Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 4 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 4 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia

3 participanți

In jos

Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia Empty Re: Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia

Mesaj  cocoshel Vin Noi 30, 2012 12:03 am

cocoshel a scris:In cadrul unui articol in adevarul.ro despre Felicia Margineanu, tinara de 17 ani Sollentuna care a scos luni in strada 20.000 de protestatari inpotriva rasismului si xenofobiei in urma unui apel pe Facebook, a ajuns sa fie citat si maestrul blogoragiu Bogdan Dobondi. Sunt ferm convins ca nu a fost sunat personal sa-si exprime parerea, citatul respectiv fiind un post mai vechi de pe blogoragia personala si pus la umplutura dupa o cautare rapida pe google. Netul este foarte sarac in materie de romani din Suedia cu bloguri in limba romana, in plus Dobondi este probabil singurul blogger care scrie ceva despre politica suedeza in limba romana.

http://www.adevarul.ro/international/O_romanca_ridica_Suedia_contra_extremistilor_0_339566637.html

La articolul respectiv am facut urmatoriul comentariu:

Bogdan Dobondi, un emigrant roman crescut in Suedia, un narcisist complexat de originea sa etnica de fiu de imigranti, nu este doar deranjat de cersetori ci este un vinator de cersetori. Este un sovin notoriu, uraste mulsulmanii, face propaganda sionista extrema si este un tip frustrat de intrarea Romaniei in EU.
Bogdan Dobondi colaboreaza strins cu un individ dubios stabilit in Danemarca, Horia Bucurica, proprietarul unui portofoliu de site-uri de copy-paste din Scandinavia. Acest individ este trimbita voluntara a partidului extremist Democratii din Suedia (Sverigedemokraterna) in varianta romaneasca. Pe situl acestuia suedia.se , pe prima pagina, fotografia lui Jimmie Akesson, liderul partidului extremist in cauza apare numai putin de opt ori in ultima saptamina. Prima pagina este plina de linkuri Youtube catre principalele canale de propaganda extremista suedeza cum ar fi: RäddaSverige, SDTelevision, dialogpolisen sau alte site-uri extremiste suedeze. Rapiditatea cu care aceste clipuri sunt publicate pe site-urile lui Bucurica la scurt timp dupa publicarea lor ne intareste convingerea ca individul este abonat la stirile propagandei extremiste. Ar mai fi de adaugat ca stirile negative despre romani si Romania, gen infractori , cersetori etc au o prioritate absoluta pe site-urile acestui individ.
Pentru cei interesati de subiect :
https://suediainfo.forumgratuit.ro/romani-in-suedia-f8/suediase-birtul-romanilor-in-suedia-t21.htm

Frunzarind posturile mai vechi de pe forum, am accesat link-ul din comentariul meu anterior:

http://www.adevarul.ro/international/O_romanca_ridica_Suedia_contra_extremistilor_0_339566637.html#commentsPage-2

Am constatat ca comentariul meu la articolul respectiv a fost sters pe motivul :"Comentariu dezactivat din motive de securitate/spam". In alta ordine de idei, pe pagina 1 a comentariilor la articol au ramas urmatoarele comentarii:

maxtor2010-09-21 19:43:45
o shtoarfa nenorocita,o tziganca,probabil shi cu evrei in familie. sa o ia skinhead-zii la pwola.
Raspunde » 10
salut2010-09-21 19:44:42
taci ft-ti morzii matii de gabor cu ce vrea romania

http://www.adevarul.ro/international/O_romanca_ridica_Suedia_contra_extremistilor_0_339566637.html#

S-ar parea ca ziarul online adevarul.ro este o cloaca in care rasismul, antisemitismul si antitiganismul sunt la ele acasa. Este suficient sa incerci cuvitul cheie "tigani" pe motorul de cautare al site-ului si ai o imagine completa. Daca vreau sa ma informez corect pe tema asta, cu siguranta nu sunt la adresa potrivita.

Dupa cite stiu, ziarul Adevarul este fosila vie a fostei Scintei comuniste in haine mai capitaliste. Conform informatiilor de pe site-ul "noul" Adevarul.ro, proprietarul ar fi Adevarul Holding. Avem pe forum vriun compatriot mai informat pe tema asta?
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia Empty Fan clubul romanesc al Sverigedemokraterna

Mesaj  cocoshel Mar Sept 21, 2010 12:47 pm

In cadrul unui articol in adevarul.ro despre Felicia Margineanu, tinara de 17 ani Sollentuna care a scos luni in strada 20.000 de protestatari inpotriva rasismului si xenofobiei in urma unui apel pe Facebook, a ajuns sa fie citat si maestrul blogoragiu Bogdan Dobondi. Sunt ferm convins ca nu a fost sunat personal sa-si exprime parerea, citatul respectiv fiind un post mai vechi de pe blogoragia personala si pus la umplutura dupa o cautare rapida pe google. Netul este foarte sarac in materie de romani din Suedia cu bloguri in limba romana, in plus Dobondi este probabil singurul blogger care scrie ceva despre politica suedeza in limba romana.

http://www.adevarul.ro/international/O_romanca_ridica_Suedia_contra_extremistilor_0_339566637.html

La articolul respectiv am facut urmatoriul comentariu:

Bogdan Dobondi, un emigrant roman crescut in Suedia, un narcisist complexat de originea sa etnica de fiu de imigranti, nu este doar deranjat de cersetori ci este un vinator de cersetori. Este un sovin notoriu, uraste mulsulmanii, face propaganda sionista extrema si este un tip frustrat de intrarea Romaniei in EU.
Bogdan Dobondi colaboreaza strins cu un individ dubios stabilit in Danemarca, Horia Bucurica, proprietarul unui portofoliu de site-uri de copy-paste din Scandinavia. Acest individ este trimbita voluntara a partidului extremist Democratii din Suedia (Sverigedemokraterna) in varianta romaneasca. Pe situl acestuia suedia(lui-bucurica).se. pe prima pagina, fotografia lui Jimmie Akesson, liderul partidului extremist in cauza apare numai putin de opt ori in ultima saptamina. Prima pagina este plina de linkuri Youtube catre principalele canale de propaganda extremista suedeza cum ar fi: RaddaSverige, SDTelevision, dialogpolisen sau site-uri extremiste suedeze. Rapiditatea cu care aceste clipuri sunt publicate pe site-urile lui Bucurica la scurt timp dupa publicarea lor ne intareste convingerea ca individul este abonat la stirile propagandei extremiste. Ar mai fi de adaugat ca stirile negative despre romani si Romania, gen infractori , cersetori etc au o prioritate absoluta pe site-urile acestui individ.
Pentru cei interesati de subiect :
https://suediainfo.forumgratuit.ro/romani-in-suedia-f8/suediase-birtul-romanilor-in-suedia-t21.htm
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia Empty Re: Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia

Mesaj  Admin Vin Iun 18, 2010 12:42 pm

Brigadir spunea...
Intrebare catre Admini: Este acest forum un "blog exclusivist"? Nu toata lumea are dreptul sa devina membru si sa posteze ce vrea?
Intrebarea este de prisos, se vede cu ochiul liber. In plus nu am exclus niciodata membri sau cenzurat mesaje, pur si simplu nu am avut motive. Oricine care este de acord cu regulamentul poate deveni membru. Mesajele membrilor sunt postate direct fara o cenzura prealabila.
Forumul Suediainfo are peste 100 de membri "exclusivisti" si peste 500 de mesaje "exclusiviste".
Bogdan Dobondi este binevenit printre noi si poate deveni membru oricind daca are chef.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 91
Data de inscriere : 26/04/2009

http://suediainfo.se/

Sus In jos

Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia Empty Re: Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia

Mesaj  cocoshel Mar Iun 15, 2010 1:09 pm

Am citit si eu cite ceva din ”blogoragia” Dobondi si nu pot decit sa trag concluzia ca nu ai cu cine vorbi, a juca tenis singur cu peretele este putin spus, mai degraba este ca si cum ai vrea sa te faci auzit intr-un film mut. Sa recapitulam :
O simpla notita jurnalistica absolut neutrala despre o demonstratie in Stockhholm in doua din cele mai prestigioase ziare din Stockholm stirneste o furtuna pe blogoragia personala a lui Bogdan Dobondi. Imediat toata presa din Suedia este catalogata de acest blogoragiu ca ”prostituata”. Probabil videoclipul ”The Flotilla Choir”, conform afirmatiei lui Dobondi pe blogul personal unul dintre cele mai tari care exista pe You Tube, ar fi imnul adevarului.

Conform Dobondi cei 6-7000 de oameni, printre care si sefa social-democratilor din primaria Stockholm Carin Jämtin si secretarul general Amnesty Lise Bergh, care si-au exprimat DREPTUL DEMOCRATIC DE A DEMONSTRA, sunt numiti PUBLIC de catre blogoragiul Dobondi ” 6-7000 de idioți, 6-7000 de băgători în seamă neinformați, 6-7000 de viermi, 6-7000 de paraziți și pupincuriști”. Afirmatia asta este infractiune penala in Suedia (insulta) si este sanctionata de 5 kap. Brottsbalken (Om ärekränkning). Culmea tupeului, blogoragiul asta afirma ca este sicanat (mobbad) si vede atacuri la persoana in critici argumentate serios.

CINE ESTI TU BAI MASCARICIULE, SA JIGNESTI PUBLIC MII DE OAMENI ?

In rest citeva citate de prin blogoragia lui Dobondi
”De fapt, acele două articole au fost la fel de adevărate ca și acuzația dânsului că aș fi un vânător de cerceșetori.” –recunoaste clar ca este un vinator de cersetori
”Eu nu sunt crescut în România așa că nu am învățat că trebuie să tac și să înghit până vine FMI; sunt crescut într-o țară care, cel puțin oficial, încurajază gândirea critică” – de ce se cheama blogul ”Viata mea in strainatate?
“Am să continui să-mi exprim opinia pe, atenție!, blogul meu personal. Mie mi-a plăcut în special al doilea articol, cel cu ideologia. În opinia mea este unul dintre cele mai tari articole de pe acest blog.”- Mă Narcis, tu esti indragostit de tine insuti si de articolele proprii, ti-ai tras si o poza in oglinda cu telefonul !
“Un studiu despre modul de dezbatere a românului” – Citi romani, palestinieni sau cersetori ai cunoscut tu personal sa-i judeci in grup? Pot in shimb sa dau citeva exemple, daca cineva eventual ar fi interesat, de modul de a dezbate al blogoragiului Dobondi pe alte bloguri:
http://soilander.wordpress.com/2009/12/22/ar-svensk-arbetsmarknad-trygghetsfixerad/
http://www.robertnoord.se/lita-inte-bara-pa-missnojesrosterna-se-till-att-folk-gillar-var-politik-ocksa/

Pentru cei eventual interesati de opera maestrului blogoragiu Dobondi :
http://viatameainstrainatate.blogspot.com/2010/06/serialul-adevarul-conform-cocosel.html
http://viatameainstrainatate.blogspot.com/2010/06/serialul-adevarul-conform-cocosel_13.html
http://viatameainstrainatate.blogspot.com/2010/06/un-studiu-despre-modul-de-dezbatere.html
http://viatameainstrainatate.blogspot.com/


Ultima editare efectuata de catre cocoshel in Dum Iun 20, 2010 8:07 am, editata de 1 ori
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia Empty Fata batrana

Mesaj  brigadir Lun Iun 14, 2010 7:21 am

Hm....Smile)... se pare ca i-ai tulburat rau apele lui Bogdan Dobondi, Cocoshele:)

La cele cateva randuri pe care i le-ai "dedicat" mai sus el s-a hotarat sa-ti dedice un intreg roman foileton. Il si numeste de fapt: Serialul "Adevarul conform Cocosel". A ajuns la episodul 2 si probabil vor mai fi inca vreo zece pentru ca... insfarsit il baga si pe el cineva in seama si deh... trebuie sa profite si el saracu'.

Grea boala "blogoragia" asta frate... Mai ales cand nu te citeste nimeni si nu esti bagat in seama. Pentru genul asta de oameni un "comment" pozitiv la articolul propriu este ca un orgasm si unul negativ este ca un viol.

In cazul tau Cocoshel, cred eu, ca ai atins coarda cea mai sensibila. Se pare ca cersetorii din Romania, comunistii, tiganii sau homosexualii, pentru Bogdan Dobondi sunt doar "relatii de o noapte" fata de "adevarata iubire" care este... si vor ramane "muslimii"...

Am citit articolul lui din suedia.se, inclusiv commentul "inteligent" al lui Dirty Harry. Sincer, eu m-am cocosat de ras:) Astia doi cred ca au invatat limba romana la aceeasi scoala ajutatoare. Cat despre ideile pe care le vomita amandoi iti vine sa-ti dai palme in oglinda sa verifici daca esti treaz sau nu.

Episodul "Free Gaza" si evenimentele tragice din apele internationale, oricat ar fi de controversat si manipulat de presa, este cat se poate de clar. Binenteles daca nu este luat din contextul situatiei generale. Armata israeliana este o armata de ocupatie si cu asta basta. Explicatia puerila conform careia Palestina a apartinut fiilor lui Israel pe mine nu ma incalzeste cu nimic. Si noua ne-a apartinut Moldova, "putin mai recent" dar nu am mers sa-i atacam pe rusi ca sa o ocupam fortat.

Situatia este cam ca si in bancul cu Vadim si Funar cand erau politisti. Acestia, fiind chemati la locul unei crime, constatand ca pe victima o cheama Ianos, au concluzionat:

- Eu cred ca a fost sinucidere, a zis Funar. Victima si-a administrat 10 lovituri de cutit in spate din care 9 erau mortale.
. Nooo..., a spus, Vadim, nu avea cum sa ajunga cu mana la spate. Mai degraba cred ca a fost un accident. Victima a cazut in cutit si in acelasi timp a avut o criza de epilepsie. Asa ca s-a dat de pamant de 10 ori.

Cam asa a sunat si declaratia oficialilor israelieni ca o justificare pentru cei aproape 20 de civili ucisi pe nava cu ajutoare. Ei au declarat ca au actionat in "legitima aparare"... lol... Adica trupele de comando israeliene s-au lansat pe frangii pe puntea vasului si au fost surprinsi ca nu au fost primiti cu flori ci cu bate. Asa ca au deschis focul... hmm... in "legitima aparare". Si toate acestea in apele internationale. Nava fiind sub pavilion turcesc(mi se pare) ei efectiv au violat legile internationale. Daca turcii erau mai prosti ca ei ar fi atacat vasele israeliene si nimeni nu ar fi avut nimic de zis in aceasta situatie. Era dreptul lor. Dar deh... n-au cum, ca doar ei sunt considerati "idioti" de catre tipi ca Dobondi.

Cat despre foiletonul dedicat lui Cocoshel, "pueril" e un cuvant prea bland ca sa-l clasifici. Neavand nici un argument logic impotriva celor zise de Cocoshel BD merge pe varianta: "Da tu vorbesti mah?... Nu vezi ca tu esti saten si mata-i curva?"

Astfel, dintre toti suedezii care au participat la actiunea "Free Gaza", si pe care Cocoshel i-a enumerat in postul de mai sus, BD l-a cules pe Lars Ohly presedintele Vänsterpartiet si, ca sa-l discrediteze a folosit expresii ca "gulag rusesc" si o poza cu o movila de cadavre, victime ale rusilor de acum peste 50 de ani. Legatura? Habar n-am... O fi probabil undeva in mintea "autorului". Sau autoarei ca nu stiu care este varianta masculina a termenului "fata batrana".

Am zis ca "n-am sa mai dansez tango" cu Dobondi. Am facut-o mai demult si a fost ca si cand as juca tenis cu peretele dar am zis sa-i ofer putina atentie poate isi calmeaza hormonii pe care-i foloseste pe post de neuroni.

Robert F. Kennedy a spus: "Ce este criticabil, ce este periculos despre extremisti nu este ca acestia sunt extremi ci faptul ca sunt intoleranti. Raul nu se afla in ceea ce spun despre cauza lor, dar in ceea ce spun despre oponentii lor"

PS. Voiam sa-l intreb intr-un coment la articolul sau: "Cine e dom'le Cocosel asta? Faptul ca ai spus mai sus ca:Nu pun link către blogul dânsului fiindcă este un blog exclusivist - imi lasa impresia ca te certi singur la telefon. Nu intelege nimeni nimic"
Dar se poate comenta "numai de bine" pe acest blog:
A fost activată moderarea comentariilor. Toate comentariile trebuie să fie aprobate de către autorul blogului.
Acum inteleg de ce nu are nici un comentariu........

Intrebare catre Admini: Este acest forum un "blog exclusivist"? Nu toata lumea are dreptul sa devina membru si sa posteze ce vrea?
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia Empty Noutati de pe suedia(luiBucurica).se

Mesaj  cocoshel Mier Iun 09, 2010 10:18 am

Bogdan Dobondi cel vinator de cersetori si frustrat de intrarea Romaniei in UE a devenit de curind si vinator de palestineni. Si-a facut rost si de o trompeta cu drapelul Israelului si vomita numai propaganda evreiasca pe unde apuca. Un individ care tine constant partea celui mai tare si loveste si scuipa in cel mai slab nu poate fi catalogat decit lingau si pupincurist.

Citat din blogul lui Dobondi "Viata mea in Strainatate" la vomitatura "Palestinienii "nevinovați"..."
"Azi la Stockholm, 6-7000 de idioți, 6-7000 de băgători în seamă neinformați, 6-7000 de viermi, 6-7000 de paraziți și pupincuriști au demonstrat pentru a susține "palestinienii pașnici" care cică n-au facut nimica și au fost atacați neprovocat de forțele israeliene! Bărboșii ăia cu prosoape de bucătărie pe cap sunt foarte parșivi. Iar in Stockholm, după cum vedeți, lumea a pus botul în ultimul hal..."

Printre "idioti si neinformati" s-au aflat Lars Ohly, presedintele partidului parlamentar Vänsterpartiet, sefa social-democratilor din Stockholm, Carin Jämtin si secretarul general Amnesty Lise Bergh. La rubrica "jurnalistica prostituata" Dobondi ăsta include agentia de presa Reuters si cele mai serioase ziare din Suedia:Dagens Nyheter si Svenska Dagsbladet.
Printre pasagerii de pe "Ship to Gaza" s-au numarat si Mairead Corrigan, laureata a premiului Nobel pentru pace, Henning Mankell unul dintre cei mai bine vindut scriitor din lume la ora actuala, autorul romanelor si filmelor de succes cu comisarul Wallander, plus o lista intreaga cu parlamentari de prin Europa si reprezentanti ai unor organizatii foarte cunoscute si serioase. Israelul a atacat un vas in apele internationale, fapt sanctionat de majoritatea tarilor democratice si de Consiliul de securitate ONU (inclusiv SUA).

In voma de pe blogul lui Dobondi s-a balacit si Horia Bucurica, patronul suedia(luibucurica).se cu un comentariu:

"Suedia.se spunea...
Nu chiar toata lume,
Noi spre exemplu sintem de acord cu cele spuse de dvs.
Suedia de curand a fost atacata teroristic de catre muslimi, un jurnalist suedez atacat pentru ca l-a caricaturizat pe Mahomed, etc...
Noi consideram ca Suedia ar trebui sa ia masuri impotriva islamizarii statului suedez.
eventual sa ii pofteasca pe acesti islamisti sa ia o vacanta in tarile lor de origine.
1 iunie 2010, 15:46"
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia Empty Re: Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia

Mesaj  cocoshel Mier Aug 19, 2009 11:04 pm

Copy/paste la articolul Åtalad för skimming – bluffturné i olika städer din data de 18.08.09 14:23 la rubrica svensk de pe site-ul suedialuibucurica.se te trimite exact la blogul rasist si xenofob cu apartenenta clara la tineretul Suediademocratilor(Sverigedemocraternas Ungdomsförbund)
http://politisktinkorrekt.wordpress.com/
Bucurica asta nu stie suedeza si habar nu are de pe unde face copy/paste.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia Empty Re: Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia

Mesaj  cocoshel Dum Iul 19, 2009 11:21 am

Atit timp cit nu exista o condamnare definitiva pentru vreo infractiune, eu personal consider ca articolele din presa daneza sau acuzatii aduse pe vreun forum lui Horia Bucurica nu au o valoare prea mare. Citind insa replica individului pe forumul Yahoo http://groups.yahoo.com/group/romani_in_aalborg/message/39 nu pot decit, sa trag concluzia ca este un mare nesimtit.
Presa daneza a căutat atunci un subiect de scandal care sa contina
subiectul "rumænsk, rumæner, rumænien". Cine a stat mai multi ani in
Danemarca , stie ca era un subiect favorit al massmediei daneze,sa
scrie orice negativ despre Romania, si sa se exegereze pe orice teme.
Am vazut filme cu imagini negative si triste din Romania, repetate
aiurea, am vazut filme avind copii ai strazii, repetate la nesfirsit
chiar daca filmele respective erau facute cu 10 ani in urma... In
fine... e istorie , acum sintem in 2008, Romania e membru EU si
romanii circula liber.

Pe site-urile lui (in special articolele scrise in daneza) stirile negative despre romani din presa daneza sint preluate si publicate cu perseverenta.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia Empty Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia II

Mesaj  brigadir Vin Iul 17, 2009 11:38 am

Poate ca nu ar trebui sa se vorbeasca asa de mult despre lepre ca Horia Bucurica alias Harry. Persoane de teapa lui ar trebui in mod normal sa nici nu fie bagate in seama dar, chiar daca ma simt scarbit de acest subiect, simt nevoia sa-mi exprim cumva dezgustul. Mai mult de atat, consider ca cei care nu cunosc anumite situatii au dreptul la informatie.
Un sait care nu de mult era singurul punct de intalnire al romanilor din Suedia si care avea pretentia ca este construit pentru a informa si ajuta pe cei care doresc sa se integreze in societatea suedeza si chiar sa ofere informatii despre posibilitatile de emigrare existente, se banuieste sa fie sub administratia unui grup de oameni cu suflet, moralitate si profesionalism.

Saitul suedia.se este proprietatea unei singure persoane (Harry) care nu face altceva decat sa copieze articole din presa romaneasca, saituri si bloguri ale romanilor care depun o anumita munca in a cauta subiecte si a scrie articole de interes general. El locuieste in Danemarka si nici macar nu vorbeste suedeza. A avut nenumarate reclamatii de la autori de articole care au fost copiati. El personal nu a scris niciodata un articol, dar este singurul care beneficiaza din veniturile care provin din reclamele pe sait.
El lupta si se foloseste de orice mijloace pentru a coopta persoane, care pot cat de cat sa-i scrie articolele. A avut cateva persoane, la inceput, dar care au disparut una cate una. De aici si disperarea cu care ia in brate teribilisti, xenofobi si anagramati ca Bogdan Dobondi (ultima achizitie). Nici o persoana serioasa si cu simt moral si etic nu accepta sa scrie pentru un parazit de teapa lui. Cei care totusi o fac, sunt facuti tot din acelasi aluat, cu diferenta ca sunt mai prosti si se lasa exploatati.

Si pentru ca intre parazitism si inselaciune este doar un pas mic, "domnul" bucurica nu s-a sfiit sa faca pasul inainte. In Danemarka este cunoscut ca "poama buna" atat de romani cat si de catre Politie, presa si inclusiv Amabasada Romaniei. Intr-o perioada a fost chiar subiectul unui scandal de proportii deoarece a inselat mai multe persoane luand avans pentru procurarea de bilete de avion prin intermediul firmei de turism Balkan Tours. Paguba totala depasea 250.000 kr daneze. Ulterior, la ancheta s-a aflat ca de fapt el nu avea nici o legatura cu firma respectiva (conform declaratiei ambasadorului Romaniei).
http://www.takeoff.dk/news.cfm?nNewsId=1279&nNewsWeekly=0
http://jp.dk/arkiv/?id=446680&eceExpr=Horia%20Bucurica%22%20/%3E&eceArchive=o

Aici cititi cateva reactii venite din partea unor romani in legatura cu firma de turism si cu revista Realitatea Romaneasca, pe care Harry incearca sa o distribuie in Nordul Europei (de la postul 36 pana la postul 39) Citat :
"Roman care ne face de rusine - Buna ziua romani,
Cu tristete in suflet, doresc a va aduce la cunostinta faptul ca printre sutele de romani venitzi la munca cinstita in Danemarca mai exista si unii care ne fac de rusine natiunea.Unul dintre acestia este persoana "Horia Bucuric", dupa ultimul nume (inainte era Bucurica), care isi duce existentza din inselatorii."
http://groups.yahoo.com/group/romani_in_aalborg/messages/31?l=1
Dl Bucuric(a) scrie in postarea lui la un moment dat ca ziarul danez nu i-a publicat dreptul la replica. Dar el, la randul lui, pe saitul pe care-l patroneaza, cenzureaza, urla, scuipa cu noroi, sfideaza si altele....... Harry baneaza (blocheaza) dreptul la replica al romanilor.

Credeam ca nimic nu poate sa ma mai uimeasca insa, citind postul lui Cocoshel, ma apuca chiar rasul. Tupeul chiar nu are margini!
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia Empty Re: Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia

Mesaj  cocoshel Joi Iul 16, 2009 10:44 am

Eu nu cred ca voi mai calca prin suedia lui Bucurica. Atitudinea lui este tipica unui sef de circiuma comunista din anii 80. Un citat al lui Bucurica de pe forumul danemarca.dk, subiectul fiind constituirea unei asociatii a romanilor din Danemarca :

Danemarca
Membru
Posts: 96
Date: Jan 17, 2009

Propunerea noastra va fi ca aceasta organizatie sa fie pt Romanii DIN Danemarca.
nu implicarea in aducerea romanilor din RO /residente/slujbe/cazari
daca nu stiu sa-si faca cumparaturile in DK
nasol, sa ramina in RO
aci' nu o sa ii ia nimeni de minutza sa mearga cu ei
Cu alte cuvinte organizatia , vom propune noi, va fi pt romanii din DK si numai pentru ei.
CPR si residenta obligatorie
altfel sorry bye bye
primesc 100 de mailuri zilnic cu sudori/vaporeni/chelneri/camionagii/sore medicale/etc... toti vor in DK , azi daca s-ar putea...
se vede si din comentarii la danemarca.dk...
nu avem nici timp si nici resurse pentru asa ceva
prefer o organizatie formata din 10 oameni bine constituita si activa decat una din 1000, frectie la picior...
10-20 oameni e suficient pt lansare.
am mai incercat cu sute de oameni si s-a dezumflat totul dupa citeva zile...


Se vede cu ochiul liber atitudinea de parvenit roman si dispretul fata de cei pe care el crede ca sint pe o treapta mai jos ca el. Deja a inceput sa-mi para rau pentru timpul pierdut pentru scrierea comentariului si las pe ceilalti sa traga concluziile.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia Empty Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia

Mesaj  brigadir Mier Iul 15, 2009 12:47 am

Mi-am spus de atatea ori ca nu mai pun piciorul in haznaua aceea. Si totusi… de fiecare data ma pacaleam singur.

Cred ca omul este inrudit de aproape cu porcul. Nevoia de a ne balaci in noroi cateodata ne caracterizeaza si pe noi. Altfel nu-mi explic. Nu este frumos si nici ieftin sa te imbeti intr-un restaurant decent. Este indicat sa o faci intr-un birt de mana a sasea, la granita dintre mahala si groapa de gunoi, si chiar daca vomiti pe jos sau in poala nimeni nu se mira pentru ca toti fac acelasi lucru inclusiv patronul birtului.

Nu stiam nimic din toate acestea cand am calcat pentru prima data pragul (dughenei) suedia.se. Am googlat “romani in suedia” si a aparut chiar in partea de sus. Curios, mi-am zis. Hai sa vedem! Si am vazut…..
Si totusi am continuat. Zi de zi, luna de luna. Si citeam… Da, citeam! Ce va mirati?

Incet, incet am fost patruns de virus. Ignoranta si meschinaria unora insa, m-au dat gata. Mizeria impletita cu (Wink comedia umana, caracteristica unor membri si producatori agricoli de posturi pe forum in frunte cu insusi Bossul Horia Bucurica m-au impins la pacat si, timid, cu respect, semnand cu un nick decent, am intrebat: De ce?

Si apoi sa te tii…. Mama ce lovituri am primit! Veneau din toate partile.
- Eeei… fratilor, asa nu mai tine! Am iesit afara si mi-am luat o ”armura” si un par pe care le-am botezat Brigadir si m-am intors. La inceput am impartit lovituri in stanga-n dreapta fara sa ma uit prea mult. Dupa ce s-au mai calmat spiritele am lovit doar acolo unde trebuia. Cu precizie. In prostia mea chiar credeam ca se poate face curatenie. Reactiile au fost impartite. Multi au pus capul in pamant injurand in soapta, dar si mai multi au fost cei carora le-au placut meciurile. Am primit o groaza de mesaje private. Oamenii, chiar daca unii nu acceptau pe de-a intregul metodele mele neortodoxe, considerau ca actiunea in sine era pozitiva. Scopul scuza mijloacele! Sau… la situatii extreme, masuri extreme. Ba unii mai curajosi ca si Cocoshel, Danzig si chiar “fostul meu dusman” Igoras si altii au fost de acord si au repetat aceeasi intrebare: De ce? Ba mai mult, au aparut alte intrebari, si mai incomode. De aceasta data adresate direct celui responsabil cu „curatenia“, adica Horia zis si “Piratul de la Tarom”.

Raspunsul: toti au primit bilet la “Gara de la Titu”. Raspuns inteligent si ca urmare a unor ”reguli” vomate pe moment, in lipsa unui alt regulament.
Rand pe rand au plecat sau au fost dati afara toti cei care au participat la construirea birtului. Patronul ajunse la disperare. Risca sa-si piarda toti musterii.
Mi-am promis ca n-am sa mai calc in acea bomba. Mai mergeam din cand in cand sa vad ce se mai intampla, dar nu intram. Stateam doar afara si citeam copy-and-pasturile lui Horia, glumele Vikingului si monologurile spiralate a Spinului. Altceva nu se mai intampla.

Pana in ziua in care a aparut Bogdan Dobondi, acest copil teribilist cu mesajele lui moralist-felozofice cu influente BecaloVadimice. Acest roman prin corespondenta atotstiutor si atotsimtitor.
N-am putut sa-l evit. Ar fi fost sa las sa treaca pe langa mine exact virusul impotriva caruia am luptat o viata intreaga.
Dar deocamdata ma opresc aici. Sunt multe de spus si voi continua putin mai tarziu.
Deocamdata las locul altora……………………..
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia Empty Re: Suedia.se – Birtul Romanilor in Suedia

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum