Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 16 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 16 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

+12
Solstice
adelia2010
kogaion
VIKINGUL
Cristian
eliza
Admin
BraveGeek
Emil
brigadir
cocoshel
Brutus
16 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  ionutdani Joi Sept 11, 2014 10:26 am

Merci mult pt rasp,am auzit ca beneficiez de ajutor SFI numai la nivelul C sau inceput de SAS este adevarat?

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 22/02/2014
Localizare : Göteborg

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  cocoshel Mier Sept 10, 2014 11:45 am

Nu.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  ionutdani Lun Sept 08, 2014 11:30 am

Salutare,beneficiez de vreun ajutor in timpul cursului SFI?.Va multumesc

ionutdani
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 52
Data de inscriere : 22/02/2014
Localizare : Göteborg

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Cursuri de suedeza gratis Stockholm

Mesaj  Mateyl Sam Dec 21, 2013 9:00 am

Pentru cei care nu au acte in regula dar vor sa invete limba suedeza Crucea Rosie (Röda Korset) organizeaza 4 zile pe saptamana cursuri de limba suedeza gratis, nu este nevoie de inregistrare nu este nevoie de nimic.Cursul este structurat pe trei nivele
-incepatori
-mediu
-avansati
Cursurile reincep din 14 ianuarie dupa programul
Marti 16:00-18:00
Miercuri 18:00-20:00
Joi 18:00-20:00
Vineri 14:30- 16:30
Cursurile se tin la ''Åsö vuxengymnasium'' Blekingegatan 55 ( T Skanstull)
Succes tuturor

Mateyl
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 21/12/2013
Varsta : 40

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Multumesc!

Mesaj  Sara01 Mar Sept 03, 2013 11:15 pm

Merci pentru link, ma voi documenta si imi va fi util, cu siguranta! Toate cele bune!

Sara01
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 02/09/2013

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  Daniel06 Mar Sept 03, 2013 10:19 am

Salut!
Incearca site-ul acesta: http://www.digitalasparet.se/
Sper sa-ti fie de folos!

Daniel06
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 31/03/2012

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Cursuri de suedeza la distanta sau online

Mesaj  Sara01 Mar Sept 03, 2013 12:10 am

Buna ziua,
As vrea sa stiu si eu daca exista vreun site care-ti permite invatarea limbii suedeze la distanta. Precizez ca ma aflu in Suedia, am cunostinte la nivel B2 si vreau sa avansez in invatarea limbii, dar pentru ca am nascut recent, nu-mi permit sa ma deplasez la SAS sau Folk Univ. Stand acasa, nu vreau sa uit si ceea ce am invatat anterior...
V-as fi recunoscatoare daca mi-ati da niste link-uri utile, etc.
Va multumesc!

Sara01
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 02/09/2013

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty SFI

Mesaj  Solstice Mier Mar 21, 2012 9:07 am

Cristian a scris:
Solstice a scris:Multumesc mult! Sper sa fac o alegere inteleapta! O ultima intrebare: mi s-a spus ca odata ce ai ales scoala nu mai ai voie sa o schimbi. Dar am uitat sa intreb daca e valabil doar pana termini SFI sau si daca doresti sa aprofundezi (SAS parca se numea urmatorul nivel)?
Cred ca da, e valabil numai la Sfi.. sa nu permita sa schimbi scoala odata ce incepi.. Sfi curs il termini in cateva luni daca te straduiesti.. Very Happy SAS e nivelul de grund svenska si care urmeaza dupa Sfi.

Merci frumos de raspuns, Cristian. Am intrebat si asa este.

Solstice
membru
membru

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 25/11/2011

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Sfi

Mesaj  Cristian Sam Mar 17, 2012 2:43 am

Solstice a scris:Multumesc mult! Sper sa fac o alegere inteleapta! O ultima intrebare: mi s-a spus ca odata ce ai ales scoala nu mai ai voie sa o schimbi. Dar am uitat sa intreb daca e valabil doar pana termini SFI sau si daca doresti sa aprofundezi (SAS parca se numea urmatorul nivel)?
Cred ca da, e valabil numai la Sfi.. sa nu permita sa schimbi scoala odata ce incepi.. Sfi curs il termini in cateva luni daca te straduiesti.. Very Happy SAS e nivelul de grund svenska si care urmeaza dupa Sfi.
Cristian
Cristian
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 18/07/2009
Varsta : 49
Localizare : Sverige

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty SFI

Mesaj  Solstice Vin Mar 16, 2012 4:35 am

eliza a scris:
Solstice a scris:Buna ziua,
Am fost azi sa ma inscriu la SFI (...). Prin urmare am de ales intre EDUCTUS, FOLKUNIVERSITETET, KOMVUX KARNAN, LERNIA, MERIT si NK DATA CENTER. Sigur ca am sa merg pe la fiecare sa ma interesez, insa daca vreunul dintre voi are idee ce ar fi mai bine sa aleg, i-as fi foarte recunoscatoare pentru un sfat.
Multumesc !
Ma rezum la cateva idei despre scolile pe care le-ai enumerat. Nu pot sa ma exprim exact cat de bune sau nu sunt aceste scoli, deoarece trebuie luati in calcul o multime de factori si de chestiunea aceasta se ocupa autoritati suedeze specializate in inspectii/investigatii.
1. Eductus ofera cursuri SFI, dar in acelasi timp Eductus ofera in unele orase curs SFI cu orientare pe o anumita bransa, in functie de dorinta cursantului si de experienta anterioara a acestuia de munca. Te interesezi daca in Helsingborg este valabila ultima oferta, in caz ca vrei sa inveti SFI in acest mod.
2. Folkuniversitet este o scoala renumita in Suedia, cu vechime ca sa ma exprim asa, ofera totodata gratuit cursuri SFI pe un numar limitat de locuri alocat de catre comuna. Multe alte cursuri in aceasta scoala sunt cu plata.
3. Lernia este de o scoala specializata de regula pe cursuri de meserii, atat pe nivel de liceu cat si pe nivel academic. Lernia ofera cursuri SFI, iar ele sunt structurate in asa fel incat cursantul sa invete despre viata de zi cu zi, societate, piata de munca etc. Scoala este raspandita in toata Suedia.
4. Merit ofera curs SFI orientat pe domeniul de munca de care cursantul este interesat, ei scriu ca ofera cursantului sa invete "o functionala (a doua) limba". Este prima data cand aud de aceasta scoala, asa ca nu pot da detalii.
5. NK Data Center ofera curs in SFI si curs in Grundläggande svenska - de zi, seara si distanta. Inveti limba suedeza, dar nu cu o anumita directie spre o meserie si se incepe cu SFI nivel 2. Cursul este in asa fel structurat, pt a fi cat mai de ajutor cursatului in a-si insusi tot felul de cunostinte. Nu am auzit insa de aceasta scoala pana acum.
6. Komvux Kärnan este scoala comunala, unul din Komvux-urile din Helsingborg. La Komvux incepi cu SFI si sfarsesti cu svenska A / B, daca se doreste. Te poti opri din studii cand vrei tu, iar riscul este ca pierzi locul la scoala. Daca doresti sa te reinscrii, se sta din nou la coada si in functie de nr de solicitari primesti din nou loc, mai devreme sau mai tarziu. La Komvux sunt multe directii, cursuri spre care te poti orienta dupa cursul SFI. Unele Komvux-uri au prestigiu in fata altora in fiecare oras. Totodata in unele orase, nu toate Komvux-urile ofera curs SFI, iar daca vrei sa studiezi mai departe (dupa cursul SFI) la alta scoala, pur si simplu te inscrii la scoala respectiva.

Iti doresc bafta si spor la invatat!

Multumesc mult! Sper sa fac o alegere inteleapta! O ultima intrebare: mi s-a spus ca odata ce ai ales scoala nu mai ai voie sa o schimbi. Dar am uitat sa intreb daca e valabil doar pana termini SFI sau si daca doresti sa aprofundezi (SAS parca se numea urmatorul nivel)?

Solstice
membru
membru

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 25/11/2011

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty alegere scoala - SFI

Mesaj  eliza Joi Mar 15, 2012 1:22 am

Solstice a scris:Buna ziua,
Am fost azi sa ma inscriu la SFI (...). Prin urmare am de ales intre EDUCTUS, FOLKUNIVERSITETET, KOMVUX KARNAN, LERNIA, MERIT si NK DATA CENTER. Sigur ca am sa merg pe la fiecare sa ma interesez, insa daca vreunul dintre voi are idee ce ar fi mai bine sa aleg, i-as fi foarte recunoscatoare pentru un sfat.
Multumesc !
Ma rezum la cateva idei despre scolile pe care le-ai enumerat. Nu pot sa ma exprim exact cat de bune sau nu sunt aceste scoli, deoarece trebuie luati in calcul o multime de factori si de chestiunea aceasta se ocupa autoritati suedeze specializate in inspectii/investigatii.
1. Eductus ofera cursuri SFI, dar in acelasi timp Eductus ofera in unele orase curs SFI cu orientare pe o anumita bransa, in functie de dorinta cursantului si de experienta anterioara a acestuia de munca. Te interesezi daca in Helsingborg este valabila ultima oferta, in caz ca vrei sa inveti SFI in acest mod.
2. Folkuniversitet este o scoala renumita in Suedia, cu vechime ca sa ma exprim asa, ofera totodata gratuit cursuri SFI pe un numar limitat de locuri alocat de catre comuna. Multe alte cursuri in aceasta scoala sunt cu plata.
3. Lernia este de o scoala specializata de regula pe cursuri de meserii, atat pe nivel de liceu cat si pe nivel academic. Lernia ofera cursuri SFI, iar ele sunt structurate in asa fel incat cursantul sa invete despre viata de zi cu zi, societate, piata de munca etc. Scoala este raspandita in toata Suedia.
4. Merit ofera curs SFI orientat pe domeniul de munca de care cursantul este interesat, ei scriu ca ofera cursantului sa invete "o functionala (a doua) limba". Este prima data cand aud de aceasta scoala, asa ca nu pot da detalii.
5. NK Data Center ofera curs in SFI si curs in Grundläggande svenska - de zi, seara si distanta. Inveti limba suedeza, dar nu cu o anumita directie spre o meserie si se incepe cu SFI nivel 2. Cursul este in asa fel structurat, pt a fi cat mai de ajutor cursatului in a-si insusi tot felul de cunostinte. Nu am auzit insa de aceasta scoala pana acum.
6. Komvux Kärnan este scoala comunala, unul din Komvux-urile din Helsingborg. La Komvux incepi cu SFI si sfarsesti cu svenska A / B, daca se doreste. Te poti opri din studii cand vrei tu, iar riscul este ca pierzi locul la scoala. Daca doresti sa te reinscrii, se sta din nou la coada si in functie de nr de solicitari primesti din nou loc, mai devreme sau mai tarziu. La Komvux sunt multe directii, cursuri spre care te poti orienta dupa cursul SFI. Unele Komvux-uri au prestigiu in fata altora in fiecare oras. Totodata in unele orase, nu toate Komvux-urile ofera curs SFI, iar daca vrei sa studiezi mai departe (dupa cursul SFI) la alta scoala, pur si simplu te inscrii la scoala respectiva.

Iti doresc bafta si spor la invatat!

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty alegere curs

Mesaj  Solstice Mier Mar 14, 2012 3:15 am

Buna ziua,

As dori sa va cer sfatul in caz ca vreunul dintre voi a locuit in Helsingborg pe perioada cursului de limba (sau poate ca scolile sunt aceleasi in toate orasele…)

Am fost azi sa ma inscriu la SFI si am dat peste o doamna extreme de binevoitoare care mi-a repetat de vreo 20 de ori sa aleg cu mare grija scoala la care doresc sa fac cursul (din cele 6 disponibile in orasul meu) insa pentru ca pozitia ei ii cere sa fie neutra si sa nu influenteze candidatul, nu a putut sa ma plaseze pe o directie anume. Dar mai ca nu mi-a spus ca in unele se preda prost si in altele bine. Prin urmare am de ales intre EDUCTUS, FOLKUNIVERSITETET, KOMVUX KARNAN, LERNIA, MERIT si NK DATA CENTER. Sigur ca am sa merg pe la fiecare sa ma interesez, insa daca vreunul dintre voi are idee ce ar fi mai bine sa aleg, i-as fi foarte recunoscatoare pentru un sfat.

Multumesc !

Solstice
membru
membru

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 25/11/2011

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Nivel la lb suedeza (update)

Mesaj  eliza Dum Mar 11, 2012 10:49 am

Nivel I - SFI, svenska för invandrare - Suedeza pt emigranti study
Curs I - SFI-1, kurs A - B (examen B)
Curs II - SFI-2, kurs B - C (examen C)
Curs III - SFI-3, kurs C - D (examen final SFI D)

Nivel II - Grundläggande (vuxenutbildning) svenska som andra språk (prescurtare: Gsa) - Suedeza de baza (cursuri pt adulti) - suedeza ca a doua limba
Curs I - Gsa D (examen)
Curs II - Gsa E (examen)
Curs III - Gsa F (examen final Svenska Grundläggande F)

Incepand cu nivelul grundläggande, ai dreptul sa soliciti CSN, studiemedel - ajutor financiar pt studii (daca indeplinesti conditiile care se pretind). Bidrag-ul de la CSN este nerambursabil. In schimb, cine solicita inclusiv imprumut de bani de la CSN, adica "lån", va trebui la un moment dat sa inceapa sa il returneze cu dobanda aferenta. Detalii gasesti la subtopicul CSN de pe forum.

Nivel III - Gymnasium - Liceu
Curs I - Svenska som andra / främmande språk A, gymnasium (examen Svenska A)
Curs II - Svenska som andra / främmande språk B, gymnasium (examen final Svenska B)

- Se poate trece de la un nivel la altul mai repede decat prevede schema.
- Te poti inscrie direct la nivelul de lb suedeza la care consideri ca te incadrezi, iar in principiu dai un test prin care demonstrezi ca ai deja anumite cunostinte la lb suedeza.
- Daca studiezi acasa, si nu la scoala, te poti inscrie la un nivel de lb suedeza corespunzator, scrii un test si platesti o taxa aferenta scolii din comuna respectiva (cred ca taxa are aceeasi valoare in toata Suedia).
- Cursurile de zi sunt in principiu mai avantajoase, in sensul ca se invata mai mult si schema este mai ampla decat la cursurile de seara/la distanta.

- De regula, dupa cursul de lb suedeza "grundläggande F" te poti orienta, dupa dorinta si dupa oferta existenta la scolile din orasul in care locuiesti, spre alte cursuri pe diferite domenii, de meserii. Se invata lb suedeza plus lb suedeza pe un anumit domeniu de activitate.

- Dupa cursul de lb suedeza "Svenska B - gymnasium", te poti inscrie la Facultate, "Högskola/Universitet" la diverse cursuri / programe sau la Scoala Superioara de Meserii, "Yrkeshögskolan".

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Cursuri de limba suedeza avansata / intensiva la nivel academic (högskola / universitet)

Mesaj  Admin Vin Mar 09, 2012 10:39 am

update- reeditare
eliza a scris:Pentru cine este dispus sa invete lb suedeza intr-un ritm mai alert
(admitere la curs pe baza de examen + diploma de liceu din tara de provenienta a cursantului - echivalata in Suedia):

Cateva orase in care se organizeaza astfel de cursuri:
Stockholm
http://sisu.it.su.se/search?search=svenska&search_text_default=&type=&pace_percentage=&level=&do_filter=true&commit=S%F6k

Göteborg
http://www.utbildning.gu.se/kurser/amne?subject=Svenska%20f%F6r%20studenter%20med%20annat%20modersm%E5l&subjectType=grundKurs

Malmö
http://www.edu.mah.se/XZIBU/
http://www.edu.mah.se/KB001S/

Lund
http://www.sol.lu.se/sfs/ sau
http://www.sol.lu.se/sfs/kursutbud/sfs.html

Uppsala
http://www.uu.se/utbildning/utbildningar/selma/kurser/?kKod=5PU023&lasar=11/12&typ=1

Linköping
http://www.liu.se/ikk/svenska-for-utlandska-studenter/tisus?l=sv

TISUS prov i svenska språket - Examen national la limba suedeza, TISUS
http://www.nordiska.su.se/pub/jsp/polopoly.jsp?d=1538
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 91
Data de inscriere : 26/04/2009

http://suediainfo.se/

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty p-bevis pt studii

Mesaj  Cristian Dum Mar 04, 2012 5:42 am

Solstice Astazi la 11:53 am
Buna ziua,
Ati putea sa imi spuneti daca acel Personbevis för studier pe care trebuie sa il prezint cand ma inscriu la cursurile SFI este numarul personal suedez sau un alt document emis de Skatteverket?

Va multumesc anticipat!

Da, corect.. comanzi p-bevis pt studii ..
Automat .. personbevisul contine nr tau personal si adresa ta. Daca inca nu ai ID kort suedez.. mai mult ca sigur poti sa te inscrii la scoala .. la sfi .. daca le arati p-bevis.
Spor la invatatura!! Smile


Cristian
Cristian
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 18/07/2009
Varsta : 49
Localizare : Sverige

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  cocoshel Dum Mar 04, 2012 5:34 am

Personbevis este un fel de adeverinta privind datele personale inscrise in registrul de evidenta a populatiei din Suedia. Poti sa-l obtii pe loc de la orice ghiseu Skatteverket sau sa-ti fie livrat gratuit prin posta la adresa de domiciliu. Comanda se poate face online aici, apesi pe rubrica Svenskundervisning si completezi rubrica cu nr. tau personal.
http://www.skatteverket.se/privat/blanketterbroschyrer/blanketter/bestallningstjanst/personbevis.4.5098f9104ec1b57328000231.html
Comanda se poate face si prin telefon sau chiar poti sa-l obtii direct pe imprimanta de acasa daca ai legitimatie electronica.

Toate cele bune si succes la limba suedeza!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Inscriere SFI

Mesaj  Solstice Dum Mar 04, 2012 12:53 am

Buna ziua,
Ati putea sa imi spuneti daca acel Personbevis för studier pe care trebuie sa il prezint cand ma inscriu la cursurile SFI este numarul personal suedez sau un alt document emis de Skatteverket?

Va multumesc anticipat!

Solstice
membru
membru

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 25/11/2011

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty LA CE NIVEL TREBUIE SA AJUNGI CU STUDIUL LIMBII SUEDEZE CA SA POTI PROFESA CA SI ASISTENT MEDICAL....TINAND CONT CA IN ROMANIA AM O VECHIME IN BRANSA DE CIRCA 20 ANI???

Mesaj  adelia2010 Mar Apr 19, 2011 6:43 am

POATE EXISTA ...SI COMPATRIOTI ...ASISTENTI MEDICALI....DACA SUNTETI BUNI LAMURITI-MA SI PE MINE CU CATEVA CHESTIUNII LEGATE DE ...BRANSA NOASTRA....,DUPA CE A-TI STUDIAT LIMBA SUEDEZA....LA UN NIVEL MAI AVANSAT...CE EXAMENE A-TI SUSTINUT??/NUMAI CELE DE LIMBA SUEDEZA?? SI APOI A-TI REUSIT SA VA ANGAJATI CU DIPLOMA DIN ROMANIA(TRADUSA SI LEGALIZATA) SAU A FOST NEVOIE SA MAI FACETI SI CEVA ECHIVALARI ALE STUDIILOR DE ASISTENT MEDICAL???.mentionez ca am o vechime de 20 ani ca si asistent medical generalist..DACA MA POATE AJUTA CINEVA CU CEVA RASPUNSURI ....II MULTUMESC DIN SUFLET ...ANTICIPAT.

adelia2010
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 19/04/2011

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Cateva linkuri ajutatoare

Mesaj  kogaion Dum Feb 13, 2011 10:49 am

eliza a scris:in special pentru cei care sunt la inceput de drum in Suedia...

1. Dictionar online roman-suedez. Nu contine foarte multe cuvinte, dar este practic pt un incepator
http://www.dicts.info/ud.php?l1=Romanian&l2=Swedish

http://dictionar-online.net/dictionar-roman-suedez.html

2. Dictionar suedez online
http://lexin.nada.kth.se/sve-sve.html

http://www.woxikon.se/

3. Expresii şi exerciţii de vocabular din Română în Suedeză
http://www.engoi.com/ro/sv/index.html

4. Lexikon för översättning från Svenska till Rumänska och från Rumänska till Svenska.
Aici puteti face traduceri simple din romana-suedeza si invers. http://www.lexikon24.nu/svenska-rumanska-lexikon.html

5. Cam asa arata un Test Sfi. Anul trecut erau mai multe exemple de teste complete, inclusiv raspunsurile aferente. Se pare ca le-au sters si au lasat doar acest exemplu de test (hösten 2002 - toamna 2002). Va puteti forma o idee. http://www.skolverket.se/sb/d/323

6. Conjugarea verbelor in lb suedeza
http://www.verbix.com/languages/swedish.shtml

7. Dictionar suedez de sinonime (dictionarul contine si un nr de antonime - motsatsord)
http://www.synonymer.se/

8. Exercitii / teste - lb suedeza
http://www.digitalasparet.se/hot/indexc.htm

9. Cei care au inceput studiul lb suedeze si doresc sa citeasca, dar si sa asculte stiri intr-o suedeza simpla
- site-ul potrivit este 8 Sidor Dagens lättlästa nyheter http://www.8sidor.se/?page=42

10. resurscentrum.nu - linkuri foarte utile cu diferite teste la lb suedeza si altele
http://www.resurscentrum.nu/new/directory/swedishmenus/XcDirectory.asp

11. Aici gasiti linkuri variate, care va pot fi de folos cand cautati anumite informatii despre scoala si nu numai
http://kreativpedagogik.se/#media

12. Structura sistemului de invatamant din Suedia http://skolnet.skolverket.se/polopoly/utbsys/

13. www.book2.de de asta mi-a spus si mie cineva, asa ca il dau mai departe; resursa este pentru incepatori, dar nu numai la suedeza. Se poate alege practic orice limba dintre cele de acolo. Numai bine!

kogaion
membru
membru

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 04/07/2010
Localizare : Malmö-Arlöv

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  VIKINGUL Dum Sept 05, 2010 9:18 am

Don Cristian ..........vorbesc de Suedia, tara unde romanii cand au vazut iarba verde peste tot ,curatenie numai ziua ...au spus ca vor gasi usi deschise unde suedezii ii asteapta cu lapte si miere , valkomen i sverige Smile
Extraeuropenii de care vorbesti tu , sunt cei care vin la SFI , doar pt social ....in caz ca nu stiai .
ei pot sa stea la SFI si 5 ani ....le merge socialu in continuare .....pe astia ii doare in basca ca raman repetenti , ei se uita asa si vad numai social pe tabla aceea.
sti cam cat ia social , talibanii de la sfi ? de la 7000-10 000 kr .......asa ca si eu as vrea sa raman repetent la sfi , doar sa iau social si sa ma duk la pescuit .....asta da viata , ce atata stres si suparare, munka de sclav, alergat dupa vant ....doar o viata traim.

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Svenska nu-i atat de usoara precum pare .. cel putin, nu pt toata lumea

Mesaj  Cristian Dum Sept 05, 2010 6:30 am

VIKINGUL a scris:
Don Cristian , poate ,,europenii'' despre care vorbesti nu au avut timp sa invete limba ca aveau program frumos de 12 ore de munka silnica ....si nu prea aveau ei timp sa invete.......dar in fine , fiecare cu viata lui in suedia.
Europenii de care vorbesc erau frecatori prin scoli (nu atat de multi europeni, cat extraeuropeni), erau inscrisi la curs dar ei pareau a fi "inafara" cursului. Se holbau la cuvintele suedeze de pe tabla si din hartiile care le primeau, de zici ca primisera gresit materialele sau ca au intrat la cursul gresit .. Si este scuzabil o sapt, 2, 3, o luna, 2 luni dar nu tot terminul de scoala sau chiar tot anul .. iar cand vedeau testarile lipseau sau se uitau pe pereti .. Normal ca la modul asta termini SFI -ul in 2 ani, poate nici nu-l tremini. Dar de fapt, nici nu este obligatoriu!! Una a inceput sa planga in fata profei .. ca o picase la examen .. ca ea vrea nota de trecere de la B la C, ca ea stie suedeza, ca a avut emotii mari, ca ea lesina .. s-a speriat si profa, a linistit-o pe fata, ce-or fi discutat ele acolo .. dar tot nu i-a dat betyg de trecere. Cam urat din partea profei .. Very Happy
Pt unii conta numai bidragul de la CSN + imprumuturi .. oricum CSN nu tine la infinit si imprumuturile trebuie returnate cand ai intrat pe salariu. Nu ma mir deloc ca a schimbat CSN regulile din nou. Cei la care te referi tu don Vikingule, cu munca ("silnica" sau nu) .. aceia alegeau cursurile de seara, care sunt cam slabute si doar de vreo 2 ori pe sapt. Eu ma refer la cei care faceau cursuri de zi, de luni pana vineri si care nu aveau munca neaparat. Dar bine zici Vikingule in final .. "fiecare cu viata lui in Suedia" si mai adaug .. fiecare cu prioritatile lui.
VIKINGUL a scris:
Ai spus ca suntem in suedia ? ciudat , eu ma simt k. in africa , asia sau k.alladin .......sau am probleme cu vederea ??
Mda .. n-ai deloc probleme cu vederea. Very Happy Cred ca .. din contra don Vikingule, vezi prea bine multe lucruri care tin de Suedia ..
Dar .. cei pe care i-ai enumerat mai sus or fi oare numai in Suedia? Ei oricum sunt raspanditi in toata lumea.....


Cristian
Cristian
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 18/07/2009
Varsta : 49
Localizare : Sverige

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  Emil Vin Sept 03, 2010 10:05 pm

Eu cind am venit in Suedia am facut cam 6 luni SFI, vreo 9 luni SAS si un an cursuri gimnaziale cu suedezii la un loc.Pe urma am facut niste cursuri de specialitate la universitatea din Lund (electronica, automatica, telecomunicatii, marketing) cam 2 ani. Dupa aceste cursuri am trecut la munca. Dar inainte sa incep la SAS dupa ce am facut SFI am lucrat la Parkförvaltningen vreo 6 luni la plantat pomi, tuns iarba, gradinarit. (viata lu Gojgaru Laughing )

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  Emil Vin Sept 03, 2010 9:45 pm

Depinde de fiecare ce motivatie are sa invete limba repede si bine. Sambo a mea dupa 3 luni de stat in Suedia a inceput tot la C, i-a fost extrem de greu in primele 2-3 luni dar am ajutat-o eu mult. Pe urma a facut D-ul in 3 luni si acuma merge la SAS. Are 15 luni de Suedia si vorbeste si scrie mai bine decit altii care sint de 3-4 ani aici. I-am gasit practica la judecatoria din Lund ca grefier (tingsnotarie) dar seful de acolo i-a zis ca sa invete mai bine suedeza si la anul in toamna o ia acolo la practica 6 luni si pe urma poate o angajeaza. Asa ca depinde tare mult de om cum vrea sa invete si bineinteles sa ai pe cineva sa te ajute.

P.S. Vikingule, iarna pe aici in Sud este mai blinda decit in Ro, doar anul trecut ce a fost mai friguroasa.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  VIKINGUL Vin Sept 03, 2010 9:19 am

Blizzard , sti oare cum este iarna aici ?
sati iei tata bocanci adevarati , ca astia cand da zapada ..dau pe jos cu antiderapant pe cararile din cartiere ...si o sati faci aerisire la talpi Smile)
uksata la forumisti ca am schimbat subiectu pe aici .....

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  VIKINGUL Vin Sept 03, 2010 9:14 am

Don Cristian , poate ,,europenii'' despre care vorbesti nu au avut timp sa invete limba ca aveau program frumos de 12 ore de munka silnica ....si nu prea aveau ei timp sa invete.......dar in fine , fiecare cu viata lui in suedia.
Ai spus ca suntem in suedia ? ciudat , eu ma simt k. in africa , asia sau k.alladin .......sau am probleme cu vederea ??
Am si eu o poveste cu SFI.ul ....eu am intrat in 2009 la C direct ...nu m.au intrebat nimik si deja eram la C ...vorbesc numai engleza si acum , mai inteleg si eu suedeza numai cand ma uit la svt1 la reportajele despre romania : tigani , prostituate in stockholm, comunism si copii la orfelinate .....upss am schimbat subiectu .
Cu mine erau si 3 romance, 1 de la bucuresti care a renuntat si ea ..si inca 2 de la tara care nu scriau nici romaneste bine ..si erau la C la suedezi .......no comment .
Asa sa reluam : am invatat sa scriu unde locuiesc si sa vb , in caz ca ma opreste politia ......dar am renuntat dupa 2 luni , probleme de gravidatie in familie . Anul asta , am dat un test rapid....era k.la spitalu 9 cu imagini si din nou am trecut la C ......nu conteaza aici , toti la gramada ...... in zona mea de ferentari de suedia.
Blizzard , poti sa inveti cat vrei acasa la ro , daca nu esti aici sa faci conversatie cu ei ...degeaba....o sa vb k.in romania moldoveneste in braila la tiganie Smile)
sa traiti bine .


Ultima editare efectuata de catre VIKINGUL in Vin Sept 03, 2010 10:08 am, editata de 2 ori

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  Emil Mar Aug 31, 2010 7:28 am

Daca vreti sa va testati cunostintele de limba suedeza, engleza cultura generala, istorie, geografie...etc.etc.

http://www.trivia.se/?cat=alla

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Limba suedeza ..

Mesaj  Cristian Vin Aug 20, 2010 10:36 pm

blizzard a scris:
Dacă toate lucrurile merg bine, sperăm ca pe 1 decembrie, anul acesta, să sosim în Stockholm. În prezent continuăm, la turaţie maximă, învăţarea limbii.
Salutare blizzard si tuturor!
Ce-i drept am avut si eu cativa colegi de difer nationalitati care incepusera Sfi direct la cursul C spre D. Stiau ceva suedeza pt ca au invatat acasa inainte sa primeasca locul la scoala ori pt ca erau stabiliti aici de un timp si au avut ceva tangente cu limba suedeza. Cred ca n-a durat 3 luni si au fost avansati la nivel D, deci profesorii i-au remarcat. Dar asa cum sunt unii de doritori sa invete limba, de cealalta parte sunt si multi care stau de ani de zile prin scoli fara rezultate pe masura .. am intalnit si genul asta. Nu ma refer la aceia care au alt alfabet si care invata de la 0, ci la europeni de-ai nostri in parte ..

Dupa Sfi am continuat cu o parte din nivelul de grund, am facut si eu cerere pt bidrag-ul de studii si mi-au acordat .. dar am gasit apoi ceva de munca si am preferat sa renunt la scoala temporar. Sunt multumit in mare cu ce lucrez .. nu va ganditi ca stau la vreun birou Very Happy Conversatiile in suedeza la munca nu-s atat de multe si sunt simpliste insa ma ajuta si asa foarte mult sa mai avansez cu suedeza. Parerea mea modesta este ca daca le vorbesti limba, sansele sunt mai mari sa fii bagat in seama pe-aici. Nu zic ca engleza nu ajuta .. dar suntem totusi in Suedia .. Very Happy



Cristian
Cristian
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 18/07/2009
Varsta : 49
Localizare : Sverige

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Cursuri de limba suedeza avansata / intensiva la nivel academic (högskola / universitet)

Mesaj  eliza Vin Aug 20, 2010 9:18 am


eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Cursuri de limba suedeza - private, cu plata

Mesaj  eliza Vin Aug 20, 2010 9:08 am


eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Limba suedeza - Nivel I, II, III, sistemul de notare plus alte informatii de interes

Mesaj  eliza Vin Aug 20, 2010 8:59 am

Cursurile la lb suedeza sunt impartite astfel:

Nivel I - SFI, svenska för invandrare - Suedeza pt emigranti
Curs I - SFI-1, kurs A - B (examen B)
Curs II - SFI-2, kurs B - C (examen C)
Curs III - SFI-3, kurs C - D (examen final SFI D)

Alte exp de teste nationale (nationella prov)- Sfi
(hösten 2006, toamna 2006; våren 2007, primavara 2007) http://www.skolverket.se/sb/d/2979

Informatii in lb engleza - "Cum se desfasoara cursul Sfi?" (format pdf)
http://www.malmo.se/Medborgare/Forskola--utbildning/Utbildning-for-vuxna/Svenskundervisning-for-invandrare---sfi/Kursplan-for-sfi/pagefiles/SFI_engelska.pdf

Nivel II - Grundläggande (vuxenutbildning) svenska som andra språk (prescurtare: Gsa) - Suedeza de baza (cursuri pt adulti) - suedeza ca a doua limba
Curs I - Gsa D (examen)
Curs II - Gsa E (examen)
Curs III - Gsa F (examen final Svenska Grundläggande F)

Exemple:
- Grundläggande svenska som andra språk, delkurs D (in ce consta cursul - lb suedeza)
http://www.malmo.se/Medborgare/Forskola--utbildning/Utbildning-for-vuxna/Vuxenutbildning---Komvux-Malmo/Komvux-Malmo-Sodervarn/Grundlaggande-vuxenutbildning/pagefiles/GSaD-betygskriterier.pdf
- Grundläggande svenska som andra språk, delkurs F (in ce consta cursul - lb suedeza)
http://www.malmo.se/Medborgare/Forskola--utbildning/Utbildning-for-vuxna/Vuxenutbildning---Komvux-Malmo/Komvux-Malmo-Sodervarn/Grundlaggande-vuxenutbildning/pagefiles/GSaF-betygskriterier.pdf

Incepand cu nivelul grundläggande, ai dreptul sa soliciti CSN, studiemedel - ajutor financiar pt studii (daca indeplinesti conditiile care se pretind).

Obs! Cursurile de lb suedeza, la nivel grundläggande, pot fi impartite si denumite in alt mod decat cel de mai sus, in functie de schema scolii respective.

Obs! Inainte de inceperea lb suedeze la nivel grundläggande, dupa examenul Sfi, este posibil (in functie de scoala respectiva) sa se mai dea un test, in ideea ca elevul sa fie incadrat cat mai corect la una din grupele Grundläggande D, E sau F. Totodata, incepand cu nivelul grundläggande, cursantul poate alege si alte cursuri, existente in scoala respectiva, pe langa lb suedeza, de exp. o alta lb straina, matematica, istorie, chimie, calculator etc (sau poate cauta cursuri si la alte scoli).


Förkunskapskrav till alla kurser på grundläggande nivå är sfi D eller motsvarande kunskaper.
Conditia pentru a incepe un curs la nivel grundläggande este diploma de Sfi D sau cunostinte de lb suedeza corespunzatoare cu acest nivel.

Nivel III - Gymnasium
Curs I - Svenska som andra / främmande språk A, gymnasium (examen Svenska A)
Curs II - Svenska som andra / främmande språk B, gymnasium (examen final Svenska B)

Förkunskapskrav till alla kurser och utbildningar på gymnasial nivå är svenska/svenska som andraspråk på grundläggande nivå eller motsvarande kunskaper. Conditia pentru a incepe cursurile la nivel de liceu = gymnasium, este diploma finala de studii la nivelul grundläggande sau cunostinte de lb suedeza corespunzatoare cu acest nivel.

In functie de ritmul, nivelul, capacitatea, ambitia sau vointa fiecaruia de a invata, exista in cadrul Komvux-ului cursuri pt academici / cursuri intensive la toate nivele, incepand cu Sfi. Accesul la aceste cursuri se face in general pe baza unui test (prov) sau a unui examen (examen/tentamen). La unele cursuri de acest gen, la nivel de gymnasium, se are in vedere / se pretinde inclusiv diploma de liceu din tara de provenienta a cursantului - echivalata in Suedia (de exp cand se invata lb suedeza la nivel academic - på högskolenivå).

La fel, tinand cont de cat de mult invata cursantul si in functie de rezultatele obtinute, acesta poate avansa, de la un curs sau nivel la altul, mai rapid decat prevede shema de curs. Exista cazuri cand elevul este admis la un curs superior, fara a sustine examen - profesorii decid.

In general, pe perioada unui curs sunt incluse diverse teste de verificare, pana la examenul final. In felul acesta, dar si in functie de cat de activ este cursantul la ore, profesorii isi dau seama de ritmul de-a invata al fiecaruia.

Betyg = rezultat / nota:
- G, Godkänt - bine
- VG, Väl Godkänt - foarte bine
- MVG, Mycket Väl Godkänt - excelent
- IG, Icke Godkänt / Underkänd - respins

Cursurile sunt la alegere - cursuri de zi, de seara sau unele dintre ele, la distanta.
Consideri ca ai anumite cunostinte la limba suedeza? In cazul acesta, te inscrii direct la examen / testare, la cursul / nivelul de lb suedeza la care consideri, cu alte cuvinte - nu mai este cazul sa treci prin toate etapele de curs prevazute.




eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Cateva linkuri ajutatoare

Mesaj  eliza Mar Iun 15, 2010 2:32 am

in special pentru cei care sunt la inceput de drum in Suedia...

1. Dictionar online roman-suedez. Nu contine foarte multe cuvinte, dar este practic pt un incepator
http://www.dicts.info/ud.php?l1=Romanian&l2=Swedish

http://dictionar-online.net/dictionar-roman-suedez.html

2. Dictionar suedez online
http://lexin.nada.kth.se/sve-sve.html

http://www.woxikon.se/

3. Expresii şi exerciţii de vocabular din Română în Suedeză
http://www.engoi.com/ro/sv/index.html

4. Lexikon för översättning från Svenska till Rumänska och från Rumänska till Svenska.
Aici puteti face traduceri simple din romana-suedeza si invers. http://www.lexikon24.nu/svenska-rumanska-lexikon.html

5. Cam asa arata un Test Sfi. Anul trecut erau mai multe exemple de teste complete, inclusiv raspunsurile aferente. Se pare ca le-au sters si au lasat doar acest exemplu de test (hösten 2002 - toamna 2002). Va puteti forma o idee. http://www.skolverket.se/sb/d/323

6. Conjugarea verbelor in lb suedeza
http://www.verbix.com/languages/swedish.shtml

7. Dictionar suedez de sinonime (dictionarul contine si un nr de antonime - motsatsord)
http://www.synonymer.se/

8. Exercitii / teste - lb suedeza
http://www.digitalasparet.se/hot/indexc.htm

9. Cei care au inceput studiul lb suedeze si doresc sa citeasca, dar si sa asculte stiri intr-o suedeza simpla
- site-ul potrivit este 8 Sidor Dagens lättlästa nyheter http://www.8sidor.se/?page=42

10. resurscentrum.nu - linkuri foarte utile cu diferite teste la lb suedeza si altele
http://www.resurscentrum.nu/new/directory/swedishmenus/XcDirectory.asp

11. Aici gasiti linkuri variate, care va pot fi de folos cand cautati anumite informatii despre scoala si nu numai
http://kreativpedagogik.se/#media

12. Structura sistemului de invatamant din Suedia http://skolnet.skolverket.se/polopoly/utbsys/

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Offtopic

Mesaj  Admin Vin Sept 18, 2009 10:53 pm

Am mutat ultimele comentarii ale lui Emil si Brigadir la Toppicul "Integrare, socializare - romani in Suedia"
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 91
Data de inscriere : 26/04/2009

http://suediainfo.se/

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  Emil Joi Sept 17, 2009 3:08 pm

In clasa aia la SFI sint din toate categoriile dupa cite mi-a spus ea. Este unul din USA, alta de prin Brazilia, Irak, Polonia, Ungaria, Somalia, Armenia, Kosovo. Sint si refugiati si imigranti obisnuiti. Asa ca nu se face nici o diferenta intre ei. iar la scoala se invata carte cu adevarat pentru ca vad eu cu ce lectii vine prietena mea si ce fac la ore.
Deci variantele voastre nu tin aici la mine, cu conspiratii si alte alea. Chestiile astea spuneti-le celor care stau prin Ro sau celor veniti de putin timp aici ca aia poate va cred. Eu sint aici de atitia ani si sincer sa fiu nu am vazut nu am simtit si nu am avut parte de asa ceva.
P.S. Suedezilor le plac imigrantii si sint unii din cei mai toleranti din Europa asta...dar nu le plac prea multi asa cum au venit in ultimii ani si mai ales nu le plac musulmanii. In rest daca incerci sa te integrezi, sa-ti schimbi mentalitatile cu care ai venit din tara de unde ai venit, sa inveti limba si sa-ti vezi de treaba ta, nu are nimeni nimic cu tine si esti bine venit in Suedia.

La posturi prea inalte se ajunge mai greu si aici in Suedia ca peste tot in lumea asta daca nu esti de-al lor. dar am mai vazut prin guvern si prin partidele politice si imigranti...la Migrationsverket sint o gramada, la Skatteverket sint o gramada, la HSV si acolo o gramada si poate or mai fi si prin alte parti.
Prietena mea o sa se integreze de asta sint sigur asa cum m-am integrat si eu si multi altii pe aici, astia care chiar am vrut.
Stiu care este gindirea romanului la inceput asa cum gindeste Bragadir. ca el stie mai bine, ca el poate sa schimbe ceva, ca el este buricul pamintului. Asa-i romanul la inceput vrea sa arate cit de tare este el si cit de bine pregatit este ...ha ha ha ...dupa vreo 10-15 ani de stat pe aici nu te mai intereseaza asta, intri in rind cu suedezii, esti exact la fel ca ei...adica..."tar det lungt" "lagom är bäst" Laughing

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Sfi, programe de integrare, cursuri - mecanismul subventiilor pentru refugiati

Mesaj  cocoshel Joi Sept 17, 2009 8:24 am

@Emil
In postul meu m-am referit clar la categoria de imigranți care au statutul de refugiați. Prietena ta face parte din categoria de imigranți cu rezidenta obținuta in urma reunificării familiei. Din punct de vedere a subvențiilor de la stat către comune este mare diferența. Pentru un adult din prima categorie, comuna este subvenționata de stat cu 1.500.000 de coroane in 2 ani, daca individul participa la cursurile SFI sau de integrare. Pentru un adult din categoria a doua, comuna primește doar bani pentru SFI (elevpeng).

Refugiatul adult aduce subvenții comunei de aprox. 750.000 de coroane anual (primii 2 ani) si costa poate 100.000 in ajutor social. Daca ar munci din prima zi ar aduce doar 30% din venitul brut (impozitul comunal), probabil 60-100.000 de coroana. Nu exista o conspirație, ci doar un interes pur material intr-un mecanism de transfer al banilor dintre bugetul de stat si cel comunal. Si când este vorba de venituri toți suntem capitaliști sălbatici, iar la cheltuieli suntem socialiști ultraortodoxi. Politicienii comunali nu fac excepție de la teoria asta, indiferent de culoarea politica. Integrare rapida pentru imigranții refugiați? Cu plăcere, dar după expirarea celor 2 ani de subvenții.

Imigranții de prin anii `60-`70 povestesc despre un SFI mult mai competent si cu rezultate mult mai bune. Eficienta sistemului SFI a scăzut imediat după reformele din anii `80-`90 odată cu apariția mecanismului de subvenționare actual.

Poate teoria „conspirației” de mai sus explica diferența de viteza dintre SFI si Folkuniversitetet? Din ce categorie de imigranți fac parte colegii de clasa ai prietenei tale Emil?
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  brigadir Joi Sept 17, 2009 3:21 am

N-as fi vrut sa comentez pe marginea subiectului deoarece il consider si asa suprasaturat dar intervin doar din nevoia de a aduce cateva mici precizari.

Inainte de toate vreau sa accentuez ca fac tot posibil sa fiu impartial. In al doilea rand mentionez ca invatamantul este "jobbul" meu in tara asta. Elevii mei sunt majoritatea invandrare sau parintii lor provin din afara.

Din pacate trebuie sa aprob afirmatia lui Cocoshel chiar daca Emil va pufni din nou in ras.
Zic "din pacate" pentru ca mi-e deja si lehamite de politica din spatele garii care se face in tara asta.
Da, e mai bine intr-un fel decat in Romania si nu are rost sa comparam. Daca era mai bine in RO stateam dracului acolo.

Ca lozincile in Suedia spun una si majoritatea suedezilor cred ca tot ce zboara se mananca, nu ne obliga sa facem si noi la fel.

Oricat de fantastica ar parea teoria conspiratiei prezentate de Cocoshel aceasta este cat se poate de adevarata.
Daca intr-un colt de padure, sub zapada, a aparut un ghiocel nu inseamna ca putem deja iesi la aratul de primavara. Sunt si cazuri "fericite" cu kommune care incearca sa faca ceva, dar sa nu credeti ca vor rezista. Mai devreme sau mai tarziu li se taie craca si apoi sa te tii.
De ani de zile incerc sa fac ceva pozitiv. Nu stiu cate proiecte si memorii am prezentat la "stapanire". Singurul rezultat a fost ca m-am ales cu puncte negre. Toti accepta in esenta ca trebuie facut ceva si ca proiectele mele sunt "extraordinare" dupa care ori imi pierd slujba ori incep sa ma ocoleasca.

Cel mai important articol din Carta Internationala a Drepturilor omului se refera la "Dreptul la viatal" (toti oamenii sunt egali si au dreptul sa traiasca).
Ce implica acest lucru?
Ca sa ai dreptul la viata trebuie sa ai dreptul la multe lucruri dar cel mai important este dreptul la munca (nu poti sa traiesti fara un venit). Ca sa muncesti trebuie sa te educi, deci dreptul la educatie este cat se poate de clar.
Suedia a fost printre primele care au semnat Protocolul privind Dr. Omului in Europa si nici pana azi nu l-au implementat. De ce?
Sunt criticati peste tot.
Suedia are cea mai buna politica privind regimul emigrantilor si al refugiatilor dar si tara cu unul dintre cele mai tari sisteme sindicale. Ce presupune acest lucru?
Locurile de munca "pentru suedezi" sunt aparate cu dintii. Somajul trebuie tinut sub control.
Joburile care necesita inalta calificare si care sunt mai bine platite sunt detinute, in mod normal de catre majoritari.
Ca lucrurile sa ramana asa cum sunt se dezvolta doua strategii educationale: light si hard.
Educatia de tip light: cand calitatea educatiei oferite emigrantilor este inferioara, slaba.
Educatia de tip hard: cand calitatea este superioara si subiectele foarte grele.
In amandoua cazurile se mizeaza pe lehamite. Doar, doar emigrantii vor parasi sistemul si vor ajunge pe social.
Da... ati auzit bine.
Statul suedez te plateste ca sa nu inveti si sa nu muncesti.
De ce?
Intrebati-i pe Social Democrati!


@Emil- Daca prietena ta va rezista, va reusi sa obtina o slujba buna si va avea succes inseamna ca va avea si o mentalitate de semi-suedez facind tot posibilul sa se integreze perfect.
Sper sa reuseasca si... mai ales sa ramana la mentalitatea de azi(cam greu). Gandeste-te doar ca suedezilor(vechi si noi), ca si altora, nu le plac emigrantii.
Iti doresc totusi casa de piatra.
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  Emil Mier Sept 16, 2009 4:49 pm

Deci ce am inteles eu din scrierile voastre este ca statul si comunele conspira impotriva imigrantilor nevrind ca acestia sa invete limba si sa se integreze cit mai repede. Ha ha ha ha
ma faceti sa rid.
Daca ati vedea ce de lectii i se dau prietenei mele acuma la SFI ce greu este si ce cerinte mari are profesoara la scoala pentru o imigranta vemnita aici de 3 luni nu ati mai vorbi asa.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Sfi, programe de integrare, cursuri - mecanismul subventiilor pentru refugiati

Mesaj  cocoshel Mier Sept 16, 2009 11:57 am

"Sistemul" are un "stil propriu" (impamantenit) de "a trage de timp", atunci cand se considera ca trebuie facut
….comentează Eliza pe buna dreptate după experienta proprie cu Sfi
La SFI nu ai nicio sansa, mai ales daca esti incepator... oricat de "duktig" esti tu, profii aia au grija sa te faca sa te simti 2 ani incepator.
….comenteaza Brutus dupa ce a trecut prin sistemul Sfi

O prejudecata des intilnita printre romanii (si nu numai) care studiaza Sfi despre refugiati (in special cei mulsulmani sau africani) este ca acestia din urma sint puturosi, nu vor sa munceasca si se multumesc cu ajutorul social. Hai sa urmarim putin firul banilor, cine plateste si cine cheltuie banii integrarii refugiatilor.

http://www.notisum.se/rnp/sls/lag/19900927.htm
Aproape fiecare comuna are un contract cu statul pentru integrarea refugiatilor nou veniti (care au locuit in Suedia mai putin de doi ani).

Conform contractului, comuna primeste de la stat anual 560.000 de coroane ca subventie de baza + 189.400 pentru adulti, 116.300 pentru copii si 69.900 pentru pensionari. Banii se dau 2 ani si trebuie sa acopere cheltuielile suplimentare ale comunei pentru personal, locuinta, intretinere, sfi si programe de integrare.

Comuna nu primeste subventia daca refugiatul munceste din prima zi si nu participa la „programele” comunale de integrare gen SFI sau practica gen ”en nära-jobbet-upplevelse”.

Comuna dispune liber de subventie si este sursa finantarii unei armate intregi de profesori, intreprinzatori privati cu relatii, ”specialisti” in cursuri de integrare, analisti, birocrati bine platiti care adminitreaza sistemul sau proprietari de locuinte.

Are vreun interes comuna ca refugiatul sa se integreze rapid si sa piarda subventia grasa de la stat?!
De ce rezultatele diferitelor sisteme de invatare a limbii suedeze depind de procentul refugiatilor aducatori de subventii din sistem?
Trageti voi concluziile!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  Emil Lun Sept 07, 2009 5:51 pm

Copiii mei insa,crescuti sau nascuti in Suedia, nu au de ales. Am ales eu pentru ei
Cine-i opreste sa se care atunci cind s-au facut mari ? Asa cum ai facut-o si tu. Uite cu scolile astea pe care le au si cu statisticile nasoale sint o natie de capabili, printre primele locuri in lume la mai toate. De fapt rezultatele conteaza nu?
Diferenta dintre scoala din Suedia si Romania este enorma daca ne referim la conditiile materiale. Cladiri frumoase si curate, transport si prinzuri gratuite chiar si laptopuri sau ipoduri uneori. Lipsesc insa rezultatele si elevii de succes.
Pai si atunci? De unde conditiile materiale ? ca nu ploua pe aici cu bani si nici ciinii nu umbla cu bratari de aur in coada. Iar Romania are o gramada de elevi de succes tocilari si mor de foame pe acolo.
Pune tu un elev suedez iesit de pe bancile scolii fatza in fatza cu un elev de succes din Ro si da-le sa execute aceasi lucrare. Ai sa ramii surprins ca elevul de succes habar nu are ce trebuie sa faca pe cind ala fara succes ti-o executa fara probleme.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  cocoshel Dum Sept 06, 2009 11:57 pm

Stratisticile astea...cite nu se pot face cu ele…
Ai perfecta dreptate Emil. Suedia este o democratie avansata iar industria de lobby e o afacere de miliarde. Trebuie sa te intrebi cine a comandat o statistica si apoi sa o citeste pentru a-ti forma o parere personala. Din acest motiv mi-am argumentat parerea cu statistici ale unor institutii serioase ale statului ca Statskontoret sau Riksrevisionen care sint, parerea mea, apolitice, neutre si competente. S-ar putea totusi sa nu am dreptate in cazul cind la institutiile amintite lucreaza numai romani frustrati.
Ia mai uita-te putin in tara de unde ai venit si ai sa vezi acolo.
Iar ai perfecta dreptate Emil. Am fost crescut cu poza lui Nea Nicu la loc de cinste si am devenit poate paranoic. Refuz cu incapatinare informatia manipulata in scopul spalarii creierului.
Diferenta dintre scoala din Suedia si Romania este enorma daca ne referim la conditiile materiale. Cladiri frumoase si curate, transport si prinzuri gratuite chiar si laptopuri sau ipoduri uneori. Lipsesc insa rezultatele si elevii de succes. Da, sint frustrat poate, la fel de mult ca si milioane de parinti sau statisticieni suedezi 100%. Eu pot spune "saru´mina" pentru ca am un nivel de trai si o sansa mult mai buna decit in Romania. Copiii mei insa,crescuti sau nascuti in Suedia, nu au de ales. Am ales eu pentru ei.
Inchei cu un citat dintr-un post a lui Brutus:
Si, da, parca am fi in Parlament Doar ca noi nu dormim in posturi! Sau?
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  Emil Dum Sept 06, 2009 4:22 pm

In sfirsit asa o fi cum ziceti voi. Daca voi ziceti ca sistemul este nasol atunci trebuie sa cred si eu cu toate ca nu am intilnit pina acum in toti acesti ani.
Vorba aia, daca nu esti de aceasi parere ca si a noastra esti aplaudac nu? Nu esti cu noi esti impotriva noastra... Laughing Laughing
A refuza statisticile inseamna a refuza parerile altora
Stratisticile astea...cite nu se pot face cu ele. Ia mai uita-te putin in tara de unde ai venit si ai sa vezi acolo. Si pe aici aproape cam la fel atunci cind vor sa interpreteze realitatea anumite grupuri de interese asa cum o vor ei.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  BraveGeek Dum Sept 06, 2009 2:25 am

Buna ziua tuturor!

Nu am mai fost de mult pe acest forum si vad ca discutiile sunt tot mai aprinse si mai interesante.
Nu sunt eu in masura sa judec calitatea sistemului educational suedez dar presupun ca este la un nivel mai ridicat decat in Romania. Cel putin asa ar trebui sa fie luind in calcul factorii istorici, sociali, politici si care or mai fi.
N-am sa comentez diferenta intre cele doua sisteme de invatamant dezbatute ci am sa incerc sa trag cateva concluzii personale la care am ajuns dupa citirea mesajelor de mai jos.
"De cele mai multe ori" "necompetentii" sunt intradevar incompetenti cu exceptia cazurilor cand parerile sunt personale si dictate de experiente proprii sau incompetenta personala.

"Cel mai tare" profesor este in general si cel mai competent iar cei ce-l considera "idiot" sunt in minoritate si la randul lor incompetenti.

A refuza statisticile inseamna a refuza parerile altora - este ca si cand am spune:" eu am dreptate, orice ar fi! Poa' sa vina 3 milioane de chinezi sa ma contrazica, mie mi se rupe! Tot nu cred!"
Este definitia exacta a subiectivismului.

Sistemele de invatamant au o importanta foarte mare dar in definitiv tot profesorul are ultimul cuvant. De aici si diferenta intre termeni ca: invatator de tara, profesor, dascal sau mentor.
Este usor sa devii profesor dar trebuie sa te nasti dascal. Nu stiu daca Suedia are asa ceva sau daca macar au auzit de asa ceva. Din cate am auzit ei isi calculeaza rezultatele in ore/predare si nu in elevi de succes.

In ceea ce priveste "frustrarea" si critica sunt manifestari ale dreptului democratic al fiecaruia. Fara ele nu poate exista progres. Intradevar este mai comod sa te incalzesti pe vreme de frig cu sistemul "pinguin". Adica sa aplauzi in orice situatie din dorinta de a te incalzi.

Romanii (pinguini) s-au trezit dupa 50 de ani de aplaudat dandu-si seama ca temperatura nu se ridica in calorifere ci doar in mintile lor aburite de alcoolul comunist si de batutul excesiv din palme.

Ca mai aplaudam din cand in cand fara sens e doar un tic nervos. Va rog sa intelegeti!

BraveGeek
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 21/07/2009

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  Emil Sam Sept 05, 2009 11:18 pm

de cele mai multe ori asa zisii "necompetenti" sint mai competenti decit cei "competenti". Principalul este sa-ti placa la orele lor si sa inveti ceva. degeaba faci ore cu cel ma tare profesor de limba suedeza daca este un idiot. de fapt mai totul depinde de tine ca elev. Cum sti sa inveti cum poti sa inveti si daca-ti place sa inveti.
Eu pe unde am fost pe la o gramada de cursuri pe aici prin Suedia am dat numai de profesori buni care mi-au placut tare mult (exceptie facind o idioata de profesoara de engleza) facind o comparatie cu profesorii pe care i-am avut in Ro, profesorii suedezi au fost cu mult deasupra si ca nivel de cunostinte si cultura si ca comportament.
Eu nu ma iau dupa statistici ci dupa felul in care vad eu lucrurile, iar eu lucrurile le vad foarte bine, mai ales facind comparatie cu locul de unde am plecat acum 19 ani.
Asa m-am saturat de romanii frustrati de pe aici care doar critica si se cred ei buricul pamintului ca ei ar face si ar drege ca ei stiu mai bine ca ei sint cei mai culti si cei mai destepti..... etc.etc.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  cocoshel Vin Sept 04, 2009 11:44 pm

Iar gresesti. Vineri m-am dus si eu la scoala la SFI de curiozitate sa asist la o lectie
Cred ca ai auzit, Emil, de proverbul ” Cu o floare nu se face primavara”. Daca doresti informatii corecte din surse neutre, apolitice si competente iti recomand rapoarte ale unor institutii serioase ale statului, precum Statskontoret sau Riksrevisionen:
http://www.statskontoret.se/upload/publikationer/2009/200902.pdf
http://www.riksrevisionen.se/templib/pages/OpenDocument____556.aspx?documentid=6908
Este un sistem foarte eficient si foarte bun pentru cei noi veniti in Suedia. Si bineinteles gratuit. Sint priviti cu ochi buni si cei care vor sa invete repede si cei care nu vor sa invete repede, sau nu pot. Este loc pentru toata lumea.
5.1 Sfi-lärarnas kompetens
År 2007 genomförde Statskontoret en enkätundersökning i samband med ett
uppdrag att kartlägga och analysera varför obehöriga lärare anställs i det
offentliga skolväsendet och i fristående skolor. Enkätundersökningen
vände sig bland annat till lärare som undervisade i sfi. Cirka 2 200 sfi-lärare
besvarade enkäten som visade att, omräknat till det nya poängsystemet,
hade 22 procent av lärarna minst 60 högskolepoäng i svenska som andraspråk
och pedagogisk examen eller motsvarande.

Ai dreptate, Emil, este loc pentru toata lumea. Conform anchetei de mai sus doar 22% din profesorii SFI au studii pedagogice de specialitate ”suedeza ca limba secundara”. Este loc suficient pentru necalificati si incompetenti la o slujba comoda si bine platita pe banii statului ca cea de profesor SFI.
“ Alla skall med” …..uraaaa… Traiasca partidul in frunte cu secretarul general…..
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  Emil Vin Sept 04, 2009 7:32 pm

A fi profesor la SFI este un post foarte caldut si comod pentru un profesor, ”clientela” nu prea reclama incompetenta si ineficienta sistemului. Cei prea ambitiosi si dornici de studii intensive nu sint priviti cu ochi buni , sistemul doreste ”clienti” stabili si de durata
Iar gresesti. Vineri m-am dus si eu la scoala la SFI de curiozitate sa asist la o lectie. A fost super, o profesoara foarte competenta care stie perfect si engleza si germana, are un stil foarte degajat te face in asa fel incit sa-ti placa la orele ei. Este un sistem foarte eficient si foarte bun pentru cei noi veniti in Suedia. Si bineinteles gratuit. Sint priviti cu ochi buni si cei care vor sa invete repede si cei care nu vor sa invete repede, sau nu pot. Este loc pentru toata lumea.
Mie cursul mi s-a parut foarte greu dupa cite imi aduc eu aminte pe noi ne luase mult mai usor atunci cind m-am dus eu la SFI. I-a luat tare de tot plus ca acasa le da lectii cu duiumul si exercitii de pe siteul asta. www.malett.se

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  cocoshel Joi Sept 03, 2009 8:56 am

Pentru cei interesați de tehnica invatării unei limbi străine mai puțin de diferitele sisteme de invatămint din Suedia, va propun lectura cărtii renumitului poliglot suedez (traduce din 45 de limbi) Erik V. Gunnemark: „Konsten att Lära sig Språk”

Un rezumat al cărtii il găsiti pe site-ul suedezilor din Spania:
http://www.clubnordico.com/svenskasidor/sprak.PDF
Câteva statistici interesante:
-40 de cuvinte reprezintă 50%, 400 de cuvinte 90% din vocabularul de baza pentru vorbit
-80 de cuvinte reprezintă 50%, 400 de cuvinte 70% si 8000 de cuvinte 99% din vocabularul de baza pentru citit

Tehnica de invătare a limbii suedeze este mult mai importanta decât forma de invătamint, curs sau program.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  Emil Mier Sept 02, 2009 4:52 pm

Prietena mea a fost ieri pentru prima data la scoala la SFI. Au bagat-o in akademikergruppen adica in grupa celor care au studii universitare. Din ce am vazut eu ca le-a predat in prima zi mi s-a parut foarte greu pentru niste incepatori se pare ca-i ia tare de tot. Sint doar 6 in clasa. Cine zicea pe aici ca, cursurile de la SFI sint slabe?

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza- metoda lautareasca (dupa ureche)

Mesaj  Brutus Mier Sept 02, 2009 12:32 am

E cea mai tare metoda pe care am auzit-o vreodata!!! Laughing

Sa stii ca ma gandesc serios sa o aplic. Nu locuiesc in Stockholm dar sigur gasesc si aici ceva. Plus ca sunt fata, poate nici nu trebuie sa investesc prea mult Laughing Doar trebuie sa-mi las iubitul acasa! Very Happy

Mersi mult pentru idei!

P.S. E adevarat ce ai zis despre partea cu dictionarul. Cand am inceput sa citesc prima mea carte in suedeza, stateam cu dictionarul dupa mine, dar dupa nici 30 de minute l-am aruncat si am citit toata cartea fara sa mai apelez la el o data. Am constat mirata ca am retinut o gramada de cuvinte, pe care mi le-am tradus singura, deducandu-le din context. Am inteles si cartea pentru ca a trebuit sa povestesc despre ea la sfarsit. Deci, dictionarul trebuie folosit numai in anumite situatii, si oricum nu la inceput.

Brutus
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 01/08/2009
Varsta : 40

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Limba suedeza- metoda lautareasca (dupa ureche)

Mesaj  cocoshel Mar Sept 01, 2009 12:01 pm

Am urmarit cu interes discutiile de pe topic despre invatarea limbii suedeze prin SFI, Folkuniversitetet, Comvux sau metoda Rosetta Stone. Părerea mea este ca nimeni nu te poate invata o limba străina, limba o inveti singur prin efort propriu si prin alegerea unei metode care-ti place, diferita de la un individ la altul.

Eu va propun metoda lăutăreasca pe care am aplicat-o cu succes in invătarea a doua limbi străine, germana si apoi suedeza, făra cunoștințe anterioare. Instrumentul de baza este televizorul. Puteți începe cu canalul suedez pentru copii SvtB (Barnkanalen) in prima saptamina. Continuați cu un program specializat suedez care va place, gen sport pentru cei interesați de sport. Ascultați, ascultați si iar ascultați limba chiar daca nu înțelege-ti nimic in prima instanța. Dicționarul poate fi cel mai mare dușman al procesului de invatare, dar si un prieten de nădejde daca este folosit când trebuie. Trei sferturi din cei care studiază o limba străina suferă de boala dicționarului si nu scapă niciodată de aceasta încercând mereu sa găsească traducerea exacta a unui cuvânt in limba materna. Ascultând limba intii veți descoperi imediat cuvintele din vocabularul de baza al unei limbi si care se repeta mereu. Atunci este momentul sa puneți mina pe dicționar sau sa întrebați eventualul partener sau cunoscut ce înseamnă cuvântul respectiv.

După ce ați acumulat ceva vocabular încercați sa citiți cit mai mult, chiar daca nu înțelegeti dacit 30-50% din cuvinte. Dicționarul nu trebuie atins dacit maximum 5 ori pe ora de citit, altfel devine plictisitor. Cel mai indicat este sa citiți o carte in suedeza pe care ați citit-o deja in romana si care v-a plăcut mult.

După o perioada intensiva de 2-3 luni cu metoda de mai sus veți ajunge la un punct când intelegeti binișor, dar nu aveți curajul sa vorbiți. Trei vizite pe saptamina la o berararie ieftina va vor ajuta sa treceți peste obstacolul asta. Important este sa te duci singur, sau cu cineva cu care singura modalitate de a comunica este suedeza. Daca te duci singur il vei descoperi imediat pe tipul social care e dispus sa vorbească cu oricine. Investești o bere, doua in tipul respectiv si 2-3 in tine si vei avea cea mai interesanta lecție de suedeza. Pentru cei care locuiesc in Stockholm recomand berăria Gröne Jägern in Medborgarplatsen. Lecția de suedeza costa 5 beri =100 coroane înainte de ora 19 si profesori găsești pe alese acolo.
Pentru femei poate fi mai simplu si mai ieftin. Găsești imediat intr-un pub barbati (mai civilizați binenteles) doritori de conversație. Il lași sa i se aprindă imaginația si după doua-trei ore de conversație l-ai lăsat mască.
Metoda lăutăreasca funcționează perfect si după 6 luni te poți descurca binișor in suedeza.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Offtopic...

Mesaj  Brutus Dum Aug 30, 2009 4:45 am

Eu nu am crezut ca "va pornesc", dar ma bucur. Am pus aici mesajul pentru ca intr-unul din primele mesaje cineva scria ca aici poti invata limba suedeza gratis! Si pentru ca si mie mi s-a spus asta inainte sa vin, am simtit nevoia sa "atentionez" lumea care se increde in aceste cursuri gratis. Bineinteles, fiecare alege ce vrea!

FU e clar la cealalta extrema fata de SFI. Imi place cum si ce a scris Eliza, insa nu ma regasesc 100% in descrierea facuta de ea. Da, e adevarat la FU ritmul este mai alert, materie multa, profesori cu standarde destul de ridicate, dar asta e ideea, suntem adulti, nu invatam pentru note, pentru mama, pentru ca ne plictiseam si mai vroiam o limba straina in CV. Cat timp de limba asta depinde integrarea, munca, prietenii, relatiile, intr-un cuvant viata, eu cred ca se poate sa trage un pic mai tare pentru a invata cat mai repede.

Inainte sa vin aici, am facut un mic curs de suedeza, am invatat foarte putin, pentru ca nu am avut timp. Deci nu pot considera ca stiam suedeza cand am venit aici. Nu puteam scoate o propozitie cand am intrat in FU, iar dupa 3 saptamani ma aflam in fata clasei, a colegilor, facand o prezentare. Pregatita de acasa ce-i drept, dar reuseam sa vorbesc despre ceva si sa ma fac inteleasa. Dupa alte 2 saptamani ma aflam in fata clasei povestind despre o carte (scrisa in lb suedeza) pe care o citisem. Si tot asa, in fiecare saptamana, am inceput sa vorbim tot mai mult, sa intelegem si sa ne facem intelesi. Acum nu mai avem voie sau nevoie sa pregatim totul acasa, totul e spontan. Profii de aici sunt foarte orientati si focusati pe dialog, pe comunicat intre noi, prezentari. Ti se explica toata gramatica, dar tine de fiecare individ cat vrea sa munceasca in plus. Degeaba stii tu toate regulile de gramatica, daca nu ai vocabular sau ai o pronuntie nasoala, n-o sa poti comunica cu suedezii. Sunt aproape 2 luni de invatat intensiv. Cand am inceput (cam o luna), dupa cele 3 ore petrecute la scoala, mai studiam acasa 6, 7 sau 8 ore. Niciodata in viata mea nu am invatat in ritmul asta (poate in sesiuni, dar nu pt toate examenele...) si niciodata nu m-am simtit mai motivata sa o fac. Acum nu mai studiez atata dupa ore, dar pe langa 2 manuale parcurse, am terminat doua carti de gramatica (Form i Fokus - pt gramatica e cea mai buna, parerea mea) plus alte cateva carti citite, ziare in fiecare zi, radio, TV, conversatii in suedeza (la fika sau la bere). Multa munca, profi extraordinari, mediu prielnic si o motivatie extraordinar de mare pot face minuni intr-un timp fff scurt. Smile Nu sunt un geniu in limbi straine, nu stiu alte limbi nordice, iar germana ff putin, nu ma ajuta. Si NU am nici sambo suedez!!

Stiu ca tine de ritmul fiecaruia de invatare, dar mai stiu ca tine si de motivul pentru care inveti (asta se aplica la orice). Nu zic asa sa faca toti Very Happy ar fi culmea, dar sunt convinsa ca toti care vin aici si realizeaza cat de important e sa vorbesti suedeza, vor sa invete cat mai repede. La SFI nu ai nicio sansa, mai ales daca esti incepator... oricat de "duktig" esti tu, profii aia au grija sa te faca sa te simti 2 ani incepator.

Tot ce am scris mai sus se aplica pentru cei care nu au si servici. Sunt de acord, nu prea ai timp sa inveti suplimentar daca ai un full-time job, dar se pot incerca cursurile de seara. Dar daca deja ai un job cand sosesti aici, graba nu mai e aceeasi. Am scris toata povestea mea (poate plictisitoare pentru unii) pentru cei care inca nu au ajuns sau inca nu cunosc toate optiunile. Eu as fi vrut sa citesc si despre altceva, nu doar despre "minunatul" SFI.

Citind postul Elizei, realizez ca difera si FU, dar de asta tot FU recomand. Imi pare rau ca n-a mers bine la tine!

Da, cred ca ar trebui deschis alt topic Smile Si, da, parca am fi in Parlament Laughing Doar ca noi nu dormim in posturi! Sau?

Brutus
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 01/08/2009
Varsta : 40

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Offtopic...

Mesaj  brigadir Dum Aug 30, 2009 2:28 am

Situatia, modul de predare difera de la oras la oras, profesor, clasa, etc.
Exista totusi doua caracteristici distincte, doua extreme(daca vreti). SFI la un capat si FU la celalalt. Fiecare poate sa aleaga intre una sau cealalta varianta in functie de finante, capacitate, nivel, limbi straine cunoscute si cu care suedeaza se inrudeste si multe altele. Exista si multe variante de mijloc pe care ar fi bine sa le discutam pe forum dar... oops, topicul parca zice altceva.

Cred ca ar trebui sa deschidem un alt topic despre limba sau adminul sa mute mesajele in alta parte sau... adminuleeeeeee! Nu. Nu e acasa. Mama ce incurcatura e pe aici. Parca ar fi parlamentul Romaniei.
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum