Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
SFI in Stockholm EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
SFI in Stockholm EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
SFI in Stockholm EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
SFI in Stockholm EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
SFI in Stockholm EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
SFI in Stockholm EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
SFI in Stockholm EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
SFI in Stockholm EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
SFI in Stockholm EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 8 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 8 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

SFI in Stockholm

5 participanți

In jos

SFI in Stockholm Empty Re: SFI in Stockholm

Mesaj  cocoshel Joi Iun 16, 2011 9:55 pm

De declarat evident poti sa declari intodeauna ce vrea muschiul tau. Pe ei ii intereseaza durata sederii in primul rind, Peste 1 an = numere personale, sub un an = numere provizorii (samordningsnummer).In al doilea rind, ii intereseaza din ce te intretii. Ai venituri din munca impozitata in Suedia, perfect, pun stampila si-ti ureaza succes. Nu ai munca dar ai resurse propii gen avere, pensie din alta tara etc, suficiente pentru intretinerea proprie iar este perfect si-ti pun stampila. O sulutie "creativa" in cazul tau ar fi sa ai cei 2500 de euro pentru a putea sa dovedesti ca ai resurse si dupa terminarea voluntariatului pe perioada caruia ai finantarea asigurata de organizatia non guvernamentala. Nu garantez ca functioneaza, dar merita sa incerci, parerea mea.
Pentru cetatenie poti aplica dupa cinci ani de sedere in cazul tau sau dupa trei ani daca, intre timp, te intilnesti cu printul suedez calare pe calul alb Smile
O conditie este sa ai drept sau permis de sedere in aceasta perioada.
Succes!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

SFI in Stockholm Empty Re: SFI in Stockholm

Mesaj  AndreeaM Mar Iun 14, 2011 1:02 am

Trebuie neaparat sa fac dovada faptului ca detin 2500 euro pentru a putea declara ca vreau sa stau mai mult de un an? Ar putea numerele personale primite din acest prim an sa imi foloseasca in cazul in care mai tarziu vreau sa aplic pentru cetatenie? Daca nu am numere personale e posibil ca acest an sa nu se ia in considerare mai tarziu?

Multumesc frumos pentru link si pentru rastul raspunsurilor,
Andreea

AndreeaM
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 13/06/2011

Sus In jos

SFI in Stockholm Empty Re: SFI in Stockholm

Mesaj  cocoshel Lun Iun 13, 2011 9:41 pm

Binenteles ca ai voie sa muncesti. Conteaza foarte mult ce declari pe propria raspundere. Important este sa spui ca esti ferm hotarita sa stai mai mult de un an, vei munci extra si in concluzie ai nevoie de un numar ca sa poti plati impozitele. Ai putea eventual sa soliciti numere personale si ca persoana cu venituri ca proprii pentru intretinere. Deoarece ai asigurata intretinerea pentru 10 luni jumatate prin munca de voluntariat ti-ar mai trebui cam 2500 euro pe un cont bancar , poate sa fie si romanesc, pentru a dovedi ca ai resurse si pentru doua luni dupa incheierea voluntariatului. Ar fi deja peste un an de sedere in Suedia cu existenta asigurata. In cazul tau ar fi o combinatie de persoana cu existenta asigurata prin finantarea sederii de catre organizatia non guvernamentala+dorinta de a avea venituri impozitate prin munca extra+resurse propprii. Daca ai face cererea dupa ce ai si muncit ceva, poate sa fie si citeva ore pe un contract de zilier (extra vid behov) sunt convins ca ai avea sanse foarte mari.
Daca programul i-ti ofera si un curs de limba straina nu mai ai nevoie de SFI si nici nu este recomandabil sa-ti pierzi timpul in sistemul SFI care nu are interes sa inveti suedeza cit mai repede. Inscriete la cursuri organizate de Folkuniversitetet sau alte cursuri private care sunt platite (in cazul tau nu de tine personal). Acolo nici nu ai nevoie de numere personale.
http://www.folkuniversitetet.se/Kurser--Utbildningar/Sprakkurser/Svenska-Swedish/
Succes!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

SFI in Stockholm Empty Re: SFI in Stockholm

Mesaj  AndreeaM Lun Iun 13, 2011 4:06 pm

Multumesc mult pentru raspunsul rapid!


Organizatia la care ma duc gestioneaza un punct european de informare Eurodesk, iar rolul meu va fi de International Youth Worker - promovarea si organizarea schimburilor internationale. Programul EVS acopera toate cheltuielile de transport international, transport intern, masa, cazare, asigurare medicala, un curs de limba straina si bani de buzunar. Venitul nu e impozabil.
Cat despre a locui mai mult de un an, asta e si intentia mea Smile. In schimb nu stiu sigur daca am voie sa muncesc in timpul stagiului. Ideal ar fi sa pot face asta ca sa imi mai completez veniturile. Dat fiind ca nu voi avea venituri impozabile, crezi ca voi putea primi numere personale?

Multumesc,
Andreea

AndreeaM
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 13/06/2011

Sus In jos

SFI in Stockholm Empty Re: SFI in Stockholm

Mesaj  cocoshel Lun Iun 13, 2011 11:38 am

Bine ai venit pe acest forum AndreeaM !
Pentru a te putea inscrie la SFI ai nevoie sa ai numere personale, un fel de CNP suedez care se acorda celor care vor locui in Suedia mai mult de un an: Daca locuesti mai putin de 1 an poti primi numere provizorii(samordningsnummer). La categoria munca pentru a te putea califica in sistemul social suedez intra orice venit impozitat in Suedia. Oricum daca locuiesti in Suedia mai mult de 6 luni si o zi statul suedez are voie sa-ti impoziteze orice venit, inclusiv cele din alta tara si atunci trebuie sa-ti acorde numere personale sau provizorii care sunt acordate de fapt in scopul impozitarii in Suedia. Probabil va trebui sa obtii si inscrierea dreptului de sedere la Migrationsverket. Pårerea mea: Cere numere personale din prima, declaratia ta pe proprie raspundere ca doresti sa stai in Suedia si dupa cele 10 luni si jumatate ar trebui sa fie suficienta. In plus poti declara ca intentionezi sa si lucrezi in afara muncii de voluntariat.
Presupun ca ti se plateste macar chiria de catre organizatia non guvernamentala. Ai mai multe alternative, inainte de a solicita numerele personale trebuie sa ai lectia bine facuta,conteaza foarte mult ce declari tu.
Ce fel de munca de voluntariat si in ce domeniu actioneaza organizatia non guvernamentala?
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

SFI in Stockholm Empty Re: SFI in Stockholm

Mesaj  AndreeaM Lun Iun 13, 2011 7:50 am

Buna la toata lumea,



Tocmai am gast forumul acesta si m-am inscris. In septembrie ma voi muta la Goteborg pentru zece luni si jumatate si vreau foarte mult sa fac SFI.
Puteti sa imi spuneti va rog cum ma pot inscrie si ce acte trebuie sa prezint?

In Goteborg voi fi voluntar in cadrul unei organizatii non-guvernamentale printr-un program finantat de Comisia Europeana si numit European Voluntary Service. Oare voluntariatul intra in categoria munca? M-as bucura sa nu, mai ales daca pot primi bani pentru ca invat limba repede. Am inceput deja si mi se pare destul de usurica si asemanatoare cu germana.


Multumesc anticipat pentru pareri,
Andreea

AndreeaM
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 13/06/2011

Sus In jos

SFI in Stockholm Empty Re: SFI in Stockholm

Mesaj  haiku Sam Noi 06, 2010 11:01 am

dady3_0 a scris:Pt toti care fac SFI puteti sa luati ca pe un sfat. Cand ajungi in Suedia si te inscrii aici e bine sa declari ca vi sa studiezi suedeza si sa cunosti cultura suedeza. Asa in momentul cand faci SFI poti obtine bani pt ca studiezi. Daca declari ca vi in Suedia sa muncesti si sa te stabilesti, in momentul cand faci SFI nu mai obtii nici un ban.
Sa stiti ca mie mi se pare asa de ciudat acest regim Social Democrat cum il numesc suedezii, deoarece eu il numesc un "Comunism" care le confera suedezilor starea de bine si celorlalti strani din UE un gust amar. Parerea mea personala este ca pt un roman venit din Romania direct in Suedia sistemul suedez le vine ca o manusa, dar pt un roman care a trait si prin alte tari acest sistem nu ii aduce beneficii si nici nu il lasa sa se dezvolte.
Bafta tuturor care fac SFI si se stabilesc in aceasta tara!

corect. Nu obtii nici un ban pentru SFI daca ai venit in Suedia sa muncesti si se specifica clar asta pe site-ul de ls Skolverket.

http://www.skolverket.se/content/1/c6/02/08/95/Engelska.pdf

"Sfi Bonus
You can get paid for completing some of the sfi (Swedish language studies) courses
The Sfi Bonus means that you can get paid for completing some of the Swedish for immigrants language courses. The aim is for those of you who have just arrived in Sweden to learn Swedish more quickly, so it will be easier for you to get a job.
This is the sfi Bonus
You have to gain at least the Pass (Godkänt) grade on the course 1B, 2C or 3D.
You must have completed the course within twelve months of starting it.
If you get at least Pass (Godkänt) for course 1B you may be paid SEK 6 000.
If you get at least Pass (Godkänt) for course 2C you may be paid SEK 8 000.
If you get at least Pass (Godkänt) for course 3D you may be paid SEK 12 000.
It is not possible to be paid more than SEK 12 000 altogether.
If you are entitled to Bonus money for a new course, the Bonus payment you have already received will be deducted.
You do not need to pay tax on your Bonus payment.
You will still receive the same allowances or special benefits for refugees and newly-arrived immigrants.
Rules for paying out sfi Bonus
These are the rules that apply to paying out the sfi Bonus:
1. You must have been registered in a municipality for the first time on 1 July 2010 or later.
2. You have to be between the ages of 18 and 64 years old.
3. You must have gained at least a Pass (Godkänt) grade on the course 1B, 2C or 3D.
4. You must have gained at least a Pass (Godkänt) grade at the latest twelve months after you started the course.
5. You must have gained at least a Pass (Godkänt) grade at the latest fifteen months after you were registered in a municipality for the first time.
6. You must send in an application for the sfi Bonus to the municipality where you live at the latest three months after you have successfully completed the course.
In order to qualify for the sfi Bonus you may be a refugee or have been in need of protection. You may also have received your residence permit because you have family here.
Sfi Bonus also applies to people who have a time-limited residence permit and to people who have been allowed to stay in Sweden because there is a problem with returning them to their countries.
This is all stated very clearly in the Aliens Act, Chapter 5, Sections 1, 2, 3, 3 a, 4 or 6, Chapter 12 Section 18, Chapter 21 and Chapter 22.
TalThese are the people who do not qualify for the sfi Bonus:
People who have been studying here for some time.
People who have come here to work.
"

zau ca mai bine veneam la furat Suspect Very Happy


haiku
membru
membru

Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

SFI in Stockholm Empty Re: SFI in Stockholm

Mesaj  dady3_0 Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Pt toti care fac SFI puteti sa luati ca pe un sfat. Cand ajungi in Suedia si te inscrii aici e bine sa declari ca vi sa studiezi suedeza si sa cunosti cultura suedeza. Asa in momentul cand faci SFI poti obtine bani pt ca studiezi. Daca declari ca vi in Suedia sa muncesti si sa te stabilesti, in momentul cand faci SFI nu mai obtii nici un ban.
Sa stiti ca mie mi se pare asa de ciudat acest regim Social Democrat cum il numesc suedezii, deoarece eu il numesc un "Comunism" care le confera suedezilor starea de bine si celorlalti strani din UE un gust amar. Parerea mea personala este ca pt un roman venit din Romania direct in Suedia sistemul suedez le vine ca o manusa, dar pt un roman care a trait si prin alte tari acest sistem nu ii aduce beneficii si nici nu il lasa sa se dezvolte.
Bafta tuturor care fac SFI si se stabilesc in aceasta tara!

dady3_0
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 51
Data de inscriere : 18/08/2010

Sus In jos

SFI in Stockholm Empty Re: SFI in Stockholm

Mesaj  dady3_0 Mier Oct 06, 2010 5:21 am

Multumesc frumos pt raspuns Cocoshel. Am sa merg sa ma interesez sa vad daca pot obtine acest bonus SFI, desi pare o aventura in a obtine ceva in Suedia...

dady3_0
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 51
Data de inscriere : 18/08/2010

Sus In jos

SFI in Stockholm Empty Re: SFI in Stockholm

Mesaj  cocoshel Mar Oct 05, 2010 9:47 am

Bine ai revenit Dady!
S-ar parea ca nu poti beneficia de bonusul asta daca esti cetatean european care a solicitat inscrierea dreptului de sedere. Daca ai solicitat permis de sedere pentru reunificarea familiei s-ar putea sa beneficiezi de bonus. Am facut o cautare rapida, nu garantez 100% pentru corectitudinea raspunsului:
Sursa:

http://www.skolverket.se/content/1/c6/02/08/95/Klassningskoder%20100903.pdf

Formulare si informatii in alte limbi descarci aici:

http://www.skolverket.se/sb/d/3979

Toate cele bune!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

SFI in Stockholm Empty Re: SFI in Stockholm

Mesaj  dady3_0 Lun Oct 04, 2010 6:14 am

Salut prieteni! am revenit din nou pt ca sa imi oferiti mai multe informatii daca se poate. Sunt la cursul de SFI de 3 saptamani si mi s-a spus ca pot beneficia de un bonus de 6000 coroane daca trec in primele 2 luni de nivelul 1B si ca trebuie sa completez un formular(pe care habar nu am de unde sa il iau) si apoi sa ma intorc cu el la scoala. Am intrebat profesoara mea si mi-a spus ca trebuie sa il iau de la commun huset. Am fost acolo si mi-au spus ca nu stiu nimic de nici un formular dar e adevarat sa se dau acesti bani. Ce ma sfatuiti sa fac ca sa pot obtine acesti bani, avand speranta ca pot trece nivelul 1B in 2 luni.

dady3_0
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 51
Data de inscriere : 18/08/2010

Sus In jos

SFI in Stockholm Empty Informatii - Sfi in Stockholm

Mesaj  dady3_0 Dum Aug 22, 2010 11:11 am

Multumesc frumos Cristian. Voi studia site-urile. Daca am neclaritati, revim. Mersi!

dady3_0
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 51
Data de inscriere : 18/08/2010

Sus In jos

SFI in Stockholm Empty Informatii - Sfi in Stockholm

Mesaj  Cristian Dum Aug 22, 2010 2:52 am

Dady, cred ca asta e zona din Stockholm despre care ai intrebat. Poti lua contact .. telefonic sau pe email .. si intreba legat de ce anume esti interesata ..
Lb engleza e suficienta ..
http://www.stockholm.se/OmStockholm/Forvaltningar-och-bolag/Stadsdelsforvaltningar/Enskede-Arsta-Vantor/

N-am gasit cursuri Sfi Komvux , exact in zona respectiva din Stockholm (sigur sunt) .. dar aici poti solicita informatii la telefon sau pe email.
http://www.stockholm.se/ForskolaSkola/Svenska-for-invandrare-sfi/Swedish-for-immigrants-/Application/

http://www.stockholm.se/ForskolaSkola/Svenska-for-invandrare-sfi/Swedish-for-immigrants-/

Informatii pe scurt in alte lb (aviz amatorilor cunoscatori): engleza, spaniola, franceza, finlandeza, poloneza etc .. nu romana (mai rar si-n rumänska). Smile
http://www.stockholm.se/ForskolaSkola/Svenska-for-invandrare-sfi/Swedish-for-immigrants-/Information-in-other-languages/



Cristian
Cristian
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 18/07/2009
Varsta : 49
Localizare : Sverige

Sus In jos

SFI in Stockholm Empty SFI in Stockholm

Mesaj  dady3_0 Sam Aug 21, 2010 10:11 am

Ati putea sa-mi recomandati cateva scoli pt SFI in Stockholm cat mai aproape de Enskede? As mai dori si ceva site-uri locale de joburi, anunturi, etc... Multumesc!

dady3_0
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 51
Data de inscriere : 18/08/2010

Sus In jos

SFI in Stockholm Empty Re: SFI in Stockholm

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum