Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 8 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 8 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia

3 participanți

In jos

Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia Empty Re: Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia

Mesaj  cocoshel Mar Mar 17, 2015 11:07 am

In Suedia, spre deosebire de alte tari europene, nu exista un salariu minim reglementat printr-o lege. Salariile minime sunt reglementate prin contractul colectiv de munca intre patronat si sindicate. Daca firma angajatoare este membra a asociatiei patronale pe ramura atunci angajatorul este obligat sa respecte salariul minim pe care asociatia patronala l-a negociat cu sindicatul din ramura. Daca nu este membru al organizatiei patronale, angajatorul poate avea totusi intelegere separata cu sindicatul si respecta nivelul salariului minim.In cazul de fata:
sindicatul: GS-facket
https://www.gsfacket.se/
patronatul : SLA
http://www.sla-arbetsgivarna.org/

Nu exista o lege in Suedia care sa oblige un angajator sa incheie un contract colectiv de munca. In practica multe firme mici nu au contract colectiv de munca si pot plati orice salariu. Binenteles daca gasesc un angajat sa accepte acel salariu. In practica: daca te intelegi la pret semnezi, daca nu-ti convine pretul cauti alt angajator care te plateste mai bine. Un angajator serios are contract colectiv de munca cu sindicatele si plateste salariul minim conform contractului colectiv de munca. Daca vrei sa fii protejat in fata eventualelor conflicte cu angajatorul trebuie sa te inscrii in sindicat si sa platesti cotizatia la zi.

In cazul tau:

teutzu petar a scris:Daca merg si anu asta as vrea sa stiu daca ma pot adresa autoritatilor despre problema asta sau nu este nimic ilegal? Vreau sa precizez ca conditiile in care stam sunt foarte rele o bucatarie de vara unde sunt plin de gauri de soareci si se vede afara, varul cade de pe pereti usile nu se inchid, si multe alte probleme chiar cred ca anu asta o sa ne si ploaie in cociuba aia.
Daca angajatorul nu are contract colectiv de munca atunci totul este legal. Daca angajatorul are contract colectiv de munca si te-a platit sub tarif atunci te poti adresa sindicatului pentru ajutor si negociere. Care sindicat te ajuta numai daca esti membru si ti-ai platit cotizatia. Daca sindicatul nu te ajuta pentru ca nu ai fost membru atunci poti da in judecata angajatorul in tribunalul muncii.
In privinta cazarii: Angajatorul nu este obligat sa-ti asigure o locuinta in Suedia. In cazul tau asta se negociaza la inceputul contractului la fel ca salariul, iti convine semnezi, daca nu iti cauti alt angajator.

Avem citiva membri ai forumului care lucreaza in domeniul forestier, urmareste forumul, poate vei primi un raspuns din domeniu.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia Empty probleme cu angajatorul

Mesaj  teutzu petar Joi Mar 12, 2015 6:54 am

va rog sa ma ajutati cu un raspuns: Lucrez sezonier in nordul suediei la un patron suedez la plantatii, rarituri si alte munci forestiere.
Preturile care ni le ofera cred ca sunt la jumatate cu cat iau alti muncitori polonezi, lituanieni, suedezi.
Un alt coleg de al meu a mers si sa interesat la un birou nu stiu exact unde, cu cate ore suntem angajati si cati bani ar trebui sa luam, acolo a aflat ca la sfarsit de sezon ar fi trebuit sa primeasca 120000kr si de fapt a luat jumatate 60000. Lucreaza cineva in domeniul forestier si cat are salariu sau care sunt preturile pe ha sau la plantat pretul pe planta? Noua ni sa promis 0,38kr per planta si 900 kr per ha la rarituri pe anu asta 2015, anul trecut am luat 0,30 la planta si 700la ha rarituri. Daca merg si anu asta as vrea sa stiu daca ma pot adresa autoritatilor despre problema asta sau nu este nimic ilegal? Vreau sa precizez ca conditiile in care stam sunt foarte rele o bucatarie de vara unde sunt plin de gauri de soareci si se vede afara, varul cade de pe pereti usile nu se inchid, si multe alte probleme chiar cred ca anu asta o sa ne si ploaie in cociuba aia. V a rog sa ma ajutati cu niste sfaturi, as vrea sa mai merg sa mai muncesc acolo ca aici in romania e tare greu, muncesti doar ca sa platesti facturile si sa mananci.
Va multumesc anticipat!!

teutzu petar
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 12/03/2015

Sus In jos

Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia Empty Multumesc.

Mesaj  Razvan575 Dum Mai 04, 2014 11:02 pm

Multumesc mult ptr informatie,voi incerca sa rezolv problema pe cale amiabila daca nu iti voi urma sfatul. Mutumesc si o saptamina buna va doresc.

Razvan575
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 01/05/2014
Varsta : 49

Sus In jos

Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia Empty Re: Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia

Mesaj  cocoshel Vin Mai 02, 2014 2:59 am

1. Daca firma a intrat in faliment te adresezi Kronofogden care iti va plati salariul din fondul de garantare a salariului, cele 2 luni + timpul de notificare a concedierii.

2. Daca firma nu a intrat in faliment te adresezi tribunalului (Tingsrätt) din zona in care se afla sediul firmei si faci o cerere de faliment al firmei dupa care urmeaza pasul nr 1.

https://www.kronofogden.se/Statliglonegaranti.html

Neplata salariului tine de dreptul civil, nu are nimic de-a face cu politia. In mod normal acest tip de probleme se rezolva cu ajutorul sindicatului (daca esti membru binenteles). Nu cred ca termenul de "plingere" ar fi potrivit in acest caz.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia Empty Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia

Mesaj  Razvan575 Joi Mai 01, 2014 10:56 pm

Buna ziua,ma numesc Razvan si am o problema.Am venit in Suedia in luna Feb,la rugamintea unui prieten de a lucra la el,am stabilit totul din Romania,salariu,cazare,acte etc. Sa tinut de cuvint,mi-a facut contract,am obtinut NP de la Skatt...dar din pacate afacerea nu ia mers,ca prin urmare nici eu nu am primit salariu.Am anteles si stiu ca oricce anceput este greu,dar au trecut aproape 2 luni si stres-ul nervii isi spun cuvantul. Nu am pretentii la plata salariului pe o periada de 2 luni ci macar pe prima luna,el refuza de a platii.Stie cineva, imi puteti da un sfat ?Cu o plingere la autoritati pot rezolva ceva? si cui ar trebuii sa ma adresez? ma ajuta cu ceva sau nu. Va multumesc anticipat.

Razvan575
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 01/05/2014
Varsta : 49

Sus In jos

Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia Empty Re: Probleme slariale sau de drept al muncii in Suedia

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum