Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 1 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 1 Vizitator

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA

+4
virgil
costel igorov
Oaki
nitu
8 participanți

In jos

CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA Empty Re: CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA

Mesaj  cosminut Mier Iul 20, 2016 6:04 pm

Admin a scris:
mihaelaiosip a scris:Buna tuturor!sunt noua pe forum si doresc sa ma mut in Suedia anul viitor.Voi pleca din Romania cu o suma de bani obtinuta in urma vanzarii unui imobil,ideea este ca doresc sa imi achizitionez o casa acolo...nu ma intereseaza sa fie in Stockholm,sunt multumita daca e la aprox. 100km de alt oras mare unde se poate gasi un loc de munca si se poate face o facultate.Intrebarile mele sunt urmatoarele:daca eu vin cu banii din tara trebuie sa platesc impozit pe ei?de asemenea am nevoie de acel numar pentru a efectua o tranzactie imobiliara?se pot gasi chirii la un pret accesibil(300-400euro)?in caz ca nu pot cumpara casa?cam ce salariu are un sofer?dar un medic?multumesc anticipat pentru raspunsuri si sarbatori fericite tuturor.

-Impozit se plateste in Suedia numai pe venituri nu si pe avere. Daca vii cu bani din Romania nu platesti nici un fel de impozit
-poti cumpara o casa in Suedia (äganderätt) fara sa locuesti in Suedia, sa ai numere personale. Pentru a "cumpara" un apartament (bostadsrätt) trebuie sa poti dovedi cu acte capacitatea de plata a cheltuelilor de intretinere. Preturile difera foarte mult in functie de zona.Casele in zona Stockholm incep de la 200.000 euro la aprox 50 km de centru. In provincie preturile incep de la 3.000 euro cu 700 de mpatrati de teren (pe bune!)
http://www.blocket.se/kalix/Backgatan_3__Kalix_55706830.htm?ca=11&w=3
-300-400 de euro costa o camera in  gazda in orasele mari. In provincie ai sanse sa gasesti un apartament cu doua camere la pretul asta.
-salariu mediu brut: sofer 25 000 sek/luna, medic 50.000 sek/luna.


informatii foarte utile
multumim , Admin .

cosminut
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 20/07/2016

Sus In jos

CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA Empty Re: CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA

Mesaj  mihaelaiosip Mier Dec 23, 2015 8:11 pm

Admin a scris:
mihaelaiosip a scris:Buna tuturor!sunt noua pe forum si doresc sa ma mut in Suedia anul viitor.Voi pleca din Romania cu o suma de bani obtinuta in urma vanzarii unui imobil,ideea este ca doresc sa imi achizitionez o casa acolo...nu ma intereseaza sa fie in Stockholm,sunt multumita daca e la aprox. 100km de alt oras mare unde se poate gasi un loc de munca si se poate face o facultate.Intrebarile mele sunt urmatoarele:daca eu vin cu banii din tara trebuie sa platesc impozit pe ei?de asemenea am nevoie de acel numar pentru a efectua o tranzactie imobiliara?se pot gasi chirii la un pret accesibil(300-400euro)?in caz ca nu pot cumpara casa?cam ce salariu are un sofer?dar un medic?multumesc anticipat pentru raspunsuri si sarbatori fericite tuturor.

-Impozit se plateste in Suedia numai pe venituri nu si pe avere. Daca vii cu bani din Romania nu platesti nici un fel de impozit
-poti cumpara o casa in Suedia (äganderätt) fara sa locuesti in Suedia, sa ai numere personale. Pentru a "cumpara" un apartament (bostadsrätt) trebuie sa poti dovedi cu acte capacitatea de plata a cheltuelilor de intretinere. Preturile difera foarte mult in functie de zona.Casele in zona Stockholm incep de la 200.000 euro la aprox 50 km de centru. In provincie preturile incep de la 3.000 euro cu 700 de mpatrati de teren (pe bune!)
http://www.blocket.se/kalix/Backgatan_3__Kalix_55706830.htm?ca=11&w=3
-300-400 de euro costa o camera in  gazda in orasele mari. In provincie ai sanse sa gasesti un apartament cu doua camere la pretul asta.
-salariu mediu brut: sofer 25 000 sek/luna, medic 50.000 sek/luna.






Multumesc mult pentru raspunsuri,va doresc sarbatori fericite!!

mihaelaiosip
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 19/12/2015

Sus In jos

CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA Empty Re: CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA

Mesaj  Admin Mier Dec 23, 2015 12:48 pm

mihaelaiosip a scris:Buna tuturor!sunt noua pe forum si doresc sa ma mut in Suedia anul viitor.Voi pleca din Romania cu o suma de bani obtinuta in urma vanzarii unui imobil,ideea este ca doresc sa imi achizitionez o casa acolo...nu ma intereseaza sa fie in Stockholm,sunt multumita daca e la aprox. 100km de alt oras mare unde se poate gasi un loc de munca si se poate face o facultate.Intrebarile mele sunt urmatoarele:daca eu vin cu banii din tara trebuie sa platesc impozit pe ei?de asemenea am nevoie de acel numar pentru a efectua o tranzactie imobiliara?se pot gasi chirii la un pret accesibil(300-400euro)?in caz ca nu pot cumpara casa?cam ce salariu are un sofer?dar un medic?multumesc anticipat pentru raspunsuri si sarbatori fericite tuturor.

-Impozit se plateste in Suedia numai pe venituri nu si pe avere. Daca vii cu bani din Romania nu platesti nici un fel de impozit
-poti cumpara o casa in Suedia (äganderätt) fara sa locuesti in Suedia, sa ai numere personale. Pentru a "cumpara" un apartament (bostadsrätt) trebuie sa poti dovedi cu acte capacitatea de plata a cheltuelilor de intretinere. Preturile difera foarte mult in functie de zona.Casele in zona Stockholm incep de la 200.000 euro la aprox 50 km de centru. In provincie preturile incep de la 3.000 euro cu 700 de mpatrati de teren (pe bune!)
http://www.blocket.se/kalix/Backgatan_3__Kalix_55706830.htm?ca=11&w=3
-300-400 de euro costa o camera in gazda in orasele mari. In provincie ai sanse sa gasesti un apartament cu doua camere la pretul asta.
-salariu mediu brut: sofer 25 000 sek/luna, medic 50.000 sek/luna.

Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 91
Data de inscriere : 26/04/2009

http://suediainfo.se/

Sus In jos

CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA Empty Cumparare casa

Mesaj  mihaelaiosip Sam Dec 19, 2015 5:35 am

Buna tuturor!sunt noua pe forum si doresc sa ma mut in Suedia anul viitor.Voi pleca din Romania cu o suma de bani obtinuta in urma vanzarii unui imobil,ideea este ca doresc sa imi achizitionez o casa acolo...nu ma intereseaza sa fie in Stockholm,sunt multumita daca e la aprox. 100km de alt oras mare unde se poate gasi un loc de munca si se poate face o facultate.Intrebarile mele sunt urmatoarele:daca eu vin cu banii din tara trebuie sa platesc impozit pe ei?de asemenea am nevoie de acel numar pentru a efectua o tranzactie imobiliara?se pot gasi chirii la un pret accesibil(300-400euro)?in caz ca nu pot cumpara casa?cam ce salariu are un sofer?dar un medic?multumesc anticipat pentru raspunsuri si sarbatori fericite tuturor.

mihaelaiosip
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 19/12/2015

Sus In jos

CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA Empty apartamente in suedia

Mesaj  ionutdani Vin Iul 18, 2014 11:08 am

Salutari sunt membru nou si as avea cateva intrebari daca puteti sa ma lamuriti:Eu de ceva timp imi caut un apartament in suedia ,imi puteti spune daca situl ,,blocket,,este potrivit pt cautarea mea si daca este vreo diferenta intre ,,Blocket,,si celelalte situri imobiliare.Nu prea am inteles sensul de perceptie in propietatea suedeza?,adica eu pot sal vand sau sal inchiriez cand vreau?.Va multumesc mult si astept un rasp toate cele bune

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 22/02/2014
Localizare : Göteborg

Sus In jos

CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA Empty Nu mai este valabil !

Mesaj  virgil Dum Sept 04, 2011 10:56 am

Se poate delete.
virgil
virgil
membru
membru

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 21/11/2010
Localizare : Hässleholm - din august STOCKHOLM

http://campeanu.eu

Sus In jos

CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA Empty INCHIRIEZ !

Mesaj  virgil Mier Iul 13, 2011 10:35 am

Din 15 august
virgil
virgil
membru
membru

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 21/11/2010
Localizare : Hässleholm - din august STOCKHOLM

http://campeanu.eu

Sus In jos

CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA Empty Valabil

Mesaj  virgil Mar Apr 12, 2011 10:51 pm

Eventual inchiriez
virgil
virgil
membru
membru

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 21/11/2010
Localizare : Hässleholm - din august STOCKHOLM

http://campeanu.eu

Sus In jos

CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA Empty Valabil

Mesaj  virgil Joi Ian 06, 2011 7:00 am

Anunt valabil !
virgil
virgil
membru
membru

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 21/11/2010
Localizare : Hässleholm - din august STOCKHOLM

http://campeanu.eu

Sus In jos

CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA Empty APARTAMENT DE VAZARE ,IN HÄSSLEHOLM ,SI MASINA HYUNDAI ACCENT GLS 2005

Mesaj  virgil Mier Noi 24, 2010 7:51 am

Asadar vand :
1.)Una bucata apartament 2 camere Hässleholm,baie renovata acum 1 luna, mobilat si utilat=vesela,oale,tigai,microunde,mixer,toast,storcator fruncte,tv lcd 42 ",canapea coltar , pat 190cm,pat 90cm ,ambele cu cate 2 saltele,masa buc+4 scaune si alte maruntisuri pe care le lasam ,pret 20.000 EURO
2.)Una bucata autoturism Hyundai Accent GLS an 2005, 52000km,jenti AL cu cauciucuri vara,jenti tabla cu cauciucuri iarna cu nituri otel.Masina e in stare perfecta ,radio cd , inchidere,alarma , totul este electric.Am luat-o acum 3 luni cu 42000 km si 60000 coroane si am mai dat 3000 de coroane pe cauciucurile de iarna.Pret 4500 EURO .
Cine este interesat sa ma contacteze.
Si mai vand si programul de invatare al limbi suedeze ;Byki Delux; cu 35 Euro
virgil
virgil
membru
membru

Numarul mesajelor : 11
Data de inscriere : 21/11/2010
Localizare : Hässleholm - din august STOCKHOLM

http://campeanu.eu

Sus In jos

CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA Empty Re: CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA

Mesaj  costel igorov Mier Iun 02, 2010 6:05 am

"Avgift" sunt de fapt cheltuelile de intretinere (caldura, apa, administrare etc) la un apartament pe care l-ai cumparat si unde esti membru intr-o asociatie de proprietari. La un apartament inchiriat cheltuielile sunt incluse in chirie.

Laughing Laughing Laughing Doar nu credeai ca poti sa stai in Suedia intr-un apartament cu 230 euro pe luna! Cu banii astia nu inchiriezi in Bucuresti nici macar un cotetz!
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA Empty informatii

Mesaj  nitu Mar Iun 01, 2010 9:13 pm

poate sa-mi confirme cineva ca in cazul cind se prezinta casa pe net "avgift" inseamna chirie pe luna? adica de exemplu vad avgift 2345 kr/luna si pretul de vinzare (probabil) 234567 kr insemana ca eu pot sa inchiriez acea camera sau apartament cu 2345 kr/luna sau reprezinta un avans pentru cumpararea casei? Va multumesc mult

nitu
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 14/07/2009
Varsta : 62
Localizare : romania

Sus In jos

CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA Empty Re: CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA

Mesaj  Oaki Lun Dec 14, 2009 2:53 am

www.hemnet.se si cauta dupa orase.Smile
Oaki
Oaki
membru
membru

Numarul mesajelor : 19
Data de inscriere : 14/10/2009
Localizare : Göteborg

Sus In jos

CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA Empty CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA

Mesaj  nitu Lun Dec 14, 2009 2:01 am

POATE CINEVA SA-MI SPUNA CUM POT SA CUMPAR O CASA IN SUEDIA IN ZONA OREBREO?EVENTUAL SA-MI DEA O ADRESA DE AGENTIE IMOBILIARA CARE SA-MI SPUNA SI CONSTITIILE IN CARE SE POT CUMPARA CASE

nitu
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 14/07/2009
Varsta : 62
Localizare : romania

Sus In jos

CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA Empty Re: CASE SI APARTAMENTE PROPRIETATE PERSONALA IN SUEDIA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum