Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 3 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA

5 participanți

In jos

Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA Empty Re: Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA

Mesaj  Lulutza2011 Dum Iul 03, 2016 2:01 am

Buna ziua!Sunt in concediu crestere copil in Ro dar urmeaza sa ne stabilim in Suedia ....cand copilul primeste personal number sunt obligata sa renunt la indemnizatia din Ro?Nu doresc indemnizatie/alocatie din Suedia vreau sa primesc in continuare din Ro.Cum se procedeaza?Multumesc!
Lulutza2011
Lulutza2011
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 13/06/2016

Sus In jos

Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA Empty Re: Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA

Mesaj  maria_ghioca Sam Sept 27, 2014 12:12 am

buna ziua,
imi cer scuze ca am scris pe acesta pagina dar nu preama descurc cu site-ul acesta.
voiam sa cer ajutorul cuiva care cunoaste legea suedEZA.
Sunt mama a unei fetite de 13 ani diagnosticata c uretard accentuat,boala Cohen genetica. Tatal fetitei a plecat in2009 in suedia
si dupa multe procese s-a stabilit o pensie alimentara, pe care nu op plateste la zi .ca atare s-a ajuns la executarea lui pe venituri de catre agentia de fisc suedeza.
Problema e ca datorita agravarii sanatatii,am reinceput un proces de majorare pensie,in care trebuie facuta dovada veniturilor lui actuale. Procedura din romania presupune trimiterea de solicitari la agentia fiscala suedeza care ar trebui sa raspunda....dar o face destul de greu. De aceeam am gindit sa folosesc faptul ca i s-a pus poprire pe salariu,ca urmare a executarii, si am presupus ca legea e la fel ca in romania.adica se infiinteaza poprire in maxim 1/3 din salariu omului. nu sunt sigura ca e corect si ca atare va rog sa imi spuneti daca stiti unde pot gasi legea suedeza in care se explica cum se fac popririle pe salariu,in cit cuantum,astfel incit sa imi fie usor in roamania sa explic judecatoarei ,cit are salariu fostul sot. daca as avea articolul din lege judecatoarea nuar maiastepta 6 lunica sa se poarte corespondenta interstatala.si personal m-ar ajuta f mult cu tratamentele costisitoare ale fetei mele.
Va rog, ajutati-ma!
Maria

maria_ghioca
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 12/05/2012

Sus In jos

Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA Empty Re: Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA

Mesaj  david29 Joi Iun 23, 2011 12:40 am

PS . Don Brigadir , mie nu tre sami demonstrezi nimic ca ai tradus si noptile pt romani ...poti sa faci un lucru amabil si sai traduci si doamnei de mai jos .
din plictiseala si pt bani ai tradus pt romani , eu din plictiseala si nebunie ...ma duc mereu la pescuit .
sa traiesti bine don Brigadir , ai respectu meu ......dar parca cand romanul imbatraneste omul prin occident , se schimba si mentalitatea .

david29
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA Empty Re: Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA

Mesaj  david29 Joi Iun 23, 2011 12:18 am

Don Brigadir , esti glumet ca in tinerete.
daca esti amabil , sa te plateasca doamna de mai jos ...sai traduci in momentul nasterii .......
cam ce raspuns ai vrea sai dau stefanei ?? sa ma trezesc vorbind si sa spun ceva care nu am avut eu legatura .
pe noi ne.au invatat la biserica sa spunem adevarul ....
eu spun din fapte reale din suedia traite de mine , si de altii .
cand usile erau inchise pt cei ca mine Smile)) rasist mic ce esti ..........eu sunt un cetatean european model , fara datorii , fara belele, doar cu o diploma de nebun , 3 calificari si multi ani de munca ....
turist roman pe viata Smile))) ....te pomenesti don brigadir , ca numai tu esti singurul roman care a obtinut cetatenia suedeza , si acum esti cetatean suedez , nu mai vezi , nu mai auzi ...doar aplici tactica parlamentarului .
ce sai faci tata daca eu nu sunt blond cu ochi albastri si nu am nume suedez , dar o sa mil schimb in curand si ma vopsesc blond si la sprancene , ca musteata nu am .
uite ca aici la noi la capitala este diferit fata de satucul unde locuiti dvs.
aici tata e legea junglei , supravietuieste cine poate ....poti sa o crezi sau nu , asta e adevarul .
sunt multe de spus , nu vreau sa intru in detalii , le stie lumea dar suntem prea ocupati cu viata stresanta de aici .
tu ai inteles niciodata de ce imi petrec eu mult timp pe malul baltii ? este o terapie pt mine ......
acum am inteles cine dintre romanii au rezistat aici .....aia cu capu , aia care accepta munca de jos pe mai nimic , si aia care cred ca daca traiesc in suedia, cine stie in ce las vegas au ajuns ei Smile)) si pe urma cei care au stiut sa se descurce si nu au acceptat injoseala si spun lucrurilor pe nume .
ultima parte nu prea am inteles ce ai scris ...dar ti se pare ca a spune adevarul , este o aroganta a omului Smile))
te.ai schimbat mult don brigadir , nu te mai recunosc ....te rog sati mai petreci o vreme asa pe la romania , in lumea civilizata .
rinkeby Smile) ha ha ha .....nu pot sa stau acolo , ca mereu vine politia , te ia la luneta din elicoptere ....eu locuiesc in fitja de putin timp ...aici unde este westernul de nord , moare cate unul pe sapt impuscat , aici imi place mie .......toata lumea la interval Smile)))
analizand situatia , nu am pe cine sa impresionez ....eu doar spun numai adevarul .

david29
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA Empty Re: Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA

Mesaj  brigadir Mier Iun 22, 2011 8:00 pm

"Domnule" david29... sau Vikingul din Braila.

Ma bucur ca te-am amuzat si imi pare rau ca nu poti sa dormi. Nu de alta dar pestii iti vor simti probabil lipsa a doua zi pe balta.

Sunt putin dezorientat pentru ca azi cand m-am trezit si m-am uitat la stiri Stockholmul era inca un oras din Suedia si nu o mahala de la periferia Bucurestiului.
Dar probabil ca ai dreptate... or fi alte reguli si legi in "tara ta"... Stockholm.

Problema e ca doamna care a pus intrebarea mai jos nu a specificat orasul. Ori, din cate stiu eu, printre altele fiind si translator de meserie si, daca memoria nu ma inseala, am tradus prin telefon si live, in spitale, sali de urgenta, arestul politiei... si in timpul noptii... cand usile erau inchise pentru cei ca tine.

Dar poate tu stii mai bine:)
Poate cand vei iesi din Rinkeby sau unde stai in Stockholm vei descoperi o alta tara si nu aia in care vei sfarsi ca "turist roman pe viata".

Una peste alta... doamna de mai jos a pus o intrebare pertinenta iar tu puteai sa alegi intre a-i da un raspuns PERTINENT dar negativ sau, pur si simplu sa-ti vezi mai departe de pestii tai. Dar nu... tu ai preferat sa-ti etalezi aroganta de cocalar pseudo-inteligent "made in Balta Brailei" pentru a impresiona.... aaaa... PE CINE?
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA Empty Re: Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA

Mesaj  david29 Mar Iun 21, 2011 12:04 pm

Doamna Stefania , sotia mea e cetatean suedez ....deci ....tu cate sanse ai ca esti romanca Smile))) ???

david29
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA Empty Re: Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA

Mesaj  david29 Mar Iun 21, 2011 11:59 am

Don Brigadir .... e ora 00.48 am si nu pot sa adorm de ras dupa ce mi.am dat seama la ora asta ce ai scris . vrei sa spui ca cei din spital o sati aduca noaptea translator , sau o sati gaseasca unul care sa fie treaz la ora aia numai sa ne traduca noua romanilor Smile)
la ora 10 seara se inchid usile la spitale aici ...si este deschis numai la urgente ......unde daca te mai loveste vreo masina , si nu esti asa grav stai pana dimineata la ora 8 cand se deschide urgenta ..asa este aici la stockholm .
am sa cred ceea ce ai spus mai devreme cand o sa aud cu urechile mele , si o sa vad translatorul cu ochii mei ...sau cel mai rau caz cand cei care stau pe social aici la ferentarii de la stockholm , o sa se duca toti la munca in card ca gastele la ora 5 dimineata spre metrou ..... hai domnule Brigadir , cu tot respectul .....te.ai izolat ca suedezii in cartier , si crezi ca drepturile de convietuire aici in suedia sunt egale pt toti Smile)
ce spui ca a stat sotia mea 3 ore la tel cu burta la gura , numai sa faca programare...si cei de la spital nu i.au trimis salvare ...ne.am dus cu taxiul cu 40 euro , ca noi astia suedezii emigranti avem lovele de la sociale Smile) si ne permitem Smile) .
si ne.a mai taxat si ca am stat in spital in noaptea aia .....don Brigadir aici si aerul este diferit pt uniii Smile)
ce o sa spuna si romanca de mai jos , daca se mai numeste stefania gheorghe ...cand o sa auda aia de la urgente ce nume are , si ca este in romania , o sa stea aia pe google sa vada unde e romania , si apoi o sa o puna prin telefon pe doamna stefania sa sufle in fiola pana ii revine pulsul la normal , si apoi vine pe jos la spital .
Doamna Stefania , aici la stockholm se face programare de salon daca vrei sa nasti in suedia Smile)) si inca ceva , acolo unde nasti ...acolo o sa dormi ...ca ala e salonul programat .

david29
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA Empty Re: Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA

Mesaj  david29 Mar Iun 21, 2011 8:54 am

Don Brigadir ...pt romani nu exista decat cu programare, cu vreo 1 luna inainte Smile))
pt ca noi romanii ....roma -romanes - nii .....e grava situatia Smile)

david29
membru
membru

Numarul mesajelor : 15
Data de inscriere : 07/06/2011

Sus In jos

Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA Empty Re: Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA

Mesaj  brigadir Lun Iun 20, 2011 5:25 pm

Dimpotriva!

EXISTA translator pentru orice situatie in Suedia. Trebuie doar sa ceri. In situatia in care translatorul nu se poate deplasa la timp sau distanta este prea mare se efectueaza traducerea prin telefon.
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA Empty Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA

Mesaj  stefania Sam Iun 18, 2011 10:38 am

Sant o viitoare mamica si voi avea primul copil in august . Am o intrebare....poti avea translator roman la nastere?

stefania
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 18/06/2011

Sus In jos

Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA Empty Re: Sarcina, nasterea si cresterea copiilor in SUDEIA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum