Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Despre procedura de cumparare a unui apartament EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Despre procedura de cumparare a unui apartament EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Despre procedura de cumparare a unui apartament EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Despre procedura de cumparare a unui apartament EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Despre procedura de cumparare a unui apartament EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Despre procedura de cumparare a unui apartament EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Despre procedura de cumparare a unui apartament EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Despre procedura de cumparare a unui apartament EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Despre procedura de cumparare a unui apartament EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 2 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 2 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Despre procedura de cumparare a unui apartament

4 participanți

In jos

Despre procedura de cumparare a unui apartament Empty Re: Despre procedura de cumparare a unui apartament

Mesaj  ionutdani Joi Sept 11, 2014 2:37 pm

Salutare tuturor ,am o nelamurire  poate ma lamureste cineva.Eu intentionez sa imi vand imobilul din Romania,intrebarea mea este:pot sa il cumpar cu banii achizionati de pe imobilul din RO??,am auzit ca chiar dac ai suma integrala te obliga sa faci imprumut in banca.Sau prin transfer bancar din ro specificand ca miam vandut casa in ro.Va multumesc mult si astept sa ma lamuriti

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 22/02/2014
Localizare : Göteborg

Sus In jos

Despre procedura de cumparare a unui apartament Empty Re: Despre procedura de cumparare a unui apartament

Mesaj  brigadir Mar Aug 05, 2014 2:20 am

Ma bucur ca ai inteles dar si mai mult ma bucur ca ti-am putut fi de folos, ionutdani.
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Despre procedura de cumparare a unui apartament Empty Re: Despre procedura de cumparare a unui apartament

Mesaj  ionutdani Lun Aug 04, 2014 9:55 am

Va multumesc foarte mult pentru informatii si pentru avertizare ,scopul meu sincer nu este de a jigni din placere si pur si simplu am fost provocat dar acum am inteles cum sta treaba ,cred ca miam dat seama cum trebuie sa abordez va multumesc

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 22/02/2014
Localizare : Göteborg

Sus In jos

Despre procedura de cumparare a unui apartament Empty Re: Despre procedura de cumparare a unui apartament

Mesaj  brigadir Dum Aug 03, 2014 4:07 pm

Salut ionutdani!

Tin sa repet si eu sugestia lui costel igorov si sa te rog sa eviti spamul pe acest forum. Exista un volum de informatii imens pe acest forum si este si asa greu de cautat. Poate ai observat ca nimeni nu se oboseste sa iti raspunda deoarece s-a mai raspuns la acest gen de intrebari. Trebuie doar sa cauti putin si sa nu ai pretentia ca ceilalti sa-ti raspunda numai datorita faptului ca tu postezi acelasi mesaj in mai multe subiecte.

In ceea ce priveste mesajul tau personal nu-i vad sensul. Fara numere personale oricum nu vad cum ai putea sa-ti cumperi un apartament. Totusi am sa incerc sa iti raspund aici in ordinea in care ar trebui sa actionezi tu. Nu se cumpara prima data biciul si dupa aia caruta si calul...

ce pasi trebuie sa urmez ca sa indeplinesc toate formalitatile,in cazul in care eu vin in Suedia la ghici.

Cu tot respectul tin sa te anunt ca modalitatea "la ghici" nu exista si nu este stipulata la emigrari sau la skatt. Daca te oboseai putin si cautai printre postarile mai vechi observai ca numerele personale se obtin: cu contract de munca, casatorie sau sambo, firma, resurse financiare suficiente si prin dovada ca esti inregistrat la arbetsförmedlingen ca si cautator de lucru cu sanse reale de a-ti gasi de lucru. Atat!

Dupa ce ai aceste numere poti sa-ti cumperi si casa. Site-ul de pe care iti culegi anuntul nu are prea mare importanta. Agentii imobiliari au anunturi pe toate situ-rile inclusiv blocket asa ca nu e nici o diferenta. Diferenta apare la comision si la seriozitate. Nu cumpara de la privati ca nu stii peste cine dai si nici nu stii ce "bube" are casa. Cel mai comod e sa mergi la un mäklare sa-i spui ce te doare, ce casa vrei si unde o vrei si te rezolva el. Cand iti gaseste casa te duci la un alt mäklare si platesti vreo 3000 de koroane(poate mai putin) ca sa-ti faca un utvärdering(o evaluare a locuintei) si sa vezi daca nu vrea agentul sa te faca la pret. Abia dupa aia dai banul.

Succes si nu uita... prima data calul, apoi caruta si abia la sfarsit biciul...

PS. Nu ti-am sters nici spamul si nici vulgaritatile din "coltul vikingului"... deocamdata. Dar daca se repeta s-ar putea sa ne despartim. Si... referitor la asta:
degeaba sunteti in Suedia nu prea ati invatat nimic
...s-ar putea sa ai dreptate. Dar daca TU vii la niste "neinvatati" sa te invete si carora le ceri ajutorul atunci tu ce esti?
Ori bunul simt nu se invata in Suedia sau in Romania ci acasa la mamica in aia sapte ani de acasa. Si cred ca iti dai seama la ce ma refer...


Succes!
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Despre procedura de cumparare a unui apartament Empty Re: Despre procedura de cumparare a unui apartament

Mesaj  ionutdani Sam Iul 19, 2014 8:08 am

Daca tea deranjat acest aspect minor de ce te obosesti sa rasp sec la intrebare.......degeaba sunteti in Suedia nu prea ati invatat nimic Question 

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 22/02/2014
Localizare : Göteborg

Sus In jos

Despre procedura de cumparare a unui apartament Empty Re: Despre procedura de cumparare a unui apartament

Mesaj  ionutdani Sam Iul 19, 2014 8:03 am

Merci frumos

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 22/02/2014
Localizare : Göteborg

Sus In jos

Despre procedura de cumparare a unui apartament Empty Re: Despre procedura de cumparare a unui apartament

Mesaj  costel igorov Vin Iul 18, 2014 11:47 pm

Salutare ionutdani !
A si eu o intrebare la tine
De ce trebuie sa postezi acelazi mesaj de 3 ori in 3 topicuri diferite? Ai descoperit de curind facilitatea copy paste pe computer si vrei sa o testezi pe forumul nostru?
Primele informatii le gasesti aici:
https://suediainfo.forumgratuit.ro/t117-intrebari-sfaturi-raspunsuri-topic-si-subtopic-va-rugam-sa-cititi-inainte-de-a-posta

Sa traiesti bine !
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Despre procedura de cumparare a unui apartament Empty Re: Despre procedura de cumparare a unui apartament

Mesaj  ionutdani Vin Iul 18, 2014 11:19 am

Salutari sunt membru nou si as avea cateva intrebari daca puteti sa ma lamuriti:Eu de ceva timp imi caut un apartament in suedia ,imi puteti spune daca situl ,,blocket,,este potrivit pt cautarea mea si daca este vreo diferenta intre ,,Blocket,,si celelalte situri imobiliare.Nu prea am inteles sensul de perceptie in propietatea suedeza?,adica eu pot sal vand sau sal inchiriez cand vreau?.Va multumesc mult si astept un rasp toate cele bune

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 22/02/2014
Localizare : Göteborg

Sus In jos

Despre procedura de cumparare a unui apartament Empty Re: Despre procedura de cumparare a unui apartament

Mesaj  brigadir Mier Apr 25, 2012 3:47 am

Buna Alexse.

Scuza-ma ca nu ti-am raspuns mai devreme dar am fost putin "pe val" zilele astea si n-am prea avut timp sa intru pe forum.

Am sa incerc sa-ti raspund cat mai punctual:

Pentru a continua demersul acesta de informare, te voi intreba care se considera proprietate cu drepturi depline in Suedia? Doar ceea ce la agentii apare la rubrica 'vile'? Respectiv sunt proprietati cu drepturi depline doar casele independente si terenul aferent? Sau sunt si aici exceptii?


Intr-adevar, proprietatile cu drepturi depline sunt in general vilele si fermele. S-ar putea sa existe si exceptii dar eu inca nu am auzit.

In acest caz, e de mirare cum de nu s-a umplut cu vile si vilutze pustietatea suedeza, in deceniile de boom economic. Asa cum s-a intamplat in locuri mai de la sud, exemplul cel mai scandalos fiind campia italiana. De la Venetia pana la Verona terenurile foste arabile si satele sunt astazi o intindere nesfarsita de vile.

Mmmm... nu stiu... Vezi tu... In primul rand populatia Italiei bate inspre 60 de milioane la o suprafata nici cat jumatate Suedia care are doar 8 milioane de locuitori si daca o decupezi de pe harta si o asezi pe verticala Europei ajunge din Danemarca pana in... Italia:)

Suedezii nu se bat pentru pamant pentru ca sunt cam puturosi si nu le convine sa-l lucre. Chiar si o vila mica necesita intretinere si munca extra fata de job-ul pe care il au. Ori, pentru ei timpul liber este sfant. Sa nu crezi ca nu ar putea sa isi ia fiecare cate 10 ha si sa mearga-n vizita la vecinul cu trenul dar nu se renteaza. Daca mergi dincolo de Stockholm mananci cate o paine buna intre doua orase sau localitati chit ca mergi cu 100 +... la ora.


As fi deasemenea interesat sa aflu cate ceva strict despre experienta ta in Lund. Banuiesc ca mi-ai putea oferi o sumedenie de ponturi utile. Fara a mai folosi formule de politete, imi permit totusi sa te anunt ca poti sa nu o faci daca consideri ca sunt informatii prea personale pentru a le publica.

Nu este vorba de informatii personale si pe care nu le-as putea publica. Pudoarea mi-am amanetat-o demult:)) Dar... dat fiind faptul ca volumul de informatie de care, probabil, ai avea nevoie este marisor cred ca este incomod si ineficient sa ne scriem ca doi indragostiti o data la doua zile... chit ca suntem straight:)))
Cel mai bine ar fi sa ne schimbam niste ID-uri de mess sau skype si sa turuim vreo ora pe tema Lund. Zic eu...



Numai bine.
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Despre procedura de cumparare a unui apartament Empty Re: Despre procedura de cumparare a unui apartament

Mesaj  Alexse Mar Apr 24, 2012 6:10 am

Buna seara.

Pentru a continua demersul acesta de informare, te voi intreba care se considera proprietate cu drepturi depline in Suedia? Doar ceea ce la agentii apare la rubrica 'vile'? Respectiv sunt proprietati cu drepturi depline doar casele independente si terenul aferent? Sau sunt si aici exceptii? In acest caz, e de mirare cum de nu s-a umplut cu vile si vilutze pustietatea suedeza, in deceniile de boom economic. Asa cum s-a intamplat in locuri mai de la sud, exemplul cel mai scandalos fiind campia italiana. De la Venetia pana la Verona terenurile foste arabile si satele sunt astazi o intindere nesfarsita de vile.

As fi deasemenea interesat sa aflu cate ceva strict despre experienta ta in Lund. Banuiesc ca mi-ai putea oferi o sumedenie de ponturi utile. Fara a mai folosi formule de politete, imi permit totusi sa te anunt ca poti sa nu o faci daca consideri ca sunt informatii prea personale pentru a le publica.

Seara buna tuturor.

Alexse
Alexse
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 22/04/2012

Sus In jos

Despre procedura de cumparare a unui apartament Empty Re: Despre procedura de cumparare a unui apartament

Mesaj  brigadir Lun Apr 23, 2012 7:07 pm

Buna Alexse.

In primul rand as prefera sa nu ne ”domnim”Smile... stiu ca e o formula de politete dar mie-mi suna prea rece si nu cred ca-si are locul intre oameni daca nu doresc, binenteles, sa stabileasca anumite bariere intre ei.

Intr-adevar, preturile sunt mai mult decat decente in comparatie cu preturile din alte parti unde valoarea reala nu este data de piata ci de alti factori mai mult sau mai putin... ”ortodocsi”...

In ceea ce priveste ”avgift-ul” si aici banuiesc ca te referi la chiria pe o anumita proprietate, acesta are o explicatie mult mai simpla. Se numeste incorect ”hyra” adica... chirie ceea ce este un paradox. Cum sa platesti chirie pe un obiect care iti apartine?

Ehh... in Suedia exista mai multe feluri de ”proprietati”: proprietatea cu drepturi totale, proprietate cu ”servitut” si ceea ce eu numesc semi-proprietate(cazul nostru).

proprietate cu drepturi totale(bostad) este ceea ce exista in intreaga lume inclusiv in RO si pe care o cunosti.
Servitut – este acea proprietate asupra careia statul are dreptul sa o modifice sau chiar sa ti-o ia in situatia in care, de ex. Vor sa construiasca o sosea care sa traverseze terenul tau sau prin dormitorul tau. Binenteles ca te compenseaza cu ceva in cazul in care se intampla dar niciodata nu vei fi satisfacut. Aceste proprietati sunt cele mai ieftine si in general se refera la terenul pe care este amplasata casa.
Proprietatea cu ”avgift” cum o numesti tu(bostadsrätt ) este forma prin care un proprietar de cladire isi scoate cheltuielile de intretinere si taxe ale uni imobil PLUS profitul din afacere. Este un sistem vechi pe care nici macar suedezii de rand nu-l prea inteleg dat fiind ca exista si sistemul de chirie normala pe care o cunoaste toata lumea. Oricum... in aceasta situatie ai anumite avantaje pe care o chirie normala nu ti le poate oferi. Dar astea le vei descoperi daca iti vei cumpara asa ceva.

Intr-adevar, nu are sens sa stai la cheremul asociatiilor patronate de Universitate daca ai resurse. Multi studenti isi cumpara apartamente mari din care, la randul lor subinchiriaza camere la mana a doua(andrahand) altor studenti sau persoane obtinand astfel un profit bunicel si traind, binenteles, pe gratis pe perioada studentiei.

”Cu asta sunt de acord, insa faptul ca legislatia nu permite sa faci ce doresti cu proprietatea ta nu este echitabil. De vreme ce esti acceptat in asociatie nu stiu de ce nu ti s-ar permite sa vinzi, sa inchiriezi, cand doresti. ”

Cred ca la asta ti-am raspuns mai sus. Poti sa vinzi cand vrei, sa sub-inchiriezi si sa faci aproape orice cu acel apartament/casa.

Piedici eu nu vad in achizitionarea unui asemenea obiect insa trebuie sa iti iei anumite precautii. Rechini sunt chiar si in Suedia.

In primul rand trebuie sa ai grija ca in chirie sa fie incluse toate costurile in afara de cele normale(apa, canal, gunoi, etc) adica: curent, broadband.

Un element vital, zic eu, la cumpararea unui imobil este controlul de calitate(besiktning) si evaluarea la zi si evolutia in timp al pretului in zona(värdering).

De obicei acest serviciu este oferit de agentiile imobiliare si costa intre 3000 si 10000. Nu e mult si vei vedea ca merita din plin. In primul rand vei evita sa fii tras in piept la pretul de cumparare si vei avea garantia ca poti sa vinzi obiectul cel putin cu atat cat l-ai cumparat dupa 3 ani.

Atentie!... nu este indicat sa folosesti aceeasi agentie care vinde obiectul pentru a face besiktul.

Succes si... daca mai ai intrebari nu ezita.

Numai bine!
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Despre procedura de cumparare a unui apartament Empty Re: Despre procedura de cumparare a unui apartament

Mesaj  Alexse Lun Apr 23, 2012 5:44 am

Buna ziua, domnule brigadier.
Iti multumesc pentru raspuns. Mi-ai clarificat mare parte din dubii.

Am rasfoit ofertele gasite pe la cateva agentii care se ocupa de Skane (bovision, booli, bulows), daca mi s-ar permite as adauga si niste linkuri!
Preturile sunt foarte competitive, raportate la calitatea proprietatilor; preturile sunt foarte bune chiar si raportate la ''cloaca'' pe care unii o numesc cu emfaza piata imobiliara romaneasca.

Dubiile sunt referitoare la interpretarile foarte specialei legislatii suedeze. Am inteles ca se bazeaza pe principiile ''modelului suedez'', adica asociere, comunitate, etc.
Inteleg ca afgiftul e o cale de mijloc intre o ''chirie'' si ''cheltuieli de intretinere''. Este interpretarea suedeza a ceea ce s-ar numi in Europa sudica ''o taxa de protectie'' pe care o platesti asociatiei ca sa-ti fie bine. Cu asta sunt de acord, insa faptul ca legislatia nu permite sa faci ce doresti cu proprietatea ta nu este echitabil. De vreme ce esti acceptat in asociatie nu stiu de ce nu ti s-ar permite sa vinzi, sa inchiriezi, cand doresti.

Pentru mine o alternativa este sa primesc o camera prin asociatiile gestionate de Universitate. Asta implica inscrierea ''la coada'', nestiind daca primesti ce doresti, sa te supui unui set de reguli prea drastice pentru cineva ca mine care nu mai e la prima tinerete, si pe deasupra sa mai si platesti.

Conform zicalei ''eu centrez, eu dau cu capul'' cred ca mi-am dat singur raspunsul la aceasta dilema. As dori totusi, prin prisma experientei voastre, sa-mi evidentiati eventuale piedici in tentativa mea de a achizitiona o proprietate.

Sa auzim numai de bine!
Alexse
Alexse
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 22/04/2012

Sus In jos

Despre procedura de cumparare a unui apartament Empty Re: Despre procedura de cumparare a unui apartament

Mesaj  brigadir Lun Apr 23, 2012 3:25 am

Bine ai venit in mijlocul nostru Alexse!

Lundul, dupa parerea mea este cel mai bun oras de locuit din Suedia. Binenteles ca sunt subiectiv deoarece si eu am locuit cativa ani acolo:)

Legat de intrebarile tale si daca le-am inteles bine, pot sa-ti spun ca in cazul in care vrei sa cumperi un apartament cu bani cash nu ai de platit nici o alta suma in plus, alta decat pretul afisat.

Mäklare-le nu-si ia comision de la tine deoarece nu esti tu cel care l-ai angajat. Isi ia comisionul de la vanzator.

Trebuie sa iei in calcul, insa, chiria lunara in care s-ar putea sa fie incluse toate facilitatile(curent, bredband, etc) sau sa fie costuri separate iar in nacest caz trebuie sa fii foarte atent.

Poate ca te vei intreba de ce sa platesti chirie din moment ce este proprietate personala? Adevarul este ca apartamentul in definitiv nu este proprietatea ta. Acesta, la baza apartine unei organizatii(bostadsrettförening). Singurul avantaj important ca si "proprietar" al acestuia este ca poti sa-l vinzi la randul tau si poti sa-i faci imbunatatiri.

Preturile in Lund pentru un apartament de 2 camere incep cam de la 600 de mii in sus. Asta nu inseamna ca nu poti gasi si mai ieftin.

Ar fi bine daca ai veni cu anumite intrebari si detalii specifice: preferinte, marime, pret maxim, zona, etc.

Poate te putem informa mai bine.

Bafta.
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Despre procedura de cumparare a unui apartament Empty Despre procedura de cumparare a unui apartament

Mesaj  Alexse Dum Apr 22, 2012 11:57 pm

Salutari si multumiri tuturor celor de pe acest forum care impartasesc din experienta lor suedeza!
Permiteti-mi sa incep prin a ma prezenta. Sunt un tanar arhitect roman cu domiciliul in Bucuresti. Din toamna acestui an voi incepe o specializare la Lund. Avand in vedere ca voi fi asadar rezident la Lund pentru urmatorii 3 ani, evaluez in acest moment oportunitatea cumpararii unui apartament condominial mobilat in Lund sau in zona limitrofa.

Cu toate ca universitatea ne pune la dispozitie mai multe tipologii de camere, consider ca preturile sunt prea mari, raportate la conditiile oferite. Spre exemplu, pentru o ''corridor room'' se platesc intre 3000 si 4000 de kr, unele sunt nemobilate si in chirie nu sunt incluse toate cheltuielile.

Mentionez deasemenea ca numarul personal mi-a fost deja atribuit in urma procesului de inscriere la universitate, asadar va intreb care sunt costurile ''ascunse'' ale unei tranzactii imobiliare? In afara avgiftului, ce alte cheltuieli mai apar?
Ce altceva ar trebui sa am in vedere inainte de a contacta o agentie de intermedieri imobiliare?

Astept cu interes sugestiile si sfaturile voastre.
Alexse
Alexse
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 22/04/2012

Sus In jos

Despre procedura de cumparare a unui apartament Empty Re: Despre procedura de cumparare a unui apartament

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum