Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Continuarea studiilor in Suedia EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Continuarea studiilor in Suedia EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Continuarea studiilor in Suedia EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Continuarea studiilor in Suedia EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Continuarea studiilor in Suedia EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Continuarea studiilor in Suedia EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Continuarea studiilor in Suedia EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Continuarea studiilor in Suedia EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Continuarea studiilor in Suedia EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 6 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 6 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Continuarea studiilor in Suedia

4 participanți

In jos

Continuarea studiilor in Suedia Empty Educatia copiilor in Suedia

Mesaj  panaia Vin Oct 21, 2011 7:07 am

Multumesc Eliza pentru toate informatiile. Mai am o intrebare , unul din copii mei este la Liceul de arta , face desen exista scoli de acest gen in Suedia ?(vocationale se numesc in romania: copii fac muzica, pictura, coregrafie). Cum este scoala acolo? Daca aveti copii si informatii sunt fericita sa le primesc.Stiti ca noi in Romania indopam copii cu tot felul de activitati: ba engleza, ba dansuri-sport, ba muzica- desen si ce ne mai trece noua parintilor prin cap. Acolo cum pot studia copii limbi straine de exemplu (in Rom fac 2 in scoala engleza si franceza/germana/italiana sau altceva) sau pictura, mie mi-ar place sa continue ce a inceput aici pictura-ceramica . Cum este educatia in Suedia?
va transmit toate cele bune si multa sanatate

panaia
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 02/07/2011

Sus In jos

Continuarea studiilor in Suedia Empty Re: Continuarea studiilor in Suedia

Mesaj  ioana-ioana Mier Aug 24, 2011 1:14 am

Iti multumesc pt. raspuns cu intirziere, dar de 4 zile am probleme cu internetul (romtelecom-ul e de vina) si abia astazi am reusit sa citesc mesajul tau Eliza.

ioana-ioana
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 17/08/2011
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Continuarea studiilor in Suedia Empty Clasa pregatitoare

Mesaj  eliza Vin Aug 19, 2011 11:21 pm

Salut Ioana!
Odata incheiata procedura cu actele de sedere in Suedia inscrieti baiatul la scoala. La ce scoala doriti sa-l inscrieti, urmeaza voi sa hotarati. Nu cunosc foarte multe informatii despre subiectul in cauza, insa din ce am citit si din experientele altora, baiatul va fi supus la anumite testari la diferite materii (matematica, istorie, chimie etc) pentru a-i fi evaluat nivelul de cunostinte. Probabil ca diplomele lui din Romania vor fi validate aici (nu stiu cum se procedeaza in acest caz).

In principiu, el nestiind limba suedeza, va fi inscris intr-o clasa pregatitoare - "förberedelseklass". Acolo va incepe studiul limbii suedeze, va studia despre societate, sistemul de invatamant suedez si altele. Va primi inclusiv suportul necesar pe limba materna. Parintii sunt informati continuu despre evolutia copilului. In general, daca nu va descurcati sa dialogati in lb engleza cu autoritatile, se poate solicita interpret (un fel de traducator) care in lb suedeza se numeste "tolk".

Cat timp va invata elevul in clasa pregatitoare depinde numai si numai de elev in sine, mai precis de cat de rapid isi insuseste noile cunostinte. In momentul in care se considera ca elevul se poate descurca sa invete in limba suedeza, acesta va fi transferat intr-o clasa normala unde predarea se face exclusiv in lb suedeza.

In caz ca mai gasesc informatii care-ti pot fi de ajutor, revin.
Succes!

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Continuarea studiilor in Suedia Empty Multumesc

Mesaj  ioana-ioana Vin Aug 19, 2011 6:14 am

Multumesc Costel Igorov pt. raspuns. Mi-am insusit si "criticile" Embarassed . Nerabdarea si dorinta de a primi un raspuns m-au determinat sa pun aceeasi intrebare de mai multe ori. Iertata-mi fie insistenta. Studiind acest forum am deslusit si eu regulile lui . Oricum multumesc inca o data pt. raspunsul tau.

ioana-ioana
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 17/08/2011
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Continuarea studiilor in Suedia Empty Re: Continuarea studiilor in Suedia

Mesaj  costel igorov Vin Aug 19, 2011 5:54 am

Dupa ce ai obtinut numerele personale te duci pur si simplu la scoala pe care o alegi si inscrii copilul la scoala. Probabil va trebui sa intre initial la o clasa speciala de invatare a limbii suedeze. Nu exista o procedura speciala pentru asta.
Si nu trebuie sa scrii aceiasi intrebare de doua ori in mai multe topicuri bounce . Aici nu e biroul de informatii din gara, primesti raspuns daca un alt membru are timp /dispozitie sa-ti raspunda si daca are habar de problema ta.

Sa traiesti bine!
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Continuarea studiilor in Suedia Empty Emil sau Cocoshel va rog o informatie

Mesaj  ioana-ioana Vin Aug 19, 2011 5:27 am

Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu niste informatii.Fiul meu are 14 ani si as dori sa stiu cum isi poate continua studiile(liceul) in Suedia.Ce conditii trebuie sa indeplineasca si ce anume trebuie facut.Mentionez ca urmeaza sa plecam in curind si nu stiu ce avem de facut in aceasta privinta . Va multumesc.

ioana-ioana






ioana-ioana
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 17/08/2011
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Continuarea studiilor in Suedia Empty conditii pt admitere liceu Suedia

Mesaj  ioana-ioana Joi Aug 18, 2011 11:26 am

Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu niste informatii.Fiul meu are 14 ani si as dori sa stiu cum isi poate continua studiile(liceul) in Suedia.Ce conditii trebuie sa indeplineasca si ce anume trebuie facut.Mentionez ca urmeaza sa plecam in curind si nu stiu ce avem de facut in aceasta privinta . Va multumesc.

ioana-ioana
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 17/08/2011
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Continuarea studiilor in Suedia Empty Re: Continuarea studiilor in Suedia

Mesaj  ioana-ioana Joi Aug 18, 2011 5:52 am

Revin, cu speranta ca completarile pe care le voi face ma vor ajuta sa obtin ceva informatii de la cei care cunosc sistemul.
Sotul meu pleaca peste o luna in Suedia avind un loc de munca sigur cu carte de munca.Peste citeva luni intentionam si noi sa il urmam,adica eu si fiul nostru.Baiatul are 14 ani,este elev si v-as ruga sa imi dati ceva informatii despre procedura care trebuie urmata ca fiul meu sa se poate inscrie la scoala in Suedia sa isi poata continua studiile. Desi sotul va fi acolo,va dura ceva pina va putea obtine el aceste informatii si eu ca mama vreau sa stiu din timp cum sa ma pregatesc in ceea cel priveste pe copil,sa stiu cum si ce sa pregatesc din timp. In speranta ca cineva imi va raspunde ,va multumesc.

ioana-ioana
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 17/08/2011
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Continuarea studiilor in Suedia Empty Continuarea studiilor in Suedia

Mesaj  ioana-ioana Mier Aug 17, 2011 11:05 pm

Buna ziua.Ma numesc Ioana si apelez la voi cu urmatoarea intrebare.Ce trebuie sa faca si ce conditii trebuie sa indeplineasca un adolescent, in virsta de 14 ani ,ca sa isi poata continua studiile in Suedia.Va multumesc.

ioana-ioana
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 17/08/2011
Varsta : 52
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Continuarea studiilor in Suedia Empty Re: Continuarea studiilor in Suedia

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum