Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 7 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 7 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

+31
florins
JAndras
gabryella
valy
1parazit
iova marta
zemm4
dacian
HaiducAlb
barboza
SebastianBv
alexandru@11
florin2010
Emil
DVlad
eliza
lucia_
loredana
ramonique11
blizzard
aasdq
costel igorov
sgvmac
VIKINGUL
Cristian
Adi Iasi
brigadir
cocoshel
sorin32
pedro1967
Admin
35 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  cocoshel Mier Sept 24, 2014 9:51 am

Nu poti sa-l ajuti cu nimic pe fratele tau. Problema este asigurarea medicala, nici un stat european nu este dispus sa plateasca cheltuelile medicale pentru cetatenii altor tari europene. Ca platitor de impozite si domiciliat in Suedia ai dreptul, impreuna cu membrii de familie (aici nu intra fratii, nepotii, verisorii etc) la asistenta medicala in Suedia. Singura modalitate ar fi sa indeplineasca el conditiile se rezidenta in Suedia : angajat sau intreprinzator privat.
Toate cele bune !
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Buna ziua pentru stabilirea unei personae cu handicap grad II forma accentuata

Mesaj  daniel_danut83 Lun Sept 22, 2014 3:18 am

Buna ziua am un frate in Romania care are un grad de handicap II forma accentuata si vreau sa il aduc in suedia pentru ingrijiri medicale mai bune ( ma refer la un tratament mai bun si un diagnostic mai exact a boli lui ) Ma puteti ajuta ce trebe sa fac unde trebuie sa merg sa-i fac o asigurare unde gasesc un medic unde il pot duce. Eu lucrez de cativa ani in  suedia platesc taxe la stat dar vreau sa il ajut pe fratele meu pentru un trai mai bunVa multumes si astept un raspuns din partea dvs

daniel_danut83
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 22/09/2014

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  costel igorov Vin Apr 25, 2014 8:57 am

Daca nu ai facut tu personal o cerere nu ai cum sa fii inregistrat la Migrationsverket. Angajatorul nu este nici obligat si nici interesat sa piarda timpul cu problemele tale personale. Daca ai cumparat o masina ai primit un samordningsnummer de la autoritatea rutiera si atit. Daca vrei sa te stabilesti in Suedia iti trebuie in primul rind un contract de munca pe cel putin un an sau o angajare pe durata nedeterminata, eventual cu termen de proba de cel mult 6 luni. Merge si cu contracte sezoniere sau de zilier dar trebuie sa treaca mai multe luni pentru ati putea dovedi veniturile cu fluturasii de salariu. Nu te ajuta cu nimic faptul ca ai lucrat sezonier anterior.

Sa traiesti bine !
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  teo peter Vin Apr 25, 2014 3:43 am

ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi va rog!!!!!
va multumesc mult

teo peter
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 11/04/2014

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  teo peter Mier Apr 16, 2014 2:15 am

Am primit o instiintare de la skatteverket am traduso cu google translate si scrie : impozitul pe venit special pentru non rezidenti. presupun ca ma inregistrat si la Migrationsverket pentru ca am cumparat o masina de acolo si mi-a facut actele direct pe mine. Cum am mai scris am lucrat 4 ani la rand sezonier la acelasi patron nu prea ma interesat de acte si acum imi pare foarte rau dar asta e nu mai pot da timpu inapoi. Acum as vrea sa ma stabilesc in suedia dar habar nu am cum sa incep. Daca in acesti 4 ani mia platit patronu taxele si am fost inregistrat la Mirationsverket ce ar trebui sa fac cand vin anu asta inapoi? Va multumesc pentru informatii!!!

teo peter
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 11/04/2014

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  capracea Dum Apr 13, 2014 7:09 pm

Incearca si tradu ce ai primit de la Skatteverket,atat cat poti,in Google translate si vezi ce zice,vezi poate ai primit Inkomstdeklaration pentru anul trecut daca zici ca ai lucrat aici.
capracea
capracea
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 02/03/2014
Localizare : La dracu-n praznic

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  cocoshel Dum Apr 13, 2014 12:01 am

Greu de dat cu parerea. Esti sau nu inregistrat la Skatteverket? Ai cerut sau nu inregistrarea dreptului de sedere la Migrationsverket ? Ce instintare ai primit de la Skatteverket ?
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty muncitor sezonier

Mesaj  teo peter Vin Apr 11, 2014 5:39 am

Buna ziua

Am lucrat timp de 4 ani in suedia ca muncitor sezonier la plantatii, de acte se ocupa patronu nostru care e suedez. eu nu am cerut niciodata actele si habar nu am daca nea facut sau nu acte. am primit acasa o instiintare de la skatteverket dar nu inteleg nimic, e in suedeza. Cum as putea sa aflu care e situatia mea acolo daca mia platit impozite patronu?
As vrea sa stiu ce drepturi as avea dupa 4 ani de munca!

teo peter
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 11/04/2014

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  cocoshel Sam Noi 09, 2013 6:33 am

Bine ai venit pe forum Florina!

Noutati privind procedura de mutare in Suedia nu prea sunt. Ultimile "noutati" le gasesti rasfoind forumul. Spor la lectura !
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty mutare in suedia

Mesaj  florina Sam Noi 09, 2013 12:58 am

Buna poate cineva sa ma ajute cu ultimele noutati ce trebuie sa fac sa ma mut la un cetatea suedez,unde trebuie sa merg sa ma inregistrez

florina
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 09/11/2013

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty bine ai venit

Mesaj  florins Joi Noi 01, 2012 11:27 pm

Salut, bine ai venit!
florins
florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Va salut din Brasov

Mesaj  JAndras Joi Noi 01, 2012 8:25 pm

Salut cu respect administratorii si toti membrii forumului!

Cu cativa prieteni stabiliti deja de ani in Stockholm si la indemnul lor la mai bine, ne-am hotarat ca in primavara sa plecam si noi (familie cu 2 copii) spre Suedia.
Fiind membru nou, am citit cu atentie mai toate postarile si ma straduiesc sa nu incep cu intrebari stupide. Am inteles ca elementele de baza sunt limba vorbita cat mai fluent, rezerve financiare(de care dispun), si un ajutor de la cineva din partea locului. Pentru noi a ramas problema cu limba, care o invatam momentan cu "Rosetta Stone" cu speranta ca vom atinge nivel conversational pana prin aprilie 2013... in rest, cum optimismul ne caracterizeaza, avem incredere ca ne vom putea integra.
Ma bucur ca v-am gasit si apreciez aportul vostru de a ne informa!

JAndras
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 16/10/2012
Varsta : 54
Localizare : BRASOV, RO

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty gazda in Stockholm

Mesaj  cocoshel Sam Iul 14, 2012 2:59 am

Daca cauti gazda sau locuinta in Stockholm printre compatrioti ar fi indicat sa lasi un anunt mai detaliat aici:
https://suediainfo.forumgratuit.ro/t177-caut-chirie-stocholm
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty buna

Mesaj  gabryella Vin Iul 13, 2012 10:34 pm

mi-ai dat un pic de curaj prin ceea ce ai scris pe forum.acum vad ca ai prins un pic de vechime.ma poti ajuta cu o adresa unde sa pot accesa inchirierea unei camere.sau nu stititi in zona voastra persoane care ar dori sa imparta o chirie cu o persoana de sex feminin de 45 ani,curata si linistita?pt. mai multa incredere pot trimite poze si sa sun la telefon.am nevoie sa plec cat mai repede la munca si suedia o cunosc, am drept de sedere pe doi ani, dar fara personnumber.intrebarile sunt mai multe, dar pt a nu crea confuzii le voi pune pe rand, cu speranta ca veti avea timp de mine.poate macar la 1800 km departare sa gasesc oameni carora le pasa de oameni, caci acasa asa ceva nu mai este de mult. Crying or Very sad sa aveti o zi frumoasa

gabryella
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 03/07/2012

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Buna tuturor....

Mesaj  valy Lun Apr 09, 2012 11:41 pm

Buna.Chiar daca stiu ca exista riscul unor raspunsuri rautacioase la ceea ce voi scrie,vreau sa spun mica mea povestire....Voi incerca sa fiu cat mai scurt in a povesti acest inceput de drum,sa zicem "Suedia".Impreuna cu prietena mea am decis sa emigram intr-o alta tara din mai multe motive pe care le stiti majoritatea...am ales Suedia din 2 motive: dreptul de munca pe care-l avem si limba engleza pe care o stim.Am gasit(nu usor) de pe un site (blocket.se) pe cineva care a fost de acord sa ne inchirieze apatamentul pe cateva luni.Stiam ca important e sa cunoastem cat mai multe persoane, pt a lua informatii despre orice ne-ar fi putut ajuta.....cu toate ca mi s-a spus inca pe cand eram in Romania,sa ma feresc de munca la negru si de orice alt patron care nu e suedez,din pacate am ajuns sa gasesc ceva de munca tocmai astfel.Intr-adevar,mai ales daca nu ai pe nimeni,e greu acest inceput de drum,de a gasi un contract de munca si a-ti face acte,care fac aproape totul pt a reusi in aceasta frumoasa tara si printre acesti oameni civilizati cum sunt suedezii.Ceea ce vreau sa spun este ca aici unde lucrez,suntem de mai multe nationalitati.....ca e rus,turc,arab...sunt prietenosi,respectosi si chiar daca nu stiu engleza si nu putem comunica,ma simt bine atunci cand muncesc cu ei.Din partea romanilor din pacate de cele mai multe ori nu am gasit decat rautate,nu te-ar ajuta nici macar cu cea mai mica informatie....va dau un scurt exemplu:intr-una din zile pe cand lucram,am intalnit un peruan,dupa 2-3 vb in spaniola mi-a lasat nr de tel,iar dupa cateva zile m-a invitat la el acasa doar pt a schimba cateva cuvinte si a-mi da cateva informatii ce mi-ar fi fost de ajutor.Nu inteleg un lucru,de ce in tara, romanii sunt mult mai prietenosi,iar atunci cand se intalnesc intr-o alta tara, cred eu ca acest lucru ar trebui sa ne apropie mai tare.Aici pe forum la fel,nimeni nu zice ca e usor sa te integrezi in Suedia,dar daca totusi vrei sa ajuti cu un sfat fa-o cu acel bun simt si respect pe care ar trebui sa-l avem cu totii.Multa bafta tutror si scuze anticipate daca am deranjat cu ceva....

valy
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 09/04/2012

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty ...

Mesaj  valy Lun Apr 09, 2012 10:24 pm

...

valy
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 09/04/2012

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty stabilire in Suedia

Mesaj  eliza Mar Feb 21, 2012 5:48 am

Scris de iova marta la data de Mar Feb 21, 2012 4:44 am
Multumesc de raspuns
Cu placere! Am incercat sa iti raspund la intrebari, dar am mutat subiectul la Topicul si subtopicul care trateaza acest tip de intrebari.
Link-ul cu raspunsurile aici:

https://suediainfo.forumgratuit.ro/t101-protectie-sociala-in-suedia#1871

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty raspuns: stabilire in Suedia - sambo

Mesaj  eliza Dum Feb 19, 2012 7:45 am

Scris de iova marta la data de Dum Feb 19, 2012 6:50 pm
Cred ca ai inteles total gresit atitudinea mea, dar daca ai tinut neaparat sa scrii un raspuns kilometric, asta e.Eu am intrebat ceva civilizat si am fost repezita .Sigur ca am devenit artagoasa, asa cum tu ai explicat ca trebuia sa caut la alt topic, si domnul in cauza putea face asta, fara sa ma ia la trei pazeste.Poate mi-a scapat explicatia cu pricina, dupa ce cateva ore bune am accesat forumuri pe net.La multi noi-veniti pe site li s-a intamplat si nu i-a repezit cineva ,sau daca da, cei in cauza la fel au reactionat ca atare.Ca un post-scriptum, nu am vanat un suedez ca sa ma intretina cineva, de cand am relatia asta prima alternativa a fost Romania pentru noi amandoi.De ceva timp am hotarat sa incercam sa stam in tara lui, din niste motive absolut personale.Nu aveam de gand nici o clipa sa traiesc din banii cuiva, nici in Suedia si nici in alta tara, astea sunt speculatii.Eu doar voiam sa stiu daca pana reusesc sa-mi gasesc de lucru, as putea beneficia de ajutor social.Am inteles din tonurile ironice ale domnului care a raspuns ca nu. E ok, asa cum alti mii sau zeci de mii de romani sositi in Suedia au gasit solutii, vom gasi si noi.Iar pitipoanca nu sunt, n-am fost in viata mea, etichetezi eronat.Daca iti face placere, asta e deasemenea.Nici macar nu am varsta unei pitipoance.
Eu scriu cum vreau, cat vreau eu si cum pot eu, si tu o faci cum iti place tie, cat de mult vrei si cum poti tu. Mesajul kilometric isi are rolul lui pe acest forum, sunt multe acolo care pot reprezenta niste invataminte sau puncte de plecare in Suedia pentru toti care alegem stabilirea aici. Nu ti l-am scris chiar numai tie. Te-am avertizat ca sa spun asa, sa nu iei totul prea personal. Ma gandeam ca daca mai raspunzi cumva inapoi... sa incepi sa o faci la un mod constructiv, si nu distructiv. Ultimul tau raspuns demonstreaza ca poti sa faci asta, anume sa-ti asumi anumite greseli (si eu mi le asum) si ca poti diplomat sa te explici, si ca da, pana la urma nu esti pitzipoanca (pitzipoancele au diferite varste si habar n-am care ar fi granita de varsta la ele). Si capitolul cu ele este incheiat (punct).

La ACTE PROCEDURI gasesti informatiile despre ajutor social (socialbidrag, ekonomiskt bistånd sau försörjningsstöd, toate inseamna ajutor social)
- samboförhållande - sambo se numeste relatia in care te stabilesti aici, sau äktenskap este casatorie. Gasesti multe informatii pe forum despre sambo, cum sa iti obtii actele etc. Mai vrei sa revii pe forum cu alte intrebari, revin-o. Daca nu...
Succes in stabilirea ta in Suedia si in relatia de dragoste!

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty raspuns

Mesaj  iova marta Dum Feb 19, 2012 6:50 am

Cred ca ai inteles total gresit atitudinea mea, dar daca ai tinut neaparat sa scrii un raspuns kilometric, asta e.Eu am intrebat ceva civilizat si am fost repezita .Sigur ca am devenit artagoasa, asa cum tu ai explicat ca trebuia sa caut la alt topic, si domnul in cauza putea face asta, fara sa ma ia la trei pazeste.Poate mi-a scapat explicatia cu pricina, dupa ce cateva ore bune am accesat forumuri pe net.La multi noi-veniti pe site li s-a intamplat si nu i-a repezit cineva ,sau daca da, cei in cauza la fel au reactionat ca atare.Ca un post-scriptum, nu am vanat un suedez ca sa ma intretina cineva, de cand am relatia asta prima alternativa a fost Romania pentru noi amandoi.De ceva timp am hotarat sa incercam sa stam in tara lui, din niste motive absolut personale.Nu aveam de gand nici o clipa sa traiesc din banii cuiva, nici in Suedia si nici in alta tara, astea sunt speculatii.Eu doar voiam sa stiu daca pana reusesc sa-mi gasesc de lucru, as putea beneficia de ajutor social.Am inteles din tonurile ironice ale domnului care a raspuns ca nu. E ok, asa cum alti mii sau zeci de mii de romani sositi in Suedia au gasit solutii, vom gasi si noi.Iar pitipoanca nu sunt, n-am fost in viata mea, etichetezi eronat.Daca iti face placere, asta e deasemenea.Nici macar nu am varsta unei pitipoance.


Ultima editare efectuata de catre Admin in Lun Feb 20, 2012 7:29 am, editata de 1 ori (Motiv : (stergere citat "Partea a II-a") - Motiv: raspuns irelevant la un citat prea lung)

iova marta
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 17/02/2012

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  cocoshel Dum Feb 19, 2012 6:39 am

Nu este prima data cind cineva confunda forumul cu biroul de informatii din gara. Orice forum are o regula elementara care spune ca trebuie sa postezi intrebarile sau opiniile tale in topicul sau subtopicul care dezbate acel subiect. Chiar daca nu ar exista o astfel de regula scrisa, intervine legea bunului simt. Nu poti intra intr-un loc public virtual cum este un forum fara sa respecti regulile casei. Si nici sa cauti raspuns la intrebarea in care ai un interes personal in conditiile impuse de tine. In plus, vezi atitudinea gen Gara de Nord a lui Iova Marta, daca mai esti si iritata ca nu ai fost primita cu flori si amabilitati pe forum in conditiile de mai sus, primesti exact ceea ce meriti.
O fi asta vreo atitudine balcanica pe acest forum? Da, pentru ca intram in polemica si incercam sa facem educatie cu indivizi ca Iova Marta. Pe un forum care se respecta, indiferent daca este suedez sau romanesc, astfel de membri erau banati imediat fara explicatii. Unele forumuri au chiar si reguli mult mai severe in ce priveste raportul calitate contra cantitate a mesajului. Exemplul forumului Flashback din Suedia sau Softpedia din Romania este convingator.

Avind o astfel de atitudine este evident ca nu primesti informatia de care ai nevoie. Nu suntem angajati ai biroului de informatii din gara sa raspundem prompt, cu zimbetul pe buze unor mitocani. Evil or Very Mad Evil or Very Mad
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty stabilire in suedia

Mesaj  iova marta Sam Feb 18, 2012 9:45 pm

iova marta a scris:
Cristian a scris:Daca citeai si intelegeai ceva .. ai fi putut constata destul de usor ca .. NU poti obtine ajutor social de cum ajungi aici si iti obtii hartiile de sedere , daca le obtii .. Basketball
o sa le obtin, fii linistit.hartiile adik.daca nu e ajutor social, nu-i nici o problema, o sa incerc sa vin cu capital de acasa, din Romania asta asa hulita.atata vreme cat domiciliu am si un suedez care isi asuma riscul de a ma primi langa el ca partener de viata, lucrurile trebuie sa decurga normal, conform legislatiei.poate ca undeva nu am inteles exact in ce ipostaze se acorda ajutorul social, de asta am si intrebat.se pare ca toate site urile tip forum cu diaspora romaneasca sunt create special ca unii sa faca misto de altii.mersi de raspuns oricum


E din ce in ce mai haios.Daca si in Suedia, noi, romanii, unii din noi, avem atitudinea asta de haita , pe care o constat pe aici pe forum din partea unora(nu toti) , nu ma mir ca suedezii se feresc sa ne ofere joburi pe tava.Eu am avut ocazia sa traiesc intre ei , am cunoscut latura cealalta unde nu ajungem toti, societatea suedeza.Civilizatia e unul din punctele lor forte, asa ca, fratilor, dati-i inainte cu comportamentul est-balcanic, ne face cinste.Cristian, mersi de urari, de raspunsul pertinent si "civilizat", si la vara esti invitatul meu la un barbecue in Jamtland, dupa ce ma mut.Nu de alta dar fast food nu consum, gen Mc Donalds, las pe altii sa o faca Very Happy

iova marta
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 17/02/2012

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  1parazit Vin Feb 17, 2012 9:52 pm

iova marta a scris:
Cristian a scris:Daca citeai si intelegeai ceva .. ai fi putut constata destul de usor ca .. NU poti obtine ajutor social de cum ajungi aici si iti obtii hartiile de sedere , daca le obtii .. Basketball
o sa le obtin, fii linistit.hartiile adik.daca nu e ajutor social, nu-i nici o problema, o sa incerc sa vin cu capital de acasa, din Romania asta asa hulita.atata vreme cat domiciliu am si un suedez care isi asuma riscul de a ma primi langa el ca partener de viata, lucrurile trebuie sa decurga normal, conform legislatiei.poate ca undeva nu am inteles exact in ce ipostaze se acorda ajutorul social, de asta am si intrebat.se pare ca toate site urile tip forum cu diaspora romaneasca sunt create special ca unii sa faca misto de altii.mersi de raspuns oricum
Mah Cristiane, tu nu ai inteles inca ca am intrat de mult in epoca McDonalds? Generatia fastfood este usor iritabila si se poate transfoma instantaneu in fast and furios. bounce bounce Vor mincarea sub nas, daca se poate inainte de a deschide gura.

buna, am citit cu interes opiniile si sfaturile voastre pe site....
Marto Iova, multam pentru lectura si felicitari pentru muedez. Daca citeai "cu interes" nici nu trebuia sa mai deschizi gura. Intrebarea ta a fost servita sub nas foarte recent pe forum. Spor la lectura. Azi mi-am luat pastilele Very Happy si vorbesc serios, nu fac mishto Laughing Laughing
1parazit
1parazit
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 06/07/2009
Localizare : dupa blocuri

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty ajutor social

Mesaj  iova marta Vin Feb 17, 2012 8:08 pm

Cristian a scris:Daca citeai si intelegeai ceva .. ai fi putut constata destul de usor ca .. NU poti obtine ajutor social de cum ajungi aici si iti obtii hartiile de sedere , daca le obtii .. Basketball
o sa le obtin, fii linistit.hartiile adik.daca nu e ajutor social, nu-i nici o problema, o sa incerc sa vin cu capital de acasa, din Romania asta asa hulita.atata vreme cat domiciliu am si un suedez care isi asuma riscul de a ma primi langa el ca partener de viata, lucrurile trebuie sa decurga normal, conform legislatiei.poate ca undeva nu am inteles exact in ce ipostaze se acorda ajutorul social, de asta am si intrebat.se pare ca toate site urile tip forum cu diaspora romaneasca sunt create special ca unii sa faca misto de altii.mersi de raspuns oricum

iova marta
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 17/02/2012

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty ajutor social? - Nu!

Mesaj  Cristian Vin Feb 17, 2012 11:57 am

Daca citeai si intelegeai ceva .. ai fi putut constata destul de usor ca .. NU poti obtine ajutor social de cum ajungi aici si iti obtii hartiile de sedere , daca le obtii .. Basketball
Cristian
Cristian
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 18/07/2009
Varsta : 49
Localizare : Sverige

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty ajutor social

Mesaj  iova marta Vin Feb 17, 2012 2:34 am

buna, am citit cu interes opiniile si sfaturile voastre pe site.doresc si eu sa stiu un lucru:daca ma mut in Suedia pentru reaintregire de familie, cu un suedez, si el nu are veniturile necesare pentru amandoi, as putea obtine un ajutor social pana imi gasesc de lucru?multumesc

iova marta
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 17/02/2012

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  Cristian Lun Ian 23, 2012 11:05 am

Scris de zemm4 la data de Lun Ian 23, 2012 3:31 pm
Exista si posibilitatea muncii la negru (nu neaparat in meseria mea),cat sa pot invata limba (sa pot intelege si sa pot fi inteles)??
Da, se poate invata suedeza si acasa.. pe cont propriu, imprumuti cartile de la biblioteci si incepi...... Dar ca sa poti imprumuta o carte.. ai nevoie de numere personale.

Scris de zemm4 la data de Lun Ian 23, 2012 3:31 pm
Ma pot inscrie la SFI fara acte?
Nu.
Scris de zemm4 la data de Lun Ian 23, 2012 3:31 pm
sau muncind la negru?
Nu.
Scris de zemm4 la data de Lun Ian 23, 2012 3:31 pm
Am mai muncit in alte tari (lsrael,Spania),care m-am bucurat de un oarecare respect,
Engleza stii.. conversational si apoi cat de cat pe meseria ta? Ti-ai mari sansele in gasirea unui loc de munca.. altfel pici pe mainile vreunui patron romanas ori vreun alt balcanic sau arabete.. si e mare loc de teapa si plata la negru sau plata ioc.. Basketball E loc si de bine.. dar ala il gasesti cu mari eforturi..

Scris de zemm4 la data de Lun Ian 23, 2012 3:31 pm
Este o nebunie ceea ce incerc sa fac? avand in vedere banii putini pe care o sa-i am (500 euro),si nu cunosc pe nimeni?
Foarte greu de raspuns..! 500 de euro? E o suma infima......... pt a trai cu ea in Suedia..
Nu stiu de fapt cat timp vrei tu sa te intretii cu banii astia aici.. Question

Cristian
Cristian
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 18/07/2009
Varsta : 49
Localizare : Sverige

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Salutare! Hej! Hejsan!

Mesaj  Cristian Lun Ian 23, 2012 10:55 am

... pt a patra oara cred. Se pare ca citesti forumul de un.. dar il citesti cam printre randuri..
Oi fi omis ultimele mesaje.. dar las-o asa cum a picat..

https://suediainfo.forumgratuit.ro/t135-un-salut-calduros-sincer-si-respectuos#1771


Cristian
Cristian
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 18/07/2009
Varsta : 49
Localizare : Sverige

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Intrebari & raspunsuri la subiectul :Emigrare in Suedia

Mesaj  zemm4 Lun Ian 23, 2012 4:31 am

Salut tuturor!!Sunt un membru nou,dar citesc acest forum de mai bine de un an.Am invatat multe din intamplarile voastre afisate pe aici si totusi am unele nelamuriri.Ca marea majoritate,toti avem tot felul de probleme,statul nu face nimic pentru noi, si fiecare isi cauta locul intr-o alta tara,unde se simte mai respectat.Motivul principal al emigrarii mele este ca nu pot oferi nici un viitor, fiicei mele de 6 ani.Ceea ce-mi place foarte mult la Suedia, este ca in tara asta exista EDUCATIE.Am mai muncit in alte tari (lsrael,Spania),care m-am bucurat de un oarecare respect,in Romania nu am fost respectat aproape niciodata,pentru ca nu m-am putut adapta conditiilor de aici:trebuie sa-l mangai pe sefu´,sa-i dai dreptate ca sa nu se supere,spaga care e la tot pasu´,sa faci cat mai cantitativ,calitatea nu conteaza,etc.. stiti si voi.ln schimb despre tarile de firma (asa le denumesc eu, pe cele nordice),sunt de pe alta planeta.Sunt un meserias in constructii (bun),responsabil,profesionist.am 12 clase,dar nu am luat BAC-ul.Daca gasesc vreo firma de recrutare care lucreaza cu Suedia,cum pot afla daca e veridica?Este normal sa platesc nu stiu ce taxe,inainte de a semna un contract?(Sincer mi se pare o poveste..)Daca reusesc sa gasesc vreo firma cu contract pe 6 luni (sa zicem),imi pot face acte??Dar un contract pe 1 an??Stiu ca tre´ sa invat si limba asiduu,dar consider ca cel mai bine se invata acolo,in Suedia.Exista si posibilitatea muncii la negru (nu neaparat in meseria mea),cat sa pot invata limba (sa pot intelege si sa pot fi inteles)??Ma pot inscrie la SFI fara acte?sau muncind la negru?Este o nebunie ceea ce incerc sa fac? avand in vedere banii putini pe care o sa-i am (500 euro),si nu cunosc pe nimeni?Va multumesc pt incurajari sau sfaturi.DUMNEZEU SA FIE CU VOI !!!

zemm4
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 13/01/2012

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty salut

Mesaj  zemm4 Lun Ian 23, 2012 1:47 am

salutare oameni buni

zemm4
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 13/01/2012

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  cocoshel Mier Noi 23, 2011 6:03 am

Bine ai venit pe acest forum Dacian!

Orientari sexuale sunt multe dar presupun ca esti gay si intrebarea se refera la aspectul asta. In Suedia comunitatea gay traieste destul de deschis iar discriminarea pe motive de orientare sexuala este total interzisa. Din 2009 este legiferata si dreptul la casatoria genus neutrala. Cu toate ca toleranta fata de persoanele cu alte orientari sexuale este mare in Suedia, exista in continuare prejudecati si intoleranta. A exprima in public si deschis intoleranta fata de orice fel de minoritati, inclusiv de orientare sexuala, este considerat in general ca necivilizat si de neacceptat.
Poti emigra in aceleasi conditii ca orice cetatean UE. Daca iti gasesti un partener in Suedia poti aplica in aceleasi conditii si ai aceleasi drepturi ca intr-o relatie heterosexuala.

Toate cele bune !
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty re

Mesaj  dacian Mar Noi 22, 2011 10:28 am

Buna. Ma numesc Dacian, am 33 de ani, si as dori sa emigrez in suedia din mai multe motive, unul dintre ele fiind orientarile mele sexuale. ma poate ajuta cineva cu niste informatii? va multumesc

dacian
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 18/11/2011

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  costel igorov Dum Sept 25, 2011 1:18 am

Si solutia cumpararii unei masini mi se pare buna pentru PN temporar..intrebare, pot merge la SFI cu temporar? alta..masina o iau pe numele meu, ce face prietena cu PN?daca suntem sot si sotie si adopt trick-ul cu cumparare auto, sotia capata si ea PN temporar?
Si alta: daca Skatte a ajuns sa ceara 50.000 eur pentru 2 persoane ca si limita minima de sustenabilitate, poate exista o alta cale ca acesti bani sa fie investiti intr-o afacere mica, si in acest context poate Skatte devine mai maleabil si ne da un PN

Masina poti so vinzi sotiei si primeste si ea samordningsnummer care este echivalent cu personnummer pentru impozitare. Poti sa muncesti cu forma asta de numar si cam atit.
Numarul personal se poate obtine si daca pornesti o afacere mica. Cel mai bine este sa cumperi una deja existenta. S-ar putea sa fii acceptat pentru contractul de inchiriere al spatiului dar trebuie sa depuii probabil garantii de cel outin 6 luni chiria. Nu exista o regula, fiecare proprietar are conditiile lui. Esista multe spatii comerciale in care poti sa si locuesti, inoficial binenteles. Aici gasesti ceva afaceri la cheie de vinzare:

http://www.blocket.se/stockholm?q=&cg=7020&w=3&st=s&c=0&ca=11&l=0&md=th

Sa traiesti bine!
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  cocoshel Sam Sept 24, 2011 8:44 am

Multe intrebari care se incadreaza in mai multe topicuri pe forum dar am sa incerc sa raspund punctual:

DISPONIBILITATI
-dispun de o suma de bani care ne-ar asigura existenta (cu toate cheltuielile mentionate pe forum) 2 ani de zile in Suedia (insa sincer nu as vrea sa o epuizez total fara nici un rezultat si peste asta sa ma mai si lupt cu noile tendinte birocratice despre care am citit)
-am un prieten roman care de 20 de ani e cetatean suedez care este de acord sa ma sprijine in demersurile catre Skatte si Migra, insa care nu imi poate acorda ajutor in ceea ce priveste chiria (locuinta)
-suntem foarte muncitori, destul de culturalizati, oameni de cuvant....ne-am nascut cum s-ar zice unde nu trebuie
S-ar parea ca ai tot ce-ti trebuie pentru inceput. Riscul emigrarii in raport cu potentialele rezultate este al tau, ori ti-l asumi ori nu.

Contractul cu 25 ore/week specificat de Admin mi se pare o solutie buna, insa cumva e greu de obtinut din Ro atat timp cat nu cunosti limba suedeza...fac o paranteza..mi s-a spus ca nici macar sa stergi pe jos intr-un supermarket nu poti fara swedish (exceptand munca la negru care nu ma ajuta sa obtin PN)

Intimplator firma suedeza care mi-a instalat fibra optica in casa avea instalatori romani si nu stiau decit engleza. Exista multi romani care si-au gasit de munca si fara limba suedeza, chiar si fara engleza. Sansele se micsoreaza in acest caz si daca mai si vrei sa obtii de munca inainte de a veni in Suedia acestea sunt aproape inexistente. Asta nu este valabil binenteles daca esti un specialist IT sau medic. Contactezi o firma de recrutari internationale si se ocupa ei de restul.

Legalizare, apostilare de diplome sau alte acte de stare civila:
Nu-ti bate capul cu minunile astea romanesti. In general noile certificate de stare civila romanesti au si text in engleza si asta este suficient. Eventualele hotariri de divort si certificate de nastere in romana le depui cum sunt. au ei specialisti vorbitori de limba romana la Skatteverket. Diplome nu iti sunt prea folositoare, in majoritatea cazurilor nici nu se uita la ele. Competenta si referintele de la locurile de munca anterioare sunt importante. Si cel mai important este sa stii sa scrii un CV profesional.

Succes !
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty SINTEZA LA NESFARSITELE MELE INTREBARI

Mesaj  HaiducAlb Joi Sept 22, 2011 1:57 am

sa continui cu cele incepute.....
Prima intrebare: este necesar certificatul de nastere (amicul meu zice ca neaparat)?
Ce folos are sa aducem hotarari de divort? (amicul meu sustine ca mama lui a avut ceva probleme) Eu cu capul meu cred ca exista probleme in cazul femeilor care datorita unui divort isi schimba numele si atunci suedezul vede diferite nume pe mai multe acte ale aceleiasi persoane si de aici problemele.
Daca insa reprezinta chiar un punct important in capitolul starea civila a unei persoane, atunci le aducem.
Din cate am citit pe forum si din spusele amicului traducerile actelor sunt destul de scumpe in Suedia si mai bine le facem in Ro.
EI, SI ACUM VINE PROBLEMA MARE.
Sa traduci si sa legalizezi la notariat se poate dar ma intreb eu cum poate sti suedezul daca actul e bun sau e fals...ca slava Domnului se falsifica diplome in Romania de n-am eu fire de par in cap...de la diploma de bac (care inteleg ca e f importanta acolo) pana la orice alt fel de diploma.Plus ca suedezul nu stiu daca a auzit el de notariatul X din Romania.
Exista cred eu o singura cale, insa este infiorator de costisitor ca si timp aici in Ro.
Conform conventiei de la Haga la care a aderat si Ro in 2004, exista procedura de APOSTILARE (care nu inseamna supralegalizare). Guvernul Romaniei a zis ca aderarea la conventie s-a facut pentru simplificarea lucrurilor, practic e cum am spus mai sus...adica ceva infiorator.
INTREBARE: Cer autoritatile suedeze asa ceva, adica apostila? Si daca da, pe ce documente din cele mentionate de mine la inceputul punctului 2.

DEOCAMDATA ATAT. Imi cer mii de scuze pentru atatea randuri scrise, am incercat sa fie cat mai sintetice, il rog din suflet pe Admin sa-si arunce un ochi pe ce-am scris (sunt convins ca e o persoana extrem de ocupata...de aici si scuzele) si in masura timpului avut la dispozitie, sa-mi dea ceva raspunsuri la intrebarile mele.


INCA O DATA SUBLINIEZ. NU SUNTEM PERSOANE CARE NU AU CE FACE IN ROMANIA SAU NU AU CE MANCA...DEPARTE DE ACESTE LUCRURI. SUNTEM 2 OAMENI CARE DORESC O EXISTENTA MAI LUMINOASA, MAI CURATA, MAI SERIOASA, MAI CREATIVA SI O CIVILIZATIE CARE INTELEGE CU ADEVARAT CE INSEAMNA RESPECTUL FATA DE OAMENI, NATURA, ANIMALE SI IN GENERAL MEDIUL INCONJURATOR IN CARE TRAIM

Cu multumiri anticipate

HaiducAlb
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 21/09/2011

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Sinteza la nesfarsitele mele intrebari

Mesaj  HaiducAlb Mier Sept 21, 2011 5:55 am

Buna ziua tuturor.
Ma numesc Cristian, actualmente locuiesc in Romania cu dorinta de a ma stabili in Suedia, eu si prietena mea.
CADRU GENERAL:
Am 40 de ani, sunt inginer tehnolog, practic experienta fiind in telecomunicatii GSM,3G,etc , prietena mea este cosmeticiana, insa are si experienta de contabila. Nivelul limbii engleze..la mine cursiv..prietena mea mediu...amandoi am inceput sa studiem aici in Romania limba suedeza.....eu mai stiu si germana ceea ce ma ajuta putin in descifrarea vocalelor.Dorim cu adevarat o integrare in societatea suedeza, nu o vizita sau o excursie sau o incursiune...astea se pot face usor.
DISPONIBILITATI

-dispun de o suma de bani care ne-ar asigura existenta (cu toate cheltuielile mentionate pe forum) 2 ani de zile in Suedia (insa sincer nu as vrea sa o epuizez total fara nici un rezultat si peste asta sa ma mai si lupt cu noile tendinte birocratice despre care am citit)
-am un prieten roman care de 20 de ani e cetatean suedez care este de acord sa ma sprijine in demersurile catre Skatte si Migra, insa care nu imi poate acorda ajutor in ceea ce priveste chiria (locuinta)
-suntem foarte muncitori, destul de culturalizati, oameni de cuvant....ne-am nascut cum s-ar zice unde nu trebuie
INTREBARI[u]
aici e capitolul dureros dar si interactiv cumva
1.Daca cei ce se pot sustine financiar sunt pasari rare, cum procedeaza ceilalti pentru a obtine mult ravnitul PN fara de care inteleg ca nu poti merge la SFI, lucru care este esential pentru noi ( si aici eliminam cazurile de reintregire, de asylum..deci cazuri speciale...vorbim de oameni care cauta o conditie de trai mai decenta decat in tara de rezidenta)
Contractul cu 25 ore/week specificat de Admin mi se pare o solutie buna, insa cumva e greu de obtinut din Ro atat timp cat nu cunosti limba suedeza...fac o paranteza..mi s-a spus ca nici macar sa stergi pe jos intr-un supermarket nu poti fara swedish (exceptand munca la negru care nu ma ajuta sa obtin PN)
Si solutia cumpararii unei masini mi se pare buna pentru PN temporar..intrebare, pot merge la SFI cu temporar? alta..masina o iau pe numele meu, ce face prietena cu PN?daca suntem sot si sotie si adopt trick-ul cu cumparare auto, sotia capata si ea PN temporar?
Si alta: daca Skatte a ajuns sa ceara 50.000 eur pentru 2 persoane ca si limita minima de sustenabilitate, poate exista o alta cale ca acesti bani sa fie investiti intr-o afacere mica, si in acest context poate Skatte devine mai maleabil si ne da un PN
Ca si mica concluzie..mi se cam pare ca in afara cazurilor ce nu se pot ocoli (reintregire, asylum, etc) toate celelalte devin o corvoada astfel incat dreptul la munca si sedere in Suedia EU devin o poveste frumoasa, finalizata cu un singur cuvant: TURIST......cu scuzele de rigoare, cu 50.000 eur vad toata lumea, inclusiv Suedia
2.Legalizarea actelor
acte de evidenta (certificat de nastere, hotarare de divort)
acte de studii: bacalaureat+foaie matricola, diploma de studii universitare+foaie examen licenta+foaie matricola
alte certificari: certificare contabilitate


va urma

HaiducAlb
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 21/09/2011

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  costel igorov Mier Sept 14, 2011 1:39 am

Aici este un forum de discutii, pareri si schimb de informatii. Fiecare are experienta lui in Suedia, unii sunt mai informati altii mai putin. Unele pareri sunt subiective iar unele informatii sunt incorecte sau inactuale. Fiecare parere sau informatie are ca sursa CEL CARE POSTEAZA. In cazul de fata este clar ca parerea Loredanei este subiectiva si exprimata in necunostinta de cauza. Asta nu inseamna ca Loredana este rau intentionata.

Este clar ca poti cumpara o casa in Suedia fara numere personale. Asta nu inseamna ca daca ai cumparat o casa ai dreptul la numere personale si implicit de sistemul de asigurari sociale suedez. Numerele personale sunt legate in primul rind de venituri si taxe platite in Suedia si nu de proprietati imobiliare.
Evident ca poti sa cumperi o masina in Suedia. Vinzatorul are insa raspunderea tranzactiei corecte si nimeni nu are chef sa fie raspunzator pentru masina pe care o conduce altcineva daca tranzactia a fost incorecta. A vinde in Suedia masina unei persoane fara numere personale sau in scop de export este o procedura mai complicata pe care multi suedezi, romani, tatari sau extraterestri nu o cunosc. Si fiecare are are libertatea de a alege in viata lucrurile simple. Asta nu inseamna ca suedezul are ceva cu tine.

Ai dreptate cind spui ca banul are valoare. Poti fi discriminat pina la momentul cind creezi avantaje. Atunci se schimba foaia, sa vezi ce frumos esti periat. Asta este valabil atit in Suedia cit si in Romania sau Republica Banana.

Sa traiesti bine !
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  barboza Mar Sept 13, 2011 1:49 am

loredana a scris: ... au fost care au cumparat locuinte si tot nu au primit numere desi nu stiu cum de li s-a vandut deoarece noua suedezii nu ne-au vandut nici masina acum 2 ani, doar pentru ca vorbeam in engleza ne-au inchis telefonul.In alt caz nu vroia ptr ca nu aveam nr si nici nu se putea discuta despre export: nu si nu!
...


Tind totusi sa cred, din cele citite pe acest forum, ca exista si anumite persoane rele intentionate care vor sa sperie pe viitorii emigranti.
Daca spre exemplu eu vin in Suedia cu 200000 Euro si vreau sa-mi cumpar o casa si un mijloc de transport, am inteles ca nici un suedez nu-ti vinde daca nu ai acel ID si nu-i vorbesti in limba suedeza. Chiar asa?... sa nu uitam ca banul in ziua de azi are valoare si mai mare ca inaine de criza, iar daca il pui in mana suedezului, bounce , nu se uita ca n-ai ID
Scuze daca am deranjat!

barboza
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 13/09/2011

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty multumesc

Mesaj  SebastianBv Vin Apr 15, 2011 5:42 am

multumesc de informatii lucia_


SebastianBv
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 14/04/2011
Varsta : 41
Localizare : Brasov

http://www.prointweb.com

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  lucia_ Vin Apr 15, 2011 2:25 am

SebastianBv a scris:mersi lucia_la

desi nu am vazut nicaieri inca, desi daca este si mi-a scapat, ma scuzati ca repet intrebarea, sotia mea este cetatean al republicii moldova, are permis de sedere in romania pe 5 ani, ceea ce stiu este ca atata timp cat este insotita de mine toate sunt bune si frumoase, stie cienva un site de unde pot lua mai multe informatii pentru ai face actele ei? sau poate sa-mi zica cineva cum se pot face? sau daca exista vreo portita.

multumesc.

Si daca ea nu ar fi sotia ta cu acte in regula sau daca nu poti sa demonstrezi ca e partenerul tau (de ex ca aveti domociliul comun in Ro) .. se aplica pt ea asta, avind in vedere ca are permis de sedere in Ro pe 5 ani :
http://www.migrationsverket.se/info/221_en.html

Un sfat ar fi sa va traduceti actele care nu sunt intr-o limba internationala (eng/fr/ge) in engleza in Romania ca sa evitati preturile extrem de scupe la traduceri aici . In general se accepta acte traduse in engleza aici. Din cite stiu .. ei nu au dat doi bani pe traducetile legalizate la notar .. e de ajuns sa fie traduse de un traducator autorizat. Vag .. imi aduc aminte ca parca pasaportul si certificatul de nastere (ala in albastru) sunt deja in mai multe limbi.

lucia_
membru
membru

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 10/01/2011

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  lucia_ Vin Apr 15, 2011 12:44 am

SebastianBv a scris:mersi lucia_la

desi nu am vazut nicaieri inca, desi daca este si mi-a scapat, ma scuzati ca repet intrebarea, sotia mea este cetatean al republicii moldova, are permis de sedere in romania pe 5 ani, ceea ce stiu este ca atata timp cat este insotita de mine toate sunt bune si frumoase, stie cienva un site de unde pot lua mai multe informatii pentru ai face actele ei? sau poate sa-mi zica cineva cum se pot face? sau daca exista vreo portita.

multumesc.
http://www.migrationsverket.se/info/1610.html

lucia_
membru
membru

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 10/01/2011

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty alta intrebare

Mesaj  SebastianBv Joi Apr 14, 2011 10:39 pm

mersi lucia_la

desi nu am vazut nicaieri inca, desi daca este si mi-a scapat, ma scuzati ca repet intrebarea, sotia mea este cetatean al republicii moldova, are permis de sedere in romania pe 5 ani, ceea ce stiu este ca atata timp cat este insotita de mine toate sunt bune si frumoase, stie cienva un site de unde pot lua mai multe informatii pentru ai face actele ei? sau poate sa-mi zica cineva cum se pot face? sau daca exista vreo portita.

multumesc.

SebastianBv
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 14/04/2011
Varsta : 41
Localizare : Brasov

http://www.prointweb.com

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  lucia_ Joi Apr 14, 2011 9:51 pm

SebastianBv a scris:salutare tuturor,

momentan sunt inca in romania, dar in luna iulie ma gandesc sa emigrez cu sotia, imi poate spune cineva cand ar trebui sa vin? din cele citite am inteles ca luna iulie este luna de vacanta, si majoritatea celor care se ocupa de actele noilor veniti sunt plecati. sa vin in iulie , august sau septembrie pentru ca in iunie nu pot.

multumesc

Cam asa e ... nu prea misca nimic .. mai ales pe partea cu analizat acte. Daca nu te preseaza nimic .. septeptembrie ar fi OK.. parerea mea. Eu am asteptat o luna si ceva ca sa imi schimb permisul de conducere .. si am trimis actele la sfirsitul lui iunie. Insa romanii pot sa stea pe teritoriul Suediei 3 luni fara sa se inregistreze... deci tu poti sa vii cind vrei, insa in iulie nu prea se fac interviuri pentru job-uri .. (nu e o regula.. dar sunt mult mai putine joburi noi).
Daca vrei sa aplici pentru permis de rezidenta pentru persoane din UE care au mijloace de sustinere proprii.. fii atent ca cei de la migratie nu accepta asigurari de sanatate private. Insa cardul de sanatate din Ro (ala care e valabil numai 6 luni de la data emiterii) e acceptat. Si ca sa eviti alte drumuri si cheltuieli si probleme cu bancile si nervi in plus.. trebuie sa aveti pasaport de tip nou (sau cel putin unul din voi). ( fara ala nu primesti ID.. fara ID banca nu iti da acces la internet-banking si pt orice factura tre sa te duci sa o platesti la banca si asta costa bani in plus)


lucia_
membru
membru

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 10/01/2011

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty va salut

Mesaj  SebastianBv Joi Apr 14, 2011 2:13 pm

salutare tuturor,

momentan sunt inca in romania, dar in luna iulie ma gandesc sa emigrez cu sotia, imi poate spune cineva cand ar trebui sa vin? din cele citite am inteles ca luna iulie este luna de vacanta, si majoritatea celor care se ocupa de actele noilor veniti sunt plecati. sa vin in iulie , august sau septembrie pentru ca in iunie nu pot.

multumesc

SebastianBv
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 14/04/2011
Varsta : 41
Localizare : Brasov

http://www.prointweb.com

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  florin2010 Sam Mar 26, 2011 9:59 am

Ok.Iti multumesc frumos pentru amabilitatea ta.

florin2010
membru
membru

Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 13/02/2011
Localizare : Romania

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  lucia_ Vin Mar 25, 2011 12:34 am

florin2010 a scris:Va rog frumos sa imi spuneti daca in Suedia sunt recunoscute calificarile profesionale din Romania?Pentru echivalarea acestor calificari este nevoie urmarea unor cursuri finalizate cu examinari sau totul este doar o simpla formalitate de traducere a diplomelor de calificare si echivalarea lor?
Eu sunt calificat ca si electrician, respectiv sofer profesionist, iar sotia mea este asistent medical cu o vechime in munca de 14 ani.Sotia mea a mai lucrat 3 ani in Germania, cu contract de munca, ca si asistent medical.
Intrucat in Germania , in general noi romanii inca nu avem drept de munca, cu exceptia unor specializari cum ar fi printre altele domeniul medical(din pacate nu este cazul meu)IT,etc, ne-am gandit la o posibila relocare in Suedia unde piata fortei de munca este deschisa si romanilor.Suedia este o tara civilizata in care copilul nostru, acum in varsta de 1 an si 4 luni ar avea un alt viitor in comparatie cu ce ii poate oferi Romania.
In situatia in care sotia mea ar reusi sa obtina un contract de munca pana as reusi sa imi gasesc si eu ceva de munca, ca si electrician , sofer, sau orice, pentru inceput, am putea sa ne descurcam toti trei doar cu salariul sotiei mele?Costa mult gradinita pentru copil?Dar asigurarile medicale de sanatate?
Astept cu mult interes mesajele voastre si va multumesc frumos anticipat.


Iti raspund la citeva nelamuriri.. Nu stiu cum e treaba cu recunoasterea diplomelor .. la mine nici nu s-au uitat la diploma .. ci la faptul ca aveam experienta in domeniul in care cautau ei oameni. Am avut contract pe perioada limitata la inceput. Treaba cu electricianii e diferita pt ca trebuie sa fie acreditati ca sa poata face o lucrare altfel exista probleme cu asigurarile. Am vazut ca se cauta soferi profesionisti pe autobuze insa cu contract pe perioada limitata (vicariat), pe perioada de vara cind toti suedezii iau o luna - 2 de vacanta. Nu se zicea nimic de cunoasterea limbii insa anuntul era in suedeza.
Daca sotia gaseste contract, e usor cu contractul sa obtii numere personale si pentru tine ca sot si pentru copil, deci obtii automat si asigurare medicala. La fel, gradinita pentru copil e partial subsidiata de stat, tu trebuie sa platesti 4% din venituri pe luna. Insa sunt niste reguli la gradi :
1. inregistrezi copilul numai dupa ce acesta obtine numere personale .. treaba asta poate sa dureze pina la 4 saptamini dupa ce ai depus actele parca.
2. dupa ce l-ai inregistrat, nu e chiar usor de gasit loc la gradi .. tre sa stai la coada daca vrei la anumita gradinita. In regiunea unde stau eu primaria zice ca orice copil are loc asigurat la o gradi pe teritoriul regiunii .. numai ca nu e chiar linga casa ta.
3. daca stai acasa si nu esti inregistrat la fortele de munca si nu te duci la cursuri de limba sau cauti activ o slujba, copilul nu e primit la gradi
4. daca iti iei concediu, tu sau sotia, copilul nu poate merge la gradi in ziua respectiva
5. daca stai acasa in concediu de ingrijire a copilului , copilul nu se poate duce la gradi; Daca esti in concediu de ingrijire a copiluilui , fratii lui se pot duce la gradi in program redus - 25 ore pe saptamina
Cel putin astea sunt regulile in Stockholm, insa depind de regiunea unde locuieste familia, fiecare regiune cu regulile ei.
Depinde de locul unde va stabiliti chiria poate ajunge pe la 6000 - 8000 SEK pe un apartament cu o camera in Stockholm .. asta daca ai norocul sa-l gasesti .. Nu pot sa zic nimic de alte regiuni. Se mai adauga cam in jur de 3000 apa, gunoi, electricitate (=asociatia). 2 adulti cu un copil ~ cheltuieli de cam 6000 SEK pe luna cu mincarea (la minimum). Deci .. daca sotia nu obtine cam 18.000 SEK dupa taxe .. cam bijba treaba in Stockholm.





lucia_
membru
membru

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 10/01/2011

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  alexandru@11 Lun Mar 14, 2011 12:40 am

salut la totzi , spunetzi-mi va roc cine ar cunoashte pentru basarabeni cum ar putea emigra in suedia

alexandru@11
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 14/03/2011

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  florin2010 Dum Feb 27, 2011 9:55 am

Va rog frumos sa imi spuneti daca in Suedia sunt recunoscute calificarile profesionale din Romania?Pentru echivalarea acestor calificari este nevoie urmarea unor cursuri finalizate cu examinari sau totul este doar o simpla formalitate de traducere a diplomelor de calificare si echivalarea lor?
Eu sunt calificat ca si electrician, respectiv sofer profesionist, iar sotia mea este asistent medical cu o vechime in munca de 14 ani.Sotia mea a mai lucrat 3 ani in Germania, cu contract de munca, ca si asistent medical.
Intrucat in Germania , in general noi romanii inca nu avem drept de munca, cu exceptia unor specializari cum ar fi printre altele domeniul medical(din pacate nu este cazul meu)IT,etc, ne-am gandit la o posibila relocare in Suedia unde piata fortei de munca este deschisa si romanilor.Suedia este o tara civilizata in care copilul nostru, acum in varsta de 1 an si 4 luni ar avea un alt viitor in comparatie cu ce ii poate oferi Romania.
In situatia in care sotia mea ar reusi sa obtina un contract de munca pana as reusi sa imi gasesc si eu ceva de munca, ca si electrician , sofer, sau orice, pentru inceput, am putea sa ne descurcam toti trei doar cu salariul sotiei mele?Costa mult gradinita pentru copil?Dar asigurarile medicale de sanatate?
Astept cu mult interes mesajele voastre si va multumesc frumos anticipat.


florin2010
membru
membru

Numarul mesajelor : 14
Data de inscriere : 13/02/2011
Localizare : Romania

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  Emil Mar Feb 08, 2011 3:51 am

DVlad a scris:
Doresc sa va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra. La varsta mea de 42 de ani am vreo sansa sa ma angajez in Suedia ?
Nu ne mai domni, eu nu mai sint obisnuit cu domneala, aici in Suedia se vorbeste la persoana a doua singular. Sincer sa fiu nu stiu daca te mai poti angaja sau nu. Depinde de ce fel de om esti, ce sti sa faci, daca sti limba, etc.etc. Nu exista raspuns la intrebarea asta.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Multumesc mult !!

Mesaj  DVlad Mar Feb 08, 2011 2:49 am


Doresc sa va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra. La varsta mea de 42 de ani am vreo sansa sa ma angajez in Suedia ?

DVlad
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 08/09/2010
Varsta : 56
Localizare : Romania

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  Emil Lun Feb 07, 2011 6:34 am

DVlad a scris:Dar daca vin in Suedia cu cel putin 10000 de euro, banuiesc ca primesc sugestii pe ce cont sa ii depun si alte lucruri . Cred ca sunt suficienti pentru a ma intretine...

Cu stima
Vlad
Cam un an -15 luni iti ajung banii aia daca esti mai economicos. 10000 de euro la cursul actual =84000 de coroane.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia Empty Re: Intrebari si raspunsuri la subiectul: Emigrare in Suedia

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum