Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Permis de conducere EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Permis de conducere EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Permis de conducere EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Permis de conducere EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Permis de conducere EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Permis de conducere EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Permis de conducere EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Permis de conducere EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Permis de conducere EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 10 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 10 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Permis de conducere

+7
Emil
eliza
d_89
brigadir
Admin
cocoshel
danzig
11 participanți

In jos

Permis de conducere Empty Re: Permis de conducere

Mesaj  gigi becali Mar Aug 28, 2012 11:08 am

Preschimbarea permisului de conducere romanesc in permis suedez se face foarte rapid. Am primit permisul suedez in trei saptamini de la depunerea cererii. Very Happy Very Happy Very Happy cheers cheers cheers cheers

SuperOK, mai ales pentru perioada de vara cind se lucreaza la foc redus din cauza concediilor. What a Face What a Face

gigi becali
membru
membru

Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Permis de conducere Empty Re: Permis de conducere

Mesaj  Daniel06 Mier Apr 25, 2012 4:33 am

Salut!
Din pacate nu am aflat nimic concret pentru ca cei de la consulatul de la Goteborg nu mi-au raspuns in nici un fel, asa ca o sa conduc asa spre casa. Am gasit pe siteurile altor consulate romanesti din lume ca ar fi varianta in care mergi la consulat si acolo intocmesti o procura prin care delegi pe cineva din tara sa se ocupe de actul care te intereseaza, printre care si permis de conducere. Am sa mai intreb si la fata locului si va anunt.

Daniel06
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 31/03/2012

Sus In jos

Permis de conducere Empty Re: Permis de conducere

Mesaj  costel igorov Sam Mar 31, 2012 8:42 pm

Nu prea cred ca poti reinoi permisul de conducere romanesc in Suedia. Fotografia pt permis se face la politia rutiera la fel si semnatura. Nu prea cred ca Ambasada Romaniei in Suedia are aparatura necesara pt asa ceva.
Consulatul Romaniei din Suedia este singurul care ar putea sa-ti raspunda la intrebarea asta. Daca ii intrebi ar fi dragut din partea ta sa ne tii si pe noi la curent.
Sa traiesti bine!
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Permis de conducere Empty permis conducere expirat

Mesaj  Daniel06 Sam Mar 31, 2012 5:25 am

Buna ziua!
Tocmai am constatat ca pe 12.03.2012 mi-a expirat permisul de conducere romanesc. Poate sa-mi spuna cineva cum pot sa-l schimb aici in Suedia, mai ales ca in mai trebuie sa conduc neaparat pana in Romania.
Va multumesc!

Daniel06
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 31/03/2012

Sus In jos

Permis de conducere Empty Re: Permis de conducere

Mesaj  costel igorov Sam Noi 05, 2011 9:50 am

Ai avut permis suedez sau romanesc?
Pentru alcolemia asta se suspenda permisul intre o luna si 3 ani. Daca permisul era romanesc pot doar sa-ti interzica dreptul de a conduce pe teritoriul suedez. Daca ai avut permis romanesc poate se mai poate face ceva. Daca aveai permis suedez ai putea sa incerci cu dispensa pentru a conduce doar masini dotate cu sistem de blocaj antialcool (alkolås).
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Permis de conducere Empty Re: Permis de conducere

Mesaj  istvan63 Sam Noi 05, 2011 6:27 am

istvan63 a scris:
costel igorov a scris:Salut Iatvan63
Sa intelegem sa ti-au suspendat permisul autoritatile suedeze pe teritoriul suedez?
mda ,din pacate cu 0,23mg/l i alcolemie.Platit amenda...ce fac in continuare?
pentru alcolemia asta cat se suspenda permisul dupa legislatia Suedeza?
istvan63
istvan63
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Permis de conducere Empty Re: Permis de conducere

Mesaj  istvan63 Sam Noi 05, 2011 6:25 am

costel igorov a scris:Salut Iatvan63
Sa intelegem sa ti-au suspendat permisul autoritatile suedeze pe teritoriul suedez?
mda ,din pacate cu 0,23mg/l i alcolemie.Platit amenda...ce fac in continuare?
istvan63
istvan63
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Permis de conducere Empty Re: Permis de conducere

Mesaj  costel igorov Sam Noi 05, 2011 3:26 am

Salut Iatvan63
Sa intelegem sa ti-au suspendat permisul autoritatile suedeze pe teritoriul suedez?
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Permis de conducere Empty permis suspendat

Mesaj  istvan63 Mier Noi 02, 2011 6:16 pm

mentionez ca sunt cetatean roman cu domiciliul stabil in Romania.Lucrez la o firma de transport international.In data de 19 oct 2011 mi s-a suspendat permisul de conducere cu 0,23 mg/l i alcolemie.Cum pot recupera permisul de conducere?
istvan63
istvan63
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Permis de conducere Empty Re: Permis de conducere

Mesaj  Emil Mar Iun 29, 2010 2:15 am

d_89 a scris:Cel mai bine e sa suni in romania..eu asa am facut.Ei trimit in maxim 3-4 zile,trebuie doar sa semneze cativa pe acolo si gata,problema e de aici de dureaza asa mult,mi-a zis persoana cu care am vb, ca ei pot sa trimita si in aceeasi zi daca se aduna toate semnaturile si e totul ok,deci aici e problema,nu le.ai trimis nici un e-mail?
Am vorbit cu suedezii iar ei au spus ca au trimis hirtiile in Ro dar nu au primit nici un raspuns de la romani. Am sunat la romani iar ei au zis ca nu au primit nimic de la suedezi. Am sunat iar la suedezi si am zis sa mai trimita hirtiile inca o data. Acum astept citeva zile si pe urma ii sun iar. Pe idiotii astia de birocrati (nu conteaza ca sint romani sau suedezi, toti sint la fel) trebuie sa-i presezi sa faca ceva. te scot pur si simplu din sarite.
Mailuri le-am trimis la suedezi vreo 3, le-am trimis si o scrisoare prin posta dar i-a durut undeva, nici macar nu mi-au raspuns. Azi m-am enervat si am sunat la telefon cu toate ca trebuie sa astepti o gramada pina raspunde cite unul.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Permis de conducere Empty ..

Mesaj  d_89 Mar Iun 29, 2010 1:25 am

Cel mai bine e sa suni in romania..eu asa am facut.Ei trimit in maxim 3-4 zile,trebuie doar sa semneze cativa pe acolo si gata,problema e de aici de dureaza asa mult,mi-a zis persoana cu care am vb, ca ei pot sa trimita si in aceeasi zi daca se aduna toate semnaturile si e totul ok,deci aici e problema,nu le.ai trimis nici un e-mail?

d_89
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Permis de conducere Empty Re: Permis de conducere

Mesaj  Emil Mar Iun 29, 2010 1:20 am

d_89 a scris:A sosit si permisul mmult asteptat dupa 4 luni...cine doreste sa schimbe permisu pot sa le dau un sfat:stati calare pe ei cu e-mailuri la greu si aici si in RO!!!!!Dupa ce vine scrisoarea pt a trimite poza si semnatura + 150kr mai dureaza 3-4 zile lucratoare...succes
la ce adresa de e-mail ai trimis in Ro? Ca eu vreau sa accesez site-ul romanesc drpciv si nu merge. Eu am trimis de acum 6 luni pentru sambo a mea si nu mi-a venit nimic pina acum. Suedezii zic ca ei au trimis cererea la romani dar romanii nu au trimis nimic inapoi. Incepe sa ma scoata din sarite treaba asta.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Permis de conducere Empty ..

Mesaj  d_89 Lun Iun 28, 2010 1:43 am

A sosit si permisul mmult asteptat dupa 4 luni...cine doreste sa schimbe permisu pot sa le dau un sfat:stati calare pe ei cu e-mailuri la greu si aici si in RO!!!!!Dupa ce vine scrisoarea pt a trimite poza si semnatura + 150kr mai dureaza 3-4 zile lucratoare...succes

d_89
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Permis de conducere Empty ..

Mesaj  d_89 Dum Iun 20, 2010 6:12 pm

da este adevarat ..dupa 6 luni ai dreptul la preschimbare..am uitat sa zic,numai ca ce ai zis tu cu adeverinta mm nush ce sa zic dar prietenei mele nu i-a venit nimic de la ei... doar au sunat cand au trimis cerere in RO pt verificare (asta dupa 3 luni)si acum (dupa 4 luni) a venit si scrisoare...probabil intr-o saptaman sa vina si permisul.. Smile

d_89
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Permis de conducere Empty Re: Permis de conducere

Mesaj  cocoshel Dum Iun 20, 2010 8:03 am

Precum a spus si d_89 permisul romanesc este valabil in toata UE indiferent de statutul de rezident sau nerezident. Legea suedeza mentioneaza doar faptul ca permisul de conducere SE POATE PRESCHIMBA (kan bytas). Despre oportunitatea preschimbarii permisului am mai scris ceva in acest topic.
https://suediainfo.forumgratuit.ro/acte-proceduri-f4/permis-de-conducere-t12.htm#34
In plus ar mai fi ceva de adaugat:
- o eventuala cerere de preschimbare se poate face dupa 6 luni de domiciliu in Suedia
- odata cu cererea se preda si permisul de conducere romanesc in original, si primesti o adeverinta care tine loc de permis pe teritoriul Suediei. Daca a doua zi te duci si declari ca intentionezi sa calatoresti in afara Suediei cu masina primesti permisul inapoi pentru perioada deplasarii. Daca deplasarea este multipla....ceva obisnuit petru cei din Malmö spre Danemarca Smile
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Permis de conducere Empty ..

Mesaj  d_89 Vin Iun 18, 2010 8:36 am

Romania face parte din UE la fel si Suedia..deci nu trebuie schimbat ,doar daca vrei ID-kort si nu iti poti face din diferite motive,permisul poate tine loc de ID-kort datele persoanle fiind trecute pe el(personnummer)
Prietenei mele i.a venit azi scrisoare sa trimita poza si semnatura dupa 4 LUNI!......

d_89
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Permis de conducere Empty Permis de conducere

Mesaj  eliza Vin Iun 18, 2010 8:27 am

O prietena de-a mea doreste sa-si schimbe permisul de conducere romanesc in permis de conducere suedez. Recent a fost la Politie si a primit un formular (ansökan) de completat. La Politie i s-a spus sa trimita formularul la Länsstyrelsen. Aici citesc ca se ocupa, mai nou, Transportstyrelsen de aceasta chestiune. Iar timpul de asteptare este destul de mare... cateva luni bune.

Intrebari:
1. Este obligatoriu sa-ti schimbi permisul de conducere? Daca da, la cat timp de sedere in Suedia trebuie facut acest lucru? De exp, persoana in cauza a obtinut de curand PUT (deci 2 ani de sedere aici) si inca detine permisul romanesc.

2. In cazul in care nu isi schimba permisul intr-unul suedez, exista riscul de retinere a permisului (la un control de rutina, de exp), iar in urma retinerii permisului persoana sa fie nevoita sa faca Scoala de soferi din nou (in Suedia) in vederea obtinerii unui nou permis? Exista vreo lege in acest sens?

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Permis de conducere Empty Re: Permis de conducere

Mesaj  cocoshel Lun Mai 03, 2010 1:56 am

Un raspuns relevant ar putea sa-ti dea doar cineva care si-a shimbat permisul anul acesta. Inainte se ocupa Länsstyrelsen de preschimbarea permiselor, de anul asta se ocupa Transportstyrelsen. Alta institutie, alte rutine, haos la inceput....


Ultima editare efectuata de catre cocoshel in Dum Iun 20, 2010 7:36 am, editata de 1 ori
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Permis de conducere Empty ..

Mesaj  d_89 Dum Mai 02, 2010 11:37 pm

Puteti sa imi zici si mie va rog cam cat a durat la voi, dupa ce ati primit raspuns pozitiv ca este ok permisul,scrisoarea care vine acasa pentru a atasa poza si semnatura??? I-a venit si prietenei mele un e-mail de la transportstyrelsen cum ca au trimis cerere in RO pentru verificare(asta dupa 2 luni dupa ce a trimis permisul) si ca asteapta raspunsul din parte RO si ei continua procedura ....cam cat credeti ca mai dureaza dupa ce primesc raspuns din RO? astia de la noi au zis ca trimit raspuns si int-o zi ca nu sunt problema la ei. doar verifica si trimit confirmare....mulltumesc mult

d_89
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Permis de conducere Empty permis de conducere

Mesaj  d_89 Mar Mar 30, 2010 7:54 am

tot legat de permisul suedez....am sunat in romania si mi-au spus k nu au primit nimic de aici de la transportstyrelsen si ca, indata ce primesc, ei in 2 ore trimit inapoi confirmarea. am vb cu cineva f dragut,dispus sa ma ajute....så problema e de aici nu? aici nu e chip sa vorbesc cu un operator la numarul 0770818181.....este vesnic ocupat....toti sunt ocupati si ma intreb oare ce fac atata timp...exact cum se spunea,dai 600 kr pt nimic,pt absolut nimic....

d_89
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Permis de conducere Empty Preschimbare rapida permis de conducere romanesc

Mesaj  cocoshel Vin Iul 31, 2009 9:25 pm

Am sunat in Romania ,le-am cerut sa trimita fax cu permisul meu(asta dupa ce le-am mai dictat eu nr de fax de la Länsstyrelsen!!!!!),am lasat sa treaca 2 ore si am sunat din nou la Länstyrelsen si le-am comunicat ca au primit un fax!!!!!!! Asa se face ca in 5 zile am primit permisul.
nr ABSOLUT utile de telefon-0040213019571(nr direct DRPCIV),087854678(Länsstyrelsen Stockholm-Gunilla)
DRPCIV-Directia Regim Permise Conducere si Inmatricularea Vehiculelor
https://suediainfo.forumgratuit.ro/forum-2-comentarii-la-articole-f1/permis-de-conducere-carte-de-identitate-t13.htm
Multumiri lui Danzig pentru informatii.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Permis de conducere Empty Re: Permis de conducere

Mesaj  danzig Vin Iul 31, 2009 7:28 pm

DRPCIV-Directia Regim Permise Conducere si Inmatricularea Vehiculelor.O denumire stufoasa ca si institutia in sine Very Happy .Functionari plictisiti care habar nu aveau ce serviciu din aceasta directie se ocupa de cazuri ca al meu,erai pasat de la un interior la altul ca intr-un final sa nu-ti raspunda nimeni etc etc etc.Dar asta nu cred ca mai surprinde pe cineva ,problema mea cea mai stresanta am avut-o cu suedezii.Aici toti iti raspund politicos sunt foarte amabili dar nu fac absolut nimic -decat daca incepi sa faci scandal cum am facut eu in cele din urma dupa luni bune de asteptat ca prostul.Toata vina era aruncata pe autoritatile romane-ca raspund greu,ca e ceva normal cand e vorba de Romania etc etc. Nu am mai rezistat si acum 2 saptamani am sunat la Länsstyrelsen si am inceput sa fac scandal-am platit 600 kr doar ca sa-mi trimita un mail sau fax la fiecare 2 luni?Asta pot face eu de acasa si nu ma costa nimic!Am sunat in Romania ,le-am cerut sa trimita fax cu permisul meu(asta dupa ce le-am mai dictat eu nr de fax de la Länsstyrelsen!!!!!),am lasat sa treaca 2 ore si am sunat din nou la Länstyrelsen si le-am comunicat ca au primit un fax!!!!!!! cheers Asa se face ca in 5 zile am primit permisul.Sfatul meu ptr. cei care vor sa-si preschimbe permisul de conducere aici in Suedia este sa nu astepte ca birocratiile romana sau suedeza sa le rezolve problema.Scuze daca postul nu este prea coerent dar este cam dimineata.Salutare
danzig
danzig
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 02/07/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Permis de conducere Empty Re: Permis de conducere

Mesaj  cocoshel Vin Iul 31, 2009 10:25 am

Foarte frumos din partea ta Danzig ca transmiti mai departe informatia cu numarul de telefon direct de la autoritatea din Romania. Cu siguranta se vor mai lovi si altii de problemele prin care ai trecut.Stiu din proprie experienta ca este foarte important sa stii ce numar de telefon trebuie sa apelezi cind ai de a face cu birocratia. Asta este si scopul forumului, sa ne ajutam intre noi in primul rind cu informatii. Cred ca ar fi interesant de stiut si ce inseamna prescurtarea DRPCIV,cum se cheama institutia reaspectiva.
Felicitari pentru permis. Totusi parca am o senzatie ca de fapt ar trebui sa fie o chestie normala sa-ti poti preschimba un permis in UE.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Permis de conducere Empty äntligen....

Mesaj  danzig Vin Iul 31, 2009 9:11 am

Gata cu asteptarea.Am primit raspuns pozitiv si asta dupa ce 2 zile am sunat in continuu in Romania si la Länsstyrelsen(asta la modul-trimite-ti faxul acum,vedeti ca primiti un fax acum!).Dar a meritat efortul si ceea ce este cel mai important acum -am permis.Din ciclul -copii nu faceti ca ei-2 nr ABSOLUT utile de telefon-0040213019571(nr direct DRPCIV),087854678(Länsstyrelsen Stockholm-Gunilla).Toate cele bune!


Ultima editare efectuata de catre danzig in Vin Iul 31, 2009 7:29 pm, editata de 1 ori
danzig
danzig
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 02/07/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Permis de conducere Empty Permis de conducere

Mesaj  brigadir Vin Iul 03, 2009 1:11 pm

Am avut aproape aceeasi problema. Si tot din cauza autoritatilor romane. Intr-adevar, a fost cu cativa ani in urma, dar chiar daca legile si regulile s-au mai schimbat politistii nu sunt la curent sau, cum zicea Cocoshel, "nu vor sa fie" cand vine vorba de invandrare. Eu am fost nevoit sa trimit carnetul romanesc odata cu cererea de preschimbare, asa ca am mers la politie in audienta si am intrebat ce pot sa fac fara carnet in timpul asta. Politista la care am fost in audienta mi-a spus ca pot sa conduc linistit iar daca voi fi oprit sa spun doar ca astept permisul de la Länsstyrelsen. Am facut putin pe prostul si i-am spus ca politistii de strada nu ma vor crede si ca nu prea cunosc regulile, asa ca i-am cerut o carte de vizita si i-am spus ca in caz de ceva le voi da numarul ei de telefon sa o sune si sa confirme ceea ce mi-a spus. A strambat putin din nas dar a fost de acord.
Am fost oprit de mai multe ori dupa aceea, am aratat cartea de vizita dar nici un politist nu si-a notat numarul si n-a incercat sa sune. Aproape ca mi-a parut rau cand am primit carnetul pt ca puteau sa mi-l ia daca faceam ceva. Cartea de vizita nu le trebuia:))).

E o situatie foarte delicata, mai ales, cand de carnet depinde serviciul tau Danzig. Adevarul este ca majoritatea joburilor depind de carnet asa ca eu ti-as sugera sa obtii un intyg de la Länsstyrelsen sau de la politie. Spune-le care este situatia si mai mult ca sigur ca vor intelege.
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Permis de conducere Empty Permis de conducere = carte de identitate

Mesaj  Admin Vin Iul 03, 2009 9:36 am

In Suedia permisul de conducere (suedez) are si valoare de legitimatie (ID kort). Permisul de conducere romanesc se poate preschimba intr-unul suedez dupa o perioada de 6 luni de la inregistrarea la Skatteverket ca domiciliat in Suedia. Procedura dureaza 1-2 luni dar, sint si cazuri cind se asteapta de opt luni si nu s-a primit inca confirmarea din Romania.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 91
Data de inscriere : 26/04/2009

http://suediainfo.se/

Sus In jos

Permis de conducere Empty Re: Permis de conducere

Mesaj  cocoshel Vin Iul 03, 2009 8:45 am

Cel mai bine dupa parerea mea este sa-ti retragi de urgenta cererea pentru preschimbarea permisului romanesc. Ca cetatean european poti sa conduci cu permisul romanesc toata viata in Suedia. Nu exista in legea suedeza obligativitatea preschimbarii unui permis European.
http://www.ab.lst.se/templates/News____6628.asp
http://www.notisum.se/rnp/sls/lag/19980980.HTM

La controalele rutiere ti se va spune de multe ori ca trebuie sa-ti preschimbi permisul. Politistul respectiv ori nu cunoaste legea, ori o cunoaste si te informeaza gresit, scopul fiind posibilitatea politiei printr-o procedura simpla de a-ti anula permisul in cazul cind gresesti. Intr-o astfel de situatie exista undeva un paragraf care ofera posibilitatea politiei suedeze de a-ti schimba fortat permisul, dar pentru asta mai trebuie sa permita si legislatia romana preschimbarea permisului la cererea altui stat.
Orice sofer stie cit de usor este sa treci pe linga un indicator de viteza fara sa-l observi sau sa ai ginionul sa ai un accident cu un suedez bun cunoscator al paragrafelor si agentul constatator sa fie un xenofob convins. Intr-un asfel de caz ti se va suspenda dreptul de a conduce in Suedia, dar ramii cu restul lumii. Ideal este dupa parerea mea sa-ti preschimbi permisul daca tu conduci mult in Romania si ramai cu cel romanesc in cazul in care conduci mult in Suedia.

Am trecut si eu prin situatia ta acum un an cind mi-am schimbat permisul B in vederea obtinerii unei alte categorii de permis si am rezolvat situatia intr-o luna inclusiv si o dispensa speciala de la Vägverket. Secretul este sa obtii numarul direct al functionarului din Romania care se ocupa de cazul tau si sa-l perii putin la telefon cu ceva vorbe frumoase si mestesugite. Fa o intrebare la Länsstyrelse daca au numarul institutiei corespunzatoare din Romania.
Atit timp cit ai facut o cerere de preschimbare a unui permis la Länsstyrelsen, poti conduce in Suedia, chiar daca vine aprobarea din Romania si peste 10 ani. Daca ai probleme cu asigurarea trimite-le copie cu cererea de preschimbare si numarul de tel al functionarului suedez care se ocupa cu cazul tau. Daca tu conduci in Suedia, atunci stai linistit, daca vrei sa pleci in Romania cu masina iti inteleg frustrarea.
Succes!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Permis de conducere Empty Permis de conducere

Mesaj  danzig Vin Iul 03, 2009 6:07 am

Am si eu o MARE nedumerire,frustrare,furie,resemnare(ordinea e aleatorie).
De 8 luni de zile(da,nu e o greseala) am depus permisul meu de conducere romanesc ptr a fi preschimbat intr-unul suedez.Nu stiu ce sa mai fac!!!Mi-am facut deja un reflex sa sun la Länsstyrelsen la 2 saptamani sa aflu noutati -asa ca la cafenea.Acelasi raspuns-problema e de partea romana-ei trimit mereu solicitari prin e-mail dar nu primesc nici un raspuns.Am incercat inclusiv prin consulatul Romaniei din Suedia acum 3 saptamani si pana acum am un raspuns destul de previzibil cand e vorba de autoritatile romane-LINISTE.Problema mea cea mai mare e ca permisul meu a expirat in noiembrie anul trecut si ca legal nu mai am dreptul sa conduc in Suedia.Numai ca am un job care presupune conducerea unei masini si am continuat sa sofez pe propria raspundere.Ghinionul meu a fost ca acum 2 saptamani a intrat un ametit in mine-am incercat cu asigurarea ,am trimis copie dupa permis la cei de la asigurari si incerc sa ma fac ca nu stiu nimic.Care pot fi consecintele in acest caz si care credeti voi ca ar fi iesirea dintr-o astfel de situatuie.Cum as putea sa-mi rezolv problema permisului? :?:Tusen tack!!!!
danzig
danzig
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 02/07/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Permis de conducere Empty Re: Permis de conducere

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum