Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia?

5 participanți

In jos

Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? Empty Re: Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia?

Mesaj  Ilean Dum Apr 01, 2012 3:25 am

cocoshel a scris:Presupun ca ai botezat cardul european de asigurat blue card. Da, nu ai nevoie de cardul respectiv pentru obtinerea numerelelor personale prin contract de munca in Suedia. Intrebarea este, ai curajul sa iesi in afara granitelor tarii in care esti asigurat fara sa ai o asigurare minima de sanatate? Daca iti permite buzunarul sa platesti o consultatie medicala simpla cu 150 euro in caz de urgenta, nici o problema, nu ai de ce sa-ti mai complici existenta cu probleme minore.
Deci, sa inteleg corect ca daca obtin numarul de inregistrare in suedia, acesta din urma nu imi da dreptul la o asigurare medicala? Cum atunci ramane cu taxele care sunt retinute din salariu?
Multumesc....

Ilean
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 22/03/2012

Sus In jos

Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? Empty Re: Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia?

Mesaj  cocoshel Vin Mar 30, 2012 7:36 am

Presupun ca ai botezat cardul european de asigurat blue card. Da, nu ai nevoie de cardul respectiv pentru obtinerea numerelelor personale prin contract de munca in Suedia. Intrebarea este, ai curajul sa iesi in afara granitelor tarii in care esti asigurat fara sa ai o asigurare minima de sanatate? Daca iti permite buzunarul sa platesti o consultatie medicala simpla cu 150 euro in caz de urgenta, nici o problema, nu ai de ce sa-ti mai complici existenta cu probleme minore.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? Empty Blue card?

Mesaj  Ilean Lun Mar 26, 2012 7:00 am

Scris de cristian: Ilean.. , daca or fi cuvinte goale sau nu.. cred ca cel mai important pentru tine este sa incepi de undeva.. Twisted Evil Sambo este un fel logodna pe acte cu un suedej Laughing si .. asa iti poti obtine sedere in Suedia de la Migra. Gasesti pe forum exp..
Pt munca .. ar trebui sa te inscrii la Arbetsförmedlingen. Ca sa faci asta , iti trebuie numarul personal suedez, dar intai incepi cu inscrierea ta la Migrationsverket. Incearca fara pasaport biometric , daca ai doar pasaport normal. Sau nu ai deloc pasaport?? Daca este asa ... atunci e o problema cred .. Nu stiu daca te poti inscrie la Migra fara pasaport.. doar cu buletin romanesc .. Incearca totusi. Bafta !!
Multumesc pentru info...Cris. Eu am venit la suedez in vizita... insa el e invirsta, adica nu cu intentia de sambo...Smile. Insa citind pe forum am inteles ca cu un contract de munca la fel pot lua numarul intern suedez...?! Iar cu pasapotul cred ca acum cind revin in tara mi-l fac imediat ca sa nu apara comentarii in plus... (nu-l am deloc) Cu blue card nu am inteles pina la urma... deci daca i-ai numarul de inregistrare pe baza de contract de munca , atunci nu e nevoie de blue card????

Ilean
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 22/03/2012

Sus In jos

Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? Empty inceput..

Mesaj  Cristian Dum Mar 25, 2012 11:05 pm

Ilean a scris:
eliza a scris:
Ilean a scris:Salutare tuturor! sunt noua pe acet forum, precum si in Suedia, nu cunosc limba, decit numai engleza. Am venit aici pe o durata scurta de tipm la invitatia unui suedez...insa cu intentia de a ma stabili pentru o durata mai lunga de timp de a munci. (...) VA Multumesc anticipat si sorry pentru neintelegeri....
eliza a scris:Vrei sa devii sambo cu cetateanul suedez si el cu tine bine-nteles, in caz ca tu vrei sa iti prelungesti sederea in Suedia? Sau esti doar inregistrata pe adresa cetateanului suedez, fara sa fi mers in acest timp la Migrationsverket pt a te inregistra acolo, si in acest fel sa iti obtii rätt-ul sau tillstånd-ul de sedere?
Multumesc de raspunsuri.... In ceia ce priveste sambo...si altele nu inteleg nimic .... Eu am venit doar pentru o saptamina aici pentru a vedea cum stau lucrurile. Dar as vrea sa revin sa ma stabilesc aici, deacea am avut atitea intrebari..Nu am fost nicaieri sa ma inregistrez... Suedezul mi-a promis ca ma va ajuta cu jobul..insa pina acum nu am vazut nici o varianta de a ma putea angaja undeva...sau sint cuvinte goale(nu prea cunosc stilul suedejilor Smile ) Poate e nevoie sa caut singura un careva job pina incep cu Migrationverket..nu stiu de unde as putea sa o incep...
Si inca ceva... Exclamation Eu detin numai cartea de identitate, insa dupa cum am inteles e nevoie de pasaportul biometric....Multumesc...
Ilean.. , daca or fi cuvinte goale sau nu.. cred ca cel mai important pentru tine este sa incepi de undeva.. Twisted Evil Sambo este un fel logodna pe acte cu un suedej Laughing si .. asa iti poti obtine sedere in Suedia de la Migra. Gasesti pe forum exp..
Pt munca .. ar trebui sa te inscrii la Arbetsförmedlingen. Ca sa faci asta , iti trebuie numarul personal suedez, dar intai incepi cu inscrierea ta la Migrationsverket. Incearca fara pasaport biometric , daca ai doar pasaport normal. Sau nu ai deloc pasaport?? Daca este asa ... atunci e o problema cred .. Nu stiu daca te poti inscrie la Migra fara pasaport.. doar cu buletin romanesc .. Incearca totusi. Bafta !!

Cristian
Cristian
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 18/07/2009
Varsta : 49
Localizare : Sverige

Sus In jos

Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? Empty Re: Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia?

Mesaj  Ilean Sam Mar 24, 2012 11:42 pm

eliza a scris:
Ilean a scris:Salutare tuturor! sunt noua pe acet forum, precum si in Suedia, nu cunosc limba, decit numai engleza. Am venit aici pe o durata scurta de tipm la invitatia unui suedez...insa cu intentia de a ma stabili pentru o durata mai lunga de timp de a munci. (...) VA Multumesc anticipat si sorry pentru neintelegeri....
eliza a scris:Vrei sa devii sambo cu cetateanul suedez si el cu tine bine-nteles, in caz ca tu vrei sa iti prelungesti sederea in Suedia? Sau esti doar inregistrata pe adresa cetateanului suedez, fara sa fi mers in acest timp la Migrationsverket pt a te inregistra acolo, si in acest fel sa iti obtii rätt-ul sau tillstånd-ul de sedere?
Multumesc de raspunsuri.... In ceia ce priveste sambo...si altele nu inteleg nimic .... Eu am venit doar pentru o saptamina aici pentru a vedea cum stau lucrurile. Dar as vrea sa revin sa ma stabilesc aici, deacea am avut atitea intrebari..Nu am fost nicaieri sa ma inregistrez... Suedezul mi-a promis ca ma va ajuta cu jobul..insa pina acum nu am vazut nici o varianta de a ma putea angaja undeva...sau sint cuvinte goale(nu prea cunosc stilul suedejilor Smile ) Poate e nevoie sa caut singura un careva job pina incep cu Migrationverket..nu stiu de unde as putea sa o incep...
Si inca ceva... Exclamation Eu detin numai cartea de identitate, insa dupa cum am inteles e nevoie de pasaportul biometric....Multumesc...




Ilean
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 22/03/2012

Sus In jos

Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? Empty Card de asigurari?

Mesaj  Ilean Vin Mar 23, 2012 6:48 am

eliza a scris:Se pare ca suedezii vor acest formular S1 sau unul din aceste S-uri Exclamation Este o invalmaseala de S-uri si de E-uri in tot acest sistem european de asigurari de sanatate. Citeste cat de cat in acest topic, unde si alti romani au intampinat si intampina probleme in ce priveste obtinerea formularului cu pricina. Cu alte cuvinte, nu esti singurul care se confrunta cu aceasta situatie.
https://suediainfo.forumgratuit.ro/t98-probleme-obtinere-numere-personale

Costurile in sistemul de sanatate pot ajunge la sume colosale, iar suedezii nu vor sa plateasca pentru cei care, la randul lor, nu au platit impozite in Suedia, deci care nu au muncit in Suedia. Iar alte feluri de asigurari si para-asigurari nu-i mai incanta pe suedezi... In ceea ce priveste Romania, cand vine vorba de cei care emigreaza si care doresc totodata obtinerea acestui formular, Casele de Asigurari de Sanatate sunt foarte "precaute" cand ofera aceste formulare, deoarece se stie ca Romania va suporta costurile in situatia in care persoana care a emigrat va ajunge intr-un caz de spitalizare. Ca sa ai sansa sa obtii acest formular S din Rom, trebuie printre altele aratata dovada ca ai un domiciliul in strainatate (din ce-am inteles eu)... Arrow
Cine stie, va rog... Acest card de asigurari este necesar pentru orice angajat in Suedia?



Ilean
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 22/03/2012

Sus In jos

Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? Empty new emigrant...

Mesaj  Ilean Joi Mar 22, 2012 10:22 pm

Salutare tuturor! sunt noua pe acet forum, precum si in Suedia, nu cunosc limba, decit numai engleza. Am venit aici pe o durata scurta de tipm la invitatia unui suedez...insa cu intentia de a ma stabili pentru o durata mai lunga de timp de a munci. Nu cunosc prea multe din viata emigrantilor de aici... As vrea sa cunosc cel putin lucrurile de baza,in ordine de start de stabilire in suedia... Cine ar fi amabil si cu ceva timp ca sa-mi poata descrie pasii din start,care e salariu minim , conditiile de munca, care sint orele de munca pe aici etc. . Am citit citeceva pe aici insa nu prea am inteles ce trebue sa fac de la bun inceput....
VA Multumesc anticipat si sorry pentru neintelegeri....

Ilean
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 22/03/2012

Sus In jos

Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? Empty Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia?

Mesaj  rinno77 Mier Feb 29, 2012 11:53 pm

Multumesc Eliza si cocoshel pentru îndrumarile si sfaturile pe care mi le-ati acordat,pentru ca eram "bîta" cum se spune pe romaneste,va doresc toate cele bune si mai vorbim sigur pe acest forum care mie unul îmi este de ajutor.

rinno77
membru
membru

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 26/02/2012
Varsta : 47
Localizare : Västernorrland

Sus In jos

Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? Empty Formularul S sau E (?)

Mesaj  eliza Mar Feb 28, 2012 9:34 am

Scris de rinno77 la data de Mar Feb 28, 2012 8:44 pm
Contractul de munca al semnez in momentul in care ajung in suedia deci nu cred ca pot obtine formuralul S1 dar am vorbit pentru card european si mi-au zis ca pot sa-l obtin dupa ce platesc o suma de bani pentru perioada in care nu am lucrat in romania si nu am fost asigurat,cu asta o pot rezolva.

Se pare ca suedezii vor acest formular S1 sau unul din aceste S-uri Exclamation Este o invalmaseala de S-uri si de E-uri in tot acest sistem european de asigurari de sanatate. Citeste cat de cat in acest topic, unde si alti romani au intampinat si intampina probleme in ce priveste obtinerea formularului cu pricina. Cu alte cuvinte, nu esti singurul care se confrunta cu aceasta situatie.
https://suediainfo.forumgratuit.ro/t98-probleme-obtinere-numere-personale

Costurile in sistemul de sanatate pot ajunge la sume colosale, iar suedezii nu vor sa plateasca pentru cei care, la randul lor, nu au platit impozite in Suedia, deci care nu au muncit in Suedia. Iar alte feluri de asigurari si para-asigurari nu-i mai incanta pe suedezi... In ceea ce priveste Romania, cand vine vorba de cei care emigreaza si care doresc totodata obtinerea acestui formular, Casele de Asigurari de Sanatate sunt foarte "precaute" cand ofera aceste formulare, deoarece se stie ca Romania va suporta costurile in situatia in care persoana care a emigrat va ajunge intr-un caz de spitalizare. Ca sa ai sansa sa obtii acest formular S din Rom, trebuie printre altele aratata dovada ca ai un domiciliul in strainatate (din ce-am inteles eu)... Arrow

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? Empty Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia?

Mesaj  rinno77 Mar Feb 28, 2012 8:44 am

Contractul de munca al semnez in momentul in care ajung in suedia deci nu cred ca pot obtine formuralul S1 dar am vorbit pentru card european si mi-au zis ca pot sa-l obtin dupa ce platesc o suma de bani pentru perioada in care nu am lucrat in romania si nu am fost asigurat,cu asta o pot rezolva.

rinno77
membru
membru

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 26/02/2012
Varsta : 47
Localizare : Västernorrland

Sus In jos

Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? Empty Re: Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia?

Mesaj  cocoshel Mar Feb 28, 2012 7:29 am

In cazul tau totul depinde de durata contractului de munca. Aici gasesti formularul recomandat(dar nu obligatoriu) de Migrationsverket pentru aplicare.
http://www.migrationsverket.se/download/18.56e4f4801246221d25680002500/blees_anstallningsintyg_227021_sv.pdf
Munca la padure este sezoniera, dar cu sanse de viitor, nevoia de forta de munca in acest domeniu este mare pe perioada de 20 ani de acum inainte. Cind aplici ar fi bine sa inregistrezi si familia. Ei pot fi evident inregistrati, aplici doar la evidenta populatiei, dar nu pot primi numere personale daca nu locuiesc in Suedia. Nu trebuie tradus sau legalizat ceva dar ti-as recomanda sa ai certificatele romanesti model mai nou care au traducerile rubricilor in engleza si franceza ca pe pasaport. Avind doi copii ai dreptul, daca durata contractului are o anumita durata, sa primesti o diferenta de alocatie pentru copii, probabil de cel putin 200 euro lunar.

Nu ai nevoie de un formular special pentru ca prietenul tau sa te ia in spatiu. Este necesar insa de precizat in formularul de mutare un numar de imobil (fastighetsbeteckning).

Inainte de a pleca fa-ti rost de cardul european de asigurat de la casa de asigurari de sanatate din Romania. Daca ai deja contractul de munca cere si formularul portabil S1. In cazul tau s-ar putea sa fii considerat un fel de lucrator transfrontalier si sa ai nevoie de formularul portabil S2 sau S3, habar nu am cum te catalogeaza birocratia asta europeana.
In orice caz ar fi bine sa ne scrii pe forum ce informatii ai primit de la casa de asigurari din Romania, ar fi de mare folos si altor compatrioti, membri ai forumului, aflati in situatia ta.

Succes
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? Empty Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia?

Mesaj  rinno77 Lun Feb 27, 2012 6:56 pm

Multumesc cocoshel pentru informatii si pentru timpul pe care mi l-ai acordat,dar din ce ai mai explicat tu pe forum am inteles ca pe langa pasaport biometric din tara trebuie sa mai am si blue card si vreun alt formular de la casa de asigurari din Romania?Te intreb toate astea pentru ca la sfarsitul lunii martie ajung la munca in Suedia si vreau sa vin pregatit cu toate actele care-mi trebuie.Sunt casatorit,sotia lucreaza in Romania si avem 2 copii care merg la scoala,doar eu muncesc in Suedia,ei raman deocamdata in tara pana rezolv eu cu toate actele(daca rezolv),cand merg sa ma inregistrez la Migrationsverket si la Skatteverket pot sa-mi inregistrez si familia chiar daca ei nu sunt cu mine?Daca da actele de stare civila si certificatele copiilor de nastere trebuie traduse in limba suedeza si legalizate la notariat?Este vreun formular pe care sa-l completeze prietenul meu precum ca ma ia la el in spatiu si daca da de unde poate sa-l ia si unde trebuie trimis?In afara de contractul de munca mai am nevoie de vre-o alta hartie pe care s-o completeze patronul pentru care lucrez?Stiu ca sunt multe intrebari dar poate cand ai timp ma mai poti lamuri un pic cu cateva raspunsuri.Multumesc.

rinno77
membru
membru

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 26/02/2012
Varsta : 47
Localizare : Västernorrland

Sus In jos

Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? Empty Re: Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia?

Mesaj  cocoshel Lun Feb 27, 2012 10:10 am

1. Contract de munca, cel putin 25 ore/saptamina.
2. Cerere la Migrationsverket de inscriere a dreptului de sedere ca cetatean UE. Acte necesare: pasaport, eventual acte de stare civila daca vrei sa-ti inregistrezi si familia,contract de munca si binenteles o adresa unde sa fii inscris. Cererea se poate face on line, actele se scaneaza si se trimit electronic.
3. Cerere de mutare in Suedia pe formularul "Inflyttning till Sverige" care se face personal la oricare ghiseu Skatteverket Ai nevoie de pasaport, eventuale acte de stare civila daca vrei sa-ti inregistrezi si familia,contracul de munca si o adresa la care sa fii trecut cu domiciliul. Daca contractul de munca este pe o durata de cel putin un an nu ai probleme la inscrierea in evidenta populatiei in Suedia(obtinerea numarului personal). Daca acesta este de cel putin 6 luni, poti incerca, unele sectii Skatteverket aproba mutatia in Suedia si cu contract pe o durata de 6 luni. Este foarte important sa bifezi rubrica cu durata de sedere de peste un an.
Daca ai muncit cu forme legale de 2 ani, ai cu siguranta deja alocat un numar (samordningsnummer). Este important, in cazul tau particular, sa atasezi la cerere si specificatiile de salariu sau exentualele declaratii de venit din anii anteriori. Chiar daca functionarul de la ghiseu iti spune ca nu sunt necesare aceste acte, insista, sunt obligati sa-ti primeasca actele. In cazul tau, muncind in ultimii 2 ani cite 6-7 luni in Suedia, dovedesti ca ai o sansa reala de a te intretine in Suedia (har en verklig möjlighet att stanna i Sverige). Daca ai muncit la negru, nu existi pur si simplu in Suedia.
4. Dupa obtinerea numerelor personale numerele personale urmeaza alti pasi care tin de viata in practica in Suedia. Inscrierea la Försäkringskassan, obtinerea legitimatiei suedeze, deschiderea unui cont bancar, inscrierea intr-o casa de somaj etc,etc.

Acestia ar fi primii pasi. In practica trebuie sa completezi cu atentie orice formular, orice greseala poate intirzia rezolvarea dosarului.

Succes !
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? Empty Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia?

Mesaj  rinno77 Lun Feb 27, 2012 7:18 am


Sunt o persoane care lucreaza de 2 ani in suedia pe perioade de 7-8 luni pe an la padure atat cat nu ninge, deranjez cu o intrebare despre stabilirea in suedia si despre pasii pe care trebuie sa-i urmez din momentul ajungerii mele acolo, de ce acte mai exact am nevoie din Romania pentru a putea sa obtin numerele personale in Suedia, unde trebuie sa merg sa fiu luat in evidenta acolo prima data.
Am un prieten care este stabilit si locuieste in Sundsvall de 5 ani si care ma poate lua in spatiu in cazul in care am nevoie de o adresa,contractul pe care mi-l face angajatorul pe ce perioada trebuie sa fie pentru obtinerea numerelor personale permanente? Nici nu stiu exact ce sa intreb,doar ca vreau sa ma stabilesc in suedia legal si nu stiu procedura pe care trebuie sa o urmez acolo.

Multumesc anticipat.

rinno77
membru
membru

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 26/02/2012
Varsta : 47
Localizare : Västernorrland

Sus In jos

Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia? Empty Re: Care sunt pasii necesari de urmat pentru stabilirea in suedia?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum