Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Integrare, socializare - romani in Suedia EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Integrare, socializare - romani in Suedia EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Integrare, socializare - romani in Suedia EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Integrare, socializare - romani in Suedia EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Integrare, socializare - romani in Suedia EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Integrare, socializare - romani in Suedia EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Integrare, socializare - romani in Suedia EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Integrare, socializare - romani in Suedia EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Integrare, socializare - romani in Suedia EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 11 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 11 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Integrare, socializare - romani in Suedia

+7
Emil
brigadir
mik23n2
Admin
BraveGeek
cocoshel
Cristian
11 participanți

In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty La Multi Ani!

Mesaj  JAndras Dum Dec 30, 2012 7:02 pm

Urez un An Nou Fericit tuturor membrilor forumului!

JAndras
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 16/10/2012
Varsta : 54
Localizare : BRASOV, RO

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  dady3_0 Vin Oct 15, 2010 2:46 am

Cristian a scris:Salutare tuturor,

Sunt in Suedia de aproape 1 an jum iar printre cunostintele mele se numara si romani. Scopul meu pe acest forum este sa aflu lucruri noi, sa socializez si chiar sa ajung sa cunosc si alti romani.
De cand am ajuns in Suedia un lucru aproape ca mi s-a confirmat! Auzisem povesti care mai de care de la alti romani plecati in diverse colturi ale lumii. Nu i-am crezut in totalitate pana nu m-am convins pe pielea mea! Este vorba de "raceala romanilor". A romanilor intre ei, ati citit corect! (intrebati-va, de ce?) Nu a suedezilor. Suedezii sunt suedezi Smile Am emigrat in tara vikingilor deci incerc sa ma conformez pe cat posibil regulilor de aici. Si au multe reguli!! scratch Simt ca integrarea imi va lua ceva timp, mai mult decat credeam si speram eu. Insa de multe ori m-am intrebat in general dar si din ceea ce vad in jurul meu.. de ce romanii sunt atat de distanti si reci fata de alti romani? De ce romanul catalogheaza negativ si aproape instant un alt roman? Romanii din diaspora ar face bine sa fie mai toleranti, mai sociabili si chiar mai uniti intre ei. Parerea mea.
Este evident ca exista mai multe categorii de romani emigranti, cel putin aici in Suedia. Cred ca nu conteaza atat de mult categoria ci conteaza respectul fata de conationalul tau.
Romanii nu au respect intre ei in Romania, imagineaza-ti ca mult mai putin in afara tarii...din pacate astia suntem!!!!....apoi in Romania de azi e "foamea dupa bani" asa de acuta incat nu mai lasa romanul sa gandeasca clar.....s-a ajuns pana si parintii sa-si impinga propriile fete in mana babalacilor ca doar au bani si asta inseamna ca "e barbat bun"....la TV e destula reclama, doar "e la moda" cupluri tipul Monica Columbeanu si babalacul ei....asa ca....asa educatie, asa atitudine in interiorul tarii cat si in exterior. Eu am ajuns asa se scarbita de Romania, incat ma duc prin tara numai pt mama mea, ca dupa ce nu va mai exista, vand tot ce am pe acolo si ma pierd in lume.....pana la urma tot strainii m-au ajutat, nu ai mei, conationalii mei.....si o spun cu durere in sufle,t dar uneori mai gasesti cate un roman ratacit prin lume care gandeste ca si mine si atunci ne facem prieteni....

dady3_0
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 51
Data de inscriere : 18/08/2010

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  Emil Joi Oct 14, 2010 1:00 pm

dady3_0 a scris:
Emil a scris:
dady3_0 a scris:
Emil a scris:
dady3_0 a scris:
Emil a scris:Deci daca massmedia ii acuza pe SD ca sint un partid nazist atunci chiar noi trebuie sa-i credem? In nici un caz. Nu uita cine au fost moderatii care sint acum la putere, daca vrei iti dau linkuri o gramada Si care din partid conservator aproape de extrema dreapta s-a transformat peste noapte in noul partid muncitoresc. Si care continua politica imigrationista catastrofala social-demcrata. Nu te bufneste risul?
Asa cum ti-am mai zis SD nu-i baga pe toti in aceasi oala ci doar pe extremistii musulmani si pe infractori. ca au destui ei infractori in Suedia mai trebuie sa aduca si din afara? Cineva trebuie sa mai faca ordine si in tara asta ca deja s-a ajuns ca in ghetourile din Londra si Paris.
Asa cum au fost social-democratii si cu bune si cu rele au cladit tara asta asa cum este. Ia uite aici adevaratul partid extremist.

https://www.youtube.com/watch?v=O8VW2YQJhhE&feature=related

Ma intreb oare ai vazut cum arata ghetourile din Londra si Paris?Smile
Nu, pentru ca ai pus tu monopol pe excursiile in Europa si eu nu am voie. Laughing Laughing eu sint amarit si nu-mi pot permite, numai tu esti bogata ai doua proprietati o masina si motocicleta. Laughing Laughing
Eu cred ca tu esti tare frustrat ca nu ai job si ca te-ai muta si in Honolulu:) daca ai obtine un loc de munca....curand ti se va termina somajul...
Din fericire nu toata lumea este ca tine. Lumea mai si munceste. Am fost somer o perioada, dar de o luna am alt servici. Sper ca nu te superi. Laughing
Diferenta este ca unii isi permit sa traiasca, fara sa munceasca si altii nu:)
Ehhh...eu trebuie sa muncesc din pacate inca nu am in posesie gaina cae face oua de aur. Laughing

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  VIKINGUL Joi Oct 14, 2010 5:45 am

sa traiti bine .....


Ultima editare efectuata de catre VIKINGUL in Vin Oct 15, 2010 9:16 am, editata de 1 ori

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  dady3_0 Lun Oct 11, 2010 2:48 am

Emil a scris:
dady3_0 a scris:
Emil a scris:
dady3_0 a scris:
Emil a scris:Deci daca massmedia ii acuza pe SD ca sint un partid nazist atunci chiar noi trebuie sa-i credem? In nici un caz. Nu uita cine au fost moderatii care sint acum la putere, daca vrei iti dau linkuri o gramada Si care din partid conservator aproape de extrema dreapta s-a transformat peste noapte in noul partid muncitoresc. Si care continua politica imigrationista catastrofala social-demcrata. Nu te bufneste risul?
Asa cum ti-am mai zis SD nu-i baga pe toti in aceasi oala ci doar pe extremistii musulmani si pe infractori. ca au destui ei infractori in Suedia mai trebuie sa aduca si din afara? Cineva trebuie sa mai faca ordine si in tara asta ca deja s-a ajuns ca in ghetourile din Londra si Paris.
Asa cum au fost social-democratii si cu bune si cu rele au cladit tara asta asa cum este. Ia uite aici adevaratul partid extremist.

https://www.youtube.com/watch?v=O8VW2YQJhhE&feature=related

Ma intreb oare ai vazut cum arata ghetourile din Londra si Paris?Smile
Nu, pentru ca ai pus tu monopol pe excursiile in Europa si eu nu am voie. Laughing Laughing eu sint amarit si nu-mi pot permite, numai tu esti bogata ai doua proprietati o masina si motocicleta. Laughing Laughing
Eu cred ca tu esti tare frustrat ca nu ai job si ca te-ai muta si in Honolulu:) daca ai obtine un loc de munca....curand ti se va termina somajul...
Din fericire nu toata lumea este ca tine. Lumea mai si munceste. Am fost somer o perioada, dar de o luna am alt servici. Sper ca nu te superi. Laughing
Diferenta este ca unii isi permit sa traiasca, fara sa munceasca si altii nu:)

dady3_0
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 51
Data de inscriere : 18/08/2010

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  Emil Lun Oct 11, 2010 2:05 am

dady3_0 a scris:
Emil a scris:
dady3_0 a scris:
Emil a scris:Deci daca massmedia ii acuza pe SD ca sint un partid nazist atunci chiar noi trebuie sa-i credem? In nici un caz. Nu uita cine au fost moderatii care sint acum la putere, daca vrei iti dau linkuri o gramada Si care din partid conservator aproape de extrema dreapta s-a transformat peste noapte in noul partid muncitoresc. Si care continua politica imigrationista catastrofala social-demcrata. Nu te bufneste risul?
Asa cum ti-am mai zis SD nu-i baga pe toti in aceasi oala ci doar pe extremistii musulmani si pe infractori. ca au destui ei infractori in Suedia mai trebuie sa aduca si din afara? Cineva trebuie sa mai faca ordine si in tara asta ca deja s-a ajuns ca in ghetourile din Londra si Paris.
Asa cum au fost social-democratii si cu bune si cu rele au cladit tara asta asa cum este. Ia uite aici adevaratul partid extremist.

https://www.youtube.com/watch?v=O8VW2YQJhhE&feature=related

Ma intreb oare ai vazut cum arata ghetourile din Londra si Paris?Smile
Nu, pentru ca ai pus tu monopol pe excursiile in Europa si eu nu am voie. Laughing Laughing eu sint amarit si nu-mi pot permite, numai tu esti bogata ai doua proprietati o masina si motocicleta. Laughing Laughing
Eu cred ca tu esti tare frustrat ca nu ai job si ca te-ai muta si in Honolulu:) daca ai obtine un loc de munca....curand ti se va termina somajul...
Din fericire nu toata lumea este ca tine. Lumea mai si munceste. Am fost somer o perioada, dar de o luna am alt servici. Sper ca nu te superi. Laughing

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  dady3_0 Lun Oct 11, 2010 1:48 am

Emil a scris:
dady3_0 a scris:
Emil a scris:Deci daca massmedia ii acuza pe SD ca sint un partid nazist atunci chiar noi trebuie sa-i credem? In nici un caz. Nu uita cine au fost moderatii care sint acum la putere, daca vrei iti dau linkuri o gramada Si care din partid conservator aproape de extrema dreapta s-a transformat peste noapte in noul partid muncitoresc. Si care continua politica imigrationista catastrofala social-demcrata. Nu te bufneste risul?
Asa cum ti-am mai zis SD nu-i baga pe toti in aceasi oala ci doar pe extremistii musulmani si pe infractori. ca au destui ei infractori in Suedia mai trebuie sa aduca si din afara? Cineva trebuie sa mai faca ordine si in tara asta ca deja s-a ajuns ca in ghetourile din Londra si Paris.
Asa cum au fost social-democratii si cu bune si cu rele au cladit tara asta asa cum este. Ia uite aici adevaratul partid extremist.

https://www.youtube.com/watch?v=O8VW2YQJhhE&feature=related

Ma intreb oare ai vazut cum arata ghetourile din Londra si Paris?Smile
Nu, pentru ca ai pus tu monopol pe excursiile in Europa si eu nu am voie. Laughing Laughing eu sint amarit si nu-mi pot permite, numai tu esti bogata ai doua proprietati o masina si motocicleta. Laughing Laughing
Eu cred ca tu esti tare frustrat ca nu ai job si ca te-ai muta si in Honolulu:) daca ai obtine un loc de munca....curand ti se va termina somajul...

dady3_0
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 51
Data de inscriere : 18/08/2010

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  Emil Lun Oct 11, 2010 1:19 am

dady3_0 a scris:
Emil a scris:Deci daca massmedia ii acuza pe SD ca sint un partid nazist atunci chiar noi trebuie sa-i credem? In nici un caz. Nu uita cine au fost moderatii care sint acum la putere, daca vrei iti dau linkuri o gramada Si care din partid conservator aproape de extrema dreapta s-a transformat peste noapte in noul partid muncitoresc. Si care continua politica imigrationista catastrofala social-demcrata. Nu te bufneste risul?
Asa cum ti-am mai zis SD nu-i baga pe toti in aceasi oala ci doar pe extremistii musulmani si pe infractori. ca au destui ei infractori in Suedia mai trebuie sa aduca si din afara? Cineva trebuie sa mai faca ordine si in tara asta ca deja s-a ajuns ca in ghetourile din Londra si Paris.
Asa cum au fost social-democratii si cu bune si cu rele au cladit tara asta asa cum este. Ia uite aici adevaratul partid extremist.

https://www.youtube.com/watch?v=O8VW2YQJhhE&feature=related

Ma intreb oare ai vazut cum arata ghetourile din Londra si Paris?Smile
Nu, pentru ca ai pus tu monopol pe excursiile in Europa si eu nu am voie. Laughing Laughing eu sint amarit si nu-mi pot permite, numai tu esti bogata ai doua proprietati o masina si motocicleta. Laughing Laughing

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  dady3_0 Lun Oct 11, 2010 12:45 am

Emil a scris:Deci daca massmedia ii acuza pe SD ca sint un partid nazist atunci chiar noi trebuie sa-i credem? In nici un caz. Nu uita cine au fost moderatii care sint acum la putere, daca vrei iti dau linkuri o gramada Si care din partid conservator aproape de extrema dreapta s-a transformat peste noapte in noul partid muncitoresc. Si care continua politica imigrationista catastrofala social-demcrata. Nu te bufneste risul?
Asa cum ti-am mai zis SD nu-i baga pe toti in aceasi oala ci doar pe extremistii musulmani si pe infractori. ca au destui ei infractori in Suedia mai trebuie sa aduca si din afara? Cineva trebuie sa mai faca ordine si in tara asta ca deja s-a ajuns ca in ghetourile din Londra si Paris.
Asa cum au fost social-democratii si cu bune si cu rele au cladit tara asta asa cum este. Ia uite aici adevaratul partid extremist.

https://www.youtube.com/watch?v=O8VW2YQJhhE&feature=related

Ma intreb oare ai vazut cum arata ghetourile din Londra si Paris?Smile

dady3_0
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 51
Data de inscriere : 18/08/2010

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  Emil Dum Oct 10, 2010 6:28 pm

Deci daca massmedia ii acuza pe SD ca sint un partid nazist atunci chiar noi trebuie sa-i credem? In nici un caz. Nu uita cine au fost moderatii care sint acum la putere, daca vrei iti dau linkuri o gramada Si care din partid conservator aproape de extrema dreapta s-a transformat peste noapte in noul partid muncitoresc. Si care continua politica imigrationista catastrofala social-demcrata. Nu te bufneste risul?
Asa cum ti-am mai zis SD nu-i baga pe toti in aceasi oala ci doar pe extremistii musulmani si pe infractori. ca au destui ei infractori in Suedia mai trebuie sa aduca si din afara? Cineva trebuie sa mai faca ordine si in tara asta ca deja s-a ajuns ca in ghetourile din Londra si Paris.
Asa cum au fost social-democratii si cu bune si cu rele au cladit tara asta asa cum este. Ia uite aici adevaratul partid extremist.

https://www.youtube.com/watch?v=O8VW2YQJhhE&feature=related

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  brigadir Dum Oct 10, 2010 12:01 pm

Dreptatea este ceva relativ Emile. Nimeni nu poate sa spuna ca poseda adevarul absolut. Fiecare vorbim insa prin prisma informatiilor pe care le avem si, in special a ceea ce simtim si ce ne dicteaza constiinta. Pericolul apare atunci cand generalizam. Cand spunem ca toti tiganii sunt hoti si cersetori, toti romanii sunt mincinosi si banditi si toti cei de la SD sunt rasisti. Nu ne putem permite sa spunem asa ceva. Abia atunci devenim extremisti.
Eu inclin sa ii dau dreptate lui Robert Kenedy care spunea ca:
"Nu sunt extremisti cei care au idei extremiste ci aceia care se comporta ca extremist. In sensul ca este normal sa combati idei dar e gresit sa acuzi oameni"

Stau si ma intreb cine dreaqu sint eu sa-i judec ?

Tu esti cel care poate face diferenta. Cel fara de care ei nu ar exista si nu ar avea salariu.

Ce nu-mi place mie la ciulhabi este faptul ca desi au venit aici in Suedia si astia le-au dat azil si toate drepturile multi dintre ei continua cu mentaliatile si conceptiile de ev mediu. Si nu-si lasa nici copiii sa se adapteze societatii europeene. Cu toate ca aici au conditii bune de viata si aproape tot ce-si doresc ii fac pe astia, prosti, femeile curve, rasisti, puturosi, you name it. Isi impusca sau isi maltrateaza proprii copii daca cumva si-a gasit prieten suedez sau de alta religie in afara de cea musulmana.

Aici ai perfecta dreptate Emil. Te asigur ca asta ii deranjeaza si pe majoritatea arabilor pentru ca cei la care te referi sunt o minoritate a acestui grup. Asa zisii fundamentalisti fanatici.

Asa cum UNII concetateni ne fac de rusine(romani, tigani, maghiari, etc.) prin infractiunile pe care le produc asa si pe arabi, acesti extremisti ii fac de rusine si iti garantez ca nu se simt bine.

Conditia este sa nu raportam actiunile anumitor indivizi la o intreaga comunitate. Ca UNII localnici ne baga in aceeasi oala nu face altceva sa-i transforme pe acestia in extremisti si, ca atare, suedezilor majoritari trebuie sa le fie rusine. Ceea ce se si intampla la ora actuala in Suedia. Aceasta tocmai si-a pierdut statutul de tara cea mai toleranta din Europa in urma ultimelor alegeri. De asta si valurile de nemultumiri ale opiniei publice.

Problema este ca sistemul de azil suedez este gresit si trebuie schimbat. Sa le dea ajutor social o perioada de timp un an sau doi si pe urma sa se descurce singuri ca nu sint obligati platitorii de taxe sa-i tina acasa la nesfirsit.

Binenteles ca sistemul de azil suedez este gresit si trebuie schimbat. Si nu numai sistemul de azil dar intreg sistemul de integrare. Sa nu uitam insa ca "ciulhabii" NU AU FACUT SISTEMUL.

Sistemul a fost facut cu buna stiinta defectuos si greoi. Si asta premeditat. Interesul politicienilor a fost intotdeauna ca emigrantii sa nu se integreze rapid. Si asta ti-o spun din experienta proprie si cu dovezi in mana.

Intentia din spate a fost intotdeauna sa pastreze joburile bune pentru suedezi si concurenta la obtinerea acestora sa fie minima. In al doilea rand s-a mers pe ideea ca fiecare om are o anumita limita a rabdarii si, mai devreme sau mai tarziu, emigrantii se vor satura de social si se vor intoarce acasa. Ceea ce s-a si intamplat in majoritatea cazurilor. Cu timpul au ramas doar cei pentru care era periculos sa se intoarca, cei care nu aveau nici o educatie si le convenea sa stea pe social si, binenteles cei care erau deja integrati si aveau o slujba buna.

Azi, toate acestea au iesit la iveala si opinia publicaincepe sa puna intrebari. Acesta este si unul din motivele esecului Social Democratilor. EI SUNT CEI CARE AU DAT CU BATA IN BALTA in privinta politicii de integrare.
Totusi eu sint de acord cu SD in multe privinte, chiar daca sint un partid de extrema dreapta au dreptate.

In multe privinte si eu sunt de acord cu ei. Sunt de acord si cu Adolf Hitler dar in ansamblu consider politica SD-ului populista si extrem de nationalista iar Hitler a fost un psihopat. Deci nu pot sa-i votez sau sa nu-l acuz pe Hitler de genocid.
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  Emil Dum Oct 10, 2010 11:27 am

Deci barbutu de la turcaleti vine? N-am stiut Pai si atunci de unde chestia..merge Braila? stiu ca jucam si eu in curtea scolii acolo in getourile din Bucuresti. daca mai tin minte..6-6, 5-5 6-5 cistiga...1-1 2-2 2-1 pierde. parca ceva de genul asta nu? au trecut aproape 35 de ani de atunci. Laughing

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  1parazit Dum Oct 10, 2010 11:14 am

VIKINGUL a scris:
...eu ma retrag de pe forumul asta , in semn de solidaritate fata de burtika mea asuprita de altii , care spun ca eu halesc si traiesc mai bine decat ei , ha ha ha .
sa traiti bine .
Vikingule....sau...Gladiatorule Brailean...frate chiar asa usor renunti la lupta?
Hai sa-ti dau eu pontul:
Trebuie sa te informezi corect si sa inveti din mers

P:S:Daca mi-o fi fomika vreodata simt ca pot sa apelez la tine....nu se stie niciodata... sint convins ca ai spus-o din toata inima. N-as vrea sa joc barbut vreodata cu tine, tu ai invatat barbutul poate la Braila, eu l-am invatat pe pielea mea direct de la sursa in "Talibania turceasca". 6-6 e zar cistigator indiferent daca mina care arunca e "mina de cetatean UE cu privilegii" sau " somalez din Talibania".
Sa triesti si TU bine(daca te tine) !
1parazit
1parazit
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 06/07/2009
Localizare : dupa blocuri

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  Emil Dum Oct 10, 2010 8:11 am

Fiecare are dreptate in felul lui. Eu unul m-am cam saturat de politica toti sint la fel, o sleatca de oportunisti si mincinosi. Si aici in Suedia si in tara muma. Stau si ma intreb cine dreaqu sint eu sa-i judec ? sa ca mai bine stau deoparte de la discutii politice. Ce nu-mi place mie la ciulhabi este faptul ca desi au venit aici in Suedia si astia le-au dat azil si toate drepturile multi dintre ei continua cu mentaliatile si conceptiile de ev mediu. Si nu-si lasa nici copiii sa se adapteze societatii europeene. Cu toate ca aici au conditii bune de viata si aproape tot ce-si doresc ii fac pe astia, prosti, femeile curve, rasisti, puturosi, you name it. Isi impusca sau isi maltrateaza proprii copii daca cumva si-a gasit prieten suedez sau de alta religie in afara de cea musulmana. In sfirsit asta este situatia...si nu prea avem ce face sintem nevoiti sa traim alaturi de ei, probema este ca localnicii ne baga in aceas oala. Problema este ca sistemul de azil suedez este gresit si trebuie schimbat. Sa le dea ajutor social o perioada de timp un an sau doi si pe urma sa se descurce singuri ca nu sint obligati platitorii de taxe sa-i tina acasa la nesfirsit.
Eu nu am beneficiat niciodata de vreun ajutor social am muncit de mi-a venit rau am invatat am avut o gramada de datorii de studii pe care le-am platit. Cind primesc permanent uppehållstilståd isi aduc si familiile pe aici si cine plateste pentru ei? tot platitorii de taxe. Sint de acord sa-si aduca familiile aici dar sa-i tina ei din banii lor. Zici ca vin din cauza razboaielor...sigur, stau pe ajutor social dar in vizita in tarile de unde au venit tot se duc. Pai daca sint refugiati politici atunci cum de se mai duc inapoi in tarile de unde au venit? sa se duca definitiv atunci ca nu-i persecuta nimeni. Totusi eu sint de acord cu SD in multe privinte, chiar daca sint un partid de extrema dreapta au dreptate.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  VIKINGUL Dum Oct 10, 2010 7:47 am

sa traiti bine ....


Ultima editare efectuata de catre VIKINGUL in Vin Oct 15, 2010 9:17 am, editata de 1 ori

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  brigadir Dum Oct 10, 2010 6:35 am

Da? Dupa cite am citit eu pe net si prin programul lor ei nu au nimic impotriva celor care au de munca si-si vad de treaba.
Asa e Emile. Si orbul a spus ca "vom vedea". Patru ani au tot trambitat despre cresterea somajului spunand ca este numai vina emigrantilor care lucreaza pe salarii mici si astfel le iau slujbele suedezilor. Si acum dintr-o data nu mai sunt impotriva celor care muncesc. Ma faci sa rad. Si programul politic al National Socialistilor germani inainte de cel de al doilea razboi mondial era plin de garagara roz. La fel ca si discursurile lui Adolf Hitler inainte de a lua puterea.

Ei sint impotriva sistemului de imigratie suedez, ca aduc prea multi imigranti musulmani care stau prea mult pe social si nu se incadreaza in societatea suedeza, unii din ei nici macar limba nu vor s-o invete. Sint impotriva imigrantilor care nu respecta legile si sint pentru inasprirea pedepselor si expulzarea lor.

In afara de social democrati toate partidele au in program referiri la punctele expuse de tine. Oare ce ii face pe SD-isti mai deosebiti cand afirma aceste lucruri? Vrei un hint?... E doar gargara electorala. Intarirea pozitiei in parlament. Daca vei merge putin in urma si vei citi si alte ziare decat cele de dreapta vei vedea ca nu spun gogosi. Ca sunt rasisti nu o spun doar eu, o spune o tara intreaga si se denota din declaratiile lor publice, pe forumuri si in ziarele proprii. Dar faptul ca sunt rasisti nu este in definitiv un lucru atat de grav cum este faptul ca sunt xenofobi si ultranationalisti. Ei nu urasc doar celelalte rase dar si pe noi care facem parte din aceeasi rasa dar venim din alte tari.

Or fi rasisti asta nu stiu dar mai rasisti ca romanii nu cred sa fie, s-au saturat pur si simplu de imigranti in Suedia.


Suna cel putin paradoxal sa aprobi un partid care este impotriva tuturor emigrantilor cand tu insuti esti emigrant.

Dupa cite stiu eu si romanii din Ro sint impotriva tiganilor care fura si fac fel de fel de nenorociri si nimeni nu-i vrea acolo, nici macar francezii nu-i vor in Franta.
Diferenta intre romanii din Romania si francezi este ca romanii sunt impotriva tuturor tiganilor nu numai a celor care fura si fac tot felul de nenorociri. Aici e problema. Este mai usor sa acuzi niste cersetori sau mici gainari pentru problemele Romaniei, sa dai vina pe hotii marunti decat sa realizezi ca vina o au cei care fura la greu. Guvernantii corupti si mafiile politice. Asta este si tendinta politica: sa abata privirile opiniei publice de la matrapazlacurile lor proprii.
Opinia publica europeana este insa de alta parere. Oamenii nu sunt prosti. Exodul cersetorilor din Romania, inspre Vest nu ar fi existat daca fondurile alocate de catre UEpentru combaterea saraciei in Romania ar fi ajuns unde trebuie si nu in buzunarele lucratorilor publici corupti. Romania nu a intrunit conditiile de aderare tocmai din cauza asta, dar au fost luati oricum in UE cu farasul pentru ca este in avantajul UE. Si acum se vad rezultatele.

Logica este simpla: au oamenii un nivel de trai decent... atunci nu sunt obligati sa cerseasca. Nu exista o gena a hotiei si a cersetoriei. Toti oamenii au sange rosu. Ca sa spui ca sunt hoti si cersetori doar pentru ca sunt tigani e cea mai mare prostie. Tiganii nu sunt mai putin caucazieni decat suedezii sau romanii. La fel si arabii. In cultura nici unui popor hotia si cersetoria nu este ridicata la rang de onoare.

Toate aceste lucruri se sparg acum in capul lui Sarkozi. Tiganii cersetori din Franta, chiar daca nu vrem noi, sunt cetateni romani. Stiu ca nu iti place Emile dar nu ai de ales. Get use to it!
Cetatenii romani au aceleasi drepturi ca si ceilalti cetateni ai UE indiferent din ce grup etnic fac parte. Legile UE si ale drepturilor la libera circulatie sunt clare si nu pot fi aplicate diferentiat, in functie de etnie. Nu vor europenii cersetori in tarile lor? Sa mearga binisor la fata locului si sa implementeze ei insisi programele de integrare, nu sa trimita banii la niste guvernanti corupti ca sa-si construiasca vile la Snagov.

Cat despre arabi da... intradevar diferentele culturale si lingvistice sunt mari si integrarea lor anevoioasa, pe de-o parte dar pe de alta parte sa nu uitam ca acei oameni se refugiaza din cauza razboaielor. Razboaie care, vrem nu vrem, sunt initiate sau influentate in mare masura tocmai de catre occidentali. Este reversul medaliei in ceea ce priveste dorinta de expansiune economica occidentala.

Pe sverigedemoraterna social democratii si moderatii i-au bagat in parlament pentru ca nu vor o discutie deschisa a politicii imigrationste din Suedia.
Aceasta teorie o drapeleaza mai toti politicienii struti in Suedia. Adevarul este putin mai complex decat cred unii. Accesul SD in parlament a fost favorizat pe fondul situatiei economice mondiale. Efectele reformei de austeritate dupa crashul economic a afectat politicul in intreaga Europa. Peste tot extrema dreapta si partidele ultra-nationaliste au avut castig de cauza. Este efectul logic si normal care insoteste fiecare criza economica. La ultima mare criza economica, a anilor 30, reforma a adus cu ea un al doilea razboi mondial. Extrema dreapta a castigat in majoritatea tarilor europene. Dar chestile astea se invata in clasele primare. Doar ca ne place sa uitam. Nu? E mai comod.

PS.

Tu esti Geonist ? pesedist sau penelist? ca dupa cite stiu eu alta alternativa acolo in Ro nu exista. Ori prostanaku sau idiotul ala de Ponta sau cretinul ala de Cr(et)in Antonescu.

N-am cum frate Emil. Atata timp cat Basescu este presedinte si eu ma consider roman ... sunt din pacate Basescian ca si tine:)... N-am de ales. Asta e stampila pe care trebuie sa o purtam.
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  1parazit Dum Oct 10, 2010 6:28 am

Eliza nu te chinui sa traduci proverbul asta in suedeza special pentru Vikingul, strici malaiul pe giste.

"CIINELE MOARE DE DRUM LUNG SI PROSTUL DE GRIJA ALTUIA"

Bai vikingule, bai rozeta decomandata ia asculta acilea:

Ce taxe ai platit tu vreodata in tara asta? Dupa cite spume ai facut pe forumuri te-ai prezentat singur: esti un burtos in intretinerea nevestei cu aere de barosan mioritic. In Suedia taxele platite de nevastata sunt ale ei nu a le "voastre".

Ce drequ inseamna "talibani" in mintea ta ca sa stim si noi de cine vorbesti? Ce stii tu analfabetule de taxe, sistemul social sau politica din Suedia sau aiurea? Nada. Daca ti-ar da nevasta mai multi bani de buzunar, sa poti sa mergi si tu cu autobuzul, ca sa nu mai spun taxiul, sa bei si tu o bere la un restaurant sau o cafea prin centru ai constata cu uimire ca numai "talibani" muncesc prin domeniile astea. Normal sa sa intilnesti doar looseri ca tine daca te invirti numai pe linga bloc sau cel mult pina la balta.

Esti asa de incompetent incit nici nu stii ca barbutul nu s-a inventat la Braila. S-au cine stie, in mintea ta probabil turcii o fi invatat barbut cu ocazia pelerinajului obligatoriu la Mecca din Braila aflata in centrul universului.

Cine esti tu bai maimutoiule si ce stii sa faci ca sa ceri "drepturi"?
1parazit
1parazit
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 06/07/2009
Localizare : dupa blocuri

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  VIKINGUL Dum Oct 10, 2010 4:56 am

sa traiti bine .....


Ultima editare efectuata de catre VIKINGUL in Vin Oct 15, 2010 9:18 am, editata de 1 ori

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  Emil Dum Oct 10, 2010 2:41 am

Ca, daca ar citi putin ziarele, Nea Vikingul, ar descoperi ca "amicii" lui de la SD nu vor sa-i scoata afara din Suedia doar pe "talibanii de pe social" ci, in special pe ceilalti emigranti care "fura locurile de munca" ale suedezilor. Printre acestia numarandu-se si romanii.
Da? Dupa cite am citit eu pe net si prin programul lor ei nu au nimic impotriva celor care au de munca si-si vad de treaba. Ei sint impotriva sistemului de imigratie suedez, ca aduc prea multi imigranti musulmani care stau prea mult pe social si nu se incadreaza in societatea suedeza, unii din ei nici macar limba nu vor s-o invete. Sint impotriva imigrantilor care nu respecta legile si sint pentru inasprirea pedepselor si expulzarea lor. Or fi rasisti asta nu stiu dar mai rasisti ca romanii nu cred sa fie, s-au saturat pur si simplu de imigranti in Suedia. Dupa cite stiu eu si romanii din Ro sint impotriva tiganilor care fura si fac fel de fel de nenorociri si nimeni nu-i vrea acolo, nici macar francezii nu-i vor in Franta. Pe sverigedemoraterna social democratii si moderatii i-au bagat in parlament pentru ca nu vor o discutie deschisa a politicii imigrationste din Suedia. Eu nu sint sverigedemocrat dar in anumite puncte sint de acord cu ei.
Suntem o tara de Basesti. Asa ca vorba Vikingului: Sa traiti bine... cum va asterneti !
Tu esti Geonist ? pesedist sau penelist? ca dupa cite stiu eu alta alternativa acolo in Ro nu exista. Ori prostanaku sau idiotul ala de Ponta sau cretinul ala de Cr(et)in Antonescu.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  brigadir Dum Oct 10, 2010 12:17 am


Hopa , sistemu suedez lucreaza repede si pe acest forum ....deja de la rubrica de acte , s.a transferat aici .......

Nicidecum nu laud "sistemul suedez" asa cum nu am curajul sa laud nici un alt sistem. Consider ca nici un sistem nu este perfect. Ba mai mult, unele sunt sub orice critica. Ca sa nu mai mentionez sistemul romanesc caruia ii datoram "onoarea si bucuria" de a scrie azi pe un forum din... Suedia.

Dar nici sa fac ca si Vikingul ca la orice pas si orice piedica pe care o am in viata sa sa-mi drapelez scarba, ura, lehamitea si neputinta in ceea ce priveste un sistem care, de bine de rau ma ajuta sa pun o bucata de paine pe masa.

Banuiesc ca Adminul nu a fost influentat de "ingrozitorul sistem suedez" cand a mutat subiectul de la categoria Acte la categoria Barfe, certuri si alte paranghelii. Probabil ca a fost pe faza si a realizat ca discutia aluneca inspre alte zone ale batutului apei in piua sau a rubricii "Haide sa vorbim discutii".

Credeam ca de un an de zile m-am obisnuit deja cu paranoia Vikingului dar continui sa ma crucesc de fiecare data cand aud doar despre frustrari vizavi de "sistemul suedez", "de talibani", "de muedezi rasisti", "de puradei pe social" din gura cuiva care, pe de-o parte se ofuscheaza ca el este ditamai platitorul de taxe si ca din banii pe care el ii plateste la Skatt sunt intretinuti "parazitii" talibani - iar pe de alta parte ne da cu tifla spunand ca el nu a venit in Suedia sa "sclavageasca" si ca scopul lui in viata este mult superior altor fraieri: somn-haleu-pescuit-familie ca, vorba lui:restu vine de la sine caci sistemu suedez lucreaza pt el.
Uuups... Al draqu sistem:) Te intretine si daca nu faci nimic.
Eu insa banuiesc ca iritarea Vikingului are ca sursa un alt motiv. Si anume... concurenta. Dap... Pai daca sunt atat de multi "talibani mancatori de seminte" la social e si normal sa te enervezi. Doar trebuie sa stai mai mult la coada. Nu?
Pe de alta parte, concurenta fiind acerba, fondurile fiind mai mici, socialul nu se atribuie tuturor, cerintele fiind mai mari si saracul Viking risca sa trebuiasca sa "sclavageasca" nemaiavand timp de mers pe balta, grill si somnul de frumusete. Activitati pe care atat de mult le pretuieste.

Este si normal sa se ofuscheze. Nu?

Dar nu e nici o problema ca se termina si cu astea. N-aveti voi grija! Si Vikingul e fericit ca amicii de la Sverige Demokraterna au intrat in parlament. Dap... Li se va taia macaroana tuturor "talibanilor". Toti vor zbura acasa si... atunci sa te tii nenicule. Socialul Vikingului va creste la 20 de mii de koroane si el va pescui si noaptea. Aia da viata.

O singura problema apare: Vikingul nu citeste ziarele. De ce? Pai, in primul rand se uita la ele ca vitelul la poarta noua(ca nu stie limba) si in al doilea rand e "sclavageala" treaba cu cititul asta nenicule.
Ca, daca ar citi putin ziarele, Nea Vikingul, ar descoperi ca "amicii" lui de la SD nu vor sa-i scoata afara din Suedia doar pe "talibanii de pe social" ci, in special pe ceilalti emigranti care "fura locurile de munca" ale suedezilor. Printre acestia numarandu-se si romanii. Si, daca prin absurd, SD-ul ar avea putere parlamentara Vikingul ar trebui sa-si ia undita si sa schimbe balta(cel mai probabil inapoi in Balta Brailei).

De doi ani aud din mesajele lui despre paradisul din Marea Britanie si ca colo umbla cainii cu colacii in coada dar Vikingul tot in Suedia ramane. Ba mai mult, de bine ce e in Anglia, Spania, Italia si celelalte tari europene vuiesc forumurile romanilor din strainatate de oameni care vor sa vina in Suedia pentru ca in alte parti "nu mai tine vrajeala".

Eliza , sistemu suedez in curand se va schimba .......... o sa dispara si beneficiile astea asa de atragatoare talibanilor .
cand ne povestesti asa despre SFI , parca simt eu ca deja nu mai poti ....dar numai tu sti de ce continui , te rog sa revii pe forumul asta dupa vreo 5 ani sa ne povestesti cum au decurs lucrurile cu viata ta profesionala si cat de multe ai realizat .

In cazul in care, prin absurd, Vikingul ar avea dreptate, beneficiile astea "atat de atragatoare talibanilor" ar disparea odata cu beneficiile Vikingului. Cat despre Eliza, eu garantez ca peste 5 ani, daca va veni pe acest forum, va prezenta o lista lunga cu realizari... in Suedia, chit ca le va obtine cu greu. Important este ca ea va avea in geanta cateva diplome iar Vikingul isi va numara toti atatia pesti dar in punga de plastic romaneasca si nu de la ICA.

Viata nu este roz in Suedia si nu este roz nicaieri. Oriunde mergi ca sa ai ce iti trebuie esti obligat sa muncesti.
Sa dai vina pe sistem cand esti constipat sau pentru ca vecinul isi bate nevasta este o caracteristica generala a romanilor. Pentru problemele din Romania si Suedia sunt vinovati guvernul, talibanii, tiganii, ploaia si vantul dar nu noi... noi astia care nu votam din plictiseala, lehamite si lene. Noi nu suntem vinovati! Suntem doar niste simple victime. Dar de fapt vinovati suntem tot noi... romanii mazochisti si ignoranti.

Iar daca o tanara ca Felicia Margineanu are indrazneala sa spuna NU si sa arate cu degetul noi, romanii, suntem primii care sa radem de ea, sa aruncam cu piatra si sa o scuipam. Iar suedezii ii fac statuie si o decoreaza. Oameni suciti suedezii astia. Nu?

Cu toate acestea pot sa spun doar atat: cel mai mare pericol in Suedia nu sunt "talibanii" si nici rasistii de la SD ci Vikingii de Romania ca-s vreo 20 de milioane.


Suntem o tara de Basesti. Asa ca vorba Vikingului: Sa traiti bine... cum va asterneti !

brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  Emil Sam Oct 09, 2010 7:11 pm

VIKINGUL a scris:......odata ce ai loc de munca aici , pierzi orice noutate si orice realitate ....vii acasa obosit , halesti si la somn .....vine weekendul si asa trece viata in suedia .....
Asta cam asa este dar nu este valabil numa in Suedia ci cam peste tot. De ex. sti cit de mult se munceste in USA sau Australia ? Iti spun eu...mult foarte mult, ai mai mult timp liber in Suedia decit acolo.
Sambo a mea lucra de dimineata pina seara si simbetele si dumnicile in Ro si nu lua decit salariul lunar. Daca facea git ii ziea sefu; Nu-ti comvine atunci de miine sa nu mai vi ca sint destui someri care bat la poarta pentru angajare.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  Emil Sam Oct 09, 2010 6:40 pm

Bravo Eliza respectele mele, ai o mentalitate si o gindire foarte buna si sint sigur ca ai sa reusesti aici. Parca ma vad pe mine la inceputul venirii mele aici stateam zile si nopti cu cartile in fatza sa invat limba de ma luase disperarea. Si atunci nu exista internet si nu aveai asa o sursa larga de informatii asa cum este acum. Ma uit la sambo a mea toata ziua sta cu nasu in carti si pe internet si nu face altceva decit sa invete limba suedeza. Citedata cind o vad asa mai deprimata o incurajez si-i spun...draga mea nu te descuraja prin astea am trecut si eu plus altii care au venit aici. Totul este sa treci de bariera asa de 2-3 ani si sa incepi sa gindesti in suedeza si atunci totul ti se va parea floare la ureche. Vorba aia..."daca vrei poti". Totul este sa nu te lasi si sa mergi mai departe, pe urma vei culege roadele. Iti doresc mult succes.
P.S. Cam dupa 6 ani te plafonezi. Nu mai inveti aproape nimic, vocabularul iti ramine cam acelas doar ca vei vorbi mai corect din punct de vedere gramatical.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  VIKINGUL Sam Oct 09, 2010 11:12 am

inca ceva : legile se schimba mereu aici in suedia , mai postati si ceva nou din 2010...
unii gandesc ca este acelasi lucru , cum era cand au pasit dansii in suedia ......odata ce ai loc de munca aici , pierzi orice noutate si orice realitate ....vii acasa obosit , halesti si la somn .....vine weekendul si asa trece viata in suedia .....

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  VIKINGUL Sam Oct 09, 2010 11:07 am

sa traiti bine


Ultima editare efectuata de catre VIKINGUL in Vin Oct 15, 2010 9:19 am, editata de 3 ori

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  VIKINGUL Sam Oct 09, 2010 3:42 am

sa traiti bine .




Ultima editare efectuata de catre VIKINGUL in Vin Oct 15, 2010 9:19 am, editata de 1 ori

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  VIKINGUL Sam Oct 09, 2010 2:52 am

sa traiti bine ....


Ultima editare efectuata de catre VIKINGUL in Vin Oct 15, 2010 9:20 am, editata de 3 ori

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  brigadir Sam Oct 09, 2010 12:32 am

"Sa traiesti bine" si tu herr Viking!
Scuza-ma ca te-am supraevaluat nea Vikingule. Ma gandeam ca daca Eliza a venit in Suedia dupa ce ai aterizat tu si reuseste sa scrie articole in suedeza, credeam ca sa citesti doua trei randuri pe un site e floare la ureche chiar si pentru nea Caisa din Poplaca... dupa aproape 2 ani de "detentie" in "puscaria" Suedia.
Dar ai dreptate... pestii din balta vorbesc doar engleza(nu ma refer la engleza de balta).

In legatura cu legile iti dau din nou dreptate. Da intradevar, acestea se schimba de la o zi la alta doar ca... ce ti-am dat eu acolo sunt informatii culese IERI si daca mergeai pe linkuri iti dadeai seama. Sunt de vreo 10 ani in Suedia si multe s-au schimbat de cand am venit eu. Si ca sa nu mor prost ma folosesc zilnic de o scula tare... se numeste INTERNET. Si o folosesc zilnic. Tu ce folosesti?

Stau doar si ma intreb: daca tot stiai ca fratele tau beneficiaza de drept de sedere "dupa tine"... ATUNCI LA CE AI MAI INTREBAT PE FORUM?

Gradele de rudenie oficiale(cele pe care MV le ia in seama) sunt cele pe care le-am mentionat eu mai sus. Ca politica "la ghiseu" se face dupa ureche, asta-i o alta poveste. Daca citeai posturile Elizei, a lui Cocoshel si Emil iti dadeai seama ca am dreptate. Ca fiecare lucrator de la MV are regulile lui proprii sau le interpreteaza pe cele oficiale dupa cum il taie capul, asta-i o poveste veche.

In paranteza fie spus, ca-i la copca sau pe balta, pescuitul amator nu constituie o sursa de venit in ochii celor de la Migrationsverket. Deci va fi greu sa demonstrezi ca ai cu ce sa-l intretii pe fratele tau. Asa ca tot la procedura standard trebuie sa recurgi. Adica sa demonstreze el ca are cu ce sa se intretina dupa cele trei luni cu drept de sedere legal. Contract de munca, studii sau firma proprie. Dar poate ca gresesc si, cine stie, poate ai tu vreo alta sursa de venit de care noi habar nu avem.

Treaba cu "prietenii tai arabii" a fost o gluma. Tocmai pentru ca stiu cat de mult ii "iubesti"Smile
Chestia cu "bastarzii de puradei pe social" e putin(mai mult) rasista. Sa nu crezi tu ca toti cei ce stau pe social o fac cu placere. Statul pe social i-a facut pe multi sa se imbolnaveasca cu capul. Este o sursa de stres si depresii. Dar nu au de ales... asa este sistemul. Sa nu uitam ca diferentele culturale si de educatie intre ei si suedezi sunt mult mai mari decat intre noi, ca europeni, si suedezi. Dar n-are rost sa divagam pe acest subiect. Stiu ca nu gandim la fel.

Cand am spus ca sotia ta e suedeza ma refeream la faptul ca ea fiind cetatean, probabil ca stie limba mai bine decat tine si poate sa-ti traduca informatiile pe net.

brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  1parazit Sam Oct 09, 2010 12:01 am

VIKINGUL a scris:........
spuneai de prietenii mei arabi??? don Brigadir , nici nu sti la ce nivel se ridica insulina in mine , cand ies afara din casa si ii vad cu bastarzii de puradei pe social , stand la spart seminte pe banci.
daca era fumeia mea suedeza , sigur aveam si ulcer la stomack din cauza spirtoaselor Smile
sa traiti bine.
Ba Vikingule, n-am inteles un lucru....
De unde stii tu ca aia care sparg seminte sunt pe social si nu la un pahar de vorba dupa 12 ore de "sclavageala in Suedia"? Ati stat cumva la aceiasi coada la biroul de depunere a cererii de ajutor social? Daca nu...ehehe...banuiam eu....Ai blat cu sectoristu din cartier si ala ti-a spus cum stau lucrurile. Laughing Laughing Laughing Laughing
In rest...simpatic Vikingul !
1parazit
1parazit
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 59
Data de inscriere : 06/07/2009
Localizare : dupa blocuri

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  VIKINGUL Vin Oct 08, 2010 9:59 pm

Sa traiesti bine don Brigadir.


Ultima editare efectuata de catre VIKINGUL in Vin Oct 15, 2010 9:21 am, editata de 1 ori

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  brigadir Joi Oct 07, 2010 10:36 pm

Nu stiu de ce nu ti s-a raspuns pana acum Vikingule dar banuiesc ca motivul se bazeaza pe faptul majoritatea celor de pe forum stiu ca esti in Suedia de cativa ani buni deci banuim ca atata suedeza stii incat sa cauti si singur informatiile necesare pe paginile Migrationsverket-ului ori, daca nu, puteai sa-i ceri sotiei tale (care e suedeza sa iti traduca) ori, si mai simplu, sa citesti prin posturile mai vechi ale veteranilor pe forum.

Mda.... e mai usor sa fi cinic... nu?

Dar am sa-ti raspund eu. Nu de alta dar am "sclavagit" destul in tara asta incat sa invat si limba dar si regulile si legile de pe aici. Probabil pentru ca nu am timp de pescuit:) Stii.... treaba cu "sclavageala" de care razi tu...

1. Gradele de rudenie care sunt luate in calcul la Migrationsverket sunt:
- Soti(sotii), parteneri inregistrati, si sambo(concubini)
- Copii sub 21 de ani sau copii mai in varsta care depind financiar de parinti(pentru intretinere).
- Parinti care sunt dependenti financiar de copii care sunt stabiliti in Suedia.

Si atat! Concluzie: fratele tau nu intra in aceste categorii deci nu beneficiaza de nici un avantaj dupa tine.
Verifica linkul.........

Cu toate acestea, dupa cum stii, fratele tau poate sa se stabileasca in Suedia ca orice alt cetatean EU.

Mai multe informatii gasesti aici:
http://www.migrationsverket.se/info/eumedborgare.html
http://www.migrationsverket.se/info/147.html
http://www.migrationsverket.se/info/149.html

Asa ca lasa pescuitul cateva zile... frate vikingule... si studiaza cazul. Nu de alta dar e vorba de fratele tau nu de prietenii tai arabii Smile)
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  VIKINGUL Joi Oct 07, 2010 7:48 pm

Fratilor, ce ocupati sunteti de atata sclavageala made in sweden Smile) , ms mult de info.

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty sa traiti bine

Mesaj  VIKINGUL Mar Sept 28, 2010 7:30 pm

am si eu o intrebare :
are dreptul fratele meu sa obtina permis de sedere -Uppehållsrätt , prin mine ca am Uppehållstillstånd???
mentionez ca el nu are servici .
multumesc frumos .

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  Emil Vin Sept 25, 2009 5:35 pm

Ce am vazut eu pina acum este dezastru in economia politica a guvernului de dreapta. realitatea vorbeste. cred ca va fi ultimul an de guvernare a aliantei de dreapta.
Deci scaderea impozitelor stimuleaza consumul...ha ha ha ...ce gluma...deci ia de la cei bolnavi si someri si dai la cei bogati. ce stimulent este asta habar n-am ca banii tot aia sint.
Ce a facut guvernul asta acuma a marit deficitul bugetar. adica traiesc pe banii altora, bani imprumutati. a adincit prapastia intre cei bogati si cei saraci. eu nu vreau ca Suedia sa arate ca Romania sau ca USA

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  cocoshel Vin Sept 25, 2009 12:38 pm

Emile, tu nu ai auzit inca de criza economica mondiala? Suedia isi datorează bunăstarea in primul rând exportului de produse cu plusvaloare mare. A crescut șomajul cu câteva procente? Este normal daca a scăzut cererea pe piața externa. Economia suedeza este printre cele mai competitive din lume, aici nu produce nimeni pe stoc de dragul ideologiilor sau ambițiilor politicienilor. Ce ar fi trebuit sa facă guvernul, sa cumpere camioane Volvo sau autoturisme Saab necompetitive si nevandabile pe banii cetățenilor?

Scădere impozitelor este o metoda verificata de relansare economica pentru ca stimulează consumul si spiritul de întreprinzător. Guvernul actual este foarte responsabil, a folosit excedentul bugetar dinainte de criza pentru amortizarea datoriei publice chiar daca ar fi putut sa scadă si mai mult impozitele. La vreme de criza oricine este nevoit sa împrumute. Poți însa sa investești împrumutul ori in relansare economica (prin micșorarea impozitelor) sau in consum pentru menținerea standardului anterior crizei.
As fi curios sa aflu concret ce înțelege Emil prin „cei cu venituri mari”.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  Emil Joi Sept 24, 2009 4:00 pm

Peste tot sint probleme in Europa in privinte sistemelor medicale. Cu mult mai nasoale decit in Suedia. dar nu le sti pentru ca nu stai acolo. Nu numai din Suedia se duc in Polonia sa-si faca dintii ci si aia din Germania si din alte tari din vestul UE. pentru ca mina de lucru este scumpa in tarile din vestul UE iar in tarile noi alipite este mai ieftina. Pina si aia din USA si Canada se duc in Mexic sa-si faca dintii. Asa ca Suedia nu este mai rea in privinta serviciilor medicale ci pot sa spun ca este la fel poate chiar mai buna in unele privinte.

Alianta de dreapta a micsorat impozitele in vreme de criza cu bani imprumutati, cum dracu vine asta? Deci cind au luat ei conducerea Suediei bugetul tarii era pe plus iar acum este mult pe minus si asta ca au micsorat impozitele. OK este un lucru bun sa micsorezi impozitele dar micsoreaza-le doar celor care nu au venituri mari, dar ei le-au micsorat la toti si asa au adus tara in cel mai mare nivel de somaj de la marea criza din anii 20-30. Undeva scirtiie politica asta de dreapta, nu?
Ei au venit cu promisiuni atunci in 2006 ca fiecare va avea de munca...si ce-au facut? au adus tara intr-un somaj de 10-11 %

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  cocoshel Joi Sept 24, 2009 11:28 am

Emil a scris:Acum citiva ani am avut ghinionul sa ma imbolnavesc de o boala grava, am avut cancer in epifarynx (zona dintre nas si ureche) iar felul in care am fost tratat si conditiile in care am fost tratat nu m-au facut decit sa-mi scot palaria in fatza societatii suedeze. Din folkpartist am devenit social-democrat (nu activez doar votez). Inainte injuram ca platesc o gramada de impozite si taxe dar acuma nu mai injur ci platesc fara sa mai zic nimic, pentru ca am vazut cu ochii mei si am simtit pe pielea mea unde se duc impozitele si modul cum am fost servit si cum m-au scapat de la o eventuala moarte. O armata de doctori si specialisti mi-au sarit in ajutor atunci cind am avut urgenta nevoie sa nu mai spun de conditiile din spitale medicamente si tratament. mai bine decit aici nu cred ca as fi fost tratat nicaeri in lumea asta si faptul ca acum sint perfect sanatos inseamna ca societatea suedeza este exact ceea ce-mi trebuie mie.
Finantarea ingrijirii medicale de catre stat din impozite pentru toti cetatenii nu se datoreaza social democratilor cum trage gresit concluzia Emil. Modelul este acceptat de toate partidele politice din Suedia si este tipic pentru majoritatea tuturor tarilor europene. Problema este ineficienta sistemului suedez in raport cu cit costa. Cele mai mari impozite din lume nu conduc la servicii medicale pe masura costurilor.

S-ar parea ,Emil, ca ai avut de-a face cu sistemul medical suedez o singura data. Este adevarat, Suedia se afla in top in lume in multe domenii medicale la nivel academic. Pentru operatii mai simple sau o simpla vizita la un medic specialist cozile sunt mult mai mari ca in alte tari din Europa. La serviciile de urgenta poti astepta 6-10 ore daca ai o fractura simpla sau un copil cu 39 de grade temperatura pina sa te bage cineva in seama. Pot sa-ti dau cel putin 5 exemple de relatari relativ recente din presa cu pacienti decedati la coada la serviciile de urgente.

In asigurarea medicala de stat suedeza subventia pentru tratamentele stomatologice este redusa, pentru oamenii simpli este prea scump dentistul iar turismul stomatologic suedez in Polonia si tarile baltice a devenit mai mare ca cozile de la bordershop-urile cu alcool pentru scandinavi din Germania.
Si apropo de impozite si politica in sanatate Emil! Guvernarea de dreapta actuala a redus impozitele si a marit subventiile pentru tratamentele stomatologice. Ar fi bine sa compari Suedia si eficienta sistemului cu alte tari gen Danemarca, Germania, Olanda, Franta sau chiar Romania din 2009.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  brigadir Dum Sept 20, 2009 2:20 am

Iti multumesc pentru urare Emile. Fiecare dintre noi e mai mult sau mai putin un Don Quijote. Macar o data in viata. Fiecare dintre noi schimbam sau incercam sa schimbam lumea in care traim. Ca o facem in Suedia, Romania su Papua Guineea. Sunt binenteles si mici exceptii. Pe unii doar ai schimba societatea cum vrea muschii ei fara ca ei sa-si puna intrebari.
Macar aici ai dreptate Emil. Da, eu sunt un Don Quijote, admit. Insa nici nu stii tu cati zmei am gasit ascunsi in morile de vant.

Sunt surprins din nou cat de mult ne asemanam... prin contrast. Eu am fost casatorit cu o romanca 20 de ani. Am venit in Suedia cu un contract de munca, singur si dupa 3 luni mi-am adus si sotia cu cei 2 copii.
Dupa un an de zile "fosta" s-a integrat atat de bine incat... Dar mai bine nu zic ca mi-e si rusine de rusinea ei. In final m-am mutat la un hotel iar dupa o saptamana m-au urmat si copiii.

Oricum, azi sunt tot cu suedeza normala de acum 6 ani. Oamenii sunt peste tot la fel Emile. Eu nu fac o regula spunand ca romancele sunt mai bune decat suedezele si invers doar pentru ca am dat-o in bara o data in viata. Orice relatie functioneaza pe "credit"... ca e mixta sau nu.

"Eu ce sa mai zic, mie imi place aici asa cum este, iar nici tu nici eu si nimeni altul nu poate sa-i schimbe pe localnici, doar tu poti sa te schimbi dupa ei. "

Cat se poate de gresit si chiar impotriva politicii de "multiculturalism" al Suediei.

Nimeni nu contesta ca Suedia este o tara buna dar si soarele are pete. Conditia de baza a integrarii in societate este sa participi activ (ca cetatean) la schimbarile in "mai bine" ale acesteia. Cum poti sa participi daca nu stii unde sa pui mana? Daca nu stii unde sunt problemele!?

Imi pare sincer rau ca a trebuit sa afli pe pielea ta ca sistemul medical suedez este mai bun decat cel romanesc dar asta nu inseamna ca suedezii sau emigrantii care protesteaza impotriva acestui sistem sunt idioti. Exista probleme si aici care trebuiesc rezolvate. Si unele sunt chiar murdare.

"La servici (lucrez la o firma de telecomunicatii si IT) imi fac treaba asa cum trebuie nu sint nici mai bun si nici mai prost decit un localnic, sint apreciat si respectat de toata lumea, nu am avut niciodata probleme cu nimeni...viata este frumoasa. Suedia mi se potriveste mie exact ca o manusa."

La servici am avut intotdeauna probleme pentru ca intotdeauna am vrut sa fac mai mult si mai bine dar cu cat problemele pe care le faceam erau mai mari cu atat eram mai respectat. Suedia nu mi se potriveste "ca o manusa" dar undeva trebuie sa stau si eu. Nu? Nici o manusa nu e chiar perfecta.


"Scuza-ma ca nu am observat de la inceput. Tu chiar esti buricul pamintului Bragadele."

Da. Sunt!
Eu sunt centrul Universului. Al universului meu. Toti suntem "buricul pamantului". Putini sunt insa cei care o spunem cu voce tare.
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  Emil Vin Sept 18, 2009 3:59 pm

Bragadire, tot ce-ti doresc eu este sa poti schimba tot ce vrei tu sa schimbi...dar tare mi-e frica ca te lupti precum Don Quijote...stii bine cu ce. Laughing
Eu mi-am inceput cariera cu o localnica in 1990, am plecat atunci dupa mineriadele din Bucuresti, cu o bocceluta in bat si cu 100 de dolari in buzunar. Am stat cu localnica timp de 17 ani, doar de citeva luni sint cu o romanca pentru ca am divortat de suedeza. Casatoriile astea mixte nu prea functioneaza chiar 100% (in orice caz la mine nu prea a functionat).

Eu ce sa mai zic, mie imi place aici asa cum este, iar nici tu nici eu si nimeni altul nu poate sa-i schimbe pe localnici, doar tu poti sa te schimbi dupa ei. Bineinteles ca si pe aici sint unele lucruri care nu merg asa cum ar trebui sa mearga sau cum am vrea noi sa mearga, dar in general parerea mea este ca merg destul de bine, iar eu am vazut si o sa vad in continoare partea buna a lucrurilor pentru ca daca nu o vad atunci imi fac eu rau singur.

Acum citiva ani am avut ghinionul sa ma imbolnavesc de o boala grava, am avut cancer in epifarynx (zona dintre nas si ureche) iar felul in care am fost tratat si conditiile in care am fost tratat nu m-au facut decit sa-mi scot palaria in fatza societatii suedeze. Din folkpartist am devenit social-democrat (nu activez doar votez). Inainte injuram ca platesc o gramada de impozite si taxe dar acuma nu mai injur ci platesc fara sa mai zic nimic, pentru ca am vazut cu ochii mei si am simtit pe pielea mea unde se duc impozitele si modul cum am fost servit si cum m-au scapat de la o eventuala moarte. O armata de doctori si specialisti mi-au sarit in ajutor atunci cind am avut urgenta nevoie sa nu mai spun de conditiile din spitale medicamente si tratament. mai bine decit aici nu cred ca as fi fost tratat nicaeri in lumea asta si faptul ca acum sint perfect sanatos inseamna ca societatea suedeza este exact ceea ce-mi trebuie mie.

La servici (lucrez la o firma de telecomunicatii si IT) imi fac treaba asa cum trebuie nu sint nici mai bun si nici mai prost decit un localnic, sint apreciat si respectat de toata lumea, nu am avut niciodata probleme cu nimeni...viata este frumoasa. Suedia mi se potriveste mie exact ca o manusa.
Don Quijote a scris:De cand m-am mutat in "buricul pamantului", de aici de sus, vad lucrurile altfel
Scuza-ma ca nu am observat de la inceput. Tu chiar esti buricul pamintului Bragadele. Laughing Laughing

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  brigadir Vin Sept 18, 2009 2:54 am

Emil a scris:... iar la scoala se invata carte cu adevarat pentru ca vad eu cu ce lectii vine prietena mea si ce fac la ore.
Ce unora li se pare greu... altora poate sa li se para prea usor. De aceea suntem diferiti nu?


Emil a scris: Deci variantele voastre nu tin aici la mine, cu conspiratii si alte alea. Chestiile astea spuneti-le celor care stau prin Ro sau celor veniti de putin timp aici ca aia poate va cred. Eu sint aici de atitia ani si sincer sa fiu nu am vazut nu am simtit si nu am avut parte de asa ceva.
Si eu stau aici de atatia ani dar stau cu ochii deschisi si urechile palnie. Normal ca nu poti pretinde tuturor sa faca un efort asa "de mare"

Emil a scris: Suedezilor le plac imigrantii si sint unii din cei mai toleranti din Europa asta...dar nu le plac prea multi asa cum au venit in ultimii ani si mai ales nu le plac musulmanii. In rest daca incerci sa te integrezi, sa-ti schimbi mentalitatile cu care ai venit din tara de unde ai venit, sa inveti limba si sa-ti vezi de treaba ta, nu are nimeni nimic cu tine si esti bine venit in Suedia.
Mda... ai dreptate. Asa se vad lucrurile acolo jos la tine. Asa le-am vazut si eu cativa ani. Tot asa bateam si eu din palme ca un pinguin in calduri.
De cand m-am mutat in "buricul pamantului", de aici de sus, vad lucrurile altfel.

Emil a scris: La posturi prea inalte se ajunge mai greu si aici in Suedia ca peste tot in lumea asta daca nu esti de-al lor. dar am mai vazut prin guvern si prin partidele politice si imigranti...la Migrationsverket sint o gramada, la Skatteverket sint o gramada, la HSV si acolo o gramada si poate or mai fi si prin alte parti.
Exista o lege, unul din lucrurile pe care tu probabil "nu le-ai auzit", care obliga orice firma, departament si organ de stat sa detina in componenta lor un minim de 15% angajati care provin din alte culturi.
Pe fata legea are rolul de a spune "uite ce buni suntem noi" iar pe la spate: "cu gunoiul sa lucreze gunoierii".

Emil a scris: Prietena mea o sa se integreze de asta sint sigur asa cum m-am integrat si eu si multi altii pe aici, astia care chiar am vrut.
Integrarea si asimilarea sunt doua chestii diferite Emile. Nu confunda. Asimilarea este o integrare fortata tip "brainwash".
In cazul asimilarii individul din punctul A se integreaza in punctul B neconditionat.
Integrarea reala nu se face nici in A nici in B. Se face in pct. O, adica la mijloc. Unde nu doar individul are datoria sa se integreze in societate dar si aceasta din urma are obligatia de a-l intampina la mijloc prin acceptarea culturii si diferentelor si binenteles prin respectarea drepturilor internationale ale individului.

Toti vrem sa ne integram. Problema e ca nu multi stiu unde sa se integreze.

Emil a scris: Stiu care este gindirea romanului la inceput asa cum gindeste Bragadir. ca el stie mai bine, ca el poate sa schimbe ceva, ca el este buricul pamintului. Asa-i romanul la inceput vrea sa arate cit de tare este el si cit de bine pregatit este ...ha ha ha ...dupa vreo 10-15 ani de stat pe aici nu te mai intereseaza asta, intri in rind cu suedezii, esti exact la fel ca ei...adica..."tar det lungt" "lagom är bäst" Laughing
Brigadir, "romanul asta la inceput" isi "incepe" viata in Suedia cam de 10 ani si intradevar "stie mai mult" decat multi.
Nu pentru ca e mai destept dar pentru ca sta cu ochii deschisi si aude ca o pisica cat .
De schimbat poate sa schimbe si a si facut-o... atat in Romania cat si in Suedia si o va mai face.
Brigadir nu vrea sa arate cat este de tare el ESTE tare si mai e si pregatit (pacatele lui sa fie). Muahahahaaa(citat).

Te mai citez inca o data ca asta e cea mai buna:)

"...intri in rind cu suedezii, esti exact la fel ca ei...adica..."tar det lungt" "lagom är bäst"

Este exact ceea ce ziceam mai sus: "tar det lungt" "lagom är bäst". Asta este formula magica si se traduce:
- Stai linistit Statul gandeste pentru tine. Tu incearca sa te asimilezi (nu integrezi) perfect in peisaj. Ai grija sa arati exact ca noi, suedezii. Sa nu se vada cumva ca esti emigrant.

Noi doi, Emile, ne asemanam pe undeva.
Amandoi ne-am inceput viata cu un partener feminin aici in Suedia si amandoi, mai mult sau mai putin, descoperim tara asta prin... ochii partenerei.

Diferentele sunt:
- Eu mi-am inceput relatia acum 6 ani, tu acum cateva luni.
- Tu ti-ai adus o "fetita" din Romania, eu am gasit aici o suedeza in toata firea.
- Eu lucrez intr-o scoala si am 70 de elevi emigranti si tu nu cred.
- Partenera mea este rektor la o scoala din Staffanstorp cu 800 de elevi din care 200 sunt emigranti. A lucrat cativa ani si ca rektor la o scoala SFI. Ea este si nr. 2 ca putere in Lärarförbundet (sindicatul profesorilor)
.................... iar partenera ta este... eleva (incepatoare).

Pai... si normal ca tu stii mai bine asa ca scuze MAESTRE. Te citez: hahaha... Dar eu nu rad!!
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  brigadir Joi Iul 30, 2009 1:04 pm

Bine ai venit pe forum si in Suedia, Octavian.

Mi-a placut mesajul tau. Parerea mea este ca daca vei continua sa gandesti asa vei avea numai de castigat aici. Cum zicea si Cocoshel, sunt multi romani in Suedia si majoritatea au reusit. Sunt cativa care s-au acrit pe aici sau sunt acri din nastere. Nu te lua dupa ei! Ei judeca cu fierea in loc de cap. Nu e usor nici aici. Sunt si aici multe lepre. Dar daca esti ambitios, invingi. Sansele sunt mai mari decat in Romania.

Iti doresc mult succes si daca ai nevoie de un sfat sau o vorba buna... noi suntem aici! Si... majoritatea suntem normali. Very Happy
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  cocoshel Joi Iul 30, 2009 11:41 am

Bine ai venit Octavian pe acest forum!
Daca nu ma insel sint citeva zeci de mii de romani care stau in Suedia si "au reusit" ca sa te citez. Marea lor majoritate au venit exact cum ai venit si tu asa ca nu apleca urechea la cei care iti spun ca nu ai nici o sansa.
Parerea mea este ca ar trebui sa arati suedezilor sau oricui cum esti tu ca individ si nu ca roman.
Din pacate nu folosesc messengerul si nu am de gind sa o fac nici pe viitor.
Succes!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty salut, eu sunt Octavian incantat :)

Mesaj  mik23n2 Joi Iul 30, 2009 9:56 am

salutare la toti Smile eu sunt Octavian din iasi , incantat sa va cunosc Smile am ajuns de 1 luna in Suedia , dintr o pura intamplare, dupa care m am hotarat sa gasesc un loc de munca si inca nu am gasit nimic... naspa

Pentru inceput , a fost mai greu , sa fac numere personale, stateam la niste romani , care au REFUZAT sa ma ajute cu numarul asta, pe urma am intalnit alti romani , care si au ,,pus ,, adresa acolo, pt mine , si altii care m au ajutat in momentele dificile (tind sa le multumesc), nici acuma situatia mea nu e prea roz , urmeaza sa invat suedeza , speranta nu moare...poate,poate oi gasi ceva Very Happy nu?

Am intalnit si unii romani , care se uita urat la tine , te privesc cu invidie , iti spun clar ca nu ai nici o sansa aici...asa e, orice padure are si uscaturi.. important e ca noi sa fim ,,mai buni ,, pentru cei din jurul nostru

Suedezii... sunt OK , simpatici, te ajuta, vb , sunt comunicativi , dar asa e , cand aud ,,romania ,, se sperie putin...pana cand se obisnuiesc cu ,,ideea,, prezentei tale, tind sa contrazic putin parerile ca suedezii stau departe de romani...

Pe unde am fost eu in Stockholm , in Central Station , T central, Odenplan... pot spune ca mi am facut ceva prieteni printre care se numara si suedezi , dar si imigrati ca noi Very Happy gen: turci , kurzi , sirieni....

Prima mea zi in Suedia... a fost obositoare, nedormind 2 zile , ajungand exact dimineata aici , am mers la cumparaturi unde intr o parcare am comis un accident grav rutier (dar spre norocul meu...persoana respectiva nu a avut decat cateva zgarieturi mici si nu a vrut sa faca ,,scandal ,, acceptandu-mi ,,scuzele ), aproximativ credeam ca din prima zi suedeza.... voi ajunge mai rau decat am ajuns...
In a 2 a , m am odihnit... si am inceput ,,lupta ,, Very Happy... si ma lupt in continuare , pentru un trai mai bun, pentru a transmite un mesaj strainilor ca romanii nu sunt cum i au vazut ei la striri...

N buna , cine doreste sa mai schimbam pareri ma poate gasi pe Yahoo , mik23n2@yahoo.com
mik23n2
mik23n2
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 25/07/2009
Varsta : 42

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  cocoshel Sam Iul 25, 2009 6:40 am

Am frunzarit putin articolul si comentariile si m-am convins imediat. Acei turisti romani care strimba din nas daca intilnesc conationali in strainatate sint pur si simplu frustrati, care cauta o senzatie de exclusivitate si constata ca nu sint de fapt singurii care au posibilitatea de a pleca intr-o vacanta in strainatate. Alti exclusivisti se pling de faptul ca intilnesc cersetori sau hoti romani prin strainatate.

Eu n-am auzit niciodata un suedez sa se simta rusinat de conationali pedofili sau care beau pina ajung ca porcii cind calatoresc prin strainataturi. Stiu sa faca diferenta dintre unul sau mai multi indivizi si un popor intreg.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  Cristian Mier Iul 22, 2009 9:29 am

Inga problem, te scuz BraveGeek pt confuzia facuta Smile) Sa stiti ca n-o sa-mi iau tastaura de-aici! De-abia am poposit plus ca imi place ce citesc la voi. M-a bufnit rasul cand am citit. In replica, ador si respect femeia cu toate calitatile ei. Cu toate astea ma simt bine in pielea mea de barbat.. Apropo, ori mi se pare mie fiind nou venit pe-aceste meleaguri.. sau barbatii suedezi se comporta ca niste femei in anumite situatii? Ma uit la mersul femeilor al suedezelor si observ ca au un mers atat de hotarat si ferm!! Mai ceva ca barbatul suedez.. si nu o data am vazut asta. Poate ma-nseala privirea..
Of.. Ma cam roade ce-i drept subiectul "relatia romanului cu romanul in diaspora (in special)" .. si voi scrie pe viitor despre parerile mele. De acord cu ce s-a scris mai sus dar.. Raman in continuare la concluzia ca romanii nu relationeaza asa de usor cum "se crede".. mai ales prin strainataturi.
Cristian
Cristian
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 18/07/2009
Varsta : 49
Localizare : Sverige

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  Admin Mier Iul 22, 2009 5:22 am

Bine ai venit BraveGreek pe acest forum!
Atacuri la persoana, xenofobia, sovinismul si injuraturile nu vor fi tolerate pe acest forum. Acest forum nu va fi totusi o revista editata de Martorii lui Iehova, in care sunt ilustrate frumoase cu lei si lupi care se joaca cu mielusei si copii balai in paradisul promis cand am iesit din comunism. Vor fi cu siguranta dezbateri aprinse, spirite incinse si membri raniti in amorul propriu. Fii binevenit printre noi!


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mier Iul 22, 2009 8:33 pm, editata de 1 ori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 91
Data de inscriere : 26/04/2009

http://suediainfo.se/

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  BraveGeek Mier Iul 22, 2009 4:14 am

Multumesc pentru urare Eliza. Bine v-am gasit

Imi cer scuze pentru greseala. Se pare ca iar am dat cu "stingu-n dreptu". Fac ce fac si tot iau picioare-n partile moi.
Nu stiu ce m-a facut sa cred ca Cristian este o doamna deci il rog sa ma scuze. Nu pentru ca este rau sa fii femeie dar... Si iar o iau pe ulei deci ma opresc altfel iar fac o boacana.(ce sa fac? sunt doar un geek!)

Este adevarat ca cine se aseamana se aduna. Cand exista un hobby-interes, etc. In cazul nostru, al romanilor mai apare si zicala: cine se aseamana se afuma (sau afuma pe cei care nu se aseamana cu ei).

BraveGeek
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 21/07/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty ....... romani in Suedia

Mesaj  BraveGeek Mar Iul 21, 2009 11:21 am

Salutare la toata lumea

Eram gata sa pun si eu vreo doua trei intrebari dar am gasit deja raspunsurile in mesajele unor membrii mai vechi asa ca m-am oprit putin doar sa va multumesc. Of course ca mai am o galeata de alte intrebari dar nu stiu cu care sa incep deoamdata. Apropo de ce zicea doamna(sau domn'soara) de mai sus: eu am aterizat din greseala pe un alt sait al romanilor din suedia si nu mi-a fost prea moale.
Eu sunt student in Romania si mai am putin si-mi termin studiile si nu stiu in ce directie s-o apuc. La noi e jale asa ca ma uit peste gard la vecini inspre vest. Nimic promitator pana acum. Am fost si am intrebat pe ogramada de forumuri ale romanilor din strainatate si s-a intamplat cam acelasi lucru peste tot. Unii mi-au dat raspunsuri in doi peri, altii au ras de mine iar altii chiar mi-au tras "suturi" in fund. Pe celalalt sait al romanilor din suedia sunt vreo doi trei "inteligenti", caini de paza care de cum apari pe forum sau sait sar sa te sfasie cu ironii si bataie de joc. Deci cam aceeasi intrebare as avea-o si eu ca si d-na de mai sus.
Nu voiam sa intru pe forumul d-voastra dar am vazut ca aici nu se injura sau ataca si sper sa nu ma luati la suturi pentru cele de mai sus.
Va multumesc.

BraveGeek
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 21/07/2009

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  cocoshel Mar Iul 21, 2009 7:15 am

Bine ai venit Cristian pe acest forum!
Romanii sint la fel ca toate popoarele. Exista oameni sociabili sau nesociabili, e doar o chestie de personalitate si nu de apartenenta la o etnie sau grup. Unii vor sa socializeze numai daca exista un interes altii pur si simplu pentru ca se plictisesc. Suedezii numesc asta chimie personala intre indivizi. Chimia asta este posibila daca exista un interes comun, un hobby, un club de de fotbal preferat de ambele parti si exemplele ar putea continua.
Este imposibil sa deschizi un restaurant rommanesc in Suedia si sa vrei sa atragi ca clienti pe lautari romani daca majoritatea clientilor sint academicieni. Daca gasesti un numar suficient de lautari si academicieni care sint dinamovisti atunci restaurantul va fi unul dinamovist si nu unul romanesc.
Unii dintre cei care viziteaza acest forum o fac din dorinta de a socializa cu compatriotii, altii urmaresc doar obtinerea de informatii. Toti sint bineveniti atit timp cit respecta regulamentul forumului.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  Cristian Mar Iul 21, 2009 5:47 am

Salutare tuturor,

Sunt in Suedia de aproape 1 an jum iar printre cunostintele mele se numara si romani. Scopul meu pe acest forum este sa aflu lucruri noi, sa socializez si chiar sa ajung sa cunosc si alti romani.
De cand am ajuns in Suedia un lucru aproape ca mi s-a confirmat! Auzisem povesti care mai de care de la alti romani plecati in diverse colturi ale lumii. Nu i-am crezut in totalitate pana nu m-am convins pe pielea mea! Este vorba de "raceala romanilor". A romanilor intre ei, ati citit corect! (intrebati-va, de ce?) Nu a suedezilor. Suedezii sunt suedezi Smile Am emigrat in tara vikingilor deci incerc sa ma conformez pe cat posibil regulilor de aici. Si au multe reguli!! scratch Simt ca integrarea imi va lua ceva timp, mai mult decat credeam si speram eu. Insa de multe ori m-am intrebat in general dar si din ceea ce vad in jurul meu.. de ce romanii sunt atat de distanti si reci fata de alti romani? De ce romanul catalogheaza negativ si aproape instant un alt roman? Romanii din diaspora ar face bine sa fie mai toleranti, mai sociabili si chiar mai uniti intre ei. Parerea mea.
Este evident ca exista mai multe categorii de romani emigranti, cel putin aici in Suedia. Cred ca nu conteaza atat de mult categoria ci conteaza respectul fata de conationalul tau.
Cristian
Cristian
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 18/07/2009
Varsta : 49
Localizare : Sverige

Sus In jos

Integrare, socializare - romani in Suedia Empty Re: Integrare, socializare - romani in Suedia

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum