Forum Suedia Info
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Ultimele subiecte
» Impozitarea in Suedia
Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? - Pagina 2 EmptyMar Iul 10, 2018 9:03 am Scris de haiku

» Fanfare Ciocarlia in concert la Stockholm pe 15 iulie 2018
Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? - Pagina 2 EmptyMier Iul 04, 2018 1:21 am Scris de cocoshel

» Numere personale in Suedia (personnummer)
Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? - Pagina 2 EmptyJoi Noi 30, 2017 2:24 am Scris de Roxyrox

» Şcolarizare/perfecţionare angajat
Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? - Pagina 2 EmptySam Oct 14, 2017 7:16 am Scris de costel igorov

» Locuri de munca Suedia
Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? - Pagina 2 EmptyLun Sept 11, 2017 5:34 am Scris de mihaelaiosip

» Caut chirie in Goteorg
Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? - Pagina 2 EmptyDum Iul 23, 2017 4:10 am Scris de fratilaalex

» Infiintare firma.
Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? - Pagina 2 EmptyVin Iul 07, 2017 6:00 pm Scris de marcellmc

» Emigrare in Suedia? Informatii si discutii pro si contra.
Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? - Pagina 2 EmptyLun Apr 10, 2017 4:53 am Scris de 1parazit

» autoturism inmatriculat in Romania
Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? - Pagina 2 EmptyDum Mar 26, 2017 12:24 am Scris de megan6X

Cine este conectat?
În total sunt 11 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 11 Vizitatori

Nici unul

[ Vizualizeaza toata lista ]


Recordul de utilizatori conectați a fost de 103, Vin Ian 07, 2011 6:53 am
Reclama ta aici

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

+12
Solstice
adelia2010
kogaion
VIKINGUL
Cristian
eliza
Admin
BraveGeek
Emil
brigadir
cocoshel
Brutus
16 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? - Pagina 2 Empty Limba suedeza - Komvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  Emil Sam Aug 29, 2009 8:10 pm

Nu stiu daca stiti de cursul asta Rosetta Stone. Este un curs de invatarea limbilor straine (printre care si suedeza) si am observat ca este foarte bun. Poti invata fara profesor pe calculator acasa, acolo ai totul. Scriere, pronuntie, "hörförståelse" gramatica. Eu am decis s-o trimit pe prietena mea la SFI unde poate sa inceapa in ritm mai usor, iar acasa sa faca exercitii si pe cartile de la Komvux si pe Rosetta Stone si cu mine. Sint sigur ca in cel mult 6 luni se va descurca foarte bine in suedeza ca sa inteleaga si sa se faca inteleasa. In septembrie incepe SFI. Ea a venit aici la mine la sfirsitul lunii iunie.
P.S. cursul Rosetta Stone l-am tras de pe piratebay. Smile
Multumesc Eliza pentru articolul scris, foarte la obiect si care reflecta intru totul realitatea.

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? - Pagina 2 Empty Limba suedeza - Komvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  brigadir Sam Aug 29, 2009 2:39 am

Exista multe pro si contra-uri atat in sistemul de invatamant romanesc cat si cel suedez. Acestea sunt mai devreme sau mai tarziu influentate de situatia politico-ecomomica a tarilor.
In Romania calitatea educatiei este dictata(in prezent) de bugetul alocat. Invatamantul fiind in gestionarea guvernului cu filialele locale a inspectoratelor scolare. Cu toate acestea cultura "dascalului" inca primeaza si, chit ca bugetul este mic, calitatea este acceptabila, in special la nivelele superioare. Paradoxal, motivatia unui viitor loc de munca este minima. Singura motivatie plauzibila ramane in continuare "foamea".

In Suedia calitatea educatiei este dictata de politicieni deoarece invatamantul este in gestionarea primariilor skolverketul neavand o putere executiva. Politicienii vin si pleaca la fiecare 4 ani. Multi dintre ei au experienta in invatamant ca "fosti elevi" si nu ca profesori. Sa nu mai vorbim de management. Toate acestea plus altele au adus Suedia intr-un impas educational. Exista numeroase critici privind felul in care se acorda notele in invatamant si cum se supraevalueaza meritele elevilor.

In ceea ce priveste SFI sorry... a devenit cea mai proasta gluma a sistemului.

Cei care cunosc suedeza n-au decat sa mearga pe google si sa scrie la cautare: Nyamko Sabuni SFI
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? - Pagina 2 Empty Limba suedeza - Komvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  Emil Vin Aug 28, 2009 3:56 pm

Eu cind am venit aici in Suedia acum 19 ani tot cursurile de SFI la Komvux le-am facut. Eram cam 15 intr-o clasa si cursul a fost de calitate dupa cite imi aduc eu aminte. Pe urma am continuat cu Svenska som andra språk ca sa-mi aprofundez cunostintele in limba suedeza. Profesorii au fost excelenti, atmosfera relaxanta si foarte buna de invatat. Eu fiind obisnuit cu scoala comunista din Ro venit atunci din comunismul negru din anii 80 mi s-a parut aici raiul pe pamint. Acuma nu mai stiu cum este dar dupa parerea mea scoala suedeza in general este net superioara scolii romanesti la toate nivelurile. In Ro se facea scoala la un mod idiot te punea sa inveti aiurea pe de rost chestii de care nu aveai vreodata nevoie nu se imbina scoala cu practica nu te invata cum sa-ti folosesti cunostintele, iti omora spiritul de initiativa nu-ti incuraja fantezia si creativitatea. Acuma banuiesc ca este mult mai rau in Ro. Este de ajuns sa platesti taxele alea sa mai dai o mica spaga si sa te mai duci din cind in cind la scoala si gata ai absolvit o facultate.


Ultima editare efectuata de catre Emil in Sam Aug 29, 2009 2:57 am, editata de 1 ori

Emil
membru senior
membru senior

Numarul mesajelor : 171
Data de inscriere : 10/07/2009

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? - Pagina 2 Empty Limba suedeza - Komvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  brigadir Vin Aug 28, 2009 12:13 pm

In legatura cu diferenta de calitate intre SFI si FU, fara sa vrei ai raspuns singur la intrebare. Dupa cum spuneai exista doua tipuri de "clienti": cei carora li se platesc cursurile de catre stat(SFI) si cei care platesc personal, din buzunar.
Ei bine, in componenta statului intra politicieni si tehnicieni care sunt angajati. Acesti birocrati au un salariu dar iti poti imagina ca nu platesc cursurile din buzunarul propriu. Ei isi "fac" doar treaba sau, mai bine zis, se fac ca isi fac treaba. Ei dau banu', deci ei ar fi cei care ar avea dreptul sa faca reclamatii. Pe ei insa situatia ai cam lasa rece. Emigrantii care merg la SFI se bucura ca au invatamant gratuit si nu trebuie sa plateasca deci ei zic doar "bogdaproste". Majoritatea vin din tari in care statul pedepseste orice comment si taie capul celui care indrazneste prea mult deci....
Clientii care isi permit sa plateasca un curs la FU sunt consumatori si fiecare dintre ei este un posibil reclamant. Buzunarul doare si daca platesc vor un serviciu de calitate.
Concluzie: Frica = Calitate.

Eu, am activat, colaborat si lucrat efectiv(cu salariu) in cadrul organizatiilor pt drepturile omului si tot ce deriva din aceste lucruri. Si normal ca am un al saselea simt care ma atentioneaza cand ceva pute. Jobul a fost doar un simplu job. Binenteles ca am avut si sper sa mai am cat mai multe si mai diverse.
Nici eu nu urmaresc intyguri si alte rahaturi de acest gen. Adeverinta imi trebuia tocmai pentru un job care pretindea asa ceva.

Sistemul "dupa ureche" nu e un secret. Eu sunt un curios patologic si citesc engros, aproape orice si in mai multe limbi. Ca nu retin decat vreo 20-30% e alta poveste. Deci m-am incapatanat si am citit o perioada doar carti in suedeza. Am scos parabola din functie ca sa nu ma ispiteasca Antena 1 si celelalte posturi romanesti si i-am fortat pe toti cunoscutii sa vorbeasca suedeza. A fost circul de pe lume dar a meritat. Nici acum nu vorbesc perfect si de fapt nici un suedez nu se poate lauda cu acest lucru dar timp este.
Sa te apuci de o limba noua e ca si cand te-ai lasa de fumat pentru o perioada scurta. Eu m-am lasat de fumat si m-am apucat de snus.(fara gluma)
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? - Pagina 2 Empty Re: Situatie atipica

Mesaj  Brutus Vin Aug 28, 2009 6:03 am

Bine v-am gasit!

@cocoshel

Faza cu "situatia atipica" era deja aici cand m-am hotarat sa scriu. In plus, cucoana de la MV, cea care m-a intampinat, mi-a spus ca eu sunt un tip "ciudat" de cetatean si situatia mea va fi "mai greu de evaluat" Very Happy Dar daca zici ca ai citit si ca astea sunt cifrele, eu te cred si mai mult, ma bucur ca sunt multi romani "ciudati" (citez din cucoana de acolo) care se muta aici. As vrea sa cred ca aici vin un alt tip de oameni decat cei care ne-au facut "mare reclama" prin alte tari vestice (stiu! banii din conturi nu reflecta si calitatea omului). Sunt sigura ca exista si din aia, deja am auzit/vazut cativa si mi s-a facut scarba... In fine, nu e locul potrivit pentru a-mi asterne gandurile mele despre tipul emigrantului roman.

Stiam ce-mi spui despre SFI. Am aflat, cu stupoare, ca Folkuniversitetet primeste cam aceeasi suma de bani pe cap de student (uneori chiar mai putin, depinde de curs). Diferenta e ca SFI primeste banii de la statul suedez, FU primeste banii de la cursant. "Clienti" ne numim in ambele institutii. Calitatea profesorilor, materialelor si al sistemului in sine sunt atat de diferite! Asta face toata diferenta? Provenienta banilor? Ma indoiesc!
Daca ar face toti scandal, daca ar fi macar 10 "reclamagii" pe zi (dar din aia nasoli), in toata Suedia, dupa ceva timp sunt sigura ca ceva s-ar schimba. Poate nu mult, nu dintr-o data, dar ar incepe lumea sa vorbeasca, si har Domnului straini sunt foarte multi aici si tara asta nu e mare! Dar toti tac si accepta, iar unul ca amica mea e usor de inlaturat "cu zambetul pe buze". Adevarul e ca multi accepta, multi nu inteleg ce li se intampla, nu stiu sa faca diferenta si stau si inghit situatia! Daca nu stii sa scrii corect in limba materna sau nu stii nici macar alfabetul latin, e greu sa faci scandal ca nu te invata astia cum trebuie suedeza!!! Asta ma revolta mai mult - prostia!

@brigadir

Ma bucur ca ai facut scandal Very Happy Imi pare rau insa de treaba cu jobul, dar sunt sigura ca de atunci ai rezolvat si problema asta! Eu nu urmaresc intyg-uri sau mai-stiu-eu-ce certificari. Daca pot sa ma inteleg in suedeza peste tot, fara sa apelez la engleza, asta inseamna mai mult decat orice hartii. Daca cineva imi cere "certificari", observ ca le rezolv repede Very Happy

Sunt curioasa cum te organizezi in sistemul tau de invatamant "dupa ureche" Smile As vrea si eu, mai incolo...



Seara faina!

Brutus
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 01/08/2009
Varsta : 40

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? - Pagina 2 Empty Limba suedeza - Komvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  brigadir Vin Aug 28, 2009 12:42 am

Bine ai venit Brutus si... subscriu 100% la cele spuse de Cocoshel.

Add:

- Eram de doi ani in Suedia cand am mers la SFI. Am facut-o deoarece aveam nevoie de o adeverinta ca am absolvit cursurile. Am fost inscris intr-o zi de luni, marti am facut scandal din cauza calitatii si sistemului de repartizare pe grupe, miercuri am dat un test si vineri aveam in mana intyg-ul(adeverinta de absolvire). Rezultate: VG (adica "foarte bine")... lol! Cred ca a fost record national. Sa vedeti ce mandru eram. Pana ce am dat un interviu pentru un job, cand... am fost "trantit" (foarte amabil). Motivul? "cunostinte insuficiente de lb suedeza" Shocked

Asa ca de atunci si pana azi sunt inca in sistemul de invatamant "dupa ureche". Eu sunt si profesor si elev. Si merge. Va garantez! E "high quality"
brigadir
brigadir
Admin

Numarul mesajelor : 121
Data de inscriere : 28/05/2009

http://brigadir.suediainfo.se/

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? - Pagina 2 Empty Situatie "atipica" ?????????

Mesaj  cocoshel Vin Aug 28, 2009 12:06 am

Bine ai venit Brutus pe acest forum!

Am aruncat o privire prin statisticile oficiale suedeze la categoria ”drept de sedere acordat cetatenilor UE cu resurse proprii suficiente” si surpriza.....
Romanii care au imigrat in Suedia dupa intrarea in UE si care au un capital suficient de generos nu sint chiar ”atipici”. Procentual jucam chiar in liga superioara in partea de sus a clasamentului european : 11.3% in 2009, 8,6% in 2008 si 6% in 2007 din totalul romanilor imigrati in Suedia au au mijloace suficiente de a trai in Suedia. Media europeana este de 7,7%(2009), 5.8%(2008) respectiv 5.7%(2007).

Sistemul SFI de invatare a limbii suedeze este de fapt o industrie cu mii de angajati iar elevii sint ”clientela”. Institutia de invatamint primeste o anumita suma de bani pentru fiecare participant si cu cit ”clientul” sta mai mult in sistem cu atit este mai rentabil pentru scoala. A fi profesor la SFI este un post foarte caldut si comod pentru un profesor, ”clientela” nu prea reclama incompetenta si ineficienta sistemului. Cei prea ambitiosi si dornici de studii intensive nu sint priviti cu ochi buni , sistemul doreste ”clienti” stabili si de durata. Cei exccesiv de ambitiosi si reclamagiii cu partener suedez care stiu unde sa reclame ineficienta si incompetenta sistemului sint indepartati elegant si cu zimbetul pe buze din sistem. Primesc cel mai simplu test final de cunostinte si sint declarati in timp record absolventi ”magna cum laude” al cursului SFI.
cocoshel
cocoshel
Admin

Numarul mesajelor : 372
Data de inscriere : 29/04/2009
Localizare : Stockholm

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? - Pagina 2 Empty Re: Situatie atipica

Mesaj  Brutus Mier Aug 26, 2009 8:34 am

Buna seara dragi cititori,

M-am tot "invartit" pe aici si nu am stiut unde sa las acest mesaj. Pentru ca Maya are o "situatie atipica" similara cu a mea, m-am decis sa postez aici acest mesaj.

Mesajul meu este legat de invatarea limbii suedeze aici. Pana si eu am crezut in treaba asta cu SFI si cursuri gratis pana am ajuns aici si am aflat ce se intampla de fapt la cursuri dincolo de imaginea extraordinara afisata pe toate site-urile. Trebuie sa mentionez de la inceput ca ma refer la organizarea acestor cursuri in orasele mari, dar pentru ca probabil toata lumea cauta la inceput orasele mari, cred ca intereseaza pe multa lume.

Am fost acum cateva saptamani sa ma inscriu, dar nu am reusit pentru ca inca nu pot (sunt de putin timp aici) dar a reusit o amica de-a mea. Povestesc despre cazul ei pentru ca amandoua suntem la acelasi nivel de limba si probabil am fi avut aceeasi soarta. Au primit-o la nivelul C, nivel care in sistemul SFI, am inteles, e pentru cei care stiu putin mai mult decat bazele limbii. Le-a spus profesorilor ca stie mai mult decat colegii ei (vreo 50) si ca vrea sa fie testata si mutata intr-o grupa mai avansata. I-au raspuns pe un ton foarte rautacios, chiar daca a demonstrat ca stie mai mult, vorbind cu profesorii doar in limba suedeza!!! Au dat un test pana la urma, pe care ea l-a rezolvat in 10 minute si stramband din nas, au trimis-o in alta parte sa fie din nou testata. Dupa al doilea test, scris si oral!!!, a crezut ca o sa intre intr-o grupa de nivelul ei, dar nu a fost asa, a fost aprox aceeasi treaba! Saptamana asta a renuntat, pentru ca nu poti invata nimic intr-un mediu in care toti iti zic ca tu nu stii suedeza, chiar daca poti sa te intelegi cu toata lumea, intr-un mediu de oameni care abia stiu alfabetul latin si intr-o grupa de mai mult de 30 de persoane!!! O limba straina nu se invata in grupe mai mari de 10-15 persoane, nu cand esti adult si cand invatarea unei limbi straine presupune altceva decat in scoala. Daca esti incepator nu poti face aceste diferente, dar realizezi mai tarziu ca inveti in 5 luni cat inveti in alte parti intr-o luna. Si timpul cred ca e pentru toti pretios.

Se stie ca uneori statul suedez iti da cu o mana si-ti ia cu alta... Si treaba cu limba e ceva de genul asta. Te primeste cu drag, iti da posibilitatea sa inveti limba gratis, dar nu foarte repede, astfel incat integrarea ta sa fie cat se poate de lenta. Misto "trucul", dar nu tine cu toata lumea!

Eu studiez la Folkuniversitetet, pe bani. Dar nu regret niciun cent pentru ca oamenii aceia au reusit sa ma invete in nici 2 luni cat invata altii intr-un an la SFI. Profesorii provin din mediu universitar cu zeci de ani de experienta, grupele sunt in jur de 10 persoane, materialele de curs si modalitatea de predare sunt mult superioare celor de la SFI. Deci cei care vin aici cu un capital generos si au o "situatie atipica", ii sfatuiesc calduros sa nu-si piarda vremea pe la SFI. Nu la inceput. Dupa ce obtii o oarecare fluenta, atunci un curs pe saptamana acolo nu strica, dar altfel ...

Cineva scria pe-aici, pe forum, ca limba suedeza se invata doar daca ai un sambo sau un sot suedez... Laughing Pentru cei care planuiesc sa vina aici si citesc mesajul acela ii rog sa dea ignore... se poate invata si fara Very Happy Orice limba se poate, oricat de ciudata, grea sau diferita ar fi! Suedeza oricum nu e o limba grea, cea mai grea parte e pronuntia, daca te-ai prins, se invata foarte usor. Smile

O noapte faina tuturor!
/Brutus

Brutus
membru
membru

Numarul mesajelor : 6
Data de inscriere : 01/08/2009
Varsta : 40

Sus In jos

Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe? - Pagina 2 Empty Re: Limba suedeza - Comvux, SFI, Folkuniversitetet, cursuri, programe?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum