Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Persoana fizica autorizata in Suedia EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Persoana fizica autorizata in Suedia EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Persoana fizica autorizata in Suedia EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Persoana fizica autorizata in Suedia EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Persoana fizica autorizata in Suedia EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Persoana fizica autorizata in Suedia EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Persoana fizica autorizata in Suedia EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Persoana fizica autorizata in Suedia EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Persoana fizica autorizata in Suedia EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 9 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 9 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Persoana fizica autorizata in Suedia

+5
iulian lupuleasa
costel igorov
brigadir
Emil
buzzz
9 participanți

In jos

Persoana fizica autorizata in Suedia Empty Re: Persoana fizica autorizata in Suedia

Mesaj  cocoshel Mier Dec 04, 2013 8:42 am

Bine ai venit Mika25 pe forum!

Intrebarea ta este complexa si nu pot raspunde punctual fara sa cunosc mai multe detalii. Poti factura ca subcontractor facindu-ti o firma din Suedia sau Romania.Ce prefera firma suedeza? (aici pretul joaca un rol foarte important). Daca nu te intereseaza sa locuesti in Suedia poate fi mai avantajos sa facturezi din Romania (nu sunt sigur, fa o analiza). In acest caz nu poti beneficia de asigurarile sociale suedeze. In plus, daca locuesti mai mult de 6 luni in Suedia ar trebui sa platesti impozite in Suedia conform legii.
Printr-o firma suedeza platesti impozit cam 65% din ce facturezi. Pretul de facturare pleaca cam de 300 sek/ora si poate ajunge si la 1000 sek/ora pentru cei supercalificati. In plus beneficiezi si de asigurari sociale generoase, 80% din salariu indemnizatie de boala, maternitate etc.

Alegerea este a ta.
Succes!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Persoana fizica autorizata in Suedia Empty info pfa sau firma in Suedia?

Mesaj  Mika25 Mier Dec 04, 2013 2:35 am

Servus,

Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta ,va rog.Pana acum 2 zile am fost la un contract de munca in Suedia,am lucrat printr-un intermediar(o firma din Ro ) timp de 6 luni.Inainte sa ma intorc in tara cei din Suedia mi-au propus sa revin in ianuarie ca subcontractor fara sa implicam compania Ro (pt a elimina pierderile,atat pt ei cat si pt mine) .Intrebarea mea este,cum as putea sa fac acest lucru ? Sa imi fac un PFA in Ro sau firma ?
Multumesc anticipat!

Mika25
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 04/12/2013

Sus In jos

Persoana fizica autorizata in Suedia Empty pfa in Suedia

Mesaj  andreea_m Joi Apr 28, 2011 8:32 am

Suna bine viza de flotant Suedia Laughing Laughing

PS: Tare exemplul cu Sinaia, pentru ca eu chiar m-am nascut in Sinaia, sunt din Busteni si am casa acolo. De fapt acolo ma simt acasa, in Bucuresti sunt doar sclavul care trage la rame ca sa se miste ambarcatiunea Laughing Laughing


andreea_m
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 16/03/2011

Sus In jos

Persoana fizica autorizata in Suedia Empty Re: Persoana fizica autorizata in Suedia

Mesaj  cocoshel Joi Apr 28, 2011 8:08 am

Evident ca se poate, conditia este sa ai venituri suficiente sa te intretii, provenienta acestora nu are importanta. Este chiar mai bine, sistemul suedez priveste cu ochi mult mai buni un venit stabil dintr-o activitate economica trecuta prin furcile fiscului intr-o alta tara din UE. Este acelasi lucru ca si cum ai avea firma in Bucuresti si domiciliul in Sinaia. A te muta in Suedia din Romania e acelasi lucru ca viza de flotant cind te muti dintr-un judet in altul. Evidenta populatiei vrea sa stie unde stai iar Migrationverket sa le dovedesti ca ai venituri. doar formalitati birocratice daca indeplinesti conditiile.
Evident ca ai putea avea si alte avantaje de natura fiscala. Orice calatorie dintre Romania si Suedia poate fi perfect justificata ca naveta domiciliu-servici si este deductibila.
Succes!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Persoana fizica autorizata in Suedia Empty Echivalare PFA in Suedia

Mesaj  andreea_m Joi Apr 28, 2011 4:52 am

Multumesc din nou pentru raspunsul detaliat.

Banuiam ca pentru a desfasura activitate ca practician in insolventa in Suedia trebuie sa apartine asociatiei profesionale de profil. Ceea ce in cazul meu ar dura vreo 8-10 ani. Am exclus din start aceasta posibilitate. Dar vroiam sa stiu daca acolo pot lua in considerare activitatea pe care o desfasor aici pentru obtinerea permisului de sedere. Pentru ca cel putin la inceput, nu voi putea dovedi existenta unui contract de munca si nici eventualitatea incheierii unuia. Dar aratand ca desfasor o astfel de activitate in tara de rezidenta, ca sunt cu impozitele la zi, ca inregistrez anumite venituri, autoritatile suedeze mi-ar putea acorda permis de sedere????

Seara buna,
Andreea

andreea_m
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 16/03/2011

Sus In jos

Persoana fizica autorizata in Suedia Empty Re: Persoana fizica autorizata in Suedia

Mesaj  cocoshel Joi Apr 28, 2011 2:28 am

Bine ai venit pe acest forum andreea_m !

1. Detinere oricarei forme de societate comerciala, inclusiv PFA (persoana fizica autorizata), nu constituie un motiv de inscriere a dreptului de sedere la Oficiul de migrari suedez. Poti in schimb avea activitati economice in Suedia pe o perioada limitata ca agent economic comunitar fara sa fii obligat sa deschizi un punct de lucru in Suedia. Sistemul este folosit pe scara larga de meseriasii polonezi in Suedia. Lucrarile sunt facturate pe firma poloneza cu factura poloneza si numarul de VAT (tva) european. In Suedia insolventa este domeniul avocatilor cu licenta suedeza.

2. Este vorba de inscrierea dreptului de sedere pentru cetatenii EU cu mijloace suficiente de intretinere proprii. Pensionarii intra automat in aceasta categorie daca pensia este suficienta pentru intretinere.Din cite cunosc nu exista o suma fixa, fiecare caz este analizat individual in functie de particularitatile fiecarui caz in parte. In pricipiu daca o persoana declara ca iti ofera cazare gratuita si dispui de suma minima de subzistenta conform normei suedeze de ajutor social (aprox. 3500 sek/lunar) timp de peste un an, nu au voie sa-ti refuze cererea. Daca totusi o fac sunt 99% convins ca poti obtine acest lucru in tribunalul pentru migrari. Momentan nu prea exista hotariri judecatoresti cu valoare de prejudicat in acest domeniu, migrarea esteuropenilor spre Suedia este un lucru relativ nou si pentru autoritatile suedeze.
Din relatarile de pe forum, unii au primit drept de sedere cu 10 mii de euro, altii au primit negativ cu apartament cumparat in Suedia si zeci de mii de euro in cont, vezi cazul lui Virgil care a relatat pe larg pe forum despre problema asta. Ca concluzie:nu suma este importanta ci modul in care faci cererea si felul in care stii sa-ti sustii cauza, decizia find individuala de la caz la caz.

Toate cele bune !
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Persoana fizica autorizata in Suedia Empty SE POATE ECHIVALA UN PFA DIN ROMANIA?

Mesaj  andreea_m Mier Apr 27, 2011 6:08 am

Buna seara

Sunt nou venita pe forumurile romano-suedeze, am citit diverse comentarii si am neclaritati legate de urmatoarele:

1.Daca in Romania desfasor activitate ca pfa, in ce masura as putea folosi acest lucru in Suedia pentru obtinerea unui permise de sedere?
Calificarea pe care o am nu imi ofera vreun avantaj, dimpotriva (sunt practician in insolventa, adica lichidator societati comerciale), dar ma intereseaza daca formal, acest lucru mi-ar putea fi de folos pentru obtinerea permisului de sedere, prin echivalarea autorizatiei.

2. Am inteles ca daca nu pot face dovada unui contract de munca sau a unei promisiuni de munca si vreau sa obtin permis de sedere, trebuie sa fac dovada unor depozite care sa imi permita sa ma intretin. Despre ce suma e vorba?

Multumesc,
Andreea

andreea_m
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 16/03/2011

Sus In jos

Persoana fizica autorizata in Suedia Empty Persoana fizica autorizata in Suedia

Mesaj  cocoshel Mar Ian 25, 2011 12:43 am

Bine ai venit Iulian pe acest forum!

Parerea mea este ca ai mai multe sanse de a gasi ceva de lucru ca intreprinzator particular in Suedia decit ca angajat. Pentru o firma suedeza este mai scump sa dea o lucrare in subantrepriza dar mai putin riscant decit sa efectuezen lucrarea cu angajati proprii. Ai doua alternative:

1. Facturezi lucrarea prin firma romaneasca. Conform regulilor in vigoare un intreprinzator privat dintr-un stat UE nu are nevoie de autorizatie fiscala suedeza (F-skattesedel) daca lucrarea dureaza mai putin de 6 luni pe o perioada de 12 luni. Sistemul este folosit pe scala larga in Suedia de mici antreprenori polonezi si estonieni. Masini cu numar de inmatriculare polonez cu sigle si reclame de servicii in limba suedeza sunt des intilnite in Suedia. Intereseaza-te in Romania de asanumita factura europeana iar daca esti platitor de TVA de inregistrarea in sistemul VIES - Validarea numărului de înregistrare pentru TVA.
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/lang.do

2.Te inregistrezi ca persoana fizica autorizata suedeza (enskild näringsidkare) si facturezi ca firma suedeza. Ai ceva informatii despre asta in postarile anterioare.

In functie de planurile tale de viitor si tara in care vrei sa locuesti, cele doua alternative au avantaje si dezavantaje. Ca pret informativ din ce cunosc eu:
1. Polonezii si estonienii factureaza in jur de 150 sek/ora si platesc impozite si taxe sociale in tarile de origine. S-ar parea ca dupa plata acestor taxe suma neta este mai mare decit salariul net pe care l-ar primi ca angajati ai unor firme suedeze.
2. O firma suedeza factureaza cel putin 300 sek/ora daca respecta orice virgula din contractul colectiv de munca.

Daca alegi prima varianta fereste-te ca dracul de tamiie de sindicatele suedeze si activistii lor de pe santiere. Libertatea intreprinzatorilor privati de a oferi servicii in alt stat din UE este reglata de controversata "directiva Bolkenstein". Sindicatele protectioniste din Europa de Vest vad in muncitorii din estul Europei o amenintare serioasa la adresa intereselor proprii si incearca prin orice metode, inclusiv neortodoxe, sa limiteze accesul noilor veniti pe piata muncii.

Succes!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Persoana fizica autorizata in Suedia Empty intrbari despre integrarea in suedia

Mesaj  iulian lupuleasa Mar Ian 18, 2011 5:30 am

Salut iti multumesc mult pt raspuns ma asteptam la asa ceva ca in fiecare ec de piata trebuie sa fii bun sa te poti remarca ectEu vreau sa vin peste o saptamina si nu stiu unde as putea trage mai ieftin,dupa cum spuneam as dori sa lucrez ca persoana fizica autorizata as dori sa ma stabilesc acolo ca aici seriozitate e deja un cuvint mare,cum sa-ti zic lucrez luna asta si incasez dupa doua daca incasez e ceva de neimaginatDe spre bani normal ca o sa am la mine pt chirie pt depozit mincare acte ect sper sa am noroc sa ma descurc sa-mi gasesc de treba ca de lucrat am facut case, poduri instalatii ma pricep .Inca o data multumesc mult pt sfaturile date.Cu stima IULIAN LUPULEASA

iulian lupuleasa
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

Persoana fizica autorizata in Suedia Empty intebari despre integrarea in Suedia

Mesaj  kogaion Lun Ian 17, 2011 6:16 am

iulian lupuleasa a scris:salutare la toata lumea am si eu citeva intrebari pt voi care sinteti deja in Suedia.ce sanse am sa lucrez in aceasta tara ca persoana fizica in constructii cu camionul si toate sculele mele?cum imi gasesc o casa sau o varianta provizorie?vorbesc engleza italiana un pic germana.multumesc mult pt ajutor Shocked

Salut Iulian!...
Partea cu job-ul este cea mai dificila. Pentru angajare, in afara de noroc iti trebuie limba suedeza (desigur, engleza te ajuta sa te faci inteles la inceput) si numarul personal (un fel de CNP emis de Oficiul de Taxe si Impozite). Detalii despre obtinerea lui gasesti din abundenta pe forum. Sa gasesti de lucru este mai greu dar totodata esential. La asta, personal nu te pot ajuta si nici nu stiu ce sa iti recomand decat.....perseverenta.
Legat de locuinta, de asemenea, poti gasi suficiente relatari aici. Ideal este sa vii cu niste banuti in buzunar, ca sa poti sa achiti 2-3 luni in avans si depozitul. Exista agentii pe care le poti gasi si pe net cu care poti lua legatura inca din tara. Spun asta deoarece si problema cazarii este destul de spinoasa in Suedia si locuinta nu se gaseste totdeauna usor. Ai sanse mult mai mari daca te orientezi spre localitatile mai mici (unde sunt insa mai putine locuri de munca). Eu personal am gasit locuinta prin intermediul site-ului www.blocket.se (un fel de okazii.ro, unde gasesti orice, de la locuinta si masina pana la mobilier s.a.). Site-ul este in limba suedeza, asa incat te poti ajuta de Google translator (varianta suedeza>engleza functioneaza cel mai bine) sau de Google Chrome (in loc de IE sau Mozilla), care de asemenea traduce in engleza continutul unui site.
In cazul in care vrei sa te stabilesti in Suedia cel mai bine este sa investesti nitel timp si sa citesti cat mai mult din informatiile de pe forum; gasesti raspunsuri pentru toate intrebarile. Unde nu gasesti, intrebi. In legatura cu actele, fa-ti pasaport biometric in Romania. Si cel normal este valabil si acceptat, dar se pare ca cel biometric le usureaza verificarile oficialilor, deci lucrurile se pot misca mai repede (in avantajul tau).
Mult succes!

kogaion
membru
membru

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Malmö-Arlöv

Sus In jos

Persoana fizica autorizata in Suedia Empty intebari despre integrarea in Suedia

Mesaj  iulian lupuleasa Lun Ian 17, 2011 2:01 am

salutare la toata lumea am si eu citeva intrebari pt voi care sinteti deja in Suedia.ce sanse am sa lucrez in aceasta tara ca persoana fizica in constructii cu camionul si toate sculele mele?cum imi gasesc o casa sau o varianta provizorie?vorbesc engleza italiana un pic germana.multumesc mult pt ajutor Shocked

iulian lupuleasa
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 17/01/2011

Sus In jos

Persoana fizica autorizata in Suedia Empty Re: Persoana fizica autorizata in Suedia

Mesaj  costel igorov Vin Sept 17, 2010 1:34 pm

buzzz a scris:Buna,
Stie careva cum functioneaza PFA-ul in Suedia?
Care sunt taxele pe care trebuie sa le platesti de ex la un contract de 5000 de euro pe luna.
Multam mult pentru ajutor.
Anca
Corespondentul PFA in suedia se numeste "Enskild näringsidkare". informatii in suedeza gasesi aici:
http://www.bolagsverket.se/vill_du/starta_foretag/enskild_naringsidkare/index.html
Ce taxe platesti depinde de mai multi factori, ce cheltuieli deductibile ai, costul materialelor eventual, ce fel de contract, cit timp lucrezi pentru contractul respesctiv , cit de "inventiv" si cu experienta este contabilul tau (nu este obligatoriu sa ai unul, doar recomandabil), etc, etc.
Ca sa fii in regula cu totul ,sa-ti platesti toate taxele si sa ai u salariu de 100 sek/ora trebue sa facturezi cam 400 sek/ora. La un contract de 5.000 euro/luna poti plati cam 50% in taxe daca nu ai alte cheltuieli.
Sa traiesti bine !
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Persoana fizica autorizata in Suedia Empty Re: Persoana fizica autorizata in Suedia

Mesaj  buzzz Vin Sept 17, 2010 3:39 am

Mersi mult pentru raspuns Smile

buzzz
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 14/09/2010

Sus In jos

Persoana fizica autorizata in Suedia Empty Re: Persoana fizica autorizata in Suedia

Mesaj  brigadir Vin Sept 17, 2010 2:46 am

Buna Anca.

Pentru aktiebolag(AB - societate pe actiuni) taxele pe venit sunt de 26,3%. In cazul tau, pentru ca venitul tau este considerat salariu, vei plati 32% din venit dupa ce vei scadea toate cheltuielile si costurile sociale(pensie, asigurari, somaj, bani de concediu, etc)

Taxele se calculeaza pe venitul declarat/preconizat(pe care crezi ca il vei avea in timpul anului). Daca venitul va fi mai mare la sfarsitul anului, va trebui sa platesti diferenta la skatteverket. Daca venitul va fi mai mic, vei primi diferenta inapoi.

Insa cel mai bine ar fi sa consulti un contabil care, eventual sa iti faca si contabilitatea(nu e prea scump). Trebuie sa iei in calcul si TVA-ul(moms).
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Persoana fizica autorizata in Suedia Empty Re: Persoana fizica autorizata in Suedia

Mesaj  buzzz Vin Sept 17, 2010 1:56 am

Persona fizica autorizata. ...nu stiu exact cum se numeste in Suedia...in germania este Self Employed sau ceva de genul asta.
Ideea este ca ai un contract cu firma respectiva, ei iti dau o anumita suma de bani si atat...nu mai platesc nimic pentru tine. Tine de tine sa iti platesti taxe etc.

buzzz
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 14/09/2010

Sus In jos

Persoana fizica autorizata in Suedia Empty Re: Persoana fizica autorizata in Suedia

Mesaj  Emil Vin Sept 17, 2010 1:37 am

buzzz a scris:Buna,
Stie careva cum functioneaza PFA-ul in Suedia?
Care sunt taxele pe care trebuie sa le platesti de ex la un contract de 5000 de euro pe luna.
Multam mult pentru ajutor.
Anca
Ce este ala PFA ?

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Persoana fizica autorizata in Suedia Empty Persoana fizica autorizata in Suedia

Mesaj  buzzz Joi Sept 16, 2010 11:26 pm

Buna,
Stie careva cum functioneaza PFA-ul in Suedia?
Care sunt taxele pe care trebuie sa le platesti de ex la un contract de 5000 de euro pe luna.
Multam mult pentru ajutor.
Anca

buzzz
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 14/09/2010

Sus In jos

Persoana fizica autorizata in Suedia Empty Re: Persoana fizica autorizata in Suedia

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum