Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Id kort suedez - carte de identitate suedeza EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Id kort suedez - carte de identitate suedeza EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Id kort suedez - carte de identitate suedeza EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Id kort suedez - carte de identitate suedeza EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Id kort suedez - carte de identitate suedeza EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Id kort suedez - carte de identitate suedeza EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Id kort suedez - carte de identitate suedeza EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Id kort suedez - carte de identitate suedeza EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Id kort suedez - carte de identitate suedeza EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Id kort suedez - carte de identitate suedeza

+3
cocoshel
Emil
d_89
7 participanți

In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty Re: Id kort suedez - carte de identitate suedeza

Mesaj  cocoshel Vin Oct 16, 2015 9:49 am

In ultimul timp Skatteverket a inceput sa solicite pasaport biometric pentru eliberarea cartii de identitate suedeze. Anterior se putea face carte de identitate si cu pasaport nebiometric sau carte de identitate romaneasca. probabil nu considera carteaa de identitate romaneasca suficient de sigura. O problema asemanatoare o intimpina si cei care vor sa ridice un simplu pachet de la posta. numai pasaportul este acceptat (inclusiv cel temporar sau nebiometric).
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty Problema cu buletinul

Mesaj  Skt Vin Aug 28, 2015 5:24 pm

Deci am amplicat pentru personnummer cu buletinul romanesc si contractul de munca. Am primit personnummerul,am fost si am platit 400 sek via bankgiro taxa pentru svensk id kort si cand m-am asezat pe scaun la SV sa imi faca poza pentru buletin imi zice "Ah stai nene ca vreau pasaport ca buletinul vostru nu este european". Mentionez ca am buletin model 2014 cu cetatenie mentionata.

Deci acum dupa ce am parcurs 99m din 100,trebuie sau ma duc la ambasada si sa platesc 1000 de coroane plus nu stiu cate saptamani de asteptare?

Skt
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 28/08/2015

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty Re: Id kort suedez - carte de identitate suedeza

Mesaj  cocoshel Joi Mai 31, 2012 9:02 am

Problema cu cartile de identitate romanesti pe care nu este specificata nationalitatea a existat si in 2007 cind Romania a intrat in Uniunea Europeana. Suedia nu accepta la controlul de frontiera cartile de identitate romanesti ca document de calatorie din acelasi motiv: nu este specificata nationalitatea pe document. Dupa un timp s-au lamurit lucrurile. Cartea de identitate romaneasca se elibereaza numai cetatenilor romani, deci este o dovada a cetateniei romane chiar daca nu este mentionat ad litteram pe cartea de identitate. Cetatenii straini rezidenti in Romania nu pot avea o carte de identitate romaneasca, pentru ei exista alte tipuri de documente. Politia de frontiera suedeza s-a lamurit dupa un timp si in momentul de fata se poate calatori in Suedia si cu cartea de identitate romaneasca.
Functionarul care ti-a cerut sa-i dovedesti cetatenia romana si nu a acceptat cartea de identitate romaneasca ca document justificativ este probabil un dinozaur incompetent care nu si-a mai actualizat de mult informatiile. Daca da cineva de un astfel de functionar solicitati imediat sa vorbiti cu seful lui ierarhic pe motiv de incompetenta.
Asta nu ar fi chiar culmea incompetentei, acum vreo citeva zile am intilnit un functionar la Skatteverket care nici nu stia ca Romania este membra a Uniunii Europene. Probabil o fi revenit la serviciu dupa vreo 5 ani de concediu medical. Smile






cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty pasaport biometric

Mesaj  florins Joi Mai 31, 2012 3:30 am

referitor la pasapoarte si carti de identitate:

cartile de identitate romanesti, emise inainte, nu au stipulata nationalitatea, pe cand un pasaport are rubrica de nationalitate.
cartile noi (astea ultimele), in loc de numele parintilor au rubrica de nationalitate.

m-am lovit de problema asta, eu spuneam ca sunt cetatean european, ei ziceau ca sa le dovedesc. Pana la urma au avut dreptate, pe CI-ul meu nu scrie nationalitatea. Ca este eliberat de Romania, asta e alta problema si nu reflecta nationalitatea detinatorului.

florins
florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty Re: Id kort suedez - carte de identitate suedeza

Mesaj  cocoshel Dum Aug 07, 2011 1:53 am

Cred ca ar trebui sa clarificam intrebarea asta eterna cu pasaportul biometric. Singurul avantaj este obtinerea ID-kort suedez mai rapid. Acesta se poate obtine si cu pasaport nebiometric sau carte de indentitate romaneasca, conditia fiind obtinerea dreptului sau pemisului de sedere de la Migrationsverket. Pasaportul biometric usureaza obtinerea unor lucruri, doar atit.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty pasaport(biometric sau nu) sau national id card?

Mesaj  nefertiti7 Joi Aug 04, 2011 10:36 am

salutari!
as vrea o lamurire de la cei care au trecut prin asa ceva:
copila mea are 19 ani si urmeaza ,la inceputul lui septembrie, sa plece la tatal ei( de care am divortat in urma cu multi ani) in suedia. el locuieste de 10 ani acolo , s-a casatorit , a primit intre timp cetatenie suedeza. nu inteleg de ce nu este suficient cardul de identitate( pe astea noi in locul parintilor scrie cetatenia )si este necesar pasaportul? urmeaza sa-si faca hartii pt permis de sedere sau drept de sedere( o vreme am avut impresia ca am inteles diferenta dintre ele da` nu mai sunt sigura).
am fost pe migrationsverket si am deschis un formular : Registration of right of residence, unde se cere pasaport s a u national id card. tatal ei a insistat ca trebuie pasaport iar eu voiam sa evit cheltuieli inutile! va rog !


nefertiti7
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 04/08/2011

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty ...

Mesaj  d_89 Mier Mar 24, 2010 5:58 am

am trimis e-mail la transportstyrelsen si mi-au raspuns ca au luat la cunostinta cazul meu si mi-au alocat si un numar la el ca si cum ar fi un persson nummer....dar nu reussc sa dau de ei la telefon 0770 81 81 81 are robot dar nu pot sa ii prind stiti vre-un alt nr care as putea suna ca vreau sa ii mai bat la cap putin sa nu dureze 3 luni.....mulltumesc

d_89
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty Re: Id kort suedez - carte de identitate suedeza

Mesaj  Emil Mar Mar 23, 2010 10:05 am

d_89 a scris:este ciudat rau ce se intampla pentru ca am sunat in romania si ei au zis ca mai intai trebuie sa trimita suedezii un email cu cererea datelor si ei automat verifica si trimit raspuns imediat.... au zis ca maxim 1-2 zile chiar si 1 zi.......au zis ca au oameni care se ocupa special de problema asta si se rezolva, numai cererea sa vina...e absurd totusi sa stai 3 luni pentru o schimbare de permis..nici la noi care sistemul e dezastru si tot o face mai repede ..asta e....
Welcome to Sweden, tara lu sfintu asteapta.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty ..

Mesaj  d_89 Mar Mar 23, 2010 9:39 am

este ciudat rau ce se intampla pentru ca am sunat in romania si ei au zis ca mai intai trebuie sa trimita suedezii un email cu cererea datelor si ei automat verifica si trimit raspuns imediat.... au zis ca maxim 1-2 zile chiar si 1 zi.......au zis ca au oameni care se ocupa special de problema asta si se rezolva, numai cererea sa vina...e absurd totusi sa stai 3 luni pentru o schimbare de permis..nici la noi care sistemul e dezastru si tot o face mai repede ..asta e....

d_89
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty Re: Id kort suedez - carte de identitate suedeza

Mesaj  Emil Mar Mar 23, 2010 7:07 am

Si noi avem probleme cu Transportstyrelsen cu schimbarea permisului prietenei mele. Am trimis permisul de vreo3 luni acolo, am platit taxa dar inca nu s-a intimplat nimic. Daca nici in doua trei saptamini nu se intimpla nimic am sa le scriu o scrisoare de atentionare.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty Re: Id kort suedez - carte de identitate suedeza

Mesaj  costel igorov Mar Mar 23, 2010 3:04 am

Daca aveti adresa comuna de trei luni poate puteti fi considerati deja sambo, nu stiu exact, intreaba si tu la Skatteverket. Ai ghinion cu preschimbarea permisului, e un mare haos la Transportstyrelsen cu reorganizarea si mutarea serviciului de permise de conducere de la Länsstyrelsen. Pe site http://www.korkortsportalen.se/ spun ca prescimbarea dureaza de la 14 zile la citeva luni. Incearca sa suni si sa dai de functionarul care se ocupa de cazul tau.
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty Re: Id kort suedez - carte de identitate suedeza

Mesaj  d_89 Mar Mar 23, 2010 2:29 am

pai si zici ca daca ma declar de ex sambo de acum cu ea abia dupa 6 luni ar putea sa ma identifice cum ar veni....? ideea e ca stam amandoi la prieteni nostri de aici pe adresa lor dar nu sunt nici un grad de rudenie cu noi ca ar fi fost mai simplu asa.....si permisul ai idee ar putea dura mai mult de 1-2 luni? am sunat in romania la DRPCIV si culmea ei au zis ca mai intai trebuie sa trimita suedezii cerere pt date prin e-mail si ca ei o trimit inapoi in 1-2 zile....culmea chiar rapid pt ro...problema e ca am sunat la transportstyrelsen ca sa vad ce se intampla cu cererea si nu reusesc sa dau de ei imi raspunde un robot care nu inteleg nimic din ce zice nr este 0771-81 81 81...merci mult pentru raspunsuri o sa vad ce pot face ca e nasol rau fara act de identitate...

d_89
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty Re: Id kort suedez - carte de identitate suedeza

Mesaj  costel igorov Mar Mar 23, 2010 2:20 am

Daca prietena ta a depus deja cerere de preschimbare a permisului mai ai o varianta. Asteapta sa-i preschimbe ei permisul si apoi poate sa-ti confirme ea identitatea. Trebuie sa fiti inregistrati ca sambo in registrele Skatteverket cam de 6 luni si sa aveti aceiasi adresa. Preschimbarea permisului poate dura ceva timp, trebuie confirmat permisul de birocratia romaneasca. Fa sapaturi prin forum, Danzig s-a lovit de problema cu permisul, parca a lasat si un numar de telefon direct al birocratiei romanesti care se ocupa cu acest lucru.
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty ..

Mesaj  d_89 Mar Mar 23, 2010 1:59 am

cu permisul merge abia dupa 6 luni ..eu am numai 3,prietena mea a trimis permisul la preschimbare dar nu a venit raspuns momentan.....atunci sa incerc cu profesoara de sa SFI sa vad daca o pot comvinge.....ma gandesc sa ma duc la skatt cu person bevis cu pasaportul model simplu cu adeverinta de la SFI ca studiez poate o merge ...le arat si actele romanesti daca vor, certificat de nastere sau buletin nush.....mi se pare o aiureala asta cu pasaportul biometric ,, ca in ro s-a bagat abia in ianuarie. si cand te gandesti ca inainte iti faceai id-kort la banca....o sa se sature si suedezii de romani pana la urma ...ma rog..

d_89
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty Re: Id kort suedez - carte de identitate suedeza

Mesaj  costel igorov Mar Mar 23, 2010 1:32 am

Ai 3 posibilitati:
1. Te duci in Romania dupa pasaportul biometric. Nu cred ca ambasada Romaniei face pasapoarte biometrice. Prin ambasada dureaza cel putin 3 luni eliberarea unui pasaport, toate documentele se trimit si primesc numai prin curierul diplomatic. Intreaba si tu la ambasada!
2. Daca ai un permis de conducere romanesc atunci poti sa-l preschimbi in permis suedez care are valoare de ID kort.
3. Daca ai pasaport model vechi, nebiometric si ai un contact cu un functionar public suedez care are o relatie de serviciu cu tine incearca sa-l convingi sa te ajute cu confirmarea identitatii tale in fata Skatteverket. Functionarul public poate fi persoana ta de contact de la social (daca primesti ajutor social), de la Arbetsförmedlingen, de la Kriminalvården (daca esti sub supraveghere judiciara) sau profesorul de la SFI. Daca muncesti de mai mult de un an, un reprezentant al angajatorului poate confirma identitatea ta in fata Skatteverket.
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty ..

Mesaj  d_89 Mar Mar 23, 2010 12:34 am

inseamna ca singura sansa este sa merg la ambasada sa imi schimb pasaportul...

d_89
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty Re: Id kort suedez - carte de identitate suedeza

Mesaj  cocoshel Mar Mar 23, 2010 12:12 am

Aici gasesti raspunsul
http://suediainfo.se/idkort3.html
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty Re: Id kort suedez - carte de identitate suedeza

Mesaj  Emil Lun Mar 22, 2010 8:34 pm

d_89 a scris:merci de raspuns...m-am documentat si eu pe siteul lor dar din ce vad eu acolo zice ca persoana care trebuie sa confirme ca esti tu trebuie sa fie o ruda ceva..... problema e ca eu nu am nici o ruda aici stau doar la cineva care a semnat pt mine la primirea celor 4 cifre..e ok daca merge cu mine???
Probabil este OK, asta nu stiu. Intreaba si tu la skatteverket. Eu m-am dus cu sambo a mea si a mers.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty ..

Mesaj  d_89 Lun Mar 22, 2010 8:04 pm

merci de raspuns...m-am documentat si eu pe siteul lor dar din ce vad eu acolo zice ca persoana care trebuie sa confirme ca esti tu trebuie sa fie o ruda ceva..... problema e ca eu nu am nici o ruda aici stau doar la cineva care a semnat pt mine la primirea celor 4 cifre..e ok daca merge cu mine???

d_89
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty Re: Id kort suedez - carte de identitate suedeza

Mesaj  Emil Lun Mar 22, 2010 7:47 pm

d_89 a scris:salut all.......locuiesc in norrköping si as vrea sa imi fac id-kort dar am inteles ca la banca nu se mai poate.....singura posibilitate a mea este momentan cu studiile la SFI . Cunoaste cineva procedura ? la SFI am intrebat si au zis ca imi pot elibera ceva adeverinta ca studiez.......multumesc anticipat
Trebuie sa te duci la skatteverket cu cineva care poate sa comfirme ca tu esti persoana respectiva si care trebuie sa se legitimeze cu un id-kort sau pasaport suedez.
Uite aici procedura;
http://www.skatteverket.se/privat/idkort/villkorforattfaansoka/godkandaintygsgivare.4.76a43be412206334b89800035849.html

Asta in caz ca nu ai pasaport biometric. Daca ai pasaport biometric nu mai trebuie sa urmezi aceasta procedura.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty Id kort suedez - carte de identitate suedeza

Mesaj  d_89 Lun Mar 22, 2010 3:35 am

Salut all.......locuiesc in norrköping si as vrea sa imi fac id-kort dar am inteles ca la banca nu se mai poate.....singura posibilitate a mea este momentan cu studiile la SFI . Cunoaste cineva procedura ? La SFI am intrebat si au zis ca imi pot elibera ceva adeverinta ca studiez.......multumesc anticipat

d_89
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Id kort suedez - carte de identitate suedeza Empty Re: Id kort suedez - carte de identitate suedeza

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum