Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Profesia de psiholog in Suedia EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Profesia de psiholog in Suedia EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Profesia de psiholog in Suedia EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Profesia de psiholog in Suedia EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Profesia de psiholog in Suedia EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Profesia de psiholog in Suedia EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Profesia de psiholog in Suedia EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Profesia de psiholog in Suedia EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Profesia de psiholog in Suedia EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 17 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 17 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Profesia de psiholog in Suedia

+2
cocoshel
cindy
6 participanți

In jos

Profesia de psiholog in Suedia Empty romani care reusesc

Mesaj  haiku Sam Oct 27, 2012 11:15 pm

florins a scris:Dupa istoria cu obtinerea dreptului de practica, au urmat multe aplicari la pozitiile deschise pe ams.se pentru PTP. Multe, adica cred ca in jur de 50. Raspunsurile, invariabil, cum ca imi multumesc pentru aplicatie si ca jobul a fost luat de catre alt aplicant.

Cu autorul cuiva de pe acest forum, am refacut scrisoarea de intentie si CV-ul, in scopul scoaterii in evidenta a competentelor profesionale, cursurilor de pregatire urmate si experientei de munca. Da-i si din nou aplica la alte pozitii... alte vreo 20 de aplicatii, pe principiul ca n-am nimic de pierdut.

Si surpriza, pe la mijlocul lui octombrie primim un mail cum ca este invitata la un interviu. Fac rezervarile la avion, tren, autobuz si cazari (cu resrobot, excelenta aplicatie), merge acolo; interviul dureaza o ora, peste trei ore este sunata ca jobul este al ei. Deci, incepand cu 15 noiembrie Andreea va lucra ca psiholog clinician la Spitalul de NeuroPsihiatrie Växjö.

Multumim de ajutor, indrumare si suport Haiku!

Cu placere! Meritul insa va apartine in totalitate. Propria inteligenta si determinare va propulseaza.Smile

haiku
membru
membru

Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Profesia de psiholog in Suedia Empty Re: Profesia de psiholog in Suedia

Mesaj  florins Sam Oct 27, 2012 6:46 pm

Multumesc!

Eu mai am de aranjat ceva lucruri pe aici, intre care vanzarea casei va lua cel mai mult timp, dar sper ca din primavara/vara sa ajung si eu cu potaile.
florins
florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

Profesia de psiholog in Suedia Empty Re: Profesia de psiholog in Suedia

Mesaj  cocoshel Sam Oct 27, 2012 11:22 am

FELICITARI FLORINS !!!!! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Bine ai venit printre noi in Suedia!
Foarte frumos din partea ta Haiku,sprijinul informational acordat unui compatriot este mult mai important decit cel de natura materiala.
Sa speram ca vom mai primi astfel de vesti bune si de la alti membrii ai comunitatii noatre online.
Toate cele bune!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Profesia de psiholog in Suedia Empty Re: Profesia de psiholog in Suedia

Mesaj  florins Vin Oct 26, 2012 7:35 pm

Dupa istoria cu obtinerea dreptului de practica, au urmat multe aplicari la pozitiile deschise pe ams.se pentru PTP. Multe, adica cred ca in jur de 50. Raspunsurile, invariabil, cum ca imi multumesc pentru aplicatie si ca jobul a fost luat de catre alt aplicant.

Cu autorul cuiva de pe acest forum, am refacut scrisoarea de intentie si CV-ul, in scopul scoaterii in evidenta a competentelor profesionale, cursurilor de pregatire urmate si experientei de munca. Da-i si din nou aplica la alte pozitii... alte vreo 20 de aplicatii, pe principiul ca n-am nimic de pierdut.

Si surpriza, pe la mijlocul lui octombrie primim un mail cum ca este invitata la un interviu. Fac rezervarile la avion, tren, autobuz si cazari (cu resrobot, excelenta aplicatie), merge acolo; interviul dureaza o ora, peste trei ore este sunata ca jobul este al ei. Deci, incepand cu 15 noiembrie Andreea va lucra ca psiholog clinician la Spitalul de NeuroPsihiatrie Växjö.

Multumim de ajutor, indrumare si suport Haiku!
florins
florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

Profesia de psiholog in Suedia Empty Re: Profesia de psiholog in Suedia

Mesaj  florins Lun Iul 02, 2012 7:15 pm

Deci, lucrurile stau asa:

In Ro cu 3 ani nu primesti Libera Practica. Trebuie master. Asta e sistemul Bologna. Nu exista mastere fara diploma.

Cu 3 ani de facultate NU te primeste la master in Suedia.
Cu 3 ani de facultate NU primesti drept de practica in Suedia.
Masterele facute peste facultate de 3 ani nu sunt recunoscute in Suedia. Poti incerca in Norvegia, acolo e alta mancare de peste si vei putea practica si in Suedia daca esti psiholog inregistrat in No.

Pentru a putea sa practici ai nevoie de 4 ani de facultate (bine ar fi fost 5, dar de unde...). Ai nevoie de Certificatul de Libera Practica de la Colegiul Psi din Ro. Ai nevoie de Certificat de Competente, tot de la Colegiul Psi.

Daca ai toate astea vei primi PTP, ca si masura compensatorie, pana in 3 ani. Sotia mea tocmai ce a primit drept de PTP 18 luni, pentru ca mi-au luat in consideratie si perioada lucrata ca si Clinician in Spital. A durat 5 luni, o gramada de nervi si cateva reclamatii bine intocmite si bine plasate.
florins
florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

Profesia de psiholog in Suedia Empty Re: Profesia de psiholog in Suedia

Mesaj  raluca s. Joi Apr 26, 2012 4:00 am

Florin, in Romania iti poti lua dreptul de libera practica doar cu studiile de licenta,adica cei 3 ani de facultate, dar depinde de domeniul in care doresti sa lucrezi. Eu am avut pe muncii si transporturi atestate,unde nu a fost nevoie de master. Iar master am in psih.clinica si psihoterapie,dar nu am inca diploma, si le-am si transmis celor de la social styrelsen lucrul asta ,dar fara diploma nu ma ajuta. Asa ca atunci cand voi avea diploma voi avea 5 ani si va ramane doar un an de practica, pe care il cer musai cei de aici, acel PTP (cel putin asa sper,cine stie cum gandesc ei).
Dupa cum am spus,nu astept dreptul de libera practica, astept o recomandare din partea lor pt a ma alinia standardelor de aici si pentru a putea , la un moment dat,sa-mi iau si legitimatia.
Sa mai zic ca degeaba suntem in UE atata timp cat exista diferente imense intre sistemele de educatie? Mi se pare absurd sa nu te poti folosi de o diploma dintr-o tara a UE obtinuta in alta tara a UE (pe sistem Bologna care se vrea a fi facut special pt tarile europene). Care e avantajul (d.p.d.v al educatiei) in a fi tara europeana?...Eu,personal, pana acum nu am vazut nici unul.

raluca s.
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 08/12/2011
Localizare : Linköping,Sverige

Sus In jos

Profesia de psiholog in Suedia Empty echivalare studii

Mesaj  florins Mier Apr 25, 2012 10:13 pm

Raluca,

Inteleg ca ai terminat in sistem Bologna, 3 ani. Asta inseamna ca si in Ro, ca sa poti practica, ai fi avut nevoie de master, 1 sau 2 ani, echivalent a 60 sau 120 ECTS.
In alta ordine de idei, profesia de psiholog in Suedia este pe prima treapta de studii superioare, impreuna cu medicii si dentistii, adica iti trebuie minim 4 ani de studii. Ma indoiesc ca vei primi echivalarea diplomei, cu atat mai putin drept de libera practica, desi iti doresc mult succes!

Ce poti insa face este sa te inscrii la un master de 1 sau 2 ani in Suedia, dupa care sa lucrezi PTP 1 an. Sunt sigur ca apoi vei primi si libera practica.
florins
florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

Profesia de psiholog in Suedia Empty Re: Profesia de psiholog in Suedia

Mesaj  raluca s. Mier Apr 25, 2012 8:09 am

Eliza,crede-ma ca am dat telefoane peste telefoane si mereu mi se zice ca sunt multe hartii si trebuie sa astept.Ce pot sa fac mai mult de atat?
Da, intre timp m-am ocupat de suedeza,dar este frustrant sa nu stii ce vei face pe mai departe, ce ti se cere, ce ai nevoie. Nu astept legitimatia pentru ca e foarte putin probabil sa mi-o trimita acum, cu 3 ani diferenta de studii,dar macar sa-mi recomande ceva sa stiu ce am nevoie sa fac pentru a ma alinia standardelor de aici.
Sa mai zic ca am trimis la primaria de la Linköping o hartie de acum o luna jumatate pentru un curs si nu mi-au raspuns nici pana azi? Ori am eu ghinion,ori chiar se aplica vorba "ingen stress"!

raluca s.
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 08/12/2011
Localizare : Linköping,Sverige

Sus In jos

Profesia de psiholog in Suedia Empty niciun raspuns?

Mesaj  eliza Mier Apr 25, 2012 7:59 am

raluca s. a scris:Eu nu am mai primit nici un raspuns. In iunie implinesc anul de cand am trimis actele la social styrelsen. In decembrie au trimis hartiile la un psiholog din Uppsala si el a facut o comparatie intre ce am studiat eu si ce se studiaza in Suedia (mai ales ca eu am avur 3 ani si ei 6!!!) si apoi cei de la social mi-au trimis parerea psihologului,ce a zis el, si au spus ca voi primi un raspuns de la ei. Am sunat acum o luna si mi s-a zis ca au o singura persoana care lucreaza cu aceste hartii si sunt foarte multe dosare. Si sa astept....si tot astept...
Raluca, mi-e oarecum peste mana sa iau ca atare ceea ce scrii. Ai asteptat aproape un an de zile si cei de la Socialstyrelsen nu ti-au dat nicio veste? In caz ca lucreaza o singura persoana cu teancuri de hartii, e normal poate sa nu faca fata la atatea solicitari. Sfatul meu este sa-i suni constant in ideea de a primi un raspuns concret, ori alba ori neagra. Nu de alta dar te tine prea mult pe loc, insa ma gandesc ca in aceasta perioada te-ai ocupat cu altele in Suedia care sa iti fie de folos in viitor.
Poate ti se va solicita sa te inscrii si sa faci anumite completari de cursuri, in limba suedeza, daca tu scrii ca ai studiat in Romania 3 ani si in Suedia de fapt se studiaza vreo 6 ani.
Succes iti doresc!

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Profesia de psiholog in Suedia Empty Re: Profesia de psiholog in Suedia

Mesaj  raluca s. Mier Apr 25, 2012 7:21 am

Si eu am lucrat in Ro 2 ani cu drept de libera practica,dar nu e vorba de experienta, cat e vorba de echivalarea studiilor si recunoasterea diplomei. Va rog frumos sa ne tineti la curent daca mai primiti vreo veste.
Multa bafta!

raluca s.
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 08/12/2011
Localizare : Linköping,Sverige

Sus In jos

Profesia de psiholog in Suedia Empty Re: Profesia de psiholog in Suedia

Mesaj  florins Mier Apr 25, 2012 7:18 am

cand mai aflu ceva postez.

ea are 4 ani, specializarea e pe clinica si educationala, lucreaza la spital in Ro ca si clinician... in fine, vom vedea.
florins
florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

Profesia de psiholog in Suedia Empty Re: Profesia de psiholog in Suedia

Mesaj  raluca s. Mier Apr 25, 2012 7:10 am

Eu nu am mai primit nici un raspuns. In iunie implinesc anul de cand am trimis actele la social styrelsen. In decembrie au trimis hartiile la un psiholog din Uppsala si el a facut o comparatie intre ce am studiat eu si ce se studiaza in Suedia (mai ales ca eu am avur 3 ani si ei 6!!!) si apoi cei de la social mi-au trimis parerea psihologului,ce a zis el, si au spus ca voi primi un raspuns de la ei. Am sunat acum o luna si mi s-a zis ca au o singura persoana care lucreaza cu aceste hartii si sunt foarte multe dosare. Si sa astept....si tot astept...

raluca s.
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 08/12/2011
Localizare : Linköping,Sverige

Sus In jos

Profesia de psiholog in Suedia Empty noutati despre psihologi?

Mesaj  florins Mier Apr 25, 2012 7:01 am

Ceva noutati din Decembrie pana acum? Sotia mea si-a depus actele in ianuarie si in 23 aprilie s-au facut 3 luni, termen in care trebuia sa dea raspunsul... iar raspunsul a fost ca atunci cand vor avea noutati o contacteaza...
florins
florins
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 79
Data de inscriere : 08/05/2011
Localizare : Linneryd

Sus In jos

Profesia de psiholog in Suedia Empty Re: Profesia de psiholog in Suedia

Mesaj  raluca s. Joi Dec 08, 2011 5:29 am

Eu am facut facultatea de psihologie la Iasi la UAIC, si am venit in august in Suedia pentru a ma angaja ca si psiholog. Am trimis la socialstyrelsen toate actele necesare obtinerii acelei legitimatii de psiholog pt a putea lucra aici in luna iulie si abia acum am primit raspuns.Dosarele ajunse acolo sunt verificate de un psiholog (in cazul meu a fost un lector de la univ. din Uppsala) si mi-a zis ca nu am suficiente cunostinte si cel mai mult lipsesc cele de psih.clinica si psihoterapie si ca lipseste practica de specialitate. Astea in conditiile in care noi avem 3 ani si ei 5 +1 de practica...voi incerca sa le explic ca asta e sistemul,sa le trimit planul de invatamant si fisele disciplinare pt ca nu este vina noastra ca sunt sisteme diferite. Si tin sa mentionez ca si eu am atestate pe muncii si pe transporturi,am lucrat 2 ani in Ro. in domeniile astea si vad ca nu a contat foarte mult. Este cumva absurd si ironic...inca nu am primit raspunsul final, urmeaza sa le mai trimit niste completari si voi vedea ce hotarare iau cei de la socialstyrelesen.
Sunt curioasa si eu sa mai aflu pareri despre domeniul acesta in Suedia si modul de obtinere a acestei "legitimatii",care la ei se obtine pe domeniu,si nu pe specializare, si atunci ei vor cunostinte multe in toate domeniile psihologiei... (spre deosebire de RO. unde iti iei dreptul de libera practica direct pe specializare).

raluca s.
membru
membru

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 08/12/2011
Localizare : Linköping,Sverige

Sus In jos

Profesia de psiholog in Suedia Empty multumesc

Mesaj  cindy Sam Oct 29, 2011 7:56 pm

Va multumesc mult pt. raspuns si pentru timpul acordat. Site-uri-le imi vor fi de un real folos. Numai bine!

cindy
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 25/10/2011

Sus In jos

Profesia de psiholog in Suedia Empty Re: Profesia de psiholog in Suedia

Mesaj  cocoshel Vin Oct 28, 2011 10:11 pm

imi spune si mie cineva -in cunostinta de cauza, ce presupune meseria de psiholog practicata in Suedia? Se parcurg aceleasi etape ca si in Ro?
Un raspuns in perfecta cunostinta de cauza ar putea sa-ti dea cineva care cunoaste atit sistemul romanesc cit si cel suedez. In plus ar trebui ca persoana in cunostinta de cauza sa fi parcurs etapele de la psiholog in Romania la psiholog in Suedia destul de recent. Studiile si experienta din Romania au inceput sa fie recunoscute oficial doar dupa aderarea Romaniei la UE in 2007.
Ca informatie generala:
Profesia de psihog in Suedia are trei directii sau specialitati de practicare: psihologia muncii, psihologia clinica si psihologia pedagogica. Legitimatia de psiholog autorizat se obtine dupa studii universitare care in Suedia au durata de 5 ani si un an de rezidentiat. Procedura de autorizare in Suedia a psihologilor cu examen din alte tari din UE se aseamana cu procedura de autorizare a medicilor si se face de catre aceiasi autoritate suedeza ca in cazul medicilor, Socialstyrelsen. Daca materiile studiate la facultatea de specialitate in Suedia sunt aproximativ echivalente cu cele studiate in Romania, singura diferenta ar fi cursul de "svensk socialkunskap för psykologer" , un fel de curs de cunostinte in mediul social suedez.
Informatii mai detaliate gasesti aici:
http://www.socialstyrelsen.se/ansokaomlegitimationochintyg/legitimation/utbildadiannatland/psykolog
http://www.psykologiguiden.se/www/pages/?ID=1

Succes !
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Profesia de psiholog in Suedia Empty Profesia de psiholog in Suedia

Mesaj  cindy Mar Oct 25, 2011 7:36 pm

Buna,

imi spune si mie cineva -in cunostinta de cauza, ce presupune meseria de psiholog practicata in Suedia? Se parcurg aceleasi etape ca si in Ro? Mentionez ca sunt psiholog atestat in transporturi, muncii, servicii ... si vreau sa stiu daca in Suedia se recunosc aceste atestate,precum si daca se dau diferente ,ori ce proceduri se parcurg in practicarea acestei meserii? (... asta dupa stabilirea legala si parcurgerea cursurilor suedeza...) . Multumesc anticipat.

cindy
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 25/10/2011

Sus In jos

Profesia de psiholog in Suedia Empty Re: Profesia de psiholog in Suedia

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum