Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 14 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Numere personale in Suedia (personnummer)

+50
clau69
cocoshel
Ionescu
Lulutza2011
IonutRo
ane.iubb
bia
rody
dej
Alleycat
ionutdani
danburlacu
atdana
domino_xxi
varga zoltan
dacaeu
roxcostea
bogdanpalea
florins
styl33
gabryella
humy_f86
Stefana
Serene73
iannis
Solstice
lucia_
panaia
nane
eliza
marcristina
floriosh
marin_msf
Cristian
alina popescu
CVA
Alexandra
Marius Man
clopotel
monicahnd
kogaion
loredana
GeorgianaLaura
Admin
danaque
dady3_0
VIKINGUL
blizzard
gstan80
Emil
54 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Vin Sept 28, 2012 8:42 am

Cred ca ai inteles gresit din nou. Cetatenia suedeza nu se primeste prin nastere in Suedia. Acelasi lucu este valabil si pentru numarul personal. Copilul primeste cetatenie suedeza si numar personal doar daca unul din parinti are acest statut. In plus, daca nu sunteti casatoriti, serviciul social trebuie sa faca o ancheta sociala in privinta paternitatii chiar daca tatal copilului isi asuma paternitatea.
Un numar provizoriu nu este solutia cea mai buma pentru tine. Cel mai important, cind ai de-a face cu sistemul de asigurari sociale, ingrijire medicala, etc este inscrierea Casa de asigurari (försäkringskassan). Aprobarea inscrierii este de fapt asumarea de catre statul suedez a notelor de plata pentru ingrijirea medicala.
Dupa cum am inteles vei aplica la Migrationsverket pentru drep de sedere ca cetatean european avind o firma proprie. Tine-ne si pe noi la curent cu procedura, nu avem pina in prezent nici o informatie pe forum in privinta asta. Ce documente ai depus? Daca vor solicita completari la cererea ta, care sunt acestea? In cit timp ai primit raspunsul, etc, etc...

Succes!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty multumesc !

Mesaj  styl33 Joi Sept 27, 2012 12:08 am

ai perfecta dreptate .ieri am fost la skattverket singura si pentru prima data am inteles cu adevarat ceea ce am de facut .daca vreau sau nu ,trebuie sa astept, exista un sistem si o serie de reguli ce trebuie urmate ,mi sa explicat ca acum dupa ce conduc o firma mi se va da un numar person provizoriu pentru munca ,apoi sa aplic online pentru dreptul de sedere la biroul de emigrare .pentru bebelus sa nu imi fac griji el va fi inregistrat in sistem direct cu numar person si cetatenie suedeza daca eu nu cer sa aiba cetatenie romana.mersi pentru raspuns !

styl33
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 01/08/2012
Varsta : 43
Localizare : sweden

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Mar Sept 25, 2012 12:07 pm

Nu pot decit sa constat ca esti intr-o ceata totala bazata in principal pe necunoasterea si neintelegerea unor informatii pe care le primesti de la diferite autoritati. Presupun ca parterul tau intreaba in suedeza la diferite autoritati si-ti traduce intr-o alta limba pe care o vorbiti amindoi, dar pe care nu o stapiniti suficient de bine sa intelegeti procedurile pe care le aveti de urmat.
Este prima data cind aud ca Migrationsverket sa conditioneze depunerea unei cereri de existenta unor numere personale. Sunt 100% convins ca ati inteles voi gresit. In situatia ta un lucru e clar. Trebuie sa aplici in primul rind pentru permis de sedere (cel mai avantajos pentru tine) deoarece traiesti in concubinaj cu un cetatean neeuropean cu drept permanent de sedere. Daca ai si un contract de munca sau esti pe cale de a deveni intreprinzator particular in Suedia poti solicita in acelasi timp si drept de sedere in afara permisului de sedere. Ambasada Romaniei elibereaza certificatul care dovedeste ca poti sa te casatoresti.

Ti-as recomanda sa citesti cu atentie postarile anterioare de pe forum in legatura cu pemisul si dreptul de sedere. Trebuie sa intelegi procedura si sa stii ce ceri. Daca vrei sa o faca atcineva in locul tau nu exista decit o singura alternativa. Un avocat specializat in legea pentru staini care costa cam 1200sek/ora + TVA.

Toate cele bune!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty probleme multiple

Mesaj  styl33 Lun Sept 24, 2012 10:35 pm

buna tuturor
deci dupa cum va ziceam sunt si eu in suedia de un an si jumate am incercat sa obtin drept de sedere si numar personal si nu am reusit .din decembrie 2011 mi-am adus si copii aici (2 fetite )deja merg amandoua aici la scoal a cea mare merge din ianuarie iar cea mica din august a inceput gradinita .intre timp sunt si insarcinata in 7 luni jum.iar doctorita imi cere mereu numaru person iam zis ca inca nu lam obtinut .si mia trimis facturi acasa de vreo 5000 de koroane pana acum.din data de 31.08 2012 .sunt inregistrata ca si -,,styrelseledamot,,(un fel de proprietar de firma ) la bolagsverket am primit confirmarea prin posta am deja hartia respectiva ,si am hotarat maine sa merg la skatteverket si as vrea sa ma intorc de acolo cu numaru person fara a ma mai trimite la birou de emigrare.am fost si acolo dar cei de acolo ma trimit la skat sa ma inregistrez si uite asa ma tin pe drumuri ,si sincer mam saturat sa depun o mie de acte fara rezultat .imi poate spune si mie cineva ce sa le zik maine ca sa nu ma intorc de acolo fara pacatosu asta de numar person.pentru ca cei de la imigrari au zis ca sunt cetatean UE si pot obtine numaru person intai apoi sa astept de la ei dreptul de sedere.si sincer ma sperie gandu sa ma duc sa nasc si sa platesc vreo suma enorma apoi .va rog astept raspunsurile si sugestiile voastre .

styl33
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 01/08/2012
Varsta : 43
Localizare : sweden

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  styl33 Joi Aug 02, 2012 1:37 am

.mersi de info.,dar nu stiu de unde sa iau un exemplar pentru o asemenea adeverinta,ca la mine in comuna au zis ca ei nu au eliberat niciodata asa ceva .sau macar sa am idee ce se scrie in adeverinta respectiva .oricum mai intreb si cei care au avut asa ceva pot sa imi lase mesaj aici pe site .le multumesc anticipat .cel mai rau e ca acum nu mai pot ajunge asa curand in tara fiind insarcinata nu pot sa ma plimb pe drumuri .astept sa treaca perioada asta de vacanta la ei si merg din nou pe la skat sa ma milogesc de ei desi acum mi-am facut si un contract de munca la firma iubitului meu .am si fetele care una deja merge din decembrie aici la scoala a trecut in cl a 4 iar cea mica are 4 ani trebuie sa inceapa gradinita si trebuie sa rezolv odata cu numaru asta .multumesc si astept mai multe sugestii de la utilizatori ..

styl33
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 01/08/2012
Varsta : 43
Localizare : sweden

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  florins Mier Aug 01, 2012 8:06 am

In privinta adeverintei solicitate, aceasta este legala. Atunci cand te casatoresti in alt stat ti se va cere aceasta adeverinta.
Similar, daca va casatoriti in Ro, in localitatea ta de domiciliu sau resedinta, viitorul tau sot va trebui sa produca o astfel de adeverinta.
florins
florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  florins Mier Aug 01, 2012 4:03 am

vino in Romania 2 saptamani si va casatoriti aici.
asa scapi de probleme, si banuiesc ca vei primi si tu PN...
florins
florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty dificultate

Mesaj  styl33 Mier Aug 01, 2012 1:33 am

buna
sunt de mai bine de un an in suedia si de 10 luni incerc sa obtin numarul person dar cei de la skat ma amana in fiecare luna zic ca am nevoie de contract de munca .acum sunt insarcinata in 6 luni .de la doctorita care se ocupa de sarcina imi cere mereu sa rezolv cu numaru person dar sincer nu stiu cum sa mai procedez .eu locuiesc impreuna cu un cetatean arab care nu detine cetatenie suedeza,dar are numar person de 20 de ani,am incercat sa ne casatorim nu mi-au acceptat hotararea de divort desi o am tradusa in engleza si legalizata la notar in romania.mi-au zis ca nu trebuie sa fie mai veche de 4 luni dar ei au tinuto 3 luni fara sa imi dea nici un raspuns.in plus imi cer si nu stiu ce adeverinta de la comuna in care locuiesc in romania ca sunt libera si ma pot casatori din nou am fost si in tara sa intreb despre asta si mau facut nebuna au zis ca hotararea de divort definitiva si irevocabila este tot ce am nevoie pentru a ma putea casatori din nou.stie cineva cum pot obtine numaru respectiv in coditii legale si rapide si vreau sa stiu copilul cand se va naste va obtine numarul person automat sau la fel va trebui sa alerg cu o mie de acte pentru al inregistra ??

styl33
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 01/08/2012
Varsta : 43
Localizare : sweden

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Dum Iul 15, 2012 10:52 pm

Trebuie sa fii in Suedia pentru a aplica pentru personnummer, un functionar de la Skatteverket trebuie sa-ti verifice identitatea. Aceasta procedura este de fapt inregistrarea in evidenta populatiei in Suedia, si este primul si cel mai important pas pentru mutarea in Suedia. Oficial locuiesti in Suedia si nu te-as sfatui sa informezi din proprie initiativa autoritatile suedeze ca tu ai stat mai mult prin Romania. Ai grija cum completezi formularele, dosarul necomplet sau care nu corespunde cu legea poate intirzia formalitatile.
Cu scoala si munca trebuie sa ai rabdare nimic nu se face repede si direct in Suedia.Intii personnummer pentru inregistrarea in sistem apoi astepti un loc la scoala sau treci prin procesul de angajare cu trimiterea de CV-uri, interviu cu angajatorul si eventual o perioada sau proba de lucru. Daca ai pe cineva care stie sistemul si are timp de toate astea se poate si mai repede.

Te-as ruga sa citesti cu atentie regulamentul forumului inainte de a posta si sa nu deschizi topicuri noi daca ele exista deja. Inainte de a pune o intrebare poti verifica daca nu s-a mai raspuns la ea in discutiile anterioare. Este iritant pentru membrii forumului sa raspunda mereu la aceleasi intrebari ca la biroul de informatii din gara cind mersul trenurilor este deja afisat.

https://suediainfo.forumgratuit.ro/t117-intrebari-sfaturi-raspunsuri-topic-si-subtopic-va-rugam-sa-cititi-inainte-de-a-posta

Bine ai venit in Suedia !
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty uppehalls- och arbetstillstand

Mesaj  gabryella Dum Iul 15, 2012 5:20 am

acetea sunt drepturile care mi s-au dat de la migrationsverket pe timp de 2 ani.spuneti va rog ce trebuie sa fac pt a obtine personnumber si daca pot asta prin internet sau posta din romania.nu as pleca din tara pina cand nu le am,caci deja mi-am petercut 2 luni in suedia in asteptarea acestui accept, perioada in care nu puteam sa fac nimic decat sa astept.acum as dori sa plec direct la munca,scoala sau ce-o fi sa fie.cu voi alaturi voi reusi.o seara placuta tuturor

gabryella
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 03/07/2012

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Salutare.

Mesaj  humy_f86 Mar Iun 19, 2012 6:28 am

Multumesc.Si inca o intrebare:am auzit ca primesti bani daca nu ai loc de munca si mergi la scoala?

humy_f86
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 16/06/2012

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  costel igorov Sam Iun 16, 2012 9:53 pm

Cu siguranta , daca unul din membrii familiei munceste, evident ca toata familia poate obtine numerele personale. Stefana a scris un post mai jos exemplul ei.

Sa traiesti bine !
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty P.N.

Mesaj  humy_f86 Sam Iun 16, 2012 11:10 am

Buna.
Muncesc in Suedia de 2 luni si am obtinut P.N.In prezent locuiesc cu parintii mei care sunt aici de 3 ani.Pot sa-i fac sotiei mele P.N. daca nu lucreaza inca?

humy_f86
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 16/06/2012

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Buna dimineata tuturor !

Mesaj  Stefana Mar Mai 29, 2012 5:15 pm

In legatura cu P.N,mai scrisesem si eu pe aici cerandu-va un sfat. Va multumesc pt ajutor. Pana la urma am obtinut N.P. Am specificat ca am fost sa ne declaram sambo si ne-au spus aia ca dureaza 6-7 luni,de munca nu am gasit sa-mi faca cineva contract astfel incat sa imi pot rezolva P.N dar pana la urma o doamna foarte draguta de la Skatteverket ne-a indrumat spre o alta solutie. Ne-a zis ca daca prietenul meu lucreaza,legal,cu contract si daca are un salariu bunicel,cu fluturasii de salariu de pe ultimele 3 luni si cu dovada ca stam la aceiasi adresa poate reusim sa obtinem P.N. Zis si facut,am zis ca daca totusi e o solutie de ce nu. Am depus actele si am asteptat. Cand am primit plicul imi era groaza sa-l deschid pt ca eram convinsa ca scrie 0000 Smile)) insa surpriza...mi-au dat N.P Smile Va multumesc inca o data tuturor pt sfat ! Sa aveti o zi cat mai frumoasa in minunata Suedie Razz

Stefana
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 24/01/2012
Varsta : 36
Localizare : Malmo

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Lun Mai 28, 2012 7:10 am

Din decizia Skatteverket am inteles ca ati prezentat un contract de munca tip zilier (timanställning extra vid behov). Acest tip de contract nu reprezinta o garantie ca aveti un contract de munca full time (40 de ore/saptamina). Daca pe contractul de munca ar fi fost specificat "fast anställning heltid" - angajare pe durata nedeterminata full time, totul ar fi fost ok in ochii birocratilor. Eventual "provanställning heltid" (angajare cu perioda de proba 6 luni, full time) ar fi fost ok.
Important este, in cazul cind sunteti sambo (concubini), sa depuneti cererea impreuna pe acelasi formular. In cazul vostru, particular, cred ca daca mai faceti o cerere inca o data, dupa prima luna de munca, depuneti si fluturasul de salariu (lönespecification) aveti o sansa mai mare. Daca depuneti cererea dupa doua luni de munca nu cred ca au motive sa va respinga cererea.

In ultimul timp, acordarea de numar personal a devenit o adevarata loterie, decizia pozitiva sau negativa nu mai are o baza clara, juridica, iar interpretarea legii depinde doar de functionarul care ia decizia.
Un caz asemanator, prezentat pe forum si o decizie contestata in tribunalul administrativ, a primit de curind sentinta. Aceasta va fi publicata in curind pe forum.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Probleme numere personale

Mesaj  Serene73 Vin Mai 25, 2012 12:31 am

Buna ziua tuturor!

In incercarea de a gasi o explicatie...(mai mult sau mai putin logica) a refuzului celor de la Skatteverket de a ne acorda numerele personale (am depus actele impreuna cu prietenul meu), m-am gandit ca as putea posta aici o mica parte din aventura noastra in jungla birocratiei suedeze.

Eu si prietenul meu (sambo daca vreti, locuim impreuna, suntem romani amandoi) ne-am prezentat la Migrationsverket ca sa depunem actele pentru dreptul de sedere.
Prietenul meu are contract de munca (mai bine zis o hartie de la angajator in care se mentioneaza ca va incepe munca din data de 25 mai, cu 40 ore/saptamana, pe perioada nedeterminata)
Intentionam sa intreb acolo daca are sens sa depun si eu actele acum doar pentru ca suntem sambo, dar cei de acolo ne-au expediat rapid...ne-au dat cateva hartii sa le completam si sa le trimitem prin posta.

Mai departe am fost la Skatteverket unde le-am spus ca venim de la Migration...si ca deocamdata nu am trimis hartiile completate inapoi. Au spus ca e ok (dar sa le trimitem cat mai repede) si am completat impreuna cu functionara mai multe formulare.
Eu am intrebat daca din moment ce nu am inca job si nu ma incadrez la celelalte categorii (student, persoana cu fonduri proprii, etc.) trebuie sa depun si eu actele. Raspunsul a fost da, pentru ca suntem sambo iar eu sa completez ca sunt in cautarea unui loc de munca. Trecand peste partea cu toate intrebarile si faptul ca a trebuit sa revenim cu inca vreo 3 hartii, am depus toate actele necesare la Skatt...

Intre timp am trimis si actele la Migration...stiu ca acolo dureaza mai mult pana la primirea unui raspuns.

Dupa 3 zile, surpriza: am primit (doar eu) raspuns de la Skatt...negativ, desigur, motivat de faptul ca nu am job iar pe baza de sambo in primul rand prietenul meu ar trebui sa fi obtinut deja dreptul de sedere....ma asteptam la acest raspuns, de asta nici nu am vazut logica faptului de a aplica deocamdata.

Azi insa a primit si prietenul meu raspuns...tot negativ, si aici nelamurirea noastra la motivele refuzului. Tradus greoi cu google translate, din ce am inteles noi la un moment dat ei sustin ca nu a prezentat dovada permisului de sedere, care normal pentru cetatenii UE este pasaportul (noi avem biometrice). Apoi am inteles ca nu e relevant contractul pe ore, desi ei nu fac referire la cele 40 de ore/saptamana si ca ar trebui sa aduca o dovada (probabil un fluturas de salariu) ca sa vada ei cat castiga...in contract se specifica si cu cat e platit la ora, deci ar fi trebuit logic sa faca un calcul.
Mie mi s-a parut ca decizia a fost luata in graba, e datata in aceeasi zi cand am depus completarea la acte...cred ca nici nu s-au uitat bine pe contract.
Si clar ca ei stiu foarte bine ca pana nu ai numerele personale patronul nu te poate angaja/plati, nu poti sa iti faci cont, etc....

As vrea sa intreb daca s-a mai lovit si altcineva de astfel de probleme, pentru ca nu am vazut nimic de genul asta postat aici pe forum. Nici nu stiu cum ar fi mai bine sa procedam...un sfat, o sugestie, ar fi bine venite, cu multumiri anticipate.

Atasez si decizia trimisa prietenului meu, poate nu am inteles noi exact ce vor...

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/855/25052012206.jpg/
https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/577/25052012207.jpg/
https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/406/25052012208.jpg/

sper ca e ok asa cu link, am incercat initial cu forum code dar erau la rezolutie foarte mare si apareau trunchiat.

Multumesc pentru rabdarea si timpul vostru.
Week-end placut!

Serene73
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 14/03/2012

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty obtinerea numarului personal

Mesaj  iannis Joi Mar 22, 2012 9:46 am

salut.sunt gabi si stau impreuna cu sotia mea si fiul nostru in suedia de 1an.el sa nascut aici acum 10 luni si nu a primit nimic.eu lucrez la negru si nu am nr.personal,la fel si sotia mea.ne am facut numere provizorii.intrebarea este daca fiul nostru ar putea primi numere personale?si ce ne sfatuiti sa facem sa le obtinem.va multumim

iannis
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 21/03/2012
Varsta : 42
Localizare : LJUNGBY

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Asigurare medicala S1

Mesaj  Solstice Mar Mar 06, 2012 8:06 am

Nu e dificil daca au lucrat legal in Romania. Din cate stiu daca muncesti cu toate actele in regula, asigurarea de sanatate e gratuita (ma rog, nu e gratuita fiindca se impoziteaza, se iau banii din salar). Parintii mei care lucreaza au asigurare gratuita, bunicii mei pensionari au asigurare, chiar si somerii cred ca au asigurare gratuita pe perioada somajului (desi nu sunt 100% sigura). Deci singurii care trebuie sa plateasca in urma sunt cei care nu au facut nimic, nu au fost nici angajati, nici studenti, nici pensionari. Si da, asa cum bine ai spus, o conditie esentiala a eliberarii acestui formular S1 este sa fii asigurat.

Solstice
membru
membru

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 25/11/2011

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Asigurare medicala S1

Mesaj  eliza Mar Mar 06, 2012 6:05 am

Solstice a scris:
eliza a scris:
Solstice a scris:
panaia a scris: A aplicat cu S1/e106 la skate? sa inteleg ca nici cu S1 nu a primit nr personale ? deci a aplicat cu S1 si nu a primit nr pers? sau intre timp a gasit de munca si a aplicat cu contract de munca? te rog scoate-ma din ceata, Eu acum ma agit pt e106-e109-e104(asta ultimul o fi bun pt skate?)
sanatate tuturor
S1 se poate obtine de la Casa de Sanatate daca ai resedinta in alt stat, daca duci o traducere legalizata a uppehållsrätt-ului de la Migrationsverket. Se prea poate sa bombaneasca asa cum au facut in cazul meu dar sunt OBLIGATI sa ti-l dea. Eu dupa ce am dus formularul acesta impreuna cu restul actelor la Skatteverket, mi-am primit numarul personal in doua zile.
Inafara de dovada mutatiei in strainatate, a mai trebuit sa arati ceva in plus la Casa de Asigurari din Romania? In sensul, alte hartii precum ca ai fost platitoare de taxe la sanatate in trecut sau orice alta hartie... ca sa obtii in final Formularul S1? Multumesc!
Bombaneli tipice functionarilor, cu zambetul pe buze Smile sau nu, acest aspect parca ar face parte din rutina muncii lor de birocrati...
Edit: Felicitari ca ai reusit sa obtii Formularul S1 din Romania si personnummer-ul suedez!
Multumesc frumos!
A mai trebuit sa am copie dupa buletin si sa am asigurarea platita la zi (pe un an de zile - adica 460 de lei daca nu ma insel. Eu fusesem studenta inainte de asta, asa ca am beneficiat de asigurare gratuita pana anul acesta. Cei care nu au fost angajati/studenti/asigurati mai mult timp probabil trebuie sa plateasca din urma ca sa fie cu plata la zi). Pe urma a mai trebuit, dupa cum am spus, traducerea uppehållsrätt-ului in original (fara legalizare, am gresit eu in postul anterior) si o copie dupa actul respectiv in suedeza. Cam atat. Pe cerere e precizat ca iti trebuie si o adeverinta de aici de la Försäkringskassan cum ca nu te afli in baza lor de date, adica nu esti asigurat si aici, insa mie nu mi-a cerut-o nimeni la Casa de Asigurari din Romania; mi s-a spus ca aia e pentru altceva.

O precizare... Multa lume e derutata ca pe cererea formularului S1 nu exista nicio categorie ASIGURAT. Exista insa categoria LUCRATOR INDEPENDENT. Iar noi, cei care avem drept de sedere pentru ca am avut fonduri proprii, ne incadram aici.

Foarte utila informatia ta pe forum, tack! Tu te diferentiezi prin faptul ca ai fost studenta in Romania. Apoi in Suedia ai demonstrat ca ai venituri prin care sa te intretii aici. Probabil pt cei care au muncit ani de zile in Romania si doresc sa emigreze, este mai dificil sa obtina acest Formular S1. Un lucru este cert insa, anume plata la zi a asigurarii de sanatate in Romania (acea plata pe care Casa de Asigurari din Romania vrea sa o vada in hartii, in functie de fiecare caz in parte).

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  Solstice Mar Mar 06, 2012 2:59 am

eliza a scris:
Solstice a scris:
panaia a scris: A aplicat cu S1/e106 la skate? sa inteleg ca nici cu S1 nu a primit nr personale ? deci a aplicat cu S1 si nu a primit nr pers? sau intre timp a gasit de munca si a aplicat cu contract de munca? te rog scoate-ma din ceata, Eu acum ma agit pt e106-e109-e104(asta ultimul o fi bun pt skate?)
sanatate tuturor

S1 se poate obtine de la Casa de Sanatate daca ai resedinta in alt stat, daca duci o traducere legalizata a uppehållsrätt-ului de la Migrationsverket. Se prea poate sa bombaneasca asa cum au facut in cazul meu dar sunt OBLIGATI sa ti-l dea. Eu dupa ce am dus formularul acesta impreuna cu restul actelor la Skatteverket, mi-am primit numarul personal in doua zile.
Inafara de dovada mutatiei in strainatate, a mai trebuit sa arati ceva in plus la Casa de Asigurari din Romania? In sensul, alte hartii precum ca ai fost platitoare de taxe la sanatate in trecut sau orice alta hartie... ca sa obtii in final Formularul S1? Multumesc!
Bombaneli tipice functionarilor, cu zambetul pe buze Smile sau nu, acest aspect parca ar face parte din rutina muncii lor de birocrati...

Edit: Felicitari ca ai reusit sa obtii Formularul S1 din Romania si personnummer-ul suedez!

Multumesc frumos!
A mai trebuit sa am copie dupa buletin si sa am asigurarea platita la zi (pe un an de zile - adica 460 de lei daca nu ma insel. Eu fusesem studenta inainte de asta, asa ca am beneficiat de asigurare gratuita pana anul acesta. Cei care nu au fost angajati/studenti/asigurati mai mult timp probabil trebuie sa plateasca din urma ca sa fie cu plata la zi). Pe urma a mai trebuit, dupa cum am spus, traducerea uppehållsrätt-ului in original (fara legalizare, am gresit eu in postul anterior) si o copie dupa actul respectiv in suedeza. Cam atat. Pe cerere e precizat ca iti trebuie si o adeverinta de aici de la Försäkringskassan cum ca nu te afli in baza lor de date, adica nu esti asigurat si aici, insa mie nu mi-a cerut-o nimeni la Casa de Asigurari din Romania; mi s-a spus ca aia e pentru altceva.

O precizare... Multa lume e derutata ca pe cererea formularului S1 nu exista nicio categorie ASIGURAT. Exista insa categoria LUCRATOR INDEPENDENT. Iar noi, cei care avem drept de sedere pentru ca am avut fonduri proprii, ne incadram aici.

Solstice
membru
membru

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 25/11/2011

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  eliza Lun Mar 05, 2012 6:11 am

Solstice a scris:
panaia a scris: A aplicat cu S1/e106 la skate? sa inteleg ca nici cu S1 nu a primit nr personale ? deci a aplicat cu S1 si nu a primit nr pers? sau intre timp a gasit de munca si a aplicat cu contract de munca? te rog scoate-ma din ceata, Eu acum ma agit pt e106-e109-e104(asta ultimul o fi bun pt skate?)
sanatate tuturor

S1 se poate obtine de la Casa de Sanatate daca ai resedinta in alt stat, daca duci o traducere legalizata a uppehållsrätt-ului de la Migrationsverket. Se prea poate sa bombaneasca asa cum au facut in cazul meu dar sunt OBLIGATI sa ti-l dea. Eu dupa ce am dus formularul acesta impreuna cu restul actelor la Skatteverket, mi-am primit numarul personal in doua zile.
Inafara de dovada mutatiei in strainatate, a mai trebuit sa arati ceva in plus la Casa de Asigurari din Romania? In sensul, alte hartii precum ca ai fost platitoare de taxe la sanatate in trecut sau orice alta hartie... ca sa obtii in final Formularul S1? Multumesc!
Bombaneli tipice functionarilor, cu zambetul pe buze Smile sau nu, acest aspect parca ar face parte din rutina muncii lor de birocrati...

Edit: Felicitari ca ai reusit sa obtii Formularul S1 din Romania si personnummer-ul suedez!


Ultima editare efectuata de catre eliza in Lun Mar 05, 2012 6:14 am, editata de 1 ori (Motiv : Edit)

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  Solstice Lun Mar 05, 2012 2:15 am

panaia a scris: A aplicat cu S1/e106 la skate? sa inteleg ca nici cu S1 nu a primit nr personale ? deci a aplicat cu S1 si nu a primit nr pers? sau intre timp a gasit de munca si a aplicat cu contract de munca? te rog scoate-ma din ceata, Eu acum ma agit pt e106-e109-e104(asta ultimul o fi bun pt skate?)
sanatate tuturor

S1 se poate obtine de la Casa de Sanatate daca ai resedinta in alt stat, daca duci o traducere legalizata a uppehållsrätt-ului de la Migrationsverket. Se prea poate sa bombaneasca asa cum au facut in cazul meu dar sunt OBLIGATI sa ti-l dea. Eu dupa ce am dus formularul acesta impreuna cu restul actelor la Skatteverket, mi-am primit numarul personal in doua zile.

Solstice
membru
membru

Numarul mesajelor : 13
Data de inscriere : 25/11/2011

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Dum Ian 29, 2012 10:34 am

Multumim lucia_ pentru postarile tale, sunt convins ca sunt de mare ajutor compatriotilor care se lupta cu birocratia suedeza.
Prin mailul explicativ de la Skatteverket primit de tine am am obtinut inca o data confirmarea unor stari de fapt:
Even if the Migration Board has registered a person’s right of residence the Tax Agency needs to make their own judgement about the right of residence. This is because the Tax Agency needs proof that the right of residence stretches for at least one year. The Agencies have also sometimes had different opinions about which documents are necessary to prove right of residence.
Migrationsverket inregistreaza dreptul de sedere conform Legii pentru straini din Suedia. Acest drept de sedere este valabil pentru perioada in care sunt indeplinite conditiile: contract de munca, firma proprie, existenta unor venituri sau resurse proprii sau perioada de studii in Suedia. In practica Migrationsverket se misca repede, aplicarea se poate face on line si fara prea mare bataie de cap daca indeplinesti conditiile.
Obtinerea inscrierii dreptului de sedere la Migrationsverket nu are nici o valoare in practica daca nu esti inscris in evidenta populatiei in Suedia si primesti numarul personal suedez. In concluzie Skatteverket iti mai verifica o data daca ai dret de sedere in Suedia din punct de vedere al legii evidentei populatieidin Suedia. In citatul de mai jos vad un abuz clar inpotriva dreptului cetatenilor europeni la libera circulatie:
The Tax Agency registers those who are eligible to be registered in the population register and thereby issues a personal number. A personal number is never issued simply because a person wishes to have a personal number for practical purposes like opening a bank account.

Cita nesimtire din partea unor birocrati ..."practical purposes like opening a bank account" Fara numar personal nu poti fi impozitat si prin urmare nu ai cum sa ai o munca la alb in Suedia. Skatteverket ar avea nevoie de ochelari europeni cind citesc legea evidentei populatiei.
1. Employment in Sweden
Document required - a work contract showing employment for at least six months.
Aici avem inca o data confirmarea duratei unui contract de munca pentru a obtine numerele personale.In cazul celor care solicita numere personale ca angajati nu este necesar nici un formular european S1 sau de alt tip. Daca totusi va este solicitat de functionarul de la ghiseu sustineti sus si tare ca NU AVETI NEVOIE DE ASA CEVA DEOARECE MUNCITI IN SUEDIA, LOCUITI IN SUEDIA SI PLATITI TAXE IN SUEDIA. Daca functionarul nu este receptiv solicitati sa vorbiti cu seful lui. Este absolut normal in Suedia.

In cazul celor care aplica cu resurse proprii , pensionari sau studenti vor formularul S1. Acest formular este de fapt dovada apartenentei solicitantului la sistemul de asigurari de sanatate romanesc care va trebui sa deconteze cheltuielile medicale. Un lucru curios totusi: De acest lucru se ocupa o alta institutie in Suedia, Försäkringskassan. Dupa primirea numerelor personale oricum trebuie sa te inscrii si la ei.


cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  lucia_ Vin Ian 27, 2012 8:21 am

panaia a scris: A aplicat cu S1/e106 la skate? sa inteleg ca nici cu S1 nu a primit nr personale ? deci a aplicat cu S1 si nu a primit nr pers? sau intre timp a gasit de munca si a aplicat cu contract de munca? te rog scoate-ma din ceata, Eu acum ma agit pt e106-e109-e104(asta ultimul o fi bun pt skate?)
sanatate tuturor

E104 nu-i bun pt skatte. E106 e. Uite aici mail explicativ de la skatte:
"I apologise for the length of time your friend had to wait before receiving a decision from the Tax Agency.



There is information on www.skatteverket.se about the requirements for registration in Sweden, but only in Swedish, and I am afraid that the information is quite general. I will therefore give you more detailed information here.



Even if the Migration Board has registered a person’s right of residence the Tax Agency needs to make their own judgement about the right of residence. This is because the Tax Agency needs proof that the right of residence stretches for at least one year. The Agencies have also sometimes had different opinions about which documents are necessary to prove right of residence.



The Tax Agency registers those who are eligible to be registered in the population register and thereby issues a personal number. A personal number is never issued simply because a person wishes to have a personal number for practical purposes like opening a bank account.



Over the last year the rules about which documents are required to prove right of residence have varied slightly. Especially concerning those trying to prove that they have sufficient funds and a comprehensive health insurance. The information below is the present situation.



If your friend intends to stay in Sweden for at least one year then he or she may be able to be registered in the population register. When a person is registered in the population register a personal number is issued. I will explain the current requirements for an EU/EES-citizen.



An EU/EES-citizen intending to stay in Sweden for at least a year must have a residence permit issued by the Migration Board for their entire stay. However a residence permit is not necessary if that EU/EES-citizen can prove that he or she has right of residence in Sweden for at least one year. In all other cases the EU/EES-citizen needs a residence permit.



The following alternatives exist as ways to prove right of residence for at least one year:



1. Employment in Sweden

Document required - a work contract showing employment for at least six months.



2. Self-employment in Sweden

Documents required - documents showing that the EU/EES citizen has started a business here or that serious plans have been made, e.g. rental documents for office space, invoices, F-skatt.



3. Studies in Sweden

Documents required:

- proof of “gymnasie” or university studies in Sweden stretching at least 12 months from the date of moving to Sweden, and

- a European Health Insurance Card valid for at least one year or a certificate from the social insurance agency in the another EU/EES country, showing membership of the social insurance system in that country even during the time for the stay in Sweden, and

- a signed statement by the student stating that he/she can support him/herself financially during the stay here.



4. Person with own funds and comprehensive health insurance

Documents required

- documentation of sufficient funds for the whole stay of one year in Sweden, and

- a certificate from a social insurance agency in another EU/EES country stating that the person is still covered by the social insurance of that country after his/her move to Sweden (e.g. certificate S1, E106, E109, E121). Please note that a European Health Insurance Card is not sufficient proof of comprehensive health insurance in this case.



5. Family member to a EU/EES-citizen with right of residence in Sweden

Family = wife, husband, partner, child under 21, parents (not parents to students). Special rules apply to children who are 21 and over and to parents. Family members to Swedish citizens do not have right of residence unless the Swedish citizen has been a resident of another EU/EES country for at least six months and returns to Sweden together with the family member.

Documents required:

- proof of the relationship

- proof of the other person’s right of residence"



lucia_
membru
membru

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 10/01/2011

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  lucia_ Vin Ian 27, 2012 8:18 am

panaia a scris: A aplicat cu S1/e106 la skate? sa inteleg ca nici cu S1 nu a primit nr personale ? deci a aplicat cu S1 si nu a primit nr pers? sau intre timp a gasit de munca si a aplicat cu contract de munca? te rog scoate-ma din ceata, Eu acum ma agit pt e106-e109-e104(asta ultimul o fi bun pt skate?)
sanatate tuturor
Cit astepta numerele dupa ce a aplicat cu S1 a gasit contract de munca. Cu contractul de munca s-au dat numerele in 2 zile.

lucia_
membru
membru

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 10/01/2011

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  panaia Vin Ian 27, 2012 7:06 am

A aplicat cu S1/e106 la skate? sa inteleg ca nici cu S1 nu a primit nr personale ? deci a aplicat cu S1 si nu a primit nr pers? sau intre timp a gasit de munca si a aplicat cu contract de munca? te rog scoate-ma din ceata, Eu acum ma agit pt e106-e109-e104(asta ultimul o fi bun pt skate?)
sanatate tuturor

panaia
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 02/07/2011

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  lucia_ Vin Ian 27, 2012 5:47 am

panaia a scris:salutare tuturor,
si eu am depus la skate tot ce scrie pe situl lor pt persoane cu fonduri proprii adica o asigurare de sanatate totala dar private ( nu le place) , conturi in plus contract de chirie si mi-au cerut asigurare gen formular 106,109,121,s1 si o adeverinta de la casa de sanatate din romania ca sunt asigurata la zi.
Pe situl europe.eu formulare e106,e109 ,s1(asta este ca o fantoma nu l-a vazut nimeni, dar se stie ca exista) scrie ca sunt pt cei care au munca in strainatate ceea ce nu este cazul nostru care venim cu fonduri proprii sau ne-au cerut 121 care este pt pensionari, iar nu este cazul nostru. Intreb si eu-a depus cineva formularele 106,109 ? Stie cineva cum se completeaza formularele astea? ca cica se completeaza o parte in Romania o parte in Suedia si se trimit de colo colo (romania-suedia).

sanatate tuturor

Noi am incercat cu S1/e106. Se aplica in Ro pt el, Suedia nu aplica pentru el. Au schimbat regulile.

Pasii urmati:
1. inregistrat la Migration in martie 2011 cu pasaport, Cardul de asigurare european din Ro (te inregistrezi ca somer in Ro si te duci sa scoti cardul de la casa de sanatate din resedinta de judet in care ai buletinul ) plus dovada ca ai destui bani ca sa te intretii pe un an sau o foaie de la un sponsor cum ca el are bani sa te intretina pe tine+familia.
2. Dureaza maxim 8 saptamini si primesti o foaie pe care scrii ca esti din EEU si ca ai uppehallsrätt.
3. Cit astepti sa vina decizia de la skatte scrii pe site-ul de la forsakrigskassan in engleza/suedeza ca ai nevoie de o foaie pe care sa scrie ca persoana xxx cu data nasterii yyy cu CNP+ul xxxx cu adresa in Suedia qqqq nu este asigurata in sistemul de asigurari de sanatate suedez. Explici ca iti trebuie foaia respectiva ca sa aplici pentru formularul S1 care este cerut de cei de la Skatteverket ca sa iti dea numere personale. Alternativ, se scrie la adresa de email international.gotland@forsakringskassan.se unde se explica situatia. Dureaza ceva pina iti raspund, insa iti trimit la adresa din Suedia un formular in 5 limbi (romana nu e printre ele.. ) pe care scrie adresa din Suedia si mai scrie ca nu esti asigurat in Suedia. Foaia asta se traduce in Romana la un traducator autorizat (nu e greu de gasit in Romania traducator din engleza sau italiana si nici tu te jupoaie ca astia din Suedia).
4. Te duci la tanti de la casa de asigurari de sanatate din judetul unde ai adresa in Ro si ii arati foaia asta, plus traducerea, plus decizia de la Migration. Persoana din Ro care a facut asta era inca angajata in Ro deci se califica pt S1/106. Insa si daca aduci adeverinta ca esti somer ar trebui sa te califici pt 106. Sustii sus si tare in fata ei cum ca pe foaia de la migration scrie adresa din Suedia, pe foaia de la Forsakringskassan scrie adresa din Suedia, deci are destule dovezi ca resedinta ta e in Suedia. Noi nu am reusit sa scoatem altfel de dovada de resedinta. Daca nu e de acord sa dea formularul se poate incerca cu un packet de cioco. In Decembrie 2011 persoana din Ro a primit formularul S1 fara sa fie nevoita sa dea cioco..
5. Se aplica cu formularul S1, foaia de la Migration, dovada ca ai destui bani sa te intretii, pasaportul si formularul lor completat la Skatteverket. Se aspteapta max 4 saptamini.
Dupa ce a trecut prin toata chestia asta si 3 aplicari pentru numere personale in perioada mai 2011-Noiembrie 2011, persoana care a aplicat pentru numere a semnat contract de munca si a primit numere personale pe baza contractului de munca . Insa .. S1 si E106 exista si pot fi primite fara a arata dovada de forma de invatamint sau contract de detasare.

Puteti cere informatii si ajutor de la SOLVIT (un fel de agentie pe linga EU care da sfaturi legate de chestii din astea transfrontaliere in EU) .

Likuri ajutatoare:
http://www.casbv.ro/index.php/formulare-e
http://ec.europa.eu/romania/eu_you/solvit/index_ro.htm
http://ec.europa.eu/solvit/site/index_en.htm

http://www.forsakringskassan.se/kontakt/kundcenter_privat/skicka_e-post/!ut/p/b1/04_Sj9CPykssy0xPLMnMz0vMAfGjzOItjAx8nZwMHQ0sgg0sDDwtPSxd3SyN3C2dTIEKIoEKDHAARwM0_Y5mhgaehh4hhoF-TkEu3jD9eBQQsD9cPwqsBJ8L8JrhY6bv55Gfm6pfkBsaYZBloggAE7Mlrw!!/dl4/d5/L2dJQSEvUUt3QS80SmtFL1o2XzgyME1CQjFBMDhTMDgwSTlIOUVGOTJHUEMw/


lucia_
membru
membru

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 10/01/2011

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  panaia Joi Ian 26, 2012 10:46 pm

salutare tuturor,
si eu am depus la skate tot ce scrie pe situl lor pt persoane cu fonduri proprii adica o asigurare de sanatate totala dar private ( nu le place) , conturi in plus contract de chirie si mi-au cerut asigurare gen formular 106,109,121,s1 si o adeverinta de la casa de sanatate din romania ca sunt asigurata la zi.
Pe situl europe.eu formulare e106,e109 ,s1(asta este ca o fantoma nu l-a vazut nimeni, dar se stie ca exista) scrie ca sunt pt cei care au munca in strainatate ceea ce nu este cazul nostru care venim cu fonduri proprii sau ne-au cerut 121 care este pt pensionari, iar nu este cazul nostru. Intreb si eu-a depus cineva formularele 106,109 ? Stie cineva cum se completeaza formularele astea? ca cica se completeaza o parte in Romania o parte in Suedia si se trimit de colo colo (romania-suedia).

sanatate tuturor

panaia
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 02/07/2011

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  nane Joi Ian 26, 2012 11:38 am

Povestesc si eu situatia mea, poate ii dau de cap:
-am personnummer din 2009 (am inceput fac in 2008 in romania si veneam aici in fiecare vara in vacanta si am zis sa imi fac si actele ca cine stie...), dar nu am stat efectiv in suedia, ci doar vara, in vacanta
-la inc lui 2011, unchiul meu a dat o decl la Skatt ca sunt in Romania sa imi termin studiile, dar ma intorc inapoi
- m-am reintors in sept 2011, cu ganduri definitive, m-am inscris la scoala si la Arbets, am primit practica platita de la Arbets, mi-am deschis un cont bancar si am vrut sa imi fac un ID-kort. Cei de la banca mi-au spus ca trebuie sa il fac la Skatt. Cand am ajuns la Skatt, mi s-a zis sa completez un formular de reintoarcere in Suedia la care am atasat toate documentele posibile, inclusiv declaratie de la unchiul meu care se obliga sa ma intretina financiar pana imi gasesc un job stabil
-surpriza a fost cand mi-a venit raspunsul prin posta: Skatt nu imi aproba reintoarcerea in tara! Am mai trimis completari de acte, inclusiv o scrisoare in care imi explicam situatia si am vb cu tipul de la Skatt care mi-a spus ca vrea sa vada dovada ca sunt asigurata in Romania...Am intrebat daca pot cumpara de aici asigurare de sanatate, dar a zis ca nu, ca vrea sa vada din RO...
-am fost acasa, am luat cardul european de sanatate, am fost iar la Skatt si azi mi-a venit plicul: tanti vrea asigurare completa din Ro (formularul S1) si o declaratie de la un garant in care se specifica suma pe care mi-o acorda in fiecare luna.
-am depus si la Migration, dar inca ast rasp

Deci, eu nu am voie sa ma intorc in Suedia, dar...merg la SFI, am primit practica platita, platesc impozit la Skatt...Cine sa ii mai inteleaga?! Se pare ca personnummer-ul meu ar fi inactiv.
Incerc sa stabilesc o intalnire cu tanti de la Skatt sa vedem ce si cum pentru ca nu mi se pare corect ce au facut: nu ni s-a spus in momentul in care am declarat la Skatt ca sunt plecata pt terminarea studiilor ca , practic, o sa mi se retraga personnummer-ul.
A mai patit cineva asa? Mai multe detalii despre S1? Stiu ca nu il pot lua din romania decat daca arat ca sunt rezidenta intr-o alta tara, ceea ce e un cerc vicios..

nane
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 26/01/2012

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  nane Joi Ian 26, 2012 11:16 am

Buna,

Trec printr-o situatie similara si tocmai mi-am facut cardul european de sanatate in Romania (cardul are valabilit numai 6 luni!). Am terminat facultatea in iunie 2011 si de atunci am fost considerata persoana fara venit in Romania. Pentru obtinerea cardului este nevoie de o adeverinta de asigurat. Asta inseamna ca tu trebuie sa iti platesti singur din buzunar contributia la sanatate din ultimile luni (de cand ai terminat pana in prezent.)- 40 RON pe luna. Am fost special de sarbatori acasa pt card, o intreaga bataie de cap.
Pasii care se parcurg in vederea obtinerii cardului European sunt urmatorii (inca nu am voie sa postez linkuri)...poti intra pe pagina casmb.
- plata contributiei de sanatate la zi
- solicitarea adeverintei de asigurat
- solicitarea cardului European.

Am venit cu cardul, am fost la Skatt...si surpriza...azi mi-a venit raspunsul...cardul european nu imi este suficient, vor sa vada formularul S1...

floriosh a scris:Buna,
Ma numesc florin si impreuna cu prietena mea am fost saptamana dinaintea craciunului la skatteverket pentru a ne depune actele in vederea obtinerii numerelor personale. situatia este in felul urmator: eu sunt in suedia de 4 luni iar prietena mea este venita de 2 saptamani. eu am obtinut permisiunea de sedere de la centru de migratii iar acum doresc sa imi obtin numerele personale. Ce mi se pare ciudat este ca nu gasesc niciunde nimic clar in legatura cu aceste numere,totul este foarte ambiguu. in ceea ce priveste dreptul de sedere,a trebuit sa trimit copie dupa pasaport si sa completez un formular pe care l-am descarcat de pe site-ul celor de la biroul de migratii. Acest formular l-am completat impreuna cu angajatorul meu. pe langa acest formular mi s-a cerut si un fluturas de salariu de pe ultima luna muncita.
Pentru a obtine numerele personale am fost la Skatteverket si am dus contractul de munca(contract descarcat de pe site-ul arbetsformedlingen.se) copie dupa pasaport si pasaportul in original,doi fluturasi de salariu si am completat la sediul Skatteverket o cerere pentru numerele personale. Prietena mea a completat si ea o astfel de cerere,eu declarand-o drept Sambo.
cu toate astea ni s-a spus ca..1) prietena mea trebuie sa obtina dreptul de sedere inainte iar...2) si cel mai ciudat lucru...ca amandoi trebuie sa avem un fel de Blue Card pe care il emite statul roman oricarui cetatean care pleaca din tara. Nu am stiut niciodata de asa ceva dar m-am interesat si e vorba de Cardul European de Asigurari Sociale de Sanatate.
chestia e ca amandoi am terminat facultatea in iunie si de atunci noi nu mai suntem asigurati de catre statul roman in ceea ce priveste sanatatea si drept urmare nu putem obtine acel card si nici o adeverinta inlocuitoare. Tot ce am putut obtine de la casa nationala de asigurari este un formular care arata ca am fost asigurati in ultimii cinci ani dar pana in iunie anul curent.
Ni s-a spus ca actele for fi analizate dar acum sunt sarbatorile si sincer astept cu sufletul la gura rezultatul dar intre timp trebuie sa ducem formularele respective si sa le lasam la Skatteverket. Are cineva idee exact ce acte sunt necesare pentru a primi numerele,sau ce vor suedezii ca sa ne dea numerele?
Femeia de la Skat era foarte confuza in explicatii,ba zicea ca vrea blue card,ba zicea ca vrea o dovada ca noi nu mai suntem inregistrati de statul roman dar nu stiu unde,sau de ce institutie. sincer mai mult m-a bulversat decat sa ma lamureasca.Va rog daca stie cineva ceva despre asta,scrieti,ne-ar fi de mare ajutor.
In rest va doresc sarbatori fericite si pline de liniste!
Doamne ajuta!

nane
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 26/01/2012

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Joi Ian 26, 2012 10:17 am

Daca sotul/sotia sau concubinul/ concubina are inregistrat dreptul sau permisul de sedere, obtine si restul familiei dreptul/permisul de sedere. In cazul dreptului de sedere este posibil ca autoritatile sa ceara un contract de munca sau o specificatie de salariu actuala daca dreptul de sedere al celui care are contract de munca in Suedia este inregistrat cu citeva luni in urma sau este un contract de munca part-time. Nu s-a schimbat nimic in aceasta privinta.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  marcristina Joi Ian 26, 2012 6:41 am

eliza a scris:
Scris de marcristina la data de Mar Ian 24, 2012 8:43 pm
Nu am intampinat inca asemenea problema doar din auzite (asteptam intai sa fie in ordine actele sotului), de asta intrebam sa vad daca stie cineva sigur ca s-a schimbat ceva in sensul asta sau primeste automat si sotia si copiii PN si drept de sedere. Mersi mult anticipat, ar fi tare util de stiut sigur.

Marcristina, o sa incerc sa-ti ofer un raspuns mai concret. Este o mare invalmaseala de informatii pe pagina la Migra si unele din ele trebuiesc cautate pe alte pagini sau chiar in textul lor de lege, ceea ce complica oarecum gasirea unui raspuns rapid sau 100% sigur. In general cand se dau raspunsuri se mentioneaza sursa, dar si faptul daca e un raspuns sigur sau nu este un raspuns atat de sigur.
mersi tare mult!

marcristina
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 21/01/2012

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  eliza Mier Ian 25, 2012 3:34 am

Scris de marcristina la data de Mar Ian 24, 2012 8:43 pm
Nu am intampinat inca asemenea problema doar din auzite (asteptam intai sa fie in ordine actele sotului), de asta intrebam sa vad daca stie cineva sigur ca s-a schimbat ceva in sensul asta sau primeste automat si sotia si copiii PN si drept de sedere. Mersi mult anticipat, ar fi tare util de stiut sigur.

Marcristina, o sa incerc sa-ti ofer un raspuns mai concret. Este o mare invalmaseala de informatii pe pagina la Migra si unele din ele trebuiesc cautate pe alte pagini sau chiar in textul lor de lege, ceea ce complica oarecum gasirea unui raspuns rapid sau 100% sigur. In general cand se dau raspunsuri se mentioneaza sursa, dar si faptul daca e un raspuns sigur sau nu este un raspuns atat de sigur.

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  marcristina Mar Ian 24, 2012 8:43 am

eliza a scris:
Scris de marcristina la data de Mar Ian 24, 2012 11:40 am
Salutare tuturor, doresc sa va intreb urmatoarele: este adevarat ca sotia si copiii nu mai pot primi drept de sedere si numere personale dupa sot adica daca sotul le-a obtinut deja? mersi tare mult!

Sa inteleg ca ai intampinat o situatie de acest gen la Skatteverket si la Migrationsverket? Adica sotul are acte aici in regula si voua, restul familiei, v-au fost refuzate peste tot cererile? Eu nu am citit sau auzit pana acum de asemenea respingere, in caz ca toate actele celuilalt sot sunt in regula. S-or fi schimbat regulile... O sa ma mai documtez pe paginile Skatte si Migra sa vad ce informatii se gasesc in acest sens.

Sau este o intrebare ipotetica doar?
Nu am intampinat inca asemenea problema doar din auzite (asteptam intai sa fie in ordine actele sotului), de asta intrebam sa vad daca stie cineva sigur ca s-a schimbat ceva in sensul asta sau primeste automat si sotia si copiii PN si drept de sedere. Mersi mult anticipat, ar fi tare util de stiut sigur.

marcristina
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 21/01/2012

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  eliza Mar Ian 24, 2012 8:28 am

Scris de marcristina la data de Mar Ian 24, 2012 11:40 am
Salutare tuturor, doresc sa va intreb urmatoarele: este adevarat ca sotia si copiii nu mai pot primi drept de sedere si numere personale dupa sot adica daca sotul le-a obtinut deja? mersi tare mult!

Sa inteleg ca ai intampinat o situatie de acest gen la Skatteverket si la Migrationsverket? Adica sotul are acte aici in regula si voua, restul familiei, v-au fost refuzate peste tot cererile? Eu nu am citit sau auzit pana acum de asemenea respingere, in caz ca toate actele celuilalt sot sunt in regula. S-or fi schimbat regulile... O sa ma mai documtez pe paginile Skatte si Migra sa vad ce informatii se gasesc in acest sens.

Sau este o intrebare ipotetica doar?

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  marcristina Lun Ian 23, 2012 11:40 pm

Salutare tuturor, doresc sa va intreb urmatoarele: este adevarat ca sotia si copiii nu mai pot primi drept de sedere si numere personale dupa sot adica daca sotul le-a obtinut deja? mersi tare mult!

marcristina
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 21/01/2012

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Mar Ian 03, 2012 6:52 am

Dupa 4 luni de la contestatie, Skatteverket si-a prezentat in fata tribunalului administrativ pozitia sa la contestatie. Skatteverket considera ca
cele doua institutii de stat, Migrationsverket si Skatteverket, au atributii diferite si fiecare dintre ele interpreteaza individual dreptul de sedere al cetatenilor UE in functie de atributiile fiecarei institutii. In cazul contractelor de munca de pina la un an Migrationsverket acorda ,conform legii pentru sraini, dreptul de sedere pe perioada contractului de munca. Skatteverket refuza inscrierea in evidenta populatiei si acordarea personnumer daca solicitantul nu dovedeste ca va locui in Suedia cel putin un an conform legii evidentei populatiei. Conform Skatteverket dovada dreptului de sedere de peste un an o constitue un contract de munca pe aceiasi durata. In practica, fara personnummer (numarul de impozitare) nu poti sa muncesti.

Dupa parerea mea practica si interpretarea legii de catre Skatteverket este total abuziva si in contradictie cu legile si directivele europene.

Asteptam cu interes decizia tribunalului. Daca aceasta nu va fi pozitiva se poate contesta la instantele superioare si poate ajunge pina in tribunalul suprem deoarece nu exista momentan o hotarire cu valoare de precedent in aceasta dilema.
Membrul forumului nostru care a facut contestatia si-a obtinut intre timp numerele personale dupa ce si-a gasit o angajare pe perioada nedeterminata. Pentru a veni in sprijinul compatriotilor care sunt la inceput de drum in Suedia si a incerca sa rupa un cerc vicios prin care a trecut el insusi doreste sa mearga mai departe cu contestatia.

Sa auzim numai de bine!

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Svarskatteverket2
Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Svarskatteverket3


cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Mar Ian 03, 2012 5:36 am

Un membru al forumului SuediaInfo a contestat la inceputul lunii august 2011 decizia Skatteverket de neacordare a numerelor personale in conditiile in care avea o angajare full time pe perioada de doua luni si jumatate si avea deja inscris dreptul de sedere la Migrationsverket ca cetatean european.

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Uppehllsrttionut


[img]
Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Verklagandeionutcehan1
[/img]
Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Verklagandeionutcehan2
Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Verklagandeionutcehan3
Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Verklagandeionutcehan4




cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty actele necesare obtinerii numarului personal

Mesaj  floriosh Mar Dec 27, 2011 2:56 am

Buna,
Ma numesc florin si impreuna cu prietena mea am fost saptamana dinaintea craciunului la skatteverket pentru a ne depune actele in vederea obtinerii numerelor personale. situatia este in felul urmator: eu sunt in suedia de 4 luni iar prietena mea este venita de 2 saptamani. eu am obtinut permisiunea de sedere de la centru de migratii iar acum doresc sa imi obtin numerele personale. Ce mi se pare ciudat este ca nu gasesc niciunde nimic clar in legatura cu aceste numere,totul este foarte ambiguu. in ceea ce priveste dreptul de sedere,a trebuit sa trimit copie dupa pasaport si sa completez un formular pe care l-am descarcat de pe site-ul celor de la biroul de migratii. Acest formular l-am completat impreuna cu angajatorul meu. pe langa acest formular mi s-a cerut si un fluturas de salariu de pe ultima luna muncita.
Pentru a obtine numerele personale am fost la Skatteverket si am dus contractul de munca(contract descarcat de pe site-ul arbetsformedlingen.se) copie dupa pasaport si pasaportul in original,doi fluturasi de salariu si am completat la sediul Skatteverket o cerere pentru numerele personale. Prietena mea a completat si ea o astfel de cerere,eu declarand-o drept Sambo.
cu toate astea ni s-a spus ca..1) prietena mea trebuie sa obtina dreptul de sedere inainte iar...2) si cel mai ciudat lucru...ca amandoi trebuie sa avem un fel de Blue Card pe care il emite statul roman oricarui cetatean care pleaca din tara. Nu am stiut niciodata de asa ceva dar m-am interesat si e vorba de Cardul European de Asigurari Sociale de Sanatate.
chestia e ca amandoi am terminat facultatea in iunie si de atunci noi nu mai suntem asigurati de catre statul roman in ceea ce priveste sanatatea si drept urmare nu putem obtine acel card si nici o adeverinta inlocuitoare. Tot ce am putut obtine de la casa nationala de asigurari este un formular care arata ca am fost asigurati in ultimii cinci ani dar pana in iunie anul curent.
Ni s-a spus ca actele for fi analizate dar acum sunt sarbatorile si sincer astept cu sufletul la gura rezultatul dar intre timp trebuie sa ducem formularele respective si sa le lasam la Skatteverket. Are cineva idee exact ce acte sunt necesare pentru a primi numerele,sau ce vor suedezii ca sa ne dea numerele?
Femeia de la Skat era foarte confuza in explicatii,ba zicea ca vrea blue card,ba zicea ca vrea o dovada ca noi nu mai suntem inregistrati de statul roman dar nu stiu unde,sau de ce institutie. sincer mai mult m-a bulversat decat sa ma lamureasca.Va rog daca stie cineva ceva despre asta,scrieti,ne-ar fi de mare ajutor.
In rest va doresc sarbatori fericite si pline de liniste!
Doamne ajuta!

floriosh
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 27/12/2011

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Lun Noi 07, 2011 5:14 am

Salut Monica!
Nu exista momentan o schimbare legislativa in privinta inscrierii in evidenta populatiei in Suedia. In schimb exista o noua interpretare a legii din partea birocratiei Skatteverket.Ce este mai interesant este ca schimbarea asta de interpretare a legii s-a facut pe usa din dos fara o asa numita "interpretare a legii" (ställningstagande) noua. In continuare exista "interpretarea" veche:

http://www.skatteverket.se/rattsinformation/stallningstaganden/2010/stallningstaganden2010/13138030310111.5.1a098b721295c544e1f80005173.html

In deciziile individuale a observat expresia "folkbokföringsgrundande uppehållsrätt" - un traducere "drept de sedere cu drept de inregistrare in evidenta populatiei". In general se cere contract de munca pe durata de un an pentru inregistrare in evidenta populatiei si ca urmare obtinerea personnummer. Dupa parerea mea acesta noua interpretare nu are nici un suport legal si sunt ferm convins ca nu va rezista in tribunalul administrativ. Pentru asta trebuie evident ca cineva implicat sa faca contestatie la tribunal pentru a obtine o hotarire judecatoreasca cu valoare de precedent. Exista o contestatien pe rol (din cite cunosc eu) dar nu s-a decis inca nimic. Intre timp persoana in cauza si gasit de munca pentru o perioada mai mare si a obtinut numerele personale.

Pentru a aplica ca intreprinzator ar trebui sa-ti deschizi o firma aici si sa prezinti un fel de plan mai simplu de afaceri cu documentele corespunzatoare (contract de inchiriere a unui spatiu, capital de start ,etc). Firma din Romania nu-ti foloseste decit in cazul cind iti da suficiente cistiguri ca sa poti trai in Suedia. Nu as recomanda desciderea unui salon de cosmetica fara sa inveti intii suedeza. Este totusi o activitate in care se lucreaza cu oamenii si contactul personal este foarte important in bransa asta.

Trimite-mi un nr de tel in privat, as vrea sa ma uit pe decizia Skatteverket ca sa pot sa-ti dau un sfat mai bun.

Toate cele bune !




cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty PROBLEME CU ACTELE

Mesaj  marin_msf Mier Noi 02, 2011 9:33 pm

Sunt Monica , am venit in suedia in urma cu 1 luna de zile , sotul meu lucreaza aici de trei luni si am aplicat si noi pentru PN . In momentul in care am aplicat s a prezentat doar sotul meu la celebrul ghiseu si de acolo i au spus ca nu ii poate primi actele decat daca aplic si eu , sotul meu scriind ca este insotit de catre mine . M am prezentat a doua zi la ghiseu mi au inmanat niste cereri in suedeza parca incercand sa puna bete in roate , pe care bineinteles le am cerut in engleza , le am completat , persoanele de la ghiseu lasandu mi impresia ca sunt parca in prima zi de lucru , eu le am spus ca ar fi bine sa anexeze copie dupa certificatul de casatorie si dupa pasaport ca de asta venisem , in fine ....A venit raspunsul in fix o saptamana si ne scria la amandoi ca avem nevoie de un contract de munca pe o perioada de cel putin un an pentru a ne putea inscrie ....deci fiecare are cate o versiune . Si noi stiam si citisem pe forum ca un contract pe o perioada de 6 luni e suficient dar se pare ca nu .....Exista cumva vreo noua reglementare a legii ?
Mai am o intrebare in ce conditii se poate aplica pentru PN ca intreprinzator ?Ce trebuie sa prezinti ?Mentionez ca am in Romania un PFA pentru servicii de cosmetica , mi ar putea fi de folos aici , credeti ca e o idee buna sa incerc sa deschid un salon , am 10 ani experienta in Romania , concursuri si premii internationale , dar nu cunosc limba suedeza , doar engleza ...
Va multumesc si astept raspunsurile voastre.

marin_msf
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty DURATA CONTRACTULUI DE MUNCA

Mesaj  marin_msf Mier Noi 02, 2011 9:20 pm

cocoshel a scris:Recent doi compatrioti, sot si sotie, au primit negativ de la Skatteverket. Cei doi aveau un contract de munca pe sezon , full time, cu un salariu de100 sek/ora intr-o firma care are contract colectiv de munca. Culmea este ca Migrationsverket le-a aprobat dreptul de sedere iar Skatteverket le-a dat negativ la inregistrarea in evidenta populatiei(numere personale). Motivatia deciziei negative este ca un contract de munca de 2 luni si jumatate nu este suficient. Am vorbit la telefon cu functionarul respectiv (sectia Uppsala) si am pus intrebarea de principiu: ce durata trebuie sa aiba un contract de munca ca sa poti fi luat in evidenta populatiei in Suedia si sa primesti numere personale? Raspunsul a fost minimum 6 luni. Mai ingrijorator este faptul ca un alt functionar (sectia Skatteverket Karlstad) a raspuns la aceiasi intrbare: Fast anställning( contract de munca pe durata nedeterminata).

Daca si ati compatrioti au primit decizii asemanatoare in ultimele luni concluzia nu poate fi decit una. Conditiile de obtinere a numerelor personale s-au inasprit foarte sever. Am facut ceva sapaturi pe la Skatteverket si nu am gasit nici o directiva noua privind numerele personale. Si refuz sa cred ca in Suedia se lucreaza cu directive secrete.

Decizia la care m-a refer va fi contestata saptamina asta in tribunalul administrativ in primul rind pentru ca are o valoare de principiu si precedent pentru toti compatriotiii care vor sa emigreze in Suedia. Sistemul juridic suedez functioneaza dupa principiile de drept anglo-saxone iar o hotarire judecatoreasca are valoare de precedent pentru cazuri asemanatoare. Rog compatriotii care au primit de curind decizii privind numerele personale sau au cunoscuti in aceasta situatie si citesc acest mesaj sa posteze pe forum amanunte in legatura cu tipul de contract de munca care a stat la baza deciziei de acordare a numerelor personale.




marin_msf
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty durata contractului de munca pentru obtinerea numerelor personale

Mesaj  cocoshel Vin Aug 19, 2011 11:16 pm

Recent doi compatrioti, sot si sotie, au primit negativ de la Skatteverket. Cei doi aveau un contract de munca pe sezon , full time, cu un salariu de100 sek/ora intr-o firma care are contract colectiv de munca. Culmea este ca Migrationsverket le-a aprobat dreptul de sedere iar Skatteverket le-a dat negativ la inregistrarea in evidenta populatiei(numere personale). Motivatia deciziei negative este ca un contract de munca de 2 luni si jumatate nu este suficient. Am vorbit la telefon cu functionarul respectiv (sectia Uppsala) si am pus intrebarea de principiu: ce durata trebuie sa aiba un contract de munca ca sa poti fi luat in evidenta populatiei in Suedia si sa primesti numere personale? Raspunsul a fost minimum 6 luni. Mai ingrijorator este faptul ca un alt functionar (sectia Skatteverket Karlstad) a raspuns la aceiasi intrbare: Fast anställning( contract de munca pe durata nedeterminata).

Daca si ati compatrioti au primit decizii asemanatoare in ultimele luni concluzia nu poate fi decit una. Conditiile de obtinere a numerelor personale s-au inasprit foarte sever. Am facut ceva sapaturi pe la Skatteverket si nu am gasit nici o directiva noua privind numerele personale. Si refuz sa cred ca in Suedia se lucreaza cu directive secrete.

Decizia la care m-a refer va fi contestata saptamina asta in tribunalul administrativ in primul rind pentru ca are o valoare de principiu si precedent pentru toti compatriotiii care vor sa emigreze in Suedia. Sistemul juridic suedez functioneaza dupa principiile de drept anglo-saxone iar o hotarire judecatoreasca are valoare de precedent pentru cazuri asemanatoare. Rog compatriotii care au primit de curind decizii privind numerele personale sau au cunoscuti in aceasta situatie si citesc acest mesaj sa posteze pe forum amanunte in legatura cu tipul de contract de munca care a stat la baza deciziei de acordare a numerelor personale.



cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty cetatenie vs rezidenta

Mesaj  Cristian Joi Aug 04, 2011 8:03 am

Salutare!
La Migrationsverket, adica Oficiul de Migratii suedez, va trebui sa prezentati pasaport romanesc (de preferat modelul de pasaport biometric). Faptul ca detinenti rezidenta in Italia nu are importanta atata timp cat nu aveti cetatenie italiana. Cunosc un caz asemanator cu al vostru.. cuplu care a emigrat din Spania in Suedia, cu rezidenta permanenta spaniola. Aici s-au inregistrat ca si cetateni romani. Succes!
Cristian
Cristian
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 18/07/2009
Varsta : 49
Localizare : Sverige

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty :?:

Mesaj  alina popescu Mier Iul 27, 2011 3:04 am

Salutari tuturor! Numele meu este Alina si impreuna cu partenerul meu de viata (nu sunten casatoriti) avem o fetita care face 2 ani in August.Momentan locuim in Italia,dar cum lucrurile pe aici au inceput sa se strice ne-am gandit sa schimbam tara de emigrare, si cum am auzit multe lucruri bune despre Suedia(unde fetita noastra ar putea avea un viitor mai bun) am ales-o ca tara pentru un nou inceput. Asadar in timp ce Constatin e la munca, in cele doua ore in care doarme fetita mea de dupa-amiaza am inceput sa caut informatii despre Suedia pe net. Asa am dat si de acest forum pe care l-am citit, rascitit, m-am incurajat, descurajat,reincurajat, m-au apucat durerile de cap, am mai baut o cafea, mi-au trecut si asa am luat-o de la capat. Arrow Anyway, in mare parte,cu ajutorul celor scrise aici, despre acte, drumuri birocratie, cercuri vicioase,am inteles zic eu si va multumesc pe aceasta cale. As fi vrut sa stiu un singur lucru, cum noi locuim in Italia, suntem rezidenti in Italia cu acte in regula,nu am mai fost in tara, eu din 2007 iar el din 2005, nu am mai dat ochii prin pasapoarte si acestea au expirat.Evident ca sa putem veni in Suedia ar trebui sa facem un drum in tara noastra scumpa, de origine,si nu prea ne arde.Mi-a trecut prin minte ca am putea folosi ca document de intrare in Suedia ,cel putin, documentul de indentitate italian,unde este specificata cetatenia.Va rog sa ma corectati daca gresesc.Am citit pe undeva ca suedezii nu recunosc cartea de identitate romaneasca ca document valabil pe motiv ca nu se specifica cetatenia.Ce parere aveti? Va multumesc anticipat.
Smile

alina popescu
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 25/07/2011

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Sam Iul 23, 2011 12:32 am

In momentul de fata nimic nu este "normal" in deciziile Skatteverket privind numerele personale. Singura concluzie pe care o putem trage din decizia pe care ai primit-o tu este ca nu ajunge nici macar un contract de munca pe 4 luni pentru a obtine personnummer. Din contactul pe care l-am avut cu diferiti functionari ai Skatteverket privin diferite decizii in privinta numerelor personale am putut trage concluzia ca diferiti functionari interpreteaza diferit conditiile pentru obtinerea numerelor. Unii considera un contract de munca pe 6 luni suficient, altii considera ca doar o angajare pe perioada nedeterminata (fast anställning) este conditia pentru a obtine numere personale.

Trimite-mi adresa ta de mail sau un nr de telefon in privat, as vrea sa studiez decizia primita de tine si motivatia juridica a respingerii.

Succes !
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty numere provizorii

Mesaj  CVA Vin Iul 22, 2011 9:04 pm

In momentul in care am ajuns la Skateverkett am avut un contract 80% pe 4 luni,o adresa si binenteles acel formular complectat;asta a fost cand am aplicat prima data,m-au respins pe motiv ca nu este suficienta perioada(4 luni ), asa ca m-am intors la munca cu hartia primita de la Skatt iar cei de la munca mi-au facut in continuare un alt contract dar intermitent , binenteles ca am fost respins si a doua oara pe motiv ca un contract intermitent nu-mi garantearza ca voi muncii practic sa pot castiga venitul necesar intretinerii familiei. Cei de la HR de la munca au sunat si mi-au spus ca a vb cu cei de la Skatt si ca trebuie sa aplic pentru aceste numere provizorii;lucru care l-am facut in urma cu o saptamana,ciudat lucru este ca in momentul in care am aplicat a doua oara , functionara care mi-a preluat actele mi-a zis:"daca veti fi respinsi si acum este peste puterile mele" !?! affraid As vrea sa stiu dupa ce obtin aceste numere provizorii ( daca le obtin ) in momentul in care aplic pentru numere permanente voi fii tratat altfel, am vreun beneficiu fiindca le arat ca platesc taxe,sau e una din multele hartii care trebuiesc facute? In fond eu trebuie sa fac dovada unui contract normal pe o perioada de cel putin 6 luni , chiar daca e 80% !
Multumesc pentru raspunsuri !
Un w-end placut !
CVA

CVA
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 19/07/2011
Localizare : Gothenburg

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  cocoshel Mier Iul 20, 2011 9:58 am

Cel mai important este faptul ca poti fi angajat la alb.Fara un nr personal(personnummer) sau temporar(samordningsnummer) angajatorul nu te poate angaja deoarece nu are unde sa plateasca taxele de angajator si impozitul la sursa datorat de tine . Aceste numere sunt in practica un numar de cont de impozitare unic pentru fiecare cetatean care locuieste in Suedia. Poti deschide un cont bancar si sa-ti cumperi o masina cu aceste numere. Probabil poti sa faci si alte lucruri cu aceste numere, incearca doar, nu ai ce pierde.

O intrebare. Ai avut un contract de munca cind ai aplicat si cind ai primit ultima decizie negativa?
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty numere personale provizorii

Mesaj  CVA Mar Iul 19, 2011 9:50 pm

va salut, dorsc sa aflu si eu de la voi, cei care sunteti mai vechi in Suedia ce pot face cu numere personale provizorii ? am fost respins de 3 ori dupa ce am aplicat pentru numere personale definitive pe varii motive si ni sa spus sa aplicam pentru cele provizorii!
Va multumesc ,
Constanitn

CVA
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 19/07/2011
Localizare : Gothenburg

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  Alexandra Lun Feb 21, 2011 1:00 pm

Multumesc!!!! Ce bine e printre romani!

Alexandra
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 18/02/2011

Sus In jos

Numere personale in Suedia (personnummer) - Pagina 2 Empty Re: Numere personale in Suedia (personnummer)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum