Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Emigrare din Italia in Suedia EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Emigrare din Italia in Suedia EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Emigrare din Italia in Suedia EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Emigrare din Italia in Suedia EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Emigrare din Italia in Suedia EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Emigrare din Italia in Suedia EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Emigrare din Italia in Suedia EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Emigrare din Italia in Suedia EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Emigrare din Italia in Suedia EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Emigrare din Italia in Suedia

5 participanți

In jos

Emigrare din Italia in Suedia Empty Re: Emigrare din Italia in Suedia

Mesaj  Admin Joi Dec 15, 2011 8:31 pm

Ultimele mesaje ale lui Florin alias Vikingul Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad au fost mutate in topicul Loc de dat cu capul
https://suediainfo.forumgratuit.ro/f22-loc-de-dat-cu-capul
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 91
Data de inscriere : 26/04/2009

http://suediainfo.se/

Sus In jos

Emigrare din Italia in Suedia Empty Re: Emigrare din Italia in Suedia

Mesaj  1parazit Mier Dec 14, 2011 8:16 pm

LiberInEu a scris:Ptr. Eliza.
Multumesc ptr. rindurile prin care incerci sa calmezi apele sau tonul acestei discutii, ceea ce demonstreaza ca ai inteles mai mult decit altii. Cu riscul de a ma repeta, sper ca dialogul nostru va continua. In acest moment insa ma vad pus in situatia de a raspunde acestui
"Florin".
Draga Florin.
Am sa incep cu inceputul: nu am venit eu la masa ta, ci tu la a mea. Ma refer la post, daca ma intelegi. Apoi am observat ca spre deosebire de altii (Eliza de exemplu) ai devenit membru al acestui forum in data de 1/11/2011, ceea ce pare ca iti confera dreptul de a te comporta in acest fel. Vrei sa pari o persoana avizata, cind de fapt in marea parte a mesajelor scrise de tine (9 la numar), propozitia pe care o folosesti cel mai des, este aceea de a sfatui pe altii sa citesca mai bine continutul acestui forum, ca si cum toti noi veniti, sint idioti. Sau probabil la tine acasa functioneaza inca principiul ca cine tipa (urla) mai tare, are dreptate? Si cum vrei sa sugerezi ca esti o persoana inteligenta, cred ca nu are sens sa-ti exlic. Cu riscul de a cadea in dizgratie, am sa-ti explic totusi ceva. Stii cum isi delimiteaza ciinii teritoriul ? Urineaza acolo unde cred ei ca poate fi demarcata o granita. Si cum sincer sa fiu ai reusit sa ma enervezi cu propozitia:
"Hai noroc si sanatate , ca ne.ai inebunit cu termopanele ......"
... te intreb:1- dece vorbesti la plural si 2- cine te-a invitat sa-mi raspunzi daca te gasesti in starea asta mentala (care sincer sa fiu NU este problema mea) ????? Nu crezi ca ar fi fost mult mai simlu sa-ti vezi de problemele tale? Asa cum am mai spus, pe alte forumuri Nordice (Norvegia, Danemarca si Suedia.se) experientele mele cu "paduchi refacuti" de genul tau, au fost multiple. Iti sugereaza ceva aceste NickName-uri: Vikingul, Lorin, Nemuritorul etc...? Sint acelesi tipuri de persoane ca tine, care vorbesc sau au vorbit, doar de dragul de a vorbi. Ptr. ca apoi cind li s-a raspuns pe masura, au profitat de prietenia cu Admin sau cu Moderatorul forumului respectiv si au luat masuri impotriva mea. In acest caz, sincer sa fiu, putin ma intereseaza, deci ... dragul meu Florin, sfatul meu este sa nu te mai bagi atit in seama, de parca ai fi frumosul satului. Asta ptr. ca nu stiu cum arati. Ar fi trebuit sa scriu. "inteligentul satului" (Apropos: de unde esti, din Romania?), dar este o latura a ta pe care nu prea ai reusit sa o demonstrezi. Cel putin mie.
Daca te-a emotionat limbajul meu, vreau sa te ajut sa intelegi ca pot fi si vulgar, prost cresut si arogant ca tine. Numai ca nu cred ca o meriti. Cred ca orice persoana are nevoie de o sansa, chiar daca se simte inebunit de Termopane. Ceea ce vreau sa-ti comunic de fapt, este ca ar fi mult mai bine sa-ti revizuesti atitudinea si implicit modul de a scrie persoanelor pe care nu le cunosti si nu te cunosc. Pe intelesul tau, ai face mult mai bine daca te-ai abtine sa intervii cu efuziunile tale acolo unde nu ti-se cer. Adica las-o balta, domnule Asistent Social.
Cu speranta ca ai inteles ceea ce am vrut sa spun, imi doresc ca de aceasta data sa TACI, iar eu iti promit ca voi incerca sa ma lipsesc de prezenta ta inutila.
Iti sugereaza ceva aceste NickName-uri: Vikingul, Lorin, Nemuritorul etc...? Sint acelesi tipuri de persoane ca tine, care vorbesc sau au vorbit, doar de dragul de a vorbi.
LiberInEU , nu vorbim de aceleasi tipuri de persoana, ci de ACEIASI PERSOANA sub diferite nickuri. VIKINGUL, DAVID29, GLADIATOR BRAILEAN, NEMURITORUL,BAROSANUL si alte numede rahat . Pescarul asta amator somer isi inchipuie ca calitatea de cetatean european reprezinta vreo legitimatie de smecher(tip barosan de braila) si e frustrat ca nu intind suedezii covorul rosu si bufetul suedez de bunastare pentru frustratul asta.
Alo Adminule, i-ai facut Barasonului topic separat
https://suediainfo.forumgratuit.ro/t114-coltul-vikingului-de-la-braila
ar fi cazul sa-i muti postarile in birtul ala jegos.
1parazit
1parazit
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 06/07/2009
Localizare : dupa blocuri

Sus In jos

Emigrare din Italia in Suedia Empty amageala in stil suedez ....

Mesaj  Florin (alias Vikingul) Dum Dec 11, 2011 10:20 am

Domnule LIberinUe .......mai este aici o smecherie .
Daca nu ai acte , nu te angajeaza nimeni .
Daca nu ai calificare in meseria de geamgiu sau alta , nu vei putea sa te angajezi fara sa fii calificat in suedia .
Sa poti avea aici o calificare suedeza, s.a dat lege de anul asta ...pt cei care vor sa se califice intro meserie aici cu ajutorul celor de la fortelor de munca ( sa fie gratuit cursul ) , va trebui sa fi terminat deja cursurile de suedeza B sau C , sa poti fi acceptat ...dar suedezii au o scuza mereu : nu sunt locuri pt tine Smile)))))))))))
Si cu actele , cred ca ti.ai strans bani la saltea sa poti aplica pt acte cu fondurii proprii si alte asigurari ce iti trebuie sa poti avea acte in cel putin 6 luni , ca dureaza mai mult ....
Poti sati faci tu cate cv.uri vrei , cat timp nu esti in suedia ....nu vb nici engleza putin sa te descurci la inceput cu angajatorii , o sa continui sa visezi ca un copil la cadourile primite de mos craciun sub brad Smile)))
omule bun , realitatea este dura aici , limba e complicata , oameni reci si mai mult de toate ....aici nu te poti lipi de nici o munca decenta fara CONTACTE-RELATII .
Vrei sa studiezi suedeza cat de cat , trage aici o privire www.digitalasparet.se , aceste este siteul cursurilor de suedeza de unde invata la scoala toti emigrantii veniti in suedia . Incepe cu cursul A .....si o sa mai pricepi cate ceva , ca sunt si desene si faci precum maimuta , iti dai tu seama .
Hai noroc si sanatate , ca ne.ai inebunit cu termopanele ......
Sa traiesti bine



Florin (alias Vikingul)
membru
membru

Numarul mesajelor : 29
Data de inscriere : 01/11/2011

Sus In jos

Emigrare din Italia in Suedia Empty MULTUMESC DIN NOU

Mesaj  LiberInEu Dum Dec 11, 2011 7:48 am

Apropos de diferente.
Sper sa gasesti anumite lamuriri in ceea ce am scris mai sus. O sa mai revin si cu alte informatii care-ti pot fi de folos
.
Promtitudine raspunsului tau, m-a gasit descoperit. Observind din nou, ora la care ai editat mesajul, imi reprosez ca asi fi putut sa am bunul simt sa-ti urez macar "Pofta Buna". Oricum, nici-o data nu-i prea tirziu, nu ? Am incercat, de dragul variatiunilor pe subiect, sa caut o formulare mai diversa si placuta probabil, a cuvintului MULTUMESC DIN NOU.
Referitor la continut, iti spun sincer ca ma ajuta destul de mult in cautarile mele, doar ca informatiile oferite de aceste adrese web (Link) sint generice si (pt. mine) deja cunoscute cit de cit. Am descoperit spre exemplu, prin intermediul link-urilor date de tine, la Malmo, o scoala (profesionala probabil) care are nevoie de meseriasi care pot impartasi cunostintele lor in diverse domenii de productie, cu elevii acestei institutii. Doar ca, repet nu este cazul meu (din cauza limbii). Cimpul "geamgiilor" este intr-adevar slab, dar din punctul meu de vedere (care s-ar putea sa fie superficial) se justifica cu faptul ca aceasta meserie este destul de putin cunoscuta si practicata. In acelasi timp am cazut si pe adrese de intreprinderi care au ca specific productiv design-ul si marketing-ul in domeniul nostru. Si aici, subliniez ca nu este cazul meu. Asa cum mi-ai sugerat, orientamentul meu pt.inceput este adresat normalitatii in acest domeniu.
Te rog amabil sa nu-mi interpretezi aceste rinduri ca pe o critica, ci dimpotriva. Scriu ceea ce imi vine in minte, cu dorinta de a-ti furniza mai multe informatii despre profilul meu, si asa, ai putea intelege mai multe despre noi, daca tot ai hotarit sa cuntinui. In paranteza fie spus raspund liber la orice neclaritate ai putea avea. Si cum se apropie ora de cina, de aceasta data, iti doresc pofta buna si o seara placuta.
P.S. - Imi rezulta cuvintul NJUTA. E corect ?
LiberInEu
LiberInEu
membru
membru

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 06/12/2011

http://diasporauser.altervista.org

Sus In jos

Emigrare din Italia in Suedia Empty Tack Eliza

Mesaj  LiberInEu Sam Dec 10, 2011 11:10 pm

In sfirsit cineva care se apropie de esenta problemei. Tack Eliza ! Citeva rinduri scrise la o ora tirzie de noapte (23'34"), care pt. inceput, imi sint de un nepretuit folos. Folosesc singularul, cind ma refer la noi, din comoditate. Multumesc in acelasi timp pt. vorbele de incurajare si in acelasi timp pt. ca ai evitat de a ma sfatui sa "...privesc articolele pe forum", ca si cum nu asi fi facut-o. Si in incheiere a multumirilor, pt. faptul ca pare ca ai inteles ca nu sintem laureati in fizica nucleara, psihologie sau medicina si nici ca avem la dispozitie 50 de mii de Euro si vrem sa ne deplasam in Suedia. Resursele noastre sint optimismul, increderea in noi, adaptabilitatea si corecta analiza a frazei: "Drum fara intoarcere." Ce spui ? Pot fi de ajuns pt a invata limba suedeza ? Cind am ajuns in Italia stiam doar doua cuvinte in italiana. Solutia a fost aceea ca cca. doi ani de zile nu am vorbit romaneste (doar la telefon cu cei de casa). Cred ca este tehnica cea mai optima. Vorbeste, vorbeste si...vorbeste. Vreau sa spun ca impedimentul pe care il ridici tu, nu ne sperie asa mult, deoarece noi (romanii) avem un proverb care functioneza: "Nevoia te invata".
Referitor la sistem, cred ca este mult mai greu sa supravetuiesti intr-unul cum este cel italian, decit in unul ca acela suedez. Din informatiile acumulate pina in acest moment, la voi, daca cineva vrea sa-ti spuna da sau nu o face fara retineri, prejudecati sau ginduri ascunse, ceea ce creeaza o mare diferenta intre culturile de care apartinem. Mentalitatea italiana este fondata (datorita si conditiilor sociale) pe o perversitate nascuta, ridicata la rang de stiinta. Toleranza lor este doar verbala si demagogica, insa in acest context, vei gasi (spre exemplu) foarte putine persoane de culoare care ocupa posturi publice, care lucreaza in spitale, etc... Nu incerc sa scuip in farfuria din care maninc, ci doar sa expun citeva diferente pro si contra, care mie imi sint de ajuns.
O alta noutate cit se poate de utila a fost cuvintul " fönsterarbetare" (vetraio = geamgiu). Cautarile mele s-au limitat si adresat situ-rilor editate in engleza, iar cind a fost necesar sau obligatoriu, in suedeza cu ajutorul respectabilului Google. Surpriza este ca acesta traduce acest termen in mod restrins, ceea ce pare, ca m-a pus pe strada gresita. In acelasi context, imi permit sa profit de disponibilitatea ta, dar inainte de a o face, cred ca ar trebui sa-ti dau o justificare. Constienti de faptul ca necunoasterea limbii suedeze poate fi o problema, cautarile mele s-au orientat si spre alte tipuri de munci, in care experienta noastra in Italia poate fi exploatata. Ma refer la limba, la bucatarie, etc... Plecind dela eroarea: vetraio = glazier -> "glasmästare" si nu "fönsterarbetare" cum spui tu, pare ca Google nu neste de ajuns. De aceea (repet: imi permit sa profit) te rog daca vrei si poti sa-mi furnizezi traducerea uzuala (adica terminii folositi in anunturile de munca, spre exemplu) a urmatoarelor cuvinte: handyman, factotum, janitor, housework sau daca ai tu o sugestie sa-mi dai referitor la modul in care sa-mi orientez cautarile spre acest specific de munca. Realitatea este ca in aceasta ordine de idei, ne-ar place un loc pierdut in imensitatea teritoriala a Suediei, cu putini oameni si pretentii. Este o alternativa pe care vreau sa o iau in consideratie.
Multumindu-ti din nou pt. optimismul (care incepea sa-mi dispara) si pt. incurajari, inchei aici, cu speranza unei continuitati. Din nou Tack.
LiberInEu
LiberInEu
membru
membru

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 06/12/2011

http://diasporauser.altervista.org

Sus In jos

Emigrare din Italia in Suedia Empty Multumesc (Grazie)

Mesaj  LiberInEu Sam Dec 10, 2011 8:15 am

Florin a scris:LiberinUE .....
in timpul sederii in italia, ai devenit cetatean italian ?
daca da , ai sanse aici ....daca nu , stai linistit pe peninsula ...cautati vreo insula prin apropiere si aplica de permis de sedere .
de ce spun lucrurile astea ? priveste si tu pe forum cum se aplica de acte in suedia , si apoi mai revino .
Nu... n-am devenit cetatean italian. Am insa toate documentele ptr. sedere permanenta in Italia, plus carnet de conducere italian si pe pasaportul nostru este specificat: cetateni Romani cu domiciliul in Italia. Nu cred ca au vreo importanta acese detalii, doar ca am incercat sa raspund la intrebarea ta. Si sincer sa fiu, cautam pe cineva care sa cunoasca specificul intrebarii mele, intr-o masura mai profunda. Plecind dela ideea ca "New Topic" inseamna "Nou subiect sau argument", speram sa gasesc pe cineva care (chiar si din greseala) ar avea o afinitate cu tema data. Oricum, multumesc ptr. interventie si ptr. sfaturi. Bineinteles acum, ai mai multe elemente despre situatia noastra, si orice informatie in plus este bine venita. Multumesc din nou, asteptind un eventual raspuns.
LiberInEu
LiberInEu
membru
membru

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 06/12/2011

http://diasporauser.altervista.org

Sus In jos

Emigrare din Italia in Suedia Empty ciao

Mesaj  Florin (alias Vikingul) Vin Dec 09, 2011 3:32 am

LiberinUE .....
in timpul sederii in italia, ai devenit cetatean italian ?
daca da , ai sanse aici ....daca nu , stai linistit pe peninsula ...cautati vreo insula prin apropiere si aplica de permis de sedere .
de ce spun lucrurile astea ? priveste si tu pe forum cum se aplica de acte in suedia , si apoi mai revino .

Florin (alias Vikingul)
membru
membru

Numarul mesajelor : 29
Data de inscriere : 01/11/2011

Sus In jos

Emigrare din Italia in Suedia Empty Rectific o greseala

Mesaj  LiberInEu Mier Dec 07, 2011 11:52 pm

Cind am cerut (sau am folosit cuvintul) AJUTOR, au avut curajul si tupeul sa ceara bani (este cazul sitului "suedia.ro")
Am gresit suedia cu danemarca.
Cind am cerut (sau am folosit cuvintul) AJUTOR, au avut curajul si tupeul sa ceara bani (este cazul sitului "danemarca.ro")
LiberInEu
LiberInEu
membru
membru

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 06/12/2011

http://diasporauser.altervista.org

Sus In jos

Emigrare din Italia in Suedia Empty Ptr. cocoshel (Admin)

Mesaj  LiberInEu Mier Dec 07, 2011 11:36 pm

Bineinteles nimanui nu-i place sa fie criticat, mai ales daca, cel care critica are dreptate. Este cazul tau "cocoshel" (Admin). Ai perfecta dreptate in ceea ce scrii referitor la punctele mentionate de tine, ceea ce demonstreaza existenta inca a unor persoane normale. Multumesc ptr. timpul dedicat persoanei mele si ptr. sfaturi. Si cum in interiorul sufletului meu, ma simt (si fac eforturi ptr. a-mi mentine aceasta calitate) un om normal, si ptr. a nu-ti permite de a ramine cu o idee preconceputa (gresita) despre mine, trebuie sa-ti dau citeva explicatii.
Cuvintul "tigan" a fost folosit in contextul proverbului citat de mine "...tara mea este acolo unde maninc.", pe care, un rau voitor l-ar putea atribui unuia de origini nomade = tigan. Deci intentia mea a fost cu totul alta. Fac parte din categoria acelora care au ales calea emigrarii in anii 1991 cca..., si crede-ma ca stiu mai bine ca multi altii ce inseamna sovinism, xenofobie si intoleranta interetnica (fara a avea nevoie de un dictionar), deci ar fi absurd din partea mea de a avea ginduri de acest gen. Traiesc cu speranta ca o data sau undeva in aceasta lume o persoana va fi valorizata in virtutea simplului fapt ca exista si nu prin originile sale geografice.
In a doua ordine de idei, datorita unor experiente "traumatizante" pe alte forumuri, sincer sa fiu, ma simt dezorientat. Oricare a fost modul in care am editat un "NewTopic", s-a gasit intodeauna cineva care sa ma critice, corecteze sau pur si simplu sa incerce sa ma ia la misto. Daca am dat putine detalii, mi s-au cerut mai multe; daca am dat mai multe, au divagat pina au cazut in pacatul nesimtirii. Cind am cerut (sau am folosit cuvintul) AJUTOR, au avut curajul si tupeul sa ceara bani (este cazul sitului "suedia.ro"). De ce scriu aceste chestii? Ptr.ca mi-ar place sa te pui in situatia mea, si eventual sa incerci sa intelegi starea mea de spirit. Ceea ce am scris despre mine nu este o lauda de sine, care (stiu ca) nu miroase a bine, ci doar intentia de a furniza citeva elemente in plus despre mine, evitind in acest mod intrebari si comentarii inutile, uitind ca de fapt, fiecare interlocutor are personalitatea lui si modul sau propriu de a vedea lucrurile. Vreau sa spun ca probabil am gresit.
Si cum, mi s-a intimplat sa fiu sfatuit sa invat sa scriu in limba romana (pe alte forumuri), am considerat din precautie, sa-mi cer scuze ptr. eventualele greseli, convins fiind ca acest fapt va demonstra ca apartin unui popor civilizat si nu falsa modestie.
Recitind ceea ce am scris, sint preocupat ca tu vei interpreta cuvintele mele ca pe o provocare polemica. Mi-ar pare foarte rau, daca ai face acest lucru. Intentiile mele sint doar acelea de a obtine pe cit posibil, o informatie in plus, iar daca nu, macar placerea de a avea un dialog normal cu persoane normale.
Mi-ar place sa raspunzi.
P.S.- Cind scriu: "Raspund la orice tip de intrebare", faceam aluzie la actul de reciprocitate. Adica, asa cum eu imi permit sa fac intrebari despre Suedia, de ce nu poate exista cineva care are nevoie de informatii despre Italia? Dar cum s-a demonstrat, ca de obicei, m-am exprimat gresit.
LiberInEu
LiberInEu
membru
membru

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 06/12/2011

http://diasporauser.altervista.org

Sus In jos

Emigrare din Italia in Suedia Empty Re: Emigrare din Italia in Suedia

Mesaj  cocoshel Mier Dec 07, 2011 11:18 am

Bine ai venit pe acest forum LberInEU !

Din mesajul tau am concluzionat citeva lucruri pe care tu vrei sa le scoti in evidenta:
1. Esti un superprofesionist din descrierea proprie
2. Nu esti tigan sau, te citez,
ROM, cum academic se numeste aceasta rasa acum.

Am sa-ti raspund pe scurt:
1. Eu personal nu sunt interesat de , te citez,
plecind dela caeste informatii, se simte in gradul de a dezvolta acest subiect, bineinteles in sens constructiv si informativ. Raspund la orice tip de intrebare
.
Este ceva pozitiv sa ai incredere in tine dar nu uita proverbul romanesc "Lauda de sine nu miroase a bine"

2. Ar fi bine sa pui mina pe un dictionar explicativ al limbii romane, poate vei intelege diferenta dintre rasa si etnie. Esti un bun observator cind remarci, te citez din nou:
Rasfoind acest forum (si nu numai), am observat ca termeni ca:"ajutor", "sfat", informatie", etc... stimuleaza in mentalitatea acelora care raspund la mesajele inserite, un sentiment critic, pe care eu il traduc prin instinctul de autoconservare.
Pe acest forum nu suntem interesati de sovinism si xenofobie. Instinctul de conservare ne indeamna sa ne ferim de intoleranta interetnica specifica popoarelor necivilizate.. Ar fi bine sa ramii un bun geamgiu si lasi in seama academicienilor si lingvistilor oportunitatea folosirii expresiei de tigan sau rrom.

P.S. Nu trebuie sa-ti ceri scuze in mod expres pentru eventualele greseli ortografice sau gramaticale. Nu suntem pe forumul Academiei Romane. Ca fapt divers, stii sa te exprimi foarte bine in limba romana chiar daca strainataturile te-au facut sa scrii foarte rar in aceasta limba. Ceia ce de fapt ai vrut sa scoti in evidenta prin insasi mentionarea scuzelor. Pe romaneste asta se numeste falsa modestie. Mad
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Emigrare din Italia in Suedia Empty Emigrare din Italia in Suedia

Mesaj  LiberInEu Mar Dec 06, 2011 11:21 pm

Buna ziua, tuturor.
Vreau sa specific de la inceput ca aceasta scrisoare electronica, o scriu din Italia, unde situatia a devenit mai mult decit tragica. In consecinta, eu si sotia mea, am hotarit sa incercam in Suedia. Am ales acest NickName "Liber in Eu" (adevaratul meu nume este Andrei C-tin), in virtutea proverbului: "...tara mea este acolo unde maninc.", fara a fi tigan sau ROM, cum academic se numeste aceasta rasa acum. Profilul meu este simplu, al unei persoane care a muncit, si care in momentul de fata, datorita anumitor imprejurari, se gaseste in pozitia de a face acest pas disperat (ptr. altii). Rasfoind acest forum (si nu numai), am observat ca termeni ca:"ajutor", "sfat", informatie", etc... stimuleaza in mentalitatea acelora care raspund la mesajele inserite, un sentiment critic, pe care eu il traduc prin instinctul de autoconservare. Am incercat prin ceasta fraza sa sugerez, pe cit posibil, un eventual dialog uman intre oameni. Multumesc anticipat.
Iata despre ce este vorba. Una dintre problemele mele este virsta. Am 50 de ani. Sint specializat intr-o meserie care presupune manualitate, aceea de gemgiu. Tehnica si tehnologia de care dispune aceasta meserie, este mult mai ampla decit pare, ceea ce presupune o experienta in timp, folosirea utilajelor si masinilor dedicate (computerizate sau nu), precizie, atentie etc... Cunosc, in putine cuvinte, tot ceea ce apartine acestei meserii, dela simpla taietura a geamului, masurarea si construirea acelora de tipul "Termopan"; la proiectarea si executarea panourilor in maniera "Tyfany" (legate in plumb), pictare pe geam la rece si la cald, etc... A doua problema ar fi ca acest bagaj de cunostinze, il pot demonstra doar cu o proba practica, deoarece aici in Italia, o calificare scrisa sau o referinza, este imposibil de obtinut. Deci singura mea posibilitate ar fi aceea de a avea aceasta oportunitate, ceea ce, sint sigur, imi va asigura succesul.
In plus (chiar daca nu are importanza), am familiaritate cu software de grafica digitala si vectoriala; cu limbaje ca Php, MySql, Html, Css, Xml, etc...
Acestea fiind spuse, incerc sa gasesc pe cineva care plecind dela caeste informatii, se simte in gradul de a dezvolta acest subiect, bineinteles in sens constructiv si informativ. Raspund la orice tip de intrebare.
Din nou, multumesc anticipat.
P.S. - Rigiditatea si corectitudinea in care a fost scris textul, este conditionata de faptul ca scriu foarte rar in limba Romana, cerindu-va scuze in acest mod ptr. eventualele greseli ortografice sau gramaticale.
LiberInEu
LiberInEu
membru
membru

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 06/12/2011

http://diasporauser.altervista.org

Sus In jos

Emigrare din Italia in Suedia Empty Re: Emigrare din Italia in Suedia

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum