Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Numere personale in Suedia (personnummer) EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Numere personale in Suedia (personnummer) EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Numere personale in Suedia (personnummer) EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Numere personale in Suedia (personnummer) EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Numere personale in Suedia (personnummer) EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Numere personale in Suedia (personnummer) EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Numere personale in Suedia (personnummer) EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Numere personale in Suedia (personnummer) EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Numere personale in Suedia (personnummer) EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator :: 1 Motor de căutare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Numere personale in Suedia (personnummer)

+50
clau69
cocoshel
Ionescu
Lulutza2011
IonutRo
ane.iubb
bia
rody
dej
Alleycat
ionutdani
danburlacu
atdana
domino_xxi
varga zoltan
dacaeu
roxcostea
bogdanpalea
florins
styl33
gabryella
humy_f86
Stefana
Serene73
iannis
Solstice
lucia_
panaia
nane
eliza
marcristina
floriosh
marin_msf
Cristian
alina popescu
CVA
Alexandra
Marius Man
clopotel
monicahnd
kogaion
loredana
GeorgianaLaura
Admin
danaque
dady3_0
VIKINGUL
blizzard
gstan80
Emil
54 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Respinsă cererea pentru personnummer

Mesaj  Roxyrox Joi Noi 30, 2017 2:24 am

Buna ziua, De 1 luna eu împreuna cu soțul și fetița am venit in Suedia pentru un nou început , doar ca nu înțeleg de ce a fost respinsă cererea pentru personnummer.Pe data de 7 a început soțul meu munca, fiind angajat cu contract doar ca este pentru început doar pe o perioada de 6 luni..momentan ...pe data de 17 am depus actele pentru personnummmer și după câteva zile am primit scrisoare acasa cu un p 0000 și spune ca este respins...îmi puteți spune care ar fi motivul, sau ce am putea face pentru a avea personnummer? Va mulțumesc

Roxyrox
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 30/11/2017

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  costel igorov Joi Oct 12, 2017 10:32 am

100 ore/luna...OK. Ar corespunde unui contract Part-time (deltid aprox 60%). Startul este foarte important pentru viitor. Daca ai lucrat la negru si a trebuit tu sa-l rogi pentru contract pt. numere personale, Atentie !!!!!!!
Mult mai usor sa schimbi patronul la alb, oportunitatile sunt mult mai sarace la negru.
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Florin

Mesaj  Florin1984 Lun Oct 09, 2017 3:55 am

Salut ..de vreo 8 luni sunt in Suedia si imi tot promite patronul ca ma angajeaza dar cu contract in functie de ore ..cam 100 ore lunar ...pot depune acte pt personnummer cu acest contract sau ma chinui degeaba..

Florin1984
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 09/10/2017

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  1parazit Vin Sept 29, 2017 10:15 am

clau69 a scris:Salut!
In aprilie m-am mutat cu iubita mea in Suedia ea fiind deja cetatean Suedez si cu loc de munca stabil,am facut o cerere la Skatteverket pentru personnummer,desi ea a garantat ca locuim impreuna si ca ma va ajuta si financiar pana reusesc sa ma pun pe picioare,am fost respins.
Acum in August am fost o luna in Romania,cat mai pot sa stau in Suedia si cum a-s putea obtine personnummer-ul?
Locuiesc intr-o comuna si este cam greu sa gasesc loc de munca fara limba desi am si carnet de profesionist si atestate...iar la scoala nu ma pot inscrie ca nu am personnummer .

Fara venit din munca nu te incadrezi la Categoria DREPT de sedere ca cetatean european. Ai incurcat borcanele. Borcanul trebuia etichetat corect cu "concubina" si nu cu "iubita". Ai trimis borcanul la Skatteverket in loc sa-l trimiti la Migrationsverket. Concubinajul trebuie dovedit, eventual puteti fi citati la un interviu dupa care urmeaza decizia de acordare a PERMISULUI de sedere si automat personnummer.
1parazit
1parazit
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 06/07/2009
Localizare : dupa blocuri

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  clau69 Mier Sept 27, 2017 11:11 am

Salut!
In aprilie m-am mutat cu iubita mea in Suedia ea fiind deja cetatean Suedez si cu loc de munca stabil,am facut o cerere la Skatteverket pentru personnummer,desi ea a garantat ca locuim impreuna si ca ma va ajuta si financiar pana reusesc sa ma pun pe picioare,am fost respins.
Acum in August am fost o luna in Romania,cat mai pot sa stau in Suedia si cum a-s putea obtine personnummer-ul?
Locuiesc intr-o comuna si este cam greu sa gasesc loc de munca fara limba desi am si carnet de profesionist si atestate...iar la scoala nu ma pot inscrie ca nu am personnummer .

clau69
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 27/09/2017

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Documente suplimentare pentru obtinerea numerelor personale

Mesaj  cocoshel Mier Ian 11, 2017 9:09 am

In ultimul timp am constatat, in trei exemple diferite, o suplimentare a documentelor necesare obtinerii numerelor personale. Daca pina cu ceva timp in urma cererea se procesa in 1-2 saptamini si era suficienta depunerea unui contract de munca pe durata nedeterminata cu perioada de proba sau un contract pe perioada determinata de cel putin un an acum lucrurile s-au schimbat. Skatteverket raspunde la cererea initiala dupa aproximativ 6 saptamini printr-o solicitare de acte suplimentare. Se solicita ultima specificatie de salariu si dovada de plata a salariului in cont bancar. Daca plata salariului a fost facuta in numerar se solicita un extras din contabilitatea firmei privind plata salariului.
Pentru cei care sunt la inceput de drum in Suedia incep sa se inmulteasca problemele. Este destul de greu dar nu imposibil sa deschizi un cont bancar fara numere personale. La angajare ai un handicap din start fara numere personale, cont bancar si cu batai de cap cu birocratia gen extrase de prin contabilitatea firmei. In general angajatorii nu vor asemenea batai de cap, nu vor sa-si complice existenta cu sapaturi prin legi sau stat la cozi la telefoanele Skatteverket pentru aflarea procedurii de angajare a unui cetatean UE. Trecerea la candidatul urmator se face in 90% din cazuri.

Toate cele bune !
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Joi Dec 15, 2016 12:13 pm

Concubinajul are aproximativ aceiasi valoare juridica ca si casatoria. Concubinajul se dovedeste prin inregistrarea pe o adresa comuna in registrele de evidenta a populatiei.
Daca concubinii depun in acelasi timp cererea de stabilire a domiciliului in Suedia ( in scopul obtinerii numerelor personale suedeze) pe baza unui contract de munca al unuia dintre concubini nu prea sunt probleme (din cite cunosc eu).
Problemele birocratice apar in cazul cind unul dintre concubini se muta ulterior in Suedia, cazul tau si al majoritatii cuplurilor nou venite. Skatteverket cere dovedirea concubinajului cu cel putin 6 luni inainte de mutarea in Suedia chiar daca cuplul are in comun si un copil.
Veriga slaba este ca Skatteverket nu precizeaza cu exactitate ce documente sunt necesare pentru dovedirea concubinajului anterior mutarii in Suedia. Cu putina inventivitate se pot rezolva multe batai de cap. Cu ceva timp in urma am rezolvat o astfel de situatie prin doua facturi telefonice si o poveste frumoasa si credibila pentru urechile functionarilor Skatteverket.
Succes si toate cele bune!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Număr personal

Mesaj  Ionescu Sam Oct 29, 2016 10:09 pm

Bună ziua!
As avea unele întrebări va rog dacă se poate.
Prietena mea a obținut un contract de munca în Suedia.Menționez ca avem un copil.Ambii au obținut numere personale lascurt timp după depunere.Eu încă mai am niște examene în România de sustinut și undeva prin luna febr-martie mă voi muta în Suedia.
Într-O situație asemănătoare se afla un cuplu necăsătorit din Grecia (ea angajata în aceeași instituție cu logodnica mea,și care urmează sa nască în scurt timp).El nu a primit număr personal -motivația :nu sunt căsătoriți de cel puțin 1 an de la momentul depunerii cererii de nr pers,și singura posibilitate ar fi sa își găsească un job prin intermediul căruia sa obțină nr pers.
Știam ca dpdv juridic concubinajul în suedia are aproape aceleași condiții ca și mariajul.Se poate ca în februarie-martie ,în momentul aplicării mele pt nr personal sa fiu exact în aceeași situație? (Nu am aplicat acum pt ca încă figurez ca angajat în România).
Mulțumesc mult !
O zi buna!

Ionescu
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 29/10/2016

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Buna ziua!

Mesaj  Lulutza2011 Mier Oct 19, 2016 3:24 am

Am depus cerere ptr. Pn acum 3 saptamani si inca nu mi a venit nimic.....cu contract pe perioada nedeterminata si suma de 28000 kr ....problema e ca vreau sa inchiriez o casa sa nu pot fara.......cat ar putea sa dureze venirea mult asteptatului pn
Lulutza2011
Lulutza2011
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 13/06/2016

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  IonutRo Vin Iun 03, 2016 1:01 am

Mai bine de o luna am aplicat cu contractul de munca pentru numere personale si inca nu le-am primit acasa. Intre timp acasa am primit o scrisoare cum ca trebuie sa ma inscriu la un doctor si trebuie sa completez un formular cu datele mele personale si sa-l trimit la ei. Dar pe formular imi cere sa completez si numerele personale pe care inca nu le-am primit. Stie cineva cat dureaza pana obtii numerele persoanale? Nu m-ar deranja sa-mi spuna ca mai trebuie ceva acte ptr numere dar nu primesc nici un raspuns din partea lor.

IonutRo
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 14/03/2016

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  1parazit Joi Oct 29, 2015 11:35 am

Treaba-i groasa...nu a primit nici un personnummer primele cifre reprezinta data nasterii, 0000 inseamna 0 personnummer.

Te aven bahtale
1parazit
1parazit
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 06/07/2009
Localizare : dupa blocuri

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Perssonummer Suedia

Mesaj  ane.iubb Joi Oct 29, 2015 6:21 am

Buna ! Mama si-a depus actele luni la Skatteverket pentru nr personal in Suedia si astazi i-au venit ( adica exact dupa 4 zile ) ....dar am o nedumerire, ultimele 4 cifre sunt 0000 ...care e treaba cu asta Question ca am inteles ca nu este ok asa

ane.iubb
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 29/10/2015

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  ionutdani Joi Oct 22, 2015 7:54 am

Multumesc foarte mult Cocosel .Toate cele bune

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 22/02/2014
Localizare : Göteborg

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Mier Oct 21, 2015 10:48 am

Esti considerat rezident in Suedia daca ai numere personale. Ca cetatean european esti rezident daca indeplinesti conditiile de drept de sedere: munca, firma proprie, studii sau beneficiar de ajutor de somaj, concediu de maternitate/paternitate precum si o locuinta.
Toate cele bune!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  ionutdani Sam Oct 17, 2015 7:46 am

Salut imi cer mii de scuze pt insistente.....dar totusi poate cineva sa ma lamureasca daca sunt considerat rezident in momentul in care am numar personal cu id kort suedez,sunt luat in spatiu...adika figurez ca stau undeva si contract de munca??.Va multumesc mult sper sa vrea cineva sa ma lamureasca

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 22/02/2014
Localizare : Göteborg

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  ionutdani Dum Sept 13, 2015 9:40 pm

Salutare,in momentul in care sunt angajat si am numere personale cu id kort ...cred ca sunt considerat rezident?......sper ca da .Multumesc mult pt informatii

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 22/02/2014
Localizare : Göteborg

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Numerele personale

Mesaj  ionutdani Mar Sept 01, 2015 8:14 am

Multumesc foarte mult

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 22/02/2014
Localizare : Göteborg

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Mier Aug 19, 2015 10:03 am

Numerele personale (personnummer) sau numerele de coordonare ( samordningsnummer) o data acordate, vor ramine intodeauna intr-un sistem informatic si nu se retrag sau schimba nici in citeva generatii de acum incolo. Relevant este doar faptul daca esti considerat rezident in Suedia si prin urmare beneficiar al sistemului de asigurari sociale din Suedia.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Numerele personale

Mesaj  ionutdani Sam Aug 08, 2015 6:07 am

Salutare, ma poate cineva lamuri cu un aspect:sunt angajat cu contract de munca de 1 luna,intrebarea mea este:Se poate sa mi se retraga numerele personale daca ma da afara sau mai stiu eu ce.Am contract de munca ,,hell tid,,cu specificatie ca lucrez 48 de ore pe saptamana ,100kr tim .Multumesc mult

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 22/02/2014
Localizare : Göteborg

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  bia Sam Mai 23, 2015 10:23 pm

Multumesc inca o data pentru raspuns. Sotul meu se incadreaza si la pct 1 si la pct 2.(1.Daca sotul tau are drept de sedere ca cetatean european vei fi considerata ca membru de familie al acestuia si automat vei avea drept de sedere (uppehållsrätt). In acest caz sotul tau va trebui sa reconfirme dovada existentei dreptului de sedere (contract de munca, adeverinta de somer, indemnizatie de boala, pensie, dovedirea statutului de antreprenor sau dovada existentei mijloacelor suficiente de intretinere pentru persoanele cu avere).
2. Daca sotul tau este considerat cetatean european cu drept permanent de sedere (pentru cei care au avut drept de sedere cel putin 5 ani) si este beneficiar de ajutor social, va trebui sa faci o cerere de acordare a unui permis de sedere la Migrationsverket (uppehållstillstånd) si sa astepti decizia.)

Am depus cerere online la Migrationsverket , iar la skatt m am deplasat personal pentru a anunta mutarea mea in Suedia la adresa sotului si PN.
Dupa vreo 3 saptamani am primit raspuns prin posta de la skatt ca mai trebuie completata cererea mea cu adeverinta de venit a sotului. El in momentul de fata nu are servici si beneficiaza de ajutor social din partea statului suedez. In momentul in care i a contactat telefonic pe cei de la skatt si le a explicat situatia , ne au transmis verbal un NU categoric si ca trebuie sa demonstreze ca are venituri ptr a putea procesa cererea mea.
Daca v ati aflat in situatii asemanatoare sau daca aveti vreun sfat nu ezitati sa ma ajutati

Multumesc,
Bia



bia
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 03/05/2015

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Lun Mai 04, 2015 9:34 pm

In orice situatie trebuie sa te prezinti la Skatteverket sa faci o cerere de inregistrare a mutatiei domiciliului in Suedia. Casatoria cu un cetatean care domiciliaza in Suedia nu inseamna automat si mutare in Suedia.
In procedura de analiza a dosarului se va verifica statutul tau conform legii pentru straini (Utlänningslagen):
1.Daca sotul tau are drept de sedere ca cetatean european vei fi considerata ca membru de familie al acestuia si automat vei avea drept de sedere (uppehållsrätt). In acest caz sotul tau va trebui sa reconfirme dovada existentei dreptului de sedere (contract de munca, adeverinta de somer, indemnizatie de boala, pensie, dovedirea statutului de antreprenor sau dovada existentei mijloacelor suficiente de intretinere pentru persoanele cu avere).
2. Daca sotul tau este considerat cetatean european cu drept permanent de sedere (pentru cei care au avut drept de sedere cel putin 5 ani) si este beneficiar de ajutor social, va trebui sa faci o cerere de acordare a unui permis de sedere la Migrationsverket (uppehållstillstånd) si sa astepti decizia.
3. Daca sotul tau este si  cetatean suedez trebuie sa faci o cerere de acordare a unui permis de sedere si sa astepti decizia.
4. Daca indeplinesti independent de sotul tau conditiile de cetatean european cu drept de sedere (angajat, antreprenor, avere suficienta sau studii) poti fi incadrata in aceasta categorie.

Succes si bine ai venit pe forumul nostru !
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty numerele personale

Mesaj  bia Dum Mai 03, 2015 9:59 pm

Buna

m am mutat in Suedia de o luna , iar in urma cu o saptamana  am incheiat casatoria in urma careia am primit vigselbevis (amandoi suntem cetateni romani , iar sotul are personnummer el locuind in Suedia de ceva timp ). Dna care a oficiat casatoria ne a spus ca trebuie sa asteptam de la skatt personnummer ptr mine . (imi doresc f mult sa pot intra in sistemul lor ptr a putea incepe mai repede cursurile de invatare a limbii si job) Intrebarea mea e daca trebuie sa ma prezint personal la skatt , sa depun vreo cerere sau sa astept prin posta raspunsul cum ni s a spus .  Daca ma puteti ajuta cu lamuriri sau sfaturi nu ezitati sa o faceti

Multumesc,
Bia

bia
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 03/05/2015

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Din pacate asa e ,eu am avut S1 din Grecia pe un an de zile si tot mi-au dat cu o lege si nu stiu ce paragraf ca nu e din Ro.

Mesaj  rody Mar Mar 03, 2015 8:43 am

dej a scris:Cu aceasi problema de asigurare m-am confruntat si eu. Nu poti merge pe calea aplicarii in baza unui job? Daca mergi cu un contract de munca nu iti mai cer s1.

Daca insa doresti sa rezolvi cu S1,nu stiu ce te-as putea sfatui. Lumea pe aici spune sa apelezi la Solvit Romania insa nu cred daca/cand vei rezolva.

Traim intr-o lume batuta in cap din pacate si nici o cantitate de logica se pare ca nu e de ajuns pentru a rezolva unele probleme in Uniunea Europeana.
rody
rody
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 21/02/2014
Varsta : 40
Localizare : atena-grecia

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Joi Oct 09, 2014 9:17 pm

Alleycat a scris:Salutari tuturor,

Locuiesc in Suedia impreuna cu logodnicul meu (cetatean suedez). Am locuit si lucrat impreuna in Olanda timp de 11 luni, legal, iar acum ne-am mutat in Suedia unde am achizitionat o locuinta (cu ajutorul socrilor).

Am citit toate rubricile legate de emigrare, numere personale, drept de sedere, permis de sedere, proces de obtinere al actelor necesare, parol! Insa tot nedumerita am ramas.

In data de 2 octombrie am fost cu logodnicul meu la Skatteverket unde am aplicat pt PU si unde ni s-a spus ca Cardul European va echivala necesitatea de "insurance", insa la cateva zile am primit scrisorica cu cerere de S1. Documentandu-ma cu privire la obtinerea S1, am aflat ca este valabil 6 luni. Nu am gasit nicaieri pe forum despre, ce anume se intampla in situatia in care minunatul S1 se elibereaza cu valabilitate de 6 luni, in conditia in care Skatteverket cere 1 an de asigurare? Nici domnisoara care se ocupa de cazul meu nu a stiut sa imi spuna, si mi-a sugerat sa merg la Migra.

Orice sfat este binevenit.  bounce

Tack på förhand för hjälpen,

Alexandra

Pentru a obtine numerele personale in cazul tau ai 3 posibilitati posibilitati. Intrebarea este care este calea cea mai rapida.

1.Independent de logodnicul/concubinul (sambo) tau, indeplinesti conditiile pentru orice cetatean european: angajat, antreprenor sau persoana cu resurse proprii.

2. Soliciti la Migrationsverket permis de sedere (uppehållstillstånd) ca membru de familie a unui cetatean suedez. Este regula de baza pentru astfel de cazuri. Dupa aprobare vei primi automat numere personale. Timpul de asteptare poate fi de 3 saptamini dar si 8 luni in functie de noroc.

3. Folosesti o regula mai putin cunoscuta, inclusiv de cei de la Skatteverket, valabila in cazul vostru. Soliciti la Skatteverket ca cererea sa fie analizata dupa regulile EU si nu dupa regulile nationale suedeze. Logodnicul tau sa fie considerat ca cetatean european si nu ca cetatean suedez. In acest caz poate fi considerat ca cetatean suedez repatriat dupa ce si-a folosit dreptul la libera circulatie in EU iar relatia dintre voi a inceput si s-a consumat in alta tara europeana in timp ce cetateanul suedez isi folosea dreptul la libera circulatie EU.

Utlänningslag (2005:716) 3 a kap. Uppehållsrätt för EES-medborgare m.fl.

Allmänna bestämmelser

1 § Med uppehållsrätt avses en rätt för EES-medborgare och deras familjemedlemmar att vistas i Sverige mer än tre månader utan uppehållstillstånd i enlighet med vad som sägs i detta kapitel. Lag (2006:219).

2 § Med familjemedlem till EES-medborgare avses i denna lag en utlänning som följer med eller i Sverige ansluter sig till en EES-medborgare och som är
1. make eller sambo till EES-medborgaren,
2. släkting i rakt nedstigande led till EES-medborgaren eller till hans eller hennes make eller sambo, om släktingen är beroende av någon av dem för sin försörjning eller är under 21 år,
3. släkting i rakt uppstigande led till EES-medborgaren eller till hans eller hennes make eller sambo, om släktingen är beroende av någon av dem för sin försörjning, eller
4. annan familjemedlem, om familjemedlemmen i det land som han eller hon har kommit från är beroende av EES-medborgaren för sin försörjning eller ingår i EES-medborgarens hushåll eller om det av allvarliga hälsoskäl absolut krävs att EES-medborgaren personligen tar hand om familjemedlemmen.

Med familjemedlem till EES-medborgare avses i denna lag även en utlänning med sådan familjeanknytning som anges i första stycket till en svensk medborgare som återvänder till Sverige efter att ha utnyttjat sin rätt till fri rörlighet enligt rörlighetsdirektivet och som utlänningen har följt med eller anslutit sig till när den svenska medborgaren utnyttjat sin rätt till fri rörlighet. Lag (2014:198).

Te-as sfatui sa specifici clar in cererea de la Skatteverket acest paragraf si eventual sa depuneti si ceva acte doveditoare din Olanda (intrebati Skatteverket ce au nevoie).

Numerele personale se obtin mult mai rapid ca cetatean european cu drept de sedere (uppehållsrätt) decit ca cetatean strain cu permis de sedere (uppehållstillstånd). Parerea mea ar fi sa faci ambele cereri. Cetatenia se obtine dupa trei ani avind uppehållstillstånd si 5 ani avind uppehållsrätt.

Toate cele bune!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  Alleycat Mier Oct 08, 2014 3:53 am

Vom merge maine la Migra, sa vad ce mi se spune de acolo. Noi vrem doar sa verificam ca vom fi in legalitate, si ca nu vom avea parte de surprize pe parcurs (i.e. in perioada de logodna, pana cand ne vom casatori/pana in momentul angajarii etc)

As fi vrut sa particip la SFI, dar fara numarul personal nu am cum. Este un circuit inchis. Shocked

Alleycat
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 07/10/2014
Varsta : 33
Localizare : Jönköping, Sverige

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  dej Mier Oct 08, 2014 3:13 am

Cu aceasi problema de asigurare m-am confruntat si eu. Nu poti merge pe calea aplicarii in baza unui job? Daca mergi cu un contract de munca nu iti mai cer s1.

Daca insa doresti sa rezolvi cu S1,nu stiu ce te-as putea sfatui. Lumea pe aici spune sa apelezi la Solvit Romania insa nu cred daca/cand vei rezolva.

Traim intr-o lume batuta in cap din pacate si nici o cantitate de logica se pare ca nu e de ajuns pentru a rezolva unele probleme in Uniunea Europeana.

dej
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 07/10/2014

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Legalitate

Mesaj  Alleycat Mier Oct 08, 2014 2:56 am

Salutari tuturor,

Locuiesc in Suedia impreuna cu logodnicul meu (cetatean suedez). Am locuit si lucrat impreuna in Olanda timp de 11 luni, legal, iar acum ne-am mutat in Suedia unde am achizitionat o locuinta (cu ajutorul socrilor).

Am citit toate rubricile legate de emigrare, numere personale, drept de sedere, permis de sedere, proces de obtinere al actelor necesare, parol! Insa tot nedumerita am ramas.

In data de 2 octombrie am fost cu logodnicul meu la Skatteverket unde am aplicat pt PU si unde ni s-a spus ca Cardul European va echivala necesitatea de "insurance", insa la cateva zile am primit scrisorica cu cerere de S1. Documentandu-ma cu privire la obtinerea S1, am aflat ca este valabil 6 luni. Nu am gasit nicaieri pe forum despre, ce anume se intampla in situatia in care minunatul S1 se elibereaza cu valabilitate de 6 luni, in conditia in care Skatteverket cere 1 an de asigurare? Nici domnisoara care se ocupa de cazul meu nu a stiut sa imi spuna, si mi-a sugerat sa merg la Migra.

Orice sfat este binevenit. bounce

Tack på förhand för hjälpen,

Alexandra

Alleycat
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 07/10/2014
Varsta : 33
Localizare : Jönköping, Sverige

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty acte si proceduri

Mesaj  ionutdani Vin Iul 18, 2014 10:29 am

Salut,daca poti sa ma ajuti cu niste sfaturi referitor de skat,astept sa imi lasi un nr de contact sau skip ,messenger

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 22/02/2014
Localizare : Göteborg

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Joi Iun 05, 2014 12:20 pm

Bine ai venit pe forum danburlacu !
Multumim pentru faptul ca esti dispus sa-ti ajuti compatriotii prin informatii. Cel mai eficient ar fi sa postezi experienta ta pe forumul public. Ar fi dificil sa raspindesti informatia prin postari private, este incomod in primul rind pentru tine.
Importante sunt urmatoarele aspecte:
- categoria de rezidenta in Suedia: angajat,studii, intreprinzator privat sau persoana cu mijloace suficiente ?
- daca te incadrezi la categoria de angajat, forma de angajare si durata contractului
- daca te incadrezi la categoria persoane cu resurse suficiente, ce suma ti-au cerut sa dovedesti ca o detii, ce tip de asigurare completa de sanatate ai avut etc.

Procedurile de acordare a numarului personal nu se schimba prea des. Astazi m-am uitat din nou pe site-ul Skatteverket si am putut constata ca au reformulat informatia privind durata contractului de munca pentru a primi numere personale. Daca acum citeva luni in urma era clar precizata (un an), acum textul a devenit difuz. In practica inseamna ca functionarul care ia decizia are o libertate mai mare de a interpreta legea si procedurile Twisted Evil  Twisted Evil Asa ca o sa avem exact asa de multe interpretari citi funcionari se ocupa de treaba asta Twisted Evil  Twisted Evil 

Asteptam postarea ta, cu siguranta va fi de folos si altor compatrioti care se vor afla in situatia care ai fost si tu.
Bine ai venit in Suedia ! Very Happy 

cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  danburlacu Joi Iun 05, 2014 4:47 am

buna ziua
am vazut ca multa lume e nelamurita in legatura cu numarul personal .Daca cineva vrea informatii exacte cum se obtin ma poate contacta si ii explic fiindca eu am depus actele pe 26 mai 2014 si pe 4 iunie 2014 mi-au venit numerele , deci informatiile sunt de saptamana trecuta nu din 2008, 2009 sau din zvonuri .Doar vreau sa ajut fara nicio obligatie .

danburlacu
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 05/06/2014

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Vin Apr 25, 2014 7:42 am

Socrul tau se incadreaza in categoria cetatean european cu venituri suficiente ( Smile in functie de nivelul pensiei binenteles). Daca are cazarea gratuit la voi poate fi un avantaj. La skatteverket are nevoie de un formular european de tip S care sa certifice faptul ca este asigurat in Romania.
Unde trebuie sa mergeti ? Spor la lectura forumului  Smile 
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  atdana Lun Apr 21, 2014 7:15 pm

Buna, a venit tatal sotului meu aici si vrea sa ramana. Este pensionar, unde trebuie sa mergem pentru acte si ce acte trebuie sa aiba sa poata obtina PN si drept de sedere. Noi lucram amandoi. Ms frumos

atdana
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 05/04/2014

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Mar Apr 08, 2014 3:08 am

Presupun ca ai cerut la Skatteverket inregistrarea in evidenta populatiei (numar personal) ca cetatean european cu mijloace suficiente. Din acest motiv ti-au cerut o asigurare completa de sanatate. Concubina ta fiind cetatean suedez nu poti sa ceri inregistrarea dreptului de sedere ca membru de familie al unui cetatean european(chiar daca ea detine si cetatenia romana). Calea pe care trebuie sa o urmezi este depunerea unei cereri de permis de sedere la Migrationsverket(nu este un drept ci o permisiune care se decide dupa o ancheta privind seriozitatea relatiei). Dupa obtinerea permisului de sedere Migrationsverket comunica cu Skatteverket si esti inregistrat automat in registrul suedez al evidentei populatiei (ti se acorda numere personale suedeze). In aceasta procedura nu conteaza resursele materiale ale partenerei tale ci doar decizia Migrationsvrket in privinta relatiei (sa nu fie fictiva, doar pentru obtinerea permisului de sedere).
Daca intre timp iti gasesti ceva de munca poti sa depui paralel cu cererea de permis de sedere si o cerere de drept de sedere.
Ar mai fi un aspect. Cu drept de sedere poti obtine cetatenia suedeza dupa 5 ani. Cu permis de sedere bazat pe o relatie cu un cetatean suedez poti obtine cetatenia suedeza dupa aprox. 3 ani.

Toate cele bune.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty nou pe aici

Mesaj  domino_xxi Lun Apr 07, 2014 1:20 am

Probabil ca nu sunt primul care cere ajutorul pe tema asta si imi cer scuze celor care s-au plictisit de cei ca mine
care intreaba despre cum se poate obtine faimosul NUMAR PERSONAL, dar pana acum nu am gasit un raspuns clar
care sa ma lamureasca in privinta situatiei mele.
Am venit in Suedia la prietena mea, care are pasaport suedez, un loc de munca FAST si o fetita de aproape 3 ani.
Am fost si ne-am declarat SAMBO si am facut o cerere pt numar personal. Mi s-a cerut o asigurare de sanatate valabila
un an si nestiind exact ce fel de asigurare imi trebuie, am luat una din Romania, de la o agentie de turism, care a costat 50 E.
Totodata prietena mea a dat o declaratie prin care isi lua angajamentul ca ma va intretine ea pana imi voi gasi un loc de munca.
Am primit raspuns prin posta ca asigurarea respectiva nu este buna, iar cand am sunat ni s-a spus ca prietena mea nu castiga indeajuns
incat sa poata intretine si fetita si pe mine.
Ce as vrea sa stiu este daca mai exista o alta cale de a obtine numarul personal,in afara de a ne casatori,
pt ca ar trebui sa mergem in Romania si momentan nu avem posibilitatea si daca exista,care este procedura si
ce acte ar trebui sa am sau sa fac rost.
Ii rog pe cei care sunt mai vechi si mai trecuti prin birocratia Suediei sa imi dea un sfat
sau sa imi spuna parerea lor despre ce ar trebui sa fac sau cum sa procedez pt a putea primi un numar personal
si a ma putea integra in societatea suedeza.
Multumesc mult celor care isi vor face timp sa imi raspunda

domino_xxi
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 17/03/2014

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty numere personale in suedia

Mesaj  varga zoltan Joi Ian 31, 2013 7:50 pm

multumesc pentru sfat si ajutor!

varga zoltan
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 04/01/2013

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Joi Ian 31, 2013 10:44 am

varga zoltan a scris:daca nu sunt indiscret stii tu vreo firma serioasa de recrutare? Neutral
Nu trebuie sa fii "indiscret" ci doar faci sapaturi macar de suprafata pe acest forum. De citit am putut constata ca stii, spor la citit! Ai o lista intreaga publicata pe forum pe un alt topic.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty numere personale in suedia

Mesaj  varga zoltan Mier Ian 30, 2013 12:31 pm

daca nu sunt indiscret stii tu vreo firma serioasa de recrutare? Neutral

varga zoltan
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 04/01/2013

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Mier Ian 30, 2013 12:18 pm

Banuiesc despre ce este vorba. Un angajator + un amic intermediar or fi avut vreo idee "geniala" de a introduce intr-o eprubeta forta de munca bine calificata si ieftina din Romania + subventii suedeze pentru somerii din Suedia. S-ar parea ca formula initiala nu functioneaza si ca niste alchimisti seriosi se gindesc la o noua varianta. Le doresc succes!
Ti-as recomanda sa apelezi la niste "intermediari" mai profesionisti. Ce-ar fi sa incerci cu o firma de recrutare de personal?
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty numere personale in suedia

Mesaj  varga zoltan Mier Ian 30, 2013 11:36 am

eu nu am zis ca nu voi reveni niciodata in suedia. Hai sa-ti explic cum sta treaba, am mai scris pe forum ca am fost contactat de un concetatean cu o oferta de munca ca si tehn. dentar.Nu el este angajatorul ci un suedez, el doar il cunoaste si mi-au oferit un salar destul de atragator pentru inceput, jumatate un fel de subventie de la fortele de munca si cealalta jumatate de la firma. Azi ma sunat suparat ca nu mai vrea suedezul sa plateasca doar suma ce o primeste de la fortele de munca adica jumatate din salariul promis, si mi-a propus sa fac totusi NP si pe parcurs imi cauta el in alta parte de lucru in suedia ori norvegia.

varga zoltan
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 04/01/2013

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Mier Ian 30, 2013 11:11 am

Nu-ti anuleaza nimeni numerele personale daca te muti in Romania, doar iti faci o simpla schimbare de domiciliu. Nu inteleg totusi, ce importanta are un CNP in registrul evidentei populatiei in Suedia daca oricum nu ai de gind sa mai revii vreodata aici? Rolling Eyes Rolling Eyes
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty numere personale

Mesaj  varga zoltan Mier Ian 30, 2013 7:35 am

am o intrebare . Merg in suedia si pe baza unui contract de munca imi fac numere personale pe viata .Daca ma intorc in ro si nu mai revin in suedia mai ramin valabile acele num. pers. ? mi le poate anula cineva?

varga zoltan
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 04/01/2013

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty un an nou fericit !!

Mesaj  styl33 Mier Ian 02, 2013 6:54 am

ura am person number si nu doar eu dar si cele trei fetite ale mele!!!

styl33
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 01/08/2012
Varsta : 43
Localizare : sweden

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Mier Noi 14, 2012 11:00 pm

Nu ai cum sa obtii numerele personale in conditiile expuse de tine. Nu indeplinesti nici durata de sedere in Suedia si nici conditiile de asigurare de sanatate. Poti solicita "numere provizorii" - samordningsnummer, un fel de numere de impozitare, cu care poti sa platesti impozite si sunt suficiente pentru munca la alb in Suedia.
Nu am auzit sa existe o asigurare completa de sanatate suedeza pentru nerezidenti. Exista pe piata doar asigurari private pentru cazuri de urgenta. In Suedia nu exista posibilitatea de a contribui la sistemul de asigurari sociale si de sanatate din buzunarul propriu prin plata directa ca in Romania.
Asigurarea trebuie sa ti-o cauti si sa o alegi singur. Alegerea asiguratorului, conditiile si raportul pret-calitate sunt alegeri complicate despre care s-ar putea scrie studii si carti intregi.
Succes!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Cum obtin PN cu rezidenta acordata momentan pentru numai 6 luni?

Mesaj  dacaeu Mier Noi 14, 2012 12:31 pm

Va salut. O sa vin curand in Suedia la studii, adica prin ianuarie 2013. Momentan urmez un curs pentru sase luni, vor urma alte studii din toamna viitoare, insa nu am inca vreo adeverinta sau aprobare oficiala pentru ele. Motivul este simplu: abia acum este in curs procesul de trimitere / acceptare. Deci in prezent am drept de rezidenta si drept de munca pentru sase luni, dar din ce am vazut eu pe site-urile lor, nu mi se poate acorda numarul personal de la biroul lor de evidenta a populatiei, daca nu am ceva acte cum ca voi sta macar un an. Astfel incat intreb cum sa fac, daca am cum, sa pot obtine PN-ul sau cum pot munci fara el, avand totusi drept de munca?? Nu ma gandeam neaparat la munca la negru.. A doua chestiune imi parea mai simpla, dar dupa ce am tot citit pe forumuri a devenit si ea extrem de complicata. Este vorba de asigurare. Din varii motive nu sunt asigurat aici, deci nu pot sa ma carpesc cu o asigurare europeana. Si deci s-a mai nascut o intrebare logica, al carei rapuns e tare important: pot sa ma asigur in suedia, la un pret cat de cat ok?? Au cumva asigurari pentru studenti, ceva gen asigurari internationale?? Multumesc pentru eventualele raspunsuri si lamuriri, dar si pentru ca poate v-ati pierdut timpul citind!!!

dacaeu
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 14/11/2012

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Mar Noi 13, 2012 11:41 pm

Asigurarea de calatorie nu este o asigurare completa, acopera numai cheltuielile medicale pentru probleme de sanatate acute sau accidente. Pentru un control medical de rutina platesti 1200 sek daca nu esti asigurat, nu cred ca vrei sa stii cit te-ar costa daca mai ai nevoie si de un medic specialist. Clar ca trebuie sa va rezolvati problema mai ales ca aveti si copii.
Nu este o solutie nici sa incerci sa obtii din Ro dovada apartenentei la sistemul de asigurare romanesc ca posesor al unui PFA romanesc, te pun aia sa platesti toate restantele din Romania din 2006. In plus sistemul romanesc pentru cei cu PFA este aberant, exista un proces pe rol in Romania pe aceasta tema.
Dacă tot mai vrei să luăm legătura, cu mare plăcere, te invităm și la o cafea . Noi stăm în Märsta. Mulțumesc mult de ajutor.
Trimite-mi un nr de tel in pivat unde te pot suna, nu am primit inca nimic. Ma interseaza mai multe detalii tehnice din procedura voastra de apliare la Skatteverket.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  roxcostea Lun Noi 12, 2012 11:42 pm

cocoshel a scris:Bine ai venit roxcostea pe forumul nostru!
Toate problemele cu Skatteverket si Migrationsverket au o singura explicatie birocratica. Migrationsverket interpreteaza libera circulatie a cetatenilor europeni conform legii pentru straini (Utlänningslag). Skatteverket. Skatteverket interpreteaza aceiasi libera circulatie a cetatenilor europeni conform legii pentru straini dar si a legii privind evidenta populatiei (Folkbokföringslag).
"Cuiul lui Pepelea" in cazul tau este asigurarea medicala. Cerinta lor este ca aceasta asigurare sa fie completa (heltäckande sjukförsäkring). Asigurarea cea mai buna in ochii lor este apartenenta la un sistem de asigurari national din alt stat din UE. Acesta se poate dovedi prin unul din urmatoarele formulare europene:S1,E106,E109,E121. Dupa cite am inteles, Skatteverket vrea ca aceasta asigurare sa fie valabila cel putin un an iar Casa de asigurare nationala romana nu elibereaza decit adeverinte pe 6 luni. Ai incercat sa platesti anticipat pe un an contributiile si evident sa obtii o adeverinta pe aceiasi perioada? Daca nu este posibil atunci este un conflict de legislatii sau proceduri nationale care ingradesc libera circulatie a cetatenilor europeni. De acest aspect se ocupa reteaua europeana Solvit, trebuie sa te adresezi, fiind cetatean roman, filialei din Romania.

http://ec.europa.eu/romania/eu_you/solvit/index_ro.htm

In cazul asigurarii private nu pot sa-mi dau cu parerea pina nu citesc conditiile din scrisoarea de asigurare si ce acopera asigurarea.
As vrea sa stiu ce fel de cerere ai facut la Skatteverket,mijloace suficiente( tillräckliga egna medel), sau prestator de servicii(Tillhandahållare av tjänst)? Este foarte important sa bifezi categoria corect in cerere. Ar mai fi o solutie, sa ceri numere personale ca intreprinzator particular (Egenföretagare). Pentru asta ar trebui sa deschizi o firma suedeza sau eventual sa deschizi un punct de lucru suedez al firmei din Romania. Evident ca trebuie sa alegi varianta care te avantajeaza cel mai mult din punct de vedere al impozitarii.

Trimite-mi un nr de tel in privat, as avea mai multe intrebari si precizari in legatura cu problema ta, poate te pot ajuta cu ceva.

Toate cele bune!

Bună cocoshel
Hai să te pun în temă mai detaliat. De fapt și de drept soțul meu funcționează pe un PFA înființat în Ro (Constanța, unde am locuit), însă nu a contribuit la CAS din revoltă și multe alte motive pe care i le împărtășesc. Drept pentru care ne-am făcut asigurări "de călătorie" private pe 1 an de zile toți 3. Dacă ar fi să plătească acum, ar trebui să plătească și penalizări și CAS din 2006 până în prezent. Înțelege și el și înțeleg și eu consecințele acestui lucru. O soluție pe care o văd eu este să își înființeze aici o firmă (întrucât vrea să renunțe la PFA pe viitor) însă mi se pare o cu totul altă poveste și un alt topic. (voi verifica pe forum tot ce s-a discutat pe tema asta înainte să pun vreo întrebare). Altă soluție ar fi să-mi găsesc eu de muncă (lucru la care lucrez), însă fără să știu suedeza fluent am foarte slabe șanse. Eu trag tare să învăț cât mai mult și cât mai repede și mă frustrează foarte tare că nu stau într-un colectiv unde se vorbește suedeza, ca să prind mai repede. Dacă tot mai vrei să luăm legătura, cu mare plăcere, te invităm și la o cafea Smile. Noi stăm în Märsta. Mulțumesc mult de ajutor.

roxcostea
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 30/07/2012

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Lun Noi 12, 2012 11:10 pm

Bine ai venit roxcostea pe forumul nostru!
Toate problemele cu Skatteverket si Migrationsverket au o singura explicatie birocratica. Migrationsverket interpreteaza libera circulatie a cetatenilor europeni conform legii pentru straini (Utlänningslag). Skatteverket. Skatteverket interpreteaza aceiasi libera circulatie a cetatenilor europeni conform legii pentru straini dar si a legii privind evidenta populatiei (Folkbokföringslag).
"Cuiul lui Pepelea" in cazul tau este asigurarea medicala. Cerinta lor este ca aceasta asigurare sa fie completa (heltäckande sjukförsäkring). Asigurarea cea mai buna in ochii lor este apartenenta la un sistem de asigurari national din alt stat din UE. Acesta se poate dovedi prin unul din urmatoarele formulare europene:S1,E106,E109,E121. Dupa cite am inteles, Skatteverket vrea ca aceasta asigurare sa fie valabila cel putin un an iar Casa de asigurare nationala romana nu elibereaza decit adeverinte pe 6 luni. Ai incercat sa platesti anticipat pe un an contributiile si evident sa obtii o adeverinta pe aceiasi perioada? Daca nu este posibil atunci este un conflict de legislatii sau proceduri nationale care ingradesc libera circulatie a cetatenilor europeni. De acest aspect se ocupa reteaua europeana Solvit, trebuie sa te adresezi, fiind cetatean roman, filialei din Romania.

http://ec.europa.eu/romania/eu_you/solvit/index_ro.htm

In cazul asigurarii private nu pot sa-mi dau cu parerea pina nu citesc conditiile din scrisoarea de asigurare si ce acopera asigurarea.
As vrea sa stiu ce fel de cerere ai facut la Skatteverket,mijloace suficiente( tillräckliga egna medel), sau prestator de servicii(Tillhandahållare av tjänst)? Este foarte important sa bifezi categoria corect in cerere. Ar mai fi o solutie, sa ceri numere personale ca intreprinzator particular (Egenföretagare). Pentru asta ar trebui sa deschizi o firma suedeza sau eventual sa deschizi un punct de lucru suedez al firmei din Romania. Evident ca trebuie sa alegi varianta care te avantajeaza cel mai mult din punct de vedere al impozitarii.

Trimite-mi un nr de tel in privat, as avea mai multe intrebari si precizari in legatura cu problema ta, poate te pot ajuta cu ceva.

Toate cele bune!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty suntem în Suedia de 6 luni

Mesaj  roxcostea Dum Noi 11, 2012 8:45 am

M-am mutat împreună cu soțul meu și fiul meu (3 ani) în Suedia acum 6 luni. Am fost refuzați de 2 ori la skatteverket când am cerut numere personale din multiple motive. Prima dată că nu aveam permis de ședere de la migrationsverket iar a doua oară că nu avem asigurare de sănătate DE STAT și că nu avem contract de muncă ÎN Suedia. Noi suntem freelanceri, cu PFA în Ro și am venit cu contracte lunare făcute cu clienți Români. Avem venit de peste aprox 3000€/lună, și mai aveam și vreo 10.000€ în bancă atunci când am venit în țară. Toate astea nu au fost suficiente pentru ei. Vor musai contract de muncă în Suedia. Permis de ședere și de muncă avem de la migrationsverket, însă nu vor să ne dea numere personale pe baza lui. Avem asigurări de sănătate private pe 1 an de zile. Nu le vor. Ei vor asigurări de stat, valabile un an. Însă asigurările de stat nu sunt valabile decât 6 luni în afara țării. După 6 luni trebuie să revii în țară să faci altele. Deja mă doare mintea cât de încuiați pot fi. Le-am arătat contractul de chirie pe 1 an de zile, le-am arătat enșpe recomandări din partea unor persoane suedeze, extras bancar (deși mi se pare un abuz grav să ceri așa ceva), contractele cu clienții noștri (pe termen nelimitat) în care erau sumele lunare trecute etc. Tot nu au vrut.
În schimb, mirare mare.. mi-au acceptat copilul la grădiniță deși le-am zis că nu avem numere personale. Shocked WTF?! Aplicasem fără prea mari speranțe... dar a funcționat. Acum... ce alte opțiuni de a primi numere personale avem? Să ne facem firmă aici? Am înțeles că nici pe asta nu o poți face fără numere personale.

roxcostea
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 30/07/2012

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Vin Noi 09, 2012 1:13 am

Cind familia se afla deja in Suedia trebuie sa o inscrii in registrul evidentei populatiei la Skatteverket pentru acordarea de numere personale suedeze. Va trebui probabil sa dovedesti inca o data dreptul de sedere in Suedia prin prezentarea unui contract de angajare, specificatii de salariu, etc.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty PN pt familie

Mesaj  bogdanpalea Joi Noi 08, 2012 12:14 am

Am o intrebare: eu am personnummer de 18 luni si in luna februarie 2013 vreau sa iau in Suedia si familia formata din sotie si 2 copii minori. Ce pasi trebuie sa fac pentru a obtine pn pt ei ?

bogdanpalea
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 07/11/2012
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti si Kristianstad

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum