Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Drept de sedere in Suedia pentru pensionari EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Drept de sedere in Suedia pentru pensionari EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Drept de sedere in Suedia pentru pensionari EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Drept de sedere in Suedia pentru pensionari EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Drept de sedere in Suedia pentru pensionari EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Drept de sedere in Suedia pentru pensionari EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Drept de sedere in Suedia pentru pensionari EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Drept de sedere in Suedia pentru pensionari EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Drept de sedere in Suedia pentru pensionari EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 16 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 16 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Drept de sedere in Suedia pentru pensionari

2 participanți

In jos

Drept de sedere in Suedia pentru pensionari Empty Re: Drept de sedere in Suedia pentru pensionari

Mesaj  cocoshel Joi Aug 04, 2016 2:12 am

Alexianadin a scris:Saptamana trecuta am primit o scrisoare de la Skatteverket in care ne spuneau ca actele care le am pus la dosar ptr Pnr sunt ok doar  ca ar mai trebui ca mama sa aibe in cont suma de 150000 de kr care arata ca timp de un an de zile se poate intretine singura sau a 2a obtiune pe care am si ales- o era ca o persoana garant sa garanteze ptr traiul ei si locul unde va sta vreme de 1 an. Am trimis copii dupa  ultimele 3 luni cu salariul, dupa contractul meu munca si o declaratie in suedez in care am garantat ptr mama....am sunat la ei si au spus ca sunt ok.Acum asteptam Pnr. Laughing  bft si va multumim frumos tuturor.

Suma de 150 000 sek mentionata de Skatteverket ca dovada de existenta a mijloacelor proprii este total aberanta dupa parerea mea. In conditiile in care pensia MEDIE anuala pentru femeile pensionare din suedia este de 159 300 sek brutto (aprox 115 000 netto) sa ceri 35 000 sek peste pensia medie suedeza este un o incalcare clara a directivelor europene privind dreptul la libera circulatie al cetatenilor europeni.
Sunt convins ca o contestatie la o asemenea suma ceruta de un functionar Skatteverket nici macar nu va ajunge in tribunalul administrativ. Nici macar cel mai incepator jurist al Skatteverket nu ar avea curaj sa mearga in instanta cu o asemenea aberatie.

Multumim pentru raspuns, toate cele bune!

cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Drept de sedere in Suedia pentru pensionari Empty Sal din nou

Mesaj  Alexianadin Joi Iul 28, 2016 3:30 am

[Ieri am primit personul nr.al mamei. Cool Very Happy Va multumim si va dorim toate cele bune. cheers king

Alexianadin
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 13/07/2016

Sus In jos

Drept de sedere in Suedia pentru pensionari Empty Sal din nou

Mesaj  Alexianadin Lun Iul 25, 2016 4:25 am

Saptamana trecuta am primit o scrisoare de la Skatteverket in care ne spuneau ca actele care le am pus la dosar ptr Pnr sunt ok doar ca ar mai trebui ca mama sa aibe in cont suma de 150000 de kr care arata ca timp de un an de zile se poate intretine singura sau a 2a obtiune pe care am si ales- o era ca o persoana garant sa garanteze ptr traiul ei si locul unde va sta vreme de 1 an. Am trimis copii dupa ultimele 3 luni cu salariul, dupa contractul meu munca si o declaratie in suedez in care am garantat ptr mama....am sunat la ei si au spus ca sunt ok.Acum asteptam Pnr. Laughing bft si va multumim frumos tuturor.

Alexianadin
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 13/07/2016

Sus In jos

Drept de sedere in Suedia pentru pensionari Empty Re: Drept de sedere in Suedia pentru pensionari

Mesaj  cocoshel Joi Iul 21, 2016 1:26 am

Pensionarii isi pot inregistra dreptul de sedere ca persoane cu resurse suficiente pentru intretinere. Minimul necesar ar fi aproximativ 3000 sek/lunar plus cheltuielile de cazare. Te-as sfatui sa depui la dosar si o declaratie proprie precum ca mama ta locuieste gratuit la voi. Am fi recunoscatori daca ai putea sa postezi rezultatul cererii pe forum, sunt multi compatrioti care sunt interesati de acest subiect.

Toate cele bune !
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Drept de sedere in Suedia pentru pensionari Empty Personnummer

Mesaj  Alexianadin Mier Iul 13, 2016 6:35 pm

Buna ziua tuturor. Problema mea are legatura cu personnummer care sunt pentru mama mea; ea fiind in varsta de 67 de ani pensionara ( nascuta in 1948). In urma cu cateva zile am fost si am depus actele la Skatteverket ( copii dupa: pasaportul mamei , dupa decizia de divorț in care arata ca este despartita de tatal meu,copie dupa decizia de pensionare din 2008, dupa certificatul meu se nastere, copie dupa extrasul bancar in care arata ca detine in prezent 10000 de sek aproximativ si ca primeste pensie si copie dupa formularul S1 plus am completat o cere in care am declarat ca este venita de anul trecut in Suedia si vrea sa ramana permanent) .Tin sa precizez ca eu si sotul detinem un apartament in chirie pe numelw nostru avem 2 copii inregistrati aici si eu de aproximativ 2 ani lucrez ci contract de munca iar sotul de 8 ani. Intrbarea mea ar fi trebuia sa mai depun ceva acte in plus precum copie dupa contractul meu de munca? Si daca varsta mamei ar fi o piedica ptr ca mama sa nu primeasca personnummer?! Va multumesc si sper din tot sufletul sa ma lamuriti un pic daca sunteti amabili.O zi frumoasa sa aveti

Alexianadin
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 13/07/2016

Sus In jos

Drept de sedere in Suedia pentru pensionari Empty Re: Drept de sedere in Suedia pentru pensionari

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum