Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
probleme in depunerea actelor la Migrationsverket EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
probleme in depunerea actelor la Migrationsverket EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
probleme in depunerea actelor la Migrationsverket EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
probleme in depunerea actelor la Migrationsverket EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
probleme in depunerea actelor la Migrationsverket EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
probleme in depunerea actelor la Migrationsverket EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
probleme in depunerea actelor la Migrationsverket EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
probleme in depunerea actelor la Migrationsverket EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
probleme in depunerea actelor la Migrationsverket EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 14 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

+9
jonny_michael
cocoshel
sorina
Cristian
Emil
Madalin
bebe09
costel igorov
Pusa
13 participanți

In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  ionutdani Lun Mar 03, 2014 10:29 am

OK,dar sa stii ca scuze nu imi cer,recunosc ca am exagerat si au degenerat lucrurile,sper sa fie ca tine dar imi vine greu sa cred dupa ce neam balacarit,ok ai dreptate la urma urmei.Mai bine vb la tel daca vrei sau pe mess ,tu alegi

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 22/02/2014
Localizare : Göteborg

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  david31 Lun Mar 03, 2014 7:16 am

te ajut eu mah nebunule sati cumperi casa, ca tu oricum nu poti fara rezidenta, nr personale , lumea iti cere o gramada de acte .
daca iti asa drag suedia , te ajut eu .
prima data iti ceri scuze ca esti prost de gura, apoi dai un id de skype si iti spun care e treaba .
si credema, ajutorul meu pt tine va fi singurul ca nimeni nu da un ban pe tine la ora actuala.
david31
david31
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 23/02/2014

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  ionutdani Lun Mar 03, 2014 5:31 am

Salut Pusa ,as vrea sa ma lamuresti si pe mine cu un sfat.Eu aveam in plan sa imi vand casa din RO si din calculele mele ajung sa imi cumpar in SE un apartament mai mic in Goteborg in zona mai periferica sau mai veche cum o numesc suedezii.Eu vroiam sa ma asigur ca preturile la apartamentele respective sunt cat de cat reale sau posibile,sau daca este asa, imi pot cumpara imobilul imediat ce ajung in Suedia sau am dreptul sa imi cumpar casa daca nu am toate actele de la skat,Migration etc.Sper ca nu team stresat cu intrebarile mele ,multumesc anticipat

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 22/02/2014
Localizare : Göteborg

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  cocoshel Dum Ian 12, 2014 12:18 pm

Dreptul de sedere se inregistreaza doar la Migrationsverket, este un drept al oricarui cetatean european care indeplineste conditiile si nu o permisiune pe care sa o primesti. Daca conditiile de inregistrare sunt indeplinite dureaza intre 4 zile si o luna primirea dovezii de inregistrare (din cite cunosc eu).
Un angajator poate plati salariul unui angajat cetatean european si fara aceasta formalitate. In practica insa, angajatorul are nevoie de un numar personal(personnummer) sau un numar de coordonare (samordingsnummer) pentru a inregistra salariul si impozitele in contabilitate, sisteme informatice sau la impozite.

Presupun ca angajatorul respectiv nu are experienta cu angajati, cetateni europeni, proaspat imigrati.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty As avea o intrebare

Mesaj  iasmina paula Vin Ian 10, 2014 8:51 am

Buna.Sunt intr-o dilema maxima.Pana anul trecut credeam ca Romania este singura tara care are probleme in rezolvarea actelor insa acum mi sa schimbat parerea total.Spuneti va rog cat dureaza ca sa primesti DREPTUL DE SEDERE PENTRU PRIMA DATA?o ruda de a mea a dus actele la migration(sau cum se numeste) in august si nici in momentul de fata nu are 1 raspuns.A sunat si seful lui pentru a intreba daca se poate urgenta pentru ca are nevoie de card pt angajat pentru ai da salarul.azi a sunat din nou sa vada de acte si inca nimic.ce se poate face pentru a urgenta situatia? va multumesc anticipat pentru raspuns

iasmina paula
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 27/09/2013

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty proceduri acte

Mesaj  sorina Lun Dec 31, 2012 1:45 am

Buna.Revin cu mai multe info ref la procedurile prin care am trecut eu pt a obtine actele .
Am fost la Skateverket pt nr persoanl .Mi-au cerut formularul european S1 pt care nu am putut sa il obtin din tara pt ca nu am nici job in Suedia si nici familie la care am venit sa stau( eu stau cu prietenul meu)
Mi-au spus ca in acest caz trebuie sa merg mai intai la Migra sa imi iau actele de la ei, permisul de sedere si apoi sa ma intorc cu actele.
Am fost la Migra am completat actele necesare ( am depus copii dupa buletinele si pasapoartele noastre, copie dupa ctr de munca si salariu al prietenului meu din care sa reiasa ca el ma intretine financiar si ne ajung banii la amandoi).
Cam dupa aprox o luna am primit hartie de la Migra ca imi dau permisul de sedere pe 2 ani dar ca trebuie sa ma duc la ei pt a imi elibera un card care sa ateste acest lucru.M-am dus la ei, mi-au facut poze, mi-au luat amprentele digitale, semnatura si au zis ca in doua sapt imi trimit cardul acasa.
Dupa doua sapt l-am primit, este un card de plastic asemanator cu ID Kort , scrie numele tau poza, , perioada cat ai permisul sa stai aici, pe spate sunt amprentele digitale.
Cu acest card si cu hartia de la Migra m-am dus la Skateverket pt a cere nr personal.A trebuit sa completez un formular pe care mi l-au dat ei, mi-au facut copie la buletin, pasaport si cardul si hartiile de la Migra si in 2 sapt au zis ca imi trimit nr pesonal.
Cu hartia de la ei pot merge sa imi fac buletinul si banuiesc si card la banca.
Am intrebat cum fac sa imi inregistrez adresa comuna cu prietenul meu si au spus ca dupa ce am buletin sa ma intorc la ei si o sa imi pot inregistra adresa si banuiesc sa aplic si pt asiguari sanatate.
Am primit nr personal definitv si urmeaza sa ma duc dupa sarbatori sa fac si buletinul.
Sper ca v-am putut ajuta cu povestirea pasilor prin care am trecut pt a obtine nr personal si dreptul de a sta la Migra.Daca mai este nevoie si de alte proceduri o sa revin cu detalii.

Sorina

sorina
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 18/07/2012

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  nelutu Mier Dec 12, 2012 10:44 am

Da asa este cum spui tu. Si este personnummer. Motivul este: ca am contract pe perioada nedeterminata intre timp aflasem. Multumesc mult pentru raspuns.
Toate cele bune!
Si Craciun Fericit!!!

nelutu
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 05/12/2012

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  cocoshel Lun Dec 10, 2012 1:21 am

Primele cifre din numere corespund exact datei tale de nastere. Daca ziua de nastere nu corespunde (ceva gen 68, 52, 83 etc) atunci ai samordningsnummer si nu personnummer.
Toate cele bune!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  nelutu Sam Dec 08, 2012 8:04 am

iti multumesc mult pentru raspuns Cocoshel asa am sa fac cand primesc verde. Mai am o intrebare. Cum stiu dac a e personnummer temporar, sau definitiv?
Toate cele bune!

nelutu
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 05/12/2012

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  cocoshel Mier Dec 05, 2012 9:38 am

La Migrationsverket aplici online (de recomandat). La försäkringskassan ai aplicat pentru intrarea in sistemul de securitate sociala suedez. Cind vei primi verde dupa o perioada iti vorplati in mod automat alocatia pentru copii. Pentru subventia de locuinta trebuie sa faci o cerere.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Am obtinut personnummer. Ce trebuie sa fac mai departe?

Mesaj  nelutu Mier Dec 05, 2012 8:35 am

Va salut pe toti utilizatorii acestui forum. Sunt nou pe acest forum dar, am citit multe pe acest forum. Nu stiu daca am postat unde trebuie dar imi cer scuze daca am postat gresit. In primul rand vreau sa va spun ca am obtinut un contract de munca aici in suedia, si am fost la skatteverket sa depun de personnummer. Mentionez ca sunt cu toata familia aici sotia si doi copii. La skatteverket am intampinat multe probleme asemanator cu cei care au mai postat pe acest forum. din multe motive desi aveam contract de munca. am incercat de vreo 3 ori si in zadar. acum am mai depus o data si pana la urma am reusit am obtinut acel personnumer. Deci avem toti acum personnumer. Dupa care mi-au dat niste formulare pt. mine si sotia mea sa le completez si sa le depun la Försäkringskassan. Mentionez ca sotia mea nu are contract de munca, si nu inteleg de ce ia dat si ei acel formular ca si mine. Am completat acele formulare si impreuna cu o copie dupa contractul de munca le-am depus. Acum trebuie sa astept raspunsul. cei de la Försäkringskassan au spus ca dureaza o saptamana sau doua. Acum nu stiu ce mai trebuie facut sa obtin dreptul de sedere, sau permisul de sedere. Trebuie sa merg obligat la Migrationsverket? sau intru automat in sistem? As vrea sa depun si de alocatii pentru copii si ajutorul ala care il da pentru chirie de 2500 sek sau nu stiu cat. Va multumesc anticipat!
Toate cele bune!

nelutu
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 05/12/2012

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  costel igorov Sam Sept 22, 2012 5:10 am

Salutare Jonny!

13 ani in Grecia....e ceva timp. Intre timp Romania a intrat in UE acum vreo 5 ani si nu mai avem nevoie sa depunem cereri prin Romania pentru vize si permisiuni. Acum cerem drepturi, evident la fata locului, n-am auzit sa existe vreo institutie numita Migrationsverket in Romania.
Sa traiesti bine si sa-ti incarci bateriile bine cu energie solara inainte de a veni in Suedia !
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty BUNA!

Mesaj  jonny_michael Vin Sept 21, 2012 9:47 am

Sunt roman si traiesc in Grecia de 13 ani. Vreau sa merg in Suedia si vreau sa intreb daca puteti sa-mi raspundeti...unde trebuie sa depun actele(cerere) pt dreptul de sedere in Suedia? In Suedia,sau in Romania?
Multumesc!!!

jonny_michael
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 21/09/2012
Varsta : 42
Localizare : Athens, Greece

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  sorina Mier Iul 25, 2012 7:05 am

desigur.oricum pt a face actele necesare pt S1 trebuie sa fi si in tara prezent

sorina
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 18/07/2012

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  cocoshel Mier Iul 25, 2012 6:32 am

La intrebarile astea poate raspunde numai casa de asigurare din Romania. Daca iei legatura cu ei si primesti un raspuns poate ne dai si noua un mesaj pe forum.
Toate cele bune!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty S1

Mesaj  sorina Mar Iul 24, 2012 4:07 am

Buna.Am o nelamurire te rog .Am fost la Skatteverket pt a face actele atat pt nr personal cat si pt a declara adresa ca stau aici .Mi-au cerut sa anexez celebrul formular S1.M-am uitat si eu pe forum si pe net si ma vazut ca unul din criteriile pe care le cer cei din tara este sa anexezi o dovada ca stai in suedia.Pai ce dovada sa anexez eu daca inca nu am actele de la migra.Banuiesc ca as putea o factura de chirie dar aia nu e pe numele meu ci pe a prietenului meu.
Apoi tre sa merg aici sa cer o hartie prin care se precizeaza ca nu platesc asigurari aici in Suedia, dar mi-l pot da pur si simplu avand in vedere ca eu inca nu am niciun act aici?
Mi se pare ca totul se invarte in cerc si e f greu de obtinut actele aici avand in vedere ca si pt PN trebuie S1
In alta ordine de idei stie cineva ce acte trebuie exact pt S 1 si cum pot dovedi ca stau aici pana am acte de la migra?

Multumesc

sorina
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 18/07/2012

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  cocoshel Vin Iul 20, 2012 9:51 pm

Cred ca confunzi si amesteci lucrurile. Personnummer sau samordningsnummer are de-a face cu inregistrare in evidenta populatiei la Skatteverket. Permisul sau dreptul de sedere are de-a face cu statutul de cetatean strain rezident in Suedia. Autoritatea care se ocupa de asta este Migrationsverket. Cele doua autoritati au atributii diferite si de multe ori interpreteaza diferit aceiasi lege pentru straini.
Pentru a primi un raspuns corect trebuie sa precizezi exact detaliile, nu sunt suficiente presupuneri si interpretari personale.
Nu exista o forma de rezidenta definitiva "din prima" decit in anumite cazuri. Pentru a gasi solutia optima pentru tine intr-un sistem destul de birocratic si complicat trebuie sa te informezi corect inainte de a aplica. I-ti recomand sa citesti cu atentie topicurile din forum referitoare la Acte-Proceduri. Decizia autoritatilor este individuala si nu exista o reteta universal valabila pentru toata lumea.
Toate cele bune !
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty http://www.migrationsverket.se/download/18.56e4f4801246221d25680002506/blur_140011_en.pdf

Mesaj  sorina Vin Iul 20, 2012 11:36 am

Buna.Multumesc pt reply. Din ce stiu eu el are drept de sedere permanent ..a avut de ex nr personal temporar apoi i s-a dat definitiv.Avand in vedere ca a mai lucrat aici 3 ani apoi a venit o perioada in tara si din nou aici in Suedia acum unde si lucreaza in prezent inseamna ca toate actele la el sunt pt definitiv.Angajatorul i-a rezolvat lui toate actele asigurari nr personal etc
Din ce inteleg eu fiindca Romania este in UE ar trebui sa cerem direct drept de sedere.Vroiam sa intreb sambo se refera la a sta cu un cetatean suedez sau sambo sunt si eu cu prietenul meu care suntem romani amandoi?
Prin formulare am vazut ca daca declaram ca suntem *iubiti* atunci trebuie sa ne dovedim relatia ceea ce mie mi se pare o prostie.Cred ca mai bine scriu ca ma intretine cineva si pe langa actele necesare prietenul meu scrie o scrisoare pe proprie raspundere ca suntem prieteni buni si doreste sa ma sustina financiar asa cum scrie si in formularul de mai jos in categoria R5 ultimul rand
Eu asa inteleg de aici ca acesta e formular pt inregistare drept de rezidenta
Ceea ce ma induce pe mine in eroare este faptul ca am inteles ca daca el are actele in regula eu ca si prietena lui ar trebui sa le primesc destul de usor, dar aici cred ca iar intram in categoria cu demonstratul relatiei.
Plus ca azi am aflat ca pt a merge la SFI nu trebuie nr personal desi altii asa ne-au zis ci trebuie sa merg aici la mine in oras sa cer o dovada a faptului ca am adresa permanenta aici..ceea ce ar fi f bine pt ca as vrea cand incepe scoala sa ma pot duce imediat ca sa invat sa nu stau degeaba acasa Smile
Sper ca nu te-am zapacit cu toate intrebarile mele, dar ma bucur ca pot schimba si eu pareri cu cineva care stie mai ales roman .Multumesc oricum pentru raspunsurile deja oferite.

sorina
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 18/07/2012

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  cocoshel Vin Iul 20, 2012 10:36 am

Bine ai venit Sorina pe acest forum!
Am observat ca Migrationsverket a facut schimbari prin formulare in ultimul timp, au aparut tot felul de detalii noi. In cazul tau totul depinde de tipul de rezidenta pe care- l are prietenul tau. Are permis sau drept de sedere, temporar sau permanent?
Toate cele bune !
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  sorina Joi Iul 19, 2012 11:21 am

Buna.multumesc de ajutor.Ideea este asa: prietenul meu munceste aici cu acte cu asigurari cu tot ce trebuie( el a mai lucrat aici cativa ani apoi s-a intors in tara).Acum eu vreau sa imi fac si eu actele pt a merge la scoala si pt a lucra mai tarziu.Intrebarea ta este una corecta dar nu stiu exact ce formular trebuie sa completez pt ca nu stiu ce trebuie cerut mai intai permis sau direct drept de sedere.
Ceea ce doresc eu este sa aplic pt niste acte care sa imi permita sa stau aici nelimitat, sa invat si sa lucrez ( cel mai probabil ar trebui direct drept de sedere daca intuiesc corect)
Am vazut ca exista un formular in care daca completez ca eu si prietenul meu locuim impreuna ca si iubiti trebuie sa aducem dovezi ale relatiei noastre ( poze, facturi telefonice etc) apoi mai exista un formular nr 141011 Registration of right of residence in care pot declara ca ma interine altcineva si trebuie ca acea pers sa anexeze copii dupa pasaport, unde locuieste, unde lucreaza si salariul- ceea ce ar fi mai usor decat sa ne dovedim relatia pe care oricum am inceput-o amandoi in Romania si cand ne-am intors aici am venit impreuna.
Fiind atat de multe formulare pe site in care m-as incadra la mai multe categorii imi este dificil sa stiu pe care sa il aleg.
Din pacate nu am niciun sediu mai aproape sa ma duc sa intreb decat in örebro care e la ceva distanta de mine.Ideal ar fi sa le trimit direct prin posta fara sa fiu nevoita sa fac aceste drumuri.
Daca te-am lamurit cat de cat cu situatia mea si ma poti ajuta cu un raspuns apreciez si iti multumesc foarte mult.

sorina
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 18/07/2012

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  costel igorov Joi Iul 19, 2012 10:13 am

Primul pas este sa citesti forumul, exista un topic special pentru problema asta.
https://suediainfo.forumgratuit.ro/t34-drept-de-sedere-si-permis-de-sedere-in-suedia-uppehallsratt-si-uppehallstillstand
Dupa ce ai citit poate ne spui si noua ce vrei de la Migra, permis sau drept de sedere, fara sa stim asta nu avem cum sa ghicim in ce categorie te incadrezi
Spor la lectura si asteptam o intrebare mai punctuala.
Sa traiesti bine si bine ai venit pe forum !
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty probleme in depunerea actelor la .migrationsverket

Mesaj  sorina Mier Iul 18, 2012 11:15 pm

Buna.Sunt noua aici si as aea si eu nevoie de un raspuns daca ma puteti ajuta.Ma tot chinui sa depun actele la migrationsverket ca sa cer dreptul de a sta aici si sa pot obtine nr personal.Am intrat la ei pe site dar nu ma descurc deloc sunt f multe formulare si nu gasesc unde sa poti aplica online.
Nici nu stiu ce anume pasi trebuie urmati ca sa depun actele si unde.Am incercat sa sun la ei am stat o ora in asteptare evident ca nu raspunde nimeni.Formularul l-am trimis si prim posta la ei, deoarece eu stau intr-un oras mic , apoi am flat ca iti trebuie nu stiu ce cod de pe site care trebuia trecut pe plic, cod ce evident nu il am.
Acum vreau sa aplic din nou pe site dar nu stiu unde.Ma poate ajuta cineva va rog frumos cu mai multe detalii si ce/ cum trebuie facut?
Multumesc

sorina
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 18/07/2012

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  Cristian Mar Ian 11, 2011 12:13 am

bebe09
Deja m-am saturat de "suedezii" astia gen Hassan Evil or Very Mad .Daca le arat banii fizic, o merge?Si sa nu zic ca sunt cu familia?Ma gandesc ca o sa ridice suma.Ce ma sfatuiti?
In general vorbind .. Hassan "suedezul ala" cred ca n-o fi ajuns sa lucreze pe la Migra intamplator si fara cunostinte in domeniu. Cu siguranta stie lb suedeza la perfectie si a fost supus la testari pt a ocupa postul. Putea foarte simplu sa fie un Svensson, Johansson sau Andersson in loc de Hassan care sa studieze un anumit dosar si sa dea beslut negativ. Si asta n-are nici o legatura cu numele functionarului ci cu legislatia in sine, cu ce anume contine acel dosar sau poate cu superiori ai lui Hassan sau ai lui Svensson care au contribuit la luarea deciziei. Ce concluzii interesante trag unii dintre voi, chiar fiind la inceput de drum in Suedia .. Cunosc caz de roman care ajutat de un "Hassan suedizat" a reusit sa obtina contractul de munca la alb si-apoi actele de sedere in Suedia. De data asta a fost un Hassan binevoitor.. Oameni si oameni.. Very Happy

Bebe09, logic ca suma care o va pretinde Migra va creste proportional cu nr persoanelor. Gandeste-te ca daca numai tu vei fi posesoare de personnummer in caz ca indeplinesti formalitati si conditii .. iar copilul si sotul tau nu, de ex nu-ti vei putea inscrie copilul la gradinita sau scoala pe motiv ca nu este inregistrat in Evidenta populatiei in Suedia .. iar sotul intre timp va trebui sa caute munca la alb si sa faca dovada cu contractul la Migra pt a-si obtine personnummer. Succes..!
Cristian
Cristian
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 18/07/2009
Varsta : 49
Localizare : Sverige

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  bebe09 Lun Ian 10, 2011 9:57 pm

Merci de raspuns!

bebe09
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 04/01/2011

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  Madalin Lun Ian 10, 2011 11:00 am

Nu sunt in masura sa te sfatuiesc. Eu ti-am spus ce s-a intamplat in cazul meu. Ai putea totusi sa mergi la migra sa intrebi daca iti accepta banii cash.... Eu unu nu cred ca o sa fie de acord. Nu ai nici un card de RO pe numele tau in care sa poti depune suma de bani?

Madalin
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 10/01/2011

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  Emil Lun Ian 10, 2011 6:44 am

bebe09 a scris:Ce ma sfatuiti?
Sa te duci inapoi in Ro. Laughing

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Salut,

Mesaj  bebe09 Lun Ian 10, 2011 5:00 am

Deja m-am saturat de "suedezii" astia gen Hassan Evil or Very Mad .Daca le arat banii fizic, o merge?Si sa nu zic ca sunt cu familia?Ma gandesc ca o sa ridice suma.Ce ma sfatuiti?

bebe09
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 04/01/2011

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  Madalin Lun Ian 10, 2011 4:07 am

Salut,
Eu am depus actele la migra la inceputul lunii decembrie. Le-am dat un extras de cont cu 7000 Euro. Pe 20 decembrie am primit o scrisoare de la ei ca suma care o am in cont (7000eu=63000 sek) nu este de ajuns pt a ma intretine un an si mi-au cerut echivalentul a 100.000 sek. Cred ca depinde si de cine iti analizeaza dosarul. Fiecare interpreteaza "fonduri suficiente" cum vrea. Ghinionul mea a fost ca am picat la un "suedez" pe nume Hassan Smile). Prietena mea a primit dreptul de sedere in noiembrie dar ei i-au fost de ajuns 7500 euro.

Madalin
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 10/01/2011

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  bebe09 Lun Ian 10, 2011 2:52 am

Salut,
Cam ce suma ar trebui sa le arat celor de la Migra?Nu reusesc sa obtin un contract legal si vreau sa-mi fac PN.Eu sunt cu familia(sot si 2 copii).
Multumesc,

bebe09
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 04/01/2011

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  costel igorov Dum Noi 21, 2010 12:01 pm

Poti dovedi existenta mijloacelor proprii si printr-un extras de cont de la o banca din Romania. Daca nu mai ai cont prin Romania dute la ghiseu la Migra si pune cash-ul pe masa. Legea spune ca trebuie sa faci dovada dar nu specifica si cum. Explicale situatia. Cere o copie dupa cerere de inscriere a dreptului de sedere si ai grija sa fie mentionat ca ai cash din motivul imposibilitatii deschiderii unui cont.
Sa traiesti bine!
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  Pusa Sam Noi 20, 2010 7:42 am

Salutare!
Mi-am cumparat o casuta aici in Se iar acum vreau sa intru in legalitate(sa obtin personnummer) ca e jale sa platesti facturile la ghiseele bancilor....
Cum imi pot completa dosarul pt Migra,daca nu-mi pot deschide cont fara personnummer se?Am toate actele mai putin (ce-i mai important) dovada ca am fonduri necesare pt a ma intretine.
Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez?
Cei de la Skateverkett au spus ca intai trebuie sa merg la Migra,cei de aici au zis sa-mi completez dosarul cu un extras de cont privind fondurile proprii pt intretinere.
Cine ma poate scoate din acest cerc?
Mutumesc!


Ultima editare efectuata de catre cocoshel in Mier Aug 22, 2012 11:34 pm, editata de 2 ori (Motiv : ...)
Pusa
Pusa
membru
membru

Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 06/10/2010
Localizare : Norbotten-SE.

Sus In jos

probleme in depunerea actelor la Migrationsverket Empty Re: probleme in depunerea actelor la Migrationsverket

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum