Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
sofer in suedia EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
sofer in suedia EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
sofer in suedia EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
sofer in suedia EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
sofer in suedia EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
sofer in suedia EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
sofer in suedia EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
sofer in suedia EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
sofer in suedia EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 4 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 4 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

sofer in suedia

+12
florin2010
gigi becali
Emil
vali_ol
kogaion
pedro1967
Admin
costel igorov
laur
cocoshel
VIKINGUL
ady
16 participanți

In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  cocoshel Joi Aug 11, 2016 9:49 am

Informatiile pe net sunt relevante, trebuie doar sa te obosesti putin cu ceva traducere si interpretare a informatiei. Din registrele companiilor reiese ca in 2014 au avut o cifra e afaceri de 14 milioane sek si 0 angajati. Probabil inchiriaza personal printr-o firma romaneasca. Deci vei avea un contract de munca romanesc cu salariul minim pe economie si restul diurna. Una din multele firme din Suedia care aplica aceasta formula legala, vor sa reduca cheltuielile mai ridicate cu personalul rezident in Suedia.

toate cele bune!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

sofer in suedia Empty TRANSPORT SYSTEM SWEDEN AB ???

Mesaj  silviu Vin Aug 05, 2016 11:04 pm

Am fost contactat in urma unei aplicari pe Ejobs de un reprezentant al acestei firme pentru un post de sofer.
daca a auzit cineva sau stie ceva despre ei.
i-am cautat pe net si nu gasesc ceva ambigu.
nu prea as vrea sa bat drumul aiurea,am vorbit la tel cu o doamna care pare a fi romanca.
Firma este din Goteborg
Multumesc anticipat.

silviu
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 05/08/2016

Sus In jos

sofer in suedia Empty Loc de munca

Mesaj  Razvan575 Mier Iun 04, 2014 10:40 pm

Slautare,de 2 sapt caut un job in Stockholm am alergat pe la toate atelierele de reparatii intretinere auto,promisiuni o gramada daca as fi stiut limba(suedeza) ar fi fost mult mai usor,m-am bazat pe service-uri findca majoritatea propietarilor sunt din tarile arabe si le cunosc limba,ce vreau sa va comunic,am gasit (ieri 04.06.2014)in Sodertalje un service auto situat pe strada Akerivagen nr:3 care are nevoie de un mecanic care cunoaste limba suedeza si are si un statut legal in aceasta tara,am postat acest anunt cu gandul ca cineva ar avea nevoie,va doresc succes si daca se mai iveste ceva voi posta.

Razvan575
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 01/05/2014
Varsta : 49

Sus In jos

sofer in suedia Empty Sofer pe tir

Mesaj  sibyp Lun Feb 10, 2014 2:49 pm

Salut!
In 2012 am lucrat in Suedia 3 luni de zile sofer pe tir,am fost acolo cu o firma din Romania.
In acele  3 luni am avut cat de cat timp sa vad si eu cum stau lucrurile, cum e stilul de viata acolo.. si de atunci mi-a intrat in cap ideea sa ma mut in Suedia sa incep o viata noua acolo..in fine ,intrebarea mea este:
Pot sa imi gasesc loc de munca ca sofer pe tir in Suedia fara sa fiu angajat de romani?

sibyp
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 10/02/2014

Sus In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  cocoshel Lun Feb 10, 2014 5:27 am

Cererea de soferi profesionisti pe perioada concediilor este foarte mare in Suedia. Din pacate trebuie sa poti comunica in suedeza cu pasagerii ca sofer de autobuz. Citi soferi de autobuz ai vazut la RATB care vorbesc doar maghiara, engleza sau araba?   Smile 
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

sofer in suedia Empty sofer autobuz in suedia

Mesaj  cuchitu123@yahoo.com Joi Ian 16, 2014 11:24 am

Mai au nevoie de soferi de autobuz mai ales pe perioada concediilor?

cuchitu123@yahoo.com
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 16/01/2014

Sus In jos

sofer in suedia Empty sofer autobuz in suedia

Mesaj  cuchitu123@yahoo.com Joi Ian 16, 2014 11:16 am

Pentru cine cunoaste sau care lucreaza in domeniu daca i-mi poate da ceva informatii.Va multumeste un sofer de la RATB Bucuresti.

cuchitu123@yahoo.com
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 16/01/2014

Sus In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  florin2010 Joi Mar 03, 2011 4:55 am

Multumesc frumos.

florin2010
membru
membru

Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 13/02/2011
Localizare : Romania

Sus In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  florin2010 Lun Feb 28, 2011 7:57 am

Care este acum cererea pentru soferi profesionisti in Suedia?Profeseaza vreun coleg forumist aceasta meserie?

florin2010
membru
membru

Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 13/02/2011
Localizare : Romania

Sus In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  gigi becali Sam Oct 02, 2010 11:29 am

Emil a scris:
gigi becali a scris:
Emil a scris:
se aplica in continuare "regula" ca in primavara joburile de soferi apar ca "ciupercile dupa ploaie" ?
Vreo citeva acolo apar, dar le numeri pe degete. Fii sigur ca pe tine n-or sa te angajeze proaspat venit in Suedia,sint multi, foarte multi care stau la rind. Nu va mai faceti visuri de jobburi in Suedia ca nu sint.
Ba Emile, firmele cauta "omu`potrivit la locu`potrvit" la cel mai mic cost posibil. Te inseli amarnic daca crezi ca patronul sau departamentul de human resourses se uita la vreo lista de asteptare. Aia exista numai in mintea ta protectionista si ar suna cam asa:
"Intii eu si apoi restul lumii" Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Se vede ca habar n-ai cum merg treburile pe aici. Aici in Suedia firmele au "kolektivavtal" cu sindicatele. Deci trebuie sa te plateasca la un anumit nivel. ca esti imigrant sau localnic acelas salariu trebuie sa ti-l dea. Asa ca ei prefera sa angajeze de-ai lor mai intii iar daca nu gasesc localnici de-ai lor atunci se uita si la imigranti. Avind in vedere ca somajul este destul de mare au prioritate cei localnici, pentru ca au referinte si au incredere mai mult in ei. Bineinteles ca exista protectionism. Doar sa ai noroc sa prinzi un post de "vikarie" de 2 luni in perioada concediilor. Daca nu te pricepi mai bine "håll käften" ca sa ramii filozof. Laughing
Si cum Emil chiar scrie in "kolektivavtal" ca patronatul trebuie sa-si intrebe angajatii intii daca n-au vreo ruda care ar avea chef sa munceasca. Normal ca un sef la human resourses sa intrebe angajatii intii daca stiu pe cineva competent, dar asta nu inseamna ca recomandarile angajatilor au prioritate.
Aici vorbim de camionagii si taximetristi, bransa se numeste transporturi. Concurenta este extrema, clientul intraba de pret si nu daca soferii au "kolektivavtal".
Eu nu prea am vazut in Suedia multi taximetristi si soferi de autobuze blonzi cu ochii albastri. Si nici prin Europa prea multe camioane cu numar suedez. Laughing Laughing Laughing Si deschide ochii Emile pe soselele suedeze ai sa vezi o multime de camioane romanesti, unguresti si bulgaresti
care tracteaza vagoane cu numar suedez. Traiasca sindicatele si protectionismul !

gigi becali
membru
membru

Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  Emil Vin Oct 01, 2010 7:41 pm

Inca ceva pentru cei care cauta de munca pe aici prin Suedia. In primul rind patronii si firmele care au nevoie de pesonal nu anunta pe net ci cauta prin contacte. Intreaba angajatii daca cunosc pe cineva sau au vreo ruda sa vina sa munceasca la ei. Cele care sint anuntate pe net sint doar un procent de 15-20% din cerintele totale de munca. Iar daca pe CV-ul tau este un nume strain, nesuedez, de multe ori trec peste ele si nici macar nu le citesc. Asa ca ai slabe sanse ca sa-ti gasesti de munca. O metoda foarte buna este cea de practica. Atunci ai ocazia sa pui piciorul intr-o firma sa muncesti (doar pe 3500 de koroane pe luna) si sa arati ce poti. daca seful si colectivul te plac si-ti faci treaba asa cum le place lor, atunci daca au nevoie de oameni ai sanse sa te angajeze. cam asa merg in mare treburile pe aici prin Suedia pentru imigrantii noi veniti.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  Emil Vin Oct 01, 2010 7:21 pm

gigi becali a scris:
Emil a scris:
se aplica in continuare "regula" ca in primavara joburile de soferi apar ca "ciupercile dupa ploaie" ?
Vreo citeva acolo apar, dar le numeri pe degete. Fii sigur ca pe tine n-or sa te angajeze proaspat venit in Suedia,sint multi, foarte multi care stau la rind. Nu va mai faceti visuri de jobburi in Suedia ca nu sint.
Ba Emile, firmele cauta "omu`potrivit la locu`potrvit" la cel mai mic cost posibil. Te inseli amarnic daca crezi ca patronul sau departamentul de human resourses se uita la vreo lista de asteptare. Aia exista numai in mintea ta protectionista si ar suna cam asa:
"Intii eu si apoi restul lumii" Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Se vede ca habar n-ai cum merg treburile pe aici. Aici in Suedia firmele au "kolektivavtal" cu sindicatele. Deci trebuie sa te plateasca la un anumit nivel. ca esti imigrant sau localnic acelas salariu trebuie sa ti-l dea. Asa ca ei prefera sa angajeze de-ai lor mai intii iar daca nu gasesc localnici de-ai lor atunci se uita si la imigranti. Avind in vedere ca somajul este destul de mare au prioritate cei localnici, pentru ca au referinte si au incredere mai mult in ei. Bineinteles ca exista protectionism. Doar sa ai noroc sa prinzi un post de "vikarie" de 2 luni in perioada concediilor. Daca nu te pricepi mai bine "håll käften" ca sa ramii filozof. Laughing

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

sofer in suedia Empty @Sofer profesionist in Suedia

Mesaj  vali_ol Vin Oct 01, 2010 10:09 am

Multumesc de raspunsuri, o sa urmaresc in continuare forumul cu mare interes, pentru a culege informatiile de care am nevoie. O seara buna va doresc !


vali_ol
membru
membru

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 30/09/2010

Sus In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  gigi becali Vin Oct 01, 2010 10:05 am

Emil a scris:
se aplica in continuare "regula" ca in primavara joburile de soferi apar ca "ciupercile dupa ploaie" ?
Vreo citeva acolo apar, dar le numeri pe degete. Fii sigur ca pe tine n-or sa te angajeze proaspat venit in Suedia,sint multi, foarte multi care stau la rind. Nu va mai faceti visuri de jobburi in Suedia ca nu sint.
Ba Emile, firmele cauta "omu`potrivit la locu`potrvit" la cel mai mic cost posibil. Te inseli amarnic daca crezi ca patronul sau departamentul de human resourses se uita la vreo lista de asteptare. Aia exista numai in mintea ta protectionista si ar suna cam asa:
"Intii eu si apoi restul lumii" Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

gigi becali
membru
membru

Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  cocoshel Vin Oct 01, 2010 9:36 am

Bine ai venit pe forum vali_ol!
Postul din forumul la care te referi se refera la soferi profesionisti cu cat C, D sau CE. Tot la soferi profesionisti s-ar putea incadra si cei cu cat B+TFL (licenta suedeza de Taximetrist). Precum s-a mai scris pe aici de multe ori a cauta de munca este o munca in sine care presupune in primul rind cautarea oportunitatilor de angajare, scrierea de scrisori, mail-uri, telefoane, interviuri. Angajatorul prefera pentru inceput angajari tip zilier, la inceput trebuie sa stai stand-by in functie de nevoile lui. Nimeni nu angajeaza pe aici cu ochii inchisi, inclusiv cei cu "recomandari" si "trimisi la pont" trebuie probati. In Suedia nu se prea "vind ponturi", angajatorul este cel care angajeaza si nu vinzatorul de "pielea ursului din padure.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  Emil Vin Oct 01, 2010 9:25 am

se aplica in continuare "regula" ca in primavara joburile de soferi apar ca "ciupercile dupa ploaie" ?
Vreo citeva acolo apar, dar le numeri pe degete. Fii sigur ca pe tine n-or sa te angajeze proaspat venit in Suedia,sint multi, foarte multi care stau la rind. Nu va mai faceti visuri de jobburi in Suedia ca nu sint.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

sofer in suedia Empty Sofer profesionist in Suedia

Mesaj  vali_ol Vin Oct 01, 2010 8:45 am

Salutare la toata lumea, bine v-am gasit!
La fel ca majoritatea celor care au postat aici in ultimele 6 luni si care au cerut informatii despre Suedia, ma pregatesc sa incep un alt capitol din viata, incepand cu luna martie 2011. Postez aici pentru ca am vazut mai jos ca al nostru coleg, cocoshel, zicea ca pe timpul verii se cauta soferi, dar aia era in 2009 parca... Intrebarea mea e : se aplica in continuare "regula" ca in primavara joburile de soferi apar ca "ciupercile dupa ploaie" ?
Eu ma ocup acum in Romania de fapt cu altceva, proiectare si contabilitate, soferia a fost un hobby care s-a transformat pentru o perioada in mod de viata si daca mai e valabil ce intrebam mai sus, ar fi o ocazie sa invat limba si sa am si un job in acelasi timp, doar cu engleza si cu o suedeza de baza. Raman vesnic indatorat celor care imi pot "vinde" niste ponturi. Eventual, cum am auzit ca trebuie sa ai niste referinte cand iti cauti un job acolo, poate vreun coleg sofer stie vreun post liber si mi-l recomanda. Nu sunt din ala care cauta de lucru de pe forum inainte sa plece din Romania, ma intereseaza daca asa ceva functioneaza si in Suedia, sau e imperios necesar sa isi gaseasca fiecare de lucru de prin ziare.

Offtopic putin, observ ca oamenii pe aici chiar se ajuta, ceea ce nu prea le sta in caracter romanilor obisnuiti...E cumva din cauza aerului de acolo sau oamenii ( romanii ) chiar se schimba in Suedia?

Va salut !

vali_ol
membru
membru

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 30/09/2010

Sus In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  cocoshel Mar Iul 06, 2010 10:31 am

Informatia este foarte importanta pentru cei care vor sa obtina legitimatia de taximetrist in Suedia (TFL taxiförarlegitimation) sau alte autorizatii si acte.
In practica poti obtine legitimatia de taximetrist fara a fi necesar sa preschimbi permisul de conducere romanesc, conditia fiind sa ai personnummer suedez si un ID kort suedez.Ca cetatean UE poti sa muncesti ca sofer profesionist in Suedia cu permis de conducere romanesc. Daca locuiesti locuesti in Suedia, ai in continuare permisul romanesc si vrei sa obtii o legitimatie de taximetrist, un card de tahometru digital suedez, o autorizatie ADR sau sa sustii examenul teoretic pentru o alta categorie ai dreptul de a solicita acest lucru. Registrul informatic suedez are in baza de date doar pe cei care au permise de conducere, legitimatii si autorizatii suedeze. Din acest motiv cetatenii UE cu permise si autorizatii din alte tari UE trebuie sa solicite o dispensa individuala, in practica fiind vorba despre o inregistrare manuala intr-un sistem informatic a unor date. In viitor va exista un registru european dar pina atunci vom apuca sa avem par alb.
Eftersom Rumänien numera är med i EU kan du ta en svensk taxilegitimation så länge du även har en annan Svensk ID-handling t.ex. svenskt pass eller id-kort.
Sunt ferm convins ca ar putea functiona si cu personnummer si pasaport romanesc. Cei care sunt in situatia asta( fara ID kort suedez dar cu personnummer) contactati-ma si putem incerca sa schimbam sistemul.

Sper ca aceste informatii sa va fie folositoare.
Succes!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

sofer in suedia Empty Taximetrist in Suedia

Mesaj  pedro1967 Mar Iul 06, 2010 9:17 am

Salutare,
multumesc mult ptr informatiile primite; va rog sa ma lamuriti cu un lucru: am primit un mail de la scoala de taxi in care cred ca spun ceva despre dispensa aia de care vorbea Cocoshel in postare. Despre ce e vorba si cum trebuie sa procedez? Atasez mailul primit:



Hej,

Eftersom Rumänien numera är med i EU kan du ta en svensk taxilegitimation så länge du även har en annan Svensk ID-handling t.ex. svenskt pass eller id-kort. Det du dock måste göra när du ska boka tid för uppkörningen är att be om dispens för utländskt körkort.

Innan jag sänder materialet till dig är du snäll att bekräfta (säga om du vill ha paketet en gång till) din bokning.

Med varma hälsningar,

Agneta Eneholm
pedro1967
pedro1967
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 56
Localizare : Skåne

Sus In jos

sofer in suedia Empty Taximetrist in Suedia

Mesaj  cocoshel Lun Iul 05, 2010 10:29 am

Salariul este 35-37% din incasari. O cursa de 10 km costa cam 20 euro in Suedia, un aeroport-centru 50-80 de euro. In weekend si noaptea cu 30% mai scump.
In Suedia salariile se mentioneaza intodeauna "before tax". Impozitul pe salariu este 29-32% in functie de comuna unde ai domiciliul. Pentru taxele astea ai o gramada de avantaje si o societate care functioneaza foarte bine.
Inainte de a te gindi la licenta trebuie sa te gindesti la limba suedeza. Examenul de licenta se da in suedeza si evident trebuie sa vorbesti suedeza la nivel de conversatie, este o munca cu publicul suedez si nu roman sau englez sau surdomut.
Succes!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

sofer in suedia Empty costul licentei de taximetrist ...si nu numai

Mesaj  kogaion Dum Iul 04, 2010 11:24 am

Intai de toate, salutare tuturor, este primul meu post pe acest forum, pe care l-am gasit de curand. Urmeaza sa vin in toamna in Malmö si deocamdata job-ul de taximetrist pare cel mai la indemana. Nu stiu insa la ce sa ma astept in ce priveste costul pentru licenta si salarizarea. Am vazut pe un portal romanesc de job-uri in strainatate (www.tjobs.ro) anunturi pentru taximetristi in Suedia. Salariul oferit este undeva la 2000-2500 euro (x 9 probabil in SEK). Un prieten m-a sfatuit sa ma interesez bine inainte daca asta este "before" sau "after" tax, deoarece impozitele sunt f. mari in Suedia si diferentele intre cele doua sunt semnificative.
Prin urmare, are cineva idee:
1.cat dureaza si cat costa obtinerea licentei de taximetrist (eventual daca as putea incepe cursul, sau macar sa invat de la distanta-adica inainte sa ajung efectiv acolo)?
2.la ce venit net ma pot astepta la o norma intreaga?
3.daca zona Malmö-Lund este "propice" unei astfel de ocupatii;
Multumesc anticipat!

kogaion
membru
membru

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Malmö-Arlöv

Sus In jos

sofer in suedia Empty Scoala de soferi in Suedia

Mesaj  cocoshel Sam Iul 03, 2010 11:41 pm

Categoria D o obtii evident prin examen. Daca ai permis romanesc categoria B si vrei sa obtii o categorie in plus in Suedia trebuie sa-ti preschimbi permisul B intii. Ai dreptul insa sa dai proba teoretica inaintea preschimbarii (pentru asta este nevoie de o dispensa individuala, contacteaza-ma daca ajungi in situatia asta). Examenul se da in limba suedeza. Poti sa obtii categoria D in Romania,fara preschimbare, este mai ieftin.
Multe firme ofera gratuit scoala pentru cat D cu obligatia de a lucra o perioada pentru ei. In fiecare an (perioada toamna-iarna) apar in ziarele din Stocholm anunturi pe jumatate de pagina cu oferte de genul asta. Urmareste oferte de genul asta, scoala pe cont propriu poate costa peste 30.000 sek.
Succes Pedro!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

sofer in suedia Empty Taximetrist in Suedia

Mesaj  cocoshel Sam Iul 03, 2010 11:13 pm

Daca obtii legitimatia de taxi (TFL taxiförarlegitimation) este foarte usor sa-ti gasesti un serviciu in domeniu. In Stocholm sunt chiar disperati, au imprimat anunturi de angajare pe taxiuri. Unele firme ofera chiar si subventionarea cursului de taximetrist pentru cei care vor lucra in firma dupa obtinerea legitimatiei. Pentru a putea in Stockholm este necesar un examen suplimetar (Lokalkännedomsprov).
Aici gasesti toate informatiile necesare:
http://www.yrkestrafiken.se/Yrkesforare1/Taxiforare/Taxiforarlegitimation/
O simpla cautare pe site-ul fortelor de munca ofera o imagine completa a bransei: locuri de munca cite vrei fara fasoane pretentii exagerate din partea angajatorilor, majoritatea sunt foarte interesati si de cei fara experienta in domeniu sau in curs de obtinere a legitimatiei de taximetrist.
http://www.arbetsformedlingen.se/For-arbetssokande/Hitta-lediga-jobb/Sok-jobb-i-Platsbanken/Platsbanken-yrkesvis.html?url=-123388378%2FStandard%2FSokViaYrke%2FSokresultatViaYrke.aspx%3Fq%3Ds%28ga%28ld%28199%29%29yo%2819%29yg%288321%29yb%286242%29%29c%28C88E7999%29&sv.url=12.5c31f22411dd2c5931280001438

Succes Pedro!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

sofer in suedia Empty Taximetrist in Suedia

Mesaj  pedro1967 Sam Iul 03, 2010 7:06 am

Salutare,
va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema:..As vrea sa fac cursul la distanta ptr a-mi lua legitimatia de taxi( credeti ca merita?)...a, uitasem:spuneti-mi, va rog, cum pot obtine cat. D la permisul auto ptr a deveni sofer de autobuz(m-am gindit si la alternativa asta ).Cam atit.Multumesc mult si, astept raspuns.
Cu respect,
PEDRO
pedro1967
pedro1967
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 09/06/2009
Varsta : 56
Localizare : Skåne

Sus In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  Admin Vin Iun 18, 2010 12:15 pm

Din surse sigure am aflat ca firmele de transport care nu si-au gasit inca inlocuitori pentru personalul care urmeaza sa intre in concediu de odihna pe perioada verii au inceput sa intre in panica. Cerinta "vorbit si scris curent suedeza" s-a transformat in "capacitatea de a intelege suedeza sau engleza". Soferii profesionisti au cea mai buna sansa acum.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 91
Data de inscriere : 26/04/2009

http://suediainfo.se/

Sus In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  costel igorov Dum Feb 21, 2010 11:37 am

http://www.workey.se/search.php?_qstr=chauff%F6r&showpopup=1&_reg=0&isq=1
Gasesti aici cam toate anunturile pentru angajari de soferi. Parcuri de distractii cauti singur printre "pozitiii" amice !
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

sofer in suedia Empty informatii locuri de munca

Mesaj  ady Mier Feb 17, 2010 8:35 pm

affraid Salutare, dati-mi si mie un URL pentru gasirea unui loc de munca in Suedia. Ma intereseaza sofer parcuri distractii (fara circuri). Sau orice informatie pentru aceasta pozitie, va MULTUMESC !!!!!!

ady
membru
membru

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 14/08/2009

Sus In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  cocoshel Vin Aug 21, 2009 11:53 pm

Eu o iau nemteste sa vad daca imi merge, daca nu o sa fac ca voi, urmasi ai lui badea Cartan..
ady
Absolut logic si normal. Ti-as recomanda o combinație intre cele doua rețete. Nemțește cu informația (trăiască internetul !) si badea Cartan cu punerea in practica. Trăim in lumea lui "just in Time" si "dear Costumer", logistica personala gen locuința, transport la interviu si alte legume sunt problema celui care caută remunerație si nu a plătitorului de marfa sau servicii.

Succes Ady, noi te susținem pe partea nemțeasca!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  ady Vin Aug 21, 2009 8:31 pm

laur a scris:Sfaturile lui cochosel sunt super ok daca ai timp ,dar daca nu / faptul ca ai permis BCE te poate ajuta (chiar daca nu direct pe post de sofer) din cel putin 2 motive:
1. - orice firma de curatenie, constructii, natura, etc. folosesc masini deci si soferi.
2. - poti intra in posesia mult pretiosului act de identitate suedez (fara de care esti mort) doar schimbandu-ti permisul.
Lasa lumea sa vorbeasca asta-i rostul ei si te du frate unde vrei, da repede!
Shocked Bine ai venit Laure si multam', asa este toti au nevoie de soferi, voi care sunteti acolo curajul este cat himalaya. Eu o iau nemteste sa vad daca imi merge, daca nu o sa fac ca voi, urmasi ai lui badea Cartan.

ady
membru
membru

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 14/08/2009

Sus In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  ady Vin Aug 21, 2009 8:26 pm

cocoshel a scris:Posesia permisului BCE e un mare avantaj si sansele de a gasi de munca sint bune. Inainte de criza era mare lipsa de soferi profesionisti. Cea mai buna perioada este mai-august. In Suedia concediul de odihna este cam de 5 saptamini iar angajatorul nu poate refuza acordarea acestuia in perioada de vara. Marea majoritate a angajatilor isi iau concediu vara.
Nu exista suficienti soferi-rezerva (BCE) pentru a inlocui pe cei care iau concediu.La sfirsitul lui martie incep recrutarile pentru sezon. Firmele de recrutare soferi apar ca ciupercile dupa ploaie primavara. Cunosc bransa foarte bine si pot sa afirm ca engleza medium ajunge pentru a gasi de munca pe perioada verii. Norvegia are cam aceleasi probleme cu lipsa soferilor profesionisti vara si este un aspirator de soferi suedezi datorita salariilor mai bune si a lipsei problemelor de limba, suedezii comunica usor si natural cu norvegienii.
Very Happy Da, cocoshel am retinut... interesanta este perioada pe care mi-ai
dat-o -luna martie- ok. tks.

ady
membru
membru

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 14/08/2009

Sus In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  cocoshel Mier Aug 19, 2009 4:17 am

Posesia permisului BCE e un mare avantaj si sansele de a gasi de munca sint bune. Inainte de criza era mare lipsa de soferi profesionisti. Cea mai buna perioada este mai-august. In Suedia concediul de odihna este cam de 5 saptamini iar angajatorul nu poate refuza acordarea acestuia in perioada de vara. Marea majoritate a angajatilor isi iau concediu vara.
Nu exista suficienti soferi-rezerva (BCE) pentru a inlocui pe cei care iau concediu. La sfirsitul lui martie incep recrutarile pentru sezon. Firmele de recrutare soferi apar ca ciupercile dupa ploaie primavara. Cunosc bransa foarte bine si pot sa afirm ca engleza medium ajunge pentru a gasi de munca pe perioada verii. Norvegia are cam aceleasi probleme cu lipsa soferilor profesionisti vara si este un aspirator de soferi suedezi datorita salariilor mai bune si a lipsei problemelor de limba, suedezii comunica usor si natural cu norvegienii.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

sofer in suedia Empty E ok.

Mesaj  laur Mier Aug 19, 2009 2:15 am

Sfaturile lui cochosel sunt super ok daca ai timp ,dar daca nu / faptul ca ai permis BCE te poate ajuta (chiar daca nu direct pe post de sofer) din cel putin 2 motive:
1. - orice firma de curatenie, constructii, natura, etc. folosesc masini deci si soferi.
2. - poti intra in posesia mult pretiosului act de identitate suedez (fara de care esti mort) doar schimbandu-ti permisul.
Lasa lumea sa vorbeasca asta-i rostul ei si te du frate unde vrei, da repede!
laur
laur
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 10/06/2009
Varsta : 55
Localizare : Skåne

Sus In jos

sofer in suedia Empty ADY

Mesaj  ady Dum Aug 16, 2009 9:30 pm

cocoshel a scris:Aici gasesti toate solicitarile pt soferi profesionisti anuntate in Suedia la oficiul fortelor de munca.

intri aici http://platsbanken.arbetsformedlingen.se/Standard/SokViaYrke/SokViaYrke.aspx

cauti rubrica Transport apoi intri la categoria Lastbil och långtradarförare (sofer de camion)

Spor la "search"!
Nu am intrat pe site-ul trimis, sper sa gasesc ceva. Cam pare a suedeza (site-ul), dar vad eu. Cata engleza folosesc suedezii in relatiile lor ?.

ady
membru
membru

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 14/08/2009

Sus In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  cocoshel Dum Aug 16, 2009 1:48 am

Aici gasesti toate solicitarile pt soferi profesionisti anuntate in Suedia la oficiul fortelor de munca.

intri aici http://platsbanken.arbetsformedlingen.se/Standard/SokViaYrke/SokViaYrke.aspx

cauti rubrica Transport apoi intri la categoria Lastbil och långtradarförare (sofer de camion)

Spor la "search"!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

sofer in suedia Empty :))

Mesaj  VIKINGUL Sam Aug 15, 2009 10:37 am

mah frate aici nimeni nu iti da de munka in suedia , tre sa cauti singur .......


Ultima editare efectuata de catre VIKINGUL in Mar Aug 18, 2009 7:07 am, editata de 1 ori

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

sofer in suedia Empty sofer in suedia

Mesaj  ady Vin Aug 14, 2009 6:46 pm

king Buna, sunt Ady si doresc informatii pentru un loc de munca in Suedia. M-ar interesa pentru inceput sofer intr-un parc de distractii. Posesor BCE, engleza medium all, cunostinte electricitate medie. Pentru inceput doar cam atat, asta ca sa nu inchei postarea brusc.

ady
membru
membru

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 14/08/2009

Sus In jos

sofer in suedia Empty Re: sofer in suedia

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum