Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia

+8
sarmex
daniela dogaru
florins
cocoshel
varga zoltan
VIKINGUL
dady3_0
Cristian
12 participanți

In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty Caut Loc de Munca in Stockholm

Mesaj  Stefanel Stefan Lun Noi 14, 2016 8:16 am

Ma numesc Stefan si locuiesc in Suedia de 1 an. Din luna iulie 2016 m-am mutat din Gothenburg in Stockholm si momentan imi caut de lucru. Am experienta de 15 ani ca electrician, insa am lucrat o perioada si in bucatarie. Vorbesc limba engleza la nivel mediu, limba suedeza la nivel incepator (de 10 luni frecfentez cursurile SFI), am domiciliu stabil in Stockholm si acte pe perioada nedeterminata. Sunt serios si doresc sa lucrez, domeniul nu este o problema, insa rog seriozitate. Ma puteti contacta la popa.stefan81@yahoo.com

Stefanel Stefan
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 14/11/2016

Sus In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty Impozit pe venit în Suedai

Mesaj  Milady Mier Aug 31, 2016 4:35 am

Bună ziua,
Nu găsesc nicăieri un tabel cu impozitarea veniturilor în Suedia.
Aş fi recunoscătoare dacă aş avea informaţia care este cota de impozit pentru un venit anual de 30500 euro.
Mulţumesc.

Milady
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 20/08/2012

Sus In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty Re: Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia

Mesaj  Elizabeth William Vin Dec 04, 2015 1:25 am

Bunå ziua ,eu locuiesc in Suedia de mai multi ani ,acum am adus in Suedia si pe båiatul meu in virstå de 21 de ani are liceul terminat la zi .Este interesat de un loc de muncå in Suedia in special la restaurang de preferintå in Linköping .Problema e cå nu cunoaste prea bine limba suedezå.Avem nevoie urgent de un servici acceptabil plåtit.Astept un råspuns urgent.Multumesc .

Elizabeth William
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 04/12/2015

Sus In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty Re: Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia

Mesaj  cocoshel Mier Apr 16, 2014 11:54 am

Aranjamentul cu angajarea printr-o firma din alta tara UE (Cehia in acest caz) a inceput sa se practice din ce in ce mai mult in Suedia. Ca angajat in Cehia sau orice alta tara europeana poti fi detasat in alta tara europeana. In acest caz platesti impozite in Cehia si esti asigutat social tot in Cehia. In acest caz nu este necesara inregistrarea la Migrationsverket daca sederea in Suedia nu depaseste trei luni. Ca detasat al unei firme din alta tara UE nu ti se acorda numar personal (de asigurare sociala suedeza,probabil la asta se referea anuntul).
Anuntul este destul de difuz. Cerintele din anunt nu pot fi indeplinite decit de de o persoana deja stabilita in Suedia (inregistrare la Migrationsverket, numere personale si cont bancar)
Ca detasat dintr-o alta tara europeana nu ti se acorda numere personale si implicit nu poti sa deschizi un cont bancar in Suedia. Pentru inregistrare la Migrationsverket, numere personale si cont bancar nu se percep taxe in Suedia. 55 de euro ca comision de procesare nu mi se pare mult. Pentru 150 de oameni cu siguranta trebuie sa angajezi un om care sa se ocupe cel putin o luna numai de acte. Totusi mi se pare ciudat ca comisionul sa se plateasca inainte de plecarea din tara.

Recomand atentie mare la acest anunt. Prima data platesti un comision de 55 de euro fara sa ai un contract. Apoi vii pe banii tai in Suedia pentru a te angaja la o firma din Cehia si fara sa stii dinainte cine te angajeaza.

Toate cele bune!


Ultima editare efectuata de catre cocoshel in Vin Apr 25, 2014 7:23 am, editata de 1 ori
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty Re: Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia

Mesaj  lilishor Mier Apr 16, 2014 7:51 am

Un detaliu in plus dat de domnul respectiv la telefon : angajarea se face la o firma din Cehia, cu detasare in Suedia. Practic, a spus ca semnezi cu el contractul acolo, ca persoana fizica...ceva de genul ca nu ai nici o legatura cu vreo firma din Suedia. Ce ziceti?

lilishor
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 13/04/2014

Sus In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty Re: Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia

Mesaj  cocoshel Mar Apr 15, 2014 10:27 pm

Am gasit anuntul pe mai multe site-uri gratuite de joburi din Romania. Anuntul suna in felul urmator:

Fodor www.tocmai.ro a scris:Suedia angajam personal agricol femei si barbati
Salariu: 2.640 EUR


Tip anunt Oferta
Localitate Iasi
Tip Munca in strainatate
- 150 locuri disponibile, femei barbati si cupluri 18- 56 ani
- cules, plantat, sortat, ambalat de legume, fructe, plante in exterior si in sere.
- salar 15 euro net pe ora muncita, 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamina.
- salar lunar 2640 net, se da de 3 ori pe luna.
- cazare gratuita in apartamente.
- plecari din toate resedintele de judet din Romania.
- contract de munca 12 luni cu posibilitate de prelungire(se semneaza in Suedia).

- cerinte: buletin de identitate emis dupa anul 2009 sau pasaport, inregistrare la Autoritatea pentru Migratie ("Migrationsverket"/ Swedish Migration Board) in Suedia, Numar Asigurare Sociala Suedia, Cont Bancar Suedia.

- acceptam doar grupuri de 2 persoane, care vor locui in acelasi loc si vor munci pe acelasi rind.
- acceptam doar persoane serioase, respectuoase, muncitoare si fara vicii.
- candidatii care nu dispun de actele necesare mentionate in contextul acestui anunt, vor fi nevoiti sa plateasca taxa petru obtinerea acestora in valoare de 55 euro.
- comisionul se va plati in avans, inainte de plecarea din tara, prin transfer bancar.

- pentru informatii sunati la telefon 0046851972780
O simpla verificare a numarului de telefon in registrele suedeze nu da indicii spre un abonament telefonic pe numele unei firme sau persoane private. Prefixul numarului de telefon indica ca origine Suedia (0046), Stockholm (08). Este doar o aparenta, numarul respectiv este de fapt un numar de telefon fix creat prin Skype, poate fi creat din orice colt al lumii si se poate vorbi de oriunde din lume (0046519xxxxx este un prefix obisnuit pentru numerele create prin Skype).
Am sunat la numarul de telefon din anunt si am cerut detalii. Am intrebat numele firmei care angajeaza dar persoana care a raspuns la telefon nu doreste sa faca public acest lucru din motive atit subiective cit si obiective.
Concluzia mea:
- nu se joaca cu cartile pe fata
- oferta salariala este cu 50% peste salariul minim in bransa in Suedia. Salariul net corespunde unui salariu brut de peste 30.000 sek/luna. Sunt convins ca la banii astia nu sunt probleme de a recruta personal suedez din Suedia.
Calculul se poate schimba radical insa daca se apeleaza la angajarea prin intermediul unei firme cu sediul in alta tara din UE unde taxele sunt mai mici. Acest aranjament rezulta atit in costuri mai mici cu forta de munca pentru angajator cit si in salarii nete mai mari pentru angajat. In acest caz inteleg dorinta de discretie a unui angajator. Chiar daca aranjamentul este perfect legal (directiva UE "Bolkenstein), nu este privit cu ochi buni de catre sindicatele si oficiul de taxe suedez. Vor incerca pur si simplu sa-ti puna cite bete in roate pot chiar daca nu incalci nici o lege. Cazul societatii letone Laval un Partneri este binecunoscut in Suedia.

Fara informatii suplimentare nu pot sa-mi fac o imagine asupra seriozitatii sau neseriozitatii ofertei.

Toate cele bune !
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty Re: Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia

Mesaj  lilishor Dum Apr 13, 2014 9:50 pm

cu siguranta acesta este anuntul despre care spune sarmex http://olx.ro/oferta/suedia-angajam-personal-agricol-femei-si-barbati-ID1Knqw.html#42f9fa56f8
Am ajuns si eu pe acest forum in cautare de mai multe informatii, referitor la acest anunt...Poate este cineva care sa imi dea o parere...

lilishor
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 13/04/2014

Sus In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty Re: Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia

Mesaj  cocoshel Joi Apr 10, 2014 8:13 pm

Este putin pentru un inginer agronon si mult pentru un lucrator necalificat. Oferta poate fi ok pentru anumite munci sezoniere unde se lucreaza mai mult de 40 ore /saptanina iar in salariu se includ orele suplimentare si compensatia pentru concediu. Un link spre oferta ?
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty Re: Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia

Mesaj  sarmex Mar Apr 08, 2014 6:02 am

sarmex a scris:Salut am aflta de pe un site de o oferta me munca in Suedia, promote 2640 Euro net pe luna, in agricultura, ce credeti e teapa ..?

E prea mult salarul in domeniu asta in Suedia.. ?

sarmex
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 08/04/2014

Sus In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty OFERTA MUNCA SUEDIA

Mesaj  sarmex Mar Apr 08, 2014 5:57 am

Salut am aflta de pe un site de o oferta me munca in Suedia, promote 2640 Euro net pe luna, in agricultura, ce credeti e teapa ..?

sarmex
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 08/04/2014

Sus In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty MUNCA IN SUEDIA

Mesaj  daniela dogaru Dum Ian 06, 2013 7:21 am

Asta da noroc, si eu trimit de mult timp CV-uri, cam 7-8 pe saptamana, in total in jur de 100 si mi-au raspuns 2 persoane. Am vorbit la telefon på svenska mea de incepator si mi+au recomandat sa continuu cursul de suedeza, ceea ce fac in prezent.

daniela dogaru
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 06/01/2013

Sus In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty numere personale in suedia

Mesaj  varga zoltan Dum Ian 06, 2013 12:44 am

Multumesc mult pentru sfaturi!traducerile si toate cheltuielile sunt suportate de firma, voi merge prima data pentru o saptamana sa vad conditile dupa care daca-mi comvine sa plec definitiv.Dar totusi mi se pare prea roz toata treaba asta. O sa va tin la curent.

varga zoltan
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 04/01/2013

Sus In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty Re: Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia

Mesaj  florins Sam Ian 05, 2013 2:07 am

Doar cu diploma si foaia matricola nu prea au ce face, doar sa se convinga de calificarea ta sau sa se consulte cu vreun organism/comisie de echivalare.
Pentru echivalare mai ai nevoie de documente de identitate.

Cand pleci sa nu uiti sa-ti iei si diploma de bac insotita de foaia matricola din liceu, iti va trebui daca vei vrea vreodata sa te inscrii la vreo facultate sau, de exemplu, la SAS.

Traducerile sunt mai ieftine in Ro. Fa-ti traduceri in engleza, legalizate la notariat, dupa principalele acte: nastere, casatorie, divort, bacalaureat, scoala profesionala. Pentru diplomele ce atesta o forma de invatamant iti va trebui fisa matricola.
florins
florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty Re: Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia

Mesaj  cocoshel Sam Ian 05, 2013 12:51 am

Bine ai venit pe acest forum Zoltan!
Copiile dupa diploma si foaia matricola sunt necesare pentru recunoasterea diplomei tale romanesti in Suedia pentru a putea profesa. Pentru numerele personale trebuie sa fii in Suedia si sa te prezinti personal la Skatteverket pentru a aplica. La prima vedere totul pare serios, firma iti plateste si deplasarea in Suedia. Cit de serioasa este firma, nu avem cum sa stim pina nu cunoastem numele acesteia. In Suedia nu conteaza culoarea sau stema de pe pasaport, toti sunt cetateni EU cu aceleasi drepturi. Avantajul tau este cunoasterea a doua limbi si posibilitatea de a interactiona cu doua comunitati de imigranti in Suedia.
Toate cele bune!


Ultima editare efectuata de catre cocoshel in Dum Ian 06, 2013 1:22 am, editata de 1 ori
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty numere personale

Mesaj  varga zoltan Sam Ian 05, 2013 12:06 am

salutare! sunt tehnicean dentar si recent am fost contactat telefonic de o persoana din suedia care are nevoie de tehniceni dentari cu experienta. Eu am 15 ani de experienta in domeniu si ma rugat sa-i trimit prin mail copie dupa diploma si foaie matricola sa faca traducerile si sa inceapa demersurile pentru obtinerea numarului personal peperioada nelimitata (definitiva) ,urmand ca la sfarsitul lunii sa ma duc eu personal,binenteles pe cheltuiala firmei respective , cu pasaport si actele in original.Inrebarea mea este daca e posibil asa ceva (sa nu fie vreo pacaleala) si daca da ce pasaport este mai bine romanesc sau unguresc pentru ca am si cetatenia maghiara?

varga zoltan
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 04/01/2013

Sus In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia

Mesaj  VIKINGUL Joi Sept 02, 2010 3:41 am

Daddy3 ..nu exista salariu mediu in suedia, esti platit la ora .
o persoana la curatenie castiga de la 70 kr pe ora in mana , restul iti dai seama.

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty Re: Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia

Mesaj  dady3_0 Lun Aug 23, 2010 1:51 am

As dori sa stiu care e salariul minim pe economie in Suedia? Stiu ca exista sindicate si ca salariu e stabilit de acestea in functie de ceea ce lucrezi dar as vrea sa stiu orientatic ce salariu are de ex: un ospatar, un profesor, un electrician, la curatenie, IT, etc...

dady3_0
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 51
Data de inscriere : 18/08/2010

Sus In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia

Mesaj  Cristian Dum Aug 22, 2010 1:58 am

Salutare !
Sunt foarte multe firme de recrutare in Suedia, partial vei gasi si informatii in lb engleza, se poate atasa CV in lb engleza insa nu in toate cazurile. In principiu, depui CV-ul pe pagina lor .. la unele dintre firme este nevoie inclusiv de personnummer suedez, altfel nu poti aplica .. dar nu la toate. Se poate incarca CV-ul direct sau .. la anumite firme e nevoie sa completezi toate datele manual doar o sigura data, pt ca apoi ramai permanent inregistrat in baza lor de date. Cateva link-uri cu ex de firme de recrutare sau jobb-ri libere (lediga jobb) in diverse domenii de activitate.

http://www.internetstart.se/jobb.asp

http://www.allaannonser.se/jobb/

http://jobb.eniro.se/

Pt a-ti usura cautarile in lb suedeza, exista dictionare online. Poate nu vei gasi toti termenii .. dar in principiu ajuta mult aceste dictionare. Eu unul m-am tot folosit de ele si inca fac asta. Smile Succes!
Eliza a scris:
1. Dictionar online roman-suedez. Nu contine foarte multe cuvinte, dar este practic pt un incepator
http://www.dicts.info/ud.php?l1=Romanian&l2=Swedish

http://dictionar-online.net/dictionar-roman-suedez.html

Cristian
Cristian
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 18/07/2009
Varsta : 49
Localizare : Sverige

Sus In jos

Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia Empty Re: Informatii - cautare: munca, jobb, serviciu in Suedia

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum