Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Stabilirea in Suedia a unei persoane cu dizabilitati EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Stabilirea in Suedia a unei persoane cu dizabilitati EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Stabilirea in Suedia a unei persoane cu dizabilitati EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Stabilirea in Suedia a unei persoane cu dizabilitati EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Stabilirea in Suedia a unei persoane cu dizabilitati EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Stabilirea in Suedia a unei persoane cu dizabilitati EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Stabilirea in Suedia a unei persoane cu dizabilitati EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Stabilirea in Suedia a unei persoane cu dizabilitati EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Stabilirea in Suedia a unei persoane cu dizabilitati EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 3 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 3 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Stabilirea in Suedia a unei persoane cu dizabilitati

2 participanți

In jos

Stabilirea in Suedia a unei persoane cu dizabilitati Empty Re: Stabilirea in Suedia a unei persoane cu dizabilitati

Mesaj  cocoshel Vin Iun 15, 2012 8:19 am

Daca ai un contract de munca pe durata nedeterminata toti membrii familiei au dreptul sa se mute in Suedia si sa obtina numerele personale. Cu inchirierea unui apartament este alta poveste. In Stockholm, Göteborg si Malmö este mai dificil, in provincie mai usoer. In Stockholm poti obtine prioritate (förtur) la inchirierea unui apartament in cazul cind fiica ta are un handicap. Nu cunosc conditiile dar cu siguranta acordarea unei asemenea prioritati se aproba individual in urma unei anchete medicale si sociale. Daca angajatorul este suedez si platesti taxe in Suedia nu este nevoie de formularul S1. Cardul de asigutat european ar trebui sa-l ai cu tine, pentru eventuale ingrijiri medicale pina la inscrierea in Försäkringskassan (casa de asigurari de sanatate suedeza). Daca poti sa vii si cu formularul S1 nu ar fi rau, daca oricum nu te costa nimic.
Succes!
P.S. Te-as ruga sa postezi mesajele viitoate in topicul corespunzator.
https://suediainfo.forumgratuit.ro/t117-intrebari-sfaturi-raspunsuri-topic-si-subtopic-va-rugam-sa-cititi-inainte-de-a-posta
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Stabilirea in Suedia a unei persoane cu dizabilitati Empty Stabilirea in Suedia a unei persoane cu dizabilitati

Mesaj  anchis Joi Iun 14, 2012 11:21 pm

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu informatii referitoare la pasii legali pe care trebuie sa ii fac in vederea obtinerii numerelor personale de catre fiica mea, persoana cu handicap locomotor grav, practic isi foloseste numai mana dreapta, al carei tutore sunt. Eu voi avea un contract de munca pe perioada nedeterminata, pe baza lui sper sa pot inchiria o locuinta. Vom avea pasapoarte biometrice, dar nu sunt clarificata ce asigurare medicala este necesara ( formularul S1, Cardul european de sanatate, etc). Va multumesc si raman datoare pentru orice informatie, Anca

anchis
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 14/06/2012

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum