Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Cazare ieftină în Suedia EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Cazare ieftină în Suedia EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Cazare ieftină în Suedia EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Cazare ieftină în Suedia EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Cazare ieftină în Suedia EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Cazare ieftină în Suedia EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Cazare ieftină în Suedia EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Cazare ieftină în Suedia EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Cazare ieftină în Suedia EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 3 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Cazare ieftină în Suedia

4 participanți

In jos

Cazare ieftină în Suedia Empty Re: Cazare ieftină în Suedia

Mesaj  rosatone Vin Mai 02, 2014 5:34 pm

Vă mulțumesc pentru soluțiile prezentate. Foarte utile link-urile tale Daniel. Îmi cer scuze că nu pot intra mai des să răspund, dar suntem pe ultima sută de metri și pe lângă școală, casă și proiectul propriu zis, mai avem de umblat și după sponsorizări, iar treaba asta din urma e cea mai complicată pentru noi și cea mai ineficientă.

Varianta cu avionul am luat-o în calcul chiar de la început, dar nu e chiar așa de simplă cum pare; traseul Piatra Neamț-București- Oslo sau Trondheim-Andenes, necesită, în cel mai fericit caz, doar o noapte de cazare în Norvegia. La asta se adaugă plimbatul cu 6 elevi între aeroporturi, autogări, hoteluri, masă etc. Nu e cea mai plăcută experiența cu niște copii de 17 ani, chiar dacă sunt copii buni. Toate aceste lucruri într-un mediu complet necunoscut.
Deplasarea cu un microbuz o luasem în calcul în ideea că s-ar putea să avem acces la o mașina (sponsorizare). Astfel costul închirierii iese din calcul. Motorina ar ajunge undeva la 1000-1200 euro, iar grosul banilor s-ar duce pe cazare. Pentru 10 zile dus-întors aproximativ 1500-1800€. Chiar și așa, pentru 7 persoane diferența dintre costurile cu avionul (700-900€/pers) depășește 2000€.
Știu că e obositor, dar anul trecut am procedat la fel cu deplasare în Olanda și în compensație la oboseală a fost călătoria prin Europa în sine.
Un avantaj destul de important e și faptul că nu am avea restricții la bagaje (trebuie să luăm cu noi antenă, scule, ceva materiale de rezervă, laptopuri), iar odată ajunși acolo am avea și o mai mare libertate de mișcare.
Oricum, deocamdată nu merge niciunul. Mediul de afaceri românesc a fost complet lipsit de interes pentru acest proiect. Acum suntem în discuții cu ceva potențiali sponsori, dar până nu avem banii în cont nu putem concretiza nimic în ceea ce privește drumul.


rosatone
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 28/04/2014

Sus In jos

Cazare ieftină în Suedia Empty Re: Cazare ieftină în Suedia

Mesaj  costel igorov Vin Mai 02, 2014 3:59 am

Nu cred ca varianta cu transportul cu microbuzul este de recomandat. Drum de cel putin o saptamina cu cazari, bani de mincare etc. Recomand avion Bucuresti - Trondheim (Norvegia) si apoi cu autocarul local. Am facut o cautare rapida cu skyscanner si am gasit bilete de avion chiar si sub 300 de euro/persoana. Nu cred ca este posibil sa calatoriti cu microbuzul (taxa inchiriere + cazari+feryboat+diverse taxe drum +alte cheltuieli) sub pretul avionului.

Sa traiti bine !
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Cazare ieftină în Suedia Empty Re: Cazare ieftină în Suedia

Mesaj  Daniel06 Mar Apr 29, 2014 9:54 pm

rosatone a scris:Multumesc pentru raspuns.
Problema este ca nu gasesc nimic ieftin in nord.
Exista comunitate romaneasca prin nordul Suediei (pe ruta Lulea-Kiruna)?
Sau alegem varianta cu dormitul in masina?




Daca vreti cazare in Kiruna, aveti aici o lista cu mai multe hosteluri http://www.kirunalapland.se/en/Stay/Youth-hostel/ .

Daniel06
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 31/03/2012

Sus In jos

Cazare ieftină în Suedia Empty Re: Cazare ieftină în Suedia

Mesaj  Daniel06 Mar Apr 29, 2014 9:48 pm

rosatone a scris:Multumesc pentru raspuns.
Problema este ca nu gasesc nimic ieftin in nord.
Exista comunitate romaneasca prin nordul Suediei (pe ruta Lulea-Kiruna)?
Sau alegem varianta cu dormitul in masina?


Buna ziua! Uitati cazare in Lulea cu preturi destul de bune http://www.luleavandrarhem.se/priser.html sau aici http://www.vandrarhemmetkronan.se/. Mult succes la concurs!

Daniel06
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 31/03/2012

Sus In jos

Cazare ieftină în Suedia Empty Re: Cazare ieftină în Suedia

Mesaj  rosatone Mar Apr 29, 2014 6:39 pm

Multumesc pentru raspuns.
Problema este ca nu gasesc nimic ieftin in nord.
Exista comunitate romaneasca prin nordul Suediei (pe ruta Lulea-Kiruna)?
Sau alegem varianta cu dormitul in masina?

rosatone
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 28/04/2014

Sus In jos

Cazare ieftină în Suedia Empty Re: Cazare ieftină în Suedia

Mesaj  Rex Hunt Mar Apr 29, 2014 6:43 am

Cea mai ieftina variante este la hostel. Puteti lua legatura cu un hostel si negocia pretul de cazare pentru grup.
Ca ruta de transport, va recomand sa folositi site-ul viamichelin. pe ruta sugerata de acest site puteti identifica orasele importante si gasi hosteluri pe traseu.
succes

Rex Hunt
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 29/04/2014

Sus In jos

Cazare ieftină în Suedia Empty Cazare ieftină în Suedia

Mesaj  rosatone Lun Apr 28, 2014 8:02 pm

Salutări de acasă comunității românești din Suedia.
Suntem un grup de elevi însoțiți de mine, profesoara lor de fizică și participăm la competiția CANSAT, organizată de ESA (Agenția Spațială Europeană), desfășurată în acest an în Andenes, Norvegia. Probabil că vă întrebați de ce mă adresez comunității din Suedia, dar răspunsul e destul de simplu:
lipsa unor sponsorizări ne pune în imposibilitatea de a face deplasarea echipei cu avionul, astfel fiind nevoiți sa apelam la varianta mai dificila, dar mai ieftina a transportului cu un microbuz. Pentru că prin Norvegia traseul e mai greu de făcut, soluția logică este tranzitul prin Suedia
Bineînțeles că nici această variantă nu va fi posibilă dacă nu găsim cazare la un preț rezonabil.
Traseul prin Suedia va fi Trelleborg-Stocholm-Kiruna și apoi Norvegia (Navrik-Andenes).
Bineînțeles că acesta pare traseul logic prin Suedia. Dacă aveți alte recomandări, sunt mai mult decât binevenite.
Estimăm ca tranzitul sa fie cu una sau două nopți de cazare în Suedia, dar nu e bătut nimic în cuie; totul ține, din păcate, de bani.
Așteptăm recomandările voastre.
Cu drag, din Piatra Neamț
Diana

PS Detalii despre proiect găsiți pe pagina de Facebook a echipei facebook/rosatone

rosatone
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 28/04/2014

Sus In jos

Cazare ieftină în Suedia Empty Re: Cazare ieftină în Suedia

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum