Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Carte de identitate suedeza EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Carte de identitate suedeza EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Carte de identitate suedeza EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Carte de identitate suedeza EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Carte de identitate suedeza EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Carte de identitate suedeza EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Carte de identitate suedeza EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Carte de identitate suedeza EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Carte de identitate suedeza EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 18 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 18 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Carte de identitate suedeza

2 participanți

In jos

Carte de identitate suedeza Empty Re: Carte de identitate suedeza

Mesaj  cocoshel Mar Iun 30, 2009 6:35 am

Ceva si mai aberant.... Sotia/sotul poate certifica identitatea la Skatteverket dar nu si fosta sotie/sot Exclamation
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Carte de identitate suedeza Empty Identitate confirmata de o ruda de gradul I

Mesaj  cocoshel Sam Iun 27, 2009 11:25 pm

Daca nu te casatoreai si alegeai varianta concubinaj (sambo) nu puteai obtine id kort-ul suedez. Regulamentul Skatteverket pentru eliberarea cartii de identitate este complet absurd si contravine intentiilor declarate de a mari siguranta la stabilirea identitatii unei persoane. Pasaportul romanesc sau de aiurea este acceptat pentru casatorie si in plus trebuie o adeverinta de celibat eliberata de tara de origine. Pentru cei care vor sa-si faca o identitate falsa suedeza pe baza unor documente false din Romania sau aiurea solutia si slabiciunile sistemului sint date mura in gura de chiar Skatteverket !!!

Personal cred ca motivul conditiilor inasprite pentru eliberarea legitimatiilor pentru romani, bulgari, ciprioti si cetateni necomunitari inclusiv americani, japonezi sau alte natii cu pasapoarte supersecurizate este posibilitatea Skatteverket de a accesa online registrul SIS (Shengen Information Sistem). Este un excces de zel birocratic mai degraba decit o masura discriminatorie dupa parerea mea.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Carte de identitate suedeza Empty hmmmm

Mesaj  VIKINGUL Sam Iun 27, 2009 7:07 pm

Eu am fost in ziua de 1 iunie la Skatteverket sa aplic pt id kort ........si acolo surprize -surprize . mi.au spus ca pasaportul romanesc nu este recunoscut de autoritatile suedeze la ei . pai cum asa ?? cand vin romanii aici , cu ce se legitimeaza ?? nu cu pasaportul ?
Norocul meu ca am fost acolo cu sotia mea care este cetatean suedez , altfel nu intram sa aplic pt id kort....dar si cand sa aplic pana nu ne.a cautat in sistem sa vada daca intradevar suntem casatoriti si ea este cetatean suedez ...nu s.a apucat de treaba . si acum dupa aproape 1 luna de zile , astept sami vina acasa hartia de la ei sa ma duk sami iau id kortul . sunt asa de fericit Smile)) in curand o sa am id kort lolll . greu , greu ...se fac lucrurile aici Sad .

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Carte de identitate suedeza Empty Carte de identitate suedeza

Mesaj  cocoshel Lun Iun 22, 2009 8:27 am

Din surse neoficiale romanesti am aflat ca pasaportul romanesc model 2002, indeplinea conditiile de securitate impuse de UE, cu doi ani inainte de aparitia directivei EU din 2004. Oficiul de impozitare suedez a interpretat altfel anexa cu elementele de siguranta. Fiind o lege noua in Suedia, probabil nu a fost inca probata in instanta o decizie negativa privind eliberarea cartii de identitate suedeze pe baza unui pasaport romanesc. Sint convins ca dupa prima contestatie dispozitiile se vor schimba.
Oricum vor aparea in curind noile pasapoarte biometrice romanesti supersecurizate. Nu exista inca o lege europeana sau de aiurea cu anexe privind elementele de siguranta ale pasapoartelor biometrice. Sa vedem atunci ce nod in papura vor mai gasi birocratii...
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Carte de identitate suedeza Empty Re: Carte de identitate suedeza

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum