Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 5 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 5 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

+27
ionutdani
Mr.mario211
Lucian73
caut informatii
bogdanpalea
roxcostea
sasha smith
Cristian
MihaelaManea
luci32
Stefana
haiku
gik38
Laurssen
mardug
Emil
costel igorov
Valentina
d_89
Isaksson
eliza
zerounu
Maya
VikingDog72
cocoshel
brigadir
VIKINGUL
31 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  cocoshel Vin Feb 10, 2012 8:17 am

@MihaelaManea

Multumesc, insa primirea ta nu e prea placuta. Cu toate astea, respectul cu care am fost crescuta ma indeamna sa spun multumesc, chiar si unor replici acide.
Intr adevar, am postat de mai multe ori din necunostinta de cauza. Daca tu consideri ca asta este un motiv sa dai un reply atat de acid, ce pot spune? Intr un final...esti doar un roman, nu?
Ii multumesc Elizei pentru amabilitatea ei, din necunostinta de cauza si ei i am transmis mesaj privat, dar poate raspunsul ei respectuos a fost bazat pe respect si buna crestere.
In fine, nu este nevoie sa te deranjezi cu raspunsul, poate intr un final imi va raspunde altcineva.

Multumesc anticipat in cazul in care cineva imi poate raspunde la intrebari!
Lecturez forumul de 2 zile, am avut nevoie doar de o confirmare, sa stiu daca am acaparat bine toate informatiile gasite pe forum. Am indraznit sa va trimit mesaj privat atat tie cat si Elizei pentru ca, din cate am lecturat, mi se pare ca ati dat cele mai bune raspunsuri la intrebarile utilizatorilor. Uneori poate suntem pisalogi prin faptul ca ne repetam, dar facem asta doar pentru a fi siguri de ceea ce trebuie sa facem. Mergem intr o tara straina si trebuie sa avem toate temele facute. Asta i tot, inca o data eu iti multumesc pentru raspuns!


Presupun ca ai lecturat de 2 zile doar topicurile care te interesau strict pe tine. Iti recomand cu caldura unul dintre primele topicuri:
https://suediainfo.forumgratuit.ro/t117-intrebari-sfaturi-raspunsuri-topic-si-subtopic

Ai deschis un nou topic, care exista deja, fara sa citesti regulile comunitatii online in care ai intrat. Sau ai citit regulile dar ai aplicat deviza "regulile sunt pentru altii". In plus nu te adresezi, in public, unui grup de peste 500 de membri ai unui forum la fel ca unui singur membru:
Buna, Am nevoie, te rog, sa-mi spui daca am inteles....
Sper ca, te citez, "respectul cu care am fost crescuta ma indeamna sa spun multumesc" nu se rezuma doar la "multumesc anticipat". In notiune de respect intra in primul rind respectare regulilor comunitatii in care intri si un minim control al limbajului in care te adresezi.
Intr un final...esti doar un roman, nu?
Da, sunt doar unul dintre romanii care fac munca ideala si dezinteresata pe acest forum cu scopul de a-si ajuta compatriotii cu unul dintre cele mai importante lucruri: informatia. Si tot ideal, mai fac si curatenie dupa unii ca tine pentru ca forumul sa fie, pe cit posibil, structurat si usor de citit.

In eventualitatea ca ti-e lene sa dai un click pe link, uite ca fac eu un copy-paste dupa link-ul recomandat de mine. Cu dedicatie special pentru tine.
Intrebari, sfaturi, raspunsuri - TOPIC si Subtopic
Admin la data de Joi Sept 16, 2010 12:45 am

Rugamintea este - atunci cand un membru adreseaza o intrebare sau mai multe intrebari,
sa se orienteze spre TOPICUL si ulterior, Subtopicul - care fac subiectul in cauza:

Un nou Subtopic (Newtopic) care sa cuprinda informatii, intrebari noi pe Forum, poate fi creat in orice moment.

- TOPIC (EMIGRARE IN SUEDIA, MUNCA, STUDII, ACTE / PROCEDURI, IMOBILIARE etc)

- Subtopic (Newtopic) ("Numar personal", "Id-kort", "Loc de munca", "Cursuri de limba suedeza", "Apartamente sau chirii", "Ajutor social in Suedia" etc)

Este spre avantajul atat a celor care citesc, cat si a celor care adreseaza intrebari si nu in ultimul rand
a celor care raspund, ca informatiile sa poata fi gasite mai rapid si Forumul sa fie unul usor de citit.
In caz contrar, o invalmaseala de informatii ar crea confuzie, iritare sau nonsens.


Toate cele bune !
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Bidrag?!

Mesaj  Cristian Vin Feb 10, 2012 7:43 am

Scris de: MihaelaManea Astazi la 8:31 am

Pana imi gasesc ceva de lucru, pot aplica pentru ekonomiskt bistånd?

Vadå ekonomiskt bistånd??!
Miha .. tu nici macar nu ai actele de sedere in mana si .. intrebi din prima de bidraguri? Te-a pus suedezul la cautare de bidraguri .. cumva? No, cine-i roman la faza asta.. daca e s-o dam in romanisme? Basketball

Raspuns: baga-ti actele la Migra si Skatte mai intai .. si-apoi restul !






Cristian
Cristian
membru veteran
membru veteran

Numarul mesajelor : 49
Data de inscriere : 18/07/2009
Varsta : 49
Localizare : Sverige

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  MihaelaManea Joi Feb 09, 2012 9:31 pm

Buna Eliza,

Iti multumesc pentru amabilitate.
Nu vreau sa deranjez prea tare, vreau doar sa stiu daca am inteles bine care sunt pasii de urmat.
Suntem nesiguri si tematori, stim cam cum functioneaza birocratia, stim ca trebuie sa ne inarmam cu multa rabdare.
Eu am facut un mic plan si am nevoie doar sa-mi confirmi daca este OK.
1.Migrationsverket pentru Uppehållstillstånd (copie dupa pasaportul meu+personbevis+formulare)
2.Skatteverket pentru inscriere la adresa prietenului meu si cerere pentru personbevis pentru mine
3.Skatteverket pentru ID Kort

Este OK, pana acum?
Toate acestea se vor face in orasul in care locuieste prietenul meu, in Kalmar?
Am inteles de la alte persoane ca ar trebui sa mergem in Stockholm.

Imediat dupa ce am toate actele pot incepe sa caut de lucru sau am nevoie intai sa ma inscriu la SFI?
Pana imi gasesc ceva de lucru, pot aplica pentru ekonomiskt bistånd?

Multumesc,

MihaelaManea
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 08/02/2012

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  MihaelaManea Joi Feb 09, 2012 6:27 am

Lecturez forumul de 2 zile, am avut nevoie doar de o confirmare, sa stiu daca am acaparat bine toate informatiile gasite pe forum. Am indraznit sa va trimit mesaj privat atat tie cat si Elizei pentru ca, din cate am lecturat, mi se pare ca ati dat cele mai bune raspunsuri la intrebarile utilizatorilor. Uneori poate suntem pisalogi prin faptul ca ne repetam, dar facem asta doar pentru a fi siguri de ceea ce trebuie sa facem. Mergem intr o tara straina si trebuie sa avem toate temele facute. Asta i tot, inca o data eu iti multumesc pentru raspuns!

MihaelaManea
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 08/02/2012

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  MihaelaManea Joi Feb 09, 2012 6:21 am

Multumesc, insa primirea ta nu e prea placuta. Cu toate astea, respectul cu care am fost crescuta ma indeamna sa spun multumesc, chiar si unor replici acide.
Intr adevar, am postat de mai multe ori din necunostinta de cauza. Daca tu consideri ca asta este un motiv sa dai un reply atat de acid, ce pot spune? Intr un final...esti doar un roman, nu?
Ii multumesc Elizei pentru amabilitatea ei, din necunostinta de cauza si ei i am transmis mesaj privat, dar poate raspunsul ei respectuos a fost bazat pe respect si buna crestere.
In fine, nu este nevoie sa te deranjezi cu raspunsul, poate intr un final imi va raspunde altcineva.

Multumesc anticipat in cazul in care cineva imi poate raspunde la intrebari!

MihaelaManea
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 08/02/2012

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  cocoshel Joi Feb 09, 2012 4:39 am

Bine ai venit pe acest forum MihaelaManea!

Raspunsul la intrebarile tale este simplu. Foarte simplu. Spor la lectura forumului. As remarca faptul ca te-ai facut nmembru azi dimineata, mi-ai trimis postul asta in privat pe la 9.00 dimineata si apoi l-ai repetat prin copy-paste pe la ora 14.00 prin deschiderea unui nou topic. Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Cred ca ai confundat forumul Suedia Info cu biroul de informatii din Gara de nord, deschis 24 de ore din 24.

Toate cele bune!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty permis de sedere

Mesaj  MihaelaManea Joi Feb 09, 2012 2:51 am

Buna,



Am nevoie, te rog, sa-mi spui daca am inteles cam care ar fi pasii de facut pentru a obtine permisul de sedere in Suedia (mentionez ca prietenul meu este suedez, suntem intr-o relatie sambo). Trebuie sa mergem intai la Migrationsverket si sa aplicam pentru Uppehållstillstånd? Dupa ce am raspunsul din partea lor trebuie sa-mi obtin Personbevis si ID Kurt? Imi poti spune, cu aproximatie, cam cat dureaza acest proces? Dupa ce voi abtine toate aceste acte, ma pot inscrie la SFI si sa-mi caut de munca? Pana imi gasesc de munca, pot abtine un ajutor banesc din partea “statului” ? Voi beneficia de asistenta medicala dupa ce obtin permisul de sedere?

Multumesc anticipat pentru ajutor.

MihaelaManea
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 08/02/2012

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  cocoshel Lun Feb 06, 2012 7:11 am

La nr 3 ce trebuie sa facem, copiem toate actele pe care le avem contracte de pe unde am lucrat,si daca am fost someri copiem acele hirtii primite de la försäkringkassan cu sumele de bani pe care leam primit de la ei cind am fost someri?
O data pe an, de obicei in ianuarie, primesti o instiintare "kontrolluppgift från arbetsgivare" cu sumele primite ca salariu si impozitul platit pe tot anul. Cred ca ar fi suficient ca dovada. Daca ai trimite fiecare specificatie de salariu in ultimii 5 ani si ai lucrat part-time la mai multi angajati probabil s-ar aduna un dosar frumusel cu minimum 60 de pagini.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Acte necesare obtinerii PUR

Mesaj  eliza Sam Feb 04, 2012 4:14 am

In 2007 Romania a devenit membru EU. Romanii care s-au stabilit in Suedia inainte de 2007 (exceptie fac aceia care s-au stabilit cu azil politic, inainte de 1989) au facut-o in cea mai mare masura prin "Uppehållstillstånd" (Permis de sedere), adica prin casatorie si ulterior (dupa ce a fost introdusa) prin relatie sambo (un fel de logodna pe acte) cu cineva deja stabilit in Suedia, in felul acesta reusind sa obtina la randul lor acte de sedere in Suedia. Cei veniti cu contract munca in Suedia, inainte de 2007, au reusit sau nu stabilirea definitiva aici - alte reguli...
Dupa 2007, odata cu aderarea Romaniei la EU, s-a acordat "Uppehållsrätt" (Drept de sedere) pentru romani.
Scris de luci32 la data de Vin Feb 03, 2012 6:05 pm
1. kopia på ditt pass där medborgarskapet framgår eller nationellt ID-kort där uppgift om medborgarskap framgår
2. släktskapsintyg (handling som styrker familjeanknytning) om du söker som familjemedlem till EU/EES-medborgare
3. intyg om sysselsättning (arbete, studier eller liknande) som visar din sysselsättning under de senaste fem åren i Sverige
4. om du vistas i Sverige som en person med tillräckliga medel måste du kunna visa att du kunnat försörja dig på egna medel under de senaste fem åren
5. intyg om folkbokföring, till exempel personbevis, som visar hur länge du varit bosatt i Sverige

Aceste lucruri se cer cind depui pt. PUR + cererea complectata.Acum eu doresc sa va intreb despre aceste puncte, acte necesare.
La nr 3 ce trebuie sa facem, copiem toate actele pe care le avem contracte de pe unde am lucrat,si daca am fost someri copiem acele hirtii primite de la försäkringkassan cu sumele de bani pe care leam primit de la ei cind am fost someri?
Iar punctul 5 nu il inteleg.
Tu te numeri printre acei romani care s-au stabilit in Suedia imediat dupa aderare. Acest PUR - Permanent Uppehållsrätt, care se obtine dupa 5 ani de sedere (2007 + 5 = 2012) reprezinta de altfel o noutate in ce priveste romanii stabiliti in Suedia dupa 2007.
Primul pas este sa completezi cererea. Ca sa completezi cererea insa, ai nevoie de informatii exacte anterioare in ce te priveste.

Varianta 1
La pct. 3, nu inteleg in cazul de fata, care "voi"? Esti doar TU, care soliciti PUR, nu si sambo cu care locuiesti (ea are alta situatie comparat cu tine, chiar daca sunteti sambo). In concluzie, numai tu atasezi la cerere copiile dupa contractele de munca anterioare + copii dupa alte hartii de Försäkringskassan si astfel faci dovada in ce fel te-ai intretinut in Suedia in decurs de 5 ani.
Legat de sambo cu care locuiesti, ea vine dintr-o tara extra-EU. Daca regulile sunt aceleasi (n-am idee), adica daca ea are drept sa ceara PUR dupa 5 ani de sedere in Suedia, in cazul acesta va trebui sa faca la randu-i dovada la Migra cum s-a intretinut in cei 5 ani, la fel cum si tu procedezi.

La pct. 5, in legatura cu personbevis-ul = dovada ca esti inregistrat si ca ai locuit/locuiesti in Suedia: ca sa te edifici complet, fa o vizita la Skatteverket si intreaba-i: "Ce fel de personbevis trebuie sa solicit de la voi (pe loc) ca sa-l trimit mai departe la Migrationsverket in vederea obtinerii de PUR?" Sunt mai multe tipuri de personbevis care se pot solicita, de exp: pt studii, sedere, cetatenie suedeza, legatura de familie, angajare, ajutor social, ID-kort etc (nu exista insa, un anume personbevis pt obtinere PUT sau PUR).

Varianta 2

Completati cererile, fiecare separat, cu exactitate si pe proprie raspundere (cum v-ati intretinut etc), fara sa mai atasati alte hartii si trimiteti-le la Migrationsverket, care oricum investigheaza ceea ce voi ati declarat in hartii (cu sau fara hartii atasate la dosar).

Succes si tine-ne la curent, daca mai doresti! Rolling Eyes

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Acte necesare obtineri PUR.

Mesaj  luci32 Vin Feb 03, 2012 6:05 am

1. kopia på ditt pass där medborgarskapet framgår eller nationellt ID-kort där uppgift om medborgarskap framgår
2. släktskapsintyg (handling som styrker familjeanknytning) om du söker som familjemedlem till EU/EES-medborgare
3. intyg om sysselsättning (arbete, studier eller liknande) som visar din sysselsättning under de senaste fem åren i Sverige
4. om du vistas i Sverige som en person med tillräckliga medel måste du kunna visa att du kunnat försörja dig på egna medel under de senaste fem åren
5. intyg om folkbokföring, till exempel personbevis, som visar hur länge du varit bosatt i Sverige

Aceste lucruri se cer cind depui pt. PUR + cererea complectata.Acum eu doresc sa va intreb despre aceste puncte, acte necesare.
La nr 3 ce trebuie sa facem, copiem toate actele pe care le avem contracte de pe unde am lucrat,si daca am fost someri copiem acele hirtii primite de la försäkringkassan cu sumele de bani pe care leam primit de la ei cind am fost someri?
Iar punctul 5 nu il inteleg.
Am scris si la fortele de munca sa imi spuna daca ma pot ajuta cu ceva acte ca ei au tot, dar ei nu raspund asa repede.
Va multumesc.

luci32
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 29/01/2012
Varsta : 44

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty PUR + svenskt medborgarskap

Mesaj  eliza Dum Ian 29, 2012 10:34 am

Scris de luci32 la data de Dum Ian 29, 2012 9:49 pm
Salutari la toata lumea.Ma numesc Lucian si sunt in suedia de 5 ani cu ,,Bevis om registrering för EU/EES-medborgare med uppehållsrätt,, pe foaia care o am nu scrie nimic de permanent uppehållsrätt, timp in care am tot lucrat, sambo cu care sunt este de origine thailandeza si ea are 4 ani aici, si sambo suntem de cam un an si jumatate.
Eu dupa astia 5 ani ce as putea obtine ,permanent uppehållsrätt, sau cetatenia suedeza?

Eu am tot citit pe forumuri dar nu am vazut nimic concret despre aceasta situatie in care ma aflu eu.
Am trimis un mail la Migrationsverket si iam intrebat si pe ei dar mi-au raspuns,

En EU medborgare skall ha bott i Sverige i 5 år och ha permanent uppehållsrätt innan man kan söka till svenskt medborgarskap. Så efter 5 år söker du permanent uppehållsrätt och sedan kan du söka svenskt medborgarskap.
Si mai stiti cam cit timp mi-ar mai trebui sa astept in cazul in care trebuie sa obtin permanent uppehållsrätt prima data si mai apoi cetatenia suedeza?
Va multumesc anticipat.
Reiese clar din email-ul de la Migra. Deci mai intai aplici pt PUR (poti sa faci asta si maine) si astepti beslut-ul de la Migra. Nu stiu sa-ti spun exact cat timp dureaza pana se ia decizia, poate 3 sapt, o luna, doua luni. Apoi poti aplica pentru cetatenie, iar timpul de asteptare a deciziei cu privire la cetatenia suedeza este in 2012:

"I år beräknas cirka 35 000 lämna in en ansökan om svenskt medborgarskap. Trots det stora antalet ansökningar har väntetiden minskat den senaste tiden. Just nu kan du som sökt svenskt medborgarskap i de flesta fall få beslut inom ett år. (In momentul de fata, tu care ai aplicat pt cetatenia suedeza, poti sa primesti decizia intr-un an de zile, ceea ce este valabil in majoritatea cazurilor.) Vi räknar med att kunna korta väntetiden ytterligare under året." (sursa: migrationsverket.se)

Eu nu cred ca vei astepta un an de zile, ci mult mai putin, daca dosarul tau este in regula. Un an de zile de asteptare mi se pare enorm, si cand scriu aceasta ma refer la cetatenii EU care aplica pt cetatenia suedeza.
Succes si mai scrie-ne, daca doresti, cum a decurs in cazul tau!



eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty cetatenia suedeza

Mesaj  luci32 Dum Ian 29, 2012 9:49 am

Salutari la toata lumea.Ma numesc Lucian si sunt in suedia de 5 ani cu ,,Bevis om registrering för EU/EES-medborgare med uppehållsrätt,, pe foaia care o am nu scrie nimic de permanent uppehållsrätt, timp in care am tot lucrat, sambo cu care sunt este de origine thailandeza si ea are 4 ani aici, si sambo suntem de cam un an si jumatate.
Eu dupa astia 5 ani ce as putea obtine ,permanent uppehållsrätt, sau cetatenia suedeza?

Eu am tot citit pe forumuri dar nu am vazut nimic concret despre aceasta situatie in care ma aflu eu.
Am trimis un mail la Migrationsverket si iam intrebat si pe ei dar mi-au raspuns,

En EU medborgare skall ha bott i Sverige i 5 år och ha permanent uppehållsrätt innan man kan söka till svenskt medborgarskap. Så efter 5 år söker du permanent uppehållsrätt och sedan kan du söka svenskt medborgarskap.
Si mai stiti cam cit timp mi-ar mai trebui sa astept in cazul in care trebuie sa obtin permanent uppehållsrätt prima data si mai apoi cetatenia suedeza?
Va multumesc anticipat.

luci32
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 29/01/2012
Varsta : 44

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  Stefana Joi Ian 26, 2012 11:05 pm

Eliza, multumesc inca o data si sincer ma bucur ca exista oameni ca tine ! Sunt total de acord cu tine in legatura cu ce ai scris mai jos despre asa zisi prieteni care te ajuta. Am avut parte de ei in Irlanda. Dar sa revin la subiectul principal,o sa va tin la curent cu pasi pe care o sa-i parcurg in legatura cu actele. Poate o sa mai ajute pe cineva. Deocamdata stau,urmaresc forumul (mor de plictiseala Very Happy pt ca stau toata ziua acasa si nici vremea nu-i prea favorabila pt plimbari Very Happy ) . O zi cat mai frumoasa ! Pupici :-*

Stefana
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 24/01/2012
Varsta : 36
Localizare : Malmo

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  eliza Mier Ian 25, 2012 6:51 am

Scris de Stefana la data de Mier Ian 25, 2012 9:29 am
Deci inseamna ca trebuie sa astept decizia de la Migrationsverket si dupa sa merg la Skatt. Zicea cineva de aici (care stie la fel de bine ca mine ! ) ca a auzit de la o alta persoana ca dureaza foarte mult si ca o sa fim chemati la nu stiu ce interviuri,separati,sa ne verifice in nu stiu cate feluri Shocked

Da, astepti decizia care o sa-ti parvina prin posta. In caz ca va cheama la interviuri, vei primi o hartie separata "kallelse till intervju" (prezentare/chemare la interviu) insotita de detalii, cand sa va prezentati, cu ce acte etc. Apoi urmeaza drumul la Skatteverket, in functie de decizia de la Migra.

Am avut o colega de scoala, tot romanca, iar ea a venit in Suedia pe la inceputul lui 2009 in aceeasi forma (sambo), adica la/cu prietenul ei - cetatean roman, care primise contract de munca aici. Ea nu a intampinat nicio dificultate cu actele (a durat ceva mai mult timp sa-si obtina ID-kort, dar pana la urma a reusit). Retin ca ea cand s-a inscris la scoala la Sfi, nu avea ID-kort, dar avea personnummer in schimb plus actele de la Migra. Fosta mea colega si-a obtinut astfel "uppehållsrätt" in Suedia, prin relatia cu el. Eu nu tin minte ca ea sa-mi fi povestit ca ei au fost chemati la vreun interviu la Migra. Dar ma repet, legislatia si regulile se pot schimba intre timp...

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  Stefana Mar Ian 24, 2012 9:29 pm

Multumesc mult Eliza ! Ideea e ca prima data am mers la Skattverket sau cum se numeste iar cei de acolo m-au trimis la Migrationsverket si dupa sa revin la ei. Deci inseamna ca trebuie sa astept decizia de la Migrationsverket si dupa sa merg la Skatt. Zicea cineva de aici (care stie la fel de bine ca mine ! ) ca a auzit de la o alta persoana ca dureaza foarte mult si ca o sa fim chemati la nu stiu ce interviuri,separati,sa ne verifice in nu stiu cate feluri Shocked Oricum multumesc pt. raspuns,o zi cat mai frumoasa iti doresc !

Stefana
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 24/01/2012
Varsta : 36
Localizare : Malmo

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  eliza Mar Ian 24, 2012 8:17 am

Stefana,
Ai primit doar o confirmare de primire de la Migrationsverket precum ca au luat la cunostinta solicitarea ta. Aceasta este procedura standard. Decizia (beslut / besked) o sa-ti parvina in cateva saptamani. Cam atat dureaza sau cel putin asa stiu eu. Posibil sa dureze si mai mult in functie de anumiti alti factori. Oricum, nu te ingrijora si va sfatuiesc, pe tine si pe prietenul tau, sa va inarmati cu rabdare in situatii de acest gen...

In caz ca el are contract de munca in Suedia si deci are cel mai probabil "arbetstillstånd" - AT, nu ar trebui sa fie vreo problema in obtinerea, mai departe, a permisului tau de sedere.
Va doresc multa bafta!

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Buna tuturor

Mesaj  Stefana Mar Ian 24, 2012 12:59 am

as avea si eu o mica nelamurire.Nu sunt de mult in Suedia,am doar o luna si un pic si am fost la Migrationsverket. Pt a putea sa-mi fac acte eu si prietenul meu ne-am declarat sambo,el avand contract de munca aici. Azi am primit un raspuns de la ei insa nu stiu ce sa inteleg. Mi-au trimis o notificare cum ca au primit cererea mea pt permis de sedere si munca in Suedia.Ceea ce ma intreb eu e ca nu trebuia sa-mi confirme daca mi-au aprobat sau nu dreptul de sedere?

Stefana
membru
membru

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 24/01/2012
Varsta : 36
Localizare : Malmo

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  cocoshel Sam Mai 07, 2011 12:46 am

Cred ca in cazul tau este vorba despre inscrierea dreptului permanent de sedere (permanent uppehållsrätt). Aceasta inscriere se poate face dupa 5 ani de la inscrierea dreptului de sedere ca cetatean UE (uppehållsrätt). Uppehållstillstånd este un permis de sedere obtinut in urma unei cerere de reunificare a familiei sau azil politic (inclusiv pentru cetatenii EU). Uppehållsrätt este doar inscrierea in evidente a unui drept (rätt), singura conditie fiind indeplinirea unor conditii materiale (venit, locuinta).
136011 "Ansökan om uppehållstillstånd för personer med status som varaktigt bosatt i annan EU-sta och deras familjemedlemmar" (nu prea inteleg ce inteleg ei prin varaktigt bosatt i annnan EU land)
Cererea asta trebuie facuta de cetatenii non-EU care au locuit o perioada indelungata intr-un alt stat din UE. Aceasta cerere poate fi facuta si de cetatenii romani (fara cetatenie suedeza) care au locuit peste 5 ani (varaktigt bosatta) in Suedia si doresc obtinerea unui permis de rezidenta intr-o tara EU, care are reguli de tranzitie pentru migrarea cetatenilor din tarile recent aderate la UE. Germania este un exemplu in cazul cetatenilor romani si bulgari.
- 110031 "Ansökan om uppehållstillstånd för EU/EES-medborgare och deras anhöriga"
Aceasta cerere trebuie facuta de cetatenii EU care doresc permis de sedere (uppehållstillstånd) pentru reunificarea familiei, deci nu este cazul tau.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty formular necesar pt permanent uppehållstillstånd

Mesaj  haiku Vin Mai 06, 2011 11:44 pm

costel igorov a scris: Mai complicat este sa alegi formularul care trebuie in functie de tipul de uppehållstilstånd. Birocratii de la Migra au cite un formular pentru fiecare: studii, munca, concubinaj cu un cetatean suedez, intracomunitar cu drept permanent de sedere, forta de munca migratoare UE sau nonUE, extracomunitar sau azilant plus exceptii de la reguli si categorii.
Mai greu este sa te cataloghezi corect in grilajele si formularele Migra. De multe ori te incadrezi la doua sau mai multe categorii, alege cel mai avantajos sistem pentru tine. Restul este simplu, masinaria birocratica suedeza este bine unsa si serviciile sunt de cea mai buna calitate.

Trebuie sa recunosc ca mi-am prins urechile in hatisul de formulare de pe site-ul Migrationsverket Very Happy si as dori o sugestie de la voi, daca sunteti amabili Smile
Ca cetatean EU, am dreptul sa aplic pentru permanent uppehållstillstånd dupa 2 ani de uppehållsrätt, din cate am inteles cu ajutorul cunostintelor mele aproximative de suedeza Very Happy In august voi avea 2 ani de sedere neintrerupta in Suedia. Sunt o persoana singura, deci iasa din discutie formularele pentru soti/concubini/reintregirea familiei. Lucrez si studiez. SAS-ul poate fi considerat studiu?
Deci, care formular ar trebui sa il completez eu?
- 136011 "Ansökan om uppehållstillstånd för personer med status som varaktigt bosatt i annan EU-sta och deras familjemedlemmar" (nu prea inteleg ce inteleg ei prin varaktigt bosatt i annnan EU land)
- 110031 "Ansökan om uppehållstillstånd för EU/EES-medborgare och deras anhöriga"
La ambele formulare trebuie atasat formularul 227021 "Anställningsintyg för medborgare i en EU/EES-stat och personer med status som varaktigt bosatta i en annan EU-stat, in cazul meu, cred.
Am trimis un mail celor de la MV, dar cred ca voi imi puteti oferi informatia mai rapid. Multumesc.

haiku
membru
membru

Numarul mesajelor : 22
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  cocoshel Mier Mar 16, 2011 12:43 am

S-ar putea sa mai fie inca valabil personnummer, totul depinde daca ai anuntat la Skatteverket schimbarea domiciliului in Romania.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty as dori o lamurire de la cei de pe forum

Mesaj  gik38 Mar Mar 15, 2011 1:12 am

Salut la cei de pe forum ,as avea o itrebare si as vrea un raspuns de la cei care au mai patit asa cv .
am fost in suedia in anul 2008 ,m-am casatorit cu o romanca stabilita acolo de 15 ani ,am facut toate actele necesare cu ea ,tot ce tine de suedia ,person numar etc ,dupa ceva timp am fost la scoala de limba suedeza unde am mers pina la primul curs A1, apoi ne-am despartit ....adica mai bn zis m-am trezit acasa cu o hartie din partea ei in care imi spunea ca vrea sa divortam . ok bun si facut am semnat actul acela fiind nervos si vrand sa scap de femeia de acolo ,urmand sa plec in romania si sa astept decizia de divort .
dupa 1 an am primit o hartie in care se specifica acest lucru ca sant divortat ......
ac as avea o intrebare ,mai ma pot intoarce in suedia ? mai pot folosi personul numar ? si daca da unde pot sa ma adresez ?
va multumesc

gik38
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 15/03/2011

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  Emil Vin Dec 17, 2010 5:42 pm

Laurssen a scris:Si åia 1500 de sek unde ai pot plåti cand depun cererea pt. cetåtenie? Pot plåti si cash la ghiseu la vrun functionar acolo cand depun cererea? Sau platesc cu cardul?
Vezi ca poti face cerere online direct pe siteul de la Migrationsverket si platesti acolo direct via internet de pe contul tau bancar.

http://www.migrationsverket.se/info/1957.html

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  Laurssen Vin Dec 17, 2010 10:18 am

Si åia 1500 de sek unde ai pot plåti cand depun cererea pt. cetåtenie? Pot plåti si cash la ghiseu la vrun functionar acolo cand depun cererea? Sau platesc cu cardul?

Laurssen
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 10/11/2010

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  Laurssen Lun Dec 13, 2010 10:53 am

Multzumesc pt. råspuns Cocoshel

Laurssen
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 10/11/2010

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  cocoshel Lun Dec 13, 2010 10:27 am

Skatteverket elibereaza un personbevis special pentru cetatenie, acolo este specificata probabil si familia. Cererea costa 1500sek. Succes!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  Laurssen Dum Dec 12, 2010 2:00 pm

costå ceva cand depui cererea?

Laurssen
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 10/11/2010

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  Laurssen Dum Dec 12, 2010 1:57 pm

Multumes Cocoshel

Dar familjebevis nu imi trebuie?
Doar personbevis?

Laurssen
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 10/11/2010

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  cocoshel Dum Dec 12, 2010 1:35 am

Daca trimiti prin posta ai nevoie doar de passaport in original si personbevis pentru cetatenie.
Formularul :
http://www.migrationsverket.se/download/18.56e4f4801246221d25680002478/mbl_300031_sv.pdf


cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  Laurssen Vin Dec 10, 2010 12:38 am

Salut, sunt intr-o relatie de sambo cu o suedezå si am permanent uppehållstillstånd. Si as vrea sa depun actele pt cetåtenie.Stie cineva ce fel de acte imi trebuie la dosar pt. cetåtenie? Si ce fel de formular trebuie så completez de la migrationsverket de pe site?

Imi råspunde si mie cineva?

Laurssen
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 10/11/2010

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  Emil Joi Dec 09, 2010 7:51 am

Laurssen a scris:Salut, sunt intr-o relatie de sambo cu o suedezå si am permanent uppehållstillstånd. Si as vrea sa depun actele pt cetåtenie.Stie cineva ce fel de acte imi trebuie la dosar pt. cetåtenie? Si ce fel de formular trebuie så completez de la migrationsverket de pe site?
Du-te pe site-ul de la Migrationsverket si ai sa gasesti acolo. daca nu sti suedeza roag-o pe sambo a ta sa te ajue.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  Laurssen Joi Dec 09, 2010 7:00 am

Salut, sunt intr-o relatie de sambo cu o suedezå si am permanent uppehållstillstånd. Si as vrea sa depun actele pt cetåtenie.Stie cineva ce fel de acte imi trebuie la dosar pt. cetåtenie? Si ce fel de formular trebuie så completez de la migrationsverket de pe site?

Laurssen
membru
membru

Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 10/11/2010

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty multumesc

Mesaj  mardug Dum Aug 22, 2010 5:04 am

Multumesc pentru informatie si ajutor in acelasi timp.

mardug
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 22/08/2010

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  costel igorov Dum Aug 22, 2010 4:16 am

Trece si tu o saptamana inainte de cererea de personnummer. Nu-si bate nimeni capul pe aici cu asemenea amanunte, nici macar nu exista o sanctiune pt depasirea acestui termen. Aia de la Migra au de lucru pina peste cap cu azilantii si non EU.
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Am o nelamurire, ma poate ajuta cineva?

Mesaj  mardug Dum Aug 22, 2010 3:22 am

Eu am venit in Suedia in anul 2009 dar nu am fost pe la migrationsverket, pentru ca nu am stiut. Problema este ca acum vreau sa obtin permis de sedere. Sotul meu lucreaza aici iar eu am terminat SFI-ul. Eu incerc sa trimit formularul online iar nedumerirea consta la data pe care trebuie sa o trec pe formular. Trec data de inregistrare in Suedia? .In felul acesta as depasi cele 3 luni, perioada in care ar fi trebuit sa cer permisul.

mardug
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 22/08/2010

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  VIKINGUL Mar Iul 13, 2010 4:42 pm

Gogule , nu trebuie sa termini SFI.ul sa poti sta acasa si sa dai la peste .......... stai tu linistit , burtika mea traieste bine ...nu avem nici un stress , poate doar datorii ...dar se va schimba situatia cand o sami schimb numele in SONY ERICSSON Smile Smile
Nu mai comenta la adresa mea , la ce prostii debitezi au inceput astia sa se impuste mai des in Fitja , imi este asa o frica ca o sami gaureasca rotile la bicicleta din cauza ta , cand dau la peste la 1 noaptea Smile

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  Emil Dum Iul 11, 2010 10:05 pm

VIKINGUL a scris:Lipovene , pt orice permis de sedere trebuie sa se duka lumea personal la migration ....iar mananci banane talibaneze Smile))
Nu trebuie sa te duci decit atunci cind iti pun viza pe pasaport. Actele le poti trimite si prin posta.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  costel igorov Dum Iul 11, 2010 9:50 pm

Scuze Vikingule....chiar nu stiam. Ai si tu un argument, un link ceva sa ne luminam si noi?
Unele tipuri de rezidente, uppehållsrätt spre exemplu, se pot solicita si obtine chiar online.
Apropo Vikingule, ai terminat macar SFI-ul ?
Sa traiesti bine!
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  VIKINGUL Dum Iul 11, 2010 12:25 pm

Lipovene , pt orice permis de sedere trebuie sa se duka lumea personal la migration ....iar mananci banane talibaneze Smile))

VIKINGUL
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 72
Data de inscriere : 09/06/2009

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Förlängning av uppehållstillstånd

Mesaj  costel igorov Dum Iul 04, 2010 9:41 am

Pentru o simpla prelungire trebuie sa te duci doar pina la prima cutie postala. Poti sa-l trimiti in scris chiar miine prin posta si apoi astepti linistita postasul cu decizia. Formularul poti sa-l descarci de pe site-ul http://www.migrationsverket.se/ apoi printezi, completezi si trimiti prin posta.
Mai complicat este sa alegi formularul care trebuie in functie de tipul de uppehållstilstånd. Birocratii de la Migra au cite un formular pentru fiecare: studii, munca, concubinaj cu un cetatean suedez, intracomunitar cu drept permanent de sedere, forta de munca migratoare UE sau nonUE, extracomunitar sau azilant plus exceptii de la reguli si categorii.
Mai greu este sa te cataloghezi corect in grilajele si formularele Migra. De multe ori te incadrezi la doua sau mai multe categorii, alege cel mai avantajos sistem pentru tine. Restul este simplu, masinaria birocratica suedeza este bine unsa si serviciile sunt de cea mai buna calitate.
costel igorov
costel igorov
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 93
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Förlängning av uppehållstillstånd

Mesaj  eliza Dum Iul 04, 2010 9:15 am

Valentina, cred ca cel mai bine este sa-i contactezi telefonic sau sa le trimiti un email, ca sa nu risti sa faci cale intoarsa asa degeaba. Situatia difera de la persoana la persoana, de la oras la oras. Un raspuns aproximativ la intrebarea ta ar fi sa te duci la Migra cu 2 saptamani inainte, cu formularul completat.

Aici gasesti detalii despre cum poti sa-i contactezi
http://www.migrationsverket.se/info/kontakt.html

Cred ca poti trimite cererea prin internet. Intreaba la ce adresa se trimite si ce alte hartii mai trebuie anexate in cazul tau - personbevis etc (daca este necesar). Dupa ce trimiti cererea vei primi o scrisoare de confirmare, precum ca au luat la cunostinta cazul tau. In urma verificarii vei primi o noua scrisoare de la Migra cu decizia care s-a luat in cazul tau.
Acesta este formularul (eu pe acesta l-am completat - Förlängning)
http://www.migrationsverket.se/download/18.56e4f4801246221d25680001176/blut_114021_sv.pdf

Uppehållstillstånd och uppehållstillstånd för besök
Blankett 114 021
http://www.migrationsverket.se/info/116.html

Bafta!

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty O intrebare

Mesaj  Valentina Dum Iul 04, 2010 5:33 am

Stie cineva cand trebuie sa ma prezint la migrationsverket sa imi prelungesc uppehållstillstånd-ul? Mie imi expira pe 4 august, si cam cand ar trebui sa fiu acolo? Ca din cate am auzit nu prea e bine sa fii asa devreme acolo ca te trimite acasa si zice sa vii in alta zi, asa e? Ca nu vreau sa ma duc degeamba pana acolo ca cam strabat cam 70 de km. Daca ma duc pe data de 10-11 iulie ar fi bine sau este devreme?

Valentina
Membru nou
Membru nou

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 26/06/2010

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  cocoshel Mier Mar 24, 2010 9:40 am

Persoanele care au mijloace suficiente pentru a se intretine trebuie sa solicite inregistrarea dreptului de sedere (uppehålsrätt). Cetatenii EU care se muta in Suedia pentru reunificarea familiei cu un cetatean suedez sau strain care are deja drept permanent de sedere in Suedia solicita de obicei permis de sedere (uppehållstillstånd).

Uppehållsrätt este inregistrarea unui drept conditionat doar de existenta mijloacelor proprii de intretinere, uppehållstilstånd este o permisiune care se acorda de obicei pentru reunificarea familiei, azil politic sau studii la nivel de cel putin gimnaziu (SFI nu este considerat studiu gimnazial). Reunificarea familiei si azilul politic sunt supuse unei proceduri de verificare a seriozitatii relatiei sau a motivelor de azil.

Exista si permanent uppehålsrätt (se acorda dupa 5 ani cu uppehållsrätt) si permanent uppehållstillstånd (se acorda dupa 2 ani cu uppehållstillstånd). Cele doua forme cu permanent inseamna un drept neconditionat de locui in Suedia, indiferent de existenta mijloacelor financiare sau a unei relatii cu alta persoana precum si acces neconditionat la sistemul de asigurari sociale.

Dovedirea existentei mijloacelor proprii se face prin documente (pensie, existenta unei averi suficiente etc). Daca o alta persoana sponsorizeaza (parinti de exemplu) trebuie dovedita potenta financiara a acestora.
http://www.migrationsverket.se/info/199.html
http://www.migrationsverket.se/info/199_en.html
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty modalitati de obtinere a uppehållstillstånd (permis de sedere)

Mesaj  d_89 Mar Mar 23, 2010 11:51 pm

Care este procedura de a obtine permis de sedere prin dovada ca ai cu ce sa te intretii? Trebuie o dovada clara ma refer la un cont in banca sau ceva de genu, sau numai o declaratie pe propie raspundere? Eu de ex pot sa ma intretin singur cu bani din Ro dar cum sa fac? Cu dovada de la SFI te incadrezi la cei care obtin permis pentru faptul ca studiaza? sau trebuie sa fii la o universitate ceva....? multumesc anticipat

d_89
membru
membru

Numarul mesajelor : 27
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  Isaksson Sam Aug 08, 2009 6:14 am

Dar dupå pårerea mea sar putea så primesc direct permanent uppehållstillstånd, pt. cå permanent-ul uppehållsrätt lam primit dupå 3 luni de uppehållstillstånd. Si permanent-ul uppehållsrätt se obtine mai greu decat permanent uppehållstillstånd. Sar putea så am sanse Smile
Isaksson
Isaksson
membru
membru

Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 11/07/2009

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  Isaksson Sam Aug 08, 2009 5:35 am

Bunå Eliza!

Mersi pt. informatii

Da, formularele astea le-am primit Förlängning av Uppehållstillstånd, si le-am completat deja si må duc cu ele luni la migrationsverket.
Si o så intreb acolo Förlängning av Uppehållstillstånd sau permanent uppehållstillstånd la care am dreptul.

O så completez si un formular de permanent uppehållstillstånd så il iau cu mine, o så il iau de pe net de la ei de pe site. Dar nu stiu ce numår are si de unde så-l iau. O så il caut eu
Isaksson
Isaksson
membru
membru

Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 11/07/2009

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  eliza Vin Aug 07, 2009 10:45 pm

Cred ca ai primit acelasi formular care l-am primit si eu; am explicat pe forum la topicul: "Cum mi-am obtinut actele...". Pe formularul respectiv sunt anumite rubrici, iar tu ar trebui sa bifezi ca doresti Förlängning av Uppehållstillstånd (prelungire Permis de Sedere).
Dar... poti lasa rubrica goala si o completezi cand ajungi la ghiseu, in functie de ceea ce te va sfatui functionarul de la Migrationsverket.

Din ce ai scris tu in prima postare, rezulta ca pe 31 iulie a expirat permisul tau de sedere si ar fi fost normal sa te prezinti cu hartiile la Migrationsverket inainte ca acest lucru sa se intample. Eu, de exemplu, m-am prezentat chiar putin mai devreme decat imi solicitasera ei si functionara respectiva, m-a trimis la plimbare pt ca asa a vrut ea, nu ca asa suna legea neaparat.
Sper ca tu, la randul tau, sa nu intampini vreo problema deoarece te prezinti dupa termenul limita. Ar fi bine totusi, sa ai pregatita o explicatie plauzibila in acest sens, daca cei de la Migrationsverket te vor intreba (desi, nu cred asta).

Daca doresti sa stii ce drepturi ai (sau nu ai) pentru a obtine Permanent Uppehållstillstånd, suna la Migrationsverket si explica situatia ta; in final... intreaba daca indeplinesti conditiile legale si daca poti primi PU dupa un an de zile sau daca este neaparat necesar sa astepti doi ani.
Sau... intrebi acest lucru la ghiseu, cand ajungi la Migrationsverket, daca poti sa aplici acum pentru Permanent Uppehållstillstånd, in loc de Förlängning av Uppehållstillstånd. Iti vor explica ce conditii trebuie sa indeplinesti. In cazul in care, conform legii, tu indeplinesti toate conditiile, este posibil sa primesti PU.

Totusi, poti avea surpriza... ca decizia de la Migrationsverket sa nu o primesti pe loc. In cazul tau, fiind casatorit cu un cetatean suedez, s-ar putea sa nu intampini nicio problema de acest gen si sa primesti raspunsul imediat. Stampila pe pasaport nu este obligatorie; daca soliciti, iti vor pune stampila pe pasaport (termenul pentru care ai primit Uppehållstillstånd). Iti doresc succes!

eliza
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 82
Data de inscriere : 13/05/2009
Localizare : Sverige

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  Isaksson Vin Aug 07, 2009 11:20 am

Da sunt nerabdator, cå vreau sa imi iau cetatenie mai repede.
Si trebuiesc aplicate la timp permisele de rezidentå sau ce sunt, cå deja må doare capul cu toate hartiile astea si atatea intrebåri si råspunsuri si cåutåri.
Isaksson
Isaksson
membru
membru

Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 11/07/2009

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  cocoshel Vin Aug 07, 2009 10:02 am

Cam asa ceva. Esti foarte nerabdator, te inteleg. Oricum nu prea are mare importanta stampila pe pass, cunosc romani care stau de ani de zile fara stampile. Ai nevoie de permise de sedere doar daca ai nevoie de subventii gen alocatie pentru copii, concediu de maternitate/paternitate etc. Pentru somaj nu ai nevoie decit de numar personal.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  Isaksson Vin Aug 07, 2009 9:38 am

Salut Cocoshel!

Adica sa aplic normal inseamna sa-l prelungesc in continuare normal, si astept ce fel de uppehållstillstånd mi se va da?
Isaksson
Isaksson
membru
membru

Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 11/07/2009

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  cocoshel Vin Aug 07, 2009 9:17 am

In mod normal primesti permanent uppehållstillstånd dupa doi ani. Aplica normal pentru uppehållstillstånd, poate ai noroc, am mai auzit de cazuri cind s-a primit PU mai devreme de doi ani!
Succes!
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Drept de sedere  si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd  ) - Pagina 2 Empty Re: Drept de sedere si permis de sedere in Suedia ( Uppehållsrätt si uppehållstillstånd )

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum