 8:02 pm

Nu a cerut de la mine documentul fiindca probabil avea nevoie de documentul original si nu a tinut sa ma informeze despre scopul actiunii sale. Presupun doar ca a dorit sa obtina diferenta de alocatie, conform Regulamentului European 1408.
De la autoritatile locale, am informatia ca unele tari cer adeverinte doar, altele trimit formularul E411 spre completare autoritatii romane, poate altele se multumesc cu declaratia pe proprie raspundere. Aici, am cerut informatii, dar la noi dureaza.Domnul doreste sa duca minorul in Suedia prin orice mijloace , insistenta sa da de banuit.
Multumesc pentru interesul manifestat pentru problema mea.

Milady
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 20/08/2012

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  cocoshel Mar Aug 28, 2012 9:03 am

Cred ca raspunsul la intrebarea ta il afli exact din insasi titlul formularului E411. Este vorba de o prestatie familiara si, daca am inteles corect din postarile tale, " cetateanul" in cauza nu formeaza o familie impreuna cu tine si copilul. In acest caz nu ia nici o diferenta de alocatie fara sa stii tu. Evident ca Casa de asigurari suedeza nu da nici o informatie in acest sens, sunt lucruri confidentiale, neaccesibile oricarui cetatan sau cetateanca.
"Cetateanul" trebuie sa plateasca in schimb pensie de intretinere pentru minor si aici este alta mincare de peste.
Posesia unui certificat de nastere nu inseamna neaparat si obtinerea unei alocatii pentru minor. Poate a inregistrat copilul in evidenta populatiei din Suedia, daca are si alte obligatii sau datorii poate obtine niste reduceri, variantele sunt multe. Curios de ce atita bataie de cap cu declaratia de pierdere a certificatului, nu putea sa ti-l ceara pur si simplu tie?
Si pina la urma nu am inteles ce ai fi vrut sa rezolvi Question Question

Toate cele bune!



cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty N-am reusit sa aflu nimic

Mesaj  Milady Lun Aug 27, 2012 2:43 am

De la casa de asigurari a venit raspunsul ca nu pot da informatii despre o persoana, doar la solicitarea Ministerului Justitiei din Romania catre Ministerul Justitiei din Suedia.
Pe mine ma interesa daca un anume cetatean, cu numar personal traitor in Suedia, incaseaza alocatia de stat pentru copilul biologic din Romania(diferenta dintre 10 euro in Romania la cuantumul legal din Suedia), intrucat a obtinut un certificat de nastere al copilului, declarand pierdut originalul, ceea ce nu e adevarat, iar copilul este in grija mamei.
Deci n-am rezolvat nimic.
Multumesc pentru ajutor.

Milady
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 20/08/2012

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  cocoshel Mier Aug 22, 2012 4:08 am

Procedura si actele necesare difera de la caz la caz in functie de rezidenta membrilor familiei, statutul fiecaruia de angajat, pensionar, intreprinzator particular, somer sau primitor de ajutor social in fiecare tara unde se afla membrii familiei. Intrebarea ta este prea generala, nimeni nu poate sa-ti raspunda fara sa cunoasca detaliile. Pentru a afla un raspuns trebuie contactata casa de asigurari din Suedia. Fiind cazuri speciale, casa de asigurari nu publica procedura, actele necesare sau formularele care trebuiesc completate. Ai un link mai jos cu informatii generale, sunt 7 pagini cu tot felul de situatii :

http://www.forsakringskassan.se/wps/wcm/connect/ac3062c8-2924-4c05-866d-6c931ed0a83b/familjeformaner_eu_eng.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=ac3062c8-2924-4c05-866d-6c931ed0a83b&useDefaultText=0&useDefaultDesc=0

Pentru a putea obtine beneficii de la casa de asigurari din Suedia (försäkringskassan) toti membrii familiei trebuie inregistrati in baza lor de date in urma unei cereri. Mai intii trebuie facuta inregistrarea la evidenta populatiei (Skatteverket) si apoi facuta o cerere separata la Försäkringskassan. Tatal copilului trebuie sa inregistreze copilul nerezident la Skatteverket, el fiind rezident, si atunci casa de asigurari are acces la data lor de baze. Cu ocazia inregistrarii se prezinta certificatul de nastere si asta ajunge pentru toata viata, ulterior nu mai cere nimeni vriun certificat.
Copii nascuti in Suedia sunt inregistrati automat in sistem, in Suedia nu exista un "certificat" de nastere. De la maternitate se primeste doar un certificat constatator al unei nasteri fara sa fie specificat numele sau prenumele copilului.

Daca contactezi casa de asigurari din Suedia, tine-ne si pe noi la curent cu detaliele pe forum, ar fi de folos compatriotilor aflati in aceiasi situatie cu a ta. In plus, dai informatii primesti informatii cind ai nevoie.

Toate cele bune!

cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Mii de scuze

Mesaj  Milady Mar Aug 21, 2012 4:24 am

Multumesc de raspuns.
Am citit regulamentul, nu am stiut sa postez la capitolul corespunzator, dar am citit tot capitolul.
Scopul intrebarii mele este:
Daca tatal copilului are rezidenta in Suedia, lucreaza acolo sau beneficiaza de ajutoare sociale, iar mama cu copilul traiesc in Romania, pe baza caror acte poate beneficia de diferenta de alocatie in Suedia? Sunt necesare ceva acte din Romania sau este suficient doar certificatul de nastere original al copilului?
Multumesc anticipat pentru raspuns si inca o data scuze ca nu am postat la locul potrivit.

Milady
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 20/08/2012

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  cocoshel Mar Aug 21, 2012 2:44 am

In cazul cind parintii locuiesc in tari diferite important este si unde locuieste copilul si daca parintii au venituri din munca pensie, etc in tarile unde locuiesc.
Formularul E411 este un formular folosit in comunicarea interna intre casele se asigurari sociale publice din diferite tari din UE si nu cred ca trebuie sa completezi tu un asemenea formular.De aceasta procedura se lovesc in special compatriotii care lucreaza in Suedia, au copii care locuiesc in Romania si doresc sa obtina alocatia de stat pentru copii din Suedia.

Pentru aceasta intrebare exista deja un topic deschis si postarea ar fi trebuit facuta acolo. Este iritant pentru cei care posteaza, cauta informatii si administreaza forumul sa constate ca prima postare a unui nou venit este facuta fara respectarea regulilor elementare ale forumului.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  costel igorov Lun Aug 20, 2012 10:30 am

Scuze, am uitat sa pun si un link, sa fie mai usoara cautarea respectivei recomandari:

https://suediainfo.forumgratuit.ro/f23-intrebari-sfaturi-raspunsuri-topic-si-subtopic-va-rugam-sa-cititi-inainte-de-a-posta
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  costel igorov Lun Aug 20, 2012 10:25 am

@Mylady
Buna ziua,
Si pe mine ma intereseaza daca, ca un nou venit astazi pe forum conform forumului Suedia Info, topicul nr 1, al doilea subtopic ati citit recomandarile din partea administratorilor inainte de a posta.
Multumesc.
Sa traiti bine! Twisted Evil
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Alocatie minor

Mesaj  Milady Lun Aug 20, 2012 2:53 am

Buna ziua,
Ma intereseaza daca, in vederea obtinerii alocatiei pentru copii conform Regulamentului european 1408, formularul E411 se completeaza doar in Suedia sau sunt necesare si ceva acte din Romania, in afara certificatului de nastere al copilului?
Multumesc.

Milady
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 20/08/2012

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Pensia de intretinere a copilului minor

Mesaj  cocoshel Dum Mai 13, 2012 3:05 am



Autoritatea care se ocupa cu pensia de intretinere pt copil minor este Försäkringskassan. Conform informatiilor de pe site-ul lor ar trebui sa soliciti autoritatilor romane ajutor pentru a punerea in aplicare a obligatiei de intretinere. Autoritatile romane trebuie sa solicite Försäkringskassan. Daca obligatia de intretinere este deja stabilita de tribunal, vei primi de la pensia de intretinere indiferent daca tatal copilului nu poate/nu vrea sa plateasca urmind ca Försäkringskassan sa recupereze de la el.

http://www.forsakringskassan.se/privatpers/foralder/separerar/underhallsskyldighet_i_internationella_situationer/!ut/p/b1/hZPZsps4EIafJQ_gg8CY5RIQiw3IrGa5OSUb8MFgwIiwPX1Iam4mmXF016pP3f1_VaJSKqbSBo_lHQ9l2-D6Z51ynwIDbFmmJSD4QABH0RBVTWR0W-A3INkA8D9HAu_ec_qBiqjYSKYZEvsOJbmY2NIG915h9Fv1ZAfkVuHJfvJFLAYD32JoFNdwOJPTc290mHRInse4i2fvLJDJqndKfSltXZy9yIBlJ9BL8qKhxZoHLr5Pgv9l7GjykrVxOiaFWgKQj9d9YWqlfYt6CUXXZTnY4oiKmJ2KpL2MwT_53gT4i5-ISn8h7wz91kPiaHCkjYB2kexB8_AH8K8hksO8BziBppDRPnMq2TD-c08DIP7EdEEH4OiEe_0iMTzjs9QWF7Cf_mPpjmu1eo_VXUjgLgh6NgjB7K9xiAJ1sTNMI0sBtEqbqBJWnz_ZwUNlfBQ72cULZUmaUX97UCcqLaqPri9HPHR5Tz6Ktsd1lvcfXY2bvMfUxUnIAbbSBG2YT51ySc9JPclpe1dfoqYczXF3SxhlteYvzljxDFxVoekhdUhKrzLsHj4cXJAvkiGP14vrtSupKj1hi-Z4Ffl9erjtd5OWaU18PS0303RgOqv6zcEIFs1y0ce_SNH4_5Cyt4GwBoClQQUYfw0CFGhnO8vQYLnqjYDA2i5DsthVbSHRsDNtc7KWc8RI3769kULyDveblf7je7PVX7iuydBmvyRtP-Q4QQkWgGg9nz5jDV4DXetPpe8YlWPx8h0zYFedNX7-rhahIiOPbz4zvqmLbasiAq3yiqaTachLYVZKX6eSnzujrF4fQpyiceyFw2v8SowdJr63tH4UxgdWH22y6q8SkDbgGs71XZydNKp7hqPFeWoB4zXHu-QHyj40CQ!!/dl4/d5/L2dJQSEvUUt3QS80SmtFL1o2XzgyME1CQjFBMDhTMDgwSTlIOUVGOTJHTTgw/

Cel mai bine ar fi sa contactezi Försäkringskassan pentru relatii suplimentare
tel 0046 771 524524 timp de asteptare intre 5-20 min
sau prin mail pe urmatorul formular

http://www.forsakringskassan.se/kontakt/kundcenter_privat/skicka_e-post/!ut/p/b1/hdDZkppAFADQb_EDnO5GRHhkU3ZbaBjghUJkkRZwBgTh6zOTykuSirlvt-rcFcQgBHGbjtcyHa5dm96-85hLeAbakoREyHuQh7qgCepeYA6CtP0C0ReA_wgRvqq3eQjeQXiOpqfS2ZMiSsX0rGNJJuasOOUpixjHlDn1XAkFh49nLdto6jT1YcsY7BTww5At3nrg5UqvngXbaLKR97st2a85D4mPhkTBeDGaYm1T2-SuOIuPJU0DaLK-ODN6954eibrBHhoVbqdijJZFsvXVr5teLP2fn7yD-Cd59ZU_eogcgjrSCDo5kquY27_Ab0NEzLwGHI9eA8HigKN1TQ6iL7ZLNghC4Zsd-AOEOvY3h0BkXGmHAAEhZBOvnu_6Qhe3hk_LO_vQVgwMfYg8unEd_2Y5juEQRZ-gEtikjk1SewxR2dm-EHwJXF8SxWoudykwQFzQN9q1Q0qHN_poL1neDvlncv-8jukAgjqCO6XXJ1V1Mbu1etQSqMkyPeU97qsgCcaoUT4LrfuQpbL5yDe0XGwbO9dEirvMytdPFzb0acgd72cI60Nw3d86Qmefq8zglu1vdZ6Jta0Jl8N44mhwinsm7qrwjBaFjII_KkUe5lwfXtCiHe-nVqP3xp6IEXglGxiJ3FKX1bbrGT8Q31t79_ig02oF7o0_WpyrurxT2OJq9QOQny9T/dl4/d5/L2dJQSEvUUt3QS80SmtFL1o2XzgyME1CQjFBMDhTMDgwSTlIOUVGOTJHUEMw/

Alegi rubrica underhållsstöd din meniul "Mitt meddelande gäller*" iar la personnumer scrii data ta de nastere in formatul AAAALLZZ-0000. Poti scrie mesajul in limba engleza.
Succes si sanatate la copilas ! Daca ai nelamuriri revin-o sau eventual trimite-mi un mesaj in privat.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Pensia de intretinere a copilului minor

Mesaj  maria_ghioca Sam Mai 12, 2012 10:41 pm

Sint mama unei fetite de 10 ani care sufera de retard accentuat si locuieste cu mine in romania. Tatal ei, de care am divortat in 2009 locuieste in suedia.pe cai neoficiale am aflat orasul in care locuieste si am scris fiscului de acolo. Am explicat ca tatal, desi realizeza venituri la ei, plateste , mai mult nu...pt ca din cauza asta are dosar la politia romana deschis de abandon de familie, nu plateste copilului pensia cuvenita. ca atare i-am rugat sa imi dea informatii despre el.ei mi-au raspuns prompt, si mi-au dat adresa si id-ul fostului sot. cind a fost vorba sa imi dea si adresa angajatorului, astfel incit sa incerc prin tribunalul roman sa obtin o pensie corecta pentru un copil cu asemene probleme, au spus ca este confidential.si ca fisa fiscala va fi depusa in iunie. Ma intreb: in suedia autoritatile se vor sesiza daca tribunalul roman le-o cere astfel incit sa il puna automat la plata pensiei stabilite de catre romania sau nu sprijina astfel de hotariri? pe de alta parte, ma gindesc, daca anul trecut fostul sot a trait din ajutor social, de unde o sa putem lua noi situatia financiara, pt ca am inteles ca fiscul nu o are...
Poate ma ajuta cineva cu astfel de informatii....
nu doresc nimanui sa stie cum este sa alergi dupa un tata iresponsabil doar pt ca copilul tau si asa sufera toata viata![b]

maria_ghioca
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 12/05/2012

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  cocoshel Sam Mai 12, 2012 6:29 am

Indiferent de cine lucreaza, sotul/sotia/concubin/concubina si copii primesc numerele personale si beneficii gen alocatie copil. Valoarea alocatiei este de 1050 sek pentru un copil, 2250 sek/2 copii, 3754 sek/3copii, 5814sek/4copii etc.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Alocatie si indemnizatie copil

Mesaj  anastanga Vin Mai 11, 2012 3:56 am

Am urmatorul scenariu: doar tatal/sotul lucreaza, are PN, obtine si familia lui: sotie si copil.... intrebarea 1: daca sotia nu lucreaza, doar sotul/tatal, copilul minor primeste alocatie si cat? si 2: daca se mai naste un copil acolo, acela beneficiaza de indemnizatie si cat sau doar de alocatie? Multumesc si astept sa-mi raspundeti.

anastanga
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 11/05/2012

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  cocoshel Mier Mar 28, 2012 10:19 am

Indemnizatia de crestere a copilului este de 480 de zile pentru ambii parinti si se poate lua pina copilul implineste 8 ani. Partea din indemnizatie cuvenita fiecarui parinte se poate ceda, facind o cerere, celuilalt parinte. De aici si explicatia faptului ca se poate aplica doar pentru 11 luni pina la primirea cererii. Nu poti fi in acelasi timp in concediu de maternitate si somaj sau sa mergi la studii.
Cum este mai bine pentru mine?
Nu stiu....depinde de ce vrei, de situatia ta materiala, etc. O idee ar fi poate sa-ti pastrezi zilele de indemnizatie pina vei avea venit, atunci vei primi 80% din salariu, nu 180 sek/zi. In plus poti avea oricind nevoie de o zi libera sau o perioada libera de la munca, este bine sa pastrezi ceva zile de concediu de crestere a copilului.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty INDEMNIZATIE PENTRU MAMA SI COPIL-NASTERE

Mesaj  rondi82 Dum Mar 25, 2012 7:37 am

Buna !
Sunt cetateanca romana casatorita cu sot roman care lucreaza in Suediade 5 ani.Sunt din luna august 2011 in Suedia, mi-am facut actele necesare pentru obtinerea numarului personal, si l-am primit. Sunt insarcinata dar nu lucrez, sunt inregistrata la Försäkringskassan si la VårdCentral, si am trimis toate actele necesare pentru a primi indemnizatia pentru mama si copil , mi s-a spus de la Försäkringskassan ca voi primi 480 de zile-180 de kr pe zi.Dar la Försäkringskassan pe website, am posibilitatea sa completez doar 11 luni cu indemnizatie maxima(4600kr).Este indemnizatia doar 11 luni ?. Cum este mai bine pentru mine?.....Acuma ar trebui sa ma inscriu la somaj, la scoala pentru a invata limba sau sa astept dupa ce termin indemnizatia ?.
Orice sfat este bine venit.

rondi82
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 25/03/2012

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Alocatie pt minori

Mesaj  Pusa Mier Oct 06, 2010 7:49 am

Buna seara!
Trebuie sa "anulez"alocatia de stat din Ro pt a putea beneficia de alocatia pt minor din Se?
Multumesc Smile
Pusa
Pusa
membru
membru

Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 06/10/2010
Localizare : Norbotten-SE.

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  aasdq Sam Oct 02, 2010 3:58 am

Am inteles, multumesc frumos!

aasdq
membru
membru

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 22/08/2010

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  costel igorov Vin Oct 01, 2010 10:40 am

Dupa obtinerea dreptului sau permisului de sedere, te inscrii la Försäkringskassan si alocatia pentru copii vine automat fara o cerere speciala. Nu conteaza virsta copilului.
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  aasdq Joi Sept 30, 2010 6:26 am

Buna seara intai de toate!
Cu titlu informativ, as vrea sa intreb cam care e procedura pentru a beneficia de alocatie pt copil (varsta de 1an 6luni... 2 ani )?
1-2. Mama e obligatoriu sa lucreze cu acte in regula? sau oricare dintre parinti?
3. Se impune o anumita perioada?

Multumesc!
Doar de bine!

aasdq
membru
membru

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 22/08/2010

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Pensie alimentara Suedia

Mesaj  Milea Lun Sept 20, 2010 8:44 pm

Multumim mult pentru ajutor! Numai bine va dorim!
Milea
Milea
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 15/09/2010
Localizare : Bucuresti

http://www.vitas-romania.ro

Sus In jos

Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia Empty Re: Alocatia pentru copii, pensia de intretinere minor, concediu de maternitate/paternitate in Suedia

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum